PDA

Zobacz pełną wersję : kostka brukowa-obrzeża



wodzio
15-06-2009, 10:21
Witam, mam do Was pytanie, będę sam układał kostkę. Wg zaleceń producentów ( i nie tylko) przed położeniem kostki powinienem mieć już osadzone krawężniki. Ale ponieważ placyk, który układam, nie musi mieć określonej szerokości, mógłbym się dopasować do modułu kostki (chciałbym zminimalizować ilość cięć). Teraz moje pytanie jak osadzić krawężniki aby dopasować się do kostki robiąc jak najmniej cięć. Może z jednej ze stron osadzić krawężniki jak już będę blisko końca rzędu i zobaczę jaka szerokość wychodzi? Jak to wygląda w praktyce?

pablitoo
15-06-2009, 10:28
Witam, mam do Was pytanie, będę sam układał kostkę. Wg zaleceń producentów ( i nie tylko) przed położeniem kostki powinienem mieć już osadzone krawężniki. Ale ponieważ placyk, który układam, nie musi mieć określonej szerokości, mógłbym się dopasować do modułu kostki (chciałbym zminimalizować ilość cięć). Teraz moje pytanie jak osadzić krawężniki aby dopasować się do kostki robiąc jak najmniej cięć. Może z jednej ze stron osadzić krawężniki jak już będę blisko końca rzędu i zobaczę jaka szerokość wychodzi? Jak to wygląda w praktyce?

Może lepiej po prostu obliczyć szerokość ...

wodzio
15-06-2009, 12:13
może i lepiej, ale jak to zrobić, skoro kostka ma wymiar z dokładnością +-3mm, fugi mogą też nie wyjść za przecyzyjnie, a na szerokości placyka będzie z 30 kostek, więc teoretyczna szerokość może się chyba trochę różnić od rzeczywistej. Może się mylę i faktycznie można to teoretycznie policzyć? Dlatego się pytam o praktyczne rady? Moim dodatkowym problemem jest to że osadzam już krawężniki, a kostki jeszcze nie mam.

Atomic
15-06-2009, 17:44
Powiem Ci z doświadczenia, bo miesiąc temu kładłem kostkę na tarasie i...
Na długości 3,6m obsadziłem obrzeża z 1,5 cm luzu i po położeniu kostki wyszło idealnie co do mm.
Natomiast dłuższy bok (7m) obsadziłem obrzeże tylko z jednej strony i kiedy dojechałem z kostką tak około 1m przed końcem dopiero obsadziłem obrzeże.
Kładłem kostkę Leier, kwadratową 10x20cm.