PDA

Zobacz pełną wersję : SZCZAW - jak go skutecznie wytępić?



Grudosia
15-06-2009, 13:20
Witam:)
Pytanie jak w temacie - jak go skutecznie wytępić?
Ręcznie - wykopuje krzak po krzaku - razem z korzeniem - no ale jak zostanie fragment korzenia - to odrośnie czy nieodrośnie? Zauważyłam też że wokół korzenia jest taka gęsta sieć korzonków - czy jeśli one zostaną to "ON" powróci?
Chemicznie - Roundup tudzież Starane widzę, że działa - mam jednak obawy czy jesli po przekopaniu i wybraniu korzeni, co nieco zostanie w ziemi to przypadkiem nie "odrodzi się" w przyszłym roku?
Działka nasza przeszło 2300 m2 - z tego 1300 m2 będzie trawnikiem,reszta nasadzenia, warzywnik, kostka...
Tam gdzie nasadzenia roślin ozdobnych:
czy jeśli zastosuje roundup, odczekam z 2 tyg, przekopie, wybiore co się da, zakryje czarną agrowłókniną i zasypie korą to będzie ok?
I co z nim zrobić na niedawno (miesiąc temu) posianym trawniku? Niestety szczaw był szybszy niz trawa :(
Jak to jest z tym szczawiem - bardzo proszę forumowych ogrodników o pomoc:)

skama
15-06-2009, 13:36
Można ręcznie, ale na pewno odrośnie. Ja pryskałam roundupem 2x, po pierwszym razie trochę "przygasł", więc po 3 tygodniach drugi raz - padł definitywnie

olebaum
15-06-2009, 16:10
jesc, bo zdrowy :D

Grudosia
16-06-2009, 08:13
:) jedzenie odpada - nie lubie szczawiu po całości :)

Grudosia
16-06-2009, 08:15
Można ręcznie, ale na pewno odrośnie. Ja pryskałam roundupem 2x, po pierwszym razie trochę "przygasł", więc po 3 tygodniach drugi raz - padł definitywnie

ooo dzięki Ci :) ale jeszcze jedno :)...
- po takim zatruciu zostawić go samemu sobie - czy kopać i wybierać??

Douger
16-06-2009, 09:42
Roundup niszczy całą roślinę więc korzenie też będą martwe. Problem teraz tylko ze słoneczną pogodą :P

kordzina
16-06-2009, 13:18
mam ten sam problem.....szczaw na całej działce :o DUŻO SZCZAWIU!!!!
też nie lubię....
i moje pytanie: mam małe dzieci i przyjaciele z za płotu też, jesteśmy na etapie wykończeniówki i właświe codzienniie jesteśmy z dziećmi na działce, gdzie mają plac zabaw, bujaki i stosy zabawek...wiec u nas drastyczna metoda odpada.....
proszę mądre głowy o pomoc...albo chociaż czasowo ile trzeba odczekać żeby bezpiecznie wejść na teren.?????
we wrześniu planuję urządzenie przedogródka i dlatego szykuję się do przygotowania podłoża 8)
pamietam że jak chciałam uzyć randaup to mnie tu zlinczowali a teraz widzę że dużo forumowiczów stosuje tylko mało się przyznaje, wsczyscy tacy ekologiczni :o
bardzo proszę o pomoc, przy okazji o potwierdzenie informacji: szczaw jest rośliną wskaźnikową dla gleb kwaśnych??? więc może bym tak powapnowała to by się przeprowadził????ale nie sądzę dobrze mu u mnie......

ziaba
17-06-2009, 19:37
Zwapnować po całości. Po 2 tyg obarot. Sądzę, że 4 takie serie dadzą efekt. Koszt niewielki ( może to być kreda ogrodnicza) . Wystarczy zmienić ph i szlag trafi szczaw.
Kiedyś walcząc ze szczawiem zauważyłam, że lepsza jest kreda sypka od granulatu. Posypać, podlać obficie i dziwować się.

ps. uwaga na kierunek wiatru w momencie sypania :wink:

Grudosia
18-06-2009, 06:39
:)spróbuje z tą kredą tam gdzie trawnik rośnie :)
tylko pytanko - sypać tak żeby gleba biała była czy tak symbolicznie?
Ale dzieki za odzew i kolejny pomysł wytępienia badziewia:)

ziaba
18-06-2009, 07:55
Sypnąć po Bożemu. Ma być biało jak w Boże Narodzenie :wink:

Jeśli masz na działce choinki, ogranicz wapnowanie do minimum ( zwapnuj jedynie sam szczaw punktowo )

I podlewać, podlewać, aż białe błotko zniknie ( upierdliwa robota niestety )
lub czekać na deszcz, co teraz nie jest trudne.


W sklepach ogrodniczych są ph-metry w różnych wersjach.
Najłatwiejszy ( i najbliższy prawdy ) jest test miseczkowy - w dany pojemniczek wkładasz ciut ziemi ( ok 1/2 łyżeczki ) wlewasz odczynnik, mieszasz patyczkiem, odcedzasz- i w tą breję wtykasz pasek testowy. Odczyt z kolorowej tabelki porównawczej.
Kliknij w allegro "kwasomierz glebowy, płyn Helliga"
- można nabyć już za ok 30 pln do wielokrotnego użytku.

pozdrawiam

kordzina
19-06-2009, 08:58
no dziękujemy:o)
to będziemy mieli bilelutka zimą w ciagu lata:o)
poczekam aż przyjaciele wyjadą na urlop, bo by mnie chybawiatrówką popędzili gdyby ich pociech z "białą " podeszwą do domku wchodziły.....
dalsze porady mile widziane, a my powalczymy ze szczawiwym przeciwnikiem.

Mirek_Lewandowski
19-06-2009, 16:14
Ziaba, a co bedzie, jak kordzina zapragnie rododondery i inne takie...? :wink:

pawelm
19-06-2009, 18:19
Jeżeli środki chemiczne, to u mnie lepiej sprawdził się Starane + Chwastox turbo.
Taka mieszanka jest zalecana jako szczególnie skuteczna na uporczywe głębokokorzeniące się chwasty, szczególnie szczawie. Po całej roślinie ani śladu.
Roundup powodował jedynie więdnięcie części liści, cała roślina przeżywała.