PDA

Zobacz pełną wersję : Kostka



chemikowiec
15-06-2009, 17:18
Czy ktoś może mnie oświecić skąd biorą się dziurki po powietrzu przy produkcji kostki brukowej? Próbuję zrobić trochę dla własnego użytku. za wskazówki będę wdzięczny

Tomciooo
16-06-2009, 22:38
kostka brukowa produkowana przez specjalistyczne firmy jest robiona w specjalny sposób, którego domowymi narzędziami nie da się odtworzyć:
- beton ma specjalne parametry
- jest wprowadzany do formy pod dużym ciśnieniem
- odpowiednie stoły wibracyjne

edde
16-06-2009, 23:31
Czy ktoś może mnie oświecić skąd biorą się dziurki po powietrzu przy produkcji kostki brukowej? Próbuję zrobić trochę dla własnego użytku. za wskazówki będę wdzięczny

za duże napowietrzenie betonu? (spowodowane np. mieszaniem wiertarką a nie mieszadłem wolnoobrotowym, zastosowanie dodatków uplastyczniających a przy tym napowietrzających, brak zawibrowania betonu)

CYCU
17-06-2009, 07:28
Czy ktoś może mnie oświecić skąd biorą się dziurki po powietrzu przy produkcji kostki brukowej? Próbuję zrobić trochę dla własnego użytku. za wskazówki będę wdzięczny

Sam robisz kostkę--szacun :o

zbigmor
17-06-2009, 07:59
To nie są dziurki po powietrzu. To są pęcherzyki powietrza :D
Profesjonalnie kostkę robi się pod ciśnieniem i wibrując. Robiąc ją ręcznie może być tak, że w załomach między żwirem ukryje się woda, która później odparuje i zostaje zatąpiona powietrzem.

chemikowiec
17-06-2009, 14:46
Dzięki wszystkim za porady i wyjaśnienia. Beton mieszam w standartowej betoniarce (kręci raczej wolno) z dodatkiem plastyfikatora. Wibrator zrobiłem sam. Jest jeszcze jedna wątpliwość co do siły wibrowania. Oryginalnie był na 1200 kg, trochę przerobiłem przeciwwagi żeby go osłabić. Czy zatem może mieć wpływ na podany wyżej problem jego moc? Omijając oczywiście kwestię, że beton nie jest podawany do formy pod ciśnieniem i to, że beton nie jest z węzła w dużej firmie.

Tomciooo
19-06-2009, 21:49
3 wskazówki:
- spróbuj dłużej wibrować - beton lepiej się zagęści pomimo zmniejszonemu ciśnieniu
- zastosuj różnorodną frakcje nie tylko piach, ale również nieduże kamyczki żwir i gruby piasek
- po zrobieniu kostki przetnij ją na pół kątówką umyj wodą i wtedy sprawdź jak wiele i jak dużych pęcherzyków powietrza zostaje w środku-bardzo mozliwe, że pęcherze zbierają się tylko na ściankach np. przy zły oliwieniu formy