PDA

Zobacz pełną wersję : Opór wewnętrzny pompy obiegowej co



michalp
15-06-2009, 17:45
Witam,

Potrzebuję informacji na temat tego, jaki opór stawia pompa obiego co... tzn. czy jeśli przyjmiemy teoretyczny układ - gorąca woda - pompa P1 - pompa P2 - powrót, to z jaką siłą (pewnie małą, ale właśnie - jaką) musiałaby pracować pompa P2, aby przy WYŁĄCZONEJ pompie P1 pobrać ciepłą wodę z układu?

Michał

neokowal2
15-06-2009, 18:41
Pompa c.o stawia naprawdę minimalne opory. U mnie pompa pracująca w obiegu c.w.u prawie nigdy się nie włącza, ponieważ woda krąży w układzie dzięki obiegowi grawitacyjnemu, z łatwością pokonując opór pompy.

zbigmor
16-06-2009, 07:18
Pompa c.o stawia naprawdę minimalne opory. U mnie pompa pracująca w obiegu c.w.u prawie nigdy się nie włącza, ponieważ woda krąży w układzie dzięki obiegowi grawitacyjnemu, z łatwością pokonując opór pompy.


A nie masz przypadkiem by-passa z zaworem zwrotnym?

michalp
16-06-2009, 08:12
A no właśnie,


A nie masz przypadkiem by-passa z zaworem zwrotnym?

Przewrotne pytanie - a jaki opór stawia zawór zwrotny?

A tak na serio: co stawia mniejszy opór - zawór zwrotny czy wyłączona pompa obiegowa?

Michał

neokowal2
16-06-2009, 08:36
Pompa c.o stawia naprawdę minimalne opory. U mnie pompa pracująca w obiegu c.w.u prawie nigdy się nie włącza, ponieważ woda krąży w układzie dzięki obiegowi grawitacyjnemu, z łatwością pokonując opór pompy.


A nie masz przypadkiem by-passa z zaworem zwrotnym?
Na 100% nie ma żadnego by-passa, sam tą instalację projektowałem i robiłem. Projektowana była od początku z myślą o grawitacji, a gdyby ta nie dawała rady włączałaby się pompa. Okazuje się że pompa jest zbędna.
Aby określić opory stawiane przez pompę proponuje małe doświadczenie: wlewać wodę do pompy obróconej wylotem do dołu. Woda będzie przepływała przez pompę jakby przelatywała przez rurę.

Qgiel
16-06-2009, 09:25
Witam,

Potrzebuję informacji na temat tego, jaki opór stawia pompa obiego co... tzn. czy jeśli przyjmiemy teoretyczny układ - gorąca woda - pompa P1 - pompa P2 - powrót, to z jaką siłą (pewnie małą, ale właśnie - jaką) musiałaby pracować pompa P2, aby przy WYŁĄCZONEJ pompie P1 pobrać ciepłą wodę z układu?

Michał
Pompka na wyjściu i powrocie ???
A co sie stanie jak włączą się obie, a ich prędkości przepływu czynnika będą się różnić ?

mariankossy
16-06-2009, 09:36
Witam,

Potrzebuję informacji na temat tego, jaki opór stawia pompa obiego co... tzn. czy jeśli przyjmiemy teoretyczny układ - gorąca woda - pompa P1 - pompa P2 - powrót, to z jaką siłą (pewnie małą, ale właśnie - jaką) musiałaby pracować pompa P2, aby przy WYŁĄCZONEJ pompie P1 pobrać ciepłą wodę z układu?

Michał
Pompka na wyjściu i powrocie ???
A co sie stanie jak włączą się obie, a ich prędkości przepływu czynnika będą się różnić ?
2 pompy a dlaczego nie 3?? :o

michalp
16-06-2009, 10:33
Pompka na wyjściu i powrocie ???
A co sie stanie jak włączą się obie, a ich prędkości przepływu czynnika będą się różnić ?

Przypominam, że to rozwarzanie czysto teoretyczne,
dla uściślenia - nieco rozbuduję układ:
- zasilenie z kotła
- pompa p1
- pompa p2
- grzejnik
- powrót do kotła

I drugi układ:
- zasilenie z kotła
- pompa p1 z obejściem z zaworem zwrotnym;
- pompa p2
- grzejnik
- powrót do kotła.

********

Założenie jest takie, że pompa p1 jest wyłączona, a pompa p2 pracuje i pytanie: który ukłąd - pierwszy czy drugi będzie stawiał mniejszy opór dla pompy p2? Albo inaczej - jeśli pompa p2 będzie podbierała ciepła bardzo mało, to który układ - pierwszy czy drugi - ze względu na swoje opoery - będzie w stanie szybciej dać to ciepło?

Michał

fenix2
16-06-2009, 20:15
Pompa c.o stawia naprawdę minimalne opory. U mnie pompa pracująca w obiegu c.w.u prawie nigdy się nie włącza, ponieważ woda krąży w układzie dzięki obiegowi grawitacyjnemu, z łatwością pokonując opór pompy.

Mam podobnie w starym domu. Nawet przy wyłączonej pompie ciepła woda krąży grawitacyjnie i grzejniki są gorące.

zbigmor
17-06-2009, 07:41
Zauważcie tylko, że opór pompy z pewnością zależy od przepływu. Przy przepływie grawitacyjnym może być bliski 0, ale przy nominalnej wydajności pompy może być zgoła inny. Nie twierdzę jednak, że tak być musi.