PDA

Zobacz pełną wersję : KATALPA-marnieje błyskawicznie! Jak jej pomóc??



kolina
16-06-2009, 10:01
Kochani, pomózcie mi ustalić co się dzieję z moją katalpą: rośnie na południowej stronie, wiatry jej nie oszczedzają, ziemia glinasta pod drzewem wymieszana z próchnicą. To jej drugi sezon, ładnie powiększyła koronę i nagle z dnia na dzień wygląda jakby jej ktoś odcioł korzenie- liście od góry pędów zaczynaja "flaczeć", mięknnąć. Co jej może być??
Jeśli macie jakieś pomysły to prosze o pomoc- bardzo mi zalezy , żeby ją uratować..

hanka55
17-06-2009, 20:29
W naturze zamieszkuje tereny wilgotne, bagienne , o dużej wilgotności powietrza.
Ona zasycha bo pewnie wy[parowała na słońcu całą rezerw wodną z tkanek,
a korzenie nie uzupełniły jej.
Podlewaj, podlewaj, podlewaj.
To większa pijawka niż brzoza.

http://forum.muratordom.pl/katalpa,t72317.htm

kolina
18-06-2009, 07:29
Dziekuje Haniu:-)
Właśnie podlewam ja drugi dzien ze szlaufła , strumieniem ciagłym po jakies 1h dziennie. Czy tyle wystarczy?

Elfir
18-06-2009, 08:08
A z mojego doświadczenia wynika, ze katalpy świetnie sobie radzą na gorszych, bardziej suchych glebach.
Dlatego trochę wątpię w teorię magnolii, i jakoś tak pesymistycznie stawiam na coś w stylu werticiliozy.

Z resztą: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=425

didaii
18-06-2009, 10:50
Najprawdopodobniej to choroba zwana werticiliozą.

Ja mam katalpę ponad 10 metrową. Co roku jedna część drzewa więdła w oczach - zazwyczaj przed kwitnieniem. Wyglądało tu paskudnie... Pomogło tylko obcięcie chorych gałęzi ( w zasadzie to jedna strona drzewa :( ) i od dwóch lat jest ok.

Douger
18-06-2009, 19:11
Takie są na to rady

W miejscach po roślinach obumarłych z powodu werticiliozy nie należy sadzić katalpy.
Po stwierdzeniu objawów trzeba usuwać chore pędy lub całe rośliny, a pozostałe opryskać jednym z fungicydów — Sarfun 500 SC (0,1%) lub Topsin M 500 SC (0,1%).
Rośliny w najbliższym sąsiedztwie zainfekowanego drzewa powinno się podlać jednym z wymienionych fungicydów, używając 2–4 l cieczy na m2.
W okresie wegetacji miejsca po obumarłych roślinach należy podlać jednym ze środków: Agrigerm 2000 SL (2%), Agrosteril 110 SL (2%), Trisep 210 SL (0,5%), stosując 2–4 l cieczy użytkowej na m2.