PDA

Zobacz pełną wersję : niwelacja terenu piaskiem zuzlowym



Daga&Adam
16-06-2009, 13:48
Witam wszystkich czytajacych ;)

Mam do zasypania dosc spore "dziury" po wykopie - dom w pelni podpiwniczony i nadszedl w koncu czas zeby zasypac ostatecznie piwnice dookola. Nad jedna z tych dziur (glebokosc ~2,5m, szerokosc ~7m, dlugosc ~3m) bedzie wjazd do garazu i bruk. Oprocz tego mam pas ~7m dlugi i gleboki od 2,5 do 0m, szeroki na 3m na ktorym docelowo bedzie bruk / drozka dojazdowa do dolnego garazu (zlokalizowanego w piwnicy - z tylu domu). Potrzebuje wiec dosc sporo materialu do zasypki tego, a oprocz tego musi sie dac dobrze zagescic bo bedzie na tym pozniej polozony bruk.

Znajomy brukarz z wieloletnim doswiadczeniem doradza mi zebym zasypal to piaskiem zuzlowym z pobliskiej elektrowni. Poczytalem troche w sieci i rzeczywiscie glownym jego zastosowaniem jest niwelacja terenow. Material jest bardzo tani (7 pln / t), przepuszcza wode (co dla mnie jest istotne - mam wykonany drenaz wiec woda bylaby ladnie odprowadzana dalej) i podobno super sie zageszcza. Wyglada, ze nie ma wad :) Stosuje sie go tez jako podbudowe np. w kopalniach na dole.

Znajomy ten podobno przy takich wiekszych niwelacjach sypie nawet do 2-2,5m samego piasku zuzlowego (zageszczajac oczywiscie w warstwach co ~30cm) i na to bezposrednio bruk - podobno wytrzymuje spokojnie nawet ruch samochodow.

Czy ktos ma / mial doswiadczenie z tym materialem ?

16-06-2009, 21:34
chodzi Ci o taki czarny /przepalony/ piach ?

Daga&Adam
16-06-2009, 22:21
chodzi Ci o taki czarny /przepalony/ piach ?

Nie - to jest raczej jasne - wyglada jak bialy piasek :) Ma wszystkie normy, badania, atesty na wykorzystanie na podbudowe drog, czy niwelacje terenu. Sprzedaje to bezposrednio UTEX z Rybnika, tutaj jest nawet cale opracowanie tematu wykorzystania m.in. piasku zuzlowego do tych celow:

http://www.utex.com.pl/files_user/KTN.pdf

Aprobata i szczegoly utexowego piasku zuzlowego:

http://www.utex.com.pl/files_user/AT_PiasekZuzlowy.pdf

Opis czym dokladniej jest piasek zuzlowy i do czego jest stosowany jest tez tutaj:

http://www.vknpolska.pl/oferta/oferta2.php

Czarny, przepalony piach to mi przypomina "resztki" po kopalni - z przepalonej haldy - nie, to stanowczo nie to :)
pozdr.

17-06-2009, 06:39
przpalonym piaskiem zasypywałem kiedyś wykopy /był to piasek - wypełniacz form który pod wpływem temperatury robił sie prawie czarny i sprzedawano go poźniej za grosze/
natomiast piasek o którym piszesz stosuje sie na "podsypki, zasypki i wypełnienia inżynierskie " http://www.vknpolska.pl/oferta/oferta2.php
wiec ja nie widze przeszkód aby go wykorzystac

piasek jak piasek ...

Daga&Adam
17-06-2009, 09:22
przpalonym piaskiem zasypywałem kiedyś wykopy /był to piasek - wypełniacz form który pod wpływem temperatury robił sie prawie czarny i sprzedawano go poźniej za grosze/
natomiast piasek o którym piszesz stosuje sie na "podsypki, zasypki i wypełnienia inżynierskie " http://www.vknpolska.pl/oferta/oferta2.php
wiec ja nie widze przeszkód aby go wykorzystac

piasek jak piasek ...

No tez mi sie tak wydaje (szczegolnie jak znalazlem te dodatkowe informacje) - z tym ze piasek toto nie jest! To jest zmielony zuzel wyciagniety z pieca elektrowni :-)
pozdr.

Mawram
17-06-2009, 21:21
sam równiez zastanawiałem sie nad takim materiałem. po rozmowach z brukarzami wstrzymałem sie.
wszelkie materiały po spalaniu podobno przez wiele lat na haładach potrafia sie odgazowywać.jeżeli wykorzystasz składowane przez długi czas to ok, jeżeli może pomimo wszytskich atestów być pewne niebezpieczeństwo. ja chce wykorzystac tylko do celów utwardzenia drogi itp. raczej czasowo. na pewno nie wykorzystam bezpośrednio na powierzchni i blisko domu.
do domu wykorzystałem dolomit żółty-kliniec 26netto/tone.niestety drożej ale będę spał spokojnie.

Daga&Adam
26-06-2009, 00:38
sam równiez zastanawiałem sie nad takim materiałem. po rozmowach z brukarzami wstrzymałem sie.
wszelkie materiały po spalaniu podobno przez wiele lat na haładach potrafia sie odgazowywać.jeżeli wykorzystasz składowane przez długi czas to ok, jeżeli może pomimo wszytskich atestów być pewne niebezpieczeństwo.


Juz za pozno.. Ale ufam - wszystkie certyfikaty, badania, atesty sa wiec powinno byc git :-)


ja chce wykorzystac tylko do celów utwardzenia drogi itp. raczej czasowo. na pewno nie wykorzystam bezpośrednio na powierzchni i blisko domu.
do domu wykorzystałem dolomit żółty-kliniec 26netto/tone.niestety drożej ale będę spał spokojnie.

Ja prawdopodobnie gorna warstwe ~30cm wysypie tez jakims grubszym kamieniem / klincem, zobacze jeszcze jak to sie bedzie po zimie zachowywac i podpytam jakichs brukarzy - ten moj ponoc na gore daje tylko warstewke zwyklego piasku i odrazu bruk :)

Dzis zrobilem pierwsza obsypke - poszlo ok 35t czyli te ok 40m3 i musze powiedziec, ze material zageszcza sie poprostu bosko - nawet bez zageszczenia mechanicznego (tylko uklepanie lyzka koparki) - wbicie palika, czy wykopanie lopata rowka ~30cm glebokiego bylo juz mocno utrudnione (w stanie "sypkim" wchodzilo jak w maslo).

Musze jeszcze ze dwie, trzy warstwy polozyc, mimo wszystko oczywiscie bede to zageszczal "skoczkiem" - jakby kogos interesowalo to zdam potem relacje jak sie to zachowuje pod naciskiem 2t autka :-)
pozdr.