PDA

Zobacz pełną wersję : CZy załozyłbys ponownie zmiękczacz wody ?



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

ewadora
16-06-2009, 16:32
Jak w tytule. Chodzi mi konkretnie o osoby ,które zakładały zmiękczacz o to by wodę zmiękczyć - a nie koniecznie oczyścić ją z innych niepożądanych elementów.
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?
2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?
3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)
4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?
5. Jakie widzisz plusy zmiękczania
6. Jakie minusy

Byłabym bardzo wdzięczna za wypowiedzi użytkowników.
Stoję przed wyborem- zakładać czy nie?
W projekcie mam zmiękczacz. Byłam skłonna już go zakupić . Dowiedziałam się jednak ,ze urządzenia te nie dają możliwości regulacji stopnia twardości ( na samym panelu zmiękczacza). Można jedynie za nim zamontować zawór mieszający z woda wodociągową ( co wydaje mi sie całkiem bezsensowne - najpierw zmiękczam wodę na maksa a potem z powrotem podwyższam jej twardość - podwajam niepotrzebnie koszty. A może się mylę?
Może są urządzenia ,którymi daje się wysterować te parametry?
pozdrawiam

ewadora
20-06-2009, 16:41
Nikt naprawdę nie używa zmiękczacza wody?
Napiszcie cos plizzz.
Musze podjąć decyzję i nadal stoję w martwym punkcie

bartus01
20-06-2009, 19:14
na moim zmiękczaczu serwisant reguluje twardośc wody. Najpierw ustawili na zero na rok aby przepłukać rury, a po tym czasie utawili na 40 mg tj wartośc przy której sie nie odkłada wapń, ale uwazam że trzeba znów dac na zero bo jednak przyzwyczajenie robi swoje.
czekam na serwis aby znów mieć bez grama wapnia...

ewadora
21-06-2009, 12:24
A mógłbyś odpowiedziec na pozostałe pytania- jaki masz zmiękczacz- producent , typ - Jaki był wyjscowy poziom twardości wody?
W jaki sposób serwisant reguluje stopień twardości wody- na samym urządzeniu? czy też na mieszaczu ?
Nie denerwuje cię za miekka woda- kiedy mydła z ciała nie mozna spłukac pod prysznicem?
40 mg - to ponizej normy przyjętej w Polsce ( powinno być chyba od 100-500 )- nie wiem na ile to jest zdrowe.
Rozumiem ,ze mimo wszystko założyłbyś ponownie zmiękczacz?

bartus01
21-06-2009, 14:06
Mam wodę ze studni która miała ca. 250 mg CaCo3 a więc była to woda dośc twarda - ca. 15 oC niemieckich..
taka woda nie jest zalecana w domu ze względu na jej destrukcyjne działanie na instalacje w domu, osadzanie w łazience, kuchni , czajniku, kaloryferach itd. zmywarka, pralka , kalgon itd... Dlatego zmiękczacz... Ja mam TAPWORKS nsc 25. Twardości nie ustawisz na panelu sama, to zabieg robiony przez secjaliste, serwisanta nie wiem jak to robi ale ustawia na podstawie jakiś porównań w kolorach , miesza wode z jakimś odczynnikiem.
jest jeszcze jednak jak zawsze drugi aspekt - tutaj zdrowotny - woda twarda jest ponoc zdrowsza dla ludzi, ma minerały itd...jest zyciodajna... Ale wiadomo też ze pod wpływem gotowania wody traci ona cenne minerały bo sie osadzaja w czajniku więc powstaje z niej to co nieporządane. Dla parzenia charbaty lepsza miękka woda bo smak lepszy.
Tak wiec wybralem zmiekczacz i zakładam że mineralizację spełnia kupowana i pita dla zdrowia woda mineralna a cherbata, kawa i zupa ma być z miękkiej wody. W łazience też jakoś to śliskie mydlo mi pasuje. To tyle.. a wybór Twoj.
Aha ta norma od 60 - do 500 to taka norma na papierze, chodzi głównie o górna granice bo powyzej tej wartości woda nie nadaje sie dla ludzi. To taka norma dla sanepidu - wiadomo bowiem że twardośc już na poziomie wiele niższym nie jest zalecana z rożnych względów.
Pozdrawiam.

ewadora
21-06-2009, 21:15
Dzięki za konkretną wypowiedź :P .
Nadal jestem w kropce.Też miałam kupić tego TApworksa -ale dowiedziałam się,że właśnie nie ma mozliwości sterowania na panelu.Ja nie chcę byc uzależniona od różnych serwisantów. Zresztą za to urządzenie w sklepie internetowym zapłacę 2500 zł a z serwisem w sklepie w Lublinie jakies 3700 więc jasne ,ze jesli to kupię w sklepie internetowym.
Może znajdzie się ktoś ,kto ma zmiekczacz,w którym mozna bezpośrednio wysterować twardość wody.U mnie twardość ok. 340 -poza tym skład ok.
Jeszcze jedno pytanko - czy zmiękczacz nie powoduje zmniejszenia przepływu wody - zakładam sytuację - mam 2 łazienki i 2 osoby naraz biorą prysznic- czy nie będą sobie wody zabierać?
pozdrawiam

ANNNJA
22-06-2009, 08:42
a jak badaliscie twardosc tej wody?? czym, gdzie takie urzadzenia do badania moge kupic? czy dawaliscie do stacji badawczej, jesli tak to jakiej? bo chyba nie do Sanepidu???

ewadora
22-06-2009, 11:33
MOżna do sanepidu.Ja mam wodę z wodociągu to poprosiłam Zakład Komunalny o możliwość wglądu do ich badań

Lesheck
22-06-2009, 18:15
Jak w tytule. Chodzi mi konkretnie o osoby ,które zakładały zmiękczacz o to by wodę zmiękczyć - a nie koniecznie oczyścić ją z innych niepożądanych elementów.
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?
2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?
3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)
4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?
5. Jakie widzisz plusy zmiękczania
6. Jakie minusy

Byłabym bardzo wdzięczna za wypowiedzi użytkowników.
Stoję przed wyborem- zakładać czy nie?
W projekcie mam zmiękczacz. Byłam skłonna już go zakupić . Dowiedziałam się jednak ,ze urządzenia te nie dają możliwości regulacji stopnia twardości ( na samym panelu zmiękczacza). Można jedynie za nim zamontować zawór mieszający z woda wodociągową ( co wydaje mi sie całkiem bezsensowne - najpierw zmiękczam wodę na maksa a potem z powrotem podwyższam jej twardość - podwajam niepotrzebnie koszty. A może się mylę?
Może są urządzenia ,którymi daje się wysterować te parametry?
pozdrawiam

No to od początku: używamy stację Viessmann Aquahome 18. Zakładaliśmy ją przede wszystkim po to aby pozbyć się osadu, który niszczył nam sprzęty w poprzednim mieszkaniu. Jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy ją każdemu:)

Poziom twardości wody serwisant zmierzył na 19. Na stacji ustawił 25 więc poziom twardości wody po uruchomieniu stacji wyniósł 0.
Stacja umożliwia więc ustawienie twardości wody.
Plusy: (agrumenty żony: woda nie pozostawia żadnych osadów więc wszytko łatwiej jest umyć, nawet zwykłą wodą, używa się znacznie mniej detergentów, nie ma smug, pranie czystsze, bielsze przy mniejszej ilości proszku.)
Minusy: większe zużycie wody (ile dokładnie mam zamiar zmierzyć wkrótce), trudniej spłukać szampon przy myciu włosów;)

Podsumowując: zakładać. Urządzenie daje możliwość ręcznego bądź automatycznego ustawienia regeneracji, stopnia twardości wody i chyba tyle. Pozdrawiam i życzę udanych wyborów:)

ewadora
22-06-2009, 19:06
Wielkie dzięki - będę musiała się bliżej przyjrzeć temu urządzeniu:).
A mozna wiedzieć jaka byla cena ?( i rok zakupu :)

Lesheck
22-06-2009, 19:15
Wielkie dzięki - będę musiała się bliżej przyjrzeć temu urządzeniu:).
A mozna wiedzieć jaka byla cena ?( i rok zakupu :)

Kupiłem przez allegro na początku kwietnia tego roku. Stacja kosztowała trochę ponad 2,3tyś. Pozdrawiam

ewadora
28-06-2009, 16:37
A skad serwis skoro kupione przez Allegro?
Macie gdzieć na miejscu serwis Viessmana czy też jest to po prostu jakis hydraulik ,który się na tym zna?

Lesheck
28-06-2009, 19:47
A skad serwis skoro kupione przez Allegro?
Macie gdzieć na miejscu serwis Viessmana czy też jest to po prostu jakis hydraulik ,który się na tym zna?

Instalator, który robił u nas całość prac wod-gaz-kan zamontował nam stację, natomiast serwisant z Epuro przyjechał aby ją ustawić i uruchomić po raz pierwszy. Uruchomienie przez serwis jest konieczne aby zachować gwarancję. (i nic nie kosztuje BTW)

NOTO
30-07-2009, 12:31
Gościu z innej firmy przyjechał i nic nie wziął ? :o

Lesheck
30-07-2009, 21:12
Gościu z innej firmy przyjechał i nic nie wziął ? :o

Tak:) Nie zdarza się to często podczas budowy niestety.

piokrza
01-08-2009, 22:08
Zmiękczacz wody moim zdaniem idealnie sprawuje się tylko w pralce i zmywarce, gdyż w miękkiej wodzie lepiej działają detergenty i lepiej płucze naczynia/bieliznę. Stosuje się go jednak tylko w zmywarkach gdyż potrzebują one niewiele wody na cykl w przeciwieństwie do pralek. Gdyby instalowano zmiękczacze w pralkach takie jak w zmywarkach to użytkownik musiałby ciągle uzupełniać sól aby zmiękczyć tak olbrzymie w porównaniu do zmywarki, ilości wody.

NOTO
04-08-2009, 14:27
Zmiękczacz wody moim zdaniem idealnie sprawuje się tylko w pralce i zmywarce, gdyż w miękkiej wodzie lepiej działają detergenty i lepiej płucze naczynia/bieliznę. Stosuje się go jednak tylko w zmywarkach gdyż potrzebują one niewiele wody na cykl w przeciwieństwie do pralek. Gdyby instalowano zmiękczacze w pralkach takie jak w zmywarkach to użytkownik musiałby ciągle uzupełniać sól aby zmiękczyć tak olbrzymie w porównaniu do zmywarki, ilości wody.
Ale są przeciez filtry pralkowe, które tak szybko się nie wykańczają.

cieszynianka
05-08-2009, 01:26
Tu było o tym:

http://forum.muratordom.pl/uzdatnianie-wody-doradze-w-sprawie-doboru-urzadzen,t138718.htm?highlight=zmiękczanie%20wody %20doradzę

http://forum.muratordom.pl/odzelaziacz-i-zmiekczacz,t103619.htm?highlight=zmiękczanie%20wo dy%20doradzę

http://forum.muratordom.pl/zmiekczanie-wody-uzytkowej-nie-ro-odwrocona,t107437.htm?highlight=zmiękczanie%20wod y%20doradzę

http://forum.muratordom.pl/uzdatnianie-wody-zmiekczacz-czy-odzelaziacz,t133704.htm?highlight=uzdatnianie%20wo dy

http://forum.muratordom.pl/uzdatnianie-wody,t49423.htm?highlight=uzdatnianie%20wody
:wink:

qbek17
14-01-2010, 12:56
Jak w tytule. Chodzi mi konkretnie o osoby ,które zakładały zmiękczacz o to by wodę zmiękczyć - a nie koniecznie oczyścić ją z innych niepożądanych elementów.
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?
2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?
3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)
4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?
5. Jakie widzisz plusy zmiękczania
6. Jakie minusy

1. Tak
2. 13 dH (stopni niemieckich) na wejściu - 0 dH na wyjściu
3. Aqua-Soft Mini
4. Tak
5. Brak osadów z kamienia, mniejsze zużycie detergentów.
6. Dodatkowe zużycie wody na płukanie zmiękczacza.

ewadora
14-01-2010, 21:50
Jeśli masz ustawiony poziom zmiękczania na 0 - to czy nie denerwuje Cie,że nie możesz się zmyć z mydła podczas kąpieli ???? ;)

NOTO
15-01-2010, 08:00
Jeśli masz ustawiony poziom zmiękczania na 0 - to czy nie denerwuje Cie,że nie możesz się zmyć z mydła podczas kąpieli ???? ;)

I ile mniej detergentów Ci schodzi ?
Jeśli piszesz o wodzie do płukania to większym minusem chyba jest dosypywanie soli

qbek17
15-01-2010, 11:05
Podczas kąpieli nie ma problemu ze zmywaniem mydła :) A mam wrażenie że lepiej się pieni.

Detergentów dokładnie ile mniej to ciężko mi stwierdzić - nie ja się tym zajmuje :) Ale w zmywarce nie trzeba już dodawać soli. Poza tym zmiękczacz był od samego początku więc nie mam porównania co do zużycia "przed".

Zużycie soli na regenerację nie jest jakoś strasznie duże. Ogólnie dom był projektowany jako dość oszczędny, więc zużycie wody jest małe. A ponieważ mam przepływowe ogrzewacze wody to nie ma sensu ustawianie wyższej twardości.

Do picia stosuję wodę po osmozie i mineralizatorze.

NOTO
15-01-2010, 12:05
Podczas kąpieli nie ma problemu ze zmywaniem mydła :) A mam wrażenie że lepiej się pieni.
Detergentów dokładnie ile mniej to ciężko mi stwierdzić - nie ja się tym zajmuje :) Ale w zmywarce nie trzeba już dodawać soli. Poza tym zmiękczacz był od samego początku więc nie mam porównania co do zużycia "przed".
czyli przepisałeś coś z folderów. A my tu szukamy :) potwierdzeń




Zużycie soli na regenerację nie jest jakoś strasznie duże. Ogólnie dom był projektowany jako dość oszczędny, więc zużycie wody jest małe. A ponieważ mam przepływowe ogrzewacze wody to nie ma sensu ustawianie wyższej twardości.

Do picia stosuję wodę po osmozie i mineralizatorze.
stosowanie filtra z osmozą nie jest oczędne - sporo wody trzeba zużyć aby uzyskać szklankę wody po filtrze. Dodatkowo oszczędność domu jakoś mało ma się do oszczędności wody ... chyba że masz na myśli że nie czekasz na ciepłą wodę bo podgrzewacze masz zaraz koło poboru wody.

qbek17
15-01-2010, 13:16
ale to sa wlasne (i w sprawie detergentów - innych domowników) wrazenia :P jesli w folderach jest to samo to oznacza ze sie sprawdza :)

Wode z osmozy stosuje tylko do picia i gotowania (woda jest z wlasnego ujecia, wokol jest sporo pól, więc wole nie pić wody prosto z ziemi, a tym bardziej zmiękczonej do zera). To że przy okazji woda jest zużywana to normalne w takiej sytuacji. Idzie ona do oczyszczalni biologicznej i dalej w ziemię.

To że dom jest oszczędny (np. pod kątem wody) widzę po jej zużyciu. Na głowicy sterującej zmiękczaczem mogę sprawdzić zużycie wody z każdego dnia z ostatnich kilku miesięcy, więc widzę ile idzie nawet przy gościach, praniu, sprzątaniu, itp. Podgrzewacze są, tak jak mówisz, zaraz przy kranach.

VIP Jacek
23-05-2010, 13:03
odświeżam wątek.
Jaki zmiękczacz polecacie, jakiej firmy, podajcie linki.
Wodę mam ze studni głębinowej, odżelazioną, 4 osoby w domu.

Zbigg
02-09-2010, 22:44
podciągam temat...
zainteresowałem sie ostatnio stacją Viessmanna Aquahome 20, zadzwoniłem do nich, porozmawiałem...
usłyszałem, że to bardzo dobrze sprzedający sie produkt, (bardzo) dużo (zadowolonych?) klientów...
czy żaden z nich nie chciałby się podzielić uwagami?....

cieszynianka
06-09-2010, 20:50
podciągam temat...
zainteresowałem sie ostatnio stacją Viessmanna Aquahome 20, zadzwoniłem do nich, porozmawiałem...
usłyszałem, że to bardzo dobrze sprzedający sie produkt, (bardzo) dużo (zadowolonych?) klientów...
czy żaden z nich nie chciałby się podzielić uwagami?....

Tu może znajdziesz o tym:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&highlight=zmi%C4%99kczanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?86974-od%C5%BCelaziacz-i-zmi%C4%99kczacz&highlight=zmi%C4%99kczanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148443-urz%C4%85dzenia-zmi%C4%99kczaj%C4%85ce-wod%C4%99-czy-warto&highlight=zmi%C4%99kczanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?68546-mam-traginczna-wode-jaki-filtr-zastosowac&highlight=zmi%C4%99kczanie
;)

Zbigg
09-09-2010, 12:13
Tu może znajdziesz o tym:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&highlight=zmi%C4%99kczanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?86974-od%C5%BCelaziacz-i-zmi%C4%99kczacz&highlight=zmi%C4%99kczanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148443-urz%C4%85dzenia-zmi%C4%99kczaj%C4%85ce-wod%C4%99-czy-warto&highlight=zmi%C4%99kczanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?68546-mam-traginczna-wode-jaki-filtr-zastosowac&highlight=zmi%C4%99kczanie
;)

do cieszynianki...
bez urazy oświecona góro rankingu, ale nie wystarczy wyszukać wątków z tematem zmiękczanie... tyle też potrafie...
przeczytaj, w trzech z czterech wątków ani razu nie pojawia się Aquahome,
w pierwszym zas, tez nie znajdziesz oceny pracy tych urządzen pisanych przez (szczęśliwych?) ich posiadaczy....
.
pozdrawiam...

cieszynianka
09-09-2010, 23:34
do cieszynianki...
bez urazy oświecona góro rankingu, ale nie wystarczy wyszukać wątków z tematem zmiękczanie... tyle też potrafie...
przeczytaj, w trzech z czterech wątków ani razu nie pojawia się Aquahome,
w pierwszym zas, tez nie znajdziesz oceny pracy tych urządzen pisanych przez (szczęśliwych?) ich posiadaczy....
.
pozdrawiam...

Proszę:
Ocena żywotności: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84&p=4276401&highlight=Aquahome#post4276401 może i teoretyczna :wiggle:

Poza tym nie wiem czy zauważyłeś, że post zaczynał się od słów "Tu może znajdziesz ..."

Bardzo mi się podobało to "nie wystarczy ..." :wave:
Też pozdrawiam ;)

artmag
01-10-2010, 14:47
Mam pytanie, do używających zmiękczacza- czy woda z regeneracji może iść do przydomowej oczyszczalni ścieków?, Czy muszę ją jakoś inaczej wyprowadzić z domu?

qbek17
07-10-2010, 22:30
Z praktyki - może.
Z teorii - nie powinna :) ale wszystko zależy od proporcji. Jeśli masz dużą oczyszczalnię, a regeneracji domowego zmiękczacza nie robisz codziennie to będzie OK.

artmag
08-10-2010, 19:31
Oczyszczalnię mam 2000l, na 4/5 osób, a złoże nie wiem jak często będe regenerować.
Dzięki :)

mr6319
03-04-2011, 20:20
Że mam twardą wodę w mieszkaniu wiedziałem wcześniej, ale jakoś się tym nie przejmowałem. Teraz po kilku dniach mieszkania w nowym domu na moich nowiusieńkich bateriach i innych sprzętach mających kontakt z wodą zaczęły pokazywać się naloty kamienia. Trzeba więc coś zadziałać.
Czy macie w swoich domach zmękczacze i wszelkie inne filtracje wody?
Jeżeli tak to jakie są to rozwiązania, czy możecie je polecić i czy spełniają swoją rolę?

qbek17
03-04-2011, 20:24
Żeby odpowiednio dobrać metodę filtracji należałoby dokładnie zbadać wodę. U mnie działa zmiękczacz i nie ma osadów.

asizo
16-04-2011, 17:47
Od kilku dni mamy zmiękczacz wody i jestem bardzo zadowolona. Mamy bardzo twardą wodę (20 stopni niemieckich, norma podobno wynosi 6). Ze zmiękczaczem naprawdę czuć różnicę. Po myciu skóra tak nie wysycha, włosy są miękkie, nie osadza się kamień na zlewie, umywalkach, naczynia po wyjęciu ze zmywarki lśnią - żadnych zacieków. Na razie same plusy.

qbek17
16-04-2011, 18:10
Norma przewiduje twardość od 3 do 27 stopni niemieckich - i ciężko znaleźć wodę która by tej normy nie spełniała... :) ale normy normami, a jak ktoś ma wodę o twardości 27 stopni to wie ile kamienia się z niej osadza...

jdd66
31-05-2011, 13:59
Witam,
Mam to szczęście/nieszczęscie że mogę podłączyć się do wodociągu - koszt bagatela 7000PLN. Obecnie mam wodę ze studni ale do krystalicznej czystości trochę jej brakuje. Proszę o podpowiedź - czy "iść" w wodociągi i płacić za wodę (no i oczywiście zainwestować na początek 7000zł) czy "iść" w uzdatnianie. pozdrawiam
a to moje wyniki:
mętność NTU 20,8 (1)
barwa mg/l Pt >15 (15)
odczyn pH pH 7,1
przewodność właściwa uS/cm 1079
twardość ogólna mg/l CaCO3 435,6
azotyny mg/l NO2 0,018
zasadowość mg/l 276
żelazo ogólne mg/l Fe 0,77 (0,2)
amonowy jon mg/l NH4+ 1,21 (0,5)
azotany mg/l NO3 1,2 50
mangan mg/l Mn >0,700 (0,05)
chlor wolny mg/l Cl2 0

wiochman
10-12-2013, 14:19
A ja instaluję klientom zamiast zmiękczaczy (oczywiscie nie w każdym wypadku) anody cynkowe Scale Buster ma to o tyle swoje zalety że kamień rownież się nie odkłada na urządzeniach czy instalacji (potrafi nawet udrożnić zabite kamieniem rury) a jest zupełnie bezobsługowy, długowieczny i pozytywnie wpływa na zdrowie (cynk zamiast sodu) . Bardzo fajne urządzenie

qbek17
10-12-2013, 22:20
A ja instaluję klientom zamiast zmiękczaczy (oczywiscie nie w każdym wypadku) anody cynkowe Scale Buster ma to o tyle swoje zalety że kamień rownież się nie odkłada na urządzeniach czy instalacji (potrafi nawet udrożnić zabite kamieniem rury) a jest zupełnie bezobsługowy, długowieczny i pozytywnie wpływa na zdrowie (cynk zamiast sodu) . Bardzo fajne urządzenie

Już nie będę się czepiał i pytał o "dowody" na skuteczność tego rozwiązania, ale "udrażnianie zabitych kamieniem rur" to już przesada... chyba, że liczymy to w jednostkach "długowiecznych" (w końcu skały też się kiedyś rozpuszczą w wodzie). Ciekaw jestem też tego pozytywnego wpływu na zdrowie - czyżbyś twierdził, że cynk się z tej anody uwalnia? Jeśli tak to ile, jak szybko? To by znaczyło, że anoda się zużywa, a to prowadzi do tego, że urządzenie nie jest bezobsługowe.
Może jest też fajne, ale bardzo drogie. Poza tym nie zastępuje zmiękczacza, nie usuwa twardości z wody, a to prowadzi do jego osadzania np. w czajniku czy żelazku.
Jeśli się mylę to mnie popraw, ale poproszę konkrety.

piotrek0m
16-02-2015, 10:50
Wykonawca instalacji poleca mi uzdatniacz firmy AQUA SOFT. Kolejne zagadnienie które miałbym zgłębiać ... nie mam energii.... więc zdam się na opinie. Proszę o parę słów doradzenia: jak często uzupełnia się sól, jak często wymienia się złoże. Czy dla 4-5 osób wystarczy przepływ 0,7 m3/h ? Czy może lepiej kupić uzdatniacz Viessmana, w cenie ok 500 zł większej niż aqua softu ?

qbek17
16-02-2015, 11:47
Wykonawca instalacji poleca mi uzdatniacz firmy AQUA SOFT. Kolejne zagadnienie które miałbym zgłębiać ... nie mam energii.... więc zdam się na opinie. Proszę o parę słów doradzenia: jak często uzupełnia się sól, jak często wymienia się złoże. Czy dla 4-5 osób wystarczy przepływ 0,7 m3/h ? Czy może lepiej kupić uzdatniacz Viessmana, w cenie ok 500 zł większej niż aqua softu ?
Sam producent nie oznacza co to dokładnie jest za urządzenie. Aqua Soft robi i na głowicach Clack (polecam) i na RX (odradzam).
Sól w zbiorniku ma być praktycznie zawsze. Częstotliwość uzupełniania zależy od wielkości zbiornika i tego jak szybko się zużywa (czyli jak dużo wody zużyjesz). Zazwyczaj jest to okres kilku-kilkunastu tygodni.
Złoże (jeśli mówimy tylko o złoży zmiękczającym) ma żywotność ok 10-15 lat. Zależnie od składu wody i częstotliwości regeneracji może się zużywać szybciej lub wolniej.
Przepływ zależy od ilości jednocześnie pracujących punktów poboru. Zazwyczaj jeden kran to ok 7 l/min. Jak odkręcisz kran w kuchni i łazience, działa pralka i zmywarka, a ktoś uruchomi spłuczkę w WC to pobór chwilowy może wynieść ok 2 m3/h. Ale to wszystko są wartości chwilowe - dla zmiękczacza ważniejsza jest wartość przepływu ciągłego (zazwyczaj jest to dużo mniej) i 0,7 - 1 m3/h wystarcza.
Do Viessmana odnoszą się te same uwagi co do AquaSoftu - sama naklejka z logiem nic nie zmienia.

autorus
16-02-2015, 12:13
Wykonawca instalacji poleca mi uzdatniacz firmy AQUA SOFT. Kolejne zagadnienie które miałbym zgłębiać ... nie mam energii.... więc zdam się na opinie. Proszę o parę słów doradzenia: jak często uzupełnia się sól, jak często wymienia się złoże. Czy dla 4-5 osób wystarczy przepływ 0,7 m3/h ? Czy może lepiej kupić uzdatniacz Viessmana, w cenie ok 500 zł większej niż aqua softu ?


Mam właśnie aqua-soft. Myślę, że juz jakieś 2 lata minęły. Ogólnie jest to urządzenie bezobsługowe. Wrzucasz sól, obecnie worek 25kg kosztuje na portalu aukcyjnym 22zł. I tyle. Z ciekawości w castoramie worek kosztuje 51zł.
Twardość wody jest ustalona jak pamiętam na 2-3st.

Pytanko do qbek17. Jakie głowice maja viessman? konkretnie model aquahome 30?

piotrek0m
16-02-2015, 12:36
Dziękuję za odpowiedzi.
Jeszcze pytanie o odpływ. Nie wiedziałem wcześniej, żeby zrobić podejście od kanalizacji więc trzeba nadciąć wylewkę i schować rurkę długości ok 1,5 metra. Hydraulik twierdzi, że spadek tutaj jest zbyteczny, owszem woda będzie w rurce stała sobie, ale to niczemu nie przeszkodzi. Rurka fi 20. Raz na jakiś czas uzdatniacz się oczyści i wszystko ... dobrze mówi ?

autorus
16-02-2015, 13:03
Ja mam rurkę która była w zestawie i jest to max 16mm a może nawet mniej. Uzdatnia sie dokłądnie co 2 tygodnie. I potrzebuje do tego procesu ok 200l wody :)

qbek17
16-02-2015, 13:06
Dziękuję za odpowiedzi.
Jeszcze pytanie o odpływ. Nie wiedziałem wcześniej, żeby zrobić podejście od kanalizacji więc trzeba nadciąć wylewkę i schować rurkę długości ok 1,5 metra. Hydraulik twierdzi, że spadek tutaj jest zbyteczny, owszem woda będzie w rurce stała sobie, ale to niczemu nie przeszkodzi. Rurka fi 20. Raz na jakiś czas uzdatniacz się oczyści i wszystko ... dobrze mówi ?
W rurce woda może stać. Ale ważne żeby zachować przerwę między wężem ze zmiękczacza a rurką odpływową (żeby nie było kontaktu i np. zasysania wstecz). Poza tym rurka powinna odebrać bezciśnieniowo (!) wodę z regeneracji zmiękczacza (wypływ z urządzenia będzie pod ciśnieniem, ale przy przerwie powietrznej woda musi odpływać grawitacyjnie). Dlatego rurkę daje się zazwyczaj przewymiarowaną.

qbek17
16-02-2015, 13:10
Pytanko do qbek17. Jakie głowice maja viessman? konkretnie model aquahome 30?
Nie podam Ci konkretnej nazwy modelu... ale ponieważ robi to Epuro to pewnie jest to jakiś model Ecowatera. Są one zintegrowane z obudową.

Wszamanka
02-04-2015, 20:28
Uzdatnia sie dokłądnie co 2 tygodnie. I potrzebuje do tego procesu ok 200l wody :) czyli te 4800l/rok to jest całe dodatkowe zapotrzebowanie na wodę? czy oprócz zużycia na uzdatnianie bierze wodę do czegoś jeszcze? A prądu ile to zużywa? Może ktoś określić ile mniej więcej kosztuje rocznie miękka woda:)

qbek17
03-04-2015, 08:44
czyli te 4800l/rok to jest całe dodatkowe zapotrzebowanie na wodę? czy oprócz zużycia na uzdatnianie bierze wodę do czegoś jeszcze? A prądu ile to zużywa? Może ktoś określić ile mniej więcej kosztuje rocznie miękka woda:)
Wszystko zależy od twardości i ilości zużywanej wody. Jeśli masz wodę miękką to wystarczy mały zmiękczacz regenerowany co 2-3 tygodnie. Jeśli masz wodę twardą możesz potrzebować dużego zmiękczacza regenerowanego co 3-4 dni... A od częstotliwości regeneracji zależą koszty:
- zużycie wody na regenerację to ok 150-250 litrów zależnie od rozmiaru zmiękczacza
- zużycie soli na regenerację to średnio 2-7 kg zależnie od rozmiaru zmiękczacza
- zużycie prądu jest pomijalnie małe - to ok 3 W przez kilkadziesiąt sekund kiedy pracuje silniczek - w skali roku to będzie kilka groszy.

Wszamanka
03-04-2015, 10:06
Ehhh, chyba ciężko będzie mi przekonać męża do kolejnego urządzonka, które nie dość że na wstępie wymaga wyłożenia trochę nieplanowanej kasy to jeszcze później co miesiąc będzie podwyższać rachunki... Według moich wodociągów wodę będę mieć średnio twardą, 285 mg CaCO3/l

qbek17
03-04-2015, 10:49
Według moich wodociągów wodę będę mieć średnio twardą, 285 mg CaCO3/l
To nie jest strasznie wysoko... nie wiem ile wody zużywacie, ale zakładając 8 m3/miesiąc to zmiękczacz z 20 litrami złoża będzie się regenerował co 2 tygodnie i zużywał ok. 2,5 kg soli i 150 litrów wody. Rocznie to niecałe 3 worki soli (3x 25 kg) czyli koszt ok 75-90 PLN oraz 4 m3 wody i ścieków. Koszt zakupu to ok 2 tys. PLN. Wypadałoby też zrobić co jakiś czas (powiedzmy raz na 1-2 lata) przegląd - koszt ok 100-150 PLN.

ivy17
03-04-2015, 11:06
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?


tak bardzo, nawet nie wiedziałam ze może być taki przydatny :cool:



2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?

nie znam parametrów, ale woda była ewidentnie twarda, było widac osad z kamienia przed na np ciemnych elementach



3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)

Mam TEN zmiękczacz (http://www.disan.pl/produkty/szczegoly/174/zmiekczacz--wody-keller-family-line-20)



4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?

tak jest taka możliwość




5. Jakie widzisz plusy zmiękczania



tak widzę plusy zmiękczania - nie ma osadow kamienia bateriach, kabinach, czarnym zlewie itp Wszytsko idealnie. Wystarczy przeczyścic tylko szmatką/ręcznikim papierowym z płynem do szyb i jest idealnie. Nie osadzaja sie tym samym np. w łazience osady z mydla na brodziku/glazuerze. Idealny sprzymierzeniec Pani domu. Wcześniej nie mialam z nim styczności ale teraz nie wyobrazam soebie bez niego mojego domu i sprzątania. Wyeliminowałam wszelkie preparaty na kamień do sprzątania łazienek.


6. Jakie minusy


Raczej nie , cena nie jest za eksploatację jakaś wygórowana - patrzac na te wyliczenia wyżej - przy braku zmiękczacza trzeba doliczyć te wszystkie preparaty do sprzątania, wodę zużytą do szorowania wszystkiego , czas i pracę włożoną dodatkowo. Zatem jak dla mnie nie ma minusów :cool:

Wszamanka
03-04-2015, 13:44
A tak jeszcze zapytam- pijecie i gotujecie na wodzie bezpośrednio ze zmiękczacza, czy coś się jeszcze instaluje do kranu w kuchni?

qbek17
03-04-2015, 16:00
A tak jeszcze zapytam- pijecie i gotujecie na wodzie bezpośrednio ze zmiękczacza, czy coś się jeszcze instaluje do kranu w kuchni?
Zmiękczacz to nie sterylizator - nie zatrzyma wszystkiego :)
Jeśli w wodzie są przekroczone jakieś inne pierwiastki to trzeba to indywidualnie dobrać. Najbardziej uniwersalna jest osmoza (RO) do wody pitnej.
Przy wodociągach raczej nie powinno być problemu z innymi parametrami poza twardością.

Wszamanka
03-04-2015, 16:12
Nie no, moje wodociągi się chwalą, że można wodę prosto z kranu pić;) tylko tak mi się gdzieś obiła o oczy w innym wątku kłótnia o tym, czy można czy nie można pić, tylko nie wiem czy chodziło o zmiękczanie czy o inne uzdatnianie, bo nie chciało mi się wtedy w to wnikać




A tak się jeszcze zastanawiam- co z wodą do ogrodu? Wprawdzie planuję zbierać deszczówkę i ją wykorzystywać, ale czasami czysta woda z węża też się przecież może przydać. Na jakiejś stronie ze zmiękczaczami czytałam, że to się montuje przed wodomierzem. Czy jednak w praktyce montuje się za, a pomiędzy wodomierzem a zmiękczaczem wyprowadzić nitkę do ogrodu?

qbek17
04-04-2015, 07:50
A tak się jeszcze zastanawiam- co z wodą do ogrodu? Wprawdzie planuję zbierać deszczówkę i ją wykorzystywać, ale czasami czysta woda z węża też się przecież może przydać. Na jakiejś stronie ze zmiękczaczami czytałam, że to się montuje przed wodomierzem. Czy jednak w praktyce montuje się za, a pomiędzy wodomierzem a zmiękczaczem wyprowadzić nitkę do ogrodu?
Nie możesz zamontować NIC przed wodomierzem bo do wodomierza to instalacja wodociągowców.
A zmiękczacz się montuje za odejściem na ogród.

Wszamanka
04-04-2015, 16:07
Nie możesz zamontować NIC przed wodomierzem bo do wodomierza to instalacja wodociągowców.
A zmiękczacz się montuje za odejściem na ogród.

Dzieki za odp. Czasami z nadmiaru informacji w zbyt krótkim czasie człowiek głupieje i przestaje logicznie myśleć:rolleyes:

lumarcin
17-05-2015, 08:46
Witam serdecznie, a jaki zmiekczacz polecicie dla domku z 10 lokatorami i zuzyciem ok 30 M3 na miesiac ;/

qbek17
17-05-2015, 09:08
Witam serdecznie, a jaki zmiekczacz polecicie dla domku z 10 lokatorami i zuzyciem ok 30 M3 na miesiac ;/
Pierwsze pytanie to jaka jest twardość?
Kolejne pytania to ile jest punktów poboru (przepływ chwilowy) ewentualnie ile łazienek, kuchni itp? Czy ścieki idą do kanalizacji, szamba czy może POŚu?

mjkmjk
17-05-2015, 13:10
Ja także bardzo potrzebuję rady w sprawie wyboru zmiękczacza do wody. Wg MPWiK twarość wody u mnie 287 mg/dm3. Wapń 87 mg/dm3, magnez 9 mg/dm3. Rodzina 4 osobowa, zużywamy ok. 8 m3 miesięcznie. Niestety jest szambo. W domu jest 8 punktów poboru wody (2xWC, 2xumywalka, wanna, prysznic, zlew, ogród). Rzadko kiedy włączone są 2 równocześnie. Co wybrać ?

qbek17
17-05-2015, 14:55
Ja także bardzo potrzebuję rady w sprawie wyboru zmiękczacza do wody. Wg MPWiK twarość wody u mnie 287 mg/dm3. Wapń 87 mg/dm3, magnez 9 mg/dm3. Rodzina 4 osobowa, zużywamy ok. 8 m3 miesięcznie. Niestety jest szambo. W domu jest 8 punktów poboru wody (2xWC, 2xumywalka, wanna, prysznic, zlew, ogród). Rzadko kiedy włączone są 2 równocześnie. Co wybrać ?
Standardowy zmiękczacz z 20-25 litrami złoża będzie wystarczający.
Ze względu na szambo proponuję szukać zmiękczacza z dobrą głowicą z regeneracją przeciwprądową (np. firmy Clack) oraz z dobrym złożem monosferycznym (np. Lewatit czy Dowex Marathon)

mjkmjk
17-05-2015, 19:11
qbek17
Bardzo dziękuję Ci za fachową poradę. Możesz jeszcze podpowiedzieć czy np. takie urządzenie byłoby dla mnie odpowiednie:
http://www.clack.pl/index.php?p=1_11_Clack-EI-C25
A może lepiej niekompaktową wersję: http://www.clack.pl/index.php?p=1_12_Clack-EI-D25 ?

Piszesz, że złoże Lewatit lub Dowex Marathon byłoby najbardziej odpowiednie, ale w tych urządzeniach, do których podałem linki jest jakieś inne o nazwie Purolite.
Może mógłbyś polecić jakieś konkretne urządzenie, które spełniałoby sugerowane przez Ciebie kryteria?
Byłby bardzo wdzięczny za pomoc.

mjkmjk
17-05-2015, 19:26
A może coś z produktów Prowater? np. Magic-Box 25 lub PWS Prestige 30??

qbek17
18-05-2015, 04:31
Możesz jeszcze podpowiedzieć czy np. takie urządzenie byłoby dla mnie odpowiednie:
http://www.clack.pl/index.php?p=1_11_Clack-EI-C25 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.clack.pl%2Find ex.php%3Fp%3D1_11_Clack-EI-C25)
A może lepiej niekompaktową wersję: http://www.clack.pl/index.php?p=1_12_Clack-EI-D25 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.clack.pl%2Find ex.php%3Fp%3D1_12_Clack-EI-D25) ?

A może coś z produktów Prowater? np. Magic-Box 25 lub PWS Prestige 30??

Wszystkie te zestawy będą działały. W pierwszym przypadku musisz dopłacać za dodatkowe opcje, a w drugim masz już większość w standardzie.
Niestety w żadnym z nich nie widziałem opcji regeneracji przeciwprądowej, więc mają nieco wyższe zużycie soli i wody do regeneracji.


Piszesz, że złoże Lewatit lub Dowex Marathon byłoby najbardziej odpowiednie, ale w tych urządzeniach, do których podałem linki jest jakieś inne o nazwie Purolite.

Purolite to najtańsze złoże z tych "markowych". Typ C100 nie jest monosferyczny. Na pewno też działa i może być OK jeśli będziesz się decydował na standardową regenerację.

mjkmjk
18-05-2015, 05:29
qubek17
Mam szambo więc zależy mi na niskim zużyciu wody. Jaki producent ma urządzenia które spełniają wszystkie podane przez Ciebie warunki. Może źle szukałem ale nie mogę znaleźć. Może mógłbyś zaproponować konkretne urządzenie dopasowane do moich potrzeb. Widzę przecież ze się b. dobrze znasz to na pewno coś Ci konkretnego przychodzi do głowy. Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.

qbek17
18-05-2015, 05:35
Przykładowym modelem jest Flamingo.

KLARSAN
18-05-2015, 16:48
Witam serdecznie, a jaki zmiekczacz polecicie dla domku z 10 lokatorami i zuzyciem ok 30 M3 na miesiac ;/

Cześć :)
Wystarczającym rozwiązaniem będzie zastosowania zmiękczacza PUR 1248 CI (amerykańska głowica Clack CI).

lumarcin
18-05-2015, 20:30
Pierwsze pytanie to jaka jest twardość?
Kolejne pytania to ile jest punktów poboru (przepływ chwilowy) ewentualnie ile łazienek, kuchni itp? Czy ścieki idą do kanalizacji, szamba czy może POŚu?

łazienek jest 3, 2 kuchnie, scieki trafiaja do kanalizacji, jeśli chodzi o twardość to wynosi ok 20 stopni niemieckich

qbek17
19-05-2015, 08:32
Zmiękczacz z 50 litrami złoża (czyli zbiornik 12x48 ) będzie się regenerował raz w tygodniu - i to by było optymalnie.

Pusia&Kssawery
21-05-2015, 19:16
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?
2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?
3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)
4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?
5. Jakie widzisz plusy zmiękczania
6. Jakie minusy

Ad.1 Bardzo
Ad.2 11 - 4
Ad.3 cosmo water
Ad.4 Tak
Ad.5 Przede wszystkim brak kamienia na bateriach, brak zacieków na armaturze.
Ad.6 nie widzę

MusiSieUdac
01-06-2015, 13:13
Witam,

Przebrnełam wątek, ale nadal słabo się orientuję jaki zmiekczacz wody wybrac.

Mamy wode +/- 370 mg/l CaCO3.
Rodzina 4-osobowa,zuzycie wody -ok 12 m szesciennych na miesiac.
Trzy wc, 3 umywalki+ zlew w kuchni, wanna, prysznic.
Scieki odprowadzane do kanalizy.
Mieszkamy od ponad dwoch lat, baterie się kompletnie zakamieniły, obawiamy się najbardziej o podłogówkę i piec kondensacyjny, Po raz kolejny cieknie nam piec na uszczelkach od osadzonego kamienia, dlatego serwisant doradził zakup zmiękczacza. Mamy przgotowane miejsce na niego, tylko brak pomysłu jaki wybrać model
Słyszałam dużo dobrego o Cosmowater, ale nie wiem czy to tylko dobry marketing, czy faktycznie warto

Cena - najlepiej do 2 tys zł

Byłabym wdzięczna za poradę

qbek17
01-06-2015, 23:47
Przy takim zużyciu i takiej twardości potrzebujesz zmiękczacza z 20-25 litrów złoża (przy założeniu, że nie wszyscy jednocześnie będą korzystać z wody) :)
Dobry zmiękczacz to koszt ok 2100-2300 PLN netto. Możesz kupić taniej ale będzie to prawdopodobnie produkt z Chin (raczej nie najwyższej jakości i trwałości).

Zajrzyj w ten wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%EA-w-sprawie-doboru-urz%B9dze%F1
jak przebrniesz przez kilkadziesiąt ostatnich stron to na pewno będziesz wiedziała więcej o zmiękczaniu :)

MusiSieUdac
02-06-2015, 07:22
Dzieki za odpowiedź. Zużycie nam wychodzi, ze względu na ciągle tluczącą się pralkę i zaleganie w wannie, ale nigdy nie zdarzyło się, ze schodziło na raz wiecej niz wanna, wc, pralka - czyli 3 pkt poboru. Wątek przeglądałam wczoraj, ale dla mnie to już wyższa szkoła jazdy ; ) Poza tym głównie są tam informacje o uzdatnianiu i uzdatniaczach, a nie ma za wiele o zmiękczaniu. Tyle co sie orientuję, ze jednymi z lepszych gowic są te z clacka.

Ps. Jestem kobieta;)

qbek17
02-06-2015, 09:39
Dzieki za odpowiedź. Zużycie nam wychodzi, ze względu na ciągle tluczącą się pralkę i zaleganie w wannie, ale nigdy nie zdarzyło się, ze schodziło na raz wiecej niz wanna, wc, pralka - czyli 3 pkt poboru.
Czyli to co pisałem (25 litrów) powinno wystarczyć.


Wątek przeglądałam wczoraj, ale dla mnie to już wyższa szkoła jazdy ; ) Poza tym głównie są tam informacje o uzdatnianiu i uzdatniaczach, a nie ma za wiele o zmiękczaniu.
Zmiękczanie to jeden z procesów uzdatniania :) I to ten chyba najprostszy.


Tyle co sie orientuję, ze jednymi z lepszych gowic są te z clacka.
Zgadza się.
Jeśli chcesz koniecznie szukać gotowego produktu, z "nazwą" modelu to polecam Flamingo. Ma dobre złoże (monosferyczne) i głowicę Clacka z regeneracją przeciwprądową. Do takiego zestawu musisz tylko pamiętać, żeby dać filtr wstępny.

MusiSieUdac
02-06-2015, 11:42
Zgadza się.
Jeśli chcesz koniecznie szukać gotowego produktu, z "nazwą" modelu to polecam Flamingo. Ma dobre złoże (monosferyczne) i głowicę Clacka z regeneracją przeciwprądową. Do takiego zestawu musisz tylko pamiętać, żeby dać filtr wstępny.


Wielkie dzięki za konkretną informację

slawas86
02-06-2015, 13:29
.
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?
2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?
3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)
4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?
5. Jakie widzisz plusy zmiękczania
6. Jakie minusy

pozdrawiam


1. tak, a żona jeszcze bardziej
2. 28
3. COSMOWATER HOME 22
4. tak
5. brak kamienia na bateriach, brak kamienia na ceramice łazienkowej, można uzywac mniej środków czyszczacych (np do prania)
6. mając miękką wodę trudniej spłukuje się mydło

Tomasz Antkowiak
22-06-2015, 21:52
Wielkie dzięki za konkretną informację



MSU jak zywa :)

MusiSieUdac
21-08-2015, 14:07
MSU jak zywa :)

Żywa i do tego kobieta ;)

robii23
03-09-2015, 09:35
Proszę o pomoc w wyborze uzdatniacza dla:

4 osoby, 1 łazienka, zużycie 6-7m3 na miesiąc
niestety woda najtwardsza w skali 486 na 500 dopuszczalnej
stosunkowo mało miejsca będzie w pokoju technicznym, ale uzdatniacz ma priorytet. Więc jak trzeba duży to tez da radę.
Jak wygląda regeneracja złoża, chodzi mi o ilość miejsca potrzebnego na tą czynność? Żeby nie było u mnie z tym problemu.
Z jednej strony czytam że większy uzdatniacz bo mam b. twardą wodę, a z drugiej strony dość małe zużycie. Co wybrać?
Proszę o pomoc

qbek17
03-09-2015, 10:38
Z jednej strony czytam że większy uzdatniacz bo mam b. twardą wodę, a z drugiej strony dość małe zużycie. Co wybrać
To nie jest sytuacja "albo - albo". Z tych dwóch parametrów wynika jak dużego zmiękczacza potrzebujesz. W tym przypadku wystarczy 15-20 litrów. W standardzie są 25-litrowe zmiękczacze - taki też spokojnie wystarczy.
Regeneracja zmiękczacza to nie czynność, którą ty wykonujesz, tylko automatyczny proces sterowany przez głowicę. Jedyna czynność obsługowa jaką musisz wykonywać to dosypywanie soli - i do zbiornika z solą musisz mieć wygodny dostęp. Reszta obsługi to czynności zlecane serwisowi i wykonywane raz na 1-2 lata (przegląd) lub kilka-kilkanaście lat (wymiana złoża).

robii23
03-09-2015, 11:47
A coś konkretnego możesz podpowiedzieć. Niekoniecznie producent, ale głowica i te inne parametry, które podpowiadałeś w tym temacie innym osobom.
Z uwzględnieniem stanu mojej wody. Reszta parametrów wody jest ok, nie jest koniecznie dalsze filtrowanie. Jest zdatna do picia z kranu tak twierdzą miejskie wodociągi.

qbek17
03-09-2015, 12:29
Jeśli chcesz składać swój zestaw to moim zdaniem coś takiego by pasowało:
- głowica Clack (może być np. wersja ze sterownikiem CI lub CK Pallas)
- złoże monosferyczne, np. Lewatit lub Dowex
- zbiornik 10x35", produkcji w zasadzie dowolnej, z bardziej znanych firm to: Structural, WaveCyber
- reszta to drobiazgi,

Przed zmiękczaczem dałbym na wszelki wypadek najprostszy filtr wstępny (np. z wkłądem PP 20 um) żeby zatrzymać ewentualne kawałki rdzy czy innych osadów.

robii23
03-09-2015, 16:36
Dziękuję za odpowiedź
Niestety uważam że moja wiedza na ten temat jest zbyt mała, żeby próbować bawić się w budowę własnego modelu.
Może jakiś model, modele które warto rozważyć. Poproszę

jarson78
03-11-2015, 13:59
Panowie mam takie pytanko.
Posiadam zmiękczacz wody Buderus Loga Soft 16, woda ze studni która była bardzo twarda.
Zmiękczacz oczywiście poradził sobie z twardością i kamień przestał się osadzać ale zamiast tego na bateriach pojawił się biały osad, który bez problemu się usuwa, ale jest to denerwujące. Co to może być??
I drugie pytanie, czy ten zmiękczacz musi się regenerować codziennie?

qbek17
03-11-2015, 18:51
Zmiękczacz nie usuwa z wody "wszystkiego", tylko (jak sam zauważyłeś) twardość, czyli sole wapnia i magnezu. A woda w swoim składzie ma jeszcze mnóstwo różnych pierwiastków i związków, z których część może tworzyć osady po odparowaniu wody. Bez analizy tego osadu w laboratorium nie dowiesz się co konkretnie się osadza w Twoim przypadku. Tylko czy ta wiedza jest Ci do czegoś potrzebna? Chyba raczej nie zainwestujesz w zestaw do odwróconej osmozy na cały dom żeby mieć wodę demineralizowaną?

Co do drugiego pytania - zdecydowanie i stanowczo nie musi (a nawet nie powinien) się regenerować codziennie. Raczej raz na 1-2 tygodnie. Jeśli regeneruje się codziennie to coś jest źle z ustawieniami (no chyba że masz naprawdę baaardzo twardą wodę i duże zużycie - ale to by oznaczało ekstremalnie źle dobrany rozmiar zmiękczacza).

jarson78
13-11-2015, 09:43
Co do drugiego pytania - zdecydowanie i stanowczo nie musi (a nawet nie powinien) się regenerować codziennie. Raczej raz na 1-2 tygodnie. Jeśli regeneruje się codziennie to coś jest źle z ustawieniami (no chyba że masz naprawdę baaardzo twardą wodę i duże zużycie - ale to by oznaczało ekstremalnie źle dobrany rozmiar zmiękczacza).

A u mnie regeneracja jest codziennie pomimo tego że w domu mieszkają tylko dwie osoby i zużycie wody jest niewielkie.
Mój zmiękczacz to Buderus LOGA SOFT 16.
Czy na podstawie instrukcji mógłbyś mi powiedzieć jak go ustawić żeby się regenerował rzadziej https://buderus-inserw.pl/sklep/files/LOGA%20SOFT%204_8_16_25%20instrukcja.pdf

autorus
13-11-2015, 09:57
U mnie regeneracja jest co 14 dni. Częściej przy mojej liczbie użytkowników nie mam sensu.

Natomiast w drugiej lokalizacji mam szambo, i na razie nie wstawiłem żadnego zmiękczacza. W ogóle nie wiem jak ogarnąć ten temat z szambem :(

jarson78
13-11-2015, 10:01
A ja czytam już kolejny raz moją instrukcje i nie wiem jak go ustawić aby ta regeneracja nie odbywała się codziennie

qbek17
13-11-2015, 10:03
Natomiast w drugiej lokalizacji mam szambo, i na razie nie wstawiłem żadnego zmiękczacza. W ogóle nie wiem jak ogarnąć ten temat z szambem :(
Przy szambie ograniczasz zużycie wody na płukanie i regenerację zmiękczacza stosując np. głowicę z regeneracją przeciwprądową i dobierając wielkość filtra bez zapasu. Wtedy nie jest to jakiś tragiczny problem...

qbek17
13-11-2015, 10:20
A u mnie regeneracja jest codziennie pomimo tego że w domu mieszkają tylko dwie osoby i zużycie wody jest niewielkie.
Mój zmiękczacz to Buderus LOGA SOFT 16.
Czy na podstawie instrukcji mógłbyś mi powiedzieć jak go ustawić żeby się regenerował rzadziej https://buderus-inserw.pl/sklep/files/LOGA%20SOFT%204_8_16_25%20instrukcja.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fbuderus-inserw.pl%2Fsklep%2Ffiles%2FLOGA%2520SOFT%25204_8_ 16_25%2520instrukcja.pdf)
Z tej instrukcji wynika, że ustawia się tam tylko pojemność (w m3) pomiędzy regeneracjami. Musisz sprawdzić jaką wartość masz tam wpisaną i ewentualnie skorygować. Żeby wiedzieć ile powinno tam być wpisane musisz znać twardość...

jarson78
13-11-2015, 10:25
Z tej instrukcji wynika, że ustawia się tam tylko pojemność (w m3) pomiędzy regeneracjami. Musisz sprawdzić jaką wartość masz tam wpisaną i ewentualnie skorygować. Żeby wiedzieć ile powinno tam być wpisane musisz znać twardość...

Twardość wody sprawdzałem i zmieniałem ustawienia.
Woda jest teraz miękka, ale ta regeneracja mnie dziwi że robi się codziennie

qbek17
13-11-2015, 22:27
I jaką masz twardość i te ustawienia pojemności?

jarson78
14-11-2015, 18:27
I jaką masz twardość i te ustawienia pojemności?

Twardość wody 29 stopni niemieckich
Ustawienia:
dawka soli 2.0
pojemność w m3 1.64

qbek17
14-11-2015, 21:29
Przy tak wysokiej twardości ten zmiękczacz jest za mały (źle dobrany) - stąd taka mała pojemność. Jeśli do tego zużywasz sporo wody to może tak wychodzić, że regeneracja wypada często.

Zwiększ sobie tą pojemność żeby chociaż co 2 dni wypadała ta regeneracja i sprawdź czy woda jest już twarda pod koniec cyklu.

kalio
15-11-2015, 12:30
Czy taki filtr coś da

http://allegro.pl/narurowy-wstepny-filtr-osmoza-zmiekczacz-gratisy-i4786117703.html

Mam twardą wodę na 20 stop niemieckich, czajnik cały w kamieniu, jak naleję wody do szklanki to jest koloru sino-rdzawego i na dole pływa piasek i inne śmieci.

Na wejsciu mam zamontowany filtr 10" 20

Czy lepiej dozbierać i kupić np

http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1354gt-rx-i5147079312.html

menago666
15-11-2015, 20:46
Witam.
Jaki zmiękczacz wybrać?
- twardość wody 27 stopni niemieckich
- zużycie wody 50m3 na miesiąc (6osób)
- 2 łazienki, 2 kuchnie, 6 ujęć wody
- ściek trafia do POŚ
Co będzie najlepsza opcja w moim przypadku?

qbek17
16-11-2015, 07:40
Czy taki filtr coś da

http://allegro.pl/narurowy-wstepny-filtr-osmoza-zmiekczacz-gratisy-i4786117703.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fnarur owy-wstepny-filtr-osmoza-zmiekczacz-gratisy-i4786117703.html)

Mam twardą wodę na 20 stop niemieckich, czajnik cały w kamieniu, jak naleję wody do szklanki to jest koloru sino-rdzawego i na dole pływa piasek i inne śmieci.

Na wejsciu mam zamontowany filtr 10" 20

Czy lepiej dozbierać i kupić np

http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1354gt-rx-i5147079312.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fodzel aziacz-wody-blue-soft-1354gt-rx-i5147079312.html)
Ani jedno ani drugie.
Pierwsza opcja to zestaw do jednego punktu (np. pod kran w kuchni). Ma malutką wydajność, a wymiana wkładów szybko wyczyści portfel.

Druga opcja to duży odżelaziacz, do którego potrzebne jest solidne płukanie - masz wystarczająco mocną pompę? Do tego głowica jest słabiutka, chińska... Poza tym do regeneracji zużywasz nadmanganian potasu - taki zestaw odpada jeśli masz biologiczną oczyszczalnię.
A w ogóle czy masz problem z żelazem? Bo piszesz o twardości a chcesz instalować odżelaziacz...

I skoro masz w szklance "piasek i inne śmieci" to chyba nie działa ten filtr, który już masz...

Zacznij od konkretnego zastanowienia się co chcesz osiągnąć, podaj konkretne parametry wody (źródło, wyniki badań, typ pompy, ścieki, instalacja, itp) i wtedy można coś dobierać...

qbek17
16-11-2015, 08:09
Witam.
Jaki zmiękczacz wybrać?
- twardość wody 27 stopni niemieckich
- zużycie wody 50m3 na miesiąc (6osób)
- 2 łazienki, 2 kuchnie, 6 ujęć wody
- ściek trafia do POŚ
Co będzie najlepsza opcja w moim przypadku?

Przy takim zużyciu i twardości musisz szukać przemysłowego urządzenia z przynajmniej 100 litrami złoża.

Problematyczne może być odprowadzanie ścieków bo tak duży zmiękczacz będzie zużywał dużo soli i ładunek chlorków będzie spory. To może być problem dla POŚ.

menago666
16-11-2015, 08:53
Przy takim zużyciu i twardości musisz szukać przemysłowego urządzenia z przynajmniej 100 litrami złoża.

Problematyczne może być odprowadzanie ścieków bo tak duży zmiękczacz będzie zużywał dużo soli i ładunek chlorków będzie spory. To może być problem dla POŚ.

Czy możesz polecić jakiś przemysłowy zmiękczać, który będzie odpowiedni?

qbek17
16-11-2015, 09:45
Czy możesz polecić jakiś przemysłowy zmiękczać, który będzie odpowiedni?
W urządzeniach przemysłowych raczej nie ma modeli tak jak w domowych urządzeniach - trzeba zwrócić uwagę na komponenty (głowica, zbiornik, złoże).
Żeby upakować tyle złoża zbiornik musi być minimum 14x65". Najlepiej też zainwestować w głowicę z regeneracją przeciwprądową (upflow) i do tego złoże monosferyczne - uzyskamy w ten sposób najlepsze efekty najmniejszym kosztem. Ale trzeba pamiętać żeby dać też odpowiedni filtr wstępny!

kalio
16-11-2015, 15:03
Dobra

z tym żelazem to faktycznie chyba nie potrzebuje bo nie mam rudych zacieków

sprawozdanie z badań http://www.lysomice.pl/plik,23392,aktualne-badania-wody.pdf

Woda nie nadaje się do picia ciekawe

A i mam kanalizację

qbek17
16-11-2015, 18:33
Dobra

z tym żelazem to faktycznie chyba nie potrzebuje bo nie mam rudych zacieków

sprawozdanie z badań http://www.lysomice.pl/plik,23392,aktualne-badania-wody.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.lysomice.pl%2F plik%2C23392%2Caktualne-badania-wody.pdf)

Woda nie nadaje się do picia ciekawe

A i mam kanalizację
Trochę się to nie trzyma kupy... Wyniki są zgodne z Rozporządzeniem, a w opisie podają, że są przekroczone... Poza tym to badania z sierpnia, a mamy listopad - muszą mieć nowsze wyniki.

W twojej sytuacji najszybciej poczujesz różnicę jak rozejrzysz się za zmiękczaczem (takim z głowicą sterującą, który się regeneruje solą). Zależnie od zużycia wody można dobrać rozmiar. Standard to 25 litrów, a koszt to ok 2000 PLN (tanie, chińskie możesz kupić za 1300-1500, a solidne ze 2200-2500).

kalio
16-11-2015, 19:20
miesięczne zużycie ok 15m3 właśnie dostałem rachunek

qbek17
16-11-2015, 22:30
To 25 lub 30 litrów złoża będzie w porządku. Regeneracja co ok tydzień.

jarson78
19-11-2015, 06:53
Przy tak wysokiej twardości ten zmiękczacz jest za mały (źle dobrany) - stąd taka mała pojemność. Jeśli do tego zużywasz sporo wody to może tak wychodzić, że regeneracja wypada często.

Zwiększ sobie tą pojemność żeby chociaż co 2 dni wypadała ta regeneracja i sprawdź czy woda jest już twarda pod koniec cyklu.

Zwiększyłem pojemność do 2,5 i regeneracja odbyła się po 5 dniach.
Jeśli chodzi o twardość wody to codziennie wieczorem robiłem testy i twardość nie ulegała zmianie.

qbek17
19-11-2015, 09:58
Zwiększyłem pojemność do 2,5 i regeneracja odbyła się po 5 dniach.
Jeśli chodzi o twardość wody to codziennie wieczorem robiłem testy i twardość nie ulegała zmianie.
No i super. Sprawdź takie ustawienia przez jakiś czas.

Może głowica miała jakieś ustawienia "obliczania rezerwy" i przy małej pojemności robiła regenerację na zapas...

aglar
07-12-2015, 10:47
Zastanawiam się nad zmiękczaczem, ale nie chciałbym pić wody zmiękczonej, pozbawionej wapnia i magnezu. W takiej sytuacji wyjściem jest chyba tylko podwójna instalacja oddzielna dla pralek, zmywarek i oddzielna dla kranów?

qbek17
07-12-2015, 11:42
Jest też możliwość picia wody po mineralizatorze... to dodatkowy filtr/wkład ale nie wiem czy nie prostsze rozwiązanie od podwójnej instalacji?

aglar
07-12-2015, 15:29
To zależy w jakim stopniu mineralizuje :) Kiedyś czytałem więcej na ten temat i pamiętam, że niezdrowe jest i stosowanie filtrów na wodę, gdyż oprócz bakterii filtrują również wiele minerałów (woda destylowana jest przecież szkodliwa dla człowieka) ale również niezdrowe jest picie tzw. wody mineralizowanej (bo z wodą mineralną niewiele ma wspólnego). Chodzi o to, że taka woda mineralizowana dostarcza organizmowi nadmiaru minerałów, przez co się w organiźmie odkłada się tzw. kamień.
Dom będę miał na Jurze, gdzie jest sporo skał wapiennych, więc podejrzewam, że woda będzie mocna "twarda" i zakamieniona.

qbek17
07-12-2015, 19:18
Coś słyszałeś/czytałeś, ale chyba za dużo szczegółów nie pamiętasz albo za bardzo uogólniasz :)

Nie każdy filtr działa tak samo, nie każdy też ma identyczną skuteczność, a woda filtrowana od wody mineralnej różni się tak samo jak od destylowanej. Za to kamień (kotłowy) odkłada się w urządzeniach (głównie cieplnych) lub tam gdzie woda odparowuje (np. prysznic) - w zdrowym organizmie raczej się to nie dzieje. Szybko zauważysz efekty twardej wody po własnym mieszkaniu i wtedy radzę poszukać hasła "zmiękczacz" (uprzedzam, że ten filtr nie zatrzymuje bakterii, ani nie robi wody destylowanej).

aglar
07-12-2015, 21:52
Możliwe, powtarzam tylko to co przeczytałem. Chociaż w tych artykułach wyraźnie pisano o zmiękczaczach.
Zresztą, można zajrzeć samemu:
http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/70400/0/Twarda_woda_sluzy_zdrowiu.html
http://wsse.krakow.pl/strona2/index.php/obszary-dzialan/nadzor-sanitarny/113-woda/55-wplyw-twardosci-wody-na-zdrowie-czlowieka


Szybko zauważysz efekty twardej wody po własnym mieszkaniu i wtedy radzę poszukać hasła "zmiękczacz"

Zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zastanawiam się właśnie jak pogodzić obydwie potrzeby: miękka woda dla urządzen AGD i rur oraz woda niepozbawiona magnezu czy wapnia dla kranów.

qbek17
08-12-2015, 11:55
Możliwe, powtarzam tylko to co przeczytałem.
Ale powtarzasz niedokładnie i przez to robi się zamieszanie :)

Chociaż w tych artykułach wyraźnie pisano o zmiękczaczach.
Artykuły są o zmiękczaczach, i wszystko się w nich zgadza. Tylko to nie jest tak, że każdy filtr to zmiękczacz, i każdy jest "niezdrowy dla człowieka".

Osobiście często słyszę pytanie jaką twardość wody ustawić - zazwyczaj pytają o to ludzie już po zakupie i montażu zmiękczacza z opcją ustawienia twardości. I zawsze im mówię, że do picia jest dobra woda twarda, a do urządzeń i mycia - woda miękka. A do nich samych należy decyzja jak sobie to ustawić.

Pusia&Kssawery
10-12-2015, 07:22
Osobiście często słyszę pytanie jaką twardość wody ustawić - zazwyczaj pytają o to ludzie już po zakupie i montażu zmiękczacza z opcją ustawienia twardości. I zawsze im mówię, że do picia jest dobra woda twarda, a do urządzeń i mycia - woda miękka. A do nich samych należy decyzja jak sobie to ustawić.

Powiem szczerze, ze nie rozumiem problemu.
Gdyby woda była jedynym źródłem dostarczenia organizmowi magnezu, wapnia i innych minerałów - to można bić nad tym tematem piankę.
Przecież gotując zupę dodajemy warzywa, przyprawy itp. Pijąc wodę dodajemy cytrynę, soki, herbatę, cukier itp.
A nawet gdy pijemy tylko samą wodę - to jak wspomniałam wyżej - nie jest to jedyne źródło dostarczenia organizmowi potrzebnych elementów.

qbek17
10-12-2015, 20:30
W pełni się zgadzam... ale temat jest przedstawiany zazwyczaj bardzo skrajnie: albo że taka woda to trucizna, albo się to pomija. A prawda jak zwykle jest gdzieś pomiędzy...

Pusia&Kssawery
11-12-2015, 06:37
W pełni się zgadzam... ale temat jest przedstawiany zazwyczaj bardzo skrajnie: albo że taka woda to trucizna, albo się to pomija. A prawda jak zwykle jest gdzieś pomiędzy...


No oczywiście.
Ale posiadamy zdolność myślenia przecież i ze źródła informacji wszelakich można wybrać te logiczne.
Skoro woda ze zmiękczacza jest be, nie ma magnezu, wapnia itp. to jedzmy więcej nabiału, pijmy mniej kawy i unikajmy stresu :)

dar_o
13-12-2015, 21:01
Czy poziom żelaza może spaść ?
Robiłem testy i było go w wodzie sporo. Woda była twarda.
Wodę twarda jest dalej - widać w czajniku i łazience.
Ale - nie mam w ogóle problemu ze śladami żelaza w łazience, wannie, kuchni.
W filtrach - poliprepylenowym i sznurkowym rdzawo jest, ale poza tym nei - sąsiedzi mający sporo żelaza mieli co tydzień taką ilość osadów że stosowali agresywną chemię by je usunąć. Ja tego problemu nie mam w ogóle. Woda w lipcowym badaniu zawierała 1274 ug żelaza. Mieszkamy od końca października. Studnię robiliśmy w marcu.
W okolicy wody podskórne mają bardzo dużo żelaza. Lejąc dzieciom wodę do baseniku też było jej w lecie sporo. Woda zostawiona na noc była zmętniała, pojawiał się osad. Teraz tego problemu nei ma - mogło się to jakoś samo unormować ?

qbek17
15-12-2015, 10:46
Im płytsza studnia tym większe mogą być wahania składu wody. Możliwa jest sytuacja, że zależnie od sezonu będziesz miał większy lub mniejszy problem z żelazem czy innymi pierwiastkami (i tych innych bym się bardziej obawiał).

Doomika
20-06-2016, 10:43
Witam,
Przeczytałam cały wątek, ale nie bardzo wiem co zrobić w kwestii uzdatniania wody. Sytuacja u nas wygląda następująco:
Budujemy dom w okolicach Jury - woda bardzo twarda. Obecnie też tam mieszkamy i kamień na wszystkim to zmora nie do opisania. W kuchni mamy filtr O-O do kawy, herbaty. Kąpiele w tej twardej wodzie też są nieciekawe, bardzo wysuszają skórę, a mamy problemy dermatologiczne. Budując dom, od razu stwierdziliśmy, że zmiękczacz do całego domu to mus, ale w trakcie szukania informacji bardzo się skołowałam, ponieważ:
- będziemy mieli POŚ
- mąż ma nadciśnienie (niewskazane uzdatnianie wody solami)
- oczyszczenie wody z wapnia i magnezu, a Mg z wody najbardziej przyswajalny (niestety lubimy kawę, która przecież magnez wypłukuje)
- wszystkie powyższe nie zmieniają faktu, że wodę mamy wręcz kamienistą.

Co w takiej sytuacji byście polecali? Obawiam się tego sodu, bowiem stosujemy totalne ograniczenie soli (ze względu na nadciśnienie), a tu nagle w wodzie jej będzie więcej.:confused:

robii23
20-09-2016, 09:27
Witam,
Przeczytałam cały wątek, ale nie bardzo wiem co zrobić w kwestii uzdatniania wody. Sytuacja u nas wygląda następująco:
Budujemy dom w okolicach Jury - woda bardzo twarda. Obecnie też tam mieszkamy i kamień na wszystkim to zmora nie do opisania. W kuchni mamy filtr O-O do kawy, herbaty. Kąpiele w tej twardej wodzie też są nieciekawe, bardzo wysuszają skórę, a mamy problemy dermatologiczne. Budując dom, od razu stwierdziliśmy, że zmiękczacz do całego domu to mus, ale w trakcie szukania informacji bardzo się skołowałam, ponieważ:
- będziemy mieli POŚ
- mąż ma nadciśnienie (niewskazane uzdatnianie wody solami)
- oczyszczenie wody z wapnia i magnezu, a Mg z wody najbardziej przyswajalny (niestety lubimy kawę, która przecież magnez wypłukuje)
- wszystkie powyższe nie zmieniają faktu, że wodę mamy wręcz kamienistą.

Co w takiej sytuacji byście polecali? Obawiam się tego sodu, bowiem stosujemy totalne ograniczenie soli (ze względu na nadciśnienie), a tu nagle w wodzie jej będzie więcej.:confused:

Trochę późno, ale
też przez 14 lat używałem i walczyłem z waszą wodą. Dąbrowa ma to samo ujęcie. Koszmar.
Od 2 miesięcy używam zmiękczacza i jest dobrze nawet bardzo dobrze. Kamienia nie ma wcale, osad odkłada się, ale taki biały, śliski. Wystarczy przetrzeć ręcznikiem, ścierką lub przemyć bieżącą wodą.
Nie jestem specem, ale na pewno twardość wody na takim filtrze możesz ustawić. Więc zamiast 0 ustawisz sobie taką wodę jak mają gdzie indziej a nie narzekają na kamień i wystarczy. Np. moi rodzice mają twardość około 120-150 i kamień nie jest problemem, po prostu go nie ma.
Bardzo polecam kolegę Qbek17 niesamowicie pomocny, z dużą wiedzą i podpis pod jego avatarem to czysta prawda.
Pozdrawiam

qbek17
26-09-2016, 16:33
Witam,
Przeczytałam cały wątek, ale nie bardzo wiem co zrobić w kwestii uzdatniania wody. Sytuacja u nas wygląda następująco:
Budujemy dom w okolicach Jury - woda bardzo twarda. Obecnie też tam mieszkamy i kamień na wszystkim to zmora nie do opisania. W kuchni mamy filtr O-O do kawy, herbaty. Kąpiele w tej twardej wodzie też są nieciekawe, bardzo wysuszają skórę, a mamy problemy dermatologiczne. Budując dom, od razu stwierdziliśmy, że zmiękczacz do całego domu to mus, ale w trakcie szukania informacji bardzo się skołowałam, ponieważ:
- będziemy mieli POŚ
- mąż ma nadciśnienie (niewskazane uzdatnianie wody solami)
- oczyszczenie wody z wapnia i magnezu, a Mg z wody najbardziej przyswajalny (niestety lubimy kawę, która przecież magnez wypłukuje)
- wszystkie powyższe nie zmieniają faktu, że wodę mamy wręcz kamienistą.

Co w takiej sytuacji byście polecali? Obawiam się tego sodu, bowiem stosujemy totalne ograniczenie soli (ze względu na nadciśnienie), a tu nagle w wodzie jej będzie więcej.:confused:
POŚ to nie taki straszny problem jak czasami się go opisuje - mnóstwo ludzi ma taki układ i wszystko działa.

W kwestii "uzdatniania solami" - sól jest stosowana tylko w procesie regeneracji złoża. W czasie pracy w wodzie zwiększa się ilość sodu (Na), a zmniejsza wapnia i magnezu (Ca i Mg). Ilość sodu (o ile się zwiększy) w wodzie można policzyć - kiedyś było to nawet opisane na forum i wyszło, że pijąc kilka litrów takiej wody, dostarczymy organizmowi mniej sodu niż w szczypcie soli kuchennej. Oczywiście rozumiem, że przy pewnych schorzeniach nawet taka ilość jest szkodliwa.

Alternatywnym sposobem zmiękczenia wody jest instalacja ultrafiltracji. Niestety jest to rozwiązanie przemysłowe i jeszcze nie spotkałem się z jego adaptacją do warunków domowych. Na razie pozostaje więc instalacja zmiękczacza, a do wody pitnej zastosowanie filtra RO (odwrócona osmoza usunie sód, a mineralizator doda odrobinę wapnia i magnezu).

lukastob
09-11-2016, 20:07
Jeżeli jestem już zdecydowany na zmiękczacz i wiem że potrzebuję coś o pojemności min 30l i przepływie 2m3/h to pytanie co wybrać do ceny 3000zł i o jak najmniejszym zużyciu wody podczas regeneracji. Nie chciałbym przepłacać za wypromowaną chińszczyznę typu denver czy watermark ale kupić coś naprawdę dobrego.

qbek17
10-11-2016, 11:22
Jeżeli jestem już zdecydowany na zmiękczacz i wiem że potrzebuję coś o pojemności min 30l i przepływie 2m3/h to pytanie co wybrać do ceny 3000zł i o jak najmniejszym zużyciu wody podczas regeneracji. Nie chciałbym przepłacać za wypromowaną chińszczyznę typu denver czy watermark ale kupić coś naprawdę dobrego.
Po pierwsze z 30 litrów złoża wynika maksymalny przepływ na poziomie 1,5 m3/h (dane z karty katalogowej najlepszych złóż). Po drugie w tej cenie spokojnie kupisz składaka na najlepszych komponentach - ale ich wybór zależy od tego na czym Ci zależy... opcji jest sporo.

Alina&Mariusz
13-11-2016, 12:50
Czy każdy zmiękczacz musi mieć dosypywaną sól?

qbek17
13-11-2016, 13:36
Czy każdy zmiękczacz musi mieć dosypywaną sól?
Tak.

lukastob
14-11-2016, 10:09
... w tej cenie spokojnie kupisz składaka na najlepszych komponentach - ale ich wybór zależy od tego na czym Ci zależy... opcji jest sporo.

Składaka tzn. dwuelementowy ? Opcje to poznam pewnie dopiero jak już będę miał urządzenie u siebie na razie to zależy mi ogólnie żeby służył jak najdłużej bezawaryjnie i zużywał jak najmniej wody do regeneracji. Najlepiej też jakby dało się go zakupić przez znany portal aukcyjny bo mają teraz raty 0% do końca listopada i jest to realne 0% bo już robiłem większe zakupy przez to.

qbek17
14-11-2016, 12:38
Składaka tzn. dwuelementowy ?
Nie. Składaka czyli urządzenie bez naklejki znanej firmy - w środku takiego "urządzenia" są dokładnie te same elementy, ale za tą naklejkę/logo/nazwę/promocję trzeba sporo dopłacić.
Różne firmy to składają z różnych części i jak wiesz na co zwrócić uwagę to możesz się nawet dogadać z firmą, żeby Ci złożyli konkretny zestaw.


Opcje to poznam pewnie dopiero jak już będę miał urządzenie u siebie na razie to zależy mi ogólnie żeby służył jak najdłużej bezawaryjnie i zużywał jak najmniej wody do regeneracji.
To tak jakbyś chciał kupić samochód, a potem dowiedzieć się jaki ma silnik.
Jeśli chcesz porównywać "deklaracje" z ulotek o ilości zużywanej wody/soli czy latach bezawaryjnej pracy to powodzenia - papier przyjmie wszystko. Tylko pomyśl jak później to wyegzekwować...


Najlepiej też jakby dało się go zakupić przez znany portal aukcyjny bo mają teraz raty 0% do końca listopada i jest to realne 0% bo już robiłem większe zakupy przez to.
Wracając do pomysłu z dogadaniem się z firmą składającą takie zestawy - raczej nie powinno być problemu żeby to wystawić na tym portalu.

Ziag
03-01-2017, 20:34
Witam, prześledziłem cały wątek i wybór padł Clack D40 lub Flamingo C30. Szukając głowicy clack którą tu polecano znalazłem chyba stronę producenta Clack http://www.clack.pl/index.php?p=1_14_Clack-CI-D40. Ale piszecie że kupie i fachowiec powinien ustawić parametry. Napisałem do Clack i odpisano mi że nie potrzebuje fachowca do uruchomienia zmiękczacza ani żeby gwarancja była ważna. Zapewno tak samo jest z Flamingiem bo nie znalazłem nigdzie serwisu flamingo ani clack. Wydaje mi się to istotne bo jak mi się coś zepsuje po gwarancji to gdzie zadzwonię ??. Dlatego zastanawiam się nad zmiękczaczem Viessmana Aquahom 30 gdzie servis jest ogólnie spotykany tylko jest minus bo nie wiem z jakich części to jest złożone i czy warte tych 3000 zł.

qbek17
04-01-2017, 16:36
Witam, prześledziłem cały wątek i wybór padł Clack D40 lub Flamingo C30.
O ile Flamingo to "firmowe" urządzenie, o tyle D40 to składak robiony przez lokalną firmę (co samo w sobie nie jest niczym złym)... ale ta konkretna firma ma słabą reputację.


Szukając głowicy clack którą tu polecano znalazłem chyba stronę producenta Clack
Strona na którą trafiłeś to nie jest producent (firma Clack Corp.) tylko nasz lokalny "cwaniak" korzystający z mylącej domeny.



Napisałem do Clack i odpisano mi że nie potrzebuje fachowca do uruchomienia zmiękczacza ani żeby gwarancja była ważna.
W zasadzie jest to prawda - uruchomienie jest proste. Ale potrzebujesz go podłączyć i do tego potrzebny jest hydraulik. Co do gwarancji to sprawa indywidualna każdej firmy (akurat na gwarancję tej firmy bym nie liczył).


Zapewno tak samo jest z Flamingiem bo nie znalazłem nigdzie serwisu flamingo ani clack.
Clack to nazwa firmy produkującej głowice. Flamingo to model całego zmiękczacza. Żadne z nich nie ma "swojego" serwisu. Są to dość popularne urządzenia i większość serwisantów/firm powinna to obsłużyć.


Wydaje mi się to istotne bo jak mi się coś zepsuje po gwarancji to gdzie zadzwonię ??.
Do sprzedawcy albo do dowolnej firmy od uzdatniania wody :) Każdy na pewno chętnie przyjedzie i naprawi/wymieni jak już będzie po gwarancji.


Dlatego zastanawiam się nad zmiękczaczem Viessmana Aquahom 30 gdzie servis jest ogólnie spotykany tylko jest minus bo nie wiem z jakich części to jest złożone i czy warte tych 3000 zł.
Serwis Viessmanna (od pieców) to inny serwis niż ten od zmiękczaczy. Po prostu Viessmann nie robi sam zmiękczaczy tylko daje do nich naklejkę z logiem (podobnie jak inne firmy od pieców). Także ta "dostępność" serwisu może być myląca.
Moim zdaniem nie warto przepłacać za logo bo jakościowo nie odbiega to od reszty urządzeń.

Ziag
06-01-2017, 21:16
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedź qbek17. Aczkolwiek znowu nie wiem co zrobić bo na 99% byłem na kupnie Clack D40. Niewątpliwa zaletą wydaje mi się osobny zbiornik na złoże i solankę a do tego głowica jest na wierzchu i łatwo zaobserwować usterkę a także ułatwia sprawę naprawy. Boję się trochę tego Flamingo C30 bo jest zamknięty w obudowie i nie widzę co tam jest, czy w przypadku awarii będę musiał np kupić nową głowice z połową obudowy bo jest zintegrowana albo czy będę miał dostęp do wymiany złoża w przyszłości bez większych utrudnień. Do tego max ciśnienie tego zmiękczacza to 7bar a u mnie bywają większe wartości. Co prawda mogę założyć reduktor ale zwiększy to koszt o 150zł +robocizna.
Może z innej beczki skoro ta firma Clack podejrzana jest to czy ktoś się orientuje, zna albo słyszał jaka firma robi "składaki" z dobrych części ??. Najlepiej z małopolski ale może być z całej Polski, może uda mi się kupić coś w przedziale 2100-2500zł bo za flamingo muszę dać przynajmniej 3000zł a jakoś nie jestem do końca przekonany no chyba że moje uwagi co do flamingo są nie słuszne ??.
Szukałem po necie i znalazłem kilka zmiękczaczy ale często nie jest opisany typ złoża, rodzaj głowicy, czy ma płukanie przeciwprądowe a sprzedawca sam nie wie to jak ja mam kupić dobry sprzęt.

qbek17
06-01-2017, 21:32
Niewątpliwa zaletą wydaje mi się osobny zbiornik na złoże i solankę a do tego głowica jest na wierzchu i łatwo zaobserwować usterkę a także ułatwia sprawę naprawy. Boję się trochę tego Flamingo C30 bo jest zamknięty w obudowie i nie widzę co tam jest, czy w przypadku awarii będę musiał np kupić nową głowice z połową obudowy bo jest zintegrowana albo czy będę miał dostęp do wymiany złoża w przyszłości bez większych utrudnień. Do tego max ciśnienie tego zmiękczacza to 7bar a u mnie bywają większe wartości. Co prawda mogę założyć reduktor ale zwiększy to koszt o 150zł +robocizna.
Różnica w osobnym zbiorniku soli i obudowie kompaktowej jest tylko w ustawieniu. Części są praktycznie takie same. Głowica jest ta sama, jedynie elektronika jest inna (z wyświetlaczem bezpośrednio na płytce lub na kablu i na obudowie). W przypadku awarii postępowanie jest identyczne w obu przypadkach.
Co do ciśnienia to głowica może pracować do 8,6 bar, a zbiorniki zazwyczaj do 10 bar. Jeszcze nie widziałem instalacji domowej o ciśnieniu >7 bar... jeśli takie masz to rozważyłbym reduktor niezależnie od zmiękczacza.

Ziag
07-01-2017, 20:53
W takim razie reduktor założę, Flamingo 30 w takim razie wraca jako mój nr 1.
Wczoraj wypatrzyłem jeszcze ofertę firmy Global Water która ma bardzo duży wybór. Znalazłem zmiękczacz Clack Pallas EI za 2400zł http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html , wydaje mi się na porządną firmę ma duży asortyment czy możecie coś powiedzieć o tej firmie i zmiękczaczu ??
Z opisu wydaje się być wszystko wporządku, posiada by-pass, mixing, głowiece Clack, złoże standardowe Purolite C100E, gwarancja 5 lat. W opisie jest tylko dla mnie niejasne "Wskaźnik niskiego poziomu baterii" przecież urządzenie ma podłącz pod 230V jaka znowu bateria ??.
Ma jeszcze podane:
"-Dwa w pełni programowalne kontakty
- Podwójne wyjście NHWB i /lub MAV
- Możliwość pracy z Kontrolerem Systemowym Clack (2 - 6 głowic)"
ale to są jakieś chyba zbędne jak dla mnie bajery.

qbek17
08-01-2017, 15:21
Firma istnieje od wielu lat więc chyba mają solidne podstawy.
Co do opisu zmiękczacza to polecieli na zasadzie kopiuj/wklej. Większość opisanych funkcji jest Ci nie potrzebna, a sam fakt, że głowica ma taką możliwość nic dla Ciebie nie zmienia. Złoże to średnia półka - ale powinno to wystarczyć. Głowica jest OK (tylko że ta nazwa to pomieszanie głowicy EI i głowicy Pallas - zwróć uwagę czy na pewno dostaniesz wersję Pallas). Dogadaj się też w sprawie typu regeneracji - w opisie są obie (współprądowa i przeciwprądowa) ale głowica jest zawsze w wersji jednej albo drugiej (i nie da się tego wybrać z poziomu menu). Cena jest podejrzanie niska za taki zestaw więc podejrzewam, że muszą na czymś oszczędzać...
Bateria w głowicy podtrzymuje zegarek (aktualną godzinę) w przypadku braku zasilania.

Ziag
09-01-2017, 13:45
A widzisz z tą regeneracją a byłem pewien że jest to opcja do wyboru z panelu sterownika, jednak jak ktoś siedzi w temacie to wie o co chodzi a potencjalny klijent dowiaduje się o tym po fakcie. Dziękuję za pomoc, po zakupie i upływie czasu jak nie zapomnę napiszę co kupiłem i jak się sprawuje.

vesperos
11-01-2017, 12:07
To ja jeszcze raz zapytam, być może była już podobna dyskusja ale nie identyczna z moją.
Zmiękczacz CosmoWATER HOME 22, woda z wodociągu, na wejściu 16 stopni, po zmiękczeniu 0-1 stopnia.
W czajniku zero jakiegokolwiek osadu, tudzież na innych urządzeniach.
Problem pojawia się na bateriach, które zawsze muszą być wycierane do sucha, w przeciwnym wypadku po 2 3 dniach pojawia się nalot, który jest bardzo ciężki o usunięcia. Środki dostępne na rynku jako do tego przeznaczone w ogóle nie dają rady. Próbowałem środków przemysłowych również z nikłym skutkiem.
Jedyne co pomaga to pasta lekko ścierna Autosol.
Czy to normalne zjawisko?

wg39070
11-01-2017, 13:06
To ja jeszcze raz zapytam, być może była już podobna dyskusja ale nie identyczna z moją.
Zmiękczacz CosmoWATER HOME 22, woda z wodociągu, na wejściu 16 stopni, po zmiękczeniu 0-1 stopnia.
W czajniku zero jakiegokolwiek osadu, tudzież na innych urządzeniach.
Problem pojawia się na bateriach, które zawsze muszą być wycierane do sucha, w przeciwnym wypadku po 2 3 dniach pojawia się nalot, który jest bardzo ciężki o usunięcia. Środki dostępne na rynku jako do tego przeznaczone w ogóle nie dają rady. Próbowałem środków przemysłowych również z nikłym skutkiem.
Jedyne co pomaga to pasta lekko ścierna Autosol.
Czy to normalne zjawisko?

Też miałem taki problem. Paradoksalnie woda o twardości 0 dh (nie powinno być żadnego nalotu) a wokół podstawy baterii na umywalce jakiś dziwny nalot. Zmieniłem twardość na mieszaczu stacji zmiękczające i zrobiłem 8-9 dh. Problem jak by ustąpił.

vesperos
11-01-2017, 13:13
Też miałem taki problem. Paradoksalnie woda o twardości 0 dh (nie powinno być żadnego nalotu) a wokół podstawy baterii na umywalce jakiś dziwny nalot. Zmieniłem twardość na mieszaczu stacji zmiękczające i zrobiłem 8-9 dh. Problem jak by ustąpił.

A to ciekawe, dzięki za podpowiedź, sprawdzę to.

jac_enty
27-01-2017, 20:52
Ja mam bardziej skomplikowany problem, ponieważ potrzebuję zmniejszyć zawartość żelaza (0,88mg/l) manganu (0,255mg/l) oraz twardość (26Hd). Woda z ujęcia własnego. Ilość miejsca do podłączenia filtrów bardzo mała(hydrofor pod schodami). Jest jakiś zestaw 2w1 godny polecenia? Dom jednorodzinny, jedna łazienka, kuchnia, pralka i zmywarka, aktualnie zamieszkany przez 2 osoby, okazjonalnie przez większą ilość.

Tomaszs131
27-01-2017, 21:00
To ja jeszcze raz zapytam, być może była już podobna dyskusja ale nie identyczna z moją.
Zmiękczacz CosmoWATER HOME 22, woda z wodociągu, na wejściu 16 stopni, po zmiękczeniu 0-1 stopnia.
W czajniku zero jakiegokolwiek osadu, tudzież na innych urządzeniach.
Problem pojawia się na bateriach, które zawsze muszą być wycierane do sucha, w przeciwnym wypadku po 2 3 dniach pojawia się nalot, który jest bardzo ciężki o usunięcia. Środki dostępne na rynku jako do tego przeznaczone w ogóle nie dają rady. Próbowałem środków przemysłowych również z nikłym skutkiem.
Jedyne co pomaga to pasta lekko ścierna Autosol.
Czy to normalne zjawisko?

Mam niestety podobny problem. Nalot jest nie do usunięcia.
qubek17 czy mógłbyś mi podpowiedzieć czy clack-u w takim przypadku da się jakoś zmniejszyć stopień zmiękczenia wody?

qbek17
28-01-2017, 08:43
Ja mam bardziej skomplikowany problem, ponieważ potrzebuję zmniejszyć zawartość żelaza (0,88mg/l) manganu (0,255mg/l) oraz twardość (26Hd). Woda z ujęcia własnego. Ilość miejsca do podłączenia filtrów bardzo mała(hydrofor pod schodami). Jest jakiś zestaw 2w1 godny polecenia? Dom jednorodzinny, jedna łazienka, kuchnia, pralka i zmywarka, aktualnie zamieszkany przez 2 osoby, okazjonalnie przez większą ilość.
Są złoża wielofunkcyjne, które zajmują się właśnie takimi przypadkami. Jednak twardość jest wysoka, więc ilość złoża będzie musiała być spora... Czy możesz określić miesięczne zużycie wody?

qbek17
28-01-2017, 08:45
Mam niestety podobny problem. Nalot jest nie do usunięcia.
qbek17 czy mógłbyś mi podpowiedzieć czy clack-u w takim przypadku da się jakoś zmniejszyć stopień zmiękczenia wody?
Tak. W głowicy masz zawór mieszający (po lewej stronie głowicy), którym możesz ustawić twardość.

jac_enty
29-01-2017, 12:20
Są złoża wielofunkcyjne, które zajmują się właśnie takimi przypadkami. Jednak twardość jest wysoka, więc ilość złoża będzie musiała być spora... Czy możesz określić miesięczne zużycie wody?

Niestety licznika wody nie mam. Szacunkowo pranie i zmywarka jakieś 2,5m3 miesięcznie, kąpiele pod prysznicem toaleta, kawa, herbat ze 3m3 ? Raczej wody dużo na co dzień nie zużywamy bo w domu więcej nas nie ma niż jesteśmy.

qbek17
29-01-2017, 22:06
Niestety licznika wody nie mam. Szacunkowo pranie i zmywarka jakieś 2,5m3 miesięcznie, kąpiele pod prysznicem toaleta, kawa, herbat ze 3m3 ? Raczej wody dużo na co dzień nie zużywamy bo w domu więcej nas nie ma niż jesteśmy.
Przy takim zużyciu powinien wystarczyć filtr z 25 litrami złoża wielofunkcyjnego. Na rynku masz do wyboru w zasadzie trzy złoża: AquaMulti, Ecomix i CrystalRight. Dwa pierwsze są bardzo do siebie podobne. Crystal Right ma minimalny rozmiar filtra trochę większy więc jeśli chodzi o gabaryty filtra to chyba zostaje AquaMulti lub Ecomix.
Taka ilość złoża wchodzi do zbiornika 10x35" czyli ok 90 cm wysokości i 26 cm średnicy. Do tego głowica - ok 20 cm wysokości i trochę szersza/dłuższa niż zbiornik. Całość powinna się zmieścić w wysokości 105 cm. Zbiornik na złoże to jedno, ale jest jeszcze zbiornik na sól - tu idąc w stronę minimalizmu masz 20 litrowy zbiorniczek... dosyć często będziesz musiał uzupełniać sól, ale gabarytowo zmieścisz to wszędzie. Jakbyś jednak wygospodarował więcej miejsca to kolejny rozmiar ma już pojemność 70 litrów (wymiary d=40 cm, h=82 cm).

Tomaszs131
29-01-2017, 22:08
Tak. W głowicy masz zawór mieszający (po lewej stronie głowicy), którym możesz ustawić twardość.

Dziękuję bardzo:)

jac_enty
30-01-2017, 16:10
Przy takim zużyciu powinien wystarczyć filtr z 25 litrami złoża wielofunkcyjnego. Na rynku masz do wyboru w zasadzie trzy złoża: AquaMulti, Ecomix i CrystalRight. Dwa pierwsze są bardzo do siebie podobne. Crystal Right ma minimalny rozmiar filtra trochę większy więc jeśli chodzi o gabaryty filtra to chyba zostaje AquaMulti lub Ecomix.
Taka ilość złoża wchodzi do zbiornika 10x35" czyli ok 90 cm wysokości i 26 cm średnicy. Do tego głowica - ok 20 cm wysokości i trochę szersza/dłuższa niż zbiornik. Całość powinna się zmieścić w wysokości 105 cm. Zbiornik na złoże to jedno, ale jest jeszcze zbiornik na sól - tu idąc w stronę minimalizmu masz 20 litrowy zbiorniczek... dosyć często będziesz musiał uzupełniać sól, ale gabarytowo zmieścisz to wszędzie. Jakbyś jednak wygospodarował więcej miejsca to kolejny rozmiar ma już pojemność 70 litrów (wymiary d=40 cm, h=82 cm).

Dziękuję za odpowiedź. Koło hydroforu wcisnę spokojnie do 160cm wysokości, na szerokość zbyt wiele miejsca nie ma ale myślę, że większy zbiornik na sól się zmieści. Teraz muszę poszukać coś godnego uwagi, bo przedstawiciel u którego byłem zaproponował mi odżelaziacz za 3.300 + zmiękczacz za 3000zł i powiem, że przeraziły mnie trochę te ceny. Jakaś firma godna polecenia, czy większość proponuje to samo ?? W oko wpadły mi takie:
http://czystawoda.pl/pl/p/Zmiekczacz-odzelaziacz-Crystal-Right-CTX-DR30S/319

http://sklep.osmoza.pl/filtr-na-caly-dom-multifunkcyjny-blue-soft-rx35em-p-894.html

Warto się tym zainteresować ?

qbek17
31-01-2017, 18:52
Dziękuję za odpowiedź. Koło hydroforu wcisnę spokojnie do 160cm wysokości, na szerokość zbyt wiele miejsca nie ma ale myślę, że większy zbiornik na sól się zmieści. Teraz muszę poszukać coś godnego uwagi, bo przedstawiciel u którego byłem zaproponował mi odżelaziacz za 3.300 + zmiękczacz za 3000zł i powiem, że przeraziły mnie trochę te ceny. Jakaś firma godna polecenia, czy większość proponuje to samo ?? W oko wpadły mi takie:
...
Warto się tym zainteresować ?
Akurat te co znalazłeś to nienajlepszy wybór... mają tanie, chińskie głowice, które mogą być niewystarczające do prawidłowego wypłukania złoża.
Pomijam też sposób dobrania innych komponentów, który nie gwarantuje prawidłowej pracy całego zestawu.
Porządny filtr wielofunkcyjny kosztuje 3500-4000 pln...

jac_enty
31-01-2017, 19:12
Akurat te co znalazłeś to nienajlepszy wybór... mają tanie, chińskie głowice, które mogą być niewystarczające do prawidłowego wypłukania złoża.
Pomijam też sposób dobrania innych komponentów, który nie gwarantuje prawidłowej pracy całego zestawu.
Porządny filtr wielofunkcyjny kosztuje 3500-4000 pln...

Wolałbym kupić coś co będzie działać poprawnie, czy jesteś w stanie polecić mi sprawdzoną firmę, dostawcę ?

Edit:
Poczytałem trochę jeszcze w archiwalnych wpisach i szukałem czegoś z głowicami polecanymi czyli Clack i Erie i znalazłem dwie opcje:

http://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-multifunkcyjny-clack1054-ecomix-p-1026.html

http://www.krainawody.pl/642-stacja-wielofunkcyjna-erie-multimix-50.html

Jakoś słabo sobie radzę w szukaniu tych filtrów.

cuuube
22-02-2017, 07:52
Czy ktoś podpowie czy warto kupić zmiekczacz sentencja 20 firmy Erie ? Brak opinii mnie nie zachęca a oferta już tak...Bez VAT ok 1600 zl

Tomaszs131
22-02-2017, 08:07
Skoro nie możesz znaleźć opinii na temat tej firmy to należałoby postawić sobie pytanie, czy warto?

qbek17
22-02-2017, 08:36
Czy ktoś podpowie czy warto kupić zmiekczacz sentencja 20 firmy Erie ? Brak opinii mnie nie zachęca a oferta już tak...Bez VAT ok 1600 zl
Erie to firma produkująca głowicę. Cały zmiękczacz robi ktoś inny i to nie zawsze działa w ten sposób że skoro jest dobra głowica to całość też jest dobra...

Tomasz303
22-02-2017, 13:44
Qbek17 czy mogę prosić o opinię na temat zmiękczacza poniżej:
Zmiękczacz Supreme Soft 32 od firmy Acom Wrocław
Specyfikacja na foto.
Dom 4 osoby, woda z wodociągu, twardość 320 czegoś tam, zużycie ok. 12m3 na miesiąc, brak szamba (kanalizacja).
Dziękuję.


382127382128382129

cuuube
22-02-2017, 15:48
Skoro nie możesz znaleźć opinii na temat tej firmy to należałoby postawić sobie pytanie, czy warto? jednak jeśli nie ma złych opinii to juz poniekąd dobry znak . zwykle piszą ci którzy narzekają na sprzet lub ci którzy go sprzedają i zachwalają go sztucznymi kilkupostowymi userami

Tomaszs131
22-02-2017, 15:54
Jednak kolega qubek17 nie do końca podziela Twój optymizm.
Przyznasz, że w tej dziedzinie jest dobry i siedzi w temacie.

qbek17
23-02-2017, 10:33
jednak jeśli nie ma złych opinii to juz poniekąd dobry znak . zwykle piszą ci którzy narzekają na sprzet lub ci którzy go sprzedają i zachwalają go sztucznymi kilkupostowymi userami
Opinie w necie to śliska sprawa... kolejne modele zmiękczaczy pojawiają się w takim tempie, że nie ma co liczyć na rzetelne opinie prawdziwych użytkowników. A z drugiej strony te modele w zasadzie niewiele się od siebie różnią. W każdym zestawie najistotniejsza jest głowica i złoże... po tym można stwierdzić czy zestaw jest dobry czy tani.

qbek17
23-02-2017, 10:37
Qbek17 czy mogę prosić o opinię na temat zmiękczacza poniżej:
Zmiękczacz Supreme Soft 32 od firmy Acom Wrocław
Specyfikacja na foto.
Dom 4 osoby, woda z wodociągu, twardość 320 czegoś tam, zużycie ok. 12m3 na miesiąc, brak szamba (kanalizacja).
Dziękuję.
Brakuje najważniejszego w tej specyfikacji - jaka jest głowica i jakie jest złoże... Za to widać, że wepchnęli 32 litry złoża do zbiornika o pojemności całkowitej 36-38 litrów... to bardzo dużo, a przez to jest mało wolnej przestrzeni nad złożem. Do tego regeneracja przeciwprądowa czyli konieczny jest dobry filtr wstępny. Nie ma co się nakręcać 10 letnią gwarancją bo dotyczy tylko zbiornika i obudowy... czyli elementów, które nie "pracują".
Ogólnie - nic specjalnego.

cuuube
23-02-2017, 15:25
w takim razie co jest warte uwagi w tym roku skoro nie Erie ? twardość wody wg wodociągów na 21.01.17 wynosi 280 mg +/- 14 . kwota do wydania 2 -2,5 tysiąca . zużycie wody na poziomie 12-14 m3 , jestem skłonny przepiąć wc tak by szła normalna woda
a w domu to wygląda tak , że pół roku temu uruchomiłem łazienkę na poddaszu z bateriami kaskadowymi i już między plastikiem , a właściwą częścią kranu widać strupy kamienia , a bateria na parterze w łazience już przestaje działać prawidłowo

zerknąłem na stronę Clack'a i tam są same przeciwprądowe ...niby lepsze , ale

autorus
23-02-2017, 15:41
Jako moderator potwierdzam z tymi opiniami, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.


Opinie w necie to śliska sprawa... kolejne modele zmiękczaczy pojawiają się w takim tempie, że nie ma co liczyć na rzetelne opinie prawdziwych użytkowników. A z drugiej strony te modele w zasadzie niewiele się od siebie różnią. W każdym zestawie najistotniejsza jest głowica i złoże... po tym można stwierdzić czy zestaw jest dobry czy tani.

Tomasz303
23-02-2017, 17:07
Brakuje najważniejszego w tej specyfikacji - jaka jest głowica i jakie jest złoże... Za to widać, że wepchnęli 32 litry złoża do zbiornika o pojemności całkowitej 36-38 litrów... to bardzo dużo, a przez to jest mało wolnej przestrzeni nad złożem. Do tego regeneracja przeciwprądowa czyli konieczny jest dobry filtr wstępny. Nie ma co się nakręcać 10 letnią gwarancją bo dotyczy tylko zbiornika i obudowy... czyli elementów, które nie "pracują".
Ogólnie - nic specjalnego.
Dziękuję, wysłałem zapytanie o głowicę i złoże i czekam... :)
Z tego co rozmawiałem z nimi to wkładają głowicę Erie do tego co sprzedają ale nie jestem pewien co siedzi w tym modelu.
Filtr wstępny oczywiście będzie również założony.
Co innego mógłbyś polecić z gotowców na moje potrzeby?
Coś z bypassem i ogólnie dobry jakościowo sprzęt, cenowo do 4000 nawet jestem w stanie przeznaczyć.
Dziękuję.

qbek17
23-02-2017, 21:03
Dziękuję, wysłałem zapytanie o głowicę i złoże i czekam... :)
Z tego co rozmawiałem z nimi to wkładają głowicę Erie do tego co sprzedają ale nie jestem pewien co siedzi w tym modelu.
Filtr wstępny oczywiście będzie również założony.
Co innego mógłbyś polecić z gotowców na moje potrzeby?
Coś z bypassem i ogólnie dobry jakościowo sprzęt, cenowo do 4000 nawet jestem w stanie przeznaczyć.
Dziękuję.
Do Twojej wody i zużycia faktycznie przyda się model z dużą ilością złoża - takie 30 litrów będzie OK.
Co do jakości podzespołów to Erie nie jest złą głowicą. Ostatnio jest bardzo mocno promowana na rynku - nie wiem czy wynika to z chęci promocji firmy czy raczej z obniżenia ceny, a może wprowadzeniem nowego modelu... Osobiście preferuję głowice Clack, ale są też inne dobre firmy (np. Fleck, Autotrol).

qbek17
23-02-2017, 21:13
w takim razie co jest warte uwagi w tym roku skoro nie Erie ?
To co jest sprawdzone i niezawodne od lat :)


twardość wody wg wodociągów na 21.01.17 wynosi 280 mg +/- 14 . kwota do wydania 2 -2,5 tysiąca . zużycie wody na poziomie 12-14 m3 , Przy takim zużyciu i twardości optymalną wielkością będzie zmiękczacz z 30 litrami złoża. Nie wiem czy uda się zmieścić w tej cenie ze wszystkimi dodatkami i opcjami zachowując najlepszą jakość. Może bliżej 2,5 tys już coś znajdziesz.



jestem skłonny przepiąć wc tak by szła normalna woda
To może ograniczyć przepływ przez zmiękczacz ale nie wpłynie znacząco na jego cenę. A kosztem będą osady i zacieki...


zerknąłem na stronę Clack'a i tam są same przeciwprądowe ...niby lepsze , ale
Po pierwsze raczej nie trafiłeś na stronę producenta głowicy tylko naszej rodzimej firmy, która korzysta z rozpoznawalnego adresu...
Po drugie typ regeneracji nie jest powiązany na sztywno z modelem głowicy - większość ma do wyboru rodzaj regeneracji.

cuuube
23-02-2017, 21:35
To co jest sprawdzone i niezawodne od lat :) .
czyli ? (może być na pw) . ja interesuję się tematem dopiero miesiąc

qbek17
23-02-2017, 22:13
czyli ? (może być na pw) . ja interesuję się tematem dopiero miesiąc
Z mojego doświadczenia wynika, że głowice Clack są bardzo trwałe i niezawodne. Parametrem, który pozwala porównać różne głowice jest współczynnik Cv (lub w jednostkach metrycznych - Kv). Nie widziałem jeszcze głowicy, która by miała ten parametr lepszy niż Clack.

cuuube
23-02-2017, 23:17
znalazłem na szybko clacka 30 i 40 tke za 2150 i 2200 na aledrogo , ale nigdzie nie ma info o możliwości przełączenia typu regeneracji . nie muszę mieć kompaktowego . filtr wstępny mam .

qbek17
24-02-2017, 05:26
..., ale nigdzie nie ma info o możliwości przełączenia typu regeneracji .
Bo to nie kwestia "przełączenia" tylko wybrania typu głowicy przy zamówieniu. Różnice są w budowie samej głowicy, a nie tylko wyborze opcji w programie.

autorus
24-02-2017, 05:41
Chyba się włączę, bo wam wolno to idzie. Też miałem taki dylemat i tez oczywiście uderzyłem do kolegi qbek17 no bo niby do kogo. Nikt tu nie ma takiego autorytetu jak On. Dostałem proste wytyczne.
- głowica Clack
- bypass
- wielkość 20l jak pamiętam
Firma praktycznie obojętna. :)

qbek17
25-02-2017, 00:08
Dostałem proste wytyczne.
- głowica Clack
- bypass
- wielkość 20l jak pamiętam
Firma praktycznie obojętna. :)
Firma jest obojętna o ile da dobrą głowicę i dobre złoże... bo od nich zależy działanie całego filtra.

cuuube
27-02-2017, 14:20
Wrócę jeszcze do zmiekczacza sentencja Erie . Otrzymałem informację , że jest tam żywica monosferyczna czy takie złoże jest ok ? Czy w monosferyczna historia są jeszcze jakieś typy ?

W Clack'u jest purolite . Są tam też dwa typy głowic - z 4 i 5 przyciskami . Która lepsza ?

Clack'u zużywa po około 200l na regenerację , a Erie przynajmniej 50l mniej

qbek17
27-02-2017, 15:50
Wrócę jeszcze do zmiekczacza sentencja Erie . Otrzymałem informację , że jest tam żywica monosferyczna czy takie złoże jest ok ? Czy w monosferyczna historia są jeszcze jakieś typy ?
Monosferyczna to znaczy jednorodna, czyli wszystkie ziarna w tym samym rozmiarze. Takie żywice produkuje tylko kilka firm... ale nadal mogą się one różnić pojemnością i parametrami. Najlepiej byłoby znać konkretny model/typ.


W Clack'u jest purolite . Są tam też dwa typy głowic - z 4 i 5 przyciskami . Która lepsza ?
Jeśli są 4 przyciski to jest to prawdopodobnie model EI - starszy i nie ma możliwości obsługi regeneracji przeciwprądowej.
5 przycisków to może być wersja CI lub inna, ale już nowsza i z obsługą tej regeneracji.


Clack'u zużywa po około 200l na regenerację , a Erie przynajmniej 50l mniej
To nie zależy od głowicy, ale od jej ustawień (a te zależą od wybranych części składowych zestawu).

Louis_muniek
28-02-2017, 11:50
Wrócę jeszcze do zmiekczacza sentencja Erie . Otrzymałem informację , że jest tam żywica monosferyczna czy takie złoże jest ok ? Czy w monosferyczna historia są jeszcze jakieś typy ?

W Clack'u jest purolite . Są tam też dwa typy głowic - z 4 i 5 przyciskami . Która lepsza ?

Clack'u zużywa po około 200l na regenerację , a Erie przynajmniej 50l mniej
Monosferyczna jest lepszą żywicą, jest wydajniejszą. Erie to w chwili obecnie jeden z liderów produkujących zmiękczacze wody. Chyba tam jest stosowana żywica marki LEWATIT.

Kupując Erie masz urządzenie od podstaw w 100% złożone przez producenta. Z tego co wiem to produkty Erie objęte są dość dużym okresem gwarancyjnym. Sprawdź tą info u dystrybutora.

Co do Clacka to jedna z najlepszych firm produkujących głowicę do filtrów. Najprawdopodobniej jednak system złożony na tej głowicy to składak. Sprawdź i zapytaj dystrybutora o pochodzenie pozostałych komponentów.

Pozdrawiam

qbek17
28-02-2017, 21:52
Chyba tam jest stosowana żywica marki LEWATIT.

Chyba to trochę mało :) Obawiam się, że jakby tam była ta żywica to by się tym chwalili, a nie chowali za ogólnikami...


Kupując Erie masz urządzenie od podstaw w 100% złożone przez producenta.
Najprawdopodobniej jednak system złożony na tej głowicy to składak.

Możesz mi wyjaśnić czym się różni składak złożony przez "producenta" od składaka złożonego "nie przez producenta"?
Żadna jedna firma nie robi wszystkich części potrzebnych do złożenia kompletnego zmiękczacza, więc to zawsze będzie składak... nie demonizujmy tego.

Louis_muniek
28-02-2017, 22:12
Chyba to trochę mało :) Obawiam się, że jakby tam była ta żywica to by się tym chwalili, a nie chowali za ogólnikami...


Możesz mi wyjaśnić czym się różni składak złożony przez "producenta" od składaka złożonego "nie przez producenta"?
Żadna jedna firma nie robi wszystkich części potrzebnych do złożenia kompletnego zmiękczacza, więc to zawsze będzie składak... nie demonizujmy tego.
Generalnie chodziło mi o to że systemy Erie składane są w jednej fabryce. Natomiast firmy składające produkty na magazynach korzystają z różnych komponentów. I np. głowica może być wysokiej jakości a np. butla ciśnieniowa już nie. Nie zrozum mnie źle, nie mówię że takie filtry są złe. Chodzi o to że jeżeli miałbym kupić zmiękczacz i jeśli byłby to składak, to poprosił bym dystrybutora o świadectwo pochodzenia poszczególnych części, oraz atest PZH do całego urządzenia i oczywiście deklarację CE i deklarację zgodności.

qbek17
28-02-2017, 22:42
Generalnie chodziło mi o to że systemy Erie składane są w jednej fabryce. Natomiast firmy składające produkty na magazynach korzystają z różnych komponentów. I np. głowica może być wysokiej jakości a np. butla ciśnieniowa już nie. Nie zrozum mnie źle, nie mówię że takie filtry są złe. Chodzi o to że jeżeli miałbym kupić zmiękczacz i jeśli byłby to składak, to poprosił bym dystrybutora o świadectwo pochodzenia poszczególnych części, oraz atest PZH do całego urządzenia i oczywiście deklarację CE i deklarację zgodności.
Nie żebym się czepiał słówek... ale przecież firmy składające to gdziekolwiek na świecie (choćby w garażu) robią to w jednym miejscu. Za to pochodzenie głowicy, butli, złoża, rurek, wężyków, kształtek, itd w każdym przypadku (czy to dużej markowej firmy czy lokalnego garażu) jest rozmaite... i nigdzie nie jest powiedziane, że duża firma ma komponenty innej (lepszej?) jakości od tych firemek garażowych.
Co do atestów PZH to akurat miałem kilka razy do czynienia z tą instytucją i zapomnij aby oni mieli "misję" i faktycznie kontrolowali to na co wydają atesty... biorą za to solidną kasę i tylko to jest dla nich istotne. Każdy zmiękczacz z chińskim czy indyjskim złożem i najtańszą głowicą dostanie atest PZH po dokonaniu opłaty i przedstawieniu atestów z innych państw (np. Chin). To nie jest żaden wyznacznik jakości.
A deklaracje CE (zgodności)? Czytałeś kiedyś czym w ogóle jest ten dokument? To "deklaracja" czyli oświadczenie producenta o tym, że jego produkt spełnia określone wymogi... każdy może sobie to zadeklarować i nikt nie kontroluje czy jest to zgodne z prawdą. Poza tym są różne zakresy tych deklaracji (czyli "deklaracja zgodności ... z czym"). Można przecież zadeklarować zgodność z dyrektywą o hałasie (a przecież zmiękczacz jest cichym urządzeniem więc na pewno jest on zgodny z tą dyrektywą... i producent deklaruje prawdę, a Ty możesz kupić urządzenie ze znakiem CE - i wszyscy są zadowoleni :)

Louis_muniek
28-02-2017, 22:54
Nie żebym się czepiał słówek... ale przecież firmy składające to gdziekolwiek na świecie (choćby w garażu) robią to w jednym miejscu. Za to pochodzenie głowicy, butli, złoża, rurek, wężyków, kształtek, itd w każdym przypadku (czy to dużej markowej firmy czy lokalnego garażu) jest rozmaite... i nigdzie nie jest powiedziane, że duża firma ma komponenty innej (lepszej?) jakości od tych firemek garażowych.
Co do atestów PZH to akurat miałem kilka razy do czynienia z tą instytucją i zapomnij aby oni mieli "misję" i faktycznie kontrolowali to na co wydają atesty... biorą za to solidną kasę i tylko to jest dla nich istotne. Każdy zmiękczacz z chińskim czy indyjskim złożem i najtańszą głowicą dostanie atest PZH po dokonaniu opłaty i przedstawieniu atestów z innych państw (np. Chin). To nie jest żaden wyznacznik jakości.
A deklaracje CE (zgodności)? Czytałeś kiedyś czym w ogóle jest ten dokument? To "deklaracja" czyli oświadczenie producenta o tym, że jego produkt spełnia określone wymogi... każdy może sobie to zadeklarować i nikt nie kontroluje czy jest to zgodne z prawdą. Poza tym są różne zakresy tych deklaracji (czyli "deklaracja zgodności ... z czym"). Można przecież zadeklarować zgodność z dyrektywą o hałasie (a przecież zmiękczacz jest cichym urządzeniem więc na pewno jest on zgodny z tą dyrektywą... i producent deklaruje prawdę, a Ty możesz kupić urządzenie ze znakiem CE - i wszyscy są zadowoleni :)
Deklarację CE wystawia producent na podstawie swoich wewnętrznych testów laboratoryjnych, A deklaracja zgodności tutaj chodziło mi zgodność z normą, ponieważ na azmiękczacze nie trzeba mieć aprobaty technicznej mimo iż urządzenie stanowi integralną część instalacji.

Co do składaków, tak jak napisałem można składać w brudnym garażu, w którym nie obwiązują normy BHP oraz higieniczności. Można zakupić zmiękczacz markowego producenta składany w czystych sanitarnych warunkach. Każdy ma wybór :)

qbek17
28-02-2017, 23:10
Deklarację CE wystawia producent na podstawie swoich wewnętrznych testów laboratoryjnych
Testów czego? :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE


A deklaracja zgodności tutaj chodziło mi zgodność z normą,
Jaką normą? :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Deklaracja_zgodno%C5%9Bci


Co do składaków, tak jak napisałem można składać w brudnym garażu, w którym nie obwiązują normy BHP oraz higieniczności. Można zakupić zmiękczacz markowego producenta składany w czystych sanitarnych warunkach. Każdy ma wybór :)
Zgadza się - właśnie tego wyboru staram się tu bronić. Chciałbym żeby nie stawiać wyraźnego znaku wyższości jednego modelu (markowy) nad innymi (składak) tylko dlatego że są składane przez dużą firmę... Każda duża firma była kiedyś małym "garażowym" biznesem zanim urosła :)
I nie zawsze też jest tak, że garaż jest brudny, a fabryka czysta... BHP i higieniczność warunków w jakich całość jest składana nie ma też wiele wspólnego z jakością zastosowanych komponentów :)

autorus
01-03-2017, 04:55
To mnie załamałeś . A może lepiej sprowadziłeś na ziemię. :o:o:o

Louis_muniek
01-03-2017, 07:01
Testów czego? :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE


Jaką normą? :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Deklaracja_zgodno%C5%9Bci


Zgadza się - właśnie tego wyboru staram się tu bronić. Chciałbym żeby nie stawiać wyraźnego znaku wyższości jednego modelu (markowy) nad innymi (składak) tylko dlatego że są składane przez dużą firmę... Każda duża firma była kiedyś małym "garażowym" biznesem zanim urosła :)
I nie zawsze też jest tak, że garaż jest brudny, a fabryka czysta... BHP i higieniczność warunków w jakich całość jest składana nie ma też wiele wspólnego z jakością zastosowanych komponentów :)
Rozumiem że producent garażowy dysponuje laboratorium dzięki któremu może dokonać właściwych badań i wystawić odpowiedni dokument lub certyfikat.

Powtórzę drugi raz, nie uważam żeby systemy typu składak były złe. Mając jednak do dyspozycji gotówkę w wysokości 2500,00 zł mimo wszystko wolał bym kupić system w 100% złożony u producenta. To jest moje zdanie, ktoś może mieć inne :).

Serdecznie pozdrawiam

qbek17
01-03-2017, 12:43
Rozumiem że producent garażowy dysponuje laboratorium dzięki któremu może dokonać właściwych badań i wystawić odpowiedni dokument lub certyfikat.
Producent garażowy może nie mieć laboratorium dokładnie tak samo jak duża firma i nadal wystawić te same dokumenty - te papierki o niczym nie świadczą.

Louis_muniek
01-03-2017, 21:28
Producent garażowy może nie mieć laboratorium dokładnie tak samo jak duża firma i nadal wystawić te same dokumenty - te papierki o niczym nie świadczą.

Pozwolę się z tobą nie zgodzić :). No po prostu nie przekonały mnie argumenty. W taki sposób można zakwestionować wszystko. Myślę że oboje zostaniemy przy różnicy zdań w tym temacie.

qbek17
02-03-2017, 08:57
Pozwolę się z tobą nie zgodzić :). No po prostu nie przekonały mnie argumenty. W taki sposób można zakwestionować wszystko. Myślę że oboje zostaniemy przy różnicy zdań w tym temacie.
Ja się z tobą zgadzam, że "tak powinno być"... ale praktyka pokazuje, że nie jest :)

cuuube
15-03-2017, 13:47
Monosferyczna jest lepszą żywicą, jest wydajniejszą. Erie to w chwili obecnie jeden z liderów produkujących zmiękczacze wody. Chyba tam jest stosowana żywica marki LEWATIT.

Kupując Erie masz urządzenie od podstaw w 100% złożone przez producenta. Z tego co wiem to produkty Erie objęte są dość dużym okresem gwarancyjnym. Sprawdź tą info u dystrybutora.

Co do Clacka to jedna z najlepszych firm produkujących głowicę do filtrów. Najprawdopodobniej jednak system złożony na tej głowicy to składak. Sprawdź i zapytaj dystrybutora o pochodzenie pozostałych komponentów.

Pozdrawiam

Uzyskałem wkońcu odpowiedź od dystrybutora ,który pytał producenta . Monosferyczna Lewatit producent Lanxess

bluecd
15-03-2017, 17:05
Witam,

Przylaczam sie do tematu, wlasnie jestem przed decyzja o nabyciu. Zaoferowano mi:
1. http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-softaqua-22-p-1071.html
2. http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html

i szczerze mowiac nie widze przekonujacych roznic, bede wdzieczny za kazda fachowa uwage.

Pozdrawiam
bcd

qbek17
15-03-2017, 19:16
Witam,

Przylaczam sie do tematu, wlasnie jestem przed decyzja o nabyciu. Zaoferowano mi:
1. http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-softaqua-22-p-1071.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F zmiekczacz-wody-softaqua-22-p-1071.html)
2. http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2F zmiekczacz-clack-pallas-ei-p-1076.html)

i szczerze mowiac nie widze przekonujacych roznic, bede wdzieczny za kazda fachowa uwage.

Pozdrawiam
bcd
To są różne modele... mają różną ilość złoża (oraz inny typ), inne głowice, inne obudowy...

Może zacznij od podania twardości wody i jej zużycia (miesięcznego) - wtedy będzie można dobrać coś co będzie dobre dla Ciebie a nie "uniwersalne".

qbek17
15-03-2017, 19:17
Uzyskałem wkońcu odpowiedź od dystrybutora ,który pytał producenta . Monosferyczna Lewatit producent Lanxess
Jeśli tak jest to w porządku.

bluecd
15-03-2017, 20:49
Woda twarda-o ile wiem, ca. 30m3/m-c

Louis_muniek
15-03-2017, 21:03
Woda twarda-o ile wiem, ca. 30m3/m-c

Pobór wody raczej nie duży. W przedziałce cenowym 2400 - 3200 znajdziesz o wiele lepsze urządzenia i produkcji europejskiej.
1. Urządzenie wskazane przez ciebie za 2400,00 zł to składak w obudowie crystal i amerykańską głowicą CLACK. Głowica dobra ale dla osób nie mających do czynienia ze zmiękczaczem wody może wydawać się trudna w obsłudze.

2. Urządzenie wskazane przez Ciebie za 3200,00 zł wydaje się być kompaktem złożonym przez producenta, jest to plus. Moim zdaniem na 99% chińczyk. Poza tym ma on małą pojemność bo tylko 20 litrów złoża

Za około 2900 znajdziesz na rynku urządzenie europejskie z żywicą monosferyczną i gwarancją do 10 lat i butlą o pojemności 32 litrów złoża. No i oczywiście menu w języku PL i łatwo programowalnym sterownikiem.

Pozdrawiam

bluecd
15-03-2017, 22:27
Dziekuje za predka odpowiedz. ))

W domu jest 5 osob, zuzycie wody prawdopodobnie wzrosnie w lecie wiec moge zalozyc do 45m3.
Natomiast na pewno nie chce eskalowac ceny i klasy urzadzenia - nie ma powodu oraz nie bede latal tym w kosmos ;-)
Bardzo mi zalezy natomiast na rozsadnym doborze zestawu, czyli optymalne, sprawdzone dzialanie za nieprzesadzona cene.
Z gory dziekuje, uprzejmie poprosze o ew.wskazowki na priv.

Louis_muniek
16-03-2017, 21:34
Dziekuje za predka odpowiedz. ))

W domu jest 5 osob, zuzycie wody prawdopodobnie wzrosnie w lecie wiec moge zalozyc do 45m3.
Natomiast na pewno nie chce eskalowac ceny i klasy urzadzenia - nie ma powodu oraz nie bede latal tym w kosmos ;-)
Bardzo mi zalezy natomiast na rozsadnym doborze zestawu, czyli optymalne, sprawdzone dzialanie za nieprzesadzona cene.
Z gory dziekuje, uprzejmie poprosze o ew.wskazowki na priv

Myślę że może być za mała. W necie znalazłem że ma butle o pojemności 20 litrów. Przy takiej twardości i takim zużyciu wody będzie wchodzić w tryb regeneracji co około 3 m3. W twoim przypadku co 2 dni. Kompletnie bez sensu. Nie wspomnę o wyglądzie zewnętrznym. Przy takim zużyciu wody i takiej twardości poszukaj zmiękczacza dwukolumnowego z butlą około 50 - 60 litrów. Polecam urządzenia na głowicach CLACK, LOGIX, BNT, FLECK.

Pozdrawiam

qbek17
16-03-2017, 22:44
Polecam urządzenia na głowicach CLACK, LOGIX, BNT, FLECK.
Proszę Cię... BNT? ;)

qbek17
16-03-2017, 22:52
Pobór wody raczej nie duży.

Ja bym powiedział, że całkiem spory.


1. Urządzenie wskazane przez ciebie za 2400,00 zł to składak w obudowie crystal i amerykańską głowicą CLACK. Głowica dobra ale dla osób nie mających do czynienia ze zmiękczaczem wody może wydawać się trudna w obsłudze.
Co trudnego jest w obsłudze tej głowicy? Ma polskie menu, a użytkownik może sobie wprowadzić twardość i godzinę regeneracji (czasami to faktycznie więcej niż w innych głowicach). To że ma dużo funkcji (do których użytkownik ma ograniczony dostęp) to chyba zaleta, a nie wada?


2. Urządzenie wskazane przez Ciebie za 3200,00 zł wydaje się być kompaktem złożonym przez producenta, jest to plus. Moim zdaniem na 99% chińczyk. Poza tym ma on małą pojemność bo tylko 20 litrów złoża

Według opisu na stronie:"urządzenie produkowane w fabryce Ecowater USA" :)

bluecd
16-03-2017, 22:55
Myślę że może być za mała. W necie znalazłem że ma butle o pojemności 20 litrów. Przy takiej twardości i takim zużyciu wody będzie wchodzić w tryb regeneracji co około 3 m3. W twoim przypadku co 2 dni. Kompletnie bez sensu. Nie wspomnę o wyglądzie zewnętrznym. Przy takim zużyciu wody i takiej twardości poszukaj zmiękczacza dwukolumnowego z butlą około 50 - 60 litrów. Polecam urządzenia na głowicach CLACK, LOGIX, BNT, FLECK.

Pozdrawiam

Dzieki. Tyle ,ze wydajnosc tego TORO ma pokrywac deklarowane zapotrzebowanie. Nie widzialem zmiekczaczy z pojemnoscia 50-60L, to b.duzo-z tego,co zdazylem zauwazyc.

qbek17
16-03-2017, 22:57
Woda twarda-o ile wiem, ca. 30m3/m-c
Twarda to ogólne pojęcie... Wodociągowa? Jeśli tak to możesz tam (w wodociągach) sprawdzić twardość.

Przy tak dużym zużyciu (30-45 m3/miesiąc) to 50 litrów złoża będzie rozsądną wielkością (przy założeniu twardości do 15 dH). Taki zestaw to już nie kompakt sprzedawany w każdej hurtowni tylko "składak" - masz sporo możliwości konfiguracji :)

Louis_muniek
17-03-2017, 13:06
Twarda to ogólne pojęcie... Wodociągowa? Jeśli tak to możesz tam (w wodociągach) sprawdzić twardość.

Przy tak dużym zużyciu (30-45 m3/miesiąc) to 50 litrów złoża będzie rozsądną wielkością (przy założeniu twardości do 15 dH). Taki zestaw to już nie kompakt sprzedawany w każdej hurtowni tylko "składak" - masz sporo możliwości konfiguracji :)

Zgadzam się, potrzebny jest system dwuelementowy.
Pozdrawiam

Louis_muniek
17-03-2017, 13:09
Ja bym powiedział, że całkiem spory.


Co trudnego jest w obsłudze tej głowicy? Ma polskie menu, a użytkownik może sobie wprowadzić twardość i godzinę regeneracji (czasami to faktycznie więcej niż w innych głowicach). To że ma dużo funkcji (do których użytkownik ma ograniczony dostęp) to chyba zaleta, a nie wada?



Według opisu na stronie:"urządzenie produkowane w fabryce Ecowater USA" :)

Clack jest bardzo dobry, chodziło mi bardziej o użytkownika końcowego. Rozumiem że ty lub ja nie będziemy probelmu z obsługa CLACK. Taj jak napisałem wcześniej bardzo dobra głowica.

Louis_muniek
17-03-2017, 13:15
Proszę Cię... BNT? ;)

Powiem Ci paradoksalnie, że według mojej opinii mimo iż jest to chińska głowica, oceniam ja bardzo dobrze. Sprzedałem wiele systemów z ta głowicą i uwierz mi nie mam żydach reklamacji. I powiem Ci że paradoksalnie na RX też nie mam reklamacji.

Pozdrawiam

qbek17
17-03-2017, 23:24
Powiem Ci paradoksalnie, że według mojej opinii mimo iż jest to chińska głowica, oceniam ja bardzo dobrze. Sprzedałem wiele systemów z ta głowicą i uwierz mi nie mam żydach reklamacji. I powiem Ci że paradoksalnie na RX też nie mam reklamacji.
Też słyszałem, że się Chińczycy trochę wyrobili z tymi głowicami, chociaż pierwsze partie wymieniane były hurtowo...

Ale tu nie chodzi tylko o awarie czy reklamacje. Są też takie kwestie jak spadek ciśnienia na głowicy albo jej przepustowość. Do zmiękczaczy to ma może mniejsze znaczenie, ale często spotykam się z "zestawami do odżelaziania" gdzie chińska głowica jest po prostu za słaba (może przepuścić za mały przepływ wody) aby prawidłowo wypłukać złoże.
Do tego dochodzi jakość wykonania - niektóre z tych głowic są praktycznie niemożliwe do rozłożenia i ponownego złożenia. A to przekłada się na możliwości serwisowania lub ewentualnej naprawy czy wymiany elementów. Może się okazać, że za chwilę wyjdzie jakaś wada danej serii głowic i jedynym rozwiązaniem będzie wymiana. I nawet jeśli producent wymieni głowicę na nową to robocizna i nerwy będą po stronie klienta.

Nie jestem fanatycznym przeciwnikiem wszystkiego co chińskie - ale uważam, że czym innym jest chiński zbiornik soli czy wężyk, a czym innym najważniejszy, najbardziej złożony element całego filtra jakim jest głowica sterująca.

Louis_muniek
20-03-2017, 07:15
Też słyszałem, że się Chińczycy trochę wyrobili z tymi głowicami, chociaż pierwsze partie wymieniane były hurtowo...

Ale tu nie chodzi tylko o awarie czy reklamacje. Są też takie kwestie jak spadek ciśnienia na głowicy albo jej przepustowość. Do zmiękczaczy to ma może mniejsze znaczenie, ale często spotykam się z "zestawami do odżelaziania" gdzie chińska głowica jest po prostu za słaba (może przepuścić za mały przepływ wody) aby prawidłowo wypłukać złoże.
Do tego dochodzi jakość wykonania - niektóre z tych głowic są praktycznie niemożliwe do rozłożenia i ponownego złożenia. A to przekłada się na możliwości serwisowania lub ewentualnej naprawy czy wymiany elementów. Może się okazać, że za chwilę wyjdzie jakaś wada danej serii głowic i jedynym rozwiązaniem będzie wymiana. I nawet jeśli producent wymieni głowicę na nową to robocizna i nerwy będą po stronie klienta.

Nie jestem fanatycznym przeciwnikiem wszystkiego co chińskie - ale uważam, że czym innym jest chiński zbiornik soli czy wężyk, a czym innym najważniejszy, najbardziej złożony element całego filtra jakim jest głowica sterująca.

BNT ma średnice przyłącza około 1", dodatkowo powiem Ci że jakiś drastycznych spadków ciśnienia nie zauważyłem w stosunku do innych głowic.
Pozdrawiam

qbek17
20-03-2017, 08:38
BNT ma średnice przyłącza około 1", dodatkowo powiem Ci że jakiś drastycznych spadków ciśnienia nie zauważyłem w stosunku do innych głowic.
Pozdrawiam
A robiłeś na nich coś poza zmiękczaniem?
Przyłącza to najmniejszy problem - ważna jest średnica kanałów wewnątrz głowicy. One rzadko są o przekroju kołowym i często ze zmienną geometrią.

Louis_muniek
20-03-2017, 10:45
A robiłeś na nich coś poza zmiękczaniem?
Przyłącza to najmniejszy problem - ważna jest średnica kanałów wewnątrz głowicy. One rzadko są o przekroju kołowym i często ze zmienną geometrią.

Używamy tych głowic, jak również RX do bydowy systemów zmiękczających i odżelaziających. Systemy są wysokiej wydajności i montowane są w instalacjach przemysłowych (gastronomia, branża kosmetyczna, myjnie samochodowe). Nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów z pracą głowicy i ze spadkami ciśnienia.

qbek17
20-03-2017, 11:00
Używamy tych głowic, jak również RX do bydowy systemów zmiękczających i odżelaziających. Systemy są wysokiej wydajności i montowane są w instalacjach przemysłowych (gastronomia, branża kosmetyczna, myjnie samochodowe). Nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów z pracą głowicy i ze spadkami ciśnienia.
I jaki masz przepływ podczas płukania takiego odżelaziacza?

Louis_muniek
20-03-2017, 12:43
I jaki masz przepływ podczas płukania takiego odżelaziacza?

Głowica filtracyjna, typ RX butla o pojemności 155 litrów, 14X65. Wydajność do 6m3. Płukanie wydajność: 50l/min. Spokojnie złoże jest wypłukane.

qbek17
20-03-2017, 12:59
Głowica filtracyjna, typ RX butla o pojemności 155 litrów, 14X65. Wydajność do 6m3. Płukanie wydajność: 50l/min. Spokojnie złoże jest wypłukane.
Który RX?:) Bo na pewno nie ten 3/4"...

Louis_muniek
20-03-2017, 13:01
Który RX?:) Bo na pewno nie ten 3/4"...

Generalnie musiał bym zapytać dział produkcji, ale z tego co kojarzę to to RX-67B.

qbek17
20-03-2017, 13:12
Generalnie musiał bym zapytać dział produkcji, ale z tego co kojarzę to to RX-67B.
http://www.run-xin.com/en/3314.htm
nawet według producenta maksymalny przepływ przez taką głowicę to 4 m3/h... a zazwyczaj w cyklu płukania wstecznego jest to dużo mniej...

Ale skoro mówisz, że złoże jest wypłukane to tylko się cieszyć :)

Louis_muniek
20-03-2017, 14:30
http://www.run-xin.com/en/3314.htm
nawet według producenta maksymalny przepływ przez taką głowicę to 4 m3/h... a zazwyczaj w cyklu płukania wstecznego jest to dużo mniej...

Ale skoro mówisz, że złoże jest wypłukane to tylko się cieszyć :)

Sprawdzałem, i ja dysponuje info do 6m3. przyłącze jest calowe, wierz mi złoże jest do płukane. Generalnie to klient zawsze decyduje. Posiadamy wiele typów głowic.

qbek17
20-03-2017, 15:00
Sprawdzałem, i ja dysponuje info do 6m3.
To juz samo w sobie swiadczy o solidnosci producenta... papier wszystko przyjmie ;)


wierz mi złoże jest do płukane.
Wierze - jak dasz lekkie zloze to nie ma problemu z plukaniem.

Generalnie to klient zawsze decyduje. Posiadamy wiele typów głowic.
To nie klient jest specem od uzdatniania. On zdecyduje na podstawie ceny i tego co uslyszy od sprzedawcy.

Louis_muniek
20-03-2017, 16:13
To juz samo w sobie swiadczy o solidnosci producenta... papier wszystko przyjmie ;)


Wierze - jak dasz lekkie zloze to nie ma problemu z plukaniem.

To nie klient jest specem od uzdatniania. On zdecyduje na podstawie ceny i tego co uslyszy od sprzedawcy.

Zgadzam się z tobą, dlatego posiadam w sprzedaży wszystkie głowice o których tutaj piszemy. I jako odpowiedzialny producent informuje klienta o wszystkim. Większość z klientów decyduje się na tańsze głowice.

Większość firm sprzedaje to co ma na magazynie, ja tak nie robię. Dzisiaj każdy klient jest na wagę złota.

kukuku2
04-04-2017, 14:54
Przeniosłem post do właściwego działu.

qbek17
12-04-2017, 14:16
Cześć. Mam do was pytanie. Zmiękczaczy wody jak mrówek w internecie i nie mam pojęcia czym się kierować. Wybierając pozostałe akcesoria do domu zawsze porównywałem tabeleczki, tutaj chciałem zrobić to samo, ale trafiłem na http://www.filtry-do-wody.info/uwazaj-na-dane-techniczne-zmiekczaczy-wody/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.filtry-do-wody.info%2Fuwazaj-na-dane-techniczne-zmiekczaczy-wody%2F) - to jak to właściwie jest? Na co zwracać uwagę?
Na to jakie są części składowe wybranego zestawu. Nie ma jednego idealnego rozwiązania do każdej wody. Zmiękczacz powinien być "dobrany" do konkretnego przypadku.

Mr A
23-05-2017, 09:32
To i ja dopytam o dobór. 4 ososby, wodociąg, twardość na przestrzeni marca-kwietnia od 250 do prawie 280. Zużycie nie mam pojęcia - budynek niezamieszkany ;) Dwie łazienki: dwa prysznice w tym jedna deszczownica, jedna wanna. Do tego standardowe wyposażenie domu czyli zmywarka, pralka itp.

Pewnie coś z głowicą Clacka, jakie złoże ewentualnie na co jeszcze zwrócić uwagę. Jakiś przykład urządzenia w najlepszym stosunku jakość/cena?

qbek17
23-05-2017, 21:39
To i ja dopytam o dobór. 4 ososby, wodociąg, twardość na przestrzeni marca-kwietnia od 250 do prawie 280. Zużycie nie mam pojęcia - budynek niezamieszkany ;) Dwie łazienki: dwa prysznice w tym jedna deszczownica, jedna wanna. Do tego standardowe wyposażenie domu czyli zmywarka, pralka itp.

Pewnie coś z głowicą Clacka, jakie złoże ewentualnie na co jeszcze zwrócić uwagę. Jakiś przykład urządzenia w najlepszym stosunku jakość/cena?
Zakładając zużycie ok 10 m3/miesiąc to nie szukaj niczego większego niż 25 litrów złoża.
Zwróć uwagę żeby złoże było monosferyczne (np. Lewatit S1567 albo Dowex Marathon).
Głowica dobrze żeby miała mixing (możliwość regulacji twardości wyjściowej) i zawór bypass.
Jak dasz jakiś filtr wstępny to w głowicy może być regeneracja przeciwprądowa, ale jak nie musisz oszczędzać 40 litrów wody miesięcznie to może być też standardowa.
Zbiornik soli może być osobny lub jako obudowa kompaktowa do zbiornika ze złożem... jak wolisz, jak masz miejsce...

Wilhelm
24-05-2017, 21:53
Witam,

Poszukuję zmiękczacza wody dla rodziny 5 osobowej (3 małych dzieci) zużywającej 10-13 m3 wody wodociągowej na miesiąc. Twardość wody wynosi 27 stopni niemieckich.
Wstępnie przyjrzałem się:
1. Viessmann Aquahome 20-N
2. Ecoperla Toro.
Swój wybór chcę oprzeć na sprawach obiektywnych tzn na modelu głowicy i rodzaju złoża. Wiem, ze Ecoperla oferuje złoże Lewatit. Brak danych o typie głowicy. Co do Viessmann - nie mam danych ani o złożu ani głowicy.

Doradźcie proszę, czy te zmiękczacze są odpowiednie do moich wymagań oraz który jest lepszy. Ewentualnie doradźcie jaki inny jest wart uwagi. Jestem gotów przeznaczyć na sprzęt do 3000 zł.

qbek17
24-05-2017, 22:54
Witam,

Poszukuję zmiękczacza wody dla rodziny 5 osobowej (3 małych dzieci) zużywającej 10-13 m3 wody wodociągowej na miesiąc. Twardość wody wynosi 27 stopni niemieckich.
Wstępnie przyjrzałem się:
1. Viessmann Aquahome 20-N
2. Ecoperla Toro.
Swój wybór chcę oprzeć na sprawach obiektywnych tzn na modelu głowicy i rodzaju złoża. Wiem, ze Ecoperla oferuje złoże Lewatit. Brak danych o typie głowicy. Co do Viessmann - nie mam danych ani o złożu ani głowicy.

Doradźcie proszę, czy te zmiękczacze są odpowiednie do moich wymagań oraz który jest lepszy. Ewentualnie doradźcie jaki inny jest wart uwagi. Jestem gotów przeznaczyć na sprzęt do 3000 zł.
Toro ma chińską głowicę. Oba modele maja po 20 litrow złoża, co przy Twojej twardości jest zbyt małą ilością...

Wilhelm
25-05-2017, 09:24
Dziękuję za odpowiedź.
Doczytałem wątek i widzę, że polecasz głowice Clack. Znalazłem dwie propozycje z głowicą Clack CI oraz złożami Purolite w dwóch pojemnościach:

http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-PUR-1044-CI/343
http://www.zmiekczacze.com/dwuelementowe/pur-0844-ci/

Pytanie, czy są warte swojej ceny i ilośc złoża jest wystarczająca przy moich warunkach?

Mr A
25-05-2017, 18:49
qbek17 dzięki za odpowiedź. Znalazłem zmiękczacz, który chyba ;) spełnia wszystkie wymagania i jak tak słyszę po ile są te sprzęty to chyba w dobrej cenie. Clack CT - niecałe 2k, w cenie dają filtr wstępny. Dodatkowo jest możliwość dokupienia systemu osmozy za 400 złociszy pytanie czy warto, bo to tak samo jak zmiękczacz jest w promocji - przynajmniej tak piszą ;)

qbek17
25-05-2017, 22:06
qbek17 dzięki za odpowiedź. Znalazłem zmiękczacz, który chyba ;) spełnia wszystkie wymagania i jak tak słyszę po ile są te sprzęty to chyba w dobrej cenie. Clack CT - niecałe 2k, w cenie dają filtr wstępny. Dodatkowo jest możliwość dokupienia systemu osmozy za 400 złociszy pytanie czy warto, bo to tak samo jak zmiękczacz jest w promocji - przynajmniej tak piszą ;)
Po pierwsze cena - jak jest tak tani to raczej coś jest z nim nie w porządku. Po drugie nie ma takiej wersji głowicy CT. Jest TC i jeśli to ta to możesz sobie darować bo to czasówka.
Po trzecie potrzebujesz minimum 30 litrów złoża (wtedy regeneracja wypada co tydzień), a najlepiej ze 40 litrów.

Mr A
25-05-2017, 22:48
Po pierwsze cena - jak jest tak tani to raczej coś jest z nim nie w porządku. Po drugie nie ma takiej wersji głowicy CT. Jest TC i jeśli to ta to możesz sobie darować bo to czasówka.
Po trzecie potrzebujesz minimum 30 litrów złoża (wtedy regeneracja wypada co tydzień), a najlepiej ze 40 litrów.

Przecena jest o prawie 1k. Zgadza się TC - literówka - czyli szukam dalej. A ze złożem kierowałem się pierwszą odpowiedzią - czyli nie więcej niż 25 litrów ;) Przyjąłem 40 litrów do wiadomości. Dziękować za pomoc po raz drugi.

qbek17
26-05-2017, 06:51
Przecena jest o prawie 1k. Zgadza się TC - literówka - czyli szukam dalej.
Nikt nie robi "przecieny o 1000 PLN" na taki sprzęt. Ceny komponentów się nie zmieniają tak znacznie, więc albo musza na czymś oszczędzać, albo to ściema.

A ze złożem kierowałem się pierwszą odpowiedzią - czyli nie więcej niż 25 litrów ;) Przyjąłem 40 litrów do wiadomości.
Moja wina - pomyliłem się czytając posty Twoje i kolegi Wilhelm'a. Przepraszam za zamieszanie - u Ciebie oczywiście max 25 litrów jest aktualne.

peem26
17-06-2017, 13:10
Witam.
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza wody.
Woda wodociągowa. Twardość ogólna wody mg/l CaCO3 - 262 do 280.
Zużycie 10-12 m3 miesięcznie. 5 osób.
Budżet 2 - 2,5 tysiąca zł.

Proszę o podpowiedź czego szukać.

qbek17
18-06-2017, 01:32
Witam.
Przymierzam się do zakupu zmiękczacza wody.
Woda wodociągowa. Twardość ogólna wody mg/l CaCO3 - 262 do 280.
Zużycie 10-12 m3 miesięcznie. 5 osób.
Budżet 2 - 2,5 tysiąca zł.

Proszę o podpowiedź czego szukać.
Odpowiedni rozmiar to 25 litrów złoża.
Nie jest istotna naklejka z logo czy nazwa modelu - ważne jakie jest złoże (najlepiej żeby było monosferyczne, dobre firmy to Dow, Lanxess (Lewatit)) i jaka jest głowica (powinna być objętościowa, z mieszaczem, bypassem, dobre firmy to Clack, Fleck, Autotrol)

jak_to_mozliwe
18-06-2017, 10:05
Odpowiedni rozmiar to 25 litrów złoża.
Nie jest istotna naklejka z logo czy nazwa modelu - ważne jakie jest złoże (najlepiej żeby było monosferyczne, dobre firmy to Dow, Lanxess (Lewatit)) i jaka jest głowica (powinna być objętościowa, z mieszaczem, bypassem, dobre firmy to Clack, Fleck, Autotrol)
Podlinkowałbyś do sensownych artykułów, zestawień i porównań? Chyba, że masz ochotę opisać funkcje, które wymieniłeś? Ale linkami nie pogardzę - lubię czytać i wiedzieć. :P

qbek17
18-06-2017, 22:01
Podlinkowałbyś do sensownych artykułów, zestawień i porównań? Chyba, że masz ochotę opisać funkcje, które wymieniłeś? Ale linkami nie pogardzę - lubię czytać i wiedzieć. :P
Dawno nie widziałem już jakiegoś obiektywnego zestawienia czy artykułu... same reklamowe albo pisane pod konkretną tezę... Z takich bardziej naukowych stron możesz zajrzeć na http://www.lenntech.com/ lub http://www.technologia-wody.pl/index.php
Opisywać mi się nie chce (leniwy jestem) - chyba, że masz konkretne pytania? ;)

peem26
19-06-2017, 08:43
Odpowiedni rozmiar to 25 litrów złoża.
Nie jest istotna naklejka z logo czy nazwa modelu - ważne jakie jest złoże (najlepiej żeby było monosferyczne, dobre firmy to Dow, Lanxess (Lewatit)) i jaka jest głowica (powinna być objętościowa, z mieszaczem, bypassem, dobre firmy to Clack, Fleck, Autotrol)
Dziękuję za informację.
Czy mógłbyś podać jakieś konkretne modele, lub ewentualnie sklepy internetowe gzie można znaleźć takie składaki?

Czy na przykład taki zmiękczacz (https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-ei-p-890.html) jest warty uwagi?, Zastanawiam się nad tym złożem, raczej nie jest ono monosferyczne, ale występuje ono w większości zmiękczaczy w tym przedziale cenowym.

qbek17
19-06-2017, 15:05
Czy mógłbyś podać jakieś konkretne modele, lub ewentualnie sklepy internetowe gzie można znaleźć takie składaki?
Nie mogę Ci podać z czystym sumieniem adresu bo do tej pory każdy sklep/sprzedawca, który sprawdzałem, kombinował i na czymś chciał zaoszczędzić...


Czy na przykład taki zmiękczacz (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fsklep.osmoza.pl%2 Fzmiekczacz-do-wody-twardej-clack-ei-p-890.html) jest warty uwagi?, Zastanawiam się nad tym złożem, raczej nie jest ono monosferyczne, ale występuje ono w większości zmiękczaczy w tym przedziale cenowym.
To złoże to taki średniak, ale na pewno jest lepsze niż chińskie "no name". Zanim zaczniesz używać wody z tego złoża zrób porządne płukanie i regenerację solą.
I głowica mogłaby być z nowszym sterownikiem (np. CI lub CK), ale to mniej istotna kwestia.

peem26
20-06-2017, 12:09
Nie mogę Ci podać z czystym sumieniem adresu bo do tej pory każdy sklep/sprzedawca, który sprawdzałem, kombinował i na czymś chciał zaoszczędzić...

To złoże to taki średniak, ale na pewno jest lepsze niż chińskie "no name". Zanim zaczniesz używać wody z tego złoża zrób porządne płukanie i regenerację solą.
I głowica mogłaby być z nowszym sterownikiem (np. CI lub CK), ale to mniej istotna kwestia.
A co sądzisz o MAXIMA ECO 26 ERIE (http://allegro.pl/oszczedny-zmiekczacz-do-wody-maxima-eco-26-erie-i6667918540.html)?
Ma złoże monosferyczne (choć nie wiem jakiego producenta). Nie wiem też jaka jest w tym zmiękczaczu głowica. Różnica 350 zł w porównaniu do Clack EI.

qbek17
20-06-2017, 22:30
A co sądzisz o MAXIMA ECO 26 ERIE (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Foszcz edny-zmiekczacz-do-wody-maxima-eco-26-erie-i6667918540.html)?
Ma złoże monosferyczne (choć nie wiem jakiego producenta). Nie wiem też jaka jest w tym zmiękczaczu głowica. Różnica 350 zł w porównaniu do Clack EI.
Głowica to Erie - tak się nazywa :) ale tej firmy jest wiele modeli i niestety niektóre z nich mocno okrojone. Na pewno też będzie to działać, ale osobiście wolałbym Clacka.
Tu masz przykładowy model z nowszym sterownikiem CK i (z tego co wiem) monosferycznym złożem Lewatit (ale to radzę potwierdzić osobiście): http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html
Można się próbować powołać na forum i zapytać o jakiś rabat :)

peem26
21-06-2017, 06:25
Głowica to Erie - tak się nazywa :) ale tej firmy jest wiele modeli i niestety niektóre z nich mocno okrojone. Na pewno też będzie to działać, ale osobiście wolałbym Clacka.
Tu masz przykładowy model z nowszym sterownikiem CK i (z tego co wiem) monosferycznym złożem Lewatit (ale to radzę potwierdzić osobiście): http://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic/aqua-soft-basic-25-wersja-objetosciowa-przeplyw-1-3m-h.html
Można się próbować powołać na forum i zapytać o jakiś rabat :)
Dzięki za informację. Będę dopytywał o to złoże.

EDYCJA

Uzyskałem informację, że jest to złoże monosferyczne firmy Lanxess S1567

krzysiek150
12-07-2017, 22:13
Witam,
właśnie mam podjąć decyzje o kupnie zmiękczacza i po przeczytaniu ile się dało wiem że dobrze jak będzie Clack i Lanxess S1567 :-) i chyba zdecyduje się na Aqua-Soft Basic tylko pytanie 25 czy 30?

twardość wody 584 mg/l, zużycie 10-12l/mc

Czy model na 25 litrów da radę czy już należy brać 30 litrowy?

qbek17
13-07-2017, 19:34
Witam,
właśnie mam podjąć decyzje o kupnie zmiękczacza i po przeczytaniu ile się dało wiem że dobrze jak będzie Clack i Lanxess S1567 :-) i chyba zdecyduje się na Aqua-Soft Basic tylko pytanie 25 czy 30?

twardość wody 584 mg/l, zużycie 10-12l/mc

Czy model na 25 litrów da radę czy już należy brać 30 litrowy?
Zdecydowanie 30 litrow to minimum.

Tech-Spec
14-07-2017, 08:17
Witam, również proszę o radę odnośnie zakupu konkretnego modelu:
- twardość wody około 350 mg/l CaCO3
- 4 osobowa rodzina (2 dzieci), zużycie 10-15 m3/mc
Początkowo patrzyłem na Viessmanna Aquahome 20-N, potem na 30-N, ale że nie lubię kupować kota w worku zacząłem szukać więcej informacji także tutaj. Po drodze wpadłem na Ecoperle np Toro, ale dla mnie ta firma to jakiś lipny marketing bo na stronie nie ma kart produktów, gwarancji, instrukcji obsługi, żadnej sieci dystrybucji, nawet NIP, REGONU, a adres w Łodzi to jakieś baraki. Natomiast mnóstwo jest pozytywnych komentarzy, tyle że często pisanych pod tą samą datą :| Teraz zastanawiam się nad tym Aqua-Soft Basic 30-wersja objętościowa, przepływ 1,5m3/h - jest coś podobnego jakościowo/cenowo do rozważenia? Dziękuję za odzew.

krzysiek150
14-07-2017, 13:15
Zdecydowanie 30 litrow to minimum.

Dziękuję za info. Zamówiłem wersję 30 litrową.

Jak sprawdziłem dokładnie zużycie z ostatniego roku to okazuje się że jest mniej niż szacowałem, ok 7-8 l/mc (2 osoby), więc te 30 litrów powinno być optymalnie dla tej twardości wody.

qbek17
15-07-2017, 14:20
Dziękuję za info. Zamówiłem wersję 30 litrową.

Jak sprawdziłem dokładnie zużycie z ostatniego roku to okazuje się że jest mniej niż szacowałem, ok 7-8 l/mc (2 osoby), więc te 30 litrów powinno być optymalnie dla tej twardości wody.
Przy niższym zużyciu mogłoby starczyć 25 litrów, ale 30 przy takiej twardości będzie bardziej ekonomiczne.

Zgr
15-07-2017, 15:19
Posiadam uzdatniacz Viessman 20-N. Woda na wejściu ok. 20dH. Serwisant ustawił wodę na wyjściu ok. 5dH.
Użytkuję nowy dom od marca i niestety nie widzę żadnej różnicy w porównaniu do starego mieszkania, w którym nie miałem uzdatniacza, a woda na wejściu również miała ok. 20dH. Kamień na armaturze potworny- nie mogę doczyścić nawet profesjonalną chemią. Płytki gresowe pod prysznicem po tych czterech miesiącach były całe białe od kamiennego nalotu. Szyba prysznicowa pomimo powłoki Shower Guard już po jednej kąpieli cała w zaciekach. W czajniku elektrycznym także kamień.
Po 3 miesiącach zrobiłem prosty test papierkiem z 4-ro stopniową skalą. Wyszło, że mieszczę się w przedziale do 6dH. Uzdatniacz zatem działa, złogów soli nie mam.
Czy takie efekty to norma przy 5dH? Czy obniżenie do 4 lub nawet 3 będzie stanowiło realną różnicę? Czy obniżać do zera? (co niezgodne z przepisami z tego co wiem)

qbek17
15-07-2017, 17:58
Posiadam uzdatniacz Viessman 20-N. Woda na wejściu ok. 20dH. Serwisant ustawił wodę na wyjściu ok. 5dH.
Użytkuję nowy dom od marca i niestety nie widzę żadnej różnicy w porównaniu do starego mieszkania, w którym nie miałem uzdatniacza, a woda na wejściu również miała ok. 20dH. Kamień na armaturze potworny- nie mogę doczyścić nawet profesjonalną chemią. Płytki gresowe pod prysznicem po tych czterech miesiącach były całe białe od kamiennego nalotu. Szyba prysznicowa pomimo powłoki Shower Guard już po jednej kąpieli cała w zaciekach. W czajniku elektrycznym także kamień.
Po 3 miesiącach zrobiłem prosty test papierkiem z 4-ro stopniową skalą. Wyszło, że mieszczę się w przedziale do 6dH. Uzdatniacz zatem działa, złogów soli nie mam.
Czy takie efekty to norma przy 5dH? Czy obniżenie do 4 lub nawet 3 będzie stanowiło realną różnicę? Czy obniżać do zera? (co niezgodne z przepisami z tego co wiem)
Zmiękczaj do zera i sprawdź czy będzie różnica. Przepisy to tylko wytyczne dla wodociągów co mogą dostarczać odbiorcom i nikt nie zmusi Cię do picia czegoś co nie spełnia tych wytycznych.
Jak przy zmiękczeniu do zera nadal będą zacieki to znaczy, że masz w wodzie sporo innych soli (niż te wapnia i magnezu) i to one zostawiają naloty. Wtedy możesz sobie wrócić do ustawień zgodnych z rozporządzeniem bo to i tak nic nie zmieni.
Jeśli jednak osady znikną to możesz wtedy stopniowo podnosić twardość (np. o 1 dH co tydzień) i sprawdzać przy jakiej twardości pojawia się osad.

W miejscach typu prysznic czy czajnik osad (kamień) będzie zawsze (tzn przy każdej twardości) - różnica będzie tylko w ilości. Wynika to z tego, że jak odparujesz wodę to wszystko co w niej rozpuszczone pozostanie.

qbek17
15-07-2017, 18:01
Witam, również proszę o radę odnośnie zakupu konkretnego modelu:
- twardość wody około 350 mg/l CaCO3
- 4 osobowa rodzina (2 dzieci), zużycie 10-15 m3/mc
Spore zużycie. Myślę, że 30 litrów złoża będzie OK.


Początkowo patrzyłem na Viessmanna Aquahome 20-N, potem na 30-N, ale że nie lubię kupować kota w worku zacząłem szukać więcej informacji także tutaj. Po drodze wpadłem na Ecoperle np Toro, ale dla mnie ta firma to jakiś lipny marketing bo na stronie nie ma kart produktów, gwarancji, instrukcji obsługi, żadnej sieci dystrybucji, nawet NIP, REGONU, a adres w Łodzi to jakieś baraki. Natomiast mnóstwo jest pozytywnych komentarzy, tyle że często pisanych pod tą samą datą :|
Wykonałeś pracę i poszukałeś. A większość ludzi nabiera się na takie "pierwsze wrażenie" i kupuje "cudowne produkty" które znikają tak szybko jak się pojawiają...


Teraz zastanawiam się nad tym Aqua-Soft Basic 30-wersja objętościowa, przepływ 1,5m3/h - jest coś podobnego jakościowo/cenowo do rozważenia? Dziękuję za odzew.
Możesz poszukać składaka... ale jeśli szukasz gotowego zestawu to ten jest chyba jednym z lepszych: ma dobrą głowicę i dobre złoże (to podstawa).

Samira
12-08-2017, 10:09
Witam,
Mam ogromną prośbę o polecenie/doradzenie jaki zmiękczać mam kupić. Mój czajnik ma miesiąc a już na spodzie jest spora warstwa kamienia. Na naczyniach mam masę osadu który ciężko zmyć. Sprawdzałam i twardość wody to 20 dh. Nie znam się na zmiekczaczach dlatego piszę tutaj. Dom ma ok. 200 M2, jest 6 dzieci i 4 dorosłych (przez nasze mieszkanie idzie woda na cały dom). Na miesiąc zużywamy ok. 20m3. Bardzo proszę was o rade

qbek17
13-08-2017, 08:24
Witam,
Mam ogromną prośbę o polecenie/doradzenie jaki zmiękczać mam kupić. Mój czajnik ma miesiąc a już na spodzie jest spora warstwa kamienia. Na naczyniach mam masę osadu który ciężko zmyć. Sprawdzałam i twardość wody to 20 dh. Nie znam się na zmiekczaczach dlatego piszę tutaj. Dom ma ok. 200 M2, jest 6 dzieci i 4 dorosłych (przez nasze mieszkanie idzie woda na cały dom). Na miesiąc zużywamy ok. 20m3. Bardzo proszę was o rade
Co to znaczy, że przez wasze mieszkanie idzie woda na cały dom? Czy to zużycie jest tylko "wasze" czy "całego domu"?
Na pewno potrzebujesz większego modelu zmiękczacza - minimum to 30 litrów, ale nie zaszkodziłby też taki z 40-50 litrami. Poza tym - czy chcecie zmiękczać do zera?

Diamondzik
16-08-2017, 07:38
Posiadam zmiękczacz USTM WS-25-C-1650 i kraniki przecierane były raz po kilku dniach tylko. Od kilku dni coś się "zaczęło" dziać. Regeneracja "złoża" odbywa się co 10 dni, sól zasypana lekko nad lustro wody, ale woda już nie jest taka jak była. Do tej pory każda kąpiel kończyła się tak, że po wyjściu odczucie jak posmarowany masłem człowiek wychodził. Teraz dwa ruchy ręką po namydlonej skórze i za chwilę całkiem zmyte mydło.

Czy to ewentualnie zmiana soli (kupiona w Castorama) mogła sprawić, że coś się "rozregulowało"? Śrubka mieszacza skręcona na maxa (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)) jak fabryka wypuszcza czyli powinna być miekkość na maxa - a pomimo tego nie jest. Niestety osoba montująca "wyjechana" na dobre 2 miesiące i nie do końca wiem co ewentualnie mam sprawdzić we własnym zakresie? Ustawienia BNT165 sprawdziłem i wydają się ok.

W czajniku przez 3 miesiące elektrycznym płytka była jak nowa, teraz jest nalot już po 10 gotowaniach.

Ja tą wodę wyczułem od razu. To było nagle. Rano kąpiel i mycie się jak w maśle, wieczorem już wszystko szorstkie.

I teraz najważniejsze. Jeżeli ktoś mi coś zasugeruje to zmiany to ewentualnie po tych zmianach w jakim czasie mając na uwadze, że kocioł ma 160l powinienem zauwazyć zmiane?

Dziekuje.

qbek17
16-08-2017, 14:29
Posiadam zmiękczacz USTM WS-25-C-1650 i kraniki przecierane były raz po kilku dniach tylko. Od kilku dni coś się "zaczęło" dziać. Regeneracja "złoża" odbywa się co 10 dni, sól zasypana lekko nad lustro wody, ale woda już nie jest taka jak była. Do tej pory każda kąpiel kończyła się tak, że po wyjściu odczucie jak posmarowany masłem człowiek wychodził. Teraz dwa ruchy ręką po namydlonej skórze i za chwilę całkiem zmyte mydło.

Czy to ewentualnie zmiana soli (kupiona w Castorama) mogła sprawić, że coś się "rozregulowało"? Śrubka mieszacza skręcona na maxa (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)) jak fabryka wypuszcza czyli powinna być miekkość na maxa - a pomimo tego nie jest. Niestety osoba montująca "wyjechana" na dobre 2 miesiące i nie do końca wiem co ewentualnie mam sprawdzić we własnym zakresie? Ustawienia BNT165 sprawdziłem i wydają się ok.

W czajniku przez 3 miesiące elektrycznym płytka była jak nowa, teraz jest nalot już po 10 gotowaniach.

Ja tą wodę wyczułem od razu. To było nagle. Rano kąpiel i mycie się jak w maśle, wieczorem już wszystko szorstkie.

I teraz najważniejsze. Jeżeli ktoś mi coś zasugeruje to zmiany to ewentualnie po tych zmianach w jakim czasie mając na uwadze, że kocioł ma 160l powinienem zauwazyć zmiane?

Dziekuje.
Masz regenerację ustawioną na sztywno co 10 dni czy co jakąś objętość wody?
Włącz sobie regenerację ręcznie i zobacz czy po regeneracji nadal jest twarda - a jeśli tak to ile ma tej twardości (czy tyle co woda surowa czy tylko odrobinę). Najlepiej testerem, a nie tylko na czucie. Sól z Castoramy raczej nie ma tu nic do rzeczy (o ile sól schodzi w czasie regeneracji).

Jakiekolwiek zmiany sprawdzaj na wodzie zimnej, a nie tej z kotła. Chyba, że spuścisz całą wodę i nalejesz nowej.

Diamondzik
17-08-2017, 06:37
Masz regenerację ustawioną na sztywno co 10 dni czy co jakąś objętość wody?
Włącz sobie regenerację ręcznie i zobacz czy po regeneracji nadal jest twarda - a jeśli tak to ile ma tej twardości (czy tyle co woda surowa czy tylko odrobinę). Najlepiej testerem, a nie tylko na czucie. Sól z Castoramy raczej nie ma tu nic do rzeczy (o ile sól schodzi w czasie regeneracji).

Jakiekolwiek zmiany sprawdzaj na wodzie zimnej, a nie tej z kotła. Chyba, że spuścisz całą wodę i nalejesz nowej.

Co się okazało ;) Porobione to jest tak, że woda może iśc przez cale filtry lub ją omijac. Podczas sprzątania moja Pani z racji tej, że mop jej nie wchodził przestawiła zawór i zapomniala go pozniej ustawic w pozycje w jakiej bylo. Przez to cala woda omijala uzdatniacz ;) Wczoraj na to wpadlem jak poczyscilem recznie wszystko, poustawialem, spuscilem wiele jak pisałeś zimnej wody Qbek17 a nic nie pomagalo. Popatrzylem na te rurki i tak jakos na chlopski rozum wyszlo mi, ze tam cos nie pasuje. Zamknalem obieg, poszlismy sie kapac i jakby lepiej bylo. Rano dzisiaj mydlo w reke i znow ogromna piana a wszystko wrocilo do normy czyli maselko na skorze ;) Czajnik odkamieniony przed wyjsciem do pracy ale juz osadu nie bylo rano podczas kapania więc na 99% jest juz ok. Dziekuje za pomoc i porady.

A odnosnie ustawien mam ustawione regeneracje czasowo/objetosciowa. Albo co 10 dni albo co 6,5m3 (dziennie zuzywamy okolo 0,5m3)

Diamondzik
17-08-2017, 13:49
1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?

BARDZO

2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?

22 stopnie niemieckie do około 2-3 stopni

3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)

WS-20-C-1650

4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?

Tak - śruba regulacyjna

5. Jakie widzisz plusy zmiękczania

Brak smug na armaturze, skóra delikatniejsza i nie wysuszona, czajnik bez kamienia, pod prysznicem brak nalotów białych

6. Jakie minusy

Nie stwierdzam. Wymiana co 30 dni sznurka za 2,50 + co dwa-trzy miesiace 25kg soli dosypanie i zuzycie dodatkowe wody miesiecznie na pograniczu 0,8m3 to nic w zamian za ten komfort jaki mamy teraz w domku

forscher
17-08-2017, 14:04
Nasz zmiękczacz wody to CosmoWATER HOME 22


1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza?

Tak


2. Jaki był wyjściowy poziom twardości a jaki osiągnąłeś?

wyjściowy 14
osiągniety 4


3, Urządzenia jakiej firmy używasz? ( ewentualnie typ)

CosmoWATER HOME 22


4. Czy urządzenie daje możliwość regulacji stopnia twardości wody ?

oczywiście, że tak


5. Jakie widzisz plusy zmiękczania

brak kamienia, minimalne koszty eksploatacji


6. Jakie minusy

żadnych

piotrek0m
21-08-2017, 09:22
A u mnie woda po przejściu przez uzdatniacz ma zmieniony smak - jest jakby słodka? Nie smakuje tak dobrze, neutralnie, jak woda surowa? Co może być tego przyczyną? Przed uzdatniaczem mam filtr 5 um i nawet założyłem filtr węglowy, ale smaku to nie zmienia ? Uzdatniacz to skalar eko 20. Ręczna, wymuszona regeneracja nie zmienia smaku ?!

qbek17
21-08-2017, 11:13
A u mnie woda po przejściu przez uzdatniacz ma zmieniony smak - jest jakby słodka? Nie smakuje tak dobrze, neutralnie, jak woda surowa? Co może być tego przyczyną? Przed uzdatniaczem mam filtr 5 um i nawet założyłem filtr węglowy, ale smaku to nie zmienia ? Uzdatniacz to skalar eko 20. Ręczna, wymuszona regeneracja nie zmienia smaku ?!
Spróbuj podregulować twardość wyjściową.
Smak jest kwestią bardzo subiektywną. Może akurat przy Twojej wodzie redukcja twardości (czyli zamiana jonów wapnia i magnezu ma jony sodu) wpłynęła na smak akurat w taki sposób.

Mr A
09-09-2017, 21:47
To i ja dopytam o dobór. 4 ososby, wodociąg, twardość na przestrzeni marca-kwietnia od 250 do prawie 280. Zużycie nie mam pojęcia - budynek niezamieszkany ;) Dwie łazienki: dwa prysznice w tym jedna deszczownica, jedna wanna. Do tego standardowe wyposażenie domu czyli zmywarka, pralka itp.

Pewnie coś z głowicą Clacka, jakie złoże ewentualnie na co jeszcze zwrócić uwagę. Jakiś przykład urządzenia w najlepszym stosunku jakość/cena?

No i niby już miałem wszystko mniej więcej wybrane i znowu nic nie wiem ;)

Chciałem zakupić Aqua-Soft Basic 25-wersja objętościowa. Wykonawca ze swojej strony zaproponował takie, które sam zakłada - BWT Aquadial softlife. Sam przyznaje, że na uzdatniaczach się nie zna, ale też zaznacza, że nigdy z BWT nie miał też problemów.

Z racji tego, że cena jest podobna prośba o poradę - co wybrać? Jak BWT to czy do wersji BIO warto dopłacać?

qbek17
10-09-2017, 15:22
No i niby już miałem wszystko mniej więcej wybrane i znowu nic nie wiem ;)

Chciałem zakupić Aqua-Soft Basic 25-wersja objętościowa. Wykonawca ze swojej strony zaproponował takie, które sam zakłada - BWT Aquadial softlife. Sam przyznaje, że na uzdatniaczach się nie zna, ale też zaznacza, że nigdy z BWT nie miał też problemów.

Z racji tego, że cena jest podobna prośba o poradę - co wybrać? Jak BWT to czy do wersji BIO warto dopłacać?
Nie wiem jakie masz oferty, ale zazwyczaj BWT jest sporo droższy. Potem jest też kwestia serwisu (BWT ma swoje wersje sterowników, więc jesteś skazany na ich serwis).
Z tego co wiem to Basic jest na głowicy Clack i złożu Lewatit - z takim sprzętem też nie ma problemu...

Mr A
10-09-2017, 18:15
Dzięki qbek17 jeszcze raz, w takim razie leci Basic.

Pozdrawiam,

mlynoza
11-09-2017, 09:34
Witam.

Też przymierzam się do Aqua-Soft Basic wersja objętościowa, tylko 25 czy 30 ?????

Zużycie do 13m3. - 5 osób

z góry dzięki za podpowiedz

qbek17
11-09-2017, 13:51
Witam.

Też przymierzam się do Aqua-Soft Basic wersja objętościowa, tylko 25 czy 30 ?????

Zużycie do 13m3. - 5 osób

z góry dzięki za podpowiedz
A jaka twardość wody?

mlynoza
11-09-2017, 18:19
A jaka twardość wody?

Osobiście nie mierzyłem, ale dane z I półrocza 2017 ze strony wodociągów

Średnia twardość wody I półrocza

1. mmol/dm3 2,81
2. °DH 15,7
3. °Clarka 19,7
4. stopnie F 28,1
5.ppm (mg/dm3 CaCO3) 281

qbek17
12-09-2017, 11:33
Osobiście nie mierzyłem, ale dane z I półrocza 2017 ze strony wodociągów

Średnia twardość wody I półrocza

1. mmol/dm3 2,81
2. °DH 15,7
3. °Clarka 19,7
4. stopnie F 28,1
5.ppm (mg/dm3 CaCO3) 281
W takim razie oba modele (25 i 30 litrów) będą odpowiednie.
Mniejszy będzie regenerował się co 10-11 dni, a większy co 12-13 dni. Jeśli więc planujesz wzrost zużycia możesz wybrać większy model, a jeśli zużycie ma być takie samo lub mniejsze to raczej wybierz model mniejszy.

myksio
24-09-2017, 18:50
Witam Panowie, jak wygląda sprawa z filtrami wstępnymi, są one niezbędne przy montażu zmiękczacza?

janumich
24-09-2017, 21:48
Witam,
Woda z wodociagu miejskiego. Wg informacji na stronie wodociagów twardość wody w mojej okolicy ok 15 stopni Niemieckich. Zuzycie około 5-7 m3 miesieczne. Posiadam szambo i chciałbym sie dowiedziec jaki kupic aby przy regeneracji nie zuzywało sie za dużo wody. Czym.sie rozni wersja czasowa od objętościowej. Kiedy sie którą stosuje, plusy i minusy.