PDA

Zobacz pełną wersję : piwnica - zasypana czy ni



cesiek
17-06-2009, 09:00
Witam,

nie wiem, czy moje pytanie ma sens, więc może najpierw je zadam, a potem będę się zastanawiać :).

Zamierzam wybudowac dom. Działka ma spadek - jakieś 1,4m na 10m, a więc naturalnym rozwiązaniem jest wybudowanie piwnicy (chodzi mi też o "podniesienie" domu na działce, która jest 1m poniżej poziomu drogi). Planuję zrobić piwnicę pod całością, a następnie obsypać ją tworząc skarpę.

Pytanie: czy ma sens zasypanie całej piwnicy (jej pomieszczeń) ziemią? Wtedy dom dalej mógłby być "wyniesiony" nad poziom gruntu, pomieszczeń w piwnicy by nie było (byłyby zasypane), ale może koszt takiej piwnicy byłby mniejszy (bo ściany nie musiałyby stawiać oporu ziemi).

Czy takie coś ma sens?

arek_sp
17-06-2009, 10:03
Według mnie nie ma sensu.

Zrób sobie tzw. wysoki parter /taką piwnicę do połowy schowana w gruncie/

tego typu tematy / putania przewijały się na forum

cesiek
17-06-2009, 10:11
Według mnie nie ma sensu.

Zrób sobie tzw. wysoki parter /taką piwnicę do połowy schowana w gruncie/

tego typu tematy / putania przewijały się na forum

Dzieki! Obawiałem się, ze temat sie przewijał, ale średnio potrafiłem to znaleźć. Wyskakiwały mi setki dyskusji, w których nie mogłem znaleźć tego, co chciałem. Dziękuje raz jeszcze.

Kris2222
17-06-2009, 20:01
taniej wyjdzie zrobic pomieszczenia w piwnicy niż zasypać

Tomkii
17-06-2009, 21:46
Pytanie: czy ma sens zasypanie całej piwnicy (jej pomieszczeń) ziemią? Wtedy dom dalej mógłby być "wyniesiony" nad poziom gruntu, pomieszczeń w piwnicy by nie było (byłyby zasypane), ale może koszt takiej piwnicy byłby mniejszy (bo ściany nie musiałyby stawiać oporu ziemi).

Czy takie coś ma sens?
Kosztu ściany nie obniżysz. Jeśli nie chcesz się ładować w koszty związane z wykończeniem piwnicy to zostaw po prostu gołe, nietynkowane ściany. Nawet nie musi być do niej wejścia i okien. Wystarczy że z zewnątrz będzie zamiast jednego okna jakaś klapa którą będzie można wejść aby np. naprawić instalację zasilającą parter w razie awarii. Zadbaj jedynie aby miała wentylację. Przy takim jak masz ukształtowaniu działki jestem przekonany że wykonanie takiej pustki pod domem i stropu będzie zdecydowanie tańsze od ładowania ziemi do środka.

cesiek
18-06-2009, 06:10
Dzieki za sugestie!

Tak wlasnie planowalem zrobic - gole sciany, jakas dyndajaca na kablu zarowka itp:)

mjakob
18-06-2009, 06:33
Według mnie nie ma sensu.

Zrób sobie tzw. wysoki parter /taką piwnicę do połowy schowana w gruncie/

tego typu tematy / putania przewijały się na forum

Albo garaż na dwa autka z wjazdem z poziomu działki.
Przy takim terenie pomyśl o indywidualnym projekcie, bo ze standardów bez dużych zmian będzie trudno znaleźć.

Ja też miałem spadek na działce, ale znacznie mniejszy (tak o połowę :-) ) Rozważałem częściowe podpiwniczenie, ale ostatecznie zasypałem zostawiając pogłębioną spiżarke pod schodami. Też będę podwyższał teren, obsypywał dom. Zobacz sobie w moich zdjęciach jak to wygląda, może coś Ci do głowy przyjdzie.