PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa ?ród?a pr?du - jak je po??czy?.



Szaruś
09-12-2003, 20:05
Zakładając, że mamy dwa źródła prądu (źródła A z prądem tańszym i źródło B z prądem droższym) czy można jakoś te źródła ze sobą połączyć? Tzn, jeżeli mam napięcie ze źródła A, to moja sieć w domu jest zasilana tym źródłem, a jeżeli napięcia w źródle A nie ma, to instalacja w mieszkaniu jest zasilana ze źródła B (do czasu, aż znowu pojawi się napięcie ze źródła A).

Chyba jasno się wyraziłem.

YEYO
09-12-2003, 22:33
Można. Trzeba zrobić takie małe "SZR" układ samoczynnego załączania rezerwy lub ręcznego przełączania obwodów. Układy takie stosuje się np. w instalacjach z agregatami prądotwórczymi.

ArtMedia
10-12-2003, 09:08
Witam.

Dobry stycznk trójfazowy zasilany ze źródła A.
W przypadku jego braku automatycznie przełączy na B.

Sebastian

kores
10-12-2003, 09:24
Witam,

Sadze, ze sam stycznik to bedzie za malo. Owszem przelaczy on zasilanie ze zrodla A na B w przypadku zaniku napiecia w zrodle A, ale nic po za tym, tzn. nie powroci do zasilania instalacji ze zrodla A po pojawieniu sie w nim napiecia. Proponuje zastosowac uklad Samoczynnego Załączania Rezerwy z sygnalizacja zadzialania i automatycznym powrotem do zasilania instalacji ze zrodla A po pojawieniu sie w nim napiecia.

pozdr

Szaruś
14-12-2003, 20:36
Dzięki za odpowiedzi.

Poszukałem w goglach i znalazłem parę takich SZR-ów, ale cen tam nie było. A ile takie coś mniej więcej kosztuje (dwa źródła prądu 3-fazowego, zasilanie domu, a więc zupełny max. to powiedzmy 16 A na fazie).

tdxls
15-12-2003, 11:18
Taki SZR kosztuje gdzieś około 100zł.
Swoją drogą masz dobrze dwa źródła energii elektrycznej to znaczy własna elektrownia i zakład energetyczny???

Szaruś
15-12-2003, 15:57
U mnie mój ZE inaczej "dostarcza" drugą taryfę. A mianowicie do skrzynki mam podciągniete 4 druty, od skrzynki wychodzą 2x4 druty. W skrzynce siedzi jakiś krasnoludek i czasami załącza to i owo, ale nie wiem jak bo srzynka jest zaplombowana. Na pierwszych 4 drutach prąd jest cały czas (to jest taryfa normalna). No pozostałych 4 drutach prąd jest od czasu do czasu (ZE gwarantuje, że minium 8 godzin w ciągu doby, ale nie określa konkretnie w jakich godzinach - włącza wtedy kiedy ZE jest najwygodniej). To jest taryfa ulgowa.

Tak działa u mnie dostawa prądu dwutaryfowego. Teraz chyba już jasne po co mi SZR?

Zbigniew Rudnicki
15-12-2003, 20:01
W Polsce można zamówić taryfę całodobową jednotaryfową (o każdej godzinie jednakowa cena), lub dwutaryfową (w szczycie drożej, poza szczytem taniej), ale w jednym domku - tylko jedną.
Zakłąd energetyczny w Polsce nie chce wprowadzać do jednego odbiorcy obu taryf jednocześnie, właśnie dla tego aby nie stosować "przełączania" : w szczycie - jednotaryfowa średnia cena, poza szczytem - tania.
Naruszenia tej zasady są karalne. Na Węgrzech pewnie też.

Szaruś
15-12-2003, 20:22
To co opisałem to jest normalny system dwutaryfowy na Węgrzech.

Różnica między polskim a węgierskim systemem jest, że w Polsce do zaplombowanej przez ZE skrzynki dochodzą cztery kable, i wychodzą z niej też cztery. Na wyjściu masz w konkretnie określonych godzinach taryfę tańszą (czyli ZE robi przełączanie, i cały dom zasilasz z tańszej taryfy). Możesz sobie na te konkretne godziny zaprogramować np. podgrzewanie wody w bojlerze.

Na Węgrzech do zaplombowanej przez ZE skrzynki przychodzą cztery kable. Ale wychodzą 2x4. Na pierwszej czwórce masz na okrągło (24 h) taryfę droższą (jest ona nieznacznie droższa, niż gdybyś zamówił system jednotaryfowy), na drugiej czwórce masz w NIEOKREŚLONYCH godzinach (ZE gwarantuje minimum 8 godzin dziennie) taryfę tańszą. Możesz sobie np. podłączyć tutaj bojler, i nie potrzebujesz programatora czasowego.

ZE na Węgrzech również nie oferuje jednem odbiorcy dwóch systemów (jednotaryfowy i dwutaryfowy) jednocześnie. Ja mam tylko dwutaryfowy.

Jeżeli zamówisz system jednotaryfowy to ZE zainstaluje skrzynkę z wejściem 1x4 i wyjściem 1x4.

ArtMedia
16-12-2003, 13:15
WItam ponownie.


Witam,

Sadze, ze sam stycznik to bedzie za malo. Owszem przelaczy on zasilanie ze zrodla A na B w przypadku zaniku napiecia w zrodle A, ale nic po za tym, tzn. nie powroci do zasilania instalacji ze zrodla A po pojawieniu sie w nim napiecia. Proponuje zastosowac uklad Samoczynnego Załączania Rezerwy z sygnalizacja zadzialania i automatycznym powrotem do zasilania instalacji ze zrodla A po pojawieniu sie w nim napiecia.

pozdr
Pewnie inaczej interpretujemy stycznik. Ten, który ja interpretuję się normalnie załączy. Zwykły, "trójfazowy" przekaźnik. Cewki ma zasilane ze źródła A, więc nie ma innej możliwości.

Sebastian