PDA

Zobacz pełną wersję : EDGE i HSDPA - czy może mi ktoś wyjasnić różnice?



braza
17-06-2009, 21:59
Poczytałam i wiem, że te nazwy oznaczają technologie przesyłania danych ... i na tym kończy się moje zrozumienie tematu :oops: Ponieważ w niedalekiej przyszłości czeka mnie przeprowadzka w rejon, gdzie - przynajmniej na mapie zasięgu iPlusa - dominuje ta pierwsza, byłabym wdzięczna, gdyby ktoś wyznający się w tych zawiłościach wytłumaczył mi prosto i przystępnie (wręcz jak czterolatkowi) czym się te technologie różnią? Pewien młody pan na moje pytanie o internet bezprzewodowy w tym miejscu skrzywił się, jakby jadł cytrynę i grobowym głosem rzekł: "O qurcze, tam jest tylko EDGE". Skąd ta niechęć? W czym lepsza jest HSDPA?

Dziękuję za uwagę 8) Z wdzięcznością przyjmę wszystkie wyjaśnienia :)

JANINKI-AMORKI82
18-06-2009, 05:11
braza ja też niezbyt kumata w tych sprawach (jak mój połówek się obudzi to mogę dokładnie dopytać bo to on jest od "tych" spraw) ale - mamy internet bezprzewodowy od kilku tygodni. (teraz będzie wyjaśnienie jak chłop chłopu na miedzy bo ja się totalnie na tym nie znam). no i z tym internetem jest tak, jak się go włączy to się wyświetlają 2 komunikaty, albo UMTS albo HSDPA - jak jest umts to niby jest połączenie z internetem ale nawet żadna strona się nie załaduje, o sprawdzeniu poczty zapomnij (połówek twierdzi, że to dla tego że play nadaje tylko w hsdpa czy coś takiego - bo my mamy w play) - jak jest hsdpa to internet hula aż miło czyli tak na chłopski rozum wnioskuję że: hsdpa - dobrze, inne - źle :lol: :lol: :lol: :lol:
tez przed zakupem sprawdzaliśmy mapy zasięgu i wiesz co - to trzeba po prostu wypróbować bo niby tam gdzie na mapie pokazuje, że powinien być internet to go nie ma, a tam gdzie na mapie "biała plama" tam odbiera (ale staniesz już krok dalej i nie odbiera hehe). trzeba wziąć sobie na próbę, zasiąść z laptokiem i po prostu sprawdzić czy ci działa tam gdzie chcesz i jaka jest jakość.

JANINKI-AMORKI82
18-06-2009, 06:44
No więc połówek wstał to go od razu spytałam.
i tak różnica pomiędzy EDGE a HSDPA polega na prędkości. Na edgu da się przeglądać strony (z dużą dozą cierpliwości - w tematach na FM ze zdjęciami to będzie mordęga ;-)) a na hsdpa chodzi jak "normalny, domowy" internet.

braza
18-06-2009, 08:19
Janinki - dziękuję pięknie i Tobie i Połówkowi :D :D Teraz wiem przynajmniej co to za ustrojstwo. Biorę laptopa, kartę i ... niech się dzieje wola nieba :D :D
Pozdrawiam serdecznie :D

listek
18-06-2009, 11:05
Prekości teoretycznie osiągane:
- EDGE max 236.8 kbit/s = ok. 0,24 Mbit/sek (tak mniej więcej)
- HSDPA do 7.2 Mbit/s

Zasieg EDGE złapiesz prawie wszedzie, natomiast HSDPA najczęściej w wiekszych miastach (musi byc tzw zasieg 3G).

braza
18-06-2009, 11:09
Dzięki Listku. Czy tak jak pisała Janinki-Amorki w momencie włączenia komputera pokaże mi się automatycznie rodzaj zasięgu? Bo nie mam pojęcia gdzie tego w razie czego szukać. W sobotę jadę do siebie i chcę sprawdzić - najpierw iPlusa. A te prędkości ... rozumiem, że przekładają się na komfort przeglądania stron? Przy Edge'u można to nazwać komfortem??

KiZ
18-06-2009, 11:30
Dzięki Listku. Czy tak jak pisała Janinki-Amorki w momencie włączenia komputera pokaże mi się automatycznie rodzaj zasięgu? Bo nie mam pojęcia gdzie tego w razie czego szukać. W sobotę jadę do siebie i chcę sprawdzić - najpierw iPlusa. A te prędkości ... rozumiem, że przekładają się na komfort przeglądania stron? Przy Edge'u można to nazwać komfortem??

Wg. mnie - nie. Edż to nie jest komfort, a akceptowalne minimum kiedy po prostu musisz.

braza
18-06-2009, 11:35
Dziękuję KiZ. A czy jest jakaś możliwość w sytuacji, gdy tylko Edge działa, na poprawienia prędkości np. przez postawienie anteny i praca na modemie współpracującym z anteną zewnętrzną? Bo i o czymś takim słyszałam, tylko nie wiem, czy dobrze zrozumiałam...

listek
18-06-2009, 12:06
Dziękuję KiZ. A czy jest jakaś możliwość w sytuacji, gdy tylko Edge działa, na poprawienia prędkości np. przez postawienie anteny i praca na modemie współpracującym z anteną zewnętrzną? Bo i o czymś takim słyszałam, tylko nie wiem, czy dobrze zrozumiałam...

Antena praktycznie nic nie pomoże jesli chodzi o prędkość. Na antenie może internet pracowac stabilnej.

listek
18-06-2009, 12:09
Dzięki Listku. Czy tak jak pisała Janinki-Amorki w momencie włączenia komputera pokaże mi się automatycznie rodzaj zasięgu? Bo nie mam pojęcia gdzie tego w razie czego szukać. W sobotę jadę do siebie i chcę sprawdzić - najpierw iPlusa. A te prędkości ... rozumiem, że przekładają się na komfort przeglądania stron? Przy Edge'u można to nazwać komfortem??

Im szybciej tym lepiej. Przy EDGU praktycznie tylko poczta i strony www

Jeśli chodzi o to czy jesteś w zasięgu EDGA czy HSDPA.
Żeby to sprawdzić, telefon musi obsklugiwać obydwa standardy (nie zawsze tak jest, sprawdź w instrukcji albo podaj model modemu/telefonu).
Na telefonie może pojawić się napis EDGE lub 3G(przy HSDPA) zależy od modelu telefonu

braza
18-06-2009, 19:58
Mam Nokię 5200. Czy dobrze rozumiem: jeśli telefon pokaże, że jest zasięg 3G to komputer też będzie miał ten zasięg? Czy w takim razie jest sens wypożyczać modem komputerowy i brać laptopa, czy wystarczy sprawdzić w telefonie? Laptopa tez musiałabym pożyczyć, mam na razie tylko stacjonarny.

listek
19-06-2009, 06:23
Mam Nokię 5200. Czy dobrze rozumiem: jeśli telefon pokaże, że jest zasięg 3G to komputer też będzie miał ten zasięg?
Tak. Sprawdź w tym miejscu telefonem, gdzie będzie stał laptop.



Czy w takim razie jest sens wypożyczać modem komputerowy i brać laptopa, czy wystarczy sprawdzić w telefonie? Laptopa tez musiałabym pożyczyć, mam na razie tylko stacjonarny.

Nie ma takiej potrzeby. Telefon może tez pracowac jako modem :) .

braza
19-06-2009, 08:15
Listku, dziękuję!
Właśnie się zorientowałam, że gdzieś zapodziałam instrukcję do telefonu - prawdopodobnie jest już spakowana :oops: Czy jesteś w stanie w przybliżeniu chociaż powiedzieć, w jakiej opcji szukać tego rodzaju zasięgu? Przepraszam za kłopot, musiałabym rozrywać kartony.... :oops:

ponury63
19-06-2009, 10:14
masz trzysysytemową Nokię; tu info
http://www.nokia.pl/produkty/telefony/nokia-5200/cechy-i-funkcje-telefonu
a w zakładce "Pomoc i programy" także instrukcja ;)
ale chyba nie ma HSDPA

dabell
19-06-2009, 11:52
Z tym zasięgiem to jest różnie w zalezności od sieci.
Mąż ma w laptopie Erę a ja iPlusa (oboje modemy UMTS czy tak jakoś z oddzielnym numerem) i jego działa jak furmanka w porównaniu do ferrari na moim...

braza
19-06-2009, 21:14
Weszłam na stronę Nokii ale szczerze mówiąc nie dowiedziałam się za wiele. Niektóre tematy z zakładki "Programy i funkcje" nie chcą mi się otworzyć a w częstotliwości działania widzę tylko GSM.

Nie jestem pewna, czy pomimo istniejącej tam linii tel. TPSA będzie możliwość korzystania z Neostrady - rozmawiałam z paroma osobami z TePSy i każda mówi co innego: jeden, że tak, drugi, że nie. Psia krętka, jakby sami nie wiedzieli co mogą, a czego nie mogą zrobić :-?

Bardzo dziękuję za pomoc. Pozwolicie, że w razie czego jeszcze Was w tym temacie pomęczę :oops: 8)

Gagata
20-06-2009, 19:47
Brazunia u mnie tez jest linia Tepsy ale nie ma możliwości (technicznej) założenia neostrady. To nie musi iść w parze. ONI to muszą sprawdzić w określonym miejscu. Kiedyś pisało się pismo i czekało na odpowiedź (ewentualnie podawali możliwy termin) ale teraz to nie wiem ... :roll:

braza
21-06-2009, 07:31
Jeśli chodzi o Neostradę to też nie wiem. Wczoraj sprawdziłam Play, akurat znajomi mają w tej sieci - nie działa :-? Został iPlus, Orange i Era ... zobaczymy.

Oby się tylko nie okazało, że zostanę bez internetu ... brrryyyy ....

listek
21-06-2009, 07:55
Jeśli chodzi o Neostradę to też nie wiem. Wczoraj sprawdziłam Play, akurat znajomi mają w tej sieci - nie działa :-? Został iPlus, Orange i Era ... zobaczymy.

Oby się tylko nie okazało, że zostanę bez internetu ... brrryyyy ....

Gdyby sie okazało, że nie mozesz mieć Neostradady to zamów sobie NA PRÓBĘ (tak powiedz w salonie Orange) Orange Freedom Pro.
To jest cos takiego jak połaczenie Orange Free na kartę z Neostradą.

http://www.orange.pl/portal/map/map/internet_freedom_pro?stamp=1237977282832


Ogólnie jakikolwiek internet bezprzewodowy wybierzesz, to staraj sie go brac na próbę. Bo jak podpiszesz cyrograf na np 24 miesiące i Ci nie bedzie działa, to trudno bedzie sie z tego wycofać

braza
21-06-2009, 08:55
Listku, przyglądałam się tej ofercie Orange, mam u nich telefon. Za ciekawa to ona nie jest - mały transfer i niska prędkość, ale ... jak nie będzie innego wyjścia to pewnie.

Na próbę chcę też wziąć iPlusa i Erę, chyba wszyscy operatorzy dają możliwość wypróbowania... ale może uda się z tą neostradą :roll:

listek
21-06-2009, 14:15
Listku, przyglądałam się tej ofercie Orange, mam u nich telefon. Za ciekawa to ona nie jest - mały transfer i niska prędkość, ale ... jak nie będzie innego wyjścia to pewnie.


Porównując do prędkości w EDGu toto jest express. Jeśli łapiesz HSDPA to masz rację

braza
22-06-2009, 07:45
Przyglądałam się mapie zasięgu różnych operatorów, ale pomimo wielu różnic zgodni są w jednym: tam wszędzie jest las, zasięg tylko EDGE ... cholera jasna :-?

Czarnowidztwo mi się przypałętało :-?

I właśnie obawiam się, że nie łapię HSDPA :-?

braza
23-06-2009, 20:35
Byłam tam dzisiaj z iPlusem ... porażka! Owszem, zdarzył się cud i przez chwil kilka była jedna kreska zasięgu ... w czasie prób łączenia wyskakiwał komunikat, że próbuję się połączyć z jakim CSP (a może inaczej- nie pamiętam) - coraz bardziej czarno to widze :-?

DPS
23-06-2009, 21:41
Sprawdzałaś Orange?

AmberWind
23-06-2009, 21:54
A Ere? Przyznam, ze z Orange mialam same problemy ... nawet w samej Wawie czy Krakowie "chodzilo" jak chcialo ... z Era nie mamy takich problemow ... karty jezdza z nami wszedzie i zasieg nawet na peryferiach jest bardzo ok ...
brazunia ... no nie moze byc tak, ze Cie Uroczysko odetnie od swiata :roll:

braza
24-06-2009, 07:04
Nad Orange w ogóle się zastanawiam mocno, bo ofertę mają nie za ciekawą ... chociaż z telefonu jestem zadowolona.
Do wypróbowania mam jeszcze właśnie Erę i w granicach 10-go lipca TePSa podłącza tel.stacjonarny - zobaczymy, może jednak się sprężą i będzie Neostrada.
Też nie wyobrażam sobie bez internetu - przecież ja muszę opłaty robić!!!

Gagata
24-06-2009, 11:40
Wiesz co Brazula, jest taki jeden naukowiec (a pewnie i nie jeden :D ), który mieszka na wsi w kompletnej głuszy gdzieś na wschodzie (o czym zawsze marzył), zero netu itp. I on kilka razy w tygodniu jeździ sobie do najbliższego miasteczka (mógłby to być Czaplinek :wink: ) i tam pracuje (bo on bardzo potrzebuje internetu, tam ma cała bazę, kontakt ze światem naukowym itp i w ogóle dzięki istnieniu internetu on ma ta możliwość aby mieszkać w miejscu o jakim zawsze marzył) albo w cafe internet albo ze swoim laptopem na wifi gdzieś w kafejce itp. I bardzo to sobie chwali :-))))

A powiem Ci jeszcze że się ta branża tak błyskiem rozwija, że nawet jeśli TERAZ czegoś gdzieś nie ma to już za miesiąc może być a za pół roku będzie z całą pewnością!

DPS
24-06-2009, 12:25
Z Orange jest tak, że mają nędzną ofertę, ale za to najlepsze pokrycie zasięgu w Polsce. Czy Twoja komórka ma chociaż 3 kreski w Uroczysku? Jeśli tak - rozważ Orange poważnie.

braza
24-06-2009, 19:50
Byłam dzisiaj w Orange'u i otrzymałam informację o tym:
http://blogorange.eu/2009/05/orange-rozszerza-zasieg-cdma/
Brzmi to pięknie, ale mój rejon znajduje się niestety w tym 1 brakującym procencie :-? :) Ciekawi mnie zdanie osób orientujących się w temacie zasięgu internetu lepiej ode mnie. Co o tym myślicie? Powiedziano mi, że do końca tego roku ma być to również dostępne w moich okolicach.

AmberWind
24-06-2009, 22:13
brazunia, z mojego doswiadczenia wynika, ze zasieg dzialania Orange jest czysto teoretyczny i zyczeniowy ... nie tak dawno w KFC przy Placu Bankowym w wawie dzialalo jak chcialo ... generalnie kaprysny koszmaros ...
Ale moze cos sie poprawia ;) Teraz mobilnie uzywamy kart Ery i wreszcie jest ok :-)

braza
24-06-2009, 23:25
Amberciu, ogólnie sporo modemów działa w miarę dobrze, ale w miejscach gdzie jest dostępny zasięg HSDPA. Tam gdzie go nie ma, a moje Uroczysko właśnie leży w takim miejscu, wychodzi duża kicha - las dokoła. Ery jeszcze nie próbowałam, jak będę jechać to sprawdzę. Noż qurna, musi coś działać!!!

ponury63
24-06-2009, 23:31
mój rejon znajduje się niestety w tym 1 brakującym procencie :-? :) [...] Powiedziano mi, że do końca tego roku ma być to również dostępne w moich okolicach.
Oby, bo bez zasięgu na nic najnowsze technologie, kiedy zabraknie antenki w pobliżu
Może coś z tych linków Ci się przyda:
www.verivox.pl
www.dostawcy-internetu.pl
www.netia.pl/wimax,znajdz.html

dobrą opinię ma Play - ale czy ma zasięg ?
http://internet.playmobile.pl/maps/
http://web.playmobile.pl/pl/internet/index.html
http://forum.android.com.pl/viewtopic.php?f=41&t=951
http://www.gsmforum.pl/lofiversion/index.php?t29979.html

to się ciągle zmienia, walka trwa ;)
http://di.com.pl/news/26576,0,akt_39_i_pol_za_mobilny_internet_w_Orange. html
http://di.com.pl/news/26222,0,Mobilny_internet_-_cena_nie_jest_najwazniejsza.html
http://www.my-mobile.com.pl/index.php/tag/internet/
http://di.com.pl/news/26374,0,Dostawcy_internetu_chca_sprostac_oczekiwan iom_klientow.html
http://di.com.pl/news/24940,0,Mobilny_internet_dla_klientow_ING.html

neostrada miała być zlikwidowana, czemu przeczyłaby jednak gigantyczna kampania z Zamachowskim
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Koniec_Neostrady._Nadchodzi_Orange_Internet.-18362.html
dziwne tylko, że mając telefon w tepsie [kabelkowy] mogą być kłopoty z zamówieniem neo..
http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/internet/internet_w_domu/neostrada_tp/
pozostaje się poskarżyć ;)
www.mapa.uke.gov.pl

powodzenia :D

braza
24-06-2009, 23:34
Ło matko, Ponury, aleś mi pracę domową zadał :o :D

Dziękuję :D

ponury63
24-06-2009, 23:40
Nie ma za co, oby to się tylko na coś przydało ;)

Linki zbieram od dłuzszego czasu, bo sam się powoli przymierzam do jakiejś opcji mobilnej - raz, że to konieczność wyjazdowa, a dwa - zapas w razie awarii stałego łącza

braza
24-06-2009, 23:43
A te łącza satelitarne ... drogie są jak diabli, ale czy dają gwarancję dostępu w trudnych rejonach? Ja mam las dokoła. I jeszcze jedno: jeśli odbierany był internet na ISDN to czy jest szansa na Neostradę np. albo inne stałe łącze? Zdania sa podzielone u samych "Tepsiarzy" :-?

ponury63
24-06-2009, 23:52
to własnie dziś sprawdzałem, bo mamy ISDN'a
przy ISDN nie można odbierać neo, trzeba mieć dodatkowe łącze; można jednak podłaczyć modem analogowy [tylko ta prędkość...]
Usługa neostrada tp nie jest świadczona na liniach cyfrowych, zatem na łączu ISDN nie może zostać aktywowana. Użytkownik łącza ISDN może zamówić dodatkowe łącze, na którym - w ramach możliwości technicznych - może być świadczona neostrada tp. >> info (http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/internet/internet_w_domu/neostrada_tp/?show_faq=true&_faq=550858#550858)

ale jeśli jest ISDN, to chyba bez problemu można mieć także kablowy stacjonarny, a zatem i neo tez bez problemu

braza
24-06-2009, 23:54
A gdzie mogę się dowiedzieć czegoś więcej o tym ISDN? Chodzi o ceny i możliwości jego wykorzystania przede wszystkim. Słyszałam, że to drogi interes...
Aaaaa.... zgłosiłam już wniosek o przeniesienie stacjonarnego telefonu ze zmianą numeru oczywiście z opcją Noestrady, łaczę będzie analogowe.

Aha i dodam, że Play nie ma u mnie zasięgu - sprawdzone :-?

ponury63
24-06-2009, 23:57
z tego co mówili technicy przy zakładaniu ISDN'a, niemożliwe jest korzystanie z tego łącza jako analogowego, wręcz zabronione jest podłaczanie zwykłego telefonu

a info o ISDN - tutaj
www.tp.pl/prt/pl/klienci_ind/telefon_domowy/abonament/674389/ISDN?_s=674408

braza
25-06-2009, 00:03
Ponury, dziękuję za i pewnie będę prosić o jeszcze :D

Dobranoc :)

ponury63
25-06-2009, 00:11
A gdzie mogę się dowiedzieć czegoś więcej o tym ISDN? Chodzi o ceny i możliwości jego wykorzystania przede wszystkim. Słyszałam, że to drogi interes...
opcja darmowe wieczory, weekendy - abonament 95 zł z VAT
ale średnie rachunki miesięczne wychodzą ok. 160 zł :-?
Internet na ISDN tylko awaryjnie, nie umiem już korzystać z modemu analogowego ;)

dobranoc ;)

braza
25-06-2009, 08:18
Drogo trochę, cholibka :-?

Nic to ... jak mawiał nasz Mały Rycerz ... damy radę :D

Sylwia1667
25-06-2009, 11:27
Kilka dni temu zaczęłam interesować się założeniem internetu. I tak na piewszy ogień poszła oferte z Orange. W salonie pani powiedziała, że nawet w najwiakszych dziurach jest internet, ale mimo, że mieszkam przy aglomeracji niestety nie było u mnie zasięgu. Kasę za modem zwrócili, ale 39 zł za aktywację usługi już nie.

W erze dostaliśmy modem do wypróbowania na trzy dni - bezpłatnie. Jesteśmy w zasięgu edge, prędkość kiepska, ok. 200 kb/s, ale jest.

Kolejny modem z plusa. Tu za 6-dniowe wypróbowanie trzeba zapłacić 50 zł. Prędkość podobnie jak w erze, tyle, że mają lepszą oferte cenową.

braza
25-06-2009, 11:57
Sylwia, ja próbowałam Plusa ... nawet mi Edge nie pokazał, tylko chciał się łączyć przez jakieś CSD czy inne cudo :-? Wkoło mam drzewa i to jest mój problem.

Gagata
25-06-2009, 12:23
..To jest Twoje SZCZĘŚCIE :D

braza
25-06-2009, 15:12
Powiedzmy, że to jest moje lekko problemowe szczęście :D :D

pkoval
01-07-2009, 13:31
Sylwia, ja próbowałam Plusa ... nawet mi Edge nie pokazał, tylko chciał się łączyć przez jakieś CSD czy inne cudo :-?
Przede wszystkim CSD unikać, bo prędkość niewiele szybsza niż GPRS, a kosztuje za czas połączenia, a nie ilość danych.
Co do zasięgu poszczególnych siecie to zależy od konkretnego miejsca i tyle. Jeżeli masz wokoło same drzewa to może warto pokusić się o kierunkową antenę zewnętrzną zamocowaną gdzieś za oknem.
Polecam forum bez kabli jako skarbnicę wiedzy w temacie internetu bezprzewodowego KLIK (http://www.bez-kabli.pl/).

KiZ
09-07-2009, 10:47
UWAGA! Kwiatek piekny dla miłośników ERY i blueconnecta :o

Mam szybkie połączenia kablowe, ale jeden mobilny też mi był potrzebny głównie na e-mail. Wybrałem blueconnect 1GB w jakiejś ofercie promocyjnej.

W ub tyg. w nowym cyklu rozliczeniowym nagle padł transfer. Nijak mi to nie pasowalo. Napisalem mail. W odpowiedzi sie dowiedzialem, że gdzieś tam maczkiem bylo zapisane, że po 500MB moga sobie dowolnie ograniczyc transfer :evil: Nie wiadomo na jakich zasadach i kiedy. Po prostu zmniejszają, a jak chcesz więcej to płać ekstra! Krew mnie zalała :evil: Umawiasz się na usługę, płacisz z góry, a oni w dowolnym momencie mogą wykonać ją tylko w połowie. Draństwo totalne :D mogli napisać, że umowę podpisują na 500MB a drugie tyle w przypływie łaski możesz dostać free. Ale nie... to by było zbyt uczciwe :roll:

Ze też tym się jakiś urząd nie zajmie :o