PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie sauny/kabiny do prądu



I.W.
18-06-2009, 07:20
Mam dylemat z podłączeniem kabiny z sauną do prądu. To ustrojstwo ma wtyczkę i należałoby przygotować do tego gniazdo. Tyle tylko że kabel jest takiej długości że gniazdo musiałoby być tuż koło kabiny i nie bardzo mi się to podoba mimo że byłoby bryzgo-szczelne. Za bardzo jest w zasięgu ręki (mokrej :roll: ).
Umieszczać je za kabiną również bez sensu bo nie ma do niego w razie czego dostępu. A może odciąc wtyczkę i włączyć to do hermetycznej puszki odłączanej odłącznikem?
Ale na kablu zaraz za wtyczką jest różnicówka.
Jak to ugryżć?

robertsz
18-06-2009, 07:54
TEN TEMAT JEST TRUDNY I NIEBEZPIECZNY.
Jeśli nie masz doświadczenia w tej materii to ZATRUDNIJ ELEKTRYKA.

Jeśli jednak masz w sobie coś z bohatera i ryzykanta to:
- poczytaj o strefach ochronnych w łazienkach,
- poczytaj o połączeniach wyrównawczych,
- poczytaj o zabezpieczeniach różnicowo-prądowych,
- przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje i warunki gwarancji dostarczone wraz z urządzeniem,
- ubezpiecz dodatkowo siebie i swoich bliskich w PZU na wypadek porażenia i śmierci,
- jeszcze za życia uporządkuj swoje sprawy majątkowe, żeby spadkobiercy się nie kłócili nad Twoim grobem.

Jeszcze raz powtórze, TEN TEMAT JEST TRUDNY i NIEBEZPIECZNY.
Na odległość nie dostaniesz żadnej dobrej porady, bo to trzeba zobaczyć na miejscu.

I.W.
18-06-2009, 08:48
Lekturę którą proponujesz ogólnie znam.

Z wykształcenia jestem elektrykiem tyle że zawodowo nie zajmuje się instalacjami domowymi choć swoją poczyniłem i to jest jeden z ostatnich elementów.Tyle że nietypowy. Dlatego też nie podoba mi się zwykły krótki kabel zakończony wtyczką uniemożliwiający podłączenie gniazda poza II strefą. Ze względu na dodatkową różnicówkę stanowiącą wyposażenie kabiny raczej niechętnie brałbym się za wymianę kabla tym bardziej że trzebaby rozbebeszyć generator pary a czuję powoli wstręt do poprawiania i fachowców i fabryki która w tym przypadku zaoszczędziła na długości kabla.

Na temat ubezpieczeń na życie, podziału majątku, bohaterstwa i ryzykanctwa zapytam w innym wątku jeśli będę potrzebował info.

retrofood
18-06-2009, 09:37
Co proponuje instrukcja?

robertsz
18-06-2009, 09:49
Lekturę którą proponujesz ogólnie znam.
Z wykształcenia jestem elektrykiem....
Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana przewodu na dłuższy.
Jednak na 99% spowoduje to utratę gwarancji (doczytaj w karcie).
W razie awarii urządzenia przywrócisz pierwotny stan urządzenia i wezwiesz serwis. Zwróć uwagę na typ przewodu!

W zależności od warunków lokalnych ratuje Cię jeszcze puszka hermetyczna z dodatkowym odłącznikiem i gniazdem lub separacja napięcia (jaka moc?).

I.W.
18-06-2009, 10:08
Instrukcja proponuje niewiele:
"Gniazdko elektryczne koniecznie musi posiadać prawidłowo uziemiony bolec ochronny. Powinno ono być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli jest inaczej, należy zastosować dodatkowy włącznik zasilania pozwalający wyłączyć zasilanie do kabiny ".
Przy tej długości kabla łatwo dostępne miejsce=miejsce w odległości mniejszej niż 20 cm od ścanki kabiny( na wys 1,40).
Jest jeszcze zapis o że ma być różnicówka co oczywiste.
Generator pary ma 3 KW więc z jakimś trafo separacyjnym chyba kłopot byłby.

M@riusz_Radom
18-06-2009, 10:24
Kolejny przykład na to, że zrobiłem dobrze oddzielając kabinę od sauny. Kabinę mam najzwyklejszą na świecie. A na osobną saunę muszę jeszcze zarobić.

A w temacie - jak dla mnie najrozsądniej brzmi aby przedłużyć kabel i uciec z wtyczką w jakieś bardziej bezpieczne miejsce.

zbigmor
18-06-2009, 10:33
I.W. czy możesz rozwinąć problem bo ja za bardzo nie zrozumiałem dlaczego to gniazdko nie może być blisko sauny. Zakładam, że ma być na zewnątrz kabiny, a nie wewnątrz to w czym problem? Przy wyjściu z sauny jedyne co może chlapać to pot, ale bez przesady. No chyba, że prysznic jest w pobliżu.

I.W.
18-06-2009, 11:35
Może źle napisałem: to kabina prysznicowa z sauną mokrą (takie dwa w jednym) + dodatkowe pierdoły typu lampki ozon,masaż itp. Na dwie osobne kabiny nie było miejsca. Oblanie tak blisko położonego gniazdka wodą lub dotknięcie go mokrą ręką jest wielce prawdopodobne.

retrofood
18-06-2009, 11:48
Może źle napisałem: to kabina prysznicowa z sauną mokrą (takie dwa w jednym) + dodatkowe pierdoły typu lampki ozon,masaż itp. Na dwie osobne kabiny nie było miejsca. Oblanie tak blisko położonego gniazdka wodą lub dotknięcie go mokrą ręką jest wielce prawdopodobne.

Piszesz "20 cm" OK, ale od czego, od przodu kabiny, tyłu, czy jak? Jak są umieszczone jakieś urządzenia kabiny, jakieś sterowanie tymi badziewiami? Może tam jest miejsce na gniazdko? Co za różnicówka pęta się przy wtyczce, czy jest to 10mA?
Najlepiej jakby jakiś rysunek lub foto, bo nic mi tu nie pasuje. Przecież to ma mieć znak bezpieczeństwa! I podłączyć by nie bylo mozna???

M@riusz_Radom
18-06-2009, 11:52
Te kabiny to w 90% import z Chin. A tam okleja się wszystko wszystkim co się da. Łącznie z atestami, których urządzenie nie posiada. Co prawda w takim przypadku odpowiedzialność ponosi importer, ale to marna pociecha w przypadku jakiegoś nieszczęścia.

I.W.
18-06-2009, 12:04
Po kolei -ta saunokabina (wszędzie ich pełno) jest narożna ma dwie tylne ścianki,z przodu jest półokrągła.
Coś wtym stylu

http://www.allegro.pl/item614425725_poznan_kabina_prysznic_sauna_hydroma sazem_90cm.html

W środku kabiny jest panel sterujący, diody LED, na sklepieniu ozonator, głośnik wentylator i kolejne LED. Woda leje się z góry z deszczownicy, prysznica, dysz wodnych, z badziewia do masażu stóp. Ma głeboki brodzik z siedziskiem i pod siedziskiem jest zainstalowany generator pary i jakieś urządzenie sterujące, chyba w jednej obudowie.Dostępne to jest od tyłu kabiny po odsunięciu od ściany i tam wchodzi kabel zasilający zakończony wtyczką.
Z tyłu kabiny idą rurki z wodą obok nich przewody na górę do głośnika, diód, ozonatora i wentylatora.Te wszystkie rzeczy są na 12 V.
Przy wtyczce 220V jest hermetyczne pudełko-róznicówka z przyciskiem ale działa to inaczej niż te w rozdzielnicach. Po naciśnięciu przycisku odcina zasilanie ale po puszczeniu przywraca z powrotem.Kabel idzie z dołu i pozwala na wyciągnięcie go na około 20 cm koło kabiny na wysokości 140 cm. Im niżej tym można wyciągnąć go dalej.

robertsz
18-06-2009, 13:40
3kW to dużo i niedużo. Trafo separacyjne można dobrać, ale jego gabaryty i konieczność obudowania (IP) sprawią, że gra jest niewarta świeczki.

Nie wiem jak to wygląda na miejscu, ale może zrób tak jak piszą w instrukcji:
- za kabiną daj gniazdko i do niego wtyczkę,
- zastosuj dodatkowy wyłącznik zasilania w szereg z gniazdkiem:
a) zwykły 16A wyłącznik w obudowie z odpowiednim IP (brzydkie i duże, gruby kabel, dodatkowy obwód 230V)
lub
b) sterowanie niskonapięciowe przez przekaźnik 16A (zdecydowanie mniejszy i ładniejszy wyłącznik, cieńsze przewody, bezpieczniejsza instalacja 12V, niestety droższa o przekaźnik i zasilacz).

Wyłącznik umieścisz tam gdzie jest Ci najwygodniej.
Resztę schowasz za kabiną, więc nie ma problemu od strony wizualnej.

Dodatkowa różnicówka na kablu to zabezpieczenie się producenta na wypadek gdybyś taką kabinę chciał zainstalować np. w bloku z wielkiej płyty (brak uziemień, brak wyłączników FI).
Zachowanie różnicówki po naciśnięciu przycisku TEST jest prawidłowe.

retrofood
18-06-2009, 15:43
Ja bym na zasilaniu (w rozdzielni) tego gniazda i tak dał swoją rożnicówkę 30 mA.

raffran
18-06-2009, 16:29
Az boje sie myslec co to bedzie za rok,dwa,moze trzy z ta kabina skoro na samym poczatku juz jest problem z podlaczenim.
Nie zebym mial czarne mysli,czy cos tam,ale......
Nie wiem jaka dokladnie masz ta kabine,ale swojego czasu wpadla mi w oko taka jedna za cos ok.6k. Z wygladu niczego sobie,ale jak zaczalem sprzedawce ciagnac za jezyk to sie wydalo ze to wlasnie m....in C.... i ze generalnie to jest wielkie g...

Zycze Wam jak najlepiej z ta kabina.

retrofood
18-06-2009, 18:55
Myślę, że jednak najlepsze wyjście, to ściągnięcie elektryka na miejsce, tylko jakiegoś kumatego. Bo może trzeba przedłużacz, może wymienić kabel, może wystarczy i gniazdo z tyłu... (tak na marginesie, przy 3 kW, to 3 x1,5 może byc małowato). Nic nie wiemy, czy to gniazdo może być dedykowane, czy "wisi" z innymi na eSie... w sumie za mało danych, żeby wyrokować.

I.W.
19-06-2009, 05:26
Od samego początku nosiłem się z myśłą instalacji jakiejś sauny. Obwód jest dedykowany zabezpieczony 16 A 3 x 2,5 mm2. Idzie przez różnicówkę w rozdzielni.O to jestem spokojny.
Wiem że to chińskie ale bez przesady - jak dla mnie wrażenie przyzwoite choć nie nawzwałbym tego luksusem jak niektórzy.. Kabel nie jest cienki tylko zbyt krótki i to jest właściwie jedyny problem.
Aha, w instrukcji innej podobnej kabiny miejsce montażu gniazda jest 100 cm od rogu czyli 10 cm od jej ścianki. Nie z tyłu jak tutaj więc wśród producentów/importerów wolna amerykanka. Tak czy inaczej nadal jest to w strefie gdzie gniazd montować nie wolno.