PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka problemow przy wyborze projektu.



Łukasz789
18-06-2009, 12:43
Witam wszystkim , jestem tutaj nowy ale od razu przechodzę do rzeczy.
http://projekty.dom.pl/dp_gdow_nowy_gx.htm
Ten projekt chciałem wybrać bo podoba mi się najbardziej w środku będzie wyglądał deczko inaczej ( skorzystam z innego projektu). I teraz moje wątpliwości ten dom ma ogromna powierzchnie całkowita a ja chciałbym dorobić piwnicę i mam jeszcze dwa warianty przebudowy garażu.Czyli dom się powiększa. Od razu mowie koszty budowy w moim przekonaniu to rzecz ważna ale raczej drugorzędna. A utrzymanie to dla mnie ważniejsza rzecz jak nie najważniejsza.Zwłaszcza że znalazłem ekipę która twierdzi że kosztorys obok projektu jest znacznie zawyżony. Teraz moje pytania po pierwsze czy piec dobiera się do powierzchni użytkowej czy całkowitej dwa to to czy starczy piec dla tego domu 75kw.


Teraz co do garażu działka jest odpowiednio dużo więc pojawia się moje pytanie czy nie odłączyć garażu od domu tak mam w moim domu rodzinnym i nie jest tak źle bo przy połączeniu z domem .Rozmawiałem też z budowlańcami i mówią żeby absolutnie nie łączyć domu z garażem bo będzie przedostawał się do domu smród spalin. w moich marzeniach był pomysł aby przybliżyć go do domu ( poprzez kasacje komunikacji i stworzenia domu w kształcie litery T( taki mi się najbardziej podoba i robi wrażenie na ojcu) poprzez odwrócenie garażu tak aby był równolegle do domu. Tyle że wtedy wypadałoby nadbudować garaż i znowu zwiększa się powierzchnia domu. w zimie oprócz tego wypadałoby ogrzewać choć trochę garaż.

zbigmor
18-06-2009, 12:49
Witam wszystkim , jestem tutaj nowy ale od razu przechodzę do rzeczy. Razem z zona planujemy budowę sporego domu ( nie wiem czy nie za sporego ale dla licznej naszej rodziny to podstawa). dom będzie budowany najprawdopodobniej z MAXa .Pierwsze pytanie , które mnie nurtuje chce zmniejszyć koszty utrzymania domu , poprzez zastosowanie ocieplenia o grubości najprawdopodobniej 20cm oprócz oczywiście dobre okna .Ciągle jestem straszony jakimiś mostami energetycznymi , jak się ich ustrzec??

Drugi problem to piece , chciałbym mieć dwa piece jeden na gaz , drugi na węgiel (drzewo). i tutaj moje pytanie czy jest ot możliwe i jakie ogrzewanie mi proponujecie czy zwykle centralne czy ścienne (grzejniki znajdują się w ścianach).
Planuje również stworzyć rozprowadzenie ogrzewania z kominka , ale niektórzy odradzają mi to z powodu częstego brudzenia ścian z miejsc gdzie doprowadzone jest to rozprowadzenie.

Pozdrawiam.


Generalnie temat rzeka. Dwa kotły (nie piece) w jednym domu da się połączyć jak najbardziej, ale jeśli planujesz dom energooszczędny (a nie zmniejszyć koszty domu, którego jeszcze nie ma, czyli kosztów utrzymania nie generuje) to lepiej z jednego zrezygnować, a za pieniądze zaoszczędzone bardziej się skupić na energooszczędności domu. To samo dotyczy kominka.
Przed mostkami najłatwiej się ustrzec planując ścianę dwuwarstwową. Reszta to myślenie i rozwaga w czasie budowy.

Łukasz789
18-06-2009, 13:08
Dziękuje za wyczerpująca wypowiedź , tylko mam pytanie czy da się zrobić energooszczędnym , ogromny dom? dom , w który mam w palnie zamiar wybudować przeraza mnie pod względem utrzymania w zimie ze względu na kubaturę i oczywiście sama wielkość , niestety tak jak pisałem nie mogę go zmniejszyć. Pisze tutaj z powodu tego ,ze dopiero rozpoczynam swoja przygodę z budowaniem domu , czyli jeszcze jestem na etapie robienia projektu , który jak już wiadomo będzie projektem indywidualnym. Gdzie mogę zdobyć informacje jak zrobić swój dom energooszczędnym? Jaki Pan proponuje kocioł węglowy czy gazowy?

zbigmor
18-06-2009, 13:25
Dziękuje za wyczerpująca wypowiedź , tylko mam pytanie czy da się zrobić energooszczędnym , ogromny dom? dom , w który mam w palnie zamiar wybudować przeraza mnie pod względem utrzymania w zimie ze względu na kubaturę i oczywiście sama wielkość , niestety tak jak pisałem nie mogę go zmniejszyć. Pisze tutaj z powodu tego ,ze dopiero rozpoczynam swoja przygodę z budowaniem domu , czyli jeszcze jestem na etapie robienia projektu , który jak już wiadomo będzie projektem indywidualnym. Gdzie mogę zdobyć informacje jak zrobić swój dom energooszczędnym? Jaki Pan proponuje kocioł węglowy czy gazowy?


Energooszczędność domu określa się poprzez ilość zużytej energii na metr kwadratowy powierzchni w jednostce czasu (rok). Dom tani w utrzymaniu i dom energooszczędny to nie synonimy. Zwłaszcza przy budowie na kredyt.
Kocioł węglowy, czy gazowy każdy musi sam wybrać. Węglowy wymaga więcej wkładu pracy, gazowy kosztuje więcej w użytkowaniu (z reguły).
Jeśli chodzi o technikę budowy domu energooszczędnego to diabeł tkwi w szczegułach. Dużo ważniejsze jest prawidłowe wykonanie bez wad niż zastosowane materiały.

18-06-2009, 13:39
... Pierwsze pytanie , które mnie nurtuje chce zmniejszyć koszty utrzymania domu ...

chcesz oszczednie mieszkac ? wiec oszczedź sobie wydatki na 20 cm styropian, duze szczelne okna i tym podobne bajery ...

chyba, ze budujesz dla wnuków czy prawnuków - to mozesz owszem szalec ...
w 2 gim, 3 - cim czy 4 -tym pokoloeniu to sie im zwróci ...

/Ty wtedy będziesz sobie wąchał kwiatki od spodu ... :-?/

Łukasz789
18-06-2009, 15:45
Powiem o co mnie chodzi , potrzebuje dużego domu ( nie jest to moje widzimisię tylko relatywne potrzeby) i chce go wybudować tak aby jego utrzymanie jak najmniej mnie kosztowało. nie mam zamiaru oszczędzać na materiałach bo wiem ,że zwrócą się one po jakimś czasie z nawiązką.

paradox
18-06-2009, 15:48
Brzoza nio myslalem ze juz mu nikt tego nie wytlumaczy :wink:

A tak na marginesie z jednej strony pytasz jak wybudowac dom ekonomiczny w utrzymaniu a z drugiej strony mowisz o ogrzewaniu gazowym tak wielkiego domu ..nio i te nieuzasadnione wydatki ogrzewanie gazowe+piec weglowy+rozprowadzanie kominkiem nio i 20cm styropian...

Hmmm z jednej strony chcesz wydac krocie na dom w ktorym bedziesz chccial oszczednie mieszkac..obawiam sie ze naprawde w -etym pokoleniu ci sie to zwroci..

Łukasz789
18-06-2009, 16:05
Czyli nie da się w jakiś znacząc sposób zmniejszyć wydatków czyli lepiej nie inwestować w te wszystkie styropiany itp tylko pakować to w ogrzewanie i przejmować się tym? Przepraszam ale ja nie mam bladego pojęcia ale rozwiązanie ze styropianem i dwoma kotłami , podrzucili mi znajomi. kocioł gazowy ma służyć do ogrzewania w domu w nocy a na węgiel ( drzewo - ponieważ mam dostęp do w miarę taniego w dzień no chyba ,że macie lepszy , pomysł mój z kotłem na groszek z podajnikiem spotkał się ze śmiechem ,ze to zły pomysł. Chciałbym rozwiązać te kwestie przed budowa domu bo wtedy nie będize czasu na zastanawianie się.

paradox
18-06-2009, 16:22
Łukasz chodzi o to ze jezeli priorytetem dla ciebie sa osczednosci w kosztach utrzymania domu (i myslisz tylko o swoim pokoleniu a zazwyczaj tak sie konczy)to mysle ze nie bardzo uzasadnionym jest ponoszenie tak duzych wydatkow

Elfir
18-06-2009, 17:47
Wybór projektu
Bryła domu prosta, najlepiej dom piętrowy, o podstawie zbliżonej kwadratu z płaskim dachem zamiast z użytkowym poddaszem, bo takowe ciężej zaaranżowac i ocieplić.
Rezygnacja z lukarn, balkonów, kolumienek, piwnic - to są miejsca najbardziej "mostkowe".
Niestety - najtańszy do utrzymania jest dom mały. Dlatego warto przemyśleć projekt i zapotrzebowanie na powierzchnie. Powściągnąc apetyty. Może zamiast 4 dużych pokoi dla dzieci, starcza 4 małe + przestrzeń rekreacyjna, np. przestronny holl na piętrze. Sypialni małżeńskiej też nie warto robić dużej, bo chodzi się tam tylko spać. Moze zamiast osobnej łazienki i pralni, zrobić duża łazienkę z aneksem "pralniczym" schowanym za przepierzeniem.
Może zamiast dużego pomieszczenia gospodarczego, zrobić mniejsze, a kosiarkę, grabie i waż do podlewania ustawić w domku na narzędzia - tańszym w budowie niż dodatkowe ogrzewane metry domu.
Ograniczenie apetytów na pewno zmniejszy komfort zamieszkania, ale gdzieś oszczędności trzeba szukać, a i mniejsze powierzchnie szybciej się sprząta.

Oszczędniejsza finansowo stolarka to taka bez okien połaciowych. Są one drogie, niewygodne w myciu, widać przez nie głównie niebo i cięzko ochronić się przed przegrzaniem słońcem.

Fundamenty - lepsza płyta niż ławy - łatwiej uniknąć mostka miedzy gruntem a fundamentem.

Teraz ogrzewanie. Masz gaz blisko działki? Dużo pracujesz? Nie baw się w kotły na węgiel/pellety, tylko wal piec kondensacyjny na gaz. Jeśli jednak gazu nie ma, ale nadal nie masz za dużo czasu wolnego - pompa ciepła. Jesli jednak masz czas na czyszczenie pieca, przesypywanie węgla do domu, dokładanie opału co jakiś czas, a w łatwy dodatku dostęp do niedrogiego opału, to rzeczywiście na dzień dzisiejszy piece "na wszystko" są najtańsze w eksploatacji. Mają jednak jedną wadę - trzeba wydać kilka tysięcy więcej na budowę domu, bo gdzieś ten piec i opał muszą się zmieścić - czyli większe pomieszczenia.


Teraz rozprowadzenie ciepła.
Podłogówka bezwzględnie przy pompie ciepła i gazie. Przy piecu węglowym/na drewno łatwiej i taniej zrobić zwykłe grzejniki.

Przy piecu węglowym nie bawiłabym się w wentylację mechaniczną, ale przy gazie i pompie już jak najbardziej.

ściany

Nie ma znaczenia z czego będą w technologii tradycyjnej. nisko promieniotwórcze, o doskonałych parametrach technicznych, dźwiękochłonnych są silikaty. Ściana może być cieńsza niż w przypadku np. pustaków. Są za to cieżkie i diablo twarde.
Za to pustaki ceramiczne to tradycja. Beton komórkowy to łatwo, szybko bo bloczki sa lekkie i łatwo w nich żłobić bruzdy, wbijać gwoździe.
Ocieplenie - jasne, grubośc jest ważna, a styropian niezbyt drogi (przy kosztach całego domu) ale od jakiegoś momentu grubość elewacji daje ci roczne zyski może 5-15 zł (zwłaszcza przy piecu weglowym/na drewno). Warto o to walczyć?

kominek
masz 3 opcje (otwartego paleniska nie rozważam bo to tylko dekoracja):
zwykły
z DGP
z płaszczem

Odpowiedz sobie jak często jedziesz palił w kominku? Rekreacyjnie. Czy serio myslisz o nim jako zamiennym źródle ciepła?
W przypadku wyboru pieca nie ma sensu robić sobie w salonie drugiej kotłowni, wiec lepiej wybrac zwykly kominek.

Jesli jednak marzy ci sie siedzenie w kolko przy ogniu i masz dostęp do taniego drewna, mozna to wykorzystac i wytworzyc cieplo. Płaszcz wodny jest drogi a koszt podwyższa jeszcze skomplikowane połączenie instalacji z zamkniętym układem grzewczym (jak w przypadku kotła na gaz i podłogówki).

Dobrze ocieplony dom, z materiału o dużej akumulacji ciepła (czyli ciężkiego, o dużej gęstości) wychładza się powoli, więc w przypadku awarii urządzeń nie trzeba będzie od razu wspomagać się alternatywnymi sposobami ogrzewania.

phans
18-06-2009, 19:07
Teraz rozprowadzenie ciepła.
Podłogówka bezwzględnie przy pompie ciepła i gazie. Przy piecu węglowym/na drewno łatwiej i taniej zrobić zwykłe grzejniki.

Przy piecu węglowym nie bawiłabym się w wentylację mechaniczną, ale przy gazie i pompie już jak najbardziej.

Wg mnie podłogówka bezwzględnie przy pompie ciepła, przy gazie ziemnym niekoniecznie. Went. mechaniczna przy drogim ogrzewaniu np. elektrycznym (przy gazie niekonieczne).

Łukasz789
18-06-2009, 19:43
Bardzo dziękuje za pomoc , bardzo rozjaśniło mi to wszystko obraz sytuacji . Właśnie u mnie odpada podłogowe lekarz stwierdził,że to generuje kurz czy coś w tym rodzaju a dzieci wszystkie alergiki ja zresztą też , więc to odpada. Czyli nie ma co cudować przy budowie jedno pytanie czy na budulec ścian może być MAx czy raczej nie?

Zbigniew Rudnicki
18-06-2009, 22:24
Jeżeli dom będzie duży to warto od razu zaplanować :
- możliwość wyłączania ogrzewania niektórych pomieszczeń (system rozdzielaczowy c.o.).
- w miare ciepły strop nad parterem (n.p. terriva z keramzytobetonu i nieco pogrubiona warstwa styropianu w podłodze na poddaszu), tak aby można było wyłączać poddasze z ogrzewania.

Dla alergików warto przewidzieć wentylacje mechaniczną nawiewno-wywiewną (lub tylko nawiewną) z filtrem (lepszym niż EU3).
Szkodliwość ogrzewania podłogowego dla alergików to bajka.

viola_13
18-06-2009, 22:58
Jeśli masz dzieci alergiczne, może warto przewidzieć system instalacji centralnego odkurzacza? Zamontowanie instalacji przed wylewkami to koszt naprawdę niewielki, jednostkę centralną powiesisz kiedy będziesz chciał, a korzyści niewspółmierne...

mariankossy
18-06-2009, 23:39
Powiem o co mnie chodzi , potrzebuje dużego domu ( nie jest to moje widzimisię tylko relatywne potrzeby) i chce go wybudować tak aby jego utrzymanie jak najmniej mnie kosztowało. nie mam zamiaru oszczędzać na materiałach bo wiem ,że zwrócą się one po jakimś czasie z nawiązką.
Duży dom to pojęcie względne, ile??
3000 m2 czy 2000 m2 powierzchni użytkowej?? 8)

mariankossy
18-06-2009, 23:43
Powiem o co mnie chodzi , potrzebuje dużego domu ( nie jest to moje widzimisię tylko relatywne potrzeby) i chce go wybudować tak aby jego utrzymanie jak najmniej mnie kosztowało. nie mam zamiaru oszczędzać na materiałach bo wiem ,że zwrócą się one po jakimś czasie z nawiązką.
Duży dom to pojęcie względne, ile??
3000 m2 czy 2000 m2 powierzchni użytkowej?? 8)

Łukasz789
17-09-2009, 09:48
No to wszystko zależy od tego jak wielka dorobię piwnicę i garaż ale dla mnie wyjdzie z tego kolos. Głowie się nad tym dość długo i nic ciekawego na razie nie wymyśliłem. Chciałbym przez jesień i zie wszystko pozałatwiać a sprawa projektu zaczyna mnie już trochę denerwować.

Asia**
22-09-2009, 09:25
No to wszystko zależy od tego jak wielka dorobię piwnicę i garaż ale dla mnie wyjdzie z tego kolos. Głowie się nad tym dość długo i nic ciekawego na razie nie wymyśliłem. Chciałbym przez jesień i zie wszystko pozałatwiać a sprawa projektu zaczyna mnie już trochę denerwować. już?! My swój planujemy 1,5 roku :lol: I końca zmianom nie widać..

Łukasz789
03-10-2009, 20:51
Tak ale macie Państwo racje jak cos szybko nie wymyśle to ze wszystkim do wiosny się nie wyrobię.