PDA

Zobacz pełną wersję : Jeszcze raz płyta fundamentowa ...



dodiddone
18-06-2009, 12:48
Przeglądam www w poszukiwaniu sposobów w jakie były wykonywane płyty fundamentowe. Mój architekt twierdzi że aby to było pewne należy zastosować zbrojenie środka 2 razy siatka 15x15 fi6 i na bokach 4x12. Ma to być dom parterowy.
W materialach legarett widziałem że zbrojenie jest realizowane tylko i wyłącznie dwoma warstwami siatki bez dodatkowych opasek pod ściany nośne. W obliczeniach architekta wychodzi 10 ton stali - to wyklucza ten sposób fund.
Znajomy podowiedział "na oko" że siatka 15x15 fi 6 w dwoch warstwach spokojnie starcza pod parterowy , plyte można dać rownież 15cm. Sam ma taki dom w DE. Jednak jestem trochę zdziwiony tym co twierdzi architekt. W/g jego obliczeń to na samą stal wydam 25tys !!!. Na internecie nie udało mi się znaleźć porównawczych projektów dla domów parterowych.

MCB
18-06-2009, 14:00
W legalettcie jest dodatkowe zbrojenie obrzeży.
Pisałem na forum:

"Po zewnętrznej mam "zbrojenie brzegowe stal klasy A-III fi 8mm" co 25cm oraz pręty rozdzielcze zbrojenia brzegowego 3 dołem i 1 górą.

Masa stali 2560kg, średnio 11,5kg/m2"

Płyta ok. 270m2 (w tym nieogrzewany garaż).

mcb

dodiddone
18-06-2009, 14:11
Tylko czy zawsze zbrojenie pod scianami nosnymi jest niezbedne. Moze wystarczy tylko 2x siatka. Jest to duzo prostsze w wykonaniu

coulignon
18-06-2009, 18:59
w wykonaniu jeden czort. Zrobienie belki i włozenie jej pomiedzy siatki to zadna trudność. W rozmowach z projektantami z Legaletta i moim, dość zgodnie stwierdzili ze dodatkowe zbrojenia często nie wynikaja z obliczeń i są wstawiane dla swietego spokoju.

dodiddone
19-06-2009, 07:09
tez tak mysle,
na zachodzie wkladaja dwie siatki 15x15 fi 6 co 10 cm i zalewaja to 15cm betonu, na tym stoja budynki z poddaszem uzytkowym,

troche mnie zdziwil architekt ktory chcial tam tony stali na zbrojenie wkladac

Czy obliczenia zbrojenia takiej plyty sa bardzo skomplikowane czy tez moze jest to kwestia powprowadzenia danych do programu.

coulignon
19-06-2009, 08:22
nie tylko kwestia programu. Kwestia danych jakimi się dysponuje:
1. badania gruntu
2. parę "niejasnych" parametrów styropianu.

HenoK
19-06-2009, 08:23
Przeglądam www w poszukiwaniu sposobów w jakie były wykonywane płyty fundamentowe. Mój architekt twierdzi że aby to było pewne należy zastosować zbrojenie środka 2 razy siatka 15x15 fi6 i na bokach 4x12. Ma to być dom parterowy.
W materialach legarett widziałem że zbrojenie jest realizowane tylko i wyłącznie dwoma warstwami siatki bez dodatkowych opasek pod ściany nośne. W obliczeniach architekta wychodzi 10 ton stali - to wyklucza ten sposób fund.
Znajomy podowiedział "na oko" że siatka 15x15 fi 6 w dwoch warstwach spokojnie starcza pod parterowy , plyte można dać rownież 15cm. Sam ma taki dom w DE. Jednak jestem trochę zdziwiony tym co twierdzi architekt. W/g jego obliczeń to na samą stal wydam 25tys !!!. Na internecie nie udało mi się znaleźć porównawczych projektów dla domów parterowych.Nie wiem jakiej wielkości jest Twój dom.
Powiedzmy, że ma on gabaryty 14m x 14m. Do tego dodajmy wewnętrzną ścianę konstrukcyjną długości 14m. Ścian kontrukcyjnych będzie więc 70mb. Na 1mb 4 pręty fi 12 to 3,55kg czyli prętów fi 12 potrzeba ok. 250kg. licząc potrzebne zakłady nie więcej niż 300kg.
Powierzchnia płyty to 14x14=196m2. Przy siatce o oczkach 15cm/15cm na 1m2 potrzeba 13,33m pręta fi 6. Przy dwóch siatkach będzie tp 26,66m. 1m2 takich siatek waży 5,92kg. Na całą płytę potrzeba więc 196 x 5,92 = 1160 kg stali. dodajmy jeszcze 20% na zakładki i otrzymamy nie więcej niż 1400kg stali fi 6mm.
Razem wyszło więc nie więcej niż 300 + 1400 = 1700 kg (7,10 kg/m2 płyty fundamentowej).

Oczywiście to o tym, czy takie zbrojenie wystarczy musi zadecydować konstruktor (nie architekt, no chyba, że ma też uprawnienia do projektowania konstrukcji).

Inne moje uwagi na temat płyty fundamentowej znajdziesz tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3402956.htm#3402956

dododo
19-06-2009, 13:40
Przy takim zbrojeniu smialo mozesz stawiac pietro ,
zastanawiam sie tylko jaki jest sens tych obliczen skoro niektore projekty sa kilkukrotnie przewymiarowane jesli chodzi o zbrojenie

Uważasz że podwójna siatka na płycie jest konieczna ? Moim zdaniem jezeli stosuje się zewnętrzny "wieniec" ze zbrojenia to wewnętrznie starcza pojedyncza siatka.

HenoK
19-06-2009, 14:24
Przy takim zbrojeniu smialo mozesz stawiac pietro ,
zastanawiam sie tylko jaki jest sens tych obliczen skoro niektore projekty sa kilkukrotnie przewymiarowane jesli chodzi o zbrojenie

Uważasz że podwójna siatka na płycie jest konieczna ? Moim zdaniem jezeli stosuje się zewnętrzny "wieniec" ze zbrojenia to wewnętrznie starcza pojedyncza siatka.W płycie występują zarówno naprężenia ściskające jak i rozciągające. Które w jakim miejscu płyty wystąpią trudno jest przewidzieć (zależy to od oporu stawianego przez grunt, od obciążenia posadzki, itp.). Dlatego bezpieczniej jest zastosować dwie siatki.
Im lepsze rozpoznanie gruntu tym precyzyjniej, a tym samym ekonomiczniej mozna zaprojektować zbrojenie płyty fundamentowej.

coulignon
19-06-2009, 15:24
Kruszysz kopię o 400 kg stali wartej 1000 zł.
Owszem płytę można zaprojektować "na styk" tylko że jest mały myk:
1. musisz wykonać badania geotechniczne - tak ze 2 tys zł
2. dobrze by było zbadać zagęszczenie pospółki przed ułożeniem styropianu - tak z 1 tys zł.

Czyli wydasz 3 tys żeby zaszczędzić tysiąc.

Oczywiście warto to zrobić jesli planujesz 1500 m2 płyty - oszczędności mogą być spore. Przy 150 m2 - skórka za wyprawkę.[/code]

paciorki
02-07-2011, 19:57
Poszukuję namiarów na dobrego konstruktora płyty fundamentowej na szkodach górniczych. Najlepiej w woj.śląskim.Proszę o pomoc.

Nie wiem, czy nasz konstruktor jest dobry, pewnie dowiem sie za kilka lub kilkanascie lat a na razie moge sie opierac na wiedzy bardzo doswiadczonego inspektora nadzoru i architekta ktory z nim wspolpracowal. Na naszym projekcie podpisal sie pan Piotr Grzesik. Nr. telefonu mam ale musze sie upewnic czy moge podac.
Zobacz jak wyglada to u nas
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181873-Rozbudowa-zabytkowego-domku-Katowice-Giszowiec&highlight=paciorki

Iza

paciorki
03-07-2011, 12:18
Obejrzałem waszą płytę. Ja myślę o takiej budowanej na równi z powierzchnią gruntu. Wasza to kilka metrów pod ziemią.

Jesli jednak zechcesz namiary to daj znac.
Mysle, ze gdyby nie bylo piwnic technologia bylaby podobna - tez szkody gornicze.

Iza

paciorki
04-07-2011, 18:01
Jasne, że chcę. Jestem pod wrażeniem waszego pomysłu. Przejrzałem wasz dziennik. A na Giszowiec mam niedaleko.

Namiary na konstruktora przeslalam na priv.

tomek131
04-07-2011, 21:40
Jo tyż poprosze