PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo - śmierdzi czy nie? - tylko szczerze...



viola_13
18-06-2009, 20:06
Witam,
wychodzi na to, że odległość od okna łazienki do krawędzi włazu do szamba wyniesie ok 5 m i jakieś 6,5m od drzwi wejściowych.Jeszcze mniej będzie do okna z kotłowni, ale to nie jest pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi.
Boję się że to za blisko, i że będzie brzydko pachnieć...
Nigdy wcześniej nie korzystałam z szamba, nie mam więc żadnego doświadczenia.
Pomóżcie więc podjąć ostateczną decyzję, świadomie trochę wstrzymujemy się z wykonaniem mając świadomość, że jak już posadowimy szambo w ziemi to odwrotu nie ma...Szambo ma być betonowe, dwukomorowe.

FlashBack
18-06-2009, 20:16
jednego doświadczyłem "wali" przy opróżnianiu.

P:)apolinek
18-06-2009, 20:20
5 m to troche mało,jednak jesli nie mozesz dalej przesunac to cuz pozostaje wkopac w odległosci z opisu.Przy opruznianiu napewno bedzie smierdziec,wszystkie okan trzeba bedzie pozamykac.Gdy wiart bedzie wiał od szamba w kierunku domu moze troche smierdziec z wywiewki przy szambie,szczególnie po praniu.

Pavulon
18-06-2009, 20:23
Witam,
wychodzi na to, że odległość od okna łazienki do krawędzi włazu do szamba wyniesie ok 5 m i jakieś 6,5m od drzwi wejściowych.Jeszcze mniej będzie do okna z kotłowni, ale to nie jest pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi.
Boję się że to za blisko, i że będzie brzydko pachnieć...
Nigdy wcześniej nie korzystałam z szamba, nie mam więc żadnego doświadczenia.
Pomóżcie więc podjąć ostateczną decyzję, świadomie trochę wstrzymujemy się z wykonaniem mając świadomość, że jak już posadowimy szambo w ziemi to odwrotu nie ma...Szambo ma być betonowe, dwukomorowe.

To ja zapytam na czym ma polegac podjecia wszej decyzji ?

macie inna mozliwosc ?
-kanalizacja w drodze jest ? - jak jest to podlaczac sie

macie jeszcze mozliwosc wykonania przydomowej oczyszczalni
jak macie miejsce i warunki to robcie

jak nic z powyzszego to pozostaje szambo


co do smrodka ... ja nic takiego niezauwazylem , przez wszystkie lata jak zyje
co innego w trakcie wywozu - ale to sila wyzsza

viola_13
18-06-2009, 21:26
To ja zapytam na czym ma polegac podjecia wszej decyzji ?

macie inna mozliwosc ?
-kanalizacja w drodze jest ? - jak jest to podlaczac sie

macie jeszcze mozliwosc wykonania przydomowej oczyszczalni
jak macie miejsce i warunki to robcie

jak nic z powyzszego to pozostaje szambo


co do smrodka ... ja nic takiego niezauwazylem , przez wszystkie lata jak zyje
co innego w trakcie wywozu - ale to sila wyzsza

Teren jest ukształtowany w ten sposób, że poziom gruntu w miejscu posadowienia szamba jest 2 m niżej od poziomu ulicy. W planach gminy jest budowa kanalizacji ściekowej, ale jak znam zycie nie wcześniej niż za 10 lat.
Chcieliśmy posadowić więc oczyszczalnie biologiczną, bo ze względu na glebę gliniastą ta z drenażem rozsączającym nie sprawdziłaby się.Starostwo nie chciało jednak zezwolić na budowę żadnej oczyszczalni ścieków( argument -kanalizacja w planie) .
Jesteśmy skazani na szambo. We frontowej elewacji mamy okno kuchenne, drzwi ,okno łazienkowe i okno z kotłowni. W pnb szambo zlokalizowane jest 11m od okna kuchennego, ale okazało się że lubi tam stać woda opadowa.
Zmieniamy lokalizację . Im większa byłaby odległość od okien, tym głębiej trzeba by posadowić szambo,aby zachować spadek rury doprowadzającej ściek,a być może też jest tam wysoko woda... Więc coraz więcej problemów.Ale uprę się przy tym, jeśli okaże się że ma mi śmierdzieć w całym domu, a to po deszczu, a to po praniu...

piotrek_w
19-06-2009, 10:49
Ja ma włożone w strop szamba 2 rury, chyba fi 75 mm długie na jakieś 2-2,5 metry. Nimi smrodek leci wyżej, bywa że czasem coś czuć ale na wiatr nic nie poradzisz.

franzkru
19-06-2009, 10:55
Witam,
wychodzi na to, że odległość od okna łazienki do krawędzi włazu do szamba wyniesie ok 5 m i jakieś 6,5m od drzwi wejściowych.Jeszcze mniej będzie do okna z kotłowni, ale to nie jest pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi.
Boję się że to za blisko, i że będzie brzydko pachnieć...
Nigdy wcześniej nie korzystałam z szamba, nie mam więc żadnego doświadczenia.
Pomóżcie więc podjąć ostateczną decyzję, świadomie trochę wstrzymujemy się z wykonaniem mając świadomość, że jak już posadowimy szambo w ziemi to odwrotu nie ma...Szambo ma być betonowe, dwukomorowe.

Jeżeli masz dobrze zrobiona kanalizacje w domu (wentylacja) to nie powinno być nic czuć przy normalnym uzyciu. Możesz dodatkowo rure wentylacyjną z szamba wyciągnąc na dach i wtedy będziesz mieć pewnośc że cały smrodek poleci sobie góra.
Ja będe mieć tak samo tzn szambo bede miec w rogu domu (z boku garazu) i do wejscia do domu jest jakies 6-7m. Do okna z łazienki 5-6m.

Dodam jeszcze ze u moich rodzicow bylo przez 20 lat szambo i nie pamietam zeby cos bylo z niego czuc a bylo to standardowe w tamtych czasach szambo. Czyli 3 kregi betonowe przykryte pokrywą z wyjsciem 40x40cm i na to zasłonka z desek. Szambo było praktycznie 2m od okna do lazienki.

pierwek
19-06-2009, 11:00
ale kiedyś ludzie mieli inne powonienie...nie to co teraz ;)

franzkru
19-06-2009, 11:14
ale kiedyś ludzie mieli inne powonienie...nie to co teraz ;)

Patrząc na to jak zatrute jest środowisko to powiedział bym że teraz jest gorzej. więcej "smrodów" się unosi w powietrzu :P

viola_13
19-06-2009, 11:16
Jeżeli masz dobrze zrobiona kanalizacje w domu (wentylacja) to nie powinno być nic czuć przy normalnym uzyciu. Możesz dodatkowo rure wentylacyjną z szamba wyciągnąc na dach i wtedy będziesz mieć pewnośc że cały smrodek poleci sobie góra.
Ja będe mieć tak samo tzn szambo bede miec w rogu domu (z boku garazu) i do wejscia do domu jest jakies 6-7m. Do okna z łazienki 5-6m.

Franzkru , co masz na myśli pisząc rurę wentylacyjną z szamba wyciągnąc na dach??Jakiej średnicy? Mam na dachu kominek wentylacyjny od pionu kanalizacyjnego,chyba teraz jest już za późno na dodatkową wentylację szamba, chyba żeby poprowadzić ją po budynku, pod styropianem ocieplającym...

zbigmor
19-06-2009, 11:19
A nie można kominka wentylacyjnego z szamba przeciągnąć po prostu pod ziemią w dogodniejsze miejsce?
Na opróżnianie nie ma mocnych sposobów oprócz tak modnego ostatnio podciągania rury z szybkozłączką do ogrodzenia. Śmierdzi znacznie mniej (szybkozłączka) i tam, gdzie my chcemy.

viola_13
19-06-2009, 18:42
Czyli sam kominek wentylacyjny nie wystarczy.
Hmm, a może jakieś bakterie... sprzedają jakieś środki na aukcjach,czy skutecznie eliminują zapach? Kto używa i z jakim skutkiem?

pablitoo
19-06-2009, 20:00
U nas szambo / 12m3 / po przekątnej działki około 10m od budynku - w zbiorniku zamontowany kominek napowietrzający / ujście 60cm nad poziomem gruntu / . Piony kanalizacyjne wentylowane nad połacią dachu .
Nawet podczas wypróżniania szamba nic nie śmierdzi - nic a nic nie czuć - a ostatnio szambiara sąsiada ma tak rozklekotaną pompę że nie zasysa przez szybkozłącze - więc wypróżniam przez rewizję zbiornika .

Podstawowa sprawa to odpowiednio wentylowane piony kanalizacyjne i kominek zapowietrzający zbiornik .

viola_13
19-06-2009, 21:30
U nas szambo / 12m3 / po przekątnej działki około 10m od budynku - w zbiorniku zamontowany kominek napowietrzający / ujście 60cm nad poziomem gruntu / .

Pablitoo, a z tego kominka przy gruncie nie daje?

deha
19-06-2009, 22:16
Nie śmięrdzi.
Usytuowanie zbiornika podobne jak u Was. Kominek wyprowadzony 2m dalej, przy płocie. Przy wybieraniu oczywiściew może śmierdzieć.
Pozdrawiam

Pavulon
19-06-2009, 23:54
Jeżeli masz dobrze zrobiona kanalizacje w domu (wentylacja) to nie powinno być nic czuć przy normalnym uzyciu. Możesz dodatkowo rure wentylacyjną z szamba wyciągnąc na dach i wtedy będziesz mieć pewnośc że cały smrodek poleci sobie góra.
Ja będe mieć tak samo tzn szambo bede miec w rogu domu (z boku garazu) i do wejscia do domu jest jakies 6-7m. Do okna z łazienki 5-6m.

Franzkru , co masz na myśli pisząc rurę wentylacyjną z szamba wyciągnąc na dach??Jakiej średnicy? Mam na dachu kominek wentylacyjny od pionu kanalizacyjnego,chyba teraz jest już za późno na dodatkową wentylację szamba, chyba żeby poprowadzić ją po budynku, pod styropianem ocieplającym...

prawidlowo wykonan kanaliza w domu powinna miec wyprowadzona wentylacje np. mozna wpuscic rurke do przewodu kominowego wentylacynjego - ponad obrys komina

pablitoo
20-06-2009, 08:59
U nas szambo / 12m3 / po przekątnej działki około 10m od budynku - w zbiorniku zamontowany kominek napowietrzający / ujście 60cm nad poziomem gruntu / .

Pablitoo, a z tego kominka przy gruncie nie daje?

Nigdy nic nie dawało i nie daje - przy prawidło wykonanej wentylacji pionów kanalizacyjnych i prawidłowo wykonanym napowietrzeniu zbiornika cyrkulacja powietrza wygląda następująco :
- powietrze jest zasysane przez ten kominek napowietrzający zbiornik i usuwane przez wentylację pionów kanalizy wyprowadzoną ponad połać dachu - różnica poziomów tych zapowietrzeń i przepływ powietrza na dachu ponad wentylacją pionów powoduje zasysanie powietrza ze zbiornika - jak w każdej wentylacji grawitacyjnej - nic nie ma prawa śmierdzieć w okolicach kominka napowietrzającego zbiornik bo nijak "wątpliwe zapachy" nie mogą się z niego wydostać ...

robus75
04-05-2012, 20:01
A napiszcie mi proszę dlaczego po opróżnieniu szamba w domu śmierdzi? W kotłowni chyba zasysa wodę z syfonu ale żeby w łazience śmierdziało???