PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sobie poradzić z białymi wikwitami na cegle klinkierowej



robert8888
18-06-2009, 20:05
miejscami się coś takiego pojawia. Cegła to roben 19 murowana na zaprawę do klinkieru. Może ktoś ma jakiś sprawdzony sposób? Kiedyś czytałem, że pomaga mycie ciepłą wodą i szczotkowanie ale może są jeszcze inne sposoby?

radlid
18-06-2009, 20:31
U mnie po roku czasu wykwity same znikły ,tzn. deszcz zmył śnieg slońce i teraz wygłąda czysto .Bo cegły były białe od zaprawy.Nie przejmować się są wazniejsze sprawy

robert8888
18-06-2009, 20:37
U mnie po roku czasu wykwity same znikły ,tzn. deszcz zmył śnieg slońce i teraz wygłąda czysto .Bo cegły były białe od zaprawy.Nie przejmować się są wazniejsze sprawy
Fakt, racja że są ważniejsze sprawy - zastanawiające jest tylko to skąd się takie wywkity biorą. Na kominach tego nie było, a na płocie się pojawiły. Technolgia oraz materiał ten sam. Wykonawca także.

daro31ie
19-06-2009, 06:54
woda z octem i i masz po problemie na kilka miesiecy :D

ceem666
19-06-2009, 14:27
Fakt, racja że są ważniejsze sprawy - zastanawiające jest tylko to skąd się takie wywkity biorą. Na kominach tego nie było, a na płocie się pojawiły. Technolgia oraz materiał ten sam. Wykonawca także.
Przypomnij sobie czy w czasie murowania wykonawcę nie zaskoczył deszcz. A może zbyt szybko zostały zdjęte nakrycia ochronne po ukończeniu?...

m.trybulec
07-07-2009, 09:13
W większości przypadków wykwity są efektem błędów w przygotowaniu zaprawy do klinkieru. A konkretnie zła proporcja wody w zaprawie (lub np. murowanie podczas deszczowej pogody). Na forach budowlanych jest sporo wypowiedzi na ten temat.

ciesiel
07-07-2009, 10:27
..., a na płocie się pojawiły...

Czy aby słupki nie były zalewane do wewnątrz zwykłym betonem?

Sp5es
09-07-2009, 20:51
Stosować najmniejsze ilości wody, bo woda wymywa wapno , które jest źródłem wykwitu.
Z reguły da sie to usunąć kwaśnymi czyścikami, potem fugi zahydrofobować, by nie piło wody. Woda to środek pędny wymywający wapno.

Barbossa
09-07-2009, 20:54
czy zaprawy do klinkieru zawierają wapno?

Sp5es
09-07-2009, 21:47
Każda zaprawa cemeentow , cementowo-wapienna, czy wapienna zawiera wapno.
O dziwo również ta, która jest na samym cemencie, bez bezpośrednich dodatków wapna - wapno obecne jest w cemencie wynika z chemii cementu.