PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na eko-groszek



Lord Vader
10-12-2003, 07:42
Mam pytanie
Znajomi mieszkają w domu 8-rodzinnym. Ostatnio zakupili do niego piec KW-GR GENERATOR firmy PPHU "SIMAR" z Pleszewa. W chwili obecnej piec ten jest bez podajnika. Czas palenia jednego wsadu (około 115 kilo)to około 12 godzin. Producent powiedział, że można w nim tylko palić eko-groszkiem. Moje pytanie to czy zasypując piec miałem nie będzie on zawieszał się lub zbijał w jedną masę-szkliwą, czy można palić tylko i wyłącznie tym eko-groszkiem, czy podajnik nie będzie się czopował. Powierzchnia użytkowa to 450 metrów, moc nominalna pieca 56 kW, piec górnowymiennikowy, ale to nic nie daje. Do tego pieca chcą podłączyć jeszcze dwa bojlery po 150 litrów. Już w tej chwili piec słabo grzeje. Co trzeba zrobić aby to poprawić. Kaloryfery zwykłe -żebrowe.
Gość1

pik33
10-12-2003, 07:52
Jak piec jest na groszek to trzeba w nim palić groszkiem albo eksperymentalnie znaleźć rodzaj innego paliwa.

Podejrzewam że do pieca na groszek dobrze będą się nadawały wszelkiego rodzaju brykiety o podobnych kształtach i wymiarach, co ów groszek, a miał palić się nie będzie i co najwyżej zamulicie nim piec. O ile już się to nie stało. Proponuję wyczyścić piec i nie sypać do niego miału. Do spalania miału potrzebne są specjalne urządzenia.
--------------------
Ja osobiście eksperymentowałem z wkładem kominkowym. Jest to tak naprawdę piec na drewno i okazało się - eksperymentalnie - że dobrze palą się w nim tylko takie rzeczy które przypominają drewno wymiarami i właściwościami (np brykiety z trocin o kształcie małych polan). Wsypywanie innego paliwa - nie dawało dobrych rezultatów. Miał węglowy się w ogóle nie palił, brykiet z miału węglowego w kształcie, bo ja wiem, ziemniaków, też się nie palił - żarzył się kilka dni nie dając ciepła przwie wcale - węgiel kostka też tylko się żarzył, trocinowe brykiety w kształcie drobnych krążków też paliły się nie najlepiej, jedyne co się od biedy paliło z "paliw zastępczych" to węgiel orzech.

SIMAR
10-12-2003, 11:24
Odpowiadająć, wyjaśniając i uściślając.
Jeżeli mówimy o kotle KW GR GENERATOR to nie może być mowy o żadnym podajniku, mulicie ten kocioł z kotłam typu KTM. Kotły GENERATOR są przystosowane do spalania w szczególności miału a nie Groszku, więc producent nie mógł podać informacji że Generatory są wyłącznie na groszek. Nie ma obaw do Generatorów można a nawet należy stosować miał. Co do stałopalności owszem może on słabo ogrzewać powierzchnię 450 m2, gdyż jest on przewidziany do pow. max 380m2( mowa o kotle GR - 100 o mocy 56 KW), nie ma żadnego znaczenia czy jest on w wersji standardowej czy górnowymiennikowej, jego parametry i osiągi pozostają bez zmian.Widocznie klient nie spytał przy zakupie jaki kocioł , o jakiej mocy będzie optymalnym rozwiązaniem dla jego potrzeb, wówczas napewno poradzilibyśmy kocioł większy , conajmniej GR 120 o mocy 75 KW. Wracając do kwestii stosowanego opału odsyłam klienta do tak prozaicznego, oczywistego a przez WIELU lekceważonego dokumentu dostarczanego razem z kotłem , mianowicie DOKUMENTACJA TECHNICZNO RUCHOWA i INSTRUKCJA OBSŁUGI TAM WSZYSTKO JEST SZCZEGÓŁOWO OPISANE WYSTARCZY DOKŁADNIE PRZECZYTAĆ. W razie pytań proszę się zwrócić bezpośrednio do producenta w celu uzyskania szczegółowych wyjaśnień. 062 7427 768

Lord Vader
10-12-2003, 12:54
Do gość
W takim razie mam pytanie:
Kto z firmy SIMAR udzielał informacji, jeżeki przedstawiciel tej firmy był na miejscu i sam zaproponował takie rozwiazanie. No bo ci co z niego korzystają mogą być laikami, ale fachowiec z tej firmy sam wszystko wymierzał i sam zaproponował takie rozwiazanie + ten podajnik
Gość1

10-12-2003, 13:11
Proszę podać datę zakupu kotła, oraz miejsce dostawy, wtedy będę mógł odpowiedzieć kto był na miejscu, gdyż takich kotłów sprzedajemy spore ilości , dlatego nie wiem z kim mam przyjemność, nadal nie rozumiem kwestii "+ podajnik"?

10-12-2003, 14:17
Do Gość
Podałem koledze złe dane. Ten piec nie jest z waszej firmy. Wpis SIMAR wpisał sugerując się wyswietlanym Lgo Gościa. Zakupiony został pół roku temu i poinformowano nas, że do tego pieca można dołączyć podajnik na eko groszek
Gość1

10-12-2003, 14:27
Do Gość1
Teraz się zgadza.Do kotła GENERATOR można dołączyć przystawkę typu KTM z automatycznym podajnikiem, ale sam Generator nie ma żadnego podajnika i bez obaw można w nim palić miałem ( nawet trzeba, gdyż struktura eko-groszku w połączeniu z wymuszonym nadmuchem powietrza powoduje spadek stałopalności tzn jednorazowy zasyp szybciej się wypala przez co starcza na krótszy okres.W przypadku opalania eko-groszkiem w Generatorach utrudniona jest również prowidłowa kontrola sterownika mikroprocesorowego nad procesem spalania. Gdy zamontuje Pan dostawkę z podajnikiem, będzie można w niej palić eko-groszkiem.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.