PDA

Zobacz pełną wersję : Nietpowy odbiór elektryczny



garo
10-12-2003, 10:44
Mam pytanko.
Gdy ZE wykonywał mi przyłącz elektryczny musiałem wykonać wcześciej wewnętrzną instalację elektryczną. Ponieważ w tym czasie miałem ledwo postawione mury niemogłem jej wykonać. Sprawę załatwiłem w ten sposub, że elektryk wykonał skrzynkę licznikową, skrzynkę z zabezpieczeniami i oraz gniazdo siłowe i 220V. Wypisał protokół odb. poszedł z tym do ZE. Sprawa zamknięta. Teraz będę chciał wykonać instalację wewnętrzną i nie wiem czy jest potrzeba ponownego odbioru, cze można fomalnie traktować te dwa gniazda jako instalację wewnętrzną?

Pozdrawiam

Juras XR4Ti
10-12-2003, 11:22
Czy masz już zrobione przyłącze?

garo
10-12-2003, 11:28
Tak. Skrzynka. licznik rachunki :evil:

kores
10-12-2003, 12:09
Sprawa jest bardzo dziwna poniewaz juz od dluzszego czasu ZE NIE dokonuje odbioru instalacji wewnetrznej wychodzac z zalozenia ze za instalacje wewnetrzna odpowiada tylko i wylacznie inwestor!!!! Wydaje mi sie, ze w twoim przypadku nalezy jedynie zdemontowac gniazda ze zlacza pomiarowego i podpiac Wewnetrzna Linie Zasilajaca przy zachowaniu wymagan stawianych przez ZE (V-klemy, FR itp.)

Pozdr

garo
10-12-2003, 12:20
Sprawa jest bardzo dziwna poniewaz juz od dluzszego czasu ZE NIE dokonuje odbioru instalacji wewnetrznej wychodzac z zalozenia ze za instalacje wewnetrzna odpowiada tylko i wylacznie inwestor
No tak ale odbiór potrzebny jest do zgłoszenia na użytkowanie. Głupio by było mieć inny protokół w ZE a inny przedstawić do użytkowania. Może nikt nie sprawdzi, ale licho nie śpi.

aandrzejek
10-12-2003, 19:55
Głupio by było mieć inny protokół w ZE a inny przedstawić do użytkowania
Dlaczego głupio? to nie jest niezgodne z jakimkolwiek przepisem. Z ZE sprawę masz załatwioną. Natomiast potrzebujesz protokół z pomiarów instalacji do odbioru budynku. Pewnie nic by sie nie stało jesli przedstawiłbyś ten protokół, który miałeś dla ZE, ale miom zdaniem warto zrobić jeszcze raz pomiary już gotowej instalacji. Choćby dla pewności, że z Twoją instalacją jest wszystko OK, że jest prawidłowa ochrona p.porażeniowa.

Karol N.
10-12-2003, 21:12
Mam pytanko.
Gdy ZE wykonywał mi przyłącz elektryczny musiałem wykonać wcześciej wewnętrzną instalację elektryczną. Ponieważ w tym czasie miałem ledwo postawione mury niemogłem jej wykonać. Sprawę załatwiłem w ten sposub, że elektryk wykonał skrzynkę licznikową, skrzynkę z zabezpieczeniami i oraz gniazdo siłowe i 220V. Wypisał protokół odb. poszedł z tym do ZE. Sprawa zamknięta. Teraz będę chciał wykonać instalację wewnętrzną i nie wiem czy jest potrzeba ponownego odbioru, cze można fomalnie traktować te dwa gniazda jako instalację wewnętrzną?

Pozdrawiam

Jaka masz taryfe? Na prad budowlany czy juz docelowo.

Karol N.

Rari
10-12-2003, 21:19
identyczna sytuacja;
otrzymalem docelowy przydzial mocy (11 kW) i zapewnienie, iz ZE nie interesuje czy juz tak sobie zostawie (po prad z wiaderkami na zewnatrz) czy wpuszcze go do domu (np. w postaci pioruna kulistego)
to oznacza, ze zadnej kasy wiecej ze mnie sciagac nie zamierzaja (poza abonamentem)
niech moc bedzie z Wami

Marek Sołtysiak
11-12-2003, 07:56
Rzeczywiście, ZE nie przyjmie odbioru niepełnej instalacji elektrycznej.
Na budowę powinno się wprowadzić "prąd budowlany". Troszkę to kosztuje ale to jest rozwiązanie zgodne z prawem, oraz pozwala na prowadzenie prac na budowie. Dopiero PO wykonaniu instalacji wewnętrznych można wykonać przyłącze do ZE, odbiór i założenie licznika. W Twojej sytuacji masz porobiony pomiary, ale instalacji nie było. Więc radzę po jej wykonaniu porobić jeszcze raz pomiary. Jeśli dostajesz normalne rachunki ze stawką mieszkaniową - ZE już nic nie musi odbierać.

pingo
11-12-2003, 08:02
Sprawa jest bardzo dziwna poniewaz juz od dluzszego czasu ZE NIE dokonuje odbioru instalacji wewnetrznej wychodzac z zalozenia ze za instalacje wewnetrzna odpowiada tylko i wylacznie inwestor!!!!
Nieprawda, wrocławski ZEW przed założeniem licznika robi bezpłatny ale obowiązkowy odbiór instalacji wewnętrznej. Przechodziłem przez to tydzień temu.

garo
11-12-2003, 08:07
Jaka masz taryfe? Na prad budowlany czy juz docelowo

Jeśli dostajesz normalne rachunki ze stawką mieszkaniową - ZE już nic nie musi odbierać.
Mam taryfę G11 to jest chyba docelowa stawka. :-?

Karol N.
11-12-2003, 12:30
Jaka masz taryfe? Na prad budowlany czy juz docelowo

Jeśli dostajesz normalne rachunki ze stawką mieszkaniową - ZE już nic nie musi odbierać.
Mam taryfę G11 to jest chyba docelowa stawka. :-?

Nie pamietam czy G11 to jest normalna taryfa. Jezeli tak, to daj pomierzyc elektrykowi cala instalacje (to nigdy nie zaszkodzi) popros o oswiadczenie, ze wszysko jest OK. Energetyka bym sie nie przejmowal. Oni tez interesuja sie raczej instalacja do zlacza a odpowiedzialny za prawidlowa instalacje w domu jest wykonawca. Instalacje w domach sa czesto zmieniane i tak sie nie zgadzaja z protokolami, ktore ma energetyka.
Karol N.