PDA

Zobacz pełną wersję : Odbiór łat i kontrałt na dach.



akapap
19-06-2009, 13:20
Witam,

miałem przygotowane łaty przez prywatny tartka. Dowiedziałem się, że czekały one nam mnie jedynie na przekładkach - nie zostały zabezpieczone taśmą przed wyginaniem się.

Obawiam się, że będę one poskręcane.

Czy łata powinna być prosta na całej linii? Dozwolone jest odstępstwo typu 5 mm na 3 metrach?

Pozdrawiam.

zbigmor
19-06-2009, 13:26
Witam,

miałem przygotowane łaty przez prywatny tartka. Dowiedziałem się, że czekały one nam mnie jedynie na przekładkach - nie zostały zabezpieczone taśmą przed wyginaniem się.

Obawiam się, że będę one poskręcane.

Czy łata powinna być prosta na całej linii? Dozwolone jest odstępstwo typu 5 mm na 3 metrach?

Pozdrawiam.

Łaty i tak będziesz przybijał do krokwi i te 5mm to tyle co nic.

akapap
19-06-2009, 13:52
Te 5mm należy raczej potraktować symbolicznie.

Pytanie jest takie ile łata może odbiegać o linii prostej?

Pozdrawiam.

zbigmor
19-06-2009, 13:53
Te 5mm należy raczej potraktować symbolicznie.

Pytanie jest takie ile łata może odbiegać o linii prostej?

Pozdrawiam.

A co będzie na tych łatach?

akapap
19-06-2009, 14:05
Dachówka ceramiczna (Sirrius 13).

zbigmor
19-06-2009, 14:08
Dachówka ceramiczna (Sirrius 13).

No to dobrze mieć równe łaty, chyba, że dach będzie deskowany. Wtedy i 20 centymetrów na 3 metrach da się zrobić pod warunkiem, że drewno nie będzie suche na wiór.

akapap
19-06-2009, 14:32
No to dobrze mieć równe łaty, chyba, że dach będzie deskowany. Wtedy i 20 centymetrów na 3 metrach da się zrobić pod warunkiem, że drewno nie będzie suche na wiór.

Zaskoczyłeś mnie swoją odpowiedzią.

Dlaczego w przypadku deskowanego dachu materiał na łaty może być krzywy? Wydaje mi się, że łata powinna być prosta (oparcie dla dachówki) i powinna trzymać wysokość, żeby dach nie był pofalowany.

Pozdrawiam.

zbigmor
19-06-2009, 14:43
No to dobrze mieć równe łaty, chyba, że dach będzie deskowany. Wtedy i 20 centymetrów na 3 metrach da się zrobić pod warunkiem, że drewno nie będzie suche na wiór.

Zaskoczyłeś mnie swoją odpowiedzią.

Dlaczego w przypadku deskowanego dachu materiał na łaty może być krzywy? Wydaje mi się, że łata powinna być prosta (oparcie dla dachówki) i powinna trzymać wysokość, żeby dach nie był pofalowany.

Pozdrawiam.

Nie to miałem na myśli. Na deskowanym dachu zawsze można lepiej (solidniej) umocować łatę bo można ją dobić do desek, a w przypadku braku deskowania zostają tylko krokwie. Dodatkowo jeśli łaty nie są suche jak wiór to spokojnie można je jeszcze sporo dogiąć i przybić.

silver200
19-06-2009, 15:44
A moze najlepiej bedzie sie spytać tego, który będzie te łaty przybijałi kładł na nich dachówkę, bo przez forum chyab trudno to okreslić.

Jeden wykonawca przy najmniejszym skrzywieniu powie, ze łata sie nie nadaje, a inny wyprostuje nawet pokręconą jak korkociag