PDA

Zobacz pełną wersję : alternatywa posadowienia domu na studniach ???



Paweł B
20-06-2009, 16:26
.

labas1
20-06-2009, 16:42
Czy ktoś mogłby się podzielić doswiadczeniami posadowienia domu parterowego na gruntach o słabej nośności.( grunty nasypowe) W moim przypadku konstruktor zaproponował studnie do głębokosci -3.5m w ilosci 32 sztuki. (koszty ogromne szacuję na 70 tys zł. pod dom o powierzhni 195 m2 )

Szukam alternatywy. Znalazłem na forum wątek o poduszce z geotkaniny. Czy ktos z was zna tą technologię ???

Jedyną alternatywą jest niebudowanie.
Nie podważaj autorytetu konstruktora.

coulignon
20-06-2009, 16:56
napisz do projektanta który specjalizuje się w płytach fundamentowych [email protected] Wyslij badania geotechniczne i niech konstruktor zobaczy czy da sie tam zastosować płyte która powinna być stanowczo tańsza. Pamiętam że kiedyś wspominał o stabilizowaniu gruntu geowłókniną.
Moi znajmi budowali na studniach. Kosztowo - masakra.

labas1
20-06-2009, 17:01
Koszty nie zmniejszą się przy płycie - jedynym plusem trzymetrowa piwnica.

coulignon
20-06-2009, 17:05
A wiesz na pewno? Bo ja jakos nie widze jak nie mam przed sobą zarysu dwóch alternatywnych projektów. Poza tym skad pomysł piwnicy przy płycie? Można ale moze trzeba.

labas1
20-06-2009, 17:12
A wiesz na pewno? Bo ja jakos nie widze jak nie mam przed sobą zarysu dwóch alternatywnych projektów. Poza tym skad pomysł piwnicy przy płycie? Można ale moze trzeba.

Żeby cokolwiek powiedzieć trzeba zobaczyć warunki geotechniczne danej działki - my ich nie znamy, konstruktor tak.

coulignon
20-06-2009, 17:14
i właśnie ło to Panie chodzi. Niech konstruktor przemówi! :wink:

labas1
20-06-2009, 17:17
i właśnie ło to Panie chodzi. Niech konstruktor przemówi! :wink:

Toż autor tematu napisał że przemówił - za 70tyś zł

yaro672
20-06-2009, 18:34
Czy ktoś mogłby się podzielić doswiadczeniami posadowienia domu parterowego na gruntach o słabej nośności.( grunty nasypowe) W moim przypadku konstruktor zaproponował studnie do głębokosci -3.5m w ilosci 32 sztuki. (koszty ogromne szacuję na 70 tys zł. pod dom o powierzhni 195 m2 )

Szukam alternatywy. Znalazłem na forum wątek o poduszce z geotkaniny. Czy ktos z was zna tą technologię ???

Witaj! Ja mam grunt nasypowy do 4 metrow i mialem podobny dylemat . Myslalem o plycie ale wcale nie jest taka tania przy tak duzym nasypie i w koncu wzmocnilem grunt palami jet grouting. Koszt palowania domu o pow zabudowy 140m2 (31 pali) to 34k.

beton44
20-06-2009, 20:49
Alternatywa - piwnica... jeżeli poziom wody na nią pozwala...

wysoka - tak z 3 metry to akurat wystarczy jeszcze podkopać
te pół metra na ławę fundamentową...

wydasz te 70 tysięcy ale przynajmniej będziesz miał piwnicę...

coulignon
21-06-2009, 06:28
i właśnie ło to Panie chodzi. Niech konstruktor przemówi! :wink:

Toż autor tematu napisał że przemówił - za 70tyś zł

Dlatego warto żeby przemówił ten drugi - od płyty. Wszak chodzi o sprawdzenie innej alternatywy.

labas1
21-06-2009, 10:14
i właśnie ło to Panie chodzi. Niech konstruktor przemówi! :wink:

Toż autor tematu napisał że przemówił - za 70tyś zł

Dlatego warto żeby przemówił ten drugi - od płyty. Wszak chodzi o sprawdzenie innej alternatywy.

Byle nie z forum :wink:

Nefer
21-06-2009, 14:04
Płyta nie zawsze jest zamiennikiem dla studni. Są grunty, gdzie ani płyta, ani piwnica nie załatwia sprawy.
Zajrzyj do dziennika Rasi. Ma 13 studni.
Myślę, że Twój konstruktor i tak nie doszacował sprawy - 32 studnie to ogromne koszty.

marek.Bud
21-06-2009, 14:14
no cos duzo tych studni. aktualnie buduje sale z zapleczem na 51 studniach ,takze mi tez sie wydaje ze jest ich sporo za duzo

labas1
21-06-2009, 18:56
Konstruktor powiedział mi ze mogłoby ich być mniej ale wówczas musimy zejsc głębiej do warstwy piasków.

8 lat temu moj ojciec zasypał ten teren gruzem ceglanym wraz z ziemią. Jest to warstwa 2,7 - 3 m. a pod spodem namuły ok 0.5m pozniej gliny pylaste (plastyczne) warstwa grubosci ok 1m i nastepnie piaski drobne ( srednie).

Wody gruntowej do głębokości badań 3,5 m nie stwierdzono.

Rozmawiałem z moją ekipą która ma się podjąć wykonania. Kilka lat temu budowali halę gdzie tez były kiepskie warunki posadowienia i wymienili grunt ale tylko pod ławą fundamentową na szerokosci 1,5 m i odpowiedniej głębokosci zageszczając mechanicznie. W moim przypadku musiałaby to być głebokość 3m ale wydaję się to bardziej rozsądne niż kopanie studni.
W kazdym razie doszlismy do wniosku iż kontrolnie koparką sprawdzimy czy duzo jest tam gruzu i będziemy zastanawiać się co dalej.

Można wymienić grunt tylko pod samymi ławami, ale co w przypadku gdy jest ich kilka w odl. np 2-3m - wszystko się obsypie.