PDA

Zobacz pełną wersję : Transformator elektroniczny a halogeny LED



surow
20-06-2009, 22:55
Witam,
Kupilem transformator elektroniczny moc 12V/105W i zamierzam podpiac 4 halogeny LED. Na transformatorze jest napisane obciazenie minimalne 20W.
Czy musze obciazyc dodatkowo transformator bo 4xLED to tylko 6W i jesli tak jak to zrobic.
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Jacek

retrofood
20-06-2009, 23:40
Nie jestem pewien, czy faktycznie 4 x LED to 6W. Ale jak to prawda, to ratuje cię tylko zwykły transformator toroidalny (albo inny) 230/12V. Ten elektroniczny poniżej 20W nie będzie prawidłowo działał.
A obciążyć go możesz wszystkim, nawet żarówką samochodową.
Tylko po co.

robertsz
21-06-2009, 00:04
W jedną z lamp podpiętych pod ten transformator włóż zwykłą żarówke halogenową 12V/20W i masz już swoje minimalne obciążenie. Ewentualnie równolegle z LED wepnij dodatkowe rezystory obciążające.

Transformator elektroniczny musi mieć zapewnione minimalne obciążenie.
Bez niego albo przetwornica wogóle nie wystartuje, albo jeśli wystartuje to napięcie na wyjściu będzie inne od nominalnego.

Transformator elektroniczny prócz powyższej wady ma szereg zalet: mniejszy, lżejszy, obudowany, montaż na szynie, wbudowane zabezpieczenia, miękki start, etc... ale jest też bardziej awaryjny od zwykłego trafo :cry:

MARTiiii
21-06-2009, 17:00
Kup transformator który działa juz od zera. Ja mam np. 0-75W na 3 ledy i dziala.