PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa zagrodowa - wyłączyć grunty z produkcji rolnej?



ryby
10-12-2003, 19:16
Byłem dzisiaj w starostwie aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. I okazało się, że mimo tego że stawiam dom w ramach zabudowy zagrodowej, muszę złożyć pisemko zgodnie z którym "proszę o wszczęcie postępowania w przedmiocie wyłączenie z produkcji gruntów pod projektowane zamierzenie budowlane"
Czy ktoś wie po co i czy jest to zgodne z prawem? Sądziłem, że przy zabudowie zagrodowej nie muszę tego robić. Ba, w warunkach zabudowy również nie zostało to określone.
Maciej.

ryby
10-12-2003, 19:46
2. 1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:

1)określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne,

2)pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla
potrzeb rolnictwa,

3)pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz
innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz
przetwórstwu rolno-spożywczemu,

4)pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej
uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób
fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych,

5)parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym
również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi,

I właśnie na podstawie 4 punkt jestem przekonany o tym, że mam rację. Więc po kiego diabła mam złożyc to pisemko?

Aga75
11-12-2003, 13:25
Ja tez mam działkę zagrodową i też musiałam ją wyłączyć z produkcji rolnej. Powiem szczerze - nie miałam siły dyskutować o zasadności tego wymogu. Powiedziano mi po prostu że jak chcę budowac na działce rolnej (czyli zagrodowej) to muszę zwolnic ten obszar z produkcji rolnej. Oczywiście wiąże się to z opłatami (w zależności od klasy ziemi).

ryby
11-12-2003, 21:29
:o :o :o
A na jakiej podstawie prawnej nakazali wyłączenie jeżeli masz zabudowę zagrodową?
Jeśli możesz to wrzuć mi treśc tego pisemka, którym Cię zmusili.
No i jakie opłaty są z tym związane. Pozdrawiam.

KaiM
11-12-2003, 21:37
Moim zdaniem skoro stawiasz dom, spełniasz warunki raczej z punktu trzeciego cytowanej ustawy.

Być może jednak jakiś "dział specjalny" będziesz miał i stąd chcesz się podeprzeć pkt. 4

Moim zdaniem masz absolutną rację - ale jestem stronniczy bo to też przede mną i też oczywiście liczę na to, że nie będę musiał zapłacić.

Byłbym wdzięczny za informację od Ciebie na forum jak to rozegrałeś.

pozdrawiam i 3mam kciuki

mbz
12-12-2003, 08:54
Prawdopodobnie chodzi o ustalenie podatku, bo inna kwota jest od gruntow rolnych. Jesli stawiasz budynek, to ziemia pod nim nie jest juz ziemia uprawna, czyli rolna i podatek powinien byc wyzszy, wiec wylaczenie z produkcji ma tu sens.

Aga75
12-12-2003, 12:41
Pisemka nie mam - po prostu usłyszałam że do kompletu dokumentów w związku z wnioskiem o pozwolenie na budowę brakuje zwolnienia i że bez niego nie przyjmą. I jak tu dyskutować? I tak się bałam że w ogóle mi nie dadzą pozwolenia bo działka się nazywa zagrodowa czyli z przeznaczeniem na działalność zagrodową a mój domek nijak nie jest zagrodą :D . Pisemko o zwolnieniu załatwiałam 2 tygodnie i opłata roczna wynosi 280 zł od 700 m2 ziemi zwolnionej - 3 klasy ziemia (czyli tak naprawde tyko od 151m2 bo do 549m2 zwolnienie nie jest odpłatne). I tak się cieszę że nie muszę załatwiać uzgodnienia z melioracją bo ponoć i takie kwiatki mogą być...

ryby
12-12-2003, 15:14
mbz chyba nie masz racji. art 2 ustęp 1 pkt 3 wyraźnie mówi, że grunt pod budynkiem mieszkalnym, wchodzącym w skład gospodarstwa rolnego jest również w rozumieniu ustawy gruntem rolnym.

ryby
12-12-2003, 15:20
KaiM. u mnie zdecydowanie punkt 4 - uprawa grzybów i ich grzybni powyżej 25 m2 powierzchni uprawnej, zaliczane są do działu specjalnego produkcji rolnej.
No ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Wczoraj w Starostwie złożyłem całą dokumentację wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę i teraz czekam.
Pozdrawiam. Maciej.

KaiM
19-12-2003, 22:20
Wlasnie otrzymalem decyzje - trwalo to dokladnie 50 dni, ale troche dzwonilem popedzalem itd itp

Decyzja bardzo po mojej mysli - zadnego odrolnienia, dom moge budowac z poddaszem uzytkowym i "dachem skośnym" ciekawe co to oznacza

pozdrawiam wszsytkich oczekujących - Wam też się uda !!

swoja droga ciekawe, podobno decyzje dot. zabudowy zagrodowe dla dzialek bez sasiadow o pow. mniejszej niz srednia mozna wydawac tylko do konca roku (jeden z przepisów przejsciowych przestaje obowiazywac) - w takim razie co z wnioskami ktore zostaly zlozone w grudniu a nie zakonczone?

ryby
19-12-2003, 22:31
KaiM napisał:

swoja droga ciekawe, podobno decyzje dot. zabudowy zagrodowe dla dzialek bez sasiadow o pow. mniejszej niz srednia mozna wydawac tylko do konca roku (jeden z przepisów przejsciowych przestaje obowiazywac) , .
KaiM, skąd masz takie informacje? Ja złożyłem dokumenty dokładnie 11 grudnia i jeszcze spokojnie czekam.

KaiM
19-12-2003, 23:22
Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym.

oraz Art. 86. z rozdziału 7 „Przepisy przejściowe i końcowe”:

„Ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy wymaga zmiana sposobu zagospodarowania terenu, o której mowa w art. 59 ust. 1, jeżeli na terenie tym obowiązuje plan uchwalony przed dniem 1 stycznia 1995 r. Przepisu art. 61 ust. 1 pkt 1 nie stosuje się.” (zabudowane sąsiedztwo)

A plany takie obowiązują tylko do końca roku, bo inny przepis tej ustawy znosi je z dniem 1 stycznia

proponuje zapytac w gminie jak rozpatrzą Twój wniosek

ryby
20-12-2003, 14:07
Ale ja warunki zabudowy mam już od dawna. Wydane zostały po wszczęciu postępowania administracyjnego, z uwagi na to, że
- jest to pole, z którego wydzielone zostały działki
- obowiązuje tam stary plan uchwalony przed 1995 r
- obecnie opracowywany jest nowy plan, gdzie na terenie na którym mam działkę, dopuszczalna będzie zabudowa zagrodowa
I w warunkach nie było nic o tym, że mam odrolnić działkę!

W starostwie złożyłem juz kompletny projekt z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę i właśnie przy tej okazji, musiałem jeszcze złożyć ten wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej.
Tylko po co, jeśli w warunkach tego nie było :o

ryby
26-12-2003, 20:54
Dyletant- wiadomość na priv.

ryby
14-01-2004, 20:34
No i stało się! :D
Dzisiaj odebrałem za Starostwa decyzję zgodnie z którą umorzone zostało postępowanie administracyjne w sprawie wyłącznie z produkcji gruntów rolnych.

przyjmując, że zgodnie z ustaleniami zawartymi w decyzji o warunkacj zabudowy i zagospodarowania terenu, projektowane budynki służyć będą bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać, że grunty pod tymi budynkami zgodnie z art.2 pkt1 ust. 4 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, pozostaną nadal gruntem rolnym.

A działka ma całe 896m2!!!

Pozdrawiam wszystkich zagrodowców!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

KaiM
14-01-2004, 21:14
Hej Ryby gratulacje!!

z okazji pokonania kolejnej biurokratycznej kłody rzucanej przez urzędasów pod nogi ludziom podejmującym wysiłek zbudowania swojego miejsca na ziemi.
To ze nie bedziesz musial wyłączać było do przewidzenia ale co Ci czasu zmarnowali to ich.

Ja niedługo też składam wniosek o pozwolenie na budowę wg przyznanych mi warunków zabudowy oczywiście siedliska na gruncie rolnym, ciekawe czy mi też wtedy każą wyłączać - dam znać oczywiście

pozdrawiam

ryby
14-01-2004, 21:35
Dzięki Kaim!
Powiem więcej, jutro mam odebrać pozwolenia na budowę!
I ponoć wszystko jest w porządku tj. zgodnie z przepisami :D .

Współczuje tylko innym nieszczęśnikom, którzy podobnie jak ja w 2002 roku kupili małe działki rolne, bo jak mówił sprzedający gmina już opracowuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego i na pewno to będą budowlane!
A wczoraj się dowiedziałem, że plan ten będzie kolejny raz wystawiony w lutym i powinno być dobrze. Nieważe, że to samo powtarzają w urzędzie gminy od 2 lat i w tym czasie NSA rozpatrywało już 3 razy zarzuty.
Nadzieja matką....wiadomo.
Ale na szczęście mam to za sobą :D
pozdrawiam i życzę powodzenia.

ryby
15-01-2004, 19:08
Odebrałem dzisiaj pozwolenie na budowę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!


...budynku mieszkalnego jednorodzinnego wg dokumentacji typ LMB-27 oraz przydomowej oczyszczalni ścieków w ramach zabudowy zagrodowej...

Radość moja nie zna granic.
Wiem, wiem, wszystko dopiero przede mną. Ale co tam :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

mbz
16-01-2004, 10:49
No to gratulacje :), super ze sie udalo!

KaiM
16-01-2004, 10:56
Gratulacje Ryby,

pamiętaj tylko żeby poczekać jeszcze 2 tyg na uprawomocnienie zanim wbijesz łopatę, żeby Cię "życzliwi" sąsiedzi nie podali gdzie nie trzeba

mam nadzieję już niedługo iść w Twoje ślady

pozdrówka

ryby
16-01-2004, 15:22
Dziękuję bardzo i służę pomocą w temacie: "Jak zamieszkać na polu?" :D

ryby
04-02-2004, 20:00
Ja tylko chcę dodać, że pozwolenie jest już prawomocne :D .

KaiM
04-02-2004, 22:18
Bardzo się cieszę i gratuluję.

Byłem wczoraj w moim starostwie w Poznaniu gdzie najpierw słabo poinformowana pani wydająca formularze dała mi do wypełnienia papierek pt. wniosek o wyłaczenie gruntów.
Kiedy ją zapytałem o podstawę prawną skierowała mnie do innego pokoju gdzie przemiły pan zgodził się ze mną, że grunty pod gospodarstwami pozostają rolne. Niemniej procedura jest taka że wniosek złożyć trzeba a oni .... umarzają postępowanie. Jednym słowem uśmiechnąłem się w duszy że papier musi być żeby mieli co umorzyć. Trwa to dwa tyg. można złożyć razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę i na pewno zdążą przed nim.

Jak widać pomimo wszystko prosto i przyjemnie ale papier być musi !!

ryby
04-02-2004, 22:24
Kaim, widzę, że idziemy dokładnie tą sama drogą :) .
W ostatnich dniach ktoś na forum napisał, że za wyłączenie z produkcji rolnej gruntów rolnych 3 klasy, o powierzchni 1300m2 musi zapłacić jednorazowo 3500zł i co roku przez 10 lat po 1500zł. :evil:
Tylko współczuć.

AxLe
02-12-2004, 19:19
Ty pochodzący z Pyrlandii, krainy kwitnącego ziemniaka, powinieś wiedzieć, że masz wykopać fundamenty i ... posadzić ziemniaki!


Ps: To wszystko za odpowiedź na temat mojej działki.

KaiM
02-12-2004, 19:49
Ty pochodzący z Pyrlandii, krainy kwitnącego ziemniaka, powinieś wiedzieć, że masz wykopać fundamenty i ... posadzić ziemniaki!


Ps: To wszystko za odpowiedź na temat mojej działki.

mam nadzieje że to do Ryby bo ja nic z tego nie qmam. a Ty Ryby?

ryby
03-12-2004, 22:09
AxLe chyba się po prostu przejadł naszym przysmakiem i ma zły dzień. :)
Wskazują na to jego ostatnie posty.

kroyena
06-12-2004, 09:46
AxLe jest chyba hodowcą ziemniaków (nie mylić z pyramia) z centralnej Polski.

No chyba, żeście mu chłopaki dopiekli (niekoniecznie ziemniakami w ognichu). 8) :roll: