PDA

Zobacz pełną wersję : kabel w ziemi w rurze czy bez rury



zosia555
21-06-2009, 21:46
Cześć,

kabel YKY w ziemi od skrzynki do domu, jakieś 16 mb.
I teraz zaczynają się wątpliwości:
- bezpośrednio w ziemi ?
- w rurze PCV ?
- w rurze AROT ?

W projekcie gotowym miałem PCV, projektant zmienił na AROT, a na forach pełno informacji, żeby bezpośrednio w ziemi, bo jak będzie w rurze, to woda się będzie zbierała. Z kolei jak bezpośrednio w ziemi, to co z gryzoniami ?

dariusy
21-06-2009, 21:53
Jest to kabel typowo ziemny,tak wiec nie musi byc w rurze,chyba ze przebiega pod jakąś drogą,czy tez chodnikiem.YKY -nie boi sie wody :)Cokolwiek zrobisz nie bedzie bledem.

zosia555
21-06-2009, 21:59
Jest to kabel typowo ziemny,tak wiec nie musi byc w rurze,chyba ze przebiega pod jakąś drogą,czy tez chodnikiem.YKY -nie boi sie wody :)Cokolwiek zrobisz nie bedzie bledem.

Z lektury wypowiedzi na forach rozumiem, że nie boi się wody, gdy jest w bezpośrednio w ziemi, ale gdy będzie w rurze i rura na skutek nieszczelności lub skraplania wypełni się wodą, to nie będzie mu wesoło. Z kolei jak nie będzie w rurze to wrogi gryzoń go skonsumuje...

labas1
21-06-2009, 22:01
Jest to kabel typowo ziemny,tak wiec nie musi byc w rurze,chyba ze przebiega pod jakąś drogą,czy tez chodnikiem.YKY -nie boi sie wody :)Cokolwiek zrobisz nie bedzie bledem.

Z lektury wypowiedzi na forach rozumiem, że nie boi się wody, gdy jest w bezpośrednio w ziemi, ale gdy będzie w rurze i rura na skutek nieszczelności lub skraplania wypełni się wodą, to nie będzie mu wesoło. Z kolei jak nie będzie w rurze to wrogi gryzoń go skonsumuje...

Na 80- ciu cm gryzoni niet.

robertsz
21-06-2009, 22:46
Rura najlepiej AROT w miejscach:
- wejścia do skrzynki
- wejścia do domu
- skrzyżowań z innymi instalacjami (woda, gaz, ścieki)
- pod drogą/wjazdem
- pod chodnikiem niekoniecznie, ale warto

Pozostałe odcinki, kabel bezpośrednio w ziemi na warstwie piasku odpowiednio oznakowany niebieską taśmą.
Kabel układamy luźno (wężykiem) bez żadnych zbędnych naprężeń z odpowiednim zapasem (kolanem) przy domu i przy skrzynce.
Zasada - Lepiej 2m za dużo niż 2cm za mało.

Wszystko co powyższe zrozumiesz w przyszłości gdy dojdzie do naprawy lub wymiany kabla.

******
Mając ten wykop gotowy nie zapomnij o uziemieniu ochronnym.

retrofood
21-06-2009, 22:57
Rura najlepiej AROT w miejscach:
....


Dodam wyraźnie: tylko w tych miejscach.

odaro
21-06-2009, 22:58
Rura najlepiej AROT w miejscach:
- wejścia do skrzynki
- wejścia do domu
- skrzyżowań z innymi instalacjami (woda, gaz, ścieki)
- pod drogą/wjazdem
- pod chodnikiem niekoniecznie, ale warto

Pozostałe odcinki, kabel bezpośrednio w ziemi na warstwie piasku odpowiednio oznakowany niebieską taśmą.
Kabel układamy luźno (wężykiem) bez żadnych zbędnych naprężeń z odpowiednim zapasem (kolanem) przy domu i przy skrzynce.
Zasada - Lepiej 2m za dużo niż 2cm za mało.

Wszystko co powyższe zrozumiesz w przyszłości gdy dojdzie do naprawy lub wymiany kabla.

******
Mając ten wykop gotowy nie zapomnij o uziemieniu ochronnym.

Ale jak w prostym wykopie zrobić te 2m zapasu kolanem?

robertsz
21-06-2009, 23:51
Generalnie rura osłonowa ma zapewnić:
- ochronę przed naprężeniami,
- ochronę przed kopaczami (skrzyżowania z innymi instalacjami),
- możliwość wymiany lub naprawy kabla w przyszłości.

Przychodzi mi do głowy jeszcze jedno miejsce, gdzie warto zastosować rurę osłonową - przejście kabla zasilającego do skrzynki pod posadzką np. w garażu.

To są ogólne porady na przyszłość, jak to może wyglądać w konkretnym przypadku wie tylko autor pytania.

A schowanie zapasu kabla przed skrzynką i przed domem nie jest większym problemem.
Kolano o promieniu 20-40cm można wykonać w dwóch wymiarach: w bok i/lub w dół, zależy jak wygodniej.

zosia555
22-06-2009, 09:18
dziękuję, będzie jak radzicie

remo_78
08-03-2010, 20:15
Można utwardzać drogę np. gruzem pod, którą jest położony kabel ? Mam dylemat muszę utwardzić drogę a jednocześnie mam zaprojektowany tam kabel elektryczny który w przyszłym tygodniu będzie wkopywany. A może wpierw utwardzić a później spróbować wkopać tam kabel ale to chyba bez sensu...

pawlok
08-03-2010, 20:21
Można utwardzać drogę np. gruzem pod, którą jest położony kabel ? Mam dylemat muszę utwardzić drogę a jednocześnie mam zaprojektowany tam kabel elektryczny który w przyszłym tygodniu będzie wkopywany. ...

Zakop kabel - może trochę głębiej - obsyp ładnie warstwą piasku pod i nad (co najmniej 10 cm przykryj)...na to grunt rodzimy i na to gruz...nic się nie stanie..
Pawlok

robertsz
10-03-2010, 02:38
Można utwardzać drogę np. gruzem pod, którą jest położony kabel ? Mam dylemat muszę utwardzić drogę a jednocześnie mam zaprojektowany tam kabel elektryczny który w przyszłym tygodniu będzie wkopywany. A może wpierw utwardzić a później spróbować wkopać tam kabel ale to chyba bez sensu...
Idź na złom, kup stalową rure, zakop ją w poprzek drogi i utwardzaj czym chcesz i jak chcesz.
Lub zakop głębiej, obsyp piaskiem 10cm pod, 10-20cm nad, kabel układaj luźno (wężykiem, nie naciągaj go) i na to gruz.

Rura stalowa (tworzywo też może być) daje ci możliwości dołożenia innego zapomnianego kabla lub wymianę uszkodzonego kabla BEZ DEWASTACJI DROGI.

adam_mk
10-03-2010, 08:46
Ten kabel "który w przyszłym tygodniu będzie wkopywany." to olej na tę chwilę.
Teraz tę rurę osłonową tam gdzie trzeba pod tą drogą wstaw.
Wkopywacze kabla Cię od razu polubią....
Adam M.