PDA

Zobacz pełną wersję : darowizna



czeslaw
18-04-2002, 13:27
dostałem mieszkanie 3lata temu w darowiżnie tej chwili je sprzedałem by mieć środki na wykończenie domku jednorodzinnego w którym obecnie mieszkam teraz(czy muszę oddać ulgę z tytułu darowizny z której korzystałem?)

sanipro
20-04-2002, 12:47
Przepisy nie określają terminu, w którym nie można zmienić przeznaczenia lokalu (budynku) z mieszkalnego na użytkowy. Oznacza to, że bez względu na to, kiedy podatnik zmieni przeznaczenie lokalu, musi zwrócić uprzednio odliczone wydatki.

Zwrotu ulgi ustawodawca nie uzależnia również od tego, czy zmiana przeznaczenia ma charakter trwały czy okresowy. Uzasadniony zatem wydaje się pogląd, iż nawet okresowe przeznaczenie lokalu (budynku) na cele użytkowe powoduje utratę prawa do ulgi.

Biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 27 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek zwrotu uprzednio wykorzystanej ulgi nie ciąży na podatniku, który budynek (lokal) w jakikolwiek sposób zbył. Wynika to z faktu, iż ustawodawca określił zamknięty katalog okoliczności powodujących utratę prawa do ulgi, który nie może podlegać rozszerzającej interpretacji. Jeżeli zatem ustawodawca uznał, iż utratę prawa do ulgi powodują tylko okoliczności wymienione w art. 27 ust. 13 ustawy, to nie można zwiększać ich zakresu, gdyż doprowadziłoby to do zawężenia katalogu przywilejów podatkowych zagwarantowanych ustawą.

Utraty prawa do ulgi nie powoduje sprzedaż domu czy mieszkania uzyskanego z wykorzystaniem dużej ulgi mieszkaniowej. Budynek lub lokal wybudowany lub kupiony od gminy, developera czy spółdzielni można także darować bez obawy utraty prawa do odliczenia.

Zajrzyj też na stronę http://www.doradcapodatnika.infor.pl/strony/2000/48/index.html?id=dane/51