PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18

magangs
06-10-2007, 20:11
U mnie nie popękał mimo że stało z 10 palet silki (po 2 tyg) - trochę się ugiął - na styku ze ścianą do 5 mm (IMHO kosmetyczna zmiana).


A ile miałeś tego chudziaka?

tosinek
06-10-2007, 20:42
a co macie w ścianach działowych nie nośnych?
Porotermik 8

demex
06-10-2007, 20:50
a co macie w ścianach działowych nie nośnych?
Porotermik 8
silka 12

brachol
07-10-2007, 06:36
a co macie w ścianach działowych nie nośnych?ja bede mial silke 8

tosinek
07-10-2007, 08:57
A poroterm mamy dlatego co by bylo cieplej i lepiej kłaść te kilometry skrętk w domu

slawekslawecki
07-10-2007, 17:11
Witam,

Podzielę się kilkoma uwagami na temat działowych z silki.
Widziałem następującą technologię-ścianka działowa z silki, siatka na całą powierzchnię, klej do siatki i dwukrotnie gładź szpachlowa.
Siatka była tak zakładana, że wchodziła na sufit(niewytynkowany). Na sufit i ściany nośne przychodził tynk gipsowy.
Widziałem kilka takich mieszkań(blok mieszkalny 3 piętrowy) i miejscach gdzie siatka nie była zawinięta na sufit przed tynkami pojawiły się pęknięcia.
Widać coś w tym musi być, że zakład na sufit w jakiś sposób zapobiega pęknięciom .Oczywiście przed tynkiem, bo po tynku przynosi to zupełnie odwrotne skutki.
Czy ktoś z was próbował takiej technologii?

tosinek
07-10-2007, 18:27
Witam,

Podzielę się kilkoma uwagami na temat działowych z silki.
Widziałem następującą technologię-ścianka działowa z silki, siatka na całą powierzchnię, klej do siatki i dwukrotnie gładź szpachlowa.
Siatka była tak zakładana, że wchodziła na sufit(niewytynkowany). Na sufit i ściany nośne przychodził tynk gipsowy.
Widziałem kilka takich mieszkań(blok mieszkalny 3 piętrowy) i miejscach gdzie siatka nie była zawinięta na sufit przed tynkami pojawiły się pęknięcia.
Widać coś w tym musi być, że zakład na sufit w jakiś sposób zapobiega pęknięciom .Oczywiście przed tynkiem, bo po tynku przynosi to zupełnie odwrotne skutki.
Czy ktoś z was próbował takiej technologii?

strasznie skomplikowane ale to trzeba zrobić przed wylewką

slawekslawecki
07-10-2007, 19:19
tosinek napisał


strasznie skomplikowane ale to trzeba zrobić przed wylewką


Skomplikowane, raczej nie :D , może bardziej kosztowne.
Zgadzam się, że przed posadzką i myślę, że to rozwiązanie dla tej grupy klientów, którzy przez następna kilka lat nie chcą malować znów ścian w świeżo postawionym domu.
Duże prawdopodobieństwo, że nie będzie pękać.Jeśli oczywiście postawiliśmy dom prawidłowo. Czynników jest wiele i trudno to przewidzieć ale zawsze można jak ktoś się uprze.
Znam developpera który stosuje właśnie tą technologię i praktycznie na ma poprawek związanych z pęknięciami. Ale tak jak pisałem wyżej, różnie to może być-przecież dom domowi nierówny i podłoża też rożnorakie mamy :D

zes
08-10-2007, 20:22
nie wiedziałem że jak zdecyduję się na Silkę to będzie tak pod górkę ....

fundament postawił, a jakże ale kiedy usłyszał że jednak z silki to się wystraszył :)

i murarza nie ma ;( mógł wcześniej powiedzieć że cos mu nie pasuje a nie tak owijać w bawełnę, że terminy, że umowa nie taka ......

co się z tymi ludźmi porobiło

:-?

Wakmen
11-10-2007, 21:15
....
Widziałem następującą technologię-ścianka działowa z silki, siatka na całą powierzchnię, klej do siatki i dwukrotnie gładź szpachlowa.
Siatka była tak zakładana, że wchodziła na sufit(niewytynkowany). Na sufit i ściany nośne przychodził tynk gipsowy.
Widziałem kilka takich mieszkań(blok mieszkalny 3 piętrowy) i miejscach gdzie siatka nie była zawinięta na sufit przed tynkami pojawiły się pęknięcia....
Czy ktoś z was próbował takiej technologii?
Odświeżę temat i odpowiem na pytanie.
Żadna siatka w takim przypadku nie pomoże gdyż skuteczność jej wynosi tylko 20%. Ja na piętrze w miejscach połączenia ścian (juz wytynkowanych gipsem i sufitów podwieszanych zastosowałem papier do spoinowania Rygipsa i ... to to się na 100% sprawdza.Papier jest elastyczny i tworzy jednorodną powierzchnie a jakikolwiek taśmy, siatki mają włókna i ... przerwy.

Wakmen
11-10-2007, 21:21
Silikatów nie da się raczej bruzdowac tak jak gazobetonu. Można kuć lub nacinać szlifirką kątową z tarczą diamentową. Ale jak ktoś się uprze :wink:

BTW u mnie cała instalacja idzie po powierzchni z mocowaniem kołek+taśma aluminiwa+papiak
O proszę papniak w silikaty ktoś wbił?! A to ciekawostka. Ja próbowałem wbijać specjalne, bardzo twarde gwoździe hartowane (i cholernie drogie:evil: ) w klej w spoinie poziomej i ... bardzo rzadko mi sie to udawało. Gdy robiłem szalunki do nadproży to wtedy tak kombinowałem. U mnie nic w silke sie nie dało wbić. Albo pekła silka albo materiał wbijany :)

tosinek
11-10-2007, 21:24
A u mnie murarze jakoś wbijali i Wumil mąż mój to nawet przewiercił się, twierdzi, ze się da, i tak jest lepsze od naszej cegły pełnej z 1932 z której mam dom postawiony obecnie

Darek_P
11-10-2007, 21:45
W sprawie instalacji elektrycznej: u mnie również pociągnięta po wierzchu silikatów. Przewody przyczepiane plastikowymi "flopami" z gwoździkiem. A było tego około 1,5 km przewodów 3x1.5 i 3x2.5. Daje się wbijać krótkimi uderzeniami, chociaż nie jest to łatwe. Paczkę flopów można kupić w hurtowni i wypróbować.

Darek

piotrasz
15-10-2007, 19:41
Ja tak może z innej beczki silka e ma kanały elektryczne czy udało się komuś zamontować tam elektrykę ?
Bo podobno jak tak się zrobi to można sobie odpuścić tynk wewnętrzny bo ponoć ściany są tak równe że można je pokryć cienko 2-3mm(szfagier +ja +blichówy+gips czpachlowy+gładz=gładka ściana/spore oszczędności) gipsem a po tym gładz
Czy to prawda ? Czy ktoś tak zrobił?
Hm

tosinek
15-10-2007, 20:23
Ja tak może z innej beczki silka e ma kanały elektryczne czy udało się komuś zamontować tam elektrykę ?
Bo podobno jak tak się zrobi to można sobie odpuścić tynk wewnętrzny bo ponoć ściany są tak równe że można je pokryć cienko 2-3mm(szfagier +ja +blichówy+gips czpachlowy+gładz=gładka ściana/spore oszczędności) gipsem a po tym gładz
Czy to prawda ? Czy ktoś tak zrobił?
Hm

A więć te kanały to się nie nadają na elektrykę, kable da się kłaść, tym bardziej, że my większość dajemy skrętki wieć mam nadzieję, że tynku damy mało. Ale poziomów, trzeba pilnować wszędzie

MCB
16-10-2007, 08:32
Kanały na elektrykę da się wykorzystać pod warunkiem, że zaopatrzysz się w bloczki 7cm.
Przynajmniej tak piszą w katalogach Xelli. Ja za późno się zorientowałem, zresztą gdy kupowałem bloczki (marzec 2007) to były wszystkie z katalogu pod warunkiem, że 24cm :lol:

Ponieważ przycinanie bloczków nie jest zbyt łatwe to zrezygnowałem z wykorzystania kanałów.
Domek postoi cała zimę a w tym czasie zaprojektuję elektrykę i zrobię bruzdy w odpowiednich miejscach.
Planuję też przygotować korytka na kable z stropie monolitycznym układając na deskowaniu paski styropianu w odpowiednich miejscach.

MCB

tosinek
16-10-2007, 09:26
Kanały na elektrykę da się wykorzystać pod warunkiem, że zaopatrzysz się w bloczki 7cm.
Przynajmniej tak piszą w katalogach Xelli. Ja za późno się zorientowałem, zresztą gdy kupowałem bloczki (marzec 2007) to były wszystkie z katalogu pod warunkiem, że 24cm :lol:

Ponieważ przycinanie bloczków nie jest zbyt łatwe to zrezygnowałem z wykorzystania kanałów.
Domek postoi cała zimę a w tym czasie zaprojektuję elektrykę i zrobię bruzdy w odpowiednich miejscach.
Planuję też przygotować korytka na kable z stropie monolitycznym układając na deskowaniu paski styropianu w odpowiednich miejscach.

MCB
to u nas też tak będzie ale korytka mąż robi z profili od g-k

piotrasz
16-10-2007, 18:40
Nie wiem o jakie bloczki 7 cm chodzi ale majster pilnuje aby kanały się zgrywały buduję z silki18 nie wygląda to źle.Nie wiem po co korytka w stropie przecież i tak ma być styropian bez żadnego problemu można zostawićw nim przerwy na kable a powstałą szczelinę po za kablami wypełnia styropian w kuleczkach lub keramzyt.Jeśli kable będę musiał prowadzić po ścianach to masakra tymk min 1.5 cm a bruzdowanie silki- nie łatwa sprawa
Czyli otwory elektryczne to tylko marketing?

MCB
16-10-2007, 19:05
Nie wiem o jakie bloczki 7 cm chodzi ale majster pilnuje aby kanały się zgrywały buduję z silki18 nie wygląda to źle.Nie wiem po co korytka w stropie przecież i tak ma być styropian bez żadnego problemu można zostawićw nim przerwy na kable a powstałą szczelinę po za kablami wypełnia styropian w kuleczkach lub keramzyt.Jeśli kable będę musiał prowadzić po ścianach to masakra tymk min 1.5 cm a bruzdowanie silki- nie łatwa sprawa
Czyli otwory elektryczne to tylko marketing?

Bloczki wyrównawcze. Opisane w katalogu Xelli.
Korytka od strony sufitu - parteru. Nie chcę rozprowadzać kabli na stropie w warstwie ocieplenia. Planuję rozprowadzenie kabli korytkami w spodzie stropu przy ścianach pomieszczeń, w korytkach do np. lampy na środku sufitu. Z korytek zejście w dół do przełączników. Nie chcę wykonywać bruzd poziomych w ścianach, tylko pionowe. Kable ułożone w korytkach będą zakryte tynkiem.

MCB

piotrasz
16-10-2007, 19:53
Ah tak nie głupie.Na temat bloczków 7 cm to sobie jeszcze poczytam na stronie Xelli

pkm
16-10-2007, 20:04
Co do bruzd poziomych przy silikatach proponuje wykonać na określonej wysokości np. 40cm od wykończonej podłogi grubszej spoiny, układajac przy murowaniu w poziomie spoiny listwy drewnianej np. 2x2cm, powinno to zaoszczędzić wiele kucia.

panikierowniczka
19-10-2007, 15:04
Witam wszystkich. Jestem tu nowa, tzn czytam forum a zwłaszcza ten wątek już od prawie 2 lat, ale dopiero teraz odawżyłam się coś napisać. Jestem już zdecydowana na budowanie z silikatów. Mam nadzieję, że uda mi się zacząć na jesieni 2008. Czy może mi ktoś z Was polecić jakaś dobrą ekipę budowlaną wyspecjalizowaną w silikatach. Buduję w Rembertowie

tosinek
19-10-2007, 21:59
Witam wszystkich. Jestem tu nowa, tzn czytam forum a zwłaszcza ten wątek już od prawie 2 lat, ale dopiero teraz odawżyłam się coś napisać. Jestem już zdecydowana na budowanie z silikatów. Mam nadzieję, że uda mi się zacząć na jesieni 2008. Czy może mi ktoś z Was polecić jakaś dobrą ekipę budowlaną wyspecjalizowaną w silikatach. Buduję w Rembertowie

Hi,hi witamy sąsiadkę

Blanka J.
20-10-2007, 23:45
Moi Drodzy!
Od pewnego czasu jestem tu częstym gościem - zamierzam budować dom na wiosnę 2008 i silikaty to nasz faworyt pośród materiałów. Ma mnóstwo zalet, tym bardziej, że planujemy budowę domu energooszczędnego.
Do takiego wyboru przekonuje mnie też lektura tego wątku ale jest jedno ale - prześledziałam ten wątek dokładnie i choć była to tylko jedna czy dwie osoby to jednak pojawił się tu temat rzekomej nieyjasnionej szkodliwości silikatów i śmierci wśród trzody chlewnej w Austrii czy Niemczech hodowanej w oborach zbudowanych niby z tego materiału. Czy ktoś z Was drążył ten wątek?

Blanka

budoflaniec
21-10-2007, 09:08
Moi Drodzy!
Od pewnego czasu jestem tu częstym gościem - zamierzam budować dom na wiosnę 2008 i silikaty to nasz faworyt pośród materiałów. Ma mnóstwo zalet, tym bardziej, że planujemy budowę domu energooszczędnego.
Do takiego wyboru przekonuje mnie też lektura tego wątku ale jest jedno ale - prześledziałam ten wątek dokładnie i choć była to tylko jedna czy dwie osoby to jednak pojawił się tu temat rzekomej nieyjasnionej szkodliwości silikatów i śmierci wśród trzody chlewnej w Austrii czy Niemczech hodowanej w oborach zbudowanych niby z tego materiału. Czy ktoś z Was drążył ten wątek?

Blanka

cos w tym jest u mnei na budowie znalazlem raz zdechla muche....
acha dom mam z silki 18

tosinek
21-10-2007, 09:43
Moi Drodzy!
Od pewnego czasu jestem tu częstym gościem - zamierzam budować dom na wiosnę 2008 i silikaty to nasz faworyt pośród materiałów. Ma mnóstwo zalet, tym bardziej, że planujemy budowę domu energooszczędnego.
Do takiego wyboru przekonuje mnie też lektura tego wątku ale jest jedno ale - prześledziałam ten wątek dokładnie i choć była to tylko jedna czy dwie osoby to jednak pojawił się tu temat rzekomej nieyjasnionej szkodliwości silikatów i śmierci wśród trzody chlewnej w Austrii czy Niemczech hodowanej w oborach zbudowanych niby z tego materiału. Czy ktoś z Was drążył ten wątek?

Blanka

mój mąż czytał w Austrii o tej oborze, w takim niemieckim Muratorze a obok była reklama jakieś ceramiki. A w polsich oborach krowy nie zdychają

tosinek
21-10-2007, 09:43
z silikatami jest kłopot na styku fundamentu i ściany, ale nie konstrukcyjny, tylko możliwości powstania potężnego mostka termicznego. Szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym
To dla tych, którzy chcą oszczędzać energię.

Silikaty dobrze przewodzą ciepło ( słabo izolują ).rozwiązań jest kilka.
ocieplenie fundamentów również od wewnątrz.
położenie pierwszej warstwy BK500/600 ( odmianę musi określić konstruktor ).
lepiej BK500.
Szkło piankowe i inne...

demex
21-10-2007, 20:55
Moi Drodzy!
Od pewnego czasu jestem tu częstym gościem - zamierzam budować dom na wiosnę 2008 i silikaty to nasz faworyt pośród materiałów. Ma mnóstwo zalet, tym bardziej, że planujemy budowę domu energooszczędnego.
Do takiego wyboru przekonuje mnie też lektura tego wątku ale jest jedno ale - prześledziałam ten wątek dokładnie i choć była to tylko jedna czy dwie osoby to jednak pojawił się tu temat rzekomej nieyjasnionej szkodliwości silikatów i śmierci wśród trzody chlewnej w Austrii czy Niemczech hodowanej w oborach zbudowanych niby z tego materiału. Czy ktoś z Was drążył ten wątek?

Blanka

cos w tym jest u mnei na budowie znalazlem raz zdechla muche....
acha dom mam z silki 18
Ja na palecie pod filią miałem zdechłą myszę :)

panikierowniczka
22-10-2007, 13:40
Mam okrutnie wąską działkę i dom będzie budowany, co do milimetra, więc już teraz, na etapie projektu, muszę podjąć decyzję dot. grubości ocieplenia ścian. Chcę budować z silikatów 24 cm i ocieplać wełną mineralną. I teraz pytanie 15 czy 18 cm. 15 wydaje się być standardem i minimum jednocześnie. Czy dodać dla świętego spokoju jeszcze po te 3 cm, żeby mieć poczucie, że mam ciepły dom? Czy wpłynie to istotnie na obniżenie rachunków za ogrzewanie, czy tylko na moją psychikę? I przy okazji, na jakiej stronie mogę obliczyć U dla obu tych rozwiązań?

IrekS
22-10-2007, 14:03
Chcę budować z silikatów 24 cm i ocieplać wełną mineralną. I teraz pytanie 15 czy 18 cm. 15 wydaje się być standardem i minimum jednocześnie

silikaty to mocny materiał. Spokojnie można zejść z grubością ściany z 24 cm do 18 cm. Kalkulator masz np tutaj: http://www.cekol.pl/swiat_profesjonalisty/kalkulator_doboru_wlasciwej_grubosci_izolacji.htm
Ja namawiam do ocieplenia minimum 18 cm wtedy masz U=0,2 zamiast 0,24 dla 15 cm wełny

panikierowniczka
22-10-2007, 16:29
dzięki irekS, wiem że silikaty to mocny materiał ale 18 cm wzbudza moje wątpliwości zwłaszcza po wypowiedziach niektórych forumowiczów, którzy budowali z osiemnastki

IrekS
22-10-2007, 16:37
dzięki irekS, wiem że silikaty to mocny materiał ale 18 cm wzbudza moje wątpliwości zwłaszcza po wypowiedziach niektórych forumowiczów, którzy budowali z osiemnastki

możesz podać linki do tych postów. Sam na razie jestem teoretykiem (budowa zacznie się prawdopodobnie w przyszłym roku) i szukając po necie nie znalazłem żadnych minusów 18 cm.[/url]

panikierowniczka
22-10-2007, 16:54
możesz podać linki do tych postów

Pisał to ktoś w tym wątku, ale ponieważ czytałam go od deski do deski już dawno temu to teraz Ci nie odpowiem - poszukaj na pewno gdzieś tu jest. Jak będę miał chwilkę to poszukam i Ci podeślę

Blanka J.
22-10-2007, 21:03
Chcę budować z silikatów 24 cm i ocieplać wełną mineralną. I teraz pytanie 15 czy 18 cm. 15 wydaje się być standardem i minimum jednocześnie

silikaty to mocny materiał. Spokojnie można zejść z grubością ściany z 24 cm do 18 cm. Kalkulator masz np tutaj: http://www.cekol.pl/swiat_profesjonalisty/kalkulator_doboru_wlasciwej_grubosci_izolacji.htm
Ja namawiam do ocieplenia minimum 18 cm wtedy masz U=0,2 zamiast 0,24 dla 15 cm wełny

Ja stawiam sobie za minimum U=018 - po pierwsze w związku z tym, że postanowiliśmy zastosować w domu pompę ciepła i dobra izolacyjność domu jest wskazana; pod drugie - wiele teraz się czyta o zaleceniach stosowania bardziej rygorystycznego wskaźnika U niż ten określony prawem budowlanym w Polsce, ponoć pułap 0,18 jest jeszcze ekonomicznie uzasadniony...

Znawców tematu chciałabym zapytać co myslą o takiej konstrukcji muru trójwarstwowego: silikat 24 cm + 20 cm wełny + pustka 2 cm + ściana osłonowa (połówka pustaka max i miejscami klinkier) + tynk. Czy ktos słyszał żeby łączy silikaty z cegłą?

Pozdrawiam
Blanka

Blanka J.
22-10-2007, 21:07
Moi Drodzy!
Od pewnego czasu jestem tu częstym gościem - zamierzam budować dom na wiosnę 2008 i silikaty to nasz faworyt pośród materiałów. Ma mnóstwo zalet, tym bardziej, że planujemy budowę domu energooszczędnego.
Do takiego wyboru przekonuje mnie też lektura tego wątku ale jest jedno ale - prześledziałam ten wątek dokładnie i choć była to tylko jedna czy dwie osoby to jednak pojawił się tu temat rzekomej nieyjasnionej szkodliwości silikatów i śmierci wśród trzody chlewnej w Austrii czy Niemczech hodowanej w oborach zbudowanych niby z tego materiału. Czy ktoś z Was drążył ten wątek?

Blanka

cos w tym jest u mnei na budowie znalazlem raz zdechla muche....
acha dom mam z silki 18
Ja na palecie pod filią miałem zdechłą myszę :)

Dobre :P
ok - jesli tylko myszy i muchy wchodzą w grę to idę w to :-)

Blanka

Altariela
23-10-2007, 06:57
Do takiego wyboru przekonuje mnie też lektura tego wątku ale jest jedno ale - prześledziałam ten wątek dokładnie i choć była to tylko jedna czy dwie osoby to jednak pojawił się tu temat rzekomej nieyjasnionej szkodliwości silikatów i śmierci wśród trzody chlewnej w Austrii czy Niemczech hodowanej w oborach zbudowanych niby z tego materiału. Czy ktoś z Was drążył ten wątek?
Blanka
cos w tym jest u mnei na budowie znalazlem raz zdechla muche....
acha dom mam z silki 18
Ja na palecie pod filią miałem zdechłą myszę :)
Dobre :P
ok - jesli tylko myszy i muchy wchodzą w grę to idę w to :-)
Blanka
Ja na poddaszu znalazłam martwego ptaszka :cry: Sądząc po śladach na oknie myślał, że było otwarte :)

Joani
23-10-2007, 12:09
Mam pytanie, jakiej farby mam użyć do malowania ścian wewnatrz. Mur z silki 24, tynk cementowo-wapienny. Na zewnątrz ścian ocieplona wełna, położny tynk silikonowy. Może wiecie jaka powinna być paroprzepuszczalność farby?

panikierowniczka
23-10-2007, 13:54
Mur z silki 24, tynk cementowo-wapienny. Na zewnątrz ścian ocieplona wełna
Joani tak z ciekawości ile masz centymetrów tej wełny ?? Bo właśnie muszę podjąć decyzję dot. grubości ocieplenia

Joani
23-10-2007, 14:15
Joani tak z ciekawości ile masz centymetrów tej wełny ?? Bo właśnie muszę podjąć decyzję dot. grubości ocieplenia

mam 12 cm lamelowej, 15 (gdy ja kupowałm) była nie do dostania.

No ale co z tą farbą, bo malarze chcą pracować?

panikierowniczka
23-10-2007, 14:52
mam 12 cm lamelowej
wybacz pytanie laika co to jest wełna lamelowa - czy ma inne parametry cieplne niż zwykła ?

KaWo
23-10-2007, 15:39
dzięki irekS, wiem że silikaty to mocny materiał ale 18 cm wzbudza moje wątpliwości zwłaszcza po wypowiedziach niektórych forumowiczów, którzy budowali z osiemnastki

możesz podać linki do tych postów. Sam na razie jestem teoretykiem (budowa zacznie się prawdopodobnie w przyszłym roku) i szukając po necie nie znalazłem żadnych minusów 18 cm.[/url]


Ja mam domek z silki 18 (na razie surowy) i jak na razie stoi :wink:
Wiem tylko, że podczas stawiania tak cienkich ścian nośnych trzeba szczególnie uważać na pion, bo najmniejszy odchył będzie niebezpieczny.
A druga sprawa to taka, że bloczki ku zdziwieniu budowlańców nie trzymały wymiarów: sama widziałam, wszystkie bloczki były jakby "kopnięte" w jedną stronę i nie miały w związku z tym kąta prostego. Różnice wynosiły dosłownie 1 - 1,5 mm ale przy ciekiej spoinie dawało się to we znaki.

A co do ocieplenia, to mam w projekcie 12 cm wełny o lambdzie =0,040, ale to daje ścianę o U=0,29 a to dla mnie trochę dużo. Dlatego ja daję 15 styropianu i to takiego o lambdzie 0,031. No i najlepiej było by pomyśleć o oknach energooszczędnych, ale na to jak na razie nie mam środków więc wstawiam zwykłe.

Joani
23-10-2007, 17:52
czy ma inne parametry cieplne niż zwykła ?
wełna lamelowa chyba trochę gorzej izoluje :( , ale lepiej odprowadza wilgoć :).

A powiedzcie mi, czy wydatki za silkę można rozliczyć przy zwrocie VATu?

demex
24-10-2007, 10:32
czy ma inne parametry cieplne niż zwykła ?
wełna lamelowa chyba trochę gorzej izoluje :( , ale lepiej odprowadza wilgoć :).

A powiedzcie mi, czy wydatki za silkę można rozliczyć przy zwrocie VATu?
Można ja odliczałem.

Joani
24-10-2007, 16:13
Można ja odliczałem.

dzięki za odpowiedz. A czy silkę i klej do silki odlicza się pod symbolem PKWiU: ex26.6?

It****
31-10-2007, 12:08
witajcie
zaczynam budowę z 18-stki Silki na klej; czy ktoś z Was stosował dodatkowe zbrojenie pod otworami okiennymi (tak, jak to opisane na stronie http://www.grupasilikaty.pl/zbrojenie_muru.php )? czy zamiast sytemu Murfor można zastosować coś innego? przyznam, że ciężko dostać "od ręki" to zbrojenie, w dodatku wychodzi dość drogo wraz z doliczeniem kosztów transportu ... szukam czegoś w zastępstwie :wink:
za wszelkie porady - z góry dzięki

brachol
31-10-2007, 12:23
witajcie
zaczynam budowę z 18-stki Silki na klej; czy ktoś z Was stosował dodatkowe zbrojenie pod otworami okiennymi (tak, jak to opisane na stronie http://www.grupasilikaty.pl/zbrojenie_muru.php )? czy zamiast sytemu Murfor można zastosować coś innego? przyznam, że ciężko dostać "od ręki" to zbrojenie, w dodatku wychodzi dość drogo wraz z doliczeniem kosztów transportu ... szukam czegoś w zastępstwie :wink:
za wszelkie porady - z góry dzięki
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

It****
31-10-2007, 12:39
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

a przy spoinie 2 mm? są cieńsze?

Altariela
31-10-2007, 13:13
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

a przy spoinie 2 mm? są cieńsze?
Jeśli ekipa Ci wymuruje to na spoine 2 mm to pozazdrościć! W praktyce mało komu się to udaje :roll:

It****
31-10-2007, 14:59
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

a przy spoinie 2 mm? są cieńsze?
Jeśli ekipa Ci wymuruje to na spoine 2 mm to pozazdrościć! W praktyce mało komu się to udaje :roll:

jeszcze nie mam doświadczenia, bo dopiero teraz zaczną murować;
dodatkowe pytanko - nawet przy dozowniku xelli też się nie uda?

tosinek
31-10-2007, 19:56
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

a przy spoinie 2 mm? są cieńsze?
Jeśli ekipa Ci wymuruje to na spoine 2 mm to pozazdrościć! W praktyce mało komu się to udaje :roll:

to zalezy od majstra moim się udało, tak, że mi jeszcze kleju zostało

TINEK
31-10-2007, 21:56
[quote="IwonaKot"]witajcie
zaczynam budowę z 18-stki Silki na klej; czy ktoś z Was stosował dodatkowe zbrojenie pod otworami okiennymi (tak, jak to opisane na stronie http://www.grupasilikaty.pl/zbrojenie_muru.php )?


Witam

Ja stosowałem




http://images29.fotosik.pl/105/ba33b01ce7545137.jpg (www.fotosik.pl)

pozdrawiam

brachol
02-11-2007, 20:42
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

a przy spoinie 2 mm? są cieńsze?
mozna lekko naciac bloczek tarcza diamentowa nie bedzie to trwalo dlugo a drut wejdzie i nie bedzie przedszkadzal

It****
03-11-2007, 15:21
a nei mozna dac drutu ocynkowanego powiedzmy 2 sztuki srednica 3-4mm taj jak w przypadku keramzytu?

a przy spoinie 2 mm? są cieńsze?
mozna lekko naciac bloczek tarcza diamentowa nie bedzie to trwalo dlugo a drut wejdzie i nie bedzie przedszkadzal

świetny pomysł - właśnie wykorzystujemy w praktyce: 2 pręty zbrojeniowe fi 6 (akurat takie mamy, a przy okazji są proste i nie trzeba prostować jak drutu)
Dzięki ! :D

Blanka J.
03-11-2007, 19:14
Drodzy,

Chciałabym raz jeszcze zwrócić się do Was, znawców tematu, z następującym pytaniem - co sądzicie o takiej konstrukcji muru trójwarstwowego: silikat 24 cm + 20 cm wełny + pustka 2 cm + ściana osłonowa (połówka pustaka max i miejscami klinkier) + tynk. Czy ktoś słyszał żeby łączy silikaty z cegłą?
Chcielibyśmy zrobić ścianę osłonową z cegły bo ma niższy wskaźnik nasiąkliwości.

Pozdrawiam
Blanka

anpi
03-11-2007, 19:33
Drodzy,

Chciałabym raz jeszcze zwrócić się do Was, znawców tematu, z następującym pytaniem - co sądzicie o takiej konstrukcji muru trójwarstwowego: silikat 24 cm + 20 cm wełny + pustka 2 cm + ściana osłonowa (połówka pustaka max i miejscami klinkier) + tynk. Czy ktoś słyszał żeby łączy silikaty z cegłą?
Chcielibyśmy zrobić ścianę osłonową z cegły bo ma niższy wskaźnik nasiąkliwości.

Pozdrawiam
Blanka

Strasznie gruba ta ściana wyjdzie.

Blanka J.
03-11-2007, 20:39
Drodzy,

Chciałabym raz jeszcze zwrócić się do Was, znawców tematu, z następującym pytaniem - co sądzicie o takiej konstrukcji muru trójwarstwowego: silikat 24 cm + 20 cm wełny + pustka 2 cm + ściana osłonowa (połówka pustaka max i miejscami klinkier) + tynk. Czy ktoś słyszał żeby łączy silikaty z cegłą?
Chcielibyśmy zrobić ścianę osłonową z cegły bo ma niższy wskaźnik nasiąkliwości.

Pozdrawiam
Blanka

Strasznie gruba ta ściana wyjdzie.

No cóż - interesuje nas niski wskaźnik U, na poziomie min U.18, co znacząco przełoży się na koszty ekslopatacji budynku, co jest dla nas istotniejsze aniżeli konieczność większego nakłądu finansowego przy budowie. Ciekawi mnie najbardziej czy ktoś słyszał by łączono rózne materiały?

Blanka

brachol
03-11-2007, 21:01
No cóż - interesuje nas niski wskaźnik U, na poziomie min U.18, co znacząco przełoży się na koszty ekslopatacji budynku, co jest dla nas istotniejsze aniżeli konieczność większego nakłądu finansowego przy budowie. Ciekawi mnie najbardziej czy ktoś słyszał by łączono rózne materiały?

Blanka
przy scianei 3W nie ma znaczenia z czego jest sciana oslonowa bo niby dlaczego mialaby miec?

ProStaś
03-11-2007, 21:02
Blanka J. napisała:
<No cóż - interesuje nas niski wskaźnik U, na poziomie min U.18, co znacząco przełoży się na koszty ekslopatacji budynku, co jest dla nas istotniejsze aniżeli konieczność większego nakłądu finansowego przy budowie. Ciekawi mnie najbardziej czy ktoś słyszał by łączono rózne materiały?>

Można. W takim wypadku ściana osłonowa będzie połączona ze ścianą nośną za pomocą metalowych łączników i one zamortyzują ewentualną różnicę w <pracy> tych materiałów.
Nic lepszego niż taka 3 warstwowa ściana, z fizycznego punktu widzenia, nie istnieje. Optymalny rozkład temperatur, każda warstwa pełni sobie przypisaną rolę. Ale fundament drogi, wykonanie ściany drogie. I nie wiesz co się z tą wełną w środku ściany dzieje. Jak wykonawca coś sp... to trudno coś naprawić.
Masz kasę buduj.
Aha jak zastosujesz dobrą wełnę o wsp. 0.036 to możesz w ten sposób zejść do około 0,16.
Pozdrawiam.

Blanka J.
04-11-2007, 11:14
Blanka J. napisała:
<No cóż - interesuje nas niski wskaźnik U, na poziomie min U.18, co znacząco przełoży się na koszty ekslopatacji budynku, co jest dla nas istotniejsze aniżeli konieczność większego nakłądu finansowego przy budowie. Ciekawi mnie najbardziej czy ktoś słyszał by łączono rózne materiały?>

Można. W takim wypadku ściana osłonowa będzie połączona ze ścianą nośną za pomocą metalowych łączników i one zamortyzują ewentualną różnicę w <pracy> tych materiałów.
Nic lepszego niż taka 3 warstwowa ściana, z fizycznego punktu widzenia, nie istnieje. Optymalny rozkład temperatur, każda warstwa pełni sobie przypisaną rolę. Ale fundament drogi, wykonanie ściany drogie. I nie wiesz co się z tą wełną w środku ściany dzieje. Jak wykonawca coś sp... to trudno coś naprawić.
Masz kasę buduj.


Aha jak zastosujesz dobrą wełnę o wsp. 0.036 to możesz w ten sposób zejść do około 0,16.
Pozdrawiam.

ProStaś,
Dzięki za odzew. Rozumiem, że przez metalowe łączniki masz na myśli kotwy? Zastanawiałam się właśnie czy one wystarczą by "rozładować" różnice w jak to dobrze nazwałeś różnych parametrach pracy 2 materiałów.
Odnośnie kosztów: fundamenty rzeczywiście droższe głównie ze względu na ciężąr silikatów (ale ich cena jest troche niższa niz porotherm więc wyjdzie na to samo); cena muru 3 warstwowego chyba nie jest wiele większa, a wręcz porównywalna z 2 warstwowym; co do wykonawstwa - sąsiedzi robili wszystkie 3 warstwy w etapach i to okazało się bardzo bezpiecznym i dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam,
Blanka

rybowski
04-11-2007, 22:24
Na Forum w sprawie rolet to raczej żadnych konkretnych informacji nie uzyskałem ale sam szperałem i dowiadywałem się u różnych osób i ... w końcu zrezygnuję z rolet zewnętrznycj na rzecz okien antywłamaniowych. Będzie taniej , beazpieczniej i nikt nie będzie wiedział , że z domu zrobiłem twierdzę nie do zdobycia. Rolety nie są żadną barierą dla włamywacz a tym bardzie dają znak , że nikogo nie ma w domu. a co do szyb antywłamaniowych to daje do myślenia.

Witam jetem nowy na forum i tez zamierzam budowc w silikatach.
niedługo sie jeszcze rozpisze tylko przeczytam pare wątków.
Generalnie jesli zamierzasz kupic ( o ile juz nie sa zamontowane :) )okna antywłamaniowe to tylko jak najmniejesz skrzydła a w przypadku balkonów to tylko otwieranie typu R.
Zajmuje sie serwisem okien od 10lat i z doswiadczenia wiem ze skrzydła z szybami P4 maja straszny ciezar i predzej czy pozniej zaczynaja obwisac poza tym powinny byc jak najlepiej wykonane i zamontowane.

heniaserf
06-11-2007, 18:27
Witam .
Nasz dom wybudowaliśmy w konstrokcji ściany trójwarstwowej.
18 cm silka 12 cm wełna mineralna 2 cm szczelina powietrzna i cegła klinkierowa.Ściany połączyliśmy kotwami metalowymi do cienkich spoin z firmy habe ,a koszty nie takie straszne bo jak policzymy styropian kleje siatki tynk plus malowanie elewacji co kilka lat to wyjdzie drożej a klinkier mamy na wieki.
pozdrawiam heniaserf.

Kane66
07-11-2007, 05:30
ja tez chcialem klinkier i 3W ale jak policzylem to dostalem wynik zgoła inny niż twój - i mam sciane 2W (narazie 1W bo bez ocieplenia i tynku). Nawet z najdrozszym tynkiem o niebo taniej niz klinkier - sama cegła była do przełknięcia, koszt samej zaprawy do klinkieru jest takze znaczny i nie pomijajcie go w kalkulacjach. Koszt jej wymurowania przez ekipy - masakra w moich stronach. Tak jak pisze ProStaś - masz kase - buduj.

Sciany z silki 18 stoja i maja sie dobrze, ekipa za bardzo nie narzekała ani na cieżar ani na kwestie przycinania bloczków.

magangs
09-11-2007, 13:22
Ściany już wymurowane, dachu jeszcze brak. Po ostatnich deszczach ściany bardzo namokły, widać wyraźne zacieki, porządnie wyschnie to chyba dopiero na wiosnę. Nie będzie problemów, jeśli mi taką zawilgoconą silkę chwycą mrozy?

It****
16-11-2007, 12:21
witam ponownie :)
ostatnio poratowaliście mnie praktyczną radą, więc i jeszcze raz spróbuję :D
murowało się ładnie na klej Alpol az 110, do momentu ostatnich mrozów, niestety dalej murować się nie da - właśnie z powodu pogody; być może ktoś z Was spotkał się z klejem na niskie temperatury? nie chcę długo czekać na pogodę, bo dekarz już umówiony ... :-?
pozdrówka
Iwona

Ziarutek
16-11-2007, 12:28
Witam,

Oczywiście jak Alpol to Alpol :)

http://www.alpol.pl/pl/katalog_produktow/go:5:101/

I jeszcze cytat:

Zawartość worka wymieszać mechanicznie lub ręcznie z podaną ilością czystej wody do uzyskania jednorodnej mieszaniny i założonej konsystencji. W niskich temperaturach (do +5°C) zaleca się stosowanie ciepłej wody. Prace murarskie należy rozpoczynać i prowadzić w temperaturze powyżej 0°C. Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo spadku temperatury podczas wykonywania prac murarskich poniżej 0°C, należy stosować dodatek denaturatu do wody w stosunku 1:9 (na jeden worek zaprawy 25 kg: 4,7 l wody i 0,5 l denaturatu). Po odczekaniu 3 minut ponownie intensywnie wymieszać. Należy pamiętać, aby wymurowana wcześniej ściana oraz elementy murowe przeznaczone do murowania nie były zapylone, zmrożone, pokryte szronem lub śniegiem. Podwalinę muru dokładnie wypoziomować. Gotową zaprawę nakładać kielnią i rozprowadzać za pomocą pacy zębatej lub specjalnym dozownikiem z zębatą krawędzią. Przykładać bloczki, lekko je dociskając. Czynności przyklejania wykonać w czasie nie dłuższym niż 10 minut od rozprowadzenia zaprawy w cienkiej warstwie na podłożu. Gdy bloczki nie mają wyprofilowanych „zamków” zaprawę należy nanosić również na ich pionowe płaszczyzny montażowe. Zaprawę zużyć w ciągu 1 godziny od wymieszania z wodą. W przypadku zgęstnienia zaprawy w tym czasie należy ją ponownie intensywnie wymieszać nie dolewając wody, ani roztworu wody z denaturatem, ponieważ ich przedozowanie wydłuży czas wiązania i zmniejszy odporność na przemrożenia. Pogorszy również wytrzymałość na odrywanie i ściskanie. Zaleca się używanie czystych nierdzewnych narzędzi.


Pozdrawiam

It****
16-11-2007, 20:01
wiedziałam, że mogę na Was liczyć :P
Ziarutek ! dzięki!

Zonzi
16-11-2007, 20:42
Zeby nie bylo tak wesolo to strasznie ciezko cokolwiek niestandardowego ??? kupic.
Pytalem o alpol 117 - klej zimowy w kilku skladach i wszedzie nie ma, nie ma, nie ma, nie bralismy , nie wiemy. I to w skladzie ktory handluje duzymi ilosciami silikatow na budowy :( W koncu wzialem zaprawe zimowa ytonga do tego 1:9 denaturatu i bedziemy murowac szczyty i dzialowki

pozdrawiam
Zonzi

Ner0n
16-11-2007, 20:54
Też miałem ten problem - więc na stronie producenta wyszukałem numer do przedstawiciela na mój region i spytałem gdzie to sprzedają - namierzyłem hurtownię i już mam :). Namiary dla Trójmiasta - hurtownia Krusz-Fol w Miszewku koło Żukowa. Na składzie widziałem jeszcze parę worków, a przy większej ilości powinni sprowadzić dość szybko (ja czekałem 1 dzień).

It****
16-11-2007, 21:09
i jeszcze dostałam namiary, gdzie mogę dostać to w Trójmieście !!! :D :D :D

Justyna&Darek
25-11-2007, 15:41
my także budujemy domek z Silki18 (nośne 24 a działowe 12) jesteśmy na etapie więźby ;)zapraszamy do obejrzenia zdjęć

http://foto.onet.pl/fuwz4,nd700kc4hwgk

jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem

KvM
25-11-2007, 17:03
Czy ktoś się podjął wyzwania i zrobił ścianę nośną 12cm? Z tego co ustaliłem jest to możliwe pod warunkiem zbrojenia. Ale szukam jakiś praktycznych doświadczeń.
Zależy mi na takiej ścianie bo jestem ograniczony ścianą 3W i maksymalną grubością, a chcę dać 20cm ocieplenia z pianki z k=0,024. Tak by zejść z U ściany w okolice 0,12

beata96
26-11-2007, 04:32
Do Justyny i Darka
Hejka mu też mamy wymurowane z silikatów 24. Zauważyłem na waszych zdjęciach ze panowie nie przycinaja bloczków i zostają szerokie pionowe spoiny. Zmuście ich do cięcia potem nierówno, niedociśniete bloczki potrafią pęknąć w ścianie może nie jest to niebezpieczne ale jak zatynkujecie szybko to pękną razem z tynkiem.

Pozdrowienia

IrekS
26-11-2007, 17:45
Czy ktoś się podjął wyzwania i zrobił ścianę nośną 12cm? Z tego co ustaliłem jest to możliwe pod warunkiem zbrojenia.

czy ten 12 cm silikat tyczy się tylko domów parterowych ? materiał jest mocny, ale nie słyszałem jeszcze żeby ktoś schodził poniżej 15 cm

brachol
26-11-2007, 19:21
pewnie jakby silikat stosowac jako wypelnienie konstrukcji zelbetowej to moze byc ale jako sciane nosna to nie wydaje mi sie ale w sumie fachowcem nie jestem. Moze cos wiecej powiedza w Xelli?

zes
26-12-2007, 14:46
A jaki jest sens stawiania ścian zewn z silikatów o szerokości 12?
Ze względów ekonomicznych
czy z chęci zwiększenia powierzchni użytkowej przy tej samej pow. zabudowy?
No chyba że to 3W z ociepleniem ponad 12cm

efilo
28-12-2007, 16:16
U nas 12-stka to te węższe ścianki działowe (bo część jest robiona 18-stką) :-?

Swoją drogą - wie ktoś gdzie kupić w mojej okolicy żeby ze mnie nie zdarli?

Vafel
28-12-2007, 16:55
Ja się dołączę... :-)

Gdzie w Krakowie/okolicach kupić silikaty, żeby nie było zbyt drogo? Wie może ktoś?

Dzięki wielkie,

efilo
28-12-2007, 17:51
To jeszcze jedno. Wie ktoś ile aktualnie nie jest zbyt drogo? :D

zes
28-12-2007, 18:17
Nie zbyt drogo, to tyle
ile mamy na daną chwilę
... w kieszeni :lol:

>-<->-<->-<->-<->-<->-<->-<->-<

>-<->-<-DO SIEGO ROKU->-<->-<->

>-<->-<->-<->-<->-<->-<->-<->-<

efilo
28-12-2007, 18:32
:lol:

do siego :D

OGC
28-12-2007, 23:07
Ja się dołączę... :-)

Gdzie w Krakowie/okolicach kupić silikaty, żeby nie było zbyt drogo? Wie może ktoś?

Dzięki wielkie,
U mnie :)
Zostało mi dosyć dużo po budowie (bardzo błędne obliczenia) :evil:

frykow
29-12-2007, 19:59
U nas 12-stka to te węższe ścianki działowe (bo część jest robiona 18-stką) :-?

Swoją drogą - wie ktoś gdzie kupić w mojej okolicy żeby ze mnie nie zdarli?
W okolicy Olkusza (chyba w Kluczach) jest producent.

efilo
29-12-2007, 20:46
dzieki frykow

szukam niestety silki

Emer
30-12-2007, 11:01
Mnie udało się znaleźć bloczki 6NFD 24cm z Grupy Silikaty po 5,05 brutto za szt, z przechowaniem materiału na składzie do wiosny.
Co myślicie o tej cenie?

frykow
30-12-2007, 12:54
Mnie udało się znaleźć bloczki 6NFD 24cm z Grupy Silikaty po 5,05 brutto za szt, z przechowaniem materiału na składzie do wiosny.
Co myślicie o tej cenie?
A gdzie?

Emer
01-01-2008, 20:53
Dość daleko od Ciebie... Północno - wschodnia ćwiartka Krakowa.
Co myślicie o tej cenie? Brać, czy da się taniej?

Tom.Pakość
02-01-2008, 23:16
my także budujemy domek z Silki18 (nośne 24 a działowe 12) jesteśmy na etapie więźby ;)zapraszamy do obejrzenia zdjęć

http://foto.onet.pl/fuwz4,nd700kc4hwgk

jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem

Hej.
Witam nasz Region. Napiszcie proszę, gdzie się budujecie. My Pakośc, tzn zaczynamy w lutym/marcu 2008. Widzę po foto, że budujecie silką z Xelli. Zadowoleni? Budujecie sami czy robi Wam jakaś ekipa? Co o materiale sądzą wykonawcy? Pytam ponieważ zdecydowaliśmy się z żoną właśnie na silkę (prawdopodobnie z Xelli) i wdzięczny jestem za każde porady nt silikatów.

Pozdrawiam

Egon
07-01-2008, 22:38
Mnie udało się znaleźć bloczki 6NFD 24cm z Grupy Silikaty po 5,05 brutto za szt, z przechowaniem materiału na składzie do wiosny.
Co myślicie o tej cenie?

Nie udało mi się znaleźć takich bloczków w ofercie Grupy Silikaty (http://www.grupasilikaty.pl/pliki_do_pobrania2.php), a najdroższe bloczki 24 cm w ich firmowym cenniku są po ok. 3,65 zł netto :roll:. Prośba dla zaawansowanych "silikatowców" o wyjaśnienie tych oznaczeń: NFD w Grupie Silikaty, czy klasy 15, 20, 25 w Silce. Czy chodzi tutaj o klasę odporności na ściskanie?

OGC
08-01-2008, 08:14
Mnie udało się znaleźć bloczki 6NFD 24cm z Grupy Silikaty po 5,05 brutto za szt, z przechowaniem materiału na składzie do wiosny.
Co myślicie o tej cenie?

Nie udało mi się znaleźć takich bloczków w ofercie Grupy Silikaty (http://www.grupasilikaty.pl/pliki_do_pobrania2.php), a najdroższe bloczki 24 cm w ich firmowym cenniku są po ok. 3,65 zł netto :roll:. Prośba dla zaawansowanych "silikatowców" o wyjaśnienie tych oznaczeń: NFD w Grupie Silikaty, czy klasy 15, 20, 25 w Silce. Czy chodzi tutaj o klasę odporności na ściskanie?

Przecież "Grupa Silikaty" nie zrzesza wszystkich zakładów produkujących pustaki silikatowe.
Np. jest sobie producent Silikaty Białystok: http://www.silikaty.com.pl/katalog/
Albo silikaty Żytkowice: http://www.silikaty-zytkowice.com.pl/index.htm
Wyżej wymienieni mają 6NFD w ofercie.
Generalnie chodzi o wymiary bloczka. Wszystkie mają klasę co najmniej 15.
Rozkład i kształt wydrążeń w bloczku jest chyba mało istotny.
Chyba fajniej jest jak się buduje bloczkami na pióro/wpust.

A co do ceny producenta ... no podają cennik ... ale
Jeżeli byś mieszkał niedaleko zakładu produkującego silikaty i wyprosiłbyś żeby ci sprzedali taką małą ilość to jesteś w stanie oscylować wokół cennika.
Jeżeli nie spełniasz ww warunków to masz dwa rozwiązania:
- brać materiał od lokalnego składu budowlanego
- brać z zakładu (lub najbliższego zakładowi pośrednika) i załatwiać transport

W drugim przypadku musisz niestety doliczyć koszty transportu, które nie są małe. Zależą oczywiście od
- typu samochodu (z HDS lub bez)
- odległości do przejechania
- maksymalnego obciążenia samochodu
Te koszty to tak na pi razy drzwi między 700zł a 1000zł.
Jak sobie doliczysz te koszty i podzielisz całość na ilość pustaków to nie wyjdzie ci niestety 3,65 netto .... Weź jeszcze pod uwagę, że silikaty to ciężki materiał i planując transport bardziej trzeba zwracać uwagę na maksymalnego obciążenia samochodu. Mimo, że na aucie zmieściło by się jeszcze kilka palet to kierowca nie załaduje bo przekroczy swój tonaż. I jesteś w plecy bo musisz robić dwa transporty (albo trzy , albo ..). Oczywiście są wielkie ciężarówy z przyczepą, ale one zazwyczaj nie mają HDS'a.
PRZERĄBANE.
Musisz sprawdzić możliwości i porównać ceny (tylko dodaj te transporty).

A jak w ogóle jest z dostępnością teraz na składach ?
Jakby co to mam w Wieliczce trochę silikatów co mi zostały z budowy :)

TINEK
08-01-2008, 10:01
Witam

Jest np. jeszcze fabryka koło Łasku Silikaty-Teodory, 10 km od mojej budowy - brałem materiał prosto z fabryki, ale faktycznie transport i rozładunek w moim zakresie, kupowałem rok temu dostałem upust, także mimo kosztów transportu opłaciło się (brałem luzem to cena jest jeszcze niższa)

pozdrawiam
TINEK

OGC
08-01-2008, 10:06
Jest np. jeszcze fabryka koło Łasku Silikaty-Teodory, 10 km od mojej budowy
Szczęściarz - w dobrym miejscu się wybudowałeś :D

TINEK
08-01-2008, 10:07
No fakt, nie każdy tak ma :D

Egon
08-01-2008, 18:05
Przecież "Grupa Silikaty" nie zrzesza wszystkich zakładów produkujących pustaki silikatowe.

Domyślam się, ale kolega Emer pisał właśnie o Grupie Silikaty :wink:

Co do cenników i kosztów transportu, to chyba ... zrezygnuję z silikatów :wink: .
A tak na poważnie, niedaleko Poznania, a jeszcze bliżej mojej działki leży Przysieczyn z Grupy Silikaty i przeczytałem w tym wątku pozytywne recenzje na temat ich wyrobów. Inwestycję planuję dopiero w przyszłym roku, więc jeszcze wszystko się może zmienić na + lub na -.
Czy cena katalogowa u producenta jest niższa od oferowanej w składach, nawet przy upustach, jakie hurtownicy są w stanie zaoferować?

Gore_
25-01-2008, 19:03
Witam,
Nikt się nie odzywa wiec ja się pochwalę. Kupiłem dziś bloczki silikatowe:
NK24 - 4,3 PLN
3NFD - 2,45PLN
Planuje wystartować z budową w kwietniu.

frykow
26-01-2008, 15:59
Witam,
Nikt się nie odzywa wiec ja się pochwalę. Kupiłem dziś bloczki silikatowe:
NK24 - 4,3 PLN
3NFD - 2,45PLN
Planuje wystartować z budową w kwietniu.
Netto, brutto? Z transportem? To jeszcze się pochwal gdzie, sam poszukuję N 12 lub E12 i 24.

Gore_
26-01-2008, 21:42
Cena Brutto, bez transportu, od pośrednika zaopatrującego sie w Grupa silikaty Klucze, dokładny namiar mogę przesłać Ci na priva

Vafel
29-01-2008, 14:51
HEj,

W projekcie jest BK/ceramika 25 cm + 12 cm styro. Czy to jest jakiś problem dla architekta robiącego adaptację, żeby przerobić to na Silikat 18 cm + 15 styro? Głównie chodzi mi o to czy zwężenie ściany nośnej (z 25 na 18 cm) niesie za sobą jakieś konsekwencje jeśli chodzi o adaptację (przeliczanie czegość itp.).

A może nawet nie trzeba tego zmieniać przy adaptacji, tylko wystarczy wpis kierownika budowy do dziennika?

Dzieki,

Wenge72
29-01-2008, 17:11
Zmiana ściany z 24 na 18 niesie pewne konsekwencje.
Zakładam że budujesz domek a nie wieżowiec więc raczej sprawy wytrzymaości na ściskanie są pomijalne ale już np ściana 18cm i ścian 24 cm mają nieco inną wytrzymałość na napór wiatru. Może się okazać że gdzieś trzeba zrobić trzpień żelbetowy albo zamienić fragment ściany działowej na nośną żeby wesprzeć taką ściankę.
Największa jednak różnica jest przy konstrukcji stropu. Większość stropów wymaga ściany 24cm jeżeli nie zewnetrznej to na podporach pośrednich.
Sa się to obejsć albo jeżeli masz strop monolityczny to cię to nie dotyczy w ogóle.
Moze być prblem z trzpieniami ściany kolankowej. Ich ilość, rozstaw zależa od grubości ściany. Jeżeli zmniejszysz grubość ściany kolankowej to może się okazać że trzpieni będzie potrzeba więcej. Ale znów: jeżeli masz dach płatwiowy a nie jętkowy to raczej nie masz się o co martwić itd

Tom.Pakość
29-01-2008, 22:11
Ruszam w marcu, zamówiłem w hurtownii SILKę z Xelli:
E24 - 5,20 PLN
E12 - 2,95 PLN.
Cena z transportem i rozładunkiem, możliwość przechowania materiałów w hurtowni do marca 2008.

Mam pytania do "SILKOWCóW":
- stosowaliście (stosujecie?) pustaki wentylacyjne z silki?
- zastanawiam się nad zamówieniem nadproży okiennych YTONG (wymiarami pasują) - stosowaliście czy wylewaliście beton do szalunków z drewna?
- między ścianę fundamentową, a ścianę z SILKI, stosowaliście przekładkę z cegły pełnej, aby zniwelować mostki termiczne? Słyszałem o tym różne opinie - jestem ciekaw Waszej.
- i ostatnie - kto stosował pod otwory okienne gotowe elementy zbrojeniowe z XELLI - jak to się sprawdza?

To tyle, będę wdzięczny za info.

Vafel
30-01-2008, 08:11
Zmiana ściany z 24 na 18 niesie pewne konsekwencje.
Zakładam że budujesz domek a nie wieżowiec więc raczej sprawy wytrzymaości na ściskanie są pomijalne ale już np ściana 18cm i ścian 24 cm mają nieco inną wytrzymałość na napór wiatru. Może się okazać że gdzieś trzeba zrobić trzpień żelbetowy albo zamienić fragment ściany działowej na nośną żeby wesprzeć taką ściankę.
Największa jednak różnica jest przy konstrukcji stropu. Większość stropów wymaga ściany 24cm jeżeli nie zewnetrznej to na podporach pośrednich.
Sa się to obejsć albo jeżeli masz strop monolityczny to cię to nie dotyczy w ogóle.
Moze być prblem z trzpieniami ściany kolankowej. Ich ilość, rozstaw zależa od grubości ściany. Jeżeli zmniejszysz grubość ściany kolankowej to może się okazać że trzpieni będzie potrzeba więcej. Ale znów: jeżeli masz dach płatwiowy a nie jętkowy to raczej nie masz się o co martwić itd

Strop będzie prawdopodobnie monolityczny, więc ten problem odpada. Co do reszty to widzę, że jednak mogą być konieczne jakieś przeliczenia, więc pewnie przy adaptacji architekt policzy sobie za to trochę...

Dzięki wielkie,

tosinek
30-01-2008, 11:54
Pustaków wentyalcyjnych nie mogliśmy dostać, więc chłopaki poradzili sobie sobie komórkowce. Nadproża braliśmy gotwe od producenta sąsiada, ściany stoją na izolacji. Ale Xella się chwali, że jest kompatebilna z Ytongiem więc....
A po za tym drogie te twoje bloczki!!

majki
31-01-2008, 15:59
Cześć

Tak popytam doświadczonych bardziej koleżanek i kolegów w tym temacie :) : będę miał ścianki działowe z silikatów i mam tylko dylemat taki, czy murować na klej czy na zwykłą zaprawę ?
Kleju wychodzi mi z obliczeń mniej i taniej niż zaprawy ...
No i czy dawać jakieś zbrojenia między co którąś warstwę, czy nie ... ?

z góry dzięki z info
pozdrawiam, majki

tosinek
31-01-2008, 16:43
My kleiliśmy, wyszło taniej niż na zaprawę, bo mniejsza fuga (pod warunkiem, ze masz dobra ekipę) i przede wszystkim czysto, trawa wokół budynku ma gdzie rosną, a na wypadającej zaprawie to jakoś nie bardzo.

TINEK
31-01-2008, 16:55
Cześć

Ja ściany nośne murowałem na klej (no nie osobiście :D ), a kiedy zorientowałem się że na szczyty może zabraknąć kleju to działówki majstry pojechali na zaprawę (i kleju akurat wystarczyło na wszystkie nośne) i myślę, że na zaprawę jest równie dobrze. Żadnych zbrojeń w ściankach działowych nie stosowałem, ale u mnie są 12 cm szerokie. Natomiast stosowałem zbrojenia (Murfor) w strefy podokienne, jak zalecają producenci silikatów (nawet w tym wątku są jakieś zdjęcia)

pozdrawiam
TINEK

ePiotr
10-02-2008, 13:36
Witam,jestem tu nowy bo dopiero zaczynam budowę :),w sobotę zamowiłem silikaty z JEDLANKI w cenie 4.70 brutto z dowozem za gr.24
mam pytanie bo duzo sie tu naczytalem ale nie moge znalezc informaci zeby do konca rozwiac moje watpliwosci czy jakosciowo dorownuje ona tej z XELLI?czy lepiej dać 6.30 brutto z dowozem za XELLE???gosc w skladzie budowlanym zapewnia ze towar pierwsza klasa.

TINEK
10-02-2008, 18:03
Witam
Według mnie nie warto przepłacać i tak przykryjesz ociepleniem i tynkiem (chyba że chcesz zrobić sobie fotki na tle niebieskich palet :D )
Według mnie różnice są tylko w kategorii estetyka
Ja murowałem na klej i było OK (silikaty Teodory)
pozdrawiam
TINEK

tosinek
10-02-2008, 21:25
Witam
Według mnie nie warto przepłacać i tak przykryjesz ociepleniem i tynkiem (chyba że chcesz zrobić sobie fotki na tle niebieskich palet :D )
Według mnie różnice są tylko w kategorii estetyka
Ja murowałem na klej i było OK (silikaty Teodory)
pozdrawiam
TINEK

Przez Tinka mądrość przemawia!!!

brachol
11-02-2008, 06:47
Witam,jestem tu nowy bo dopiero zaczynam budowę :),w sobotę zamowiłem silikaty z JEDLANKI w cenie 4.70 brutto z dowozem za gr.24
mam pytanie bo duzo sie tu naczytalem ale nie moge znalezc informaci zeby do konca rozwiac moje watpliwosci czy jakosciowo dorownuje ona tej z XELLI?czy lepiej dać 6.30 brutto z dowozem za XELLE???gosc w skladzie budowlanym zapewnia ze towar pierwsza klasa.
bierz to co wychodzi taniej i tyle (tylko nalezy zwrocic uwage na ilosc bloczkow na 1m2 muru)

ePiotr
11-02-2008, 20:51
u mnie bedzie 16szt na metr

stare_lwisko
12-02-2008, 19:22
Witam,

Gdzie w okolicy Mińska Maz. lub Warszawy można kupić silikatówki?

Jakiego producenta polecacie?
Doszedłem do 15 strony i jeszcze zajmie mi przerycie się przez cały wątek.

ePiotr
12-02-2008, 21:36
Stoczek Łukowski." Jedlanka"producent to chyba bedzie niedaleko,ja jak wyzej pisalem kupuje ten towar po 4.70 brutto z dowozem w okolicach
Góry Kalwarii

tosinek
12-02-2008, 23:07
Witam,

Gdzie w okolicy Mińska Maz. lub Warszawy można kupić silikatówki?

Jakiego producenta polecacie?
Doszedłem do 15 strony i jeszcze zajmie mi przerycie się przez cały wątek.

Ja kupowałam w Niemcech, koło Lublina, najtańszy transport i w ogóle chcieli zrobić, cena producenta a nie hurtowni

stare_lwisko
13-02-2008, 06:29
Stoczek Łukowski." Jedlanka"producent to chyba bedzie niedaleko,ja jak wyzej pisalem kupuje ten towar po 4.70 brutto z dowozem w okolicach
Góry Kalwarii

Cena wygląda b.ciekawie. Pytanie tylko co kosztowało te 4,70? Bloczki 24(5), 18 czy np 12?

Pozdrawiam,

J

tosinek
13-02-2008, 09:35
Halinów buduje między innymi z Niemiec, a ci z Jedlanki nie chcieli w zeszłym roku ze mną rozmawiać. A tak w ogóle to bloczki STRASZNIE zdrożały przez tę zimę

Zonzi
13-02-2008, 15:39
ePiotr sprawdz czy na pewno te bloczki masz po 4.70 brutto a nie netto ... Cena loco producenta to jakies 4.40 brutto.

Jak kupowalem w sierpniu i wrzesniu z Jedlanki to oprocz tego ze nie bylo to nikt nie chcial nizej zejsc niz 4.75 netto.

Pozdrawiam
Zonzi

brachol
13-02-2008, 17:13
W Poznaniu Silka E 18 4,91 brutto z dostawa

ePiotr
13-02-2008, 18:30
Stoczek Łukowski." Jedlanka"producent to chyba bedzie niedaleko,ja jak wyzej pisalem kupuje ten towar po 4.70 brutto z dowozem w okolicach
Góry Kalwarii

Cena wygląda b.ciekawie. Pytanie tylko co kosztowało te 4,70? Bloczki 24(5), 18 czy np 12?

Pozdrawiam,

J


ePiotr sprawdz czy na pewno te bloczki masz po 4.70 brutto a nie netto ... Cena loco producenta to jakies 4.40 brutto.

Jak kupowalem w sierpniu i wrzesniu z Jedlanki to oprocz tego ze nie bylo to nikt nie chcial nizej zejsc niz 4.75 netto.

Pozdrawiam
Zonzi

4.70 to cena brutto z faktura i dostawa(ale transport to tylko kilka kilometrow bo budowa blisko skladu) za bloczek 25cm a 12cm 2,70zł lub 2.80zł(nie pamietam w tej chwili )

e_tomi
24-02-2008, 18:48
Witam

Jestem na etapie projektu, tzn. architekt pracuje nad projektem indywidualnym. Muszę szybko się zdecydować nad grubością bloczków silikatowych na ścianę zewnętrzną, 18cm czy 24cm? Temat był wałkowany pewnie wielokrotnie. Czytam ten wątek od początku, ale jest tego troszkę i zajmie mi to kilka wieczorków, a decyzję muszę podjąć niebawem.

Czy jest duża różnica w kosztach? Czy ławy pod 24 będą większe? Jakie występują problemy przy 18 na które trzeba zwrócić uwagę ( wieniec nadproża?), a może na etapie projektu da się czegoś uniknąć. Czy przy 18 zewnętrznej więcej będzie ścian nośnych wewnętrznych, jak z bruzdowaniem takiej 18?Jakie są ogólne wady i zalety obydwu rozwiązań.
Jaka jest cena i jakość silikatów z Trąbek koło Szczecina?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

osek
25-02-2008, 12:20
Witam

Jestem na etapie projektu, tzn. architekt pracuje nad projektem indywidualnym. Muszę szybko się zdecydować nad grubością bloczków


e? że co?
Ty projektujesz czy archjitekt? : d
jeśli masz mu powiedzieć grubość- to wal mniejszą- 18. (bęidze wiadomo taniej) a już on będzie musiał wsyzstko obliczyć (wytrzymałość ściany, nadproża, strop, balkony jeśłi wystepują i tyle ) dach też masz mu narzucony? (dachówka?)
odnośnie fundamentów- to to też musi on policzyć a Ty jedynie mozesz sobie zachcieć betonowe czy żelebtowe ;) no, i każ mu liczyć najpierw dla wysokośc 30cm ;)
pozdrawiam.

emalin
25-02-2008, 16:25
e_tomi rób tak jak ja (a właściwie jak mój architekt :) ) - nośne zewn. 18, a nośne wewn. 24

piotr.nowy
25-02-2008, 19:28
emalin , a dlaczego tak ? czemu wewnętrzne 24 ? :roll:

osek
25-02-2008, 21:15
e_tomi rób tak jak ja (a właściwie jak mój architekt :) ) - nośne zewn. 18, a nośne wewn. 24

tez tego nie rozumiem... czyżby 18stka silikatu nie wytrzymała obciążeń od stropu?
jaki strop miałes?

e.tomi- daj wszedzie 18 i niech architekt Ci to obliczy! no chyba że on bladego pojecia nie ma o tym, wtedy wszedzie 24 ;d

theodolit
25-02-2008, 21:19
e_tomi rób tak jak ja (a właściwie jak mój architekt :) ) - nośne zewn. 18, a nośne wewn. 24

tez tego nie rozumiem... czyżby 18stka silikatu nie wytrzymała obciążeń od stropu?
jaki strop miałes?

e.tomi- daj wszedzie 18 i niech architekt Ci to obliczy! no chyba że on bladego pojecia nie ma o tym, wtedy wszedzie 24 ;d

A nie biegało mu pewnie o to zeby na scianie srodkowej, gdzie np 2 beleczki od terivy sie stykaja było wiecej miejsca ? tzn zeby kazda beleczka miała wymagana długosc podparcia ?

ot tak strzelam nie wiem jak to wyglada dla poszczegolnych stropow ;)

emalin
25-02-2008, 22:10
> A nie biegało mu pewnie o to zeby na scianie srodkowej, gdzie np 2 beleczki od terivy sie stykaja było wiecej miejsca ? tzn zeby kazda beleczka miała wymagana długosc podparcia ?

dokładnie o to chodziło, żeby mieć gdzie oprzeć, a nie o to, że obciążeń taka osiemnastka nie pociągnie.

brachol
25-02-2008, 22:38
bloczek 18 przeniesie na pewno wieksze obciazenia nie siporeks tak wiec tym bym si enei martwil

inches
26-02-2008, 08:11
Witam

Jestem na etapie projektu, tzn. architekt pracuje nad projektem indywidualnym. Muszę szybko się zdecydować nad grubością bloczków silikatowych na ścianę zewnętrzną, 18cm czy 24cm? Temat był wałkowany pewnie wielokrotnie. Czytam ten wątek od początku, ale jest tego troszkę i zajmie mi to kilka wieczorków, a decyzję muszę podjąć niebawem.

Czy jest duża różnica w kosztach? Czy ławy pod 24 będą większe? Jakie występują problemy przy 18 na które trzeba zwrócić uwagę ( wieniec nadproża?), a może na etapie projektu da się czegoś uniknąć. Czy przy 18 zewnętrznej więcej będzie ścian nośnych wewnętrznych, jak z bruzdowaniem takiej 18?Jakie są ogólne wady i zalety obydwu rozwiązań.
Jaka jest cena i jakość silikatów z Trąbek koło Szczecina?



Z góry dziękuję za odpowiedzi



Również mam projekt indywidualny i również miała być ściana zewnętrzna 18 a wewnętrzna 12. Okazało się, po obliczeniach konstrukcyjnych że musi być 24.
Osobiście 18 jakoś mnie nie przekonuje.

Ponawaim pytanie odnośnie silikatów z Trąbek, czy ktoś brał od nich towar????

e_tomi
26-02-2008, 11:30
Witam

Jestem po lekturze całego wątku. Uffff ciężko było, ale dzięki temu zdecydowałem się na ścianę zewnętrzną 24cm. Kilka osób narzekało na wybór 18 cm i chyba więcej osób jednak budowało z 24. Co do przenoszenia obciążeń to pewnie 18 daje sobie radę, ale martwią mnie ewentualne bruzdowanie w takiej ścianie. No i będę spokojniejszy miał sen, bo te 18 cm też mnie jakoś nie przekonuje.

osek
26-02-2008, 14:15
dokładnie o to chodziło, żeby mieć gdzie oprzeć, a nie o to, że obciążeń taka osiemnastka nie pociągnie.
nie ;]
minimalne oparcie to 8cm! a nawet jakbyście chceli opierać i 16cm to belki wtedy ukłąda się "obok siebie" i po kłopocie ;/

ja dalej będę sie upierał i najpierw niech liczy dla 18stu!.

emalin
26-02-2008, 17:48
dla belek stropowych to może i racja, ale ja mam jeszcze jakieś podciągi podtrzymujące schody i inne wynalazki

generalnie 18 na pewno wystarczy, a kontruktor jest od tego żeby policzył :)

Gosc_gość
29-02-2008, 19:25
Witam wszystkich
Dołączam się do tematu, też będę budował z silikatów 24cm.
Nie wiem do końca jakich, bo wykonawca (robota i materiały)
ma wybrać, czy to będzie silka, czy cuś innego.
Startuję z budową w czerwcu.
Też miałem wybór czy 18 czy 24 i się uparłem na 24,
bo gdzieś czytałem - może w tym wątku :wink: już nie pamiętam,
że może być problem ze zintegrowanymi roletami,
zresztą wykonawca też tak sugerował. :wink:
A poza tym konstrukcja solidniejsza 8)

efilo
29-02-2008, 19:38
Witaj Kristofuros

Ja też buduję z 24. Mnie też nie przekonuje 18. Nie szukam jakichś specjalnych uzasadnień :) wolę przepłacić a mieć spokojny sen i tyle.

Tylko czemu ta silka taka droga? Zakładałam że za bloczek zapłacę koło 5,5 zł a tu cena koło 7,40 (brutto z HDS) i w dodatku jeszcze tylko chwila 'tak tanio'.

Gosc_gość
29-02-2008, 19:54
Witaj Kristofuros

Ja też buduję z 24. Mnie też nie przekonuje 18. Nie szukam jakichś specjalnych uzasadnień :) wolę przepłacić a mieć spokojny sen i tyle.

Tylko czemu ta silka taka droga? Zakładałam że za bloczek zapłacę koło 5,5 zł a tu cena koło 7,40 (brutto z HDS) i w dodatku jeszcze tylko chwila 'tak tanio'.

He, he to ja nawet nie wiem ile kosztuje 8)

Podpisałem umowę z wykonawcą na S.S.O. i mnie ceny nie interere,
a tym bardziej ich zmiany.
Ech, ale za dużo nie będę pisał, bo Szefowa firmy też czytuje ten wątek
(pozdrówka specjalne dla szefowej :wink: )
Już Ona wie, że ja wiem, że Ona wie 8)

efilo
29-02-2008, 20:38
No to faktycznie masz kłopot z głowy. :D
To co Ty robisz w tym wątku, hehe? :lol:

Gosc_gość
01-03-2008, 07:11
No to faktycznie masz kłopot z głowy. :D
To co Ty robisz w tym wątku, hehe? :lol:
Wątek mnie po prostu ciekawi i chciałbym się coś niecoś więcej dowiedzieć z czego będę miał domek :P

Blanka J.
04-03-2008, 21:13
Moi mili,

My również zdecydowaliśmy sie budować z sillikatów: mur zewnętrzny 24cm silikat+ 20 cm wełny rockwool + pustka 2 cm +warstwa osłonowa z ceramiki + tynk i miejscami klinkier.

Nasz projekt domu jest prawie gotowy, zamierzamy wystartować z budową tak szybko jak się da. Mam następujące pytania do doświadczonych:

- czy są jakieś przeciwskazania by ścianki działowe na parterze zrobić z silikatów a te na poddaszu zrobić z ceramiki poryzowanej zamiast silikatów (stosując na górze ceramikę a dodatkowo kartono gipsowe ścianki we wszystkich garderobach chcielibyśmy odchudzić troszkę dom i odciążyć tym samym strop)?

- jaki rodzaj fundamentu polecacie pod taką ścianę trójwarstwową - lane czy z gotowych bloczków

- gdzie znajdę najbliższy zakład produkujący silikaty - buduję w gm. Nieporęt, k. Michałowa Grabiny

Z góry dziękuję!
Blanka

Pitu-pitu
16-03-2008, 14:30
Witajcie :D
Przeczytałam kilka ostatnich stron wątku, ale chyba będę musiała się "przeprosić" z pozostałymi bo zainteresowała mnie kwestia grubości ściany zewnętrznej. My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8)

mam pytanie do tych co już pobudowali.. ile czasu zajął ekipie stan surowy otwarty??

bedę sumiennie śledzić wątek.. bo wszystko przede mną.. ruszamy dopiero po długim majowym weekendzie.. :roll:

Tom.Pakość
16-03-2008, 22:00
No właśnie.
Pitu-pitu pisze o szerokości ław fundamentowych. Napiszcie jak to u Was wyglądało.
Projekt mój (dom parterowy) przewiduje ławy szerokości 50 cm, 4 pręty#16 i strzemiona, a ława przechodząca pośrodku budynku, na której opiera się ściana konstrukcyjna wewn. ma szerokość 160 cm i 9 prętów#16. Fundament murowany z bloczków, ściana dwuwarstwowa. Projekt przewidywał ściany z betonu komórkowego. Architekt adaptujący projekt (notabene też Kierownik Budowy), stwierdził, że pod Silkę24 takie ławy też wystarczą. Czy ma rację?
Proszę o opinie jak to wygląda u Was? Jak szerokie macie ławy?

It****
19-03-2008, 10:15
przepraszam jeśli nie ten wątek, ale może ktoś będzie zainteresowany :)

zostało mi z budowy:
- 5 palet Silki E 18 (sprzedam po 3 zł za szt/szt.)
- 1 paleta Silki E 24 (sprzedam też po 3 zł/szt.)
- dozownik xelli do zapraw cienkowarstw. do bloczków 18 (sprzedam po 100 zł)
niestety bez transportu (okolice Gdańska); więcej info na priv lub [email protected]

pozdrawiam świątecznie i śnieżnie

asiaf1
25-03-2008, 10:18
Witajcie :D
Przeczytałam kilka ostatnich stron wątku, ale chyba będę musiała się "przeprosić" z pozostałymi bo zainteresowała mnie kwestia grubości ściany zewnętrznej. My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8)

mam pytanie do tych co już pobudowali.. ile czasu zajął ekipie stan surowy otwarty??

bedę sumiennie śledzić wątek.. bo wszystko przede mną.. ruszamy dopiero po długim majowym weekendzie.. :roll:


Z tą grubością ścian to jest różnie. Np chwilke temu dzwoniłam do składu budowlanego pytac o silikaty grubość 24cm (xella), to pan mi powiedział że pierwsze słyszy aby domy jednorodzinne (ściany zewnetrzne) budować z silikatów 24, że to zimne ściany itp. Tego materiału uzywa sie w blokach jako sciany wewnetrzne.... ja juz nikogo nie słucham. W projekcie też mam 18 cm i zmieniamy na 24cm i tyle.
Co do ceny to mi zaproponowali 6,40 brutto z transportem (24cm)3,5 brutto (12cm),

Tom.Pakość
25-03-2008, 20:44
Serio???!!! :o :o :o To super pracowników tam mają.

asiaf1
26-03-2008, 07:06
Serio???!!! :o :o :o To super pracowników tam mają.

Też tak mysle :D

e_tomi
01-04-2008, 06:06
Witam

Wczoraj dowiadywałem się o ceny silikatów i tak w jednym składzie Silka: N24 - 7,10 zł, N18 - 5,80 z transportem i rozładunkiem, w drugim składzie mieli silikaty z Barlinka( jakaś nowa produkcja) N24 - 5,4 zł + ok. 10 % za transport i rozładunek. Słyszeliście o bloczkach silikatowych z Barlinka?

Zbigg
01-04-2008, 18:57
Witam, pozdrawiam wszystkich budujących z silki/silikatów!

Mam możliwość budowania z silikatów sprowadzanych do Polski z Litwy.
Import tego materiału ruszył do Polski w zeszłym roku, gdy u nas ceny szalały, a i tak był problem z dostępnością.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?

asiaf1
02-04-2008, 07:01
Witam

Wczoraj dowiadywałem się o ceny silikatów i tak w jednym składzie Silka: N24 - 7,10 zł, N18 - 5,80 z transportem i rozładunkiem, w drugim składzie mieli silikaty z Barlinka( jakaś nowa produkcja) N24 - 5,4 zł + ok. 10 % za transport i rozładunek. Słyszeliście o bloczkach silikatowych z Barlinka?


Ja mam ceny (brutto) z okolic Warszawy:
bloczki fundamentowe Certus B20 - 4,15zł
silikaty xella:
E24 - 6,83zł
E18 - 5,35zł
E12 - 3,90zł
Ceny do małej negocjacji....

Wakmen
02-04-2008, 08:59
... My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8) ...
Co to znaczy warunki gruntowe średnie? Na jakiś podmogłych terenach, czy torfowiskach? Z taką łąwą to stawia się na terenach górniczych i przy takiej szerokości ławy trzeba dołorzyć stali mimimum 6 prętów z podwójnymi strzemionami bo sam beton to niewiele pomoże.
Po drugie Silka 18 nie jest dużo cięższa od Porothermu 25.


...mam pytanie do tych co już pobudowali.. ile czasu zajął ekipie stan surowy otwarty??...
Jeżeli ekipa wie jak się do niej zabrać to to jest chyba najszybsza metoda stawiania ścian (przy założeniu, że na klej) z tych najbardziej popularnych.
Dla mnie właśnie czas i łatwość wznoszenia ścian były decydujące przy wyborze technologi.

Barbossa
02-04-2008, 09:07
... My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8) ...
Co to znaczy warunki gruntowe średnie? Na jakiś podmogłych terenach, czy torfowiskach? Z taką łąwą to stawia się na terenach górniczych i przy takiej szerokości ławy trzeba dołorzyć stali mimimum 6 prętów z podwójnymi strzemionami bo sam beton to niewiele pomoże.
Po drugie Silka 18 nie jest dużo cięższa od Porothermu 25.

nie przesadzasz z tym zbrojeniem? i może trzeba trochę innego zbrojenia, niz tu proponujesz?
nie jest dużo , tzn ile?

Wakmen
02-04-2008, 18:40
Ja mam silka M18 i w stosunku do projektu nic nie zmieniałem (projektank, kierownik budowy, przedstawiciel Xella ... wszyscy to widzieli i nie twierdzili, żeby ten materiał potrzebował specjalnych fundamentów).
Pod kominem (mam jeden dość duży1,2x0,5m) mam tylko płytę funamentową ale to nic specjalnego.
Mojej spostrzeżenia co do ilości stali były tylko w stosynku do tej w/w ławy fundamentowej. Jeżeli cała ława ma szerokość 1m a zbrojenie jest (standardowe wymiary) ułożone w kwadracie 0,25 x 0,25 to wydaje mi się że jest to lekka dysproporcja. Studiując wiele schematów zbrojeń przemysłowych garażów i innych ciężkich betonowych budowli widziałem bardziej rozbudowane konstrukcje zbrojeń ale w wielu przypadkach budownictwo jednorodzinne jest zdecydowanie przesadzone. Tak często bywa gdy ktoś usłyszy, że ściany będą z silki.
Idąc za ciosem to ktoś może powiedzieć, że kładąc dachówkę cementową (lub betonową) trzeba wzmocnić fundamenty a przecież nikt tego nie robi.
Z silki 18 stawia się konstrukcje do 5 kondygnacji i nikt nie twierdzi, że jest to materiał zbytnio ciężki czy mało wytrzymały.

gosciu01
02-04-2008, 21:19
fajna rzecz, czy ktoś z aktualnie budujących może powiedzieć na ile aktualne są ceny siliki ?


kalkulator (http://www.budmat.opole.pl/cennik/SILKA_KALKULATOR.xls)

e_tomi
03-04-2008, 10:50
Witam

Wczoraj dowiadywałem się o ceny silikatów i tak w jednym składzie Silka: N24 - 7,10 zł, N18 - 5,80 z transportem i rozładunkiem, w drugim składzie mieli silikaty z Barlinka( jakaś nowa produkcja) N24 - 5,4 zł + ok. 10 % za transport i rozładunek. Słyszeliście o bloczkach silikatowych z Barlinka?

Ponawiam pytanie o bloczki silikatowe z Barlinka. Czy słyszeliście o nich coś i macie jakiś kontakt, bo jakoś nie mogę znaleźć w sieci?

pkm
03-04-2008, 17:59
Witam klub silikatowców :)
Planuje wykonać ściane 3 warstwową :
- 12cm Ekoklinkier
- 2cm pustka powietrzna
- 20cm styropian
- 18cm SilkaE
W tym układzie zaczyna martwić mnie troche osadzenie okien (a niektóre mam spore) w takiej ścianie, wiadomo ze okno powinno być tuz przed warstwą elewacyjna, czyli okna beda 20 cm poza ściana nośna , jak rozwiazywane są takie sytuacje, na czym ewentualnie podpierane sa okna.
Czy ktoś juz walczył z tym problemem? moze jakieś zdjecia by sie znalazły? :wink:
Pozdrawiam .

Wakmen
08-04-2008, 07:50
pkm - Na forum jest jeden bardzo długi wątek o oknach. W tym problem, że dokładnie nie pamiętam tytułu ale na którejś tam stronie są schematy jak montować poprawnie okna w różnego rodzaju ścianach - równieą 3 warstwowych.

pkm
08-04-2008, 14:35
Schemat generalnie znam, problem jest w tym że w moim przypadku wychodzi mocmo z lica ściany nośnej, i takie przypadki już nie są przedstawiane, interesuje mnie szczególnie sposób podparcia takich okien i czym, przypuszczam ze wiele osób juz ten problem rozwiazało, bo słysze o ociepleniach 20- nawet 25cm. Więc moze znajdzie kto zaprezentuje swoje rozwiazanie.
Pozdrawiam

brachol
08-04-2008, 19:31
Schemat generalnie znam, problem jest w tym że w moim przypadku wychodzi mocmo z lica ściany nośnej, i takie przypadki już nie są przedstawiane, interesuje mnie szczególnie sposób podparcia takich okien i czym, przypuszczam ze wiele osób juz ten problem rozwiazało, bo słysze o ociepleniach 20- nawet 25cm. Więc moze znajdzie kto zaprezentuje swoje rozwiazanie.
Pozdrawiam
jakis czas temu tak z 2 lata w tym watku chyba ktos prezentowal specjalne uchwyty do mocowania okien w scianie 3W

lus
10-04-2008, 06:08
Czy ktoś miał w projekcie gazobeton 24 + 12 styro, a zamienił to na silkaty 24 (ewent. 18cm) + 12 ociepl. bez zmian konstrukcyjnych fundamentów i stropów ?

brachol
11-04-2008, 13:24
A ja mam taki problem czy stawialiscie moze sciany szczytowe z silki 18 cm? jakos je wzmacnialiscie czy nie? Ja w budynku gospodarczym mam scianki szczytowe wysokie na 3 metry i tak sie zastanawiam czy to jakos wzmacniac? Dodam ze wiezba nie dotyka sciany szczytowej wiec bedzie to konstrukcja samonosna

Wakmen
12-04-2008, 17:28
Czy ktoś miał w projekcie gazobeton 24 + 12 styro, a zamienił to na silkaty 24 (ewent. 18cm) + 12 ociepl. bez zmian konstrukcyjnych fundamentów i stropów ?
Ja w projekcie miałem ceramikę ale chciałem docelowo mieć BK tylko że byłem tak bardzo zmienny, ze pozostało na silikatach. Oczywiście 18cm ale styropian to 15 i to jest to niezbędne minimum. Wełny na dachy to w sypialniach mam po 25 cm a na klatce schodowej i w łazience mam po 30 cm.
Teraz to się cieszę z tego wyboru bo na ogrzanie domku przez 2 ostatnie zimy i ciepłą wode przez cały czas zużyłem tylko 18mp. opału. (prawie bo mam jeszcze z 0,5mp). To chyba nie wiele z czego jestem bardzo zadowolony.

Wakmen
12-04-2008, 17:35
A ja mam taki problem czy stawialiscie moze sciany szczytowe z silki 18 cm? jakos je wzmacnialiscie czy nie? Ja w budynku gospodarczym mam scianki szczytowe wysokie na 3 metry i tak sie zastanawiam czy to jakos wzmacniac? Dodam ze wiezba nie dotyka sciany szczytowej wiec bedzie to konstrukcja samonosna
To pytanie mnie bardzo ubawiło (kiedyś miałem podobne dylematy ale budowa mnie wyprostowała).
Jak już wyżej napisałem mam domek z M18 (wcześniejszy produkt przed E18) i od stropu do samej kalenicy mam z 5 m i jakoś się nie stresuję. Od środka mam tuż przy ścianie krokwię a od zewnątrz przyklejony styropian i znowu krokwia. Wszystko jest bardzo sztywne - to wiem na pewno bo mieszkam na wzgurzu i jak czasami tak pożądnie wieje ... to nic nie czuję. W projekcie oczywiście na każdej ściance szytowej miałem wykonać cieniutki wieniec z 2 prętów 12mm ale nie zrobiłem tego. Taką podjąłem decyzję po konsultacji z kierownikiem budowy i jeszcze kilkoma osobami.

pkm
13-04-2008, 23:04
Problem z ścianami szczytowymi to głównie problem na etapie wznoszenia budynku, przed zamontowaniem więżby dachowej, szczyt budynku bez rdzeni jest bardzo narażony na porywy wiatru, co roku na budowach ,,pada" wiele szczytów budynków, niszcząc często przy tym stropy.
Dlatego zalecam wykonywać rdzenie, wieńce w ścianie szczytowej, szczególnie jezeli sa wysokie.

klinkier50
14-04-2008, 07:48
silikaty to super material budowalismy z tego 15 lat na zachodzie obecnie w Polsce! podstawa to pierwsza warstwa! zainterasowanych zapraszam

[email protected]

jahani
22-04-2008, 19:00
Witam klub silikatowców :)
Planuje wykonać ściane 3 warstwową :
- 12cm Ekoklinkier
- 2cm pustka powietrzna
- 20cm styropian
- 18cm SilkaE
W tym układzie zaczyna martwić mnie troche osadzenie okien (a niektóre mam spore) w takiej ścianie, wiadomo ze okno powinno być tuz przed warstwą elewacyjna, czyli okna beda 20 cm poza ściana nośna , jak rozwiazywane są takie sytuacje, na czym ewentualnie podpierane sa okna.
Czy ktoś juz walczył z tym problemem? moze jakieś zdjecia by sie znalazły? :wink:
Pozdrawiam .

Witam!
Mam podobny układ:
ścianę 3 warstwową :
- 12cm Ekoklinkier (cafena) w trakcie
- 1cm pustka powietrzna
- 16cm styropian
- 18cm Silikat
i spore okna
Powiem ci że to trochę kłopot, albo znajdziesz drogie kotwy, albo dobry montaż (jedno i drugie możesz po zwróceniu się do Jareko) albo pokombinujesz. Ja nie zdecydowałem się na ofertę Jareko (mam nadzieje że nie będę żałował) chociaż mam pewne obawy, czy nie lepiej było zapłacić za spokój.
U mnie jest takie rozwiązanie (czasochłonne i zwiększające trochę koszty) i do końca nie jestem z niego zadowolony:
dołem beleczka metalowa 70X30 mm podparta w środku takimi http://www.e-dach.pl/gdp_artykul_zdjecia/balkenschuhe_I_art.jpg uchwytami do krokwi, mocowanymi od spodu belki - uchwyt mocowany "do góry nogami". Ma kilka zalet w tym przystępną cenę. Największe okna mam 220x360 cm (4x90) , mniejsze - postawiłem okna tylko na tych uchwytach.
Wiem że to nie jest idealne rozwiązanie, ale zawsze jakieś wyjście!
Pozdrawiam!

tornado17
23-04-2008, 20:24
tanio sprzedam silikaty z Jedlanki:
a) szer. 12 cm
b) szer. 24 cm
Zostało mi kilka palet z zeszłego roku

Warszawa Białołęka

ar_com
24-04-2008, 10:31
Słuchajcie, znajomi mowią mi zebym ocieplił strop garazu jakimś styropkiem 6-10cm , argumentyują to tym ze drzwi garażowe garazu wbudowanego w bryłe budynku nie trzymają ciepła i garaz sie mocna wychładza, twierdzą ze oni tez nie ocieplali na początku tego stropu ale zaraz po 1 zimie odrazu kładli styro bo w pomieszczeniu nad garazem bylo wyraznie chłodno i to ponoć szło od podłogi, zastanawia mnie tez w takim wypadku wychładzanie scian garazu - skoro to silka moze warto by bylo tez od wewnatrz obłozyc moze jakąś wełną 5cm sciany garazu przylejgające do częsci mieszkalnej ??

co o tym myslicie ?

pzdr
art

Gosc_gość
24-04-2008, 17:33
Słuchajcie, znajomi mowią mi zebym ocieplił strop garazu jakimś styropkiem 6-10cm , argumentyują to tym ze drzwi garażowe garazu wbudowanego w bryłe budynku nie trzymają ciepła i garaz sie mocna wychładza, twierdzą ze oni tez nie ocieplali na początku tego stropu ale zaraz po 1 zimie odrazu kładli styro bo w pomieszczeniu nad garazem bylo wyraznie chłodno i to ponoć szło od podłogi, zastanawia mnie tez w takim wypadku wychładzanie scian garazu - skoro to silka moze warto by bylo tez od wewnatrz obłozyc moze jakąś wełną 5cm sciany garazu przylejgające do częsci mieszkalnej ??

co o tym myslicie ?

pzdr
art

Rozwiązanie warte rozważenia, żeby ocieplić ścianę miedzy garażem i częścią mieszkalną.
Muszę sprawdzić jak mam u siebie w projekcie.
Myślę, że można też rozważyć zamontowanie chociaż 1-ego kaloryfera w garażu, żeby się tak nie wyziębiało.

piotr.nowy
24-04-2008, 18:46
Słuchajcie, znajomi mowią mi zebym ocieplił strop garazu jakimś styropkiem 6-10cm , argumentyują to tym ze drzwi garażowe garazu wbudowanego w bryłe budynku nie trzymają ciepła i garaz sie mocna wychładza, twierdzą ze oni tez nie ocieplali na początku tego stropu ale zaraz po 1 zimie odrazu kładli styro bo w pomieszczeniu nad garazem bylo wyraznie chłodno i to ponoć szło od podłogi, zastanawia mnie tez w takim wypadku wychładzanie scian garazu - skoro to silka moze warto by bylo tez od wewnatrz obłozyc moze jakąś wełną 5cm sciany garazu przylejgające do częsci mieszkalnej ??

co o tym myslicie ?

pzdr
art

Warto!
Koszty nie sa jakieś ogromne a faktycznie można trochę na ogrzewaniu zaoszczędzić.
No i sumienie jakieś takie spokojniejsze... :wink:

efilo
24-04-2008, 18:54
ar_com

ja mam budynek zaprojektowany w silikatach więc projekt od razu to przewiduje - ocieplony jest strop oraz ściana przylegająca do budynku. Styropianem. Po co wełna? W tym wypadku raczej gorsza niż lepsza.

A swoją drogą pytanko. Czy ktoś jakoś ociepla ościeże przy bramie garażowej? Bo jak garaż jest z silikatów to akurat nie jest to zbyt ciepłe miejsce.

osek
24-04-2008, 20:06
odnośie tego kaloryfera w garażu- to trzeba sie zdecydować :P albo oszczędzamy na energii albo nie ;d
w garażu moze być chłodno, a jeden grzejnik który nie ociepli tego pomieszczenia będize ogromną stratą ciepła jakby nie było ;)

efilo
24-04-2008, 20:22
odnośie tego kaloryfera w garażu- to trzeba sie zdecydować :P albo oszczędzamy na energii albo nie ;d
w garażu moze być chłodno, a jeden grzejnik który nie ociepli tego pomieszczenia będize ogromną stratą ciepła jakby nie było ;)

he? :o

grzejnik który nie ociepli będzie stratą? ale o co chodzi?
można bez skrótów myślowych poprosić?

P.S. Ja mam zamiar miec grzejnik - generalnie będzie miał za zadanie grzać.

osek
24-04-2008, 20:26
odnośie tego kaloryfera w garażu- to trzeba sie zdecydować :P albo oszczędzamy na energii albo nie ;d
w garażu moze być chłodno, a jeden grzejnik który nie ociepli tego pomieszczenia będize ogromną stratą ciepła jakby nie było ;)

he? :o

grzejnik który nie ociepli będzie stratą? ale o co chodzi?
można bez skrótów myślowych poprosić?

P.S. Ja mam zamiar miec grzejnik - generalnie będzie miał za zadanie grzać.

na rozum ;)
ocieplacie ściane garaz-dom aby jak najmniej ciepła uciekło od domu do garażu- i dalej...
grzejnik w garażu to tak bardziej przesadzajac już- grzejnik na dworzu ;)
aleto nie dom pasywny,tak wiem wiem. ;)

Gosc_gość
24-04-2008, 20:36
odnośie tego kaloryfera w garażu- to trzeba sie zdecydować :P albo oszczędzamy na energii albo nie ;d
w garażu moze być chłodno, a jeden grzejnik który nie ociepli tego pomieszczenia będize ogromną stratą ciepła jakby nie było ;)
No tak, jak grzejnik nie będzie sterowany to będzie chodził na full i nie będzie to miało sensu, ale jak grzejnik będzie sterowany i będzie się załączał po spadku temperatury poniżej np. 10st lub może więcej, to wcale taką dużą stratę ciepła nie będzie generował. Oczywiście zastosowanie tego jednego grzejnika nie uzasadnia braku przyzwoitego ocieplenia garażu, łącznie z zastosowaniem odpowiedniej jakości bramy garażowej np: bramy Normstahl seria g60 mają współczynnik U=1.0.
http://www.normstahl.pl/pl/produkty/bramy-garazowe/bramy-sekcyjne-gorne-g60/g60-trend/szczegoy-techniczne.html
Wszystko razem zapewni komfortowe warunki w garażu, nawet dla tych co będą chcieli zrobić tam mały warsztacik i lubią sobie czasem coś podłubać albo przy samochodzie, albo przy czymkolwiek. Czyli np. dla mnie :P

efilo
24-04-2008, 20:37
osek
idąc tym rozumowaniem to budynek mieszkalny też nie powinien być ogrzewany. :wink:

jakbym nie miała grzejnika w garażu to by mi wodomierz zamarzł :wink:

P.S. Aż taka wielka strata ciepła to nie jest - przecież garaż jest ocieplony tak samo jak reszta domu. Jedynym minusem jest oczywiście brama garażowa która nie dość że wielka to jeszcze od czasu do czasu otwarta. :roll: :D

osek
24-04-2008, 21:11
efilo grzejnik ten na pewno jest KILKUKROTNIE większą stratą ciepła niż np ocieplenie ściany garaż-dom ;)
poprostu- ilośc potrzebnej dla całego domu energii dzielisz na n-pomieszczeń dodać garaż ;)
moim zdaniem- oszczędzanie energi= mniej na energie ;) a na pewno wiecej zaszczędzi sie nie wkładając grzejnika do garażu ;)
pozdrawiam.

edit: nie bedizesz miała gdzie słoików trzymać :P

efilo
24-04-2008, 21:20
mam pomieszczenie ogrodowe :P

garaż służy do 'przechowywania' aut 8)

niestety kompletnie nie trafiają do mnie Twoje argumenty. ale może dlatego że nie wyobrażam sobie nieogrzewanego garażu.
dla mnie strata ciepła jest wtedy gdy ciepło spiernicza z domu a nie wtedy gdy kocioł pracuje.

P.S. Istniejący grzejnik zawsze można wyłączyć. A jak go nie ma to włączyć już ciężej :lol:

efilo
24-04-2008, 21:23
A może Ty osek skoro masz takie 'pasywne zacięcie' poradzisz mi co zrobić z ościeżem przy bramie garażowej. Wbrew temu co możesz sądzić po poprzednich postach zależy mi na wattach :wink:

Tom.Pakość
24-04-2008, 23:27
Na dniach będę kupował klej do Silki i w hurtowni, gdzie mam rabaty zaproponowali mi cenę 13,70 za worek 25 kg (Izolbet - Zaprawa murarska do silikatów). Cena standardowa to 15 PLN. Wydajność tego kleju w praktyce to ok. 4 kg na m2 muru.
Dobra ta cena czy nie?

efilo
25-04-2008, 06:56
Ja kupowałam Alpol AZ 110 wydajność ok. 5 kg na m2. Cena 16 zł.
Więc Twoja oferta jest super atrakcyjna w stosunku do mojej. Z drugiej strony na klej na cały dom wydałam trochę ponad tysiąc złotych więc za bardzo nie ma o co walczyć. Za to na bloczkach zyskałam 15 tys. I to było Coś.

osek
25-04-2008, 10:01
elifo
mamy odmienne zdanie nt oszczędzania i płacenia mniej za rachunki ; )
dla mnie o jeden wat niepotrzebny wiecej- to strata : D tak jak zakladanie za dużych czy za małych grzejników ;d
(czy nie taniej byłoby pozwolić tej ścianie garaż-dom na nieocieplenie jej i w ten sposób delikatnie ocieplić garaż :) )
z oscieżą sprawa prosta- styropianem założyć? ;)

ar_com
25-04-2008, 10:39
A jest jakies zagrozenie ze gdy ocieplimy sciana garazową łaczącą sie z częscia mieszkalną domu to moze pod tym styropkiem sie dziać cos niedobrego np w postaci grzybka muchomorka :wink: czy to raczej niemozliwe - tymbardziej na silikacie ?

co myslicie?


art[/quote]

osek
25-04-2008, 10:52
A jest jakies zagrozenie ze gdy ocieplimy sciana garazową łaczącą sie z częscia mieszkalną domu to moze pod tym styropkiem sie dziać cos niedobrego np w postaci grzybka muchomorka :wink: czy to raczej niemozliwe - tymbardziej na silikacie ?

co myslicie?


art[/quote]

muchomorów nie hodujemy bo są niejadalne ; p
alepytanie dośc ciekawe, kłopot w tym że trudno odpowiedzieć
ale garaż raczej nei należy do szczelnych puszek, dodatkowo ściana ta zawsze jest ocieplna od strony domu, jeśłi pojwaiłaby sie tam jakaś wilgość to powinna dość szybko odparwać... ale to tylko takiemoje zdanie, znawcą nie jestem ; )

efilo
25-04-2008, 13:07
A jest jakies zagrozenie ze gdy ocieplimy sciana garazową łaczącą sie z częscia mieszkalną domu to moze pod tym styropkiem sie dziać cos niedobrego np w postaci grzybka muchomorka :wink: czy to raczej niemozliwe - tymbardziej na silikacie ?

co myslicie?


art

myśle że prawdopodobieństwo bliskie zeru. musiałaby się tam wykraplac para wodna a do tego potrzeba by było żeby po tej stronie garażu było cieplej a ściana ziębiona od strony domu.

osek - myśle że nie mamy o czym dyskutować bo mamy inne podejście. Jeżeli ściana grzałaby od strony garażu to automatycznie ziębiłaby od strony domu. Brr. Ja wyznaję zasadę oszczędność nie za cene komfortu. A że komfort kosztuje watta? Cóż...

Tekstu 'styropianem założyć' nie kumam niestety. Coś więcej powiesz czy to takie nieprzemyślane było?

Edit:
Zakręcona jestem. Już zdążyłam popytać o innym miejscu (połączenie taras - okno balkonowe) i myślałam że o tym piszesz. Co do garażu to brzmi prosto ale nie wiem jak to połączyć z bramą garażową - żeby nie zabierać szerokości wjazdu. Jest taki materiał podobny do styropianu który ma dużo lepszy współczynnik lambda i można dać cieniutką warstwę.

It****
29-04-2008, 14:25
Witam klub silikatowców :)
Planuje wykonać ściane 3 warstwową :
- 12cm Ekoklinkier
- 2cm pustka powietrzna
- 20cm styropian
- 18cm SilkaE
W tym układzie zaczyna martwić mnie troche osadzenie okien (a niektóre mam spore) w takiej ścianie, wiadomo ze okno powinno być tuz przed warstwą elewacyjna, czyli okna beda 20 cm poza ściana nośna , jak rozwiazywane są takie sytuacje, na czym ewentualnie podpierane sa okna.
Czy ktoś juz walczył z tym problemem? moze jakieś zdjecia by sie znalazły? :wink:
Pozdrawiam .

Witaj.
U nas wykonawca od okien zamontuje takie skrzynki z płyt OSB. Na tym po wymurowaniu elewacji zamontuje okna. Twierdzi, że takie rozwiązanie sprawdziło mu się bardziej niż jakieś mocowanie za pomocą styroduru.

Ja mam inny teraz problem - przerzuciłam cały wątek i jeszcze pogooglałam w sieci. Czy ktoś wie, gdzie (jakiej firmy) mogę dostać puszki wentylacyjne do ściany osłonowej ale o wymiarach około 9,5 cm? Te standardowe do klinkieru mają 11 cm, a ja będę miała elewację z silikatowej cegiełki łupanej. No i klops ...

Przy okazji - dla tych co szukają kotew łączących ściany 3w polecam Koelnera (tańsze niż Habe), oraz system do nadproży JORDAHL & PFEIFER.

pozdrawiam
Iwona

lus
30-04-2008, 20:16
Czy ktoś budował z silikatów litewskich ?

Gore_
15-05-2008, 19:43
Wszyscy tak zarobieni że nikt nic nie pisze, szkoda bo mam dylemat czy budować na klej czy zaprawę?
Mam pytanie do tych co wybudowali czy poraz drugi też budowalibyście na klej/zaprawe?
Wiem że temat był już dyskutowanya ale ja nie jestem przekonany a musze sie szybko zdecydować.

Gosc_gość
15-05-2008, 20:28
Wszyscy tak zarobieni że nikt nic nie pisze, szkoda bo mam dylemat czy budować na klej czy zaprawę?
Mam pytanie do tych co wybudowali czy poraz drugi też budowalibyście na klej/zaprawe?
Wiem że temat był już dyskutowanya ale ja nie jestem przekonany a musze sie szybko zdecydować.

Mi ekipa będzie budować na klej, bo tak sobie zażyczyłem, ale dlaczego to sam w zasadzie nie wiem :roll:
nie chciało mi się zgłębiać tematu, może na klej będzie ładniej wyglądać :wink:

TINEK
15-05-2008, 21:04
Mi ekipa będzie budować na klej, bo tak sobie zażyczyłem, ale dlaczego to sam w zasadzie nie wiem :roll:
nie chciało mi się zgłębiać tematu, może na klej będzie ładniej wyglądać :wink:

Witam
Ja budowałem na klej i mam wrażenie, że rok temu miałem tak samo mocne argumenty jak Kristoforus :D .
Czy drugi raz bym się zdecydował - nie wiem. Ścianki działowe murowali na zaprawę (klej sie skończył) i jest w moim odczuciu tak samo dobrze
pozdrawiam
TINEK

bst
16-05-2008, 09:16
Jak masz super ekipe, i zacznie rowno, to rob na klej..
Ale zadnych zalet w stosunku do zaprawy nie widze, a biorac pod uwage jak silka reaguje z niektorymi klejami, ze mozna mur rekami rozbierac ;) to ja wybralem zaprawe. I tak dom jest tynkowany i obkladany styropianem wiec jaka tu zaleta z kleju. Wewnatrz i tak przewody pewnie polozysz po wierzchu, wiec super rowna powietrzchnia Cie raczej nie interesuje..

godin
16-05-2008, 19:08
Mi ekipa będzie budować na klej, bo tak sobie zażyczyłem, ale dlaczego to sam w zasadzie nie wiem :roll:
nie chciało mi się zgłębiać tematu, może na klej będzie ładniej wyglądać :wink:

Witam
Ja budowałem na klej i mam wrażenie, że rok temu miałem tak samo mocne argumenty jak Kristoforus :D .
Czy drugi raz bym się zdecydował - nie wiem. Ścianki działowe murowali na zaprawę (klej sie skończył) i jest w moim odczuciu tak samo dobrze
pozdrawiam
TINEK

A ja mam mieszankę "wybuchową" Pierwsze dwie warstwy są murowane na zaprawę (zaprawa + Isomur + zaprawa + silikat) a wszystkie powyżej na klej...Różnica w grubości i kolorze (klej biały) :)

asiaf1
25-05-2008, 09:30
Mam pytanie. Czy jeżeli do budowy mam wyliczone przez architekta bloczki silikatowe 333x240x198, 333x120x198, 333x18x198, bez problemu mogę je zastąpić bloczkami długości zamiast 333 np 505 lub 255 bez problemu? Co oznacza klasa bloczków 15 lub 20? Powinny być drążone czy też nie? Jak wybrać silikaty? Pytam bo po przeliczeniu bloczków wskazanych przez architekta i po sprawdzeniu cen już na samych 24-kach tracimy ponad 3000zł.

Adam_bl80
26-05-2008, 10:34
Klasa 15 i 20 to wytrzymałość na ściskanie w N/mm2. Na ściany nadziemia używa się zazwyczaj bloczki drążone klasy 15, bloczki pełne na piwnice. Ze względów konstrukcyjnych można zamienić bloczki Silki na bloczki np. grupy silikaty. Bloczki z grupy silikaty mają inną wysokość- 22cm, trzeba sprawdzić ilość warstw w pionie, będzie pewnie inna. Jeżeli architekt projektując otwory okienne i drzwiowe brał pod uwagę wymiary modułowe Silki, po zmianie producenta może być więcej odpadów.

godin
26-05-2008, 17:00
... Ze względów konstrukcyjnych można zamienić bloczki Silki na bloczki np. grupy silikaty. Bloczki z grupy silikaty mają inną wysokość- 22cm, trzeba sprawdzić ilość warstw w pionie, będzie pewnie inna. Jeżeli architekt projektując otwory okienne i drzwiowe brał pod uwagę wymiary modułowe Silki, po zmianie producenta może być więcej odpadów.
Można też dopasować otwory okienne i drzwiowe do danego materiału, z którego są budowane ściany (dokonując tym samym modyfikacji w projekcie) wtedy odpadów będzie mniej :wink: My oryginalnie mieliśmy Silkę a budujemy z Grupy Silikatów 8) :)

magos
27-05-2008, 12:06
Mam pytanie do budujacych z polskich silikatow-jakiej sa jakosci, od jakiegoproducenta kupiliscie?
Chcemy budowac z silki,chcemy wiedziec najpierw ktora warto kupic, pozniej bedziemy szukac wg.ceny.
Pozdrawiam :D

Zbyszek 1'
27-05-2008, 13:00
Ja budowałem z silikatów z Jedlanki - jakość była ok, murowałem na tradycyjną zaprawę, rozważałem murowanie na klej ale uznałem że niepotrzebnie wydał bym pieniądze.
Ja ściany zewnętrzne murowałem z 24, wewnętrzne nośne z 18 a działówki z 12.
Te wewnętrzne z 18 to był mój pomysł a architekt nie wybił mi go z głowy.
Jak już kombinować to odwrotnie tzn. 18 na zewnątrz a 24 w środku.

Własnymi siłami kładłem elektrykę - po tej akcji rozumiem dlaczego niektórzy elektrycy chcą większą kasę za wykonanie instalacji w silikatach.
Wywiercenie gniazd na puszki zabiera dużo więcej czasu i siły niż w innych materiałach.

TINEK
27-05-2008, 16:58
Witam
Ja zbudowałem z silikatów z Teodorów - zastrzeżeń do materiału nie miałem
pozdrawiam
TINEK

Zonzi
28-05-2008, 10:43
Magos
Jak sie zaczynalismy budowac w sierpniu 2007 to pytanie nie bylo o producenta tylko kto bedzie chcial sprzedac silikaty bo wszystko szlo na duze budowy. Mamy Jedlanke i jest ok, bardzo malo odpadow.

Co do wiercenia puszek to trzeba kupic porzadna koronke diamentowa. Papraki robia zwyklymi do betonu komorkowego i dziwia sie ze im nie idzie. W markecie koszt ok 160 PLN. Wiertlo sie tepi po ok 15 puszkach ale mozna nawiercac wstepnie porzadnym wiertlem a pozniej koronka.

kania_nowa
28-05-2008, 11:47
a co z XELLA? ok?

krysia2006
28-05-2008, 11:57
w skrócie, mam silikaty grubości 24, potem wełna 15, pustka i elewacja z cegiełek silikatowych, mieszkamy i jest super, miły klimat, ciepło, może nawet za ciepło dzięki kominkowi i polecam wszystkim domy z silikatów...

cieszę się także że wybraliśmy silikaty 24, jednak trochę wiercenia było, myslimy jeszcze o odkurzaczu centralnym i czarno widze grubość 18...

to tyle, ale zostało mi troche elewacyjnej cegły, czy ktoś robił z takiej cegły słupki ogrodzeniowe????, co o tym myślicie??

filipek
28-05-2008, 14:35
to tyle, ale zostało mi troche elewacyjnej cegły, czy ktoś robił z takiej cegły słupki ogrodzeniowe????, co o tym myślicie??

Cześć

Ja zamierzam zrobić. Pomaluję Sarsilem i bedzie OK, zastanawiam się tylo czy dać dodatkowo jakiś kolor.

pozdr
filipek

piwalek
28-05-2008, 14:58
Ja mam 24cm na zewnątrz i 11cm na działowych - wszystko sprowadzone z Niemiec bo budowę rozpocząłem w zeszłym roku kiedy na pytanie "Czy dostanę Silkę?" słyszałem odp. "Panie, może za 3-4 miesiące ale bez żadnej gwarancji"...

Cena była dość atrakcyjna ale najważniejsza była niesamowita jakość!

W środku zabrakło mi jakieś 5m2 bloczków które robotnicy sami kupili u lokalnego dystrybutora - jak mi potem pokazali w porównaniu z niemieckim odpowiednikiem to były marnej jakości bloczki (kruche, niewymiarowe itp.)

Ogólnie - polecam bardzo silikaty ale tylko te "dobre"

Pozdr.

Gosc_gość
28-05-2008, 15:03
Ogólnie - polecam bardzo silikaty ale tylko te "dobre"

Pozdr.

A jakie są konkretnie te nie"dobre" ?? bo ja się na razie z takimi nie spotkałem.
Może do tej pory nie spotkałem tych "dobrych" ? :roll: ?

piwalek
28-05-2008, 15:47
No przyznam szczerze że nie wiem co mi robotnicy kupili (chyba to była Silka Xelli) ale nie to że były one jakieś tragiczne czy złe... tylko w porównaniu z tymi niemieckimi wypadały znacznie gorzej. Te niemieckie miały bardzo gładką powierzchnię, były idealnie równe, nie kruszyły się, nie pękały... a z tej polskiej nawet z tych kilku metrów zostały odpady (z niemieckiej było 0 odpadów).

Nota bene dlatego zamawiając 24cm zostało mi kilka palet extra (bo myślałem że jednak jakieś odpady będą), a na działówkach ciut nie doszacowałem... ;)

magos
28-05-2008, 16:53
Dzieki za odpowiedzi :D

Piwalek-a mozesz napisac skad sprowadzales silke i jak organizowales transport,niemiecki czy z Polski?Tez rozwazamy taka opcje :wink:

piwalek
28-05-2008, 22:58
Producent tego co ja brałem jest tu:
http://www.heidelberger-kalksandstein.de/

Transport był z okolic trójmiasta (facet woził tam jakieś zboże i wracał pusty). Problem był trochę z rozładunkiem palet bo ciężarówki nie miały HDS-a ale przy odrobinie cierpliwości i pomyślunku jakoś daliśmy sobie radę ;)

Jak chcerz to mogę dać namiary na faceta na priv-a

Pozdrawiam.

asiaf1
31-05-2008, 19:32
No przyznam szczerze że nie wiem co mi robotnicy kupili (chyba to była Silka Xelli) ale nie to że były one jakieś tragiczne czy złe... tylko w porównaniu z tymi niemieckimi wypadały znacznie gorzej. Te niemieckie miały bardzo gładką powierzchnię, były idealnie równe, nie kruszyły się, nie pękały... a z tej polskiej nawet z tych kilku metrów zostały odpady (z niemieckiej było 0 odpadów).

Nota bene dlatego zamawiając 24cm zostało mi kilka palet extra (bo myślałem że jednak jakieś odpady będą), a na działówkach ciut nie doszacowałem... ;)

Dzisiaj bysliśmy w składzie budowlnym i oglądalismi materiały na ściany m. in. ytong (wygladał kiepsko) oraz silikaty xella - bardzo gładkie i równe, chyba się zdecydujemy, a ceny (brutto) jakie nam zaproponowano to:
24 - 6,50zł
18 - 5,20zł
12 - 3,80zł
Co do ceny stali, zaporoponowano nam:
fi 6 - 3,45zł
10 - 3,30zł
14 - 3,25zł
Czy uważacie że ceny są do przyjęcia?
Zapomniała jeszcze o bloczkach fundamentowych Certus B20 (24)
4 zł brutto.

Gorgio
31-05-2008, 21:06
Witam.

Planuję budować z silikatów. Mnie zaproponowano następujące ceny (brutto):

z Przysieczyna (transport - 80 km)
25 - 4,48
24 - 4,38
18 - 3,74
12 - 2,47

z Ostrołęki (transport - 310 km)
25 - 4,68
12 - 2,66

magos
31-05-2008, 21:27
jaka roznica w cenie do xelii :)

asiaf1
02-06-2008, 07:16
Witam.

Planuję budować z silikatów. Mnie zaproponowano następujące ceny (brutto):

z Przysieczyna (transport - 80 km)
25 - 4,48
24 - 4,38
18 - 3,74
12 - 2,47

z Ostrołęki (transport - 310 km)
25 - 4,68
12 - 2,66

Centy atrakcyjne, ale z tego co wiem to bloczki te sa mniejsze od xelli więc trzeba ich więcej.

OGC
02-06-2008, 09:02
Witajcie silikatowcy :)
Szukacie materiału, a u mnie leży około 10 palet silikatów 24. Miałem je źle policzone.
Naprawdę bardzo tanio odstąpię. Muszę sobie uporządkować wreszcie działkę a te palety mi przeszkadzają. Jak ktoś potrzebuje z okolic Wieliczka, Kraków to dajcie znać. Ja nie chcę na tym zarabiać tylko chcę się tego pozbyć. OKAZJA !!!
Nie wierzę że nikt nie chce zaoszczędzić. Pieniądze przydadzą się przy wykończeniówce. Każdy 1000 zł zaoszczędzony teraz na pewno ucieszy oko przy późniejszych etapach budowy (wiem coś o tym).

psulek
06-06-2008, 14:16
Hello Silikatowcy,

Mam pytanie do budujących na klej - ile kleju poszło wam średnio na metr kwadratowy ściany? Producenci podają jedno, ale to chyba tylko dla warunków idealnych jest - bo zawsze są jakieś straty dodatkowe związane z rozrobieniem i nałożeniem zaprawy.

No i czy ktoś wie, gdzie można w okolicach Piaseczna pod Wa-wą kupić kilenię skrzynkową do kleju ?

Pozdrawiam

Paweł

inches
09-06-2008, 08:03
Producent tego co ja brałem jest tu:
http://www.heidelberger-kalksandstein.de/

Transport był z okolic trójmiasta (facet woził tam jakieś zboże i wracał pusty). Problem był trochę z rozładunkiem palet bo ciężarówki nie miały HDS-a ale przy odrobinie cierpliwości i pomyślunku jakoś daliśmy sobie radę ;)

Jak chcerz to mogę dać namiary na faceta na priv-a

Pozdrawiam.

Witam,
dokładnie które brałeś? Czy Quadro o grubości 24 jest odpowiednikiem silki 24? Są tutaj też takie bardzo szerokie i wysokie. Wydawałoby się, że szybko będzie się budować. Jak one kształtują się cenowo.
Niesety ja po niemiecku ni w ząb. Nie mogę się doczytać jakie mają klasy wytrzymałości. Proszę o info.

MCB
09-06-2008, 08:17
.

inches
16-06-2008, 07:13
Witam

Wczoraj dowiadywałem się o ceny silikatów i tak w jednym składzie Silka: N24 - 7,10 zł, N18 - 5,80 z transportem i rozładunkiem, w drugim składzie mieli silikaty z Barlinka( jakaś nowa produkcja) N24 - 5,4 zł + ok. 10 % za transport i rozładunek. Słyszeliście o bloczkach silikatowych z Barlinka?

Ponawiam pytanie o bloczki silikatowe z Barlinka. Czy słyszeliście o nich coś i macie jakiś kontakt, bo jakoś nie mogę znaleźć w sieci?

Właśnie zaczynam lekturę
http://silikatybarlinek.pl/

asiaf1
25-06-2008, 13:57
A u nas coś się zaczęło.....fotki poniżej :)

asiaf1
29-06-2008, 17:08
Witam, czym ciąć silkę? Najlepiej bez prądu bo u nas budowa na agregacie....

Blanka J.
29-06-2008, 17:15
Jakie są wady działówek o gr. 8 cm z silikatów?
Z góry dziekuję za rady.

Blanka

filipek
30-06-2008, 19:17
Jakie są wady działówek o gr. 8 cm z silikatów?
Z góry dziekuję za rady.

Blanka

że są cieniutkie. U mnie hydraulicy przy podkuwaniu wybili dziurę na drugą stronę i raz tynkarze przy powiekszaniu otworu na puszkę, ale po zachlapaniu zaprawą jest OK.
Przy murowaniu kazałem co którąś warstwę kłaść drut 6.

Pozdr
filipek

brachol
30-06-2008, 23:53
Witam, czym ciąć silkę? Najlepiej bez prądu bo u nas budowa na agregacie....
jak bez pradu to specjalna gilotyna ale koszztuje cos kolo 1000 zl z tego co pamietam

02-07-2008, 09:30
Jakie są wady działówek o gr. 8 cm z silikatów?
Blanka

Ja zdecydowałem się na działówki z bloczków 12cm. Koszt nieco większy, ale brak problemów związanych z przekuwaniem się na drugą stronę ściany przy pracach instalacyjnych. A i ościeżnice zamontowane na takich ścianach wyglądają tak bardziej, hmmm... poważnie... :lol:

A tak poza tym polecam silikaty. Podczas ostatnich upałów temp na zewnątrz od strony tarasu wynosiła 37-38 st.C, zaś w środku przy uchylonych oknach temperatura podniosła się przez cały dzień z 21,5 do 23st. - caaałkiem przyjemnie... 8)

Pzdr.,

Vafel
02-07-2008, 10:16
Hmm...

A takie połączenie jak beton komórkowy w ścianach zewnętrznych i silikaty jako działówki? Ściany zewnętrzne ciepłe, a dzięki silikatom w środku dobra izolacyjność akustyczna między pomieszczeniami, no i jest masa, żeby była akumulacyjność cieplna.

Co o tym myślicie? Czy takie połączenie może sprawić jakieś problemy (nie wiem, np. pękanie na styku silikatów i BK lub coś w tym stylu)?

Wakmen
02-07-2008, 12:36
Jakie są wady działówek o gr. 8 cm z silikatów?
Z góry dziekuję za rady.

Blanka
Zbyt cieńkie by wiercić w nich udarem lub kuc młotem. Bardzo duże prawdopodobieństwo, że popękają.

Wakmen
02-07-2008, 12:37
Witam, czym ciąć silkę? Najlepiej bez prądu bo u nas budowa na agregacie....
Ja nie znam innego, skutecznego rozwiązania jak tylko ciąć dużym fleksem.

Wakmen
02-07-2008, 12:41
Hmm...

A takie połączenie jak beton komórkowy w ścianach zewnętrznych i silikaty jako działówki? Ściany zewnętrzne ciepłe, a dzięki silikatom w środku dobra izolacyjność akustyczna między pomieszczeniami, no i jest masa, żeby była akumulacyjność cieplna.

Co o tym myślicie? Czy takie połączenie może sprawić jakieś problemy (nie wiem, np. pękanie na styku silikatów i BK lub coś w tym stylu)?
Nie zaleca się mieszania dwóch różnych materiałów budowlanych przy stawianiu ścian i uważam, że jeżeli zdecydowałeś się na BK to przy nim pozostań. Twoje oczekiwania wobec silikatów mogą być niedocenione.

Vafel
02-07-2008, 12:50
Nie zaleca się mieszania dwóch różnych materiałów budowlanych przy stawianiu ścian i uważam, że jeżeli zdecydowałeś się na BK to przy nim pozostań. Twoje oczekiwania wobec silikatów mogą być niedocenione.

Nie zaleca się? Ale dlaczego?

I co rozumiesz przez stwierdzenie, że moje oczekiwania wobec silikatów "mogą być niedocenione"? Chodzi Ci o to, że ta izolacyjność akustyczna wcale nie jest taka super?

tosinek
02-07-2008, 15:23
Szanowni,
ja mam 24 silikatu na zwenątrz, a działówki z maxa 12 cm. Jest cicho - fakt, działa jak klima - fakt. Wierci się świetnie, w maxie duzo ciężej. I tyle

Zonzi
03-07-2008, 00:30
Vafel
Takie polaczenie jest jak najbardziej OK. Musisz tylko dopilnowac zeby zbrojenie pod dzialowki bylo dopasowane do wagi silikatow. Jak juz nawet producenci reklamuja system 20 to bedzie ok :lol:

pozdrawiam
T.

inches
03-07-2008, 07:22
U mnie będzie; ściany zewnętrzne silka 24, działówki 12. Chcieliśmy calość z jednego materiału. Cóż fachowcy się trochę pomęczą, a mąż sprawi sobie porządny sprzęt do majsterkowania z czego akurat jest bardzo zadowolony.

odlo78
03-07-2008, 21:49
witam,

może komus zostało trochę połówek N24 (wymiar 115x240x220) - pilnie poszukuję , okolice Otwocka

Pitu-pitu
09-07-2008, 19:11
... My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8) ...
Co to znaczy warunki gruntowe średnie? Na jakiś podmogłych terenach, czy torfowiskach? Z taką łąwą to stawia się na terenach górniczych i przy takiej szerokości ławy trzeba dołorzyć stali mimimum 6 prętów z podwójnymi strzemionami bo sam beton to niewiele pomoże.
Po drugie Silka 18 nie jest dużo cięższa od Porothermu 25.

Dawno mnie nie było - spieszę z odpowiedzią.. wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. Warstwa I - gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 (cokolwiek to znaczy :roll: ) i warstwa IA - gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340. Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m.
tak więc nie najlepiej.. :-? działka ma lekki spadek na południe.. wolę, zeby dom mi nie zjechał :lol:

odlo78
11-07-2008, 11:48
czy dawaliście zbrojenie pod otworami okiennymi ? jest to zalecane na stronie grupy silikaty
albo może dawaliście spoinę pionową na odcinku pod oknem ?

Zonzi
11-07-2008, 13:37
Nie dawalem zbrojenia i kilka rysek jeszcze przed tynkami sie zdarzylo. Nigdy nie dopilnujesz zeby wszystkie cegly byly na zakladke. Daj pod oknem na pelna spoine i powinno byc dobrze.

Radze tez zwrocic fachowcom uwage zeby polewali cegly woda przy obecnych temperaturach. Silikaty bardziej pija wode a przy klejeniu ma to duze znaczenie.

Zastanawiam sie co wybudowac z 3 palet N24 co mi zostaly :D To w sumie 10.5 - 11 m2 ściany. Smietnik i grill ?

odlo78
11-07-2008, 14:00
u mnie murują na zaprawe tradycyjną nie na klej
a w dodatku narzekają że bloczki ciężkie bo zamokły na składzie - a ja się po cichu cieszę że są wilgotne - to tak nie piją
no aż się prosi żeby śmietnik wybudować z resztek w końcu z tego przede wszystkim silikaty sa znane (głównie ich przeciwnikom )

TINEK
11-07-2008, 21:03
Nie dawalem zbrojenia i kilka rysek jeszcze przed tynkami sie zdarzylo. Nigdy nie dopilnujesz zeby wszystkie cegly byly na zakladke. Daj pod oknem na pelna spoine i powinno byc dobrze.

Radze tez zwrocic fachowcom uwage zeby polewali cegly woda przy obecnych temperaturach. Silikaty bardziej pija wode a przy klejeniu ma to duze znaczenie.

Zastanawiam sie co wybudowac z 3 palet N24 co mi zostaly :D To w sumie 10.5 - 11 m2 ściany. Smietnik i grill ?

Ja stosowałem zbrojenie
Już ktoś o to pytał, nawet na 39 stronie wątku fotkę wkleiłem
pozdrawiam
TINEK

Wakmen
13-07-2008, 08:21
Nie zaleca się mieszania dwóch różnych materiałów budowlanych przy stawianiu ścian i uważam, że jeżeli zdecydowałeś się na BK to przy nim pozostań. Twoje oczekiwania wobec silikatów mogą być niedocenione.

Nie zaleca się? Ale dlaczego?

I co rozumiesz przez stwierdzenie, że moje oczekiwania wobec silikatów "mogą być niedocenione"? Chodzi Ci o to, że ta izolacyjność akustyczna wcale nie jest taka super?
Przy tak cieńkiej ścianie nawet nie zauważysz różnicy w dzwiękochłonności obu ścian a później będziesz jeszcze rozczarowany, że źle Ci wymurowali, że bardzo twardze, że musisz zastosować specjalne kołki by powiesić coś ciężkiego (bo są pustki powietrzne.

Wakmen
13-07-2008, 08:28
... My mamy w projekcie 18cm i jak do tej pory nie wzbudzało to we mnie poważniejszych obaw..po lekturze tych kilku stron juz zakiełkowały wątpliowści..

dodam, ze warunki gruntowe mamy średnie.. architekt przy adaptacji z ław 60' zrobił 100' -najpierw podejrzewalam, ze szykuje nam bunkier :wink: ale jak przyjrzałam się badaniom geologicznym i ciężarowi silki to uwierzyłam.. 8) ...
Co to znaczy warunki gruntowe średnie? Na jakiś podmogłych terenach, czy torfowiskach? Z taką łąwą to stawia się na terenach górniczych i przy takiej szerokości ławy trzeba dołorzyć stali mimimum 6 prętów z podwójnymi strzemionami bo sam beton to niewiele pomoże.
Po drugie Silka 18 nie jest dużo cięższa od Porothermu 25.

Dawno mnie nie było - spieszę z odpowiedzią.. wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. Warstwa I - gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 (cokolwiek to znaczy :roll: ) i warstwa IA - gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340. Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m.
tak więc nie najlepiej.. :-? działka ma lekki spadek na południe.. wolę, zeby dom mi nie zjechał :lol:
wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. - trzeba wywieźć. Obowiązkowo.
gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 - rewelacyjnie. Lepij nie mogłeś trafić. Ja mam tak samo i wielu z 70% budujących się na tym forum.
gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340 - tutaj już jest więcej mas zbity, nasiąkliwych ale nie na tyle by sobie włosy wyrywać.
Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m. - Ten jedyny parametr z wymienionych wyżej, ma wpływ na budynk i szerokość (wielkość) ław. Chyba wszystko jasne?

Drapi
17-07-2008, 10:15
Witam wszystkich.
Mam pytanie do fachowców:
czy z kształtek nadprożowych U24 mogę wykonać wieniec?
czy ktoś tak zrobił i jak wygląda sprawa z kosztami w porównaniu do tradycyjnego wieńca?

Daga&Adam
22-07-2008, 22:41
Panowie (i Panie), a co powiecie na:

http://allegro.pl/item404954216_cegla_silka_silikat_silikaty_pustak_ t18.html
http://allegro.pl/item404954570_cegla_silka_silikat_silikaty_pustak_ t24.html

?

18-stka po 2,71 pln
24-ka po 3,26 pln

Cena LOCO Bilgoraj (Lubelskie) - produkuje to firma MEGOLA od paru dobrych lat, wiecej informacji:

http://www.megola.com.pl/dzial/silikaty

Bezposrednio u nich wychodzi to troche drozej - u posrednika taniej, bo biora tego w gigantycznych ilosciach od lat.

Sam zastanawiam sie nad silikatami i biore wlasnie te pod uwage - transport mam zalatwiony za 1,3k pln za TIRa na ktorego wchodzi 1320 szt (22 palety). Zaladunek gratis, rozladunek jakies smieszne pieniadze (wynajecie na godzine koparki z "widlami" zamiast lyzki - ok. 100 pln). Do tego jeszcze trzeba doliczyc 22 palety po bodajze ok 20 pln (mozna potem sprzedac).

Podsumowujac:

- bloczki: 1320 * 3,26 = 4303,2 pln
- palety: 22 * 20 = 440 pln
- transport: 1300 pln
- rozladunek: 100 pln

SUMA: 6143,2 / 1320 szt = 4,65 pln / szt, czyli ok 75 pln / m2 muru.

Ktos u nich juz kupowal ? :)
Troche sie boje silikatow ale tylko pod wzgledem dostepnosci - w okolicy zadna hurtownia nim nie handluje :( Ale wychodzi mi zapotrzebowanie akurat na niecale 3 TIRy, jakby ew. braklo paru bloczkow to mozna betonem komorkowym dorobic :)
pozdr.

Daga&Adam
22-07-2008, 22:43
Witam wszystkich.
Mam pytanie do fachowców:
czy z kształtek nadprożowych U24 mogę wykonać wieniec?
czy ktoś tak zrobił i jak wygląda sprawa z kosztami w porównaniu do tradycyjnego wieńca?

Przeciez plyta stropowa musi sie laczyc z wiencem - zbrojenie stropu musi byc zakotwione w wiencu! Jak chcesz zakotwic prety jak w tym wiencu z obu stron masz "scianke" ? :)
pozdr.

Daga&Adam
22-07-2008, 22:47
I jeszcze mam do Was pytanie! Szczegolnie do tych, co ich murarze narzekali na wage silki. Przeciez jeden bloczek wazy tylko ok 15 kg ?? Lzejsze to od bloczka betonowego. Nie myle sie ? :) Jezeli tak to sie dziwie.. Wlasnie skonczylismy murowac piwnice ze standardowych bloczkow betonowych (30kg jeden) - poszlo dokladnie 5 tys sztuk (150 ton), kazda sztuka musiala byc recznie spuszczona korytkiem w dol i podana murarzowi - kazdy kamien byl cztery razy podnoszony i przenoszony nim wyladowal na murze i nikt nie narzekal... :-)
pozdr.

Drapi
23-07-2008, 14:46
Przeciez plyta stropowa musi sie laczyc z wiencem - zbrojenie stropu musi byc zakotwione w wiencu! Jak chcesz zakotwic prety jak w tym wiencu z obu stron masz "scianke" ? :)
pozdr.[/quote]

Akurat w naszym domku nie ma stropu tylko sufit podwieszany do dolnego pasa wiązarów dachowych

bst
23-07-2008, 14:49
I jeszcze mam do Was pytanie! Szczegolnie do tych, co ich murarze narzekali na wage silki. Przeciez jeden bloczek wazy tylko ok 15 kg ??
pozdr.

ee nie wiem jaka masz silke.. ale E24 wazy ok 25kg/bloczek

Daga&Adam
23-07-2008, 18:27
ee nie wiem jaka masz silke.. ale E24 wazy ok 25kg/bloczek

Hm.



Blok T-24
Przeznaczenie - ścianki działowe, konstrukcyjne, fundamentowe
Dane techniczne Wymiar 250×240×220
Masa ok. 18 kg

"oryginalna" Silka E24 to:

333 x 240 x 198

Czyli przy tej samej grubosci ma 660cm2 VS 550cm2 - roznica niewielka ale po fotkach widac, ze ten "moj" T-24 ma wiecej pionowych otworow. Troche mnie martwi niestandardowa wysokosc - 22cm. Czy jest jakis popularny np. beton komorkowy tej wysokosci, w razie jakby mi zabraklo tej silki ?
pozdr.

slawek.stepien
24-07-2008, 09:33
Witam

Ten temat ma już kilka lat, więc może użytkownicy domów z silki wypowiedzą się jak się mieszka.

Dla ułatwienia proszę o wypowiedzi osób które budowały z silki i ocieplały styropianem.

Czy zmienilibyście styropian na wełnę i czy to ma jakieś znaczenie.

Pozdrawiam

asiaf1
24-07-2008, 10:53
I jeszcze mam do Was pytanie! Szczegolnie do tych, co ich murarze narzekali na wage silki. Przeciez jeden bloczek wazy tylko ok 15 kg ?? Lzejsze to od bloczka betonowego. Nie myle sie ? :) Jezeli tak to sie dziwie.. Wlasnie skonczylismy murowac piwnice ze standardowych bloczkow betonowych (30kg jeden) - poszlo dokladnie 5 tys sztuk (150 ton), kazda sztuka musiala byc recznie spuszczona korytkiem w dol i podana murarzowi - kazdy kamien byl cztery razy podnoszony i przenoszony nim wyladowal na murze i nikt nie narzekal... :-)
pozdr.


Witam, u nas murarze byli od poczatku świadomi że będzie silka, która troche waży i nic nie marudzili ani teraz jak zaczęli murować. Muszę napisać że silka xelli wygląda nieźle, równa i biała :) polecam
A

nabial
24-07-2008, 20:18
Nie zaleca się mieszania dwóch różnych materiałów budowlanych przy stawianiu ścian i uważam, że jeżeli zdecydowałeś się na BK to przy nim pozostań. Twoje oczekiwania wobec silikatów mogą być niedocenione.

Nie zaleca się? Ale dlaczego?

I co rozumiesz przez stwierdzenie, że moje oczekiwania wobec silikatów "mogą być niedocenione"? Chodzi Ci o to, że ta izolacyjność akustyczna wcale nie jest taka super?

można mieszać - spójrz tylko na stronę xella.pl i zauważ, że lansują taki system - ściany zewnętrzne beton komórkowy, ściany wewnątrz - silka
a propos silikatów - u mnie cały budynek z silki, bez mieszania :)
zapraszam do dziennika budowy
a propos cięcia - cięli flexem do betonu o średnicy 23 cm (parę ich poszło na cała budowę - ale jedna sztuka kosztuje ok 55 zł, więc niezbyt wiele - musi byc taka o przerywanej co parę cm krawędzi- trochę pyli, ale za to szybciej przecina

nabial
24-07-2008, 20:23
Witam wszystkich.
Mam pytanie do fachowców:
czy z kształtek nadprożowych U24 mogę wykonać wieniec?
czy ktoś tak zrobił i jak wygląda sprawa z kosztami w porównaniu do tradycyjnego wieńca?

Przeciez plyta stropowa musi sie laczyc z wiencem - zbrojenie stropu musi byc zakotwione w wiencu! Jak chcesz zakotwic prety jak w tym wiencu z obu stron masz "scianke" ? :)
pozdr.

jak sama nazwa wskazuje są to profile nadprożowe, a nie wieńcowe - nie nadają się do wieńca, chyba że do tego nad ścianką kolankową, ale z drugiej strony jeżeli ścianka kolankowa ma byc sztywna to powinna byc połączona słupkami z wieńcem ścianki kolankowej i wieńcem poniżej - zatem nie sądze, aby warto było kombinować, tym bardziej że tanie nie są, szalunek w deskach wyjdzie taniej - a że efekt estetyczny gorszy.........po ociepleniu i zatynkowaniu nie będzie widać :)

jahani
24-07-2008, 21:43
Cena LOCO Bilgoraj (Lubelskie) - produkuje to firma MEGOLA od paru dobrych lat, wiecej informacji:

http://www.megola.com.pl/dzial/silikaty



Ja brałem u nich (za pośrednictwem), w tamtym roku (tj. marzec 2007) i jak na razie sciany stoją, nic sie nie zawaliło (odpukać w nie malowane) :)
Bloczki o wymiarach dl. 50 cm, szer 18 wys 22, ale nie widzę ich w obecnej ofercie.
Pozdrawiam

Daga&Adam
24-07-2008, 23:40
Ja brałem u nich (za pośrednictwem), w tamtym roku (tj. marzec 2007) i jak na razie sciany stoją, nic sie nie zawaliło (odpukać w nie malowane) :)
Bloczki o wymiarach dl. 50 cm, szer 18 wys 22, ale nie widzę ich w obecnej ofercie.


Dzieki piekne. Ja niestety bede musial budowac na szerokosc 24cm, kierbudowi nie bardzo sie widzi 18-stka. Mi w sumie tez - jakas taka cienka ;-) Mniejsza akumulacyjnosc i problematyczne bruzdowanie.. Boje sie tylko ciecia :) Bloczki betonowe (pelne) bez problemu mozna kilkoma uderzeniami duzego mlotka uwalic rowno na wymagana dlugosc. Silikatow nie ma szans ? Trzeba koniecznie ciac ??

BTW. Kolega ktory pisal ze cieli "flexem 23 cm srednicy" - flex jak rozumiem to poprostu katowka ? ;)
pozdr.

jahani
25-07-2008, 08:45
Dzieki piekne. Ja niestety bede musial budowac na szerokosc 24cm, kierbudowi nie bardzo sie widzi 18-stka. Mi w sumie tez - jakas taka cienka ;-) Mniejsza akumulacyjnosc i problematyczne bruzdowanie.. Boje sie tylko ciecia :) Bloczki betonowe (pelne) bez problemu mozna kilkoma uderzeniami duzego mlotka uwalic rowno na wymagana dlugosc. Silikatow nie ma szans ? Trzeba koniecznie ciac ??

BTW. Kolega ktory pisal ze cieli "flexem 23 cm srednicy" - flex jak rozumiem to poprostu katowka ? ;)
pozdr.

1. Rzeczywiście problematyczne bruzdowanie
2. Najlepiej ciąć, chociaż młotkiem murarskim też można rozłupać - a ubytki wypełnić zaprawą
3. tak flex to po prostu kątówka

nabial
25-07-2008, 11:59
23 cm średnicy, bo większe są duużo droższe. Nacinają do pełnej grubości flexa z 4 stron bloczek, a potem puk młotkiem i odpada tyle, ile trzeba, równiutko :)

slawek.stepien
27-07-2008, 21:18
cześć

Domyślam się , że można przerobć projekt gotowy z porothermu 30 na silke 18, więc prosze Was o podpowiedź czy znacie kogoś kto takie rzeczy robi za niezbyt dużą kasę - najlepiej z okolic Poznania, ewentualnie z całej wielkopolski.

U jednego architekta dowiedziałem się, że dom praktycznie trzeba projektowac od nowa, a projekt indywidulany w Poznaniu 18 tys. zł!

Pitu-pitu
28-07-2008, 08:58
wierzchnią warstwę stanowi gleba roślinna o grubości 0,4m. - trzeba wywieźć. Obowiązkowo.
gliny piaszczyste,miękkoplastyczne Il=0,673 - rewelacyjnie. Lepij nie mogłeś trafić. Ja mam tak samo i wielu z 70% budujących się na tym forum.
gliny piaszczyste plastyczne Il=0,340 - tutaj już jest więcej mas zbity, nasiąkliwych ale nie na tyle by sobie włosy wyrywać.
Woda gruntowa jaką sączenie.Głębokość występowania 1,7m. - Ten jedyny parametr z wymienionych wyżej, ma wpływ na budynk i szerokość (wielkość) ław. Chyba wszystko jasne?

Tak jest :D wszystko jasne.. dziękuję bardzo :lol:


Panowie (i Panie), a co powiecie na:

18-stka po 2,71 pln
24-ka po 3,26 pln

Cena LOCO Bilgoraj (Lubelskie) -

a ja myślałam, ze my już mamy tanio :lol:

18-stka po 3,25
24-ka po 4,70

litewskie.. tyle, ze u nas transport wyjdzie znacznie tańszy i skład z HDS więc odpada płatny dodatkowo rozładunek..

am76
28-07-2008, 16:52
Witam klub silikatowców :)
Planuje wykonać ściane 3 warstwową :
- 12cm Ekoklinkier
- 2cm pustka powietrzna
- 20cm styropian
- 18cm SilkaE


Mam podobny układ:
ścianę 3 warstwową :
- 12cm Ekoklinkier (cafena) w trakcie
- 1cm pustka powietrzna
- 16cm styropian
- 18cm Silikat


Witam, widzę że zdecydowaliście się na układ 3W ze styropianem i szczeliną wentylacyjną. Też stoję przed wyborem rozwiązania dla 3W i zastanawiam się nad tą szczeliną - czy ją robić czy nie. Opinie są podzielone tak mniej więcej pół na pół. Dlaczego zdecydowaliście się na robienie szczeliny wentylacyjnej przy styro?