PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18

semiramida
17-07-2012, 13:04
No właśnie męczy mnie temat kominka: jak każdy prawie, też chcę go mieć, mam w projekcie, ale jest mi on wybijany z głowy przez Pana Adama, chętnie poczytam porady na ten temat. Może jakaś koza na nóżkach na pelet, i jeszcze żeby ładowala bufor? Co do WM, to gdzieś było zalecenie, że dom pasywny powinien mieć wymianę 0,5 na godzine, no to chyba tak nie przesuszy???
Takie budowanie, z dużych elementów jest szybsze. Wydaje mi sie, że jeśli deszcz nie będzie padal, to i mur szybciej wyschnie, skoro mniej tych spoin...
Grzeniu, rozumiem, że mam nie pchać PUR w te lejki? Cieszę sie że poprawiłam humor... Przepraszam że sie nieco miotam, taki mam niestety styl, postaram sie opanować :)

fotohobby
17-07-2012, 15:58
A co to za różnica, czy zwykły energooszczędny, czy pasywny - jeśli chodzi o wymianę powietrza ? To znaczy, że w pasywnym może być zaduch ? :) :)
Zresztą, wentylacja nawet przy 0,5 skutecznie odprowadza wilgoć.

Pytałem o kominek, bo ciekawym, czy projektujesz komin ? Bo co to za dom pasywny z kominem ? :)
Martwisz się o spoiny i utratę ciepła przez nie, a fundujesz sobie taki most termiczny ??

Co do szybkości budowy z tych płyt, to wszystko fajnie, jeśli nie pojawi się otwór okienny/drzwiowy, wnęka drzwiowa (no bo wykuszy chyba nie masz).
Co do schnięcia tych elementów, to przecież bloczki najczęściej łączy się na klej, a tam ilość wilgoci jest minimalna...

autorus
17-07-2012, 16:00
no niestety kominek do mostek, sam się zastanawiam czy go robić :(

R&K
17-07-2012, 17:31
robić, robić ... BIO Kominek

fotohobby
17-07-2012, 17:45
Niby to samo, ale nie to samo...

autorus
17-07-2012, 19:17
aj tam jakieś udziwnienia, kominek musi być normalny :)

semiramida
17-07-2012, 20:16
w folderze Unika Quadro doczytałam, że klej kładziemy tylko w poziomie, -więc spokojnie pionowe styki mogę sobie malować uszczelniaczem. Co do trudnych miejsc, to jeśli zamówimy system planenelemente (największe bloki silikatowe) to praktycznie przyślą nam z fabryki nasz dom w kawałkach ponumerowanych. (do zamówienia dołącza się swój projekt) Właśnie o to tu chodzi, żeby przy oknie płyta była wycięta w kształcie litery L itd. Możliwe że zamieszanie z numerami spowolni prace, pewnie dopiero czwarty dom budowany samodzielnie tym systemem poszedłby tak szybko jak norma zakłada. Ale możliwe też że elementy dostaniemy razem z człowiekiem co będzie palcem pokazywał co i gdzie. Polskojęzyczny pan z tej fabryki (w Niemczech?) ma się ze mną kontaktować. Możliwe że dwa trójkąty poddasza pociągnę z porothermu (mamy trochę), bo poddasze nie będzie akumulacyjne.
To prawda że nie po to się owija dom w te sreberka, żeby go dziurawić kominem. Pierwotny projekt mój miał trzy albo cztery kominy i żal mi z któregoś zrezygnować: jeden kotłowniowy, drugi kominkowy trzeci od okapu w kuchni a czwarty od kominka gazowego w sali bilardowej :sick: A przecież ciągle nas się straszy, że nie dość że podwyżki, to jeszcze i będą awarie prądu, to tyle kominów jak znalazł żeby porozstawiać kozy po domu... Do tych kominów mam przytulone wentylacyjne, więc mogę kominy ich kosztem pozwężać. Czy wyrzuciliście kominy????
fotohobby, jeśli wiem, jaka ściana będzie lepsza od innych to sobie taka zrobię i pewnie nie uniknę ucieczek ciepła na innych frontach. Bo jak np poradzić sobie z dziećmi co nie zamykają drzwi za sobą? i wchodzą tarasowymi 500 razy dziennie? Myślę o samozamykaczach. Albo co z oknem które zapomniałam zamknąć, nie wiedziałam że je otworzono??? Stąd zawsze sceptycznie podchodziłam do oszczędzania ciepła za pomocą rozmaitych kupowanych bajerów. Ale gdy już przychodzi do podejmowania decyzji to strach tych bajerów nie kupić, bo może będzie się żałować...R&K, a który model biokominka Ty wybierasz?

R&K
17-07-2012, 20:55
... Czy wyrzuciliście kominy???? ...... .R&K, a który model biokominka Ty wybierasz?

tak - wszystkie ... miałem ich 4 w projekcie

biokominek taki
http://www.kratki.com/images/szablon/kamyki_4.jpg

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=118816&d=1338671829

semiramida
17-07-2012, 21:20
a juz wypróbowany? Daje ciepełko? Taki widziałam na zagranicznym programie, w hotelu... Tak, bez zabawy w kominy budowa szybka... Mam myśl, żeby mieć je poniekąd tylko na poddaszu, bez przebijania ocieplenia stropu (chyba nawet pierwotnie miało tak być, podejście do komina dziurą w suficie). Na poddaszu nie planuję sypialni dla mojej rodziny, conajwyżej bawialnia/siłownia z rzadko używanymi sypialniami gości...

fotohobby
17-07-2012, 22:23
To prawda że nie po to się owija dom w te sreberka, żeby go dziurawić kominem. Pierwotny projekt mój miał trzy albo cztery kominy i żal mi z któregoś zrezygnować: jeden kotłowniowy, drugi kominkowy trzeci od okapu w kuchni a czwarty od kominka gazowego w sali bilardowej :sick: A przecież ciągle nas się straszy, że nie dość że podwyżki, to jeszcze i będą awarie prądu, to tyle kominów jak znalazł żeby porozstawiać kozy po domu... Do tych kominów mam przytulone wentylacyjne, więc mogę kominy ich kosztem pozwężać. Czy wyrzuciliście kominy????
fotohobby, jeśli wiem, jaka ściana będzie lepsza od innych to sobie taka zrobię i pewnie nie uniknę ucieczek ciepła na innych frontach. Bo jak np poradzić sobie z dziećmi co nie zamykają drzwi za sobą? i wchodzą tarasowymi 500 razy dziennie? Myślę o samozamykaczach. Albo co z oknem które zapomniałam zamknąć, nie wiedziałam że je otworzono??? Stąd zawsze sceptycznie podchodziłam do oszczędzania ciepła za pomocą rozmaitych kupowanych bajerów. Ale gdy już przychodzi do podejmowania decyzji to strach tych bajerów nie kupić, bo może będzie się żałować...R&K, a który model biokominka Ty wybierasz?

Wszystkie Twoje pomysły, na jakiś kompletnie egzotyczny i w budownictwie jednorodzinnym niewiele dobrego wnoszący system, walka o ułamek W/m2 w ścianach wygląda dość niepoważnie, jeśli potem cztery kominy będą wyrzucały Ci ciepło jak gwizdek parę z czajnika (jeśli mogę odnieść sie do przytoczonego przez Ciebie porównania). Ja nie jestem maniakiem energo-oszczędzania, ale wywaliłem większość kominów, zostawiając tylko spalinowy dla kominka i wentylacyjny w kotłowni (gdybym musiał tam kiedyś instalować piec gazowy, lub na pellet. W jednym i drugim przypadku, komin spalinowy będzie z wykonany kwasówki, wyprowadzony przez ścianę szczytową.

semiramida
18-07-2012, 08:04
dla mnie egzotyczniejsza jest wentylacja mechaniczna, którą zrobię, chociaż kiedyś ją odradzałam... System wielkoelementowy znam już 4 lata i mi się podoba :-)
Czy gdzieś był temat, że komin do kominka mniej traci ciepła jak jest przyklejony do ocieplonej ściany zewnętrznej? Mam takie wrażenie (i mam taki w domu rodziców) Fotohobby, jaki kominek wybrałeś?

ElwoodWroclaw
18-07-2012, 08:08
Państwo wybaczą sarkazm, ale coście się czepili tych kominków? Odnoszę wrażenie że co poniektórzy chcięliby dwoma, za przeproszeniem pierdnięciami, opędzić cały sezon grzewczy i jeszcze podgrzać CWU.
OK, pewnie i racja że komin, to mostek termiczny itp. Ale mam w dupsku ten akurat największy nawet mostek, jeśli miałbym się pozbawić przyjemności obcowania z ogniem płonących drew. Moim zdaniem, powtarzam żeby nie było, MOIM zdaniem to kwestia gustu, jesli ktoś potrafi się obyć bez kominka, jego prawo, jego estetyka. Osobiście nie potrafię sobie wyobrazić jesiennego czy zimowego wieczoru we własnym salonie bez ognia w kominku i tych wszystkich niesamowitych refleksów świetlnych na ścianach, nie pomijając zapachu drewna. R&K, sorry, ale bio kominek dla mnie to nie kominek. Tak jak napisałem ... de gustibus!

fotohobby
18-07-2012, 10:57
Semiramida: Poki co najblizszy moim oczekiwaniom jest wklad N21 f-my Nordpeis. Byc moze w obudowie London, byc moze w indywidualnej.

Piszesz ze system znasz juz 4 lata... Co to znaczy "znasz" ? Czy zna go Twoja ekipa budowlana ? Bo raczej nie dalbym murowac domu debiutantom w tym systemie. Bardzo trudno zniwelowac tu bledy, niestarannosci, jakie moga pojawic sie na poczatku.

semiramida
18-07-2012, 11:19
zaraz zobaczę te kominki... fotohobby. Słusznie piszesz, dlatego liczę na nadzór producenta. Pan z hurtowni, podczas wizyty na budowie zwrócił mi uwagę na rzeczy, ktorych ekipa nie powinna robić, wiele tam było rzeczy, ktorych ja nie chciałabym u siebie, a wynikłych z wygodnictwa ekipy, szkolonej przecież. Dlatego wczorajsza ekipa nie zachęca :-( Na pewno porzebny jest dobry poganiacz, znawca systemu i oni kimś takim dysponują, jak to pojdzie, moze kwestia umów. Skoro system daje gwarancje wykonania w kilka dni ścian, to niech umowa to zabezpieczy...
Z praktyki to znam to dopiero od wczoraj, wcześniej to ze szkoleń, folderów...

fotohobby
18-07-2012, 11:50
No coz, dziwie sie... Ze Ci sie chce :) Juz mury moglyby sie piac do gory dzieki standardowym bloczkom Xelli, czy Grupy Silikaty, a Ty walczysz o jakies plyty i btak realnych korzysci ze stosowaniem ich zwiazany Przygladnalem sie temu systemowi i owszem, jest ciekawy... Ale dla dewelopera stawiajacego osiedle domów, albo kilkumieszkaniowy budynek.
W budownictwie jednorodzinnym gra niewarta swieczki...

semiramida
18-07-2012, 12:05
to jest alternatywa dla prefabrykowanych domów, dla Praefy na przykład :-) Wtedy warto skoro tej prefabrykacji innej nie znalazłam jakoś blisko, nie znalazłam też pozytywnych opinii. A tutaj o opnie martwię się mniej bo jakie silikaty są to każdy wie :-) I tak nie mogę jeszcze piąć się do góry, jeszcze leżę w urzędach ;-)

grzeniu666
18-07-2012, 19:23
Co do WM, to gdzieś było zalecenie, że dom pasywny powinien mieć wymianę 0,5 na godzine, no to chyba tak nie przesuszy???

Grzeniu, rozumiem, że mam nie pchać PUR w te lejki? Cieszę sie że poprawiłam humor... Przepraszam że sie nieco miotam, taki mam niestety styl, postaram sie opanować :)

WM ma działać tak aby utrzymać właściwą wilgotność, w praktyce zimą zwykle wypada 0,3-0,5 wymiany.

Dawanie tego PURa jest całkiem bezcelowe, ale jak Cię to np. relaksuje to dawaj!


...więc spokojnie pionowe styki mogę sobie malować uszczelniaczem...

Czy wyrzuciliście kominy????




Ja mam tylko z kanalizy i z went. grawitacyjnej (ale od początku zamierzałem zamienić na WM więc nie będzie). Kominka na drewno też nie chcę, pewnie wstawię bio, bio łatwo i niedrogo.


...I tak nie mogę jeszcze piąć się do góry, jeszcze leżę w urzędach ;-)

W sumie fajnie że kombinujesz z tą "wielką płytą". Załóżdziennik i foto-opisuj przygody ! :)

Natomiast zamiast malować na kolorowo pionowe spoiny :) polecam skupić się na innych istotnych dla pasiwnąśći elementów, jest ich bez liku (np. szczelne wykonanie poddasza/sufitu jeśli nie betonowy, szczelny i ciepły montaż stolarki itp itd) wszystkich pewnie i tak nie obskoczysz, ale spróbuj jak najwięcej.

semiramida
18-07-2012, 19:33
tak właśnie próbuję, widzę że jest ogrom tematów - wyborów. Sufit betonowy ale - zaczynam gryźć się schodami na poddasze, faktycznie muszę wstawić tam porządnie dobre drzwi, żeby odciąć zimną górę od ciepłego dołu, dobrze że chociaż schody wychodzą w przedsionku oddzielonym drzwiami od holu...
Wiem że znajdę dużo instrukcji pasywnego osadzania stolarki, ale czy ktoś widział gdzieś ucieczkę ciepła przez okno otwieralne kontra ucieczka ciepła przez nieotwieralne? ten wybór mnie gryzie tak pomiędzy innymi. Grzeniu a Ty czym będziesz palił? Będziesz miał bufor? sory za oftop. Ale tego tu tak dużo i długo sie dogrzebuję...

grzeniu666
18-07-2012, 19:38
Witam a ja mam pytanie, co robiliscie kiedy (o ile byliscie w takiej sytuacji oczywiscie) brakowalo Wam 10cm muru i dac dodatkowego pustaka, podwyzszy wysokosc pokoi, nie dodanie znow zmniejszy, a znalezc w pomorskim polowki pustakow to jakas masakra :(. Budowlancy mysla czy te 10cm nie wylac z betonu, ale jak z mostkami termicznymi? Sprawdzalam wspolczynniki cieplne przegrody i niby z betonu wychodzila mi podobna do silikatow, ale wolalabym sie upewnic jednak:/. Grzac bedziemy pradem, wiec istotne jest dla nas, zeby nie bylo jakis mega mostkow cieplnych. Ocieplenie bedzie 15cm a moze uda nam sie wcisnac 20.
Juz mi rece opadaja od dzwonienia od skladu do skladu, zwykla silke oczywiscie maja, ale o polowkach moge pomarzyc, po kiego je produkuja wtedy, xella znow kaze dzwonic po skladach i maja gdzies, teraz sie cieszymy ze wzielismy polskie silikaty, ale co z tego^^

Chrzań mostki termiczne, tu bez znaczenia, byle szczelnie było w miare.

Niskie bloczki z Grupy Silikaty masz chyba produkowane w Przysieczynie. Poszukaj jakiej hurtowni która u nich kupuje możliwie najbliżej Ciebie, i zapytaj czy nie dobrali by przy okazji jakiegoś niepełnego transportu palety/dwóch dla Ciebie. Ja tak kupiłem właśnie brakujące niskie (choć musiałem poczekać z miesiąc).

Jeśli nie to popieram hydrogenium - podmuruj cegłą lub poszukaj czy może jakaś pospolita Puroterma nie produkuje niskich pustaków, co bądź, ale bez przesadyzmu nie Isomur :) . Albo z betonu, np. trochę wyższy wieniec / dolewka z betonu (pewnie trzeba by kierbuda dopytać czy można). Albo twardszy gazobeton (oksymoron :) ) z najbliższego marketu plus piła do rozcięcia (dla cierpliwych, ale siły dużo nie potrzeba).

grzeniu666
18-07-2012, 19:48
zaczynam gryźć się schodami na poddasze, faktycznie muszę wstawić tam porządnie dobre drzwi, żeby odciąć zimną górę od ciepłego dołu, dobrze że chociaż schody wychodzą w przedsionku oddzielonym drzwiami od holu...

...czy ktoś widział gdzieś ucieczkę ciepła przez okno otwieralne kontra ucieczka ciepła przez nieotwieralne? ten wybór mnie gryzie tak pomiędzy innymi.

Grzeniu a Ty czym będziesz palił? Będziesz miał bufor? sory za oftop.


Obawiam się że "wstawienie pożądnych dobrych drzwi" to za mało. Jeszcze chyba wyłazów strychowych z metką "passive" z ceną z kosmosu nie produkują (zaczną). Ja raczej będę fabryczne rozwiązanie jakoś tuningował, ale jeszcze nie wiem do końca jak (czas jeszcze mam).

O oknach jest tu dużo do poczytania (np. link1 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze), link2 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1792-OKNA-szukam-dobrych-okien-jakie-okna-polecacie)), są też termo-zdjęcia.

Ja będę palił pospolitym gazem ("na kuchni ogień być musi" - choć tyle jak nie w salonie :) ).

R&K
18-07-2012, 19:54
.....R&K, sorry, ale bio kominek dla mnie to nie kominek. Tak jak napisałem ... de gustibus!


nie ma problema ... też bardzo lubię klasyczny kominek
ten ktory teraz mamy jest tylko i wyłącznie konsekwencją decyzji jaką podjeliśmy przy adaptowaniu projektu i budowaniu domu o jaknajmniejszym zapotrzebowaniu , poza tym oja żona nigdy w kominku nie paliła - więc sam bym musiał a że prowadzę taki a nie inny tryb życia decyzja padła na bio - choć tak jak pisałem BARDZO lubie klasyczne kominki, i trzask palącego się drewna

TINEK
18-07-2012, 21:49
jakieś kombinację prowadzicie z tym podmurowywaniem.
Kupiłem jakąś ilość cegły silikatowej (1NF bodajże się nazywała) to taka cegła wymiarami jak klasyczna czeerwona, i w paru miejscach się przydała, między innymi też warstwa pod wieńcem, żeby trafić z wysokością

pozdrawiam

modena
19-07-2012, 11:10
Witam.:bye: Czy jest tu ktoś kto już mieszka w budynku z silikatów i czy mógłby opisać jaka temperatura panuje w takim budynku w okresach przejściowych wiosna ,jesień kiedy to już nie jest ciepło na zewnątrz.Czy temperatura szybko spada ? Wiem już od Rutino i R&K że jest fajnie chłodno latem. Zimą będzie się grzało więc będzie ok,ale jak jest właśnie wiosną i jesienią. Planuję silikaty 24cm i 20 cm styro, ogrzewanie gazowe, dom parterowy. Zawsze myśleliśmy że zastosujemy porotherm i nie wiem czy dobrze robimy że zmieniamy na silikaty.
Pozdrawiam

Milano2
19-07-2012, 12:29
Zawsze myśleliśmy że zastosujemy porotherm i nie wiem czy dobrze robimy że zmieniamy na silikaty.
Jak poinformujesz swojego majstra że będzie budował z silikatów, to dopiero zniechęci cię do tej technologii :) Mój budowniczy na hasło "silikaty" automatycznie odpowiada: "to takie zimne, takie ciężkie, za komuny obory tym budowano". Żeby było śmieszniej, dokładnie to samo powtórzył kierowca przywożący beton oraz przechodzący obok mojej budowy miejscowy spec budowany. Znajomy też miał budować z silikatów ale szybko został przekonany do jedynie słusznych pustaków ceramicznych. Ja zdanie nie zmieniłem :)

semiramida
19-07-2012, 15:40
Modeno, znam człowieka, co żałuje że zgodził sie na silikat, pisałam tu już, bo ciężko nagrzać taki dom jeśli zostawiło się go na dłużej nieogrzewany. On ma dwa i woli ten z siporexu, pare drewek do kominka i od razu ciepło. Ja w rodzinie mam też dwa domy, jeden z cegly czerwonej trójwarstwowy a drugi z betonu komórkowego. I w okresie zimnych czerwcowych dni szlag mnie trafiał na dom z BK. Bo, ponieważ to czerwiec wiec grill na dworze sie pali, ciągle ktos otwierał drzwi od ogrodu żeby coś zanieść przynieść i nie zamykal za sobą (a ja starałam sie zamykać po każdym, nic to nie dało) Efekt był taki, że z ciepełka, które było po nocy, gdy nikt nie latał na przestrzał domu - nic nie zostało, w domu był identyczny ziąb jak na dworze! Narzekałam, litosciwie załączono mi gazowe ogrzewanie i co z tego, grzejniki też robiły sie natychmiast zimne gdy czujnik podał że zadana temperatura osiągnieta. Gdyby ściany były akumulacyjne to jakis ślad w domu by został po tych chwilowo ciepłych grzejnikach - a tak, wszystko wyniosła rodzina drzwiami ogrodowymi, albo frontowymi bo tam nikt po sobie drzwi nie zamykał... Stąd będę też poszukiwać samozamykaczy jakichs fajnych, albo automatyki otwierajacej drzwi i zamykającej...
W domu trójwarstwowym zimą owszem, starodawne CO jak wygaśnie w nocy to czasami budzę się z zimna, zwłaszcza na licho ocieplonym poddaszu, gdzie akumulacji jest niewiele. Ale: jak w maju czy wrześniu trafi się chwila że słonce mocno daje, to otwieram okna na oścież od strony słońca (jak daje na wschodnia elewacje to od wschodu itp), zamykam jak słońce zejdzie z elewacji i słowo daje, w domu potem jest ciepło dobre 2 dni! A w tym domu jest przecież chłodno w największe upały. Wystarczy dać temu domowi cokolwiek do zakumulowania i on to trzyma. Jeśli nie chce mieć w domu za goąco latem to wystarczy okien nie otwierać na oścież, uchylać można... To takie refleksje na kolanie. I o ile się wcześniej zastanawiałam, to po tym czerwcu w siporeksie już się nie zastanawiam, wybór dokonany...

semiramida
20-07-2012, 10:45
ja bym nie chciała architekta co nie wybił z głowy córce porothermu. To naprawdę nie jest kwestia popularności w rejonach! Proszę może raczej zapytać architekta, kto dla niego robi branżę instalacji CO itp i bezpośrednio porozmawiać z tym branżystą, który liczy przegrodę. Może inaczej zapytać architekta, powiedzieć, ja płacę za Pana wiedzę i doświadczenie i proszę mi wybrać taki materiał, dzięki któremu ogrzewanie nie będzie chodzić non stop. Upewnić się czy nie ma za dużych okien (Klient chce duże? proszę bardzo ale niech powiększy pomieszczenie obsługiwane przez te duze okno). Może proszę mu nie podtykać konkretnych wyborów bo sie spłoszy, tylko pytać prosto "a z czego mi Pan proponuje ściany???" "a dlaczego???" a potem ewentualnie weryfikować jego zdanie ze zdaniem innych. Bo architekt niestety najczęściej jest służącym przemądrzałego klienta, nie protestuje, bo musi czekać na kasę od tej osoby...

ElwoodWroclaw
20-07-2012, 15:03
Bo architekt niestety najczęściej jest służącym przemądrzałego klienta, nie protestuje, bo musi czekać na kasę od tej osoby...

Architekt to najczęściej, narysuje Ci co chcesz. A ty zapłacisz za to na budowie. A niby czemu on ma Ci wybijać z głowy ceramikę? Chce Pani Porotherm, prosze bardzo. Naczytała się Pani pseudofachowów i marketingowców 'in cognito' na forum murator...cóż Pani płaci a ja Pani zaprojektuję co się tylko zachce. Chce Pani silikat, cóż... wzmocnimy ławę i hej. Chce Pani duże okno w pokoju 10m2 oczywiście, robi się, dołożymy zwojów w podłogówce. Mówisz i masz.

Myślę też że zapominasz o dosyć ważnej sprawie. O gustach. Są ludzie którzy lubią materiały kumulujące ciepło itp. Mła ;-) nie lubi ciepła w sypialni w nocy (tego z CO, żeby było jasne). Szlag by mnie trafiał, jakbym musiał przez kumulujące ciepło ściany, otwierać okna w zimie bo niemógłbym zasnąć z powodu dwudziestukilku stopni.

autorus
20-07-2012, 15:11
z tym architektem to nie do końca, u mnie od razu było , że muszą być ściany z cegły pełnej, oczywiście porobiłem kilka zmian które natrafiły na opór ale swoje przeforsowałem. Odnośnie wykładów dlaczego porotherm NIE należy się zwrócić do kolegi adama_mk :) on to rozkłada na czynniki pierwsze :)

modena
20-07-2012, 19:04
Serdecznie dziękuję za wszystkie spostrzeżenia i rady:) .Będę dalej zgłębiać temat.
Pozdrawiam

owip2001
08-08-2012, 08:42
witam mam pytanie co do ocieplenia ścian z silki układanej na klej
1. ile styropianu
2.który styropian polecacie

autorus
08-08-2012, 09:18
1.zalezy co chceszuzyskac

owip2001
08-08-2012, 09:26
1.zalezy co chceszuzyskac

najlepszą izolacje przy jak najniższych kosztach

ściany fundamentowe mam ocieplone 10cm styropian
posadzki na parterze 10cm styropian
poddasze 30cm wełny
no a teraz przyszła kolej na siany bo zima coraz bliżej

autorus
08-08-2012, 11:51
Zrob OZC i wszystko bedzie jasne. Mozesz tez zlecic kolegom na forum, ja zlecilem koledze foczki.

owip2001
08-08-2012, 20:30
Zrob OZC i wszystko bedzie jasne. Mozesz tez zlecic kolegom na forum, ja zlecilem koledze foczki.

a ile to kosztuje ??

autorus
09-08-2012, 06:51
zależy od wielkości domku ale do 300-500zł spokojnie byś się zmieścił. Moim zdaniem warto.

semiramida
09-08-2012, 07:01
autorus, podziwiam kulturalność Twojej porady, chylę czoła, też się tak postaram (tylko wtedy , mam wrażenie, piszę mniej zrozumiale i dłużej)
owip2001 to co dotychczas zbudowałeś nie wygląda energooszczędnie, dlatego faktycznie ostatnia deska ratunku to nadgonić w ścianach i technologiach grzania, wentylacji.. Przyłóż sie do metod osadzania stolarki po pasywnemu i porób próby ciśnieniowe i badania termowizyjne...

marchew
20-08-2012, 08:32
to może przez zimę uruchomić proces zmiany pozwolenia? bo to na pewno będzie tańsze niż rachunki za prąd w takim domu. i to rachunki coroczne. :(

Mikolaj5
22-08-2012, 20:49
Projektuje sobie domek 3 litrowy.
Długo długo byłem pewny ścian z SILKi + 25 cm dobrego styro. Jednak ostatnio zacząłem się łamać nad wersją 24cm BK 600 + 20 cm styro i ściany wewnętrzne z SILKI.
Sprawdzam różne kalkulatory producentów pod względem U i BK + 20cm styro wychodzi cieplej.
BK + 20cm styro wychodzi taniej.
Ciepłe okna wstawił bym w połowie w murze i połowie w warstwie ocieplenia. Także zagłębienie okien będzie mniejsze o 5cm, efekt wizualny przyjemniejszy.
SILKA w ścianach wewnętrznych zapewni jakąś tam kumulacje ciepła.

Ktoś może mi ten BK + 20 styro wyperswadować sensownymi argumentami?

piotr.nowy
22-08-2012, 21:08
Naprawdę BK +20 cm styro wychodzi cieplej niż Silikat + 25 styro ? Tym bardziej dobrego styro ? Możliwe, ale jakoś tak mi się nie wydaje.
Ale jeśli tak jest i faktycznie wychodzi taniej ... .
A myślałeś o ścianach z silikatów 18 cm ? Tańsze niż 24'' a dodatkowo parę m2 powierzchni zyskujesz.

Mikolaj5
23-08-2012, 10:24
Co do współczynników to tak jak pisałem, porównywałem U na stronach producentów (głównie styropianu). Nawet przy najcieplejszych styropianach różnica wychodziła mniej więcej taka:
24 cm BK 600 + 20 cm styro U ~ 0,125
24 cm SILKA + 25 cm styro U ~ 0,135

O 18 cm styro myślałem. Niemniej argument o większej przestrzeni mnie nie bardzo przekonuje. Na 10m ściany to raptem 0,6m2. Czy przy 18 cm SILCE nie ma potem problemów ze spasowaniem innych elementów konstrukcyjnych?

Co do łączenia i różnych wysokości, czy w ścianach wewnętrzych i tak nie trzeb zostawić szczelin pomiędzy sufitem i dać tam pianki czy czegoś tam innego?

Inna struktura pracy pod obciążeniem mnie przekonuje. Nadmienię, że zamierzam robić płytę fundamentową, czy to ma wtedy jakieś znaczenie?

Powyżej 20cm styro dawaliście na ścienę bez kołkowania?

autorus
23-08-2012, 15:53
hm, dzięki za wyliczenia. Ja i tak daje silkę E24, ale widzę ze styro dam trochę grubsze, tj 25cm :)

R&K
23-08-2012, 16:11
chyba cos przeklamane masz te wyniki dotyczace silki
wg tabeli ponizej 18 + 20 cm dobrego styropianu i masz Uw = 0,1
http://www.grupasilikaty.pl/img/5790d6e6_large.jpg

piotr.nowy
23-08-2012, 16:23
Noo , 0,1 to przy BARDZO dobrym styro :cool:. Ale i tak wg mnie zupełnie wystarczające będzie 20 cm styro z lambda 0,031- 0,035. I warto zauważyć , że przy takiej izolacji grubość elementu konstrukcyjnego nie ma znaczenia !

Jeśli chodzi o powierzchnię : 0,6 m2 na 10 mb ściany to niby nie dużo ale przy domu 10x10 to już 2,4 m2 na przy samych ścianach zewnętrznych. Jak dodasz nośne wewnętrzne + ewentualnie poddasze to wyjdzie 6 - 7 m2. A to już całkiem konkretne pomieszczenie.

A 18'' jest tańsza od 24'' sama w sobie , idzie mniej kleju , tańszy transport ( więcej m2 na palecie). :cool:

firewall
23-08-2012, 17:22
18cm silka jest fajna ...ale, nie da się wpuscić w nią rury nawet fi 50 bo osłabilibyśmy konstrukcje.Czyli kazda rura po wierzchu. A to już może wielu osobom nie pasować.
Owszem znajdą się kamikadze, którzy podkują taką ścianę nawet w poziomie.

autorus
23-08-2012, 18:06
oj to niedobrze, dla tego i biorę 24. Z tymi dziurami to całkiem fajnie wymyślili :)

firewall
23-08-2012, 18:25
Ale tylko w silikatach xelli. Autorus, przecież miałeś budowac z cegły.

autorus
23-08-2012, 18:55
Ale ja buduję z cegły, idzie to wolno ze już nic nie powiem, ale ściany działowe robię z silikatów. No wiecie nie przesadzajmy, masochistą nie jestem :)

Mikolaj5
23-08-2012, 19:25
R&K dzięki za tabelkę.
Lambda styro 0,023 to już chyba wchodzimy w XPS. Dobre fasadowe styro to miałem na myśli coś koło 0,031.
Żeby nie było, chętnie przejdę na SILKĘ ale .... potrzebuję argumentów.
Dom będzie miał dwa pełne piętra. Myślicie że 25 cm styro da radę przykleić bez kołkowania (bezstresowo)?

autorus
23-08-2012, 19:29
górne piętro bym kołkował.

piotr.nowy
23-08-2012, 19:30
Pianką . Tzn . klejem z puszki. Ale przy oknach i w narożnikach i tak bym zakołkował.

R&K
23-08-2012, 20:25
R&K dzięki za tabelkę.
Lambda styro 0,023 to już chyba wchodzimy w XPS. Dobre fasadowe styro to miałem na myśli coś koło 0,031.
Żeby nie było, chętnie przejdę na SILKĘ ale .... potrzebuję argumentów.
Dom będzie miał dwa pełne piętra. Myślicie że 25 cm styro da radę przykleić bez kołkowania (bezstresowo)?

0,023 to tylko pianka PIR i PUR
0,021 płyty fenolowe
cenowo - ZAPOROWE dla izolowania całego domu
choć są tacy co ...
http://www.liderbudowlany.pl/userfiles/image/kingspan kooltherm izolacja budynku.jpg

tak naprawdę wszelkie argumenty znasz ...- policz jaka jest różnica w cenie na całości inwestycji - wypisz wszelkie za i przeciw ... i masz odpowiedz
zwróć uwagę na pozostałe 2 wskaźniki w tabelce i porównaj do BK

wrzossek.m
29-08-2012, 22:06
Witam wszystkich zwolenników silikatów
dużo ostatnio czytam na temat tegoż materiału budowlanego i sam przymierzam się do budowy domu z Silki E24 plus styro. Termoorganika Platinum Plus 15cm (w projekcie jest BK) no oczywiście dochodzi jeszcze ocieplenie fundamentów, posadzki itd. ale narazie nie będę się zagłębiał. ściany działowe również Silka.
ogrzewanie w domu to podłogówka i pompa ciepła

Pytanie moje dotyczy tego czy ktoś z was ogrzewa pompą ciepła?
jak się sprawuje takie ogrzewanie w domu pobudowanym z silikatów?

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

autorus
30-08-2012, 08:39
tu się zgadzam, min to 20cm.

wrzossek.m
30-08-2012, 15:10
Za niedługo będzie opiszę własne odczucia nt.silikatu i PCi :)
Jak dla mnie 15cm styro to mało,nawet przy niskiej lambdzie.

super bede oczekiwał na rezultaty silka i PC

Mi się wydaje wystarczający według wyliczeń na stronie termoorganika silikaty drążone 25 + styro. 15cm U=0,1872 W/m2
Poza tym nie chcę mieć zbyt grubej ściany a raczej odpada silka 18. poza tym wynik 0,18 i tak większy niż w projekcie 0,24;)
A tak w ogóle to są dopiero przymiarki i wszystko może się zmienić

oczywiście dzięki za szybką odp.

duss
30-08-2012, 16:55
Moj kumpel ma dom 180m2 z silki 24+30 zwykledo styro i ma PC= roczne koszty CO i CWU = 900zl.
ja buduje tez z silki 24 + 20 grafitowego(ew 30 zwyklego)tylko ze mam 300m2 uzytkowej i jezeli bede placil 2000 za COi CWU to bede mega zadowolony ;)

R&K
30-08-2012, 17:06
super bede oczekiwał na rezultaty silka i PC

Mi się wydaje wystarczający według wyliczeń na stronie termoorganika silikaty drążone 25 + styro. 15cm U=0,1872 W/m2
Poza tym nie chcę mieć zbyt grubej ściany a raczej odpada silka 18. poza tym wynik 0,18 i tak większy niż w projekcie 0,24;)
A tak w ogóle to są dopiero przymiarki i wszystko może się zmienić

oczywiście dzięki za szybką odp.

projekty robione są by spełniać minimum ustawowe - więc też nie masz do czego się porównywać
policz sam lub zleć komuś za 200-300 zł OZC
i wszystko będziesz wiedział czarno na białym

to takie mówienie że i tak mam lepiej niż w projekcie , albo bo sąsiad tak dał i ma ciepło jest .... ehhh.....

2 pytanie jaka ta pompa i ile kasy na nią wydasz
bo nie ma znaczenia to czy grzejesz pompą czy gazem czy prądem - silka tak samo się zachowuje - pytaie tylko ile wydajesz i jakie efekty osiągasz
bo jedni wydają na styropian np 5tyś zł a na pompę 50 tys a inni np 8 tyś na styro i 8 na pompę

autorus
30-08-2012, 17:12
R&K ma rację najpierw zleć OZC, to koszt groszowy w skali budowy a będziesz miał wszystko czarno na białym :)

duss
30-08-2012, 17:18
Ale OZC chyba lepiej pod koniec budowy....bo jak zmienic materialy w trakcie budowy to obliczenia biora w leb.

autorus
30-08-2012, 17:22
chyba sobie żartujesz :) Najlepiej przed budową zrobić. Mi wykonawca kolega foczki zaproponował, że jak zacznę budować i to zrobi mi jeszcze raz obliczenia nieodpłatnie.

R&K
30-08-2012, 17:29
Ale OZC chyba lepiej pod koniec budowy....bo jak zmienic materialy w trakcie budowy to obliczenia biora w leb.

przed budową przyjmujesz założenia - możesz juz na tym etapie wybrać ile dać ocieplenia , jakiej grubości i z czego ściany , ile wełny na dach i jakie okna wstawic by np osiagnac taki czy inny efekt ktory przeklada się na koszty CWU i CO lub NCO

jesli w trakcie budowy coś zmienisz to chyba wiesz czy zmieniasz na lepsze czy na gorsze - prawda? na koniec oczywiście możesz zrobić "renament powykonawczy"

autorus
30-08-2012, 18:04
Dokładnie o to mi chodziło :)

duss
30-08-2012, 20:58
Noooo, a mnie chodzilo oto, ze z definicji ide "grubo" przez budowe - czyli dobra izolacja fundamentow, dobry element na sciane, gruba izolacja, welna na dach 40cm lub pianka natryskowa 20-25cm i okna ~ 0,8U i calosc powinna tworzyc fajna calosc... sam jestem ciekaw jakie mi U wyjdzie?

wrzossek.m
31-08-2012, 11:47
Dziękuję za szybką i konkretną odp.
Zlecę OZC bo nie mam programu żeby samemu obliczyć.

Co do pompy ciepła to Nibe Fighter 1245 10kW PC koszt samego urządzenia to ok 25tys.

jeszcze raz dzięki za pomocne rady

duss - a orientujesz się może co to za pompa ciepła?

R&K
31-08-2012, 13:34
Noooo, a mnie chodzilo oto, ze z definicji ide "grubo" przez budowe - czyli dobra izolacja fundamentow, dobry element na sciane, gruba izolacja, welna na dach 40cm lub pianka natryskowa 20-25cm i okna ~ 0,8U i calosc powinna tworzyc fajna calosc... sam jestem ciekaw jakie mi U wyjdzie?
wszytsko ładnie i pięknie tylko jak
masz zamiar zrobić tą podłogówkę nie wiedząc ile kW potrzebuuje ktore pomieszczenie ? dobrze zrobiona podlogowka musi opierac sie na dokladnych wyliczeniach

duss
31-08-2012, 14:36
Mnie w takiej konfiguacji domu poponuje PC16kW + 320m DZ.

semiramida
31-08-2012, 17:02
duss, U sprawdz zanim kupisz te grube materiały. To się liczy dlatego też, że powyżej pewnej grubości izolacji U poprawia się bardzo minimalnie, co daje wynik np taki, że dorzuciłeś ocieplenia za 20 tys zł dodatkowo, co da zysk 5 groszy rocznie przez 20 lat, tak przykladowo. Dlatego trzeba Twój dom policzyc wześniej, żeby zobaczyc, gdzie mu się te U spowolni...

autorus
31-08-2012, 18:25
Mnie w takiej konfiguacji domu poponuje PC16kW + 320m DZ.

Wydaje mi się, ze za dużą pompę ci proponują. Zresztą na jakiej podstawie ci taką zaproponowali? Na oko? U mnie wyszła pompa 11kW, a powierzchnię mam większą. Warto zrobić OZC aby zoptymalizować budynek. Lepszy styropian, leprze okna ale w sensownej cenie potrafią sporo zmienić.

wrzossek.m
31-08-2012, 18:50
PC jaką mi zaproponowała firma jest na podstawie danych z projektu a że będą zmiany w całym ociepleniu domu na korzyść to pewnie i moc pompy sie zmieni.
Co do ceny to taka duża ze względu na to że jest z opcją pasywnego chłodzenia a to podnosi cenę urządzenia o ok 3tyś.

duss
01-09-2012, 01:28
Noo i sprawa wyglada tak: macie panowie racje! Okazuje sie tylko 1 z 3 firm mi wstepnie policzyla OZC przy doborze urzadzen i im wyszlo ~36W/m2/rok. Przy takiej konf. Zaprponowali IVT eq opti pro(czy jakos tak . Rano sprawdze) +360m DZ. PC ma 16,4kW. (Co i cwu). I ten gosc gada najbardziej sensownie, ma zaplecze wiedzowe i uprawnienia. Jeden tez podobnie proponuje pc 16kw z wolfa okreslajac moc na oko,a trzeci to pojecia nie mial i okreslil pc 16na co i jakas dodatkowa powietrzna na cwu.(w sumie za 270tys netto...hahahaha).

autorus
01-09-2012, 05:04
sami widzicie porządne OZC jest KONIECZNE.

suomi
13-09-2012, 18:23
to ja wrócę do tematu silikatów :)

powiedzcie proszę na co zwrócić uwagę przy budowie ścian zewnętrznych z BK 24cm a wewnętrznych (nośnych i działowych) z silikatów ?

Wszystko na klej raczej....


Pozdr.

autorus
13-09-2012, 19:17
ja nie daje na klej tylko zwykłą zaprawę. Ale u mnie zewnętrznych ścian jest bardzo mało, wiekszość to działowe :)

firewall
13-09-2012, 19:27
to ja wrócę do tematu silikatów :)

powiedzcie proszę na co zwrócić uwagę przy budowie ścian zewnętrznych z BK 24cm a wewnętrznych (nośnych i działowych) z silikatów ?

Wszystko na klej raczej....


Pozdr.

Na to by wysokość jednych i drugich była taka sama. By ściany zachowały prostoliniowość( wyjątek autorus:) ) oraz by były pionowe. To wszystko.

bajanadjembe
14-09-2012, 16:25
to ja wrócę do tematu silikatów :)

powiedzcie proszę na co zwrócić uwagę przy budowie ścian zewnętrznych z BK 24cm a wewnętrznych (nośnych i działowych) z silikatów ?

Wszystko na klej raczej....


Pozdr.

ja tak mam (tylko 36,6)
Z tego co pamiętam, to wewnętrzne z zewnętrznymi są połączone jakimiś "pracującymi" kotwami w co którejś spoinie. Wszystkie ściany oddylatowane od siebie i od stropu (z wyjatkiem zewnętrznych, w których zastosowano przewiązanie murarskie w narożnikach, oczywiście; i one tylko sfazowane zostały pod stropem)). A to ze wzgędu na różną gęstość materiałów.

gall86
17-09-2012, 11:35
Witam,
temat o silce, a widzę, że poszło trochę w pompy ciepła ;D zatem pozwolę sobie wrócić na główny tor. Chodzi o grubość ściany zewnętrznej.

Chciałem budować z 18cm ze względu na koszty oraz ze względu na dodanie grubej warstwy ocieplenia co przy 25cm samej ściany wyglądałoby jak bunkier. Niestety mój projektant, który adaptuje projekt stwierdził, ze minimalna grubość ściany wynosi 24/25cm. Na moją uwagę, że takie domy powstają stwierdził, że nie ma szans, aby tak robić, bo nacisk na taką ścianę powoduje, że może się ona uginać dużo bardziej niż przy szerszej ścianie. Wg mnie na pewno jest w tym jakaś logika, tylko pytanie czy nacisk na taką ścianę jest aż tak duży? Tym bardziej, że ma być dom parterowy, dach z wiązarów prefabrykowanych, także raczej nie będzie mega ciężki. Z góry dzięki za odp.

firewall
17-09-2012, 11:41
Ale rozpiętość masz dużą między ścianami(zwykle ściany zewnętrzne są jedynymi podpierającymi wiązar) tak że wystąpią spore momenty zginające. A poza tym 50cm grubości to dużo, tylko na papierze.

autorus
17-09-2012, 12:18
. A poza tym 50cm grubości to dużo, tylko na papierze.

:yes:

perm
17-09-2012, 17:17
Witam,
temat o silce, a widzę, że poszło trochę w pompy ciepła ;D zatem pozwolę sobie wrócić na główny tor. Chodzi o grubość ściany zewnętrznej.

Chciałem budować z 18cm ze względu na koszty oraz ze względu na dodanie grubej warstwy ocieplenia co przy 25cm samej ściany wyglądałoby jak bunkier. Niestety mój projektant, który adaptuje projekt stwierdził, ze minimalna grubość ściany wynosi 24/25cm. Na moją uwagę, że takie domy powstają stwierdził, że nie ma szans, aby tak robić, bo nacisk na taką ścianę powoduje, że może się ona uginać dużo bardziej niż przy szerszej ścianie. Wg mnie na pewno jest w tym jakaś logika, tylko pytanie czy nacisk na taką ścianę jest aż tak duży? Tym bardziej, że ma być dom parterowy, dach z wiązarów prefabrykowanych, także raczej nie będzie mega ciężki. Z góry dzięki za odp.
Też planuję silkę 18 cm i tak szczerze to jedyne co tłumaczy taką postawę twojego projektanta to niewiedza albo wygodnictwo. Nacisk zginający od stropu lub więźby to błąd w sztuce projektowej dla budowli murowanych. Po to jest wieniec i stabilny fundament by ściana przenosiła tylko obciązenia pionowe i równoległe do jej płaszczyzny.

fotohobby
17-09-2012, 22:16
Akurat w przypadku wiązarów szanse na powstanie momentów zginających są mniejsze, niż gdy obciążenia przenosi krokiew (choć przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej więźbie i ti obciążenia powinny być osiowe).
Problemem (przy braku dodatkowego podparcie wewnętrzną ścianą nośną) mogą być podciągi o rózej rozpiętości -w bramach garażowych, oknach tarasowych, które będą musiały mieć większą wysokość.
Powiedz swojemu projektantowi, że Silka 18cm ma aprobatę do czterech kondygnacji bodajże:)

firewall
18-09-2012, 06:58
A wytłumaczcie potem inwestorowi aby takiej ściany nie podcinał na głębokość 6-7cm celem chowania rurek w łazience czy kuchni ( bo przecież nie po to ma dom by rurki szły po wierzchu).

bajanadjembe
19-09-2012, 16:36
Bardzo ważna uwaga.

autorus
19-09-2012, 17:13
mi tam nie trzeba tego tłumaczyć :)

firewall
19-09-2012, 18:15
U ciebie akurat niewiele by się stało.

autorus
19-09-2012, 18:26
hihi ale silka u mnie to tylko w ścianach działowych, a te akurat są proste :)

fotohobby
19-09-2012, 19:24
A wytłumaczcie potem inwestorowi aby takiej ściany nie podcinał na głębokość 6-7cm celem chowania rurek w łazience czy kuchni ( bo przecież nie po to ma dom by rurki szły po wierzchu).

Jak ktoś się decyduje na 18cm to chyba rozumie wszystkie "za i przeciw" płynące ze stasowania takiej ściany.
Dobrze rozprowadzając instalacje w podłodze można tu sporo zaradzić...

firewall
19-09-2012, 19:34
Kładzenie większości instalacji w podłodze obecnie jest bardzo rozpowszechnione ( kochają je instalatorzy). A w przyszłości inwestor przeklina, albo w ogóle jest nieświadomy(parterówka). U sąsiada walneła rurka na piętrze(płytki na podłodze) - płacz i zgrzytanie zębów. Z dwojga złego wolę w ścianie. Też sporo pracy ale łatwiej zauważyć i zwykle tańszy remont.

tomekwa
21-09-2012, 10:11
A ja zapytam z innej strony. Gdzieś czytałem, że silka absorbuje wilgoć, a w innym miejscu, że jest na nią odporna.
Pytanie brzmi: czy wybudowany dom w SSO (bez okien, tynków i ocieplenia) można zostawić na tzw: przezimowanie.

Przemysław_
22-09-2012, 13:15
Silka, kiedyś materiał bardzo popularny na śmietniki, przybudówki świetnie znosi warunki ekstremalne. Łatwo to sprawdzić.

Pozdrawiam

autorus
22-09-2012, 13:20
może, mam małą nasiąkliwość.

fotohobby
22-09-2012, 23:16
A ja zapytam z innej strony. Gdzieś czytałem, że silka absorbuje wilgoć, a w innym miejscu, że jest na nią odporna.


A czy jedno wyklucza drugie ?
Silikat absorbuje wilgoć (co jest jego zaletą), ale ta nie jest zagrożeniem dla struktury materiału (np w przypadku ujemnych temperatur)

firewall
23-09-2012, 07:32
i dlatego w PRL-u stawiano z niej obory,chlewnie, pieczarkarnie i GS-y czy też PSP(starsi znają skróty a młodzi niech się męczą:D ).
Dlatego jest w narodzie taka niechęć do silikatów. Młodzi o tym nie wiedzą więc zaczynają budować z tego materiału. Starsi też budują ale są wyedukowani i w przesądy nie wierzą.
Każdy materiał na ściany ciągnie wodę jak ma tylko okazję.

gall86
25-09-2012, 07:55
Ktos pisał o plusach i minusach robienia ściany z 18cm materiału. Może ktoś wymienić te minusy? Zakładam, że kombinowanie z instalacjami, bo nie mozna z nimi wjezdzac w sciane, ale czy cos poza tym?

firewall
25-09-2012, 08:15
Arturo72 budował z 18-tki. U ciebie będzie podobnie. Będziesz dawał co kawałek słup zelbetowy. Wtedy stosowanie 24 jest bezcelowe, bo i tak większość sił i momentów przeniesie ustrój żelbetowy.

owip2001
25-09-2012, 08:30
witam
czy ktoś mieszkał w nie ocieplonym budynku z silki przez zimę ??

Raźny
25-09-2012, 11:53
Proponuję się przejechać po okolicznych wsiach i rozejrzeć się za takim domem. Nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem raczej. Popytaj czy maja ścianę 3 warstwową jeśli nie to znajdziesz dobre źródło informacji.

Ogólnie.
Jeśli masz dach i okna przezimujesz. Zastanów się kto jeszcze 10 lat temu ocieplał dom? I dlaczego izolują ściany dopiero teraz?

Czy będzie tanio?
Nie będzie.
Dlaczego?
Bo opał drogi.
Kiedy będzie tanio?
Jak masz własny las "pod nosem" i możesz dopilnować kotła.

Lepiej żebyś nie miał tych cegieł na pióro wpust. Bo będzie wiało jak....

Pozdrawiam
Raźny

gall86
25-09-2012, 12:32
Arturo72 budował z 18-tki. U ciebie będzie podobnie. Będziesz dawał co kawałek słup zelbetowy. Wtedy stosowanie 24 jest bezcelowe, bo i tak większość sił i momentów przeniesie ustrój żelbetowy.

Nie wiem czy to plus czy minus, ale chciałem poinformować, że co kawałek słupów nie planuję, bo szkody górnicze u mnie nie występują.

autorus
25-09-2012, 12:34
hm , ja jednak zgodnie z projektem 24cm.

firewall
25-09-2012, 13:17
Nie wiem czy to plus czy minus, ale chciałem poinformować, że co kawałek słupów nie planuję, bo szkody górnicze u mnie nie występują.
Bielszowice, Pokój, Halemba, Wirek+nie wiadomo, które jeszcze wchodzą terenem górniczym pod Rudę, a ty nie masz szkód? Występowałeś z zapytaniem do kopalń lub urzędu górniczego?

gall86
28-09-2012, 09:16
Bielszowice, Pokój, Halemba, Wirek+nie wiadomo, które jeszcze wchodzą terenem górniczym pod Rudę, a ty nie masz szkód? Występowałeś z zapytaniem do kopalń lub urzędu górniczego?

Tak, występowałem - szkód nie ma. Może jeszcze dopowiem, że nie planuję budowy w rudzie (wnioskuję, że ty to założyłeś) tylko w czerwionce :)

firewall
28-09-2012, 15:36
A potem okaże się, że tak dokladnie to budowa jest w Bełku:D

fotohobby
28-09-2012, 21:53
Arturo72 budował z 18-tki. U ciebie będzie podobnie. Będziesz dawał co kawałek słup zelbetowy. Wtedy stosowanie 24 jest bezcelowe, bo i tak większość sił i momentów przeniesie ustrój żelbetowy.

Jak dobrze kojarze, ściany zewnętrzne u Arturo72 to silikat 24cm.

justkaaa
28-09-2012, 22:50
Moi znajomu budują z silki 18cm. Mur jak mur. Widac że troche cieńszy niz klasyczny 24 cm, ale trzeba mu przyznać, że mocny jest. Jak murarze wiercili lub cieli to nie szło tak łatwo jak np. z PTH. Stosowali specjalne tarcze diamentowe, które i tak często wymieniali bo bloczki były twarde

autorus
29-09-2012, 06:22
to sobie wyobraźcie jak ja buduje i od wysokości 3m mam grubość 12cm a wiadomo ze mi się ściany wyginają do środka :)

Arturo72
29-09-2012, 22:03
Jak dobrze kojarze, ściany zewnętrzne u Arturo72 to silikat 24cm.
Ściany zewnętrzne zmieniłem z 24cm na 18cm :)
Ściany wewnętrzne nośne pozostały na 24cm

nydar
29-09-2012, 22:08
to sobie wyobraźcie jak ja buduje i od wysokości 3m mam grubość 12cm a wiadomo ze mi się ściany wyginają do środka :)
Bo ty cwany jesteś.Kształt robi ci wytrzymałość.:yes:

fotohobby
30-09-2012, 07:33
Ściany zewnętrzne zmieniłem z 24cm na 18cm :)
Ściany wewnętrzne nośne pozostały na 24cm

W każdym razie wiedzialem,, że część jest pozostawiona.
Z tego, co pamietam, chciałes mieć w 18cm wszystko, tylko Kierownik, czy projektant widział jakiś problem ? Co tam nie pasowało ?

Arturo72
30-09-2012, 08:32
Z tego, co pamietam, chciałes mieć w 18cm wszystko, tylko Kierownik, czy projektant widział jakiś problem ? Co tam nie pasowało ?
Dokładnie,chciałem mieć calość na 18cm ale kierbud i projektant w jednej osobie,stwierdził,że wewnętrzne nośne muszą być z 24cm,chodziło chyba o podparcie czegoś tam,18cm była by zbyt wąska.

fotohobby
30-09-2012, 11:14
A miałeś juz wtedy zaprojektowany strop drewniany ?
Bo tak właściwie, przy takim stropie jedyne poważniejsze obciązenie, jakie przenoszą wewn. ściany nośne w partetówce to obciążenia od słupków z konstrulcji więźby. A przy ścianie 18cm nie ma problemu, by te słupki osadzić i obciążenie przenieść.
Podobnie belki drewnianego stropu, kiedy mamy poddasze nieużytkowe.

Co innego, jakby zaprojektowano strop pod poddasze użytkowe (Akerman, Teriwa).

semiramida
30-09-2012, 19:51
18 cm spokojnie podeprze strop nawet żelbetowy wylewany na mokro. ale... dystrybutor zwrócił uwagę na długość ścian z silki 18, że jak powyżej 8 metrów to może rozważyć jakiś słupek wzmacniający coby się nie wygibła...
Muszę się poskarżyć na Unikę - Realbud. Foldery mówią o blokach 50x100 a Realbud mówi że nie produkują, to na pewno nie prawda. I potem się dziwią że ciężko im idzie sprzedaż do Polski tego systemu... Na szczęście są też inne firmy za miedzą od silki wielkoformatowej...
Albo mi mówią żebym nie mieszała systemów, a przecież widzę że cały zachód miesza! ciekawe kiedy nasi dostawcy zaczną dostarczać wszystko prędko zgodnie z życzeniem... Ja ich nie proszę o poradę tylko o dany produkt...

fotohobby
30-09-2012, 20:59
18 cm spokojnie podeprze strop nawet żelbetowy wylewany na mokro. ale... dystrybutor zwrócił uwagę na długość ścian z silki 18, że jak powyżej 8 metrów to może rozważyć jakiś słupek wzmacniający coby się nie wygibła...


Ale dla odmiany, w zaleceniach techniczych w katalogu SIL-PRO nie ma o tym mowy.

semiramida
01-10-2012, 19:30
nie ma mowy o podpieraniu żelbetu czy o wzmacnianiu za długich ścian?

fotohobby
01-10-2012, 22:17
Mowa jest o stosowaniu dylatacji w ścianach > 8m, ale to tyczy każdej grubości, to taka długość ma wpływ na powstawanie napężeń w wieńcu pod wpływem zmiany wymiarów przy zmianach temp.

gall86
02-10-2012, 07:48
A potem okaże się, że tak dokladnie to budowa jest w Bełku:D

Niee, Dębieńsko ;D

gall86
16-10-2012, 07:45
Witam,
proszę o info czy przy projekcie Z91 z pracowni z500, gdzie ściany nośne są tylko zewnętrzne (w środku jedynie działowe) może być zastosowany silikat 18cm? Strop z wiązarów, krycie jeszcze nie określone, ale być może gont. Projektant twierdzi, że tylko 24cm i nic mniej. Podobno mogą pojawić się jakieś wygięcia ścian nośnych. Bardzo bym prosił o konkretną odpowiedź, może jakieś wyliczenia, które będę mógł przedstawić projektantowi. Zależy mi na ścianie "18".

firewall
16-10-2012, 07:51
Przy z91 też nie podpisałbym się na 18-tce.

gall86
16-10-2012, 08:03
Jakieś szersze informacje?

hydrogenium
16-10-2012, 12:46
Witam,
proszę o info czy przy projekcie Z91 z pracowni z500, gdzie ściany nośne są tylko zewnętrzne (w środku jedynie działowe) może być zastosowany silikat 18cm? Strop z wiązarów, krycie jeszcze nie określone, ale być może gont. Projektant twierdzi, że tylko 24cm i nic mniej. Podobno mogą pojawić się jakieś wygięcia ścian nośnych. Bardzo bym prosił o konkretną odpowiedź, może jakieś wyliczenia, które będę mógł przedstawić projektantowi. Zależy mi na ścianie "18".


Sadzę że da się przeprojektować: odpowiednia ilość trzpieni żelbetowych i stężenia pasów dolnych wiązarów. powinny załatwić sprawę.
W budowlance wszystko jest możliwe, kwestia tylko środków.

jasse
16-10-2012, 13:55
Pytanie moje dotyczy tego czy ktoś z was ogrzewa pompą ciepła?
jak się sprawuje takie ogrzewanie w domu pobudowanym z silikatów?

Hej, mam coś takiego. Użytkowa 140, a po podłodze prawie 170 m.
Ściana, to 24+ 15 wełny + 11,5 (ale częściowo otynkowana, a częściowo jako łupana elewacyjna). Silikaty Trąbki.
ABE Pompy ciepła Nibe 8kW (wbudowany podgrzewacz wody z zasobnikiem) oczywiście z podłogówką. Odwierty: 3 sondy po 50m.
Latem utrzymuje się temperatura około 22-26 C. Zima to 21-23 C. Jest i kominek, ale robi tylko za ozdobę.
W domu wszystko jest na prąd, a rachunki miesięczne od 180 latem do 380 zimą. Ale wszystko działa za naciśnięciem guziczka i mam gdzieś absurdalne rachunki za gaz albo kombinowanie taniego drewna na lewo i tachanie kubików na pryzmy.
Głupi kobiety posłuchałem i na piętrze położyłem panele, a to podłogówce specjalnie nie służy :) Polecam gres lub cienkie drewno klejone do podłogi. Wybij też sobie z głowy dywany i wykładziny w całym domu.
Osobiście uważam, że do silikatów bardzo pasuje PC. Dom ma swoją masę i dobrze utrzymuje temperaturę. Z uwagi na źródło ciepła, zapomnij, że wyjeżdżając na urlop zmniejszysz ogrzewanie, a po powrocie ugrzejesz w 2 godziny. Zmiany nastaw też są odczuwalne dopiero po kilku godzinach.
Ważne że na 80% ogrzewania dostałem kredyt z dopłatą w BOŚ i płacę groszowe odsetki.
Powodzenia

firewall
16-10-2012, 15:13
Sadzę że da się przeprojektować: odpowiednia ilość trzpieni żelbetowych i stężenia pasów dolnych wiązarów. powinny załatwić sprawę.
W budowlance wszystko jest możliwe, kwestia tylko środków.

Tylko że gall chciałby, z pewnością, aby było tanio.

semiramida
18-10-2012, 12:03
Czy znacie kogoś kto zbudował dom z silikatów grubości 15 cm? a może zbudował z tego garaż?? Pytanie zwłaszcza do "18"stkowiczów. Macie te 18 i grubość jest do zaakceptowania, tak? to co by było jakby odjąć te 3 cm jeszcze? Oczywiscie omowie to z konstruktorem, ale najtrudniej to o aprobatę u wszelkich znajomków i doradzaczy...

Przemysław_
18-10-2012, 20:21
A tak z ciekawości zapytam dlaczego 15 cm? Czy te 3 cm są do czegoś potrzebne?

semiramida
19-10-2012, 07:33
Nie są, ale akurat wczorajszy przedstawiciel nie produkuje 18 cm... 3 cm można wykorzystać jako rezerwę na ogrzewanie scienne. Na razie wiem że 15 jest gorszą izolacja ogniową i dźwiękową, ale porównam to jeszcze z innymi materiałami niz grubsze silikaty.

Przemysław_
20-10-2012, 20:29
Jeżeli masz miejsce, nie walczysz o każdy centymetr to buduj z 24. Gdy zaczniesz robić bruzdy pod instalacje to nie będziesz później zadawał pytań na forum czy to wystarczy. Ludzie budują z 18-tki a później przychodzi pan hydraulik robi bruzdę pod rurę i zostaje 8cm ściany. Pamiętaj, że grubsza ściana ma większą akumulacyjność.:cool: Temat wałkowany w tym wątku na poprzednich stronach.

semiramida
17-11-2012, 09:23
Ze względu na izolacyjność dżwiękową i ogniową odpuszczam silikaty pochudzane i będą 24-25 cm... Czy doświadczeni silikatowcy mogą powiedzieć jaka im wyszła grubość tynku na silikacie (czyli od wewnątrz) ?

owip2001
17-11-2012, 10:23
gipsowy 8mm

cypryski
17-11-2012, 17:38
ze względu na izolacyjność dżwiękową i ogniową odpuszczam silikaty i będą 24-25 cm

lol :)

fotohobby
29-11-2012, 18:48
Zbieram oferty na silikaty, chcę kupić je jeszcze w tym roku.
Pierwsza oferta, jaka nadeszła wygląda tak:

> w nawiazaniu do Pana zapytania pragniemy zaoferowac bloczki :
>
> n18 Bloczek 18cm drązony kl.15: 2098 szt - cena brutto za szt. 2,85 zł
>
> np18 Bloczek 18cm pełny kl.20: 695 szt - cena brutto za szt. 2,00 zł
>
> n12 Bloczek 12cm drążony 1098 szt - cena brutto za szt. 3,45 zł
> ceny z transportem i rozładunkiem HDS

Przeciez ta oferta jest absurdalna !
W ten sytuacji opłaca się zamówić wszystko w NP18 (kl20) i oblecieć tym całą budowę....
Poprosiłem o doprecyzowanie, czy jak zamówię 3600szt bloczków NP18 to też dostanę je po 2zł :)

grzeniu666
29-11-2012, 18:54
Zapytaj o NP25 lub nawet o A^plus, będzie jeszcze taniej! ;)

piotr.nowy
29-11-2012, 19:09
Wg mnie komuś się ceny pomieszały - pozycja 2 z poz.3 jest chyba zamieniona.

fotohobby
29-11-2012, 19:11
Pewnie jutro nadejdzie mail typu "upsss, przepraszamy" i okaże się, że dwie ostatnie pozycje "się zamieniły".
Tym samym oferta stanie sią jakby tańsza...

fotohobby
29-11-2012, 19:13
A swoją drogą - jeśłi ktoś tej jesieni nabywał silikaty to proszeo pochwalenie się ceną. Koniec roku to powinien być dobry okres, żeby trafić na okazje cenowe.

piotr.nowy
29-11-2012, 19:26
Kupowałem jakiś miesiąc temu. Ceny trochę niższe od tych z twojej oferty ale bez rozładunku. Tak że w sumie pewnie wyjdzie na to samo. SIL-Pro z Godzikowic.

fotohobby
29-11-2012, 19:35
A ile km masz do Gożdzikowic ?

piotr.nowy
29-11-2012, 19:38
120-130

fotohobby
29-11-2012, 19:52
Ja 180, zresztą na Gónym Sląsku nie obrodziło w producentów silikatów i generalnie do kazdego "trochę" km jest.

imrahil
29-11-2012, 20:30
przyłączam się do prośby o namiary do składów budowlanych na Śląsku oferujących silikaty.

a tak przy okazji - czemu bierzesz klasę 20? ja mam budować dom piętrowy i będzie klasa 15. i czemu pełne bloczki?

fotohobby
29-11-2012, 22:50
Ja prosiłem po prostu o N18 i NP18 bez określania klasy, bo i "15" wystarczyłaby z naddatkiem.
Taką otrzymałem jednak wycenę.
Pełne dlatego, ze będąt o ściany nośne wewnątrz budynku - głównie chodzi o lepszą izolację akustyczną między pomieszczeniami, oraz o większą akumulację ciepła.
Zastanawiam si e jednak, czy śćian zewnętrznych również nei wykonać z pełnych bloczków.

grzeniu666
29-11-2012, 23:47
NP18 nie występuje chyba w klasie niższej jak 20. Nie sądzę że klasa ma wpływ na akustykę.

piotr.nowy
30-11-2012, 06:11
Klasa , jako taka , nie ma wpływu , ale masa ma . A pełne cięższe są .

Crazy
30-11-2012, 12:49
Ja wyceniałem wczoraj N24E o taki http://www.silikaty.com.pl/stronawww/Oferta,silikat,85.html i kosztuje 2,95/szt. z dowozem i rozładunkiem HDS. Fabrykę mam w tym samym mieście, w którym mieszkam. A najdziwniejsze jest to, że kupując bezpośrednio w fabryce wychodzi dużo drożej, bo po 3,5/szt., chyba chronią swoich pośredników. Przy cenie 2,95 metr ściany wychodzi drożej niż BK np. Solbetu i zaczynam się zastanawiać. Prz 18cm byłoby taniej, ale ja chcę 24cm.

fotohobby
30-11-2012, 20:55
Buduję z silikatow nie z uwagi na cenę, a własnosci samego materialu, wiec porownań z BK, czy ceramika nawet nie robie. Z uwagi na odległość od producenta mam niestety gorsze ceny...

autorus
01-12-2012, 07:31
U mnie jest dokładnie jak u kolegi, cena jest na drugim planie, robię to ze względu na własności materiału.
Zresztą w innej części budynku wykorzystuję cegłę i ytong z tego samego powodu :)

jezior85
03-12-2012, 21:21
A słyszał ktoś (i może stosował) produkty typu SILKA TEMPO albo YTONG PANEL do stawiania ścian?

klaudiusz_x
04-12-2012, 16:30
W zasadzie chyba lepiej brać NP. W N-kach przy wierceniu otworów jest problem z dziurami, prawie zawsze trafiałem na otwory. Pewnie jest to ważne przy wieszaniu różnych szafek.

Przemysław_
05-12-2012, 17:35
Duża zaleta NP to większa gęstość a co za tym idzie akumulacja ciepła jest większa. NP24 ma gęstość 1,6 a N24 ma 1,4. Tak dla porównania Silikat A plus o podwyższonym standardzie izolacyjności akustycznej ma gęstość klasy 2,2.

imrahil
07-12-2012, 18:07
A jak wygląda sprawa kleju? Jaki polecacie? Jak policzyć ile tego kleju kupić? W cenniku grupy silikaty mają podaną wydajność w kg/metr sześcienny. Metr szcześcienny czego? Stosujecie zbrojenie pod oknami? Jak je wykonujecie? Będzie u mnie budowała ekipa, ale chciałbym tego szczegółu dopilnować.

powiat rybnicki - silpro 24 cm za 3,26 zł, 12 cm za 2,21 zł, drążone, z rozładunkiem.

hokejgk1
02-01-2013, 09:31
PYTANIE DO TYCH CO JUŻ WYBUDOWALI:

MAM DOM BLISKO TORÓW KOLEJOWYCH:
OBECNIE W PROJEKCIE MAM zaprojektowne ściany zewnętrzne z Gazobetonu 24cm + 15cm styropianu - wewnętrzne nośne i działowe s SILKI
Zastanawiam się czy nie zamienic wszytskie na SILKA E24 kl 15 + 20CM styropianu ???

Wiem że WEŁNA lepiej wygłusza - ale patrzmy na koszt !!!

Czy w domu z SILKI da się mieszkać !? Czy nie chwycę się za głowę gdy przyjdzie mi ogrzać budynek ?

imrahil
02-01-2013, 10:25
Jeszcze nie mieszkam, ale pewnie da się :). Grubsza izolacja załatwi sprawę ogrzewania. Radziłbym jednak przeliczyć tę grubość ocieplenia i zauważyć, że 5 cm styropianu to nie zawsze to samo (zależy to jeszcze od rodzaju styro i lambdy).

hokejgk1
02-01-2013, 10:40
Liczyłem i Dodając 5cm styro czyli SILKA 24+20cm styro otrzymuje to samo co YTONG 24cm+15cm styro...

A czy budowa silką (cena materiału wychodzi taniej) hmmm..... chyba to samo

TINEK
02-01-2013, 10:53
A jaka różnica w ogrzaniu domu z silikatu, czy innego budulca, przecież izolację będziesz mieć

Mieszkam od maja, w domu cieplutko (22 *C ustawione i tyle jest) zużycie opału porównywalne z innymi materiałami (zasobnik ekogroszku ~170kg wystarcza na 9 - 10 dni, przy większych mrozach krócej)
Według mnie nie ma co się obawiać komu z silikatów, wszak za izolacyjność ściany odpowiada izolacja a nie materiał konstrukcyjny

pozdrawiam

kajwroclaw
02-01-2013, 19:46
Ludzie pomocy!!! :)

Miałem zamiar budować z silki 24 cm, naczytałem się o zaletach materiału i już byłem zdecydowany gdy.... mój wujek oraz jeden z budowlańców zaczęli mnie straszyć, że silikaty pękają strasznie i w ogóle kruche i trudne w obróbce, żeby robić z BK i teraz nie wiem. Nigdzie na forum nie znalazłem informacji, że komuś chałupa z silki pęka, chociaż się starałem znaleźć. I znów mam dylemat, wypowiedzcie się proszę:-?

TINEK
02-01-2013, 19:57
Ten kto chce budować z silikatów, musi być do tego przekonany,
to jest normalne, że murarze i inni "wujkowie fachowcy" będą Cię przekonywać, że nie jest to dobry materiał,
nie lubią murować silikatów, bo są bardzo ciężkie (w porównaniu do innych materiałów konstrukcyjnych), i trudne w obróbce
nie raz usłyszysz, że z tego to się obory i śmietniki stawia, taki pogląd pokutuje z dawien dawna, wtedy nie było ociepleń a mur z silikatu bez ocieplenia zimny
Trzymaj się swego wyboru, nie rozmawiaj za dużo z pseudofachowcami i bądź twardy :D

pozdrawiam

grzeniu666
02-01-2013, 20:18
mój wujek oraz jeden z budowlańców zaczęli mnie straszyć, że silikaty pękają strasznie i w ogóle kruche i trudne w obróbce, żeby robić z BK i teraz nie wiem.

Nigdzie na forum nie znalazłem informacji, że komuś chałupa z silki pęka, chociaż się starałem znaleźć.

Krucha to jest ceramika. Pękają niechętnie. Obrabia się ciężko - fakt. BK nie jest zły, ale wolę silikat.

Spytaj wujka i jednego, muszą mieć jakiś namiar jak mówią.



Ludzie pomocy!!! :)

Ja nie pomogę, swoje się namurowałem (i jeszcze mi zostało...)


A serio, im prędzej przestaniesz słuchać budowlanych mitów tym lepiej dla Ciebie. Miej swój rozum (i dużo czasu).


Tinek, mi się lepiej murowało z silikatu, bo bardziej poręczny jak BK i nie cięższy (sztuka, 18 vs 24), tylko wolniej idzie ;D

TINEK
02-01-2013, 20:24
no widzisz Grzeniu, obalasz kolejny mit, Ty jako praktyk, bo mnie ekipa murowała
i masz rację, nie słuchać pseudofachowców, to tylko ogłupia

mieszkam od wiosny i drugi raz też bym wybrał silikat

pozdrawiam

semiramida
03-01-2013, 09:46
a mnie ostatnio niepokoi, że silikaty mają pomniejszana wagę poprzez robienie w nich dziur, rzekomo polepszających współczynniki ale wynikających z nakazu unii coby te bloczki dało się uradzić, takie BHP.Czy ktoś przerabiał asortyment pod tym kątem? Które bloki silikatowe są bez dziur i duże? Albo inaczej, które są najcięższe? Czy jak w ofercie silikatów mają bloczki fundamentowe to one są dalej normalnie silikatowe? sorry za pytanie z serii "sama sobie to sprawdź" - jak nikt nie zna odpowiedzi na szybko to oczywiście będę szukać u producentów odpowiedzi...

miloszenko
03-01-2013, 09:58
Ten kto chce budować z silikatów, musi być do tego przekonany,
to jest normalne, że murarze i inni "wujkowie fachowcy" będą Cię przekonywać, że nie jest to dobry materiał,
nie lubią murować silikatów, bo są bardzo ciężkie (w porównaniu do innych materiałów konstrukcyjnych), i trudne w obróbce
nie raz usłyszysz, że z tego to się obory i śmietniki stawia, taki pogląd pokutuje z dawien dawna, wtedy nie było ociepleń a mur z silikatu bez ocieplenia zimny
Trzymaj się swego wyboru, nie rozmawiaj za dużo z pseudofachowcami i bądź twardy :D

pozdrawiam

Wszystko prawda, prawie :P Beton komorkowy o gestosci 500, o wymiatach 500x25x25 jest ciezszy od typowe bloczka silki 25 cm :P Dosyc, ze ciezszy, to jeszcze bardzo niewygodnie sie nim manewruje, wiec wcale ta silka najgorsza w morowaniu nie jest :)

Pozdrawiam i polecam.

R&K
03-01-2013, 10:15
a mnie ostatnio niepokoi, że silikaty mają pomniejszana wagę poprzez robienie w nich dziur, rzekomo polepszających współczynniki ale wynikających z nakazu unii coby te bloczki dało się uradzić, takie BHP.Czy ktoś przerabiał asortyment pod tym kątem? Które bloki silikatowe są bez dziur i duże? Albo inaczej, które są najcięższe? Czy jak w ofercie silikatów mają bloczki fundamentowe to one są dalej normalnie silikatowe? sorry za pytanie z serii "sama sobie to sprawdź" - jak nikt nie zna odpowiedzi na szybko to oczywiście będę szukać u producentów odpowiedzi...

najciezsze sa NP 25 maja tylko 1 dziure w srodku
zwykle N25 maja 5 dziur , maja mniejszą gestosc (wiecej pecherzykow powietrza) i przez to lepsze parametry

grzeniu666
03-01-2013, 15:18
a mnie ostatnio niepokoi, że silikaty mają pomniejszana wagę poprzez robienie w nich dziur, rzekomo polepszających współczynniki ale wynikających z nakazu unii coby te bloczki dało się uradzić, takie BHP.

dało się... co?


Które bloki silikatowe są bez dziur i duże? Albo inaczej, które są najcięższe?

Czy jak w ofercie silikatów mają bloczki fundamentowe to one są dalej normalnie silikatowe?

Są bloczki A z Grupy Silikaty, ale niestety nie "metr na metr".

Tak.

Oryginalne masz pytania, planujesz zakończenie budowy już w tym milenium? ;)

RK, z tymi pęcherzykami to pojechałeś ;)

firewall
03-01-2013, 17:09
A w Silce E24 są dwa "pęcherzyki" przelotowe i 8 "pęcherzyków" nieprzelotowych:p

kajwroclaw
03-01-2013, 19:17
No to mam jeszcze jedną zagwozdkę, kupowałem projekt gotowy, w którym przewidziano bk 24 cm a nie silkę. Konstruktor adaptujący projekt nie poprawiał parametrów fundamentów pod cięższy materiał, nawet nie spojrzał na zlecone przeze mnie badania gruntu (glina). I teraz się zastanawiam, czy nie olał sprawy i nie stwierdził, że jakoś postoi i nie trzeba nic zmieniać. Boję się, żeby chałupa mi osiadać nie zaczęła zbytnio i pękać przez słaby fundament :/ Może ktoś z Was miał podobny problem? czy przy adaptacji zalecano Wam dozbrojenie ław itp.? Być może nie muszę tych fundamentów wzmacniać, ale kurde nie wiem. Chyba zadzwonię do tego mojego konstruktora i zapytam.

fotohobby
05-01-2013, 22:54
a mnie ostatnio niepokoi, że silikaty mają pomniejszana wagę poprzez robienie w nich dziur, rzekomo polepszających współczynniki ale wynikających z nakazu unii coby te bloczki dało się uradzić, takie BHP.Czy ktoś przerabiał asortyment pod tym kątem? Które bloki silikatowe są bez dziur i duże?

:)
Widzę, ze rozgryzasz temat ścian :)
Zarówno produkty Sil-Pro, jak i Grupy Silikaty przy grubościach 18 i 24cm posiadają wersje pełne i drążone, więc....
Określ, czego oczekujesz od materiału i dokonaj wyboru :)

klaudiusz_x
08-01-2013, 22:51
24 z Grupy Silikaty pełne są o 4kg cięższe od drążonych. Na metrze kwadratowym ściany daje to 72kg.

Aedifico
09-01-2013, 05:29
No to mam jeszcze jedną zagwozdkę, kupowałem projekt gotowy, w którym przewidziano bk 24 cm a nie silkę. Konstruktor adaptujący projekt nie poprawiał parametrów fundamentów pod cięższy materiał, nawet nie spojrzał na zlecone przeze mnie badania gruntu (glina). I teraz się zastanawiam, czy nie olał sprawy i nie stwierdził, że jakoś postoi i nie trzeba nic zmieniać. Boję się, żeby chałupa mi osiadać nie zaczęła zbytnio i pękać przez słaby fundament :/ Może ktoś z Was miał podobny problem? czy przy adaptacji zalecano Wam dozbrojenie ław itp.? Być może nie muszę tych fundamentów wzmacniać, ale kurde nie wiem. Chyba zadzwonię do tego mojego konstruktora i zapytam.

Pytanie skąd u tego konstruktora "adaptujący" skoro nic nie adaptował?

semiramida
09-01-2013, 09:11
kajwrocław: nie wierzę w fundamenty zaprojektowane specjalnie słabsze, bo będą dźwigać lżejsze ściany, a potem trzeba je zrobić silniejsze. Nic takiego. Każde fundamenty są w stanie przenieść ciężar najcięższej ściany. Podejrzewam, że jak mocno sie poprosi konstruktora, zapewni, że tam będzie ta konkretna silka firmy takiej owakiej, to on obliczeniowo sprawdzi fundament i go jeszcze odchudzi... Ale nie będzie tak chciał zrobić raczej, bo fundament to nie jest tacka pod ściane co się może rozplaszczyć, gdy ściana za ciężka. To jest dolny wieniec domu. Dom przez pierwsze parę lat osiada nie dlatego, że ktoś kupił za ciężkie cegły, tylko dlatego, że pod tradycyjne fundamenty nikt nie zagęszcza gruntu. w dodatku grunt po lewej może mieć inną gęstość niż grunt po prawej, albo inną ilość wody - wysokość. Ukształtowanie połaci dachowych względem stron świata też może mieć wpływ na kierunki naporu domu na grunt. Dlatego nie bój nic, fundament jaki by nie był i tak jest przezbrojony... Z obliczeń często wynika, że wcale nie musi być zbrojenia ław, ale jednak i tak się je daje, bo właśnie w wyniku tch mikro-ruchów domu ława może odpęknąć od ściany fundamentowej, itd, itp...
Pieczątkę konstruktora na proj gotowym urząd sobie czasem życzy coby on dał głowę za to, że fundament projektowany na ślepo da radę na tej konkretnej działce...

andriuss
13-01-2013, 21:11
Szanowni, bardzo przepraszam jeśli było, ale nie mam siły się przekopać przez 200 stron. Krótkie pytanie: dotychczas myślałem, że minimalna grubość ścian zewnętrznych silki to 18cm, ale znalazłem kilka zdjęć xelli, gdzie ocieplają 15cm. Czy jest opcja zastosowania silki 15 cm jako materiał na ściany zewnętrzne? Oczywiście mówię o parterówce, co prawda ze stropodachem monolitem, ale parterówce.

ElwoodWroclaw
14-01-2013, 10:22
Czy jest opcja zastosowania silki 15 cm jako materiał na ściany zewnętrzne? Oczywiście mówię o parterówce, co prawda ze stropodachem monolitem, ale parterówce.

Opcja jest, natomiast nikt tu nie powie Ci, owszem buduj. Taką odpowiedź da Ci tylko konstruktor, który to przeliczy. Jednakże jesli dobrze pamiętam to minimalna grubość ścian zewnętrznych nośnych zawsze była brana na 18cm szczególnie że na to dajesz monolit.
Jesli się mylę, to z pewnością ktoś mnie zaraz poprawi.
Serdeczności

andriuss
14-01-2013, 11:13
Taką odpowiedź da Ci tylko konstruktor, który to przeliczy. Jednakże jesli dobrze pamiętam to minimalna grubość ścian zewnętrznych nośnych zawsze była brana na 18cm szczególnie że na to dajesz monolit.


Jeśli dobrze liczę, to 300 mb. ścian nośnych daje hipotetyczną wytrzymałość na ściskanie prawie 70 tys. ton, a monolit choć waży 500 kg / m2, to ładnie wszystko usztywnia wieńcem. Tak więc zapewne chodzi o wyboczenie, ale to też są tylko wzory, więc arbitralna granica 18 cm wydaje się podejrzana. Nic to, miejmy nadzieję, że ktoś mnie (nas) uświadomi.

edit: idiotyzm strzeliłem z 300 mb., ale mniejsza, i tak jest mnóstwo zapasu.

perm
14-01-2013, 16:54
Jeśli dobrze liczę, to 300 mb. ścian nośnych daje hipotetyczną wytrzymałość na ściskanie prawie 70 tys. ton, a monolit choć waży 500 kg / m2, to ładnie wszystko usztywnia wieńcem. Tak więc zapewne chodzi o wyboczenie, ale to też są tylko wzory, więc arbitralna granica 18 cm wydaje się podejrzana. Nic to, miejmy nadzieję, że ktoś mnie (nas) uświadomi.

edit: idiotyzm strzeliłem z 300 mb., ale mniejsza, i tak jest mnóstwo zapasu.
Kiedys tu przy kolejnej dyskusji przedstawiciel jakiejś firmy podał że wg norm (nie wiem jakich) ściana w technoligii ciężkiej musi miec min 15 cm. Może taka norma faktycznie istnieje.

autorus
14-01-2013, 17:01
u mnie daje standardowo 24cm na ściany działowe.

andriuss
14-01-2013, 19:32
u mnie daje standardowo 24cm na ściany działowe.

Umówmy się, u Ciebie nic nie jest standardowo ;) A gdybyś mógł / chciał dać 12 cm, to ile byś miał więcej przestrzeni? 7-10 m2?

fotohobby
14-01-2013, 20:36
Umówmy się, u Ciebie nic nie jest standardowo ;) A gdybyś mógł / chciał dać 12 cm, to ile byś miał więcej przestrzeni? 7-10 m2?

A co Tobie da zmiana z np 18cm na te 15cm ?

andriuss
14-01-2013, 22:09
A co Tobie da zmiana z np 18cm na te 15cm ?

Pewnie w sumie jakieś 10 zł na m2 ściany ;) Tak na serio to po prostu ciekawy jestem. Oczywiście, można budować z 24 cm, bo wszyscy tak robią, ale po co, skoro 18 cm nie jest w niczym gorsze (nie licząc tornad i huraganów). Poza tym mieć np. 25 cm grafitu, ścianę U=0,12 i ścianę ciut powyżej 40 cm grubości to, przyznasz, niezły wyczyn.

fotohobby
14-01-2013, 22:15
To rozumiem i dlatego buduje z 18cm. Nie rozumiem tylko po co jeszcze walczyc o te 3cm?

andriuss
14-01-2013, 22:32
Ja nie walczę, tylko pytam o przesłanki i zasadność. Jak wybrałeś swoje 18 względem 24 cm to też nie walczyłeś, tylko po prostu podjąłeś lepszą decyzję.

autorus
15-01-2013, 04:19
Umówmy się, u Ciebie nic nie jest standardowo ;) A gdybyś mógł / chciał dać 12 cm, to ile byś miał więcej przestrzeni? 7-10 m2?

U mnie na tych ścianach opiera się strop wylewany :)

grzeniu666
15-01-2013, 08:58
U mnie na tych ścianach opiera się strop wylewany :)

a więc to jest nośna, a nie działowa jak piszesz

andriuss, im węższa ściana tym staranniej musi być postawiona. Przy zejściu 18>15 zyskujesz mniej jak przy 24>18 a skok wymagań jakości co do murowania nie mniejszy. Chyba. Ja bym w to nie szedł (nawet jeśli teoretycznie możliwe), ale ja się nie znam...

fotohobby
15-01-2013, 21:27
Ja nie walczę, tylko pytam o przesłanki i zasadność. Jak wybrałeś swoje 18 względem 24 cm to też nie walczyłeś, tylko po prostu podjąłeś lepszą decyzję.

W przypadku zmiany z 24 na 18 warto nawet "powalczyć" (niektorzy musza - z projektantem), bo to jednak dwa razy wiecej miejsca w bonusie, w porownaniu ze zmianą 18->15.
O ile wiem, bloczki 15cm produkowane są wyłącznie, jako drążone, a ja jednak będę stosował pełne 18. Różnica w akumulacyjności i akustyce spora.

andriuss
15-01-2013, 22:31
O ile wiem, bloczki 15cm produkowane są wyłącznie, jako drążone, a ja jednak będę stosował pełne 18. Różnica w akumulacyjności i akustyce spora.

Chyba masz rację. Jeszcze raz, mnie to zasadniczo wisi czy to będzie 15 czy 18, to nie jest mój penis tylko głupi bloczek. Miałem tylko nadzieję, że ktoś bezspornie zna przyczyny dlaczego nie, żeby być mądrzejszym na przyszłość. Że trzeba wyższej precyzji, to może być nawet zaleta - czy ci się chce, czy nie, musisz dopilnować fachowców, żeby nie strzelili fuszerki. Bo co to za pocieszenie, że murarze rąbnęli się na 4 cm, ale na szczęście grubsze bloki skompensują. Dla referencji, chociaż na kilku stronach potwierdziłem, że E15 nadaje się na ściany zew. nośne:

http://cdn20.pb.smcloud.net/t/files/cd/4d/dd/735dfe45e6/prezentacja-informator-budowlany-2012.PDF

O akustykę możesz się nie martwić i sobie temat z góry olać. Mieszkam przy głównej ulicy W-wy, na szczęście nie brakowało mi wyobrażni i wziąłem okna akustyczne, o R bodajże 39 db zamiast standardowych 32-33 (jako jedyny na 100 mieszkań). Nie licząc debilów na ścigaczach, nie narzekam. Na działce 30-letnie okna mają pewnie ze 20, i zapewniam, że zdecydowanie lepiej wypoczywam na działce.

Aedifico
16-01-2013, 05:43
To,że prodecent piszę że nadaje się na ściany nośne nie oznacza,że w każdym przypadku. Oznacza tylko tyle,że zgodnie z normą się nadaje w ogóle a czy w konkretnym przypadku to określa projektant!

adamzzz
17-01-2013, 17:48
Witam. Myśle nad budowa z silikatow domu parterowego z dachem dwuspadowym ale zastanawia mnie aspekt powstania mostka termicznego na ścianach szczytowych. Może trzeba ocieplic ściany na strychu te sciany z dwóch stron?

autorus
17-01-2013, 18:02
Wychodzi ze masz racjehttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif Ale ja tez . To jest i nośna i działowa :)


a więc to jest nośna, a nie działowa jak piszesz
.

grzeniu666
17-01-2013, 18:08
Wychodzi ze masz racjehttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif Ale ja tez . To jest i nośna i działowa :)

Raczej nośna wewnętrzna. "Działówki" chyba z definicji nie są konstrukcyjne (nośne).

Aedifico
17-01-2013, 18:20
Witam. Myśle nad budowa z silikatow domu parterowego z dachem dwuspadowym ale zastanawia mnie aspekt powstania mostka termicznego na ścianach szczytowych. Może trzeba ocieplic ściany na strychu te sciany z dwóch stron?

Zazwyczaj wystarczu z zewnątrz i of góry na bloczku, reszte w części zniweluje izolacja w wysokości więźby (z przekładką).

autorus
17-01-2013, 18:33
Raczej nośna wewnętrzna. "Działówki" chyba z definicji nie są konstrukcyjne (nośne).

Gdyby wszyscy prowadzili takie spory bylibyśmy najszczęśliwszym narodem na świecie :)

adamzzz
17-01-2013, 18:55
Zazwyczaj wystarczu z zewnątrz i of góry na bloczku, reszte w części zniweluje izolacja w wysokości więźby (z przekładką).
Dom to będzie parterowka i strych będzie nieocieplany i nieogrzewany. Obawiam sie mostka właśnie do wewnątrz strychu.

fotohobby
17-01-2013, 19:27
To szczyty sobie wymuruj jakims BK i ociepl. Mozesz sie też odciąc od szczytów isomurem, choc to dosc drogie rozwiazanie.

imrahil
17-01-2013, 20:39
U mnie dwie ściany szczytowe będą tak jak napisał fotohobby, ale nawet jakby były z silikatu to łatwo można je ocieplić (najlepiej z dwóch stron?). Bardziej mnie niepokoją ściany i wieniec pod murłatą. Też można ocieplić, ale na murłatę zbyt wiele izolacji nie wejdzie, trzeba też zozstawić przestrzeń na wentylację.

adamzzz
17-01-2013, 21:20
Może wystarczy od wewnątrz od dołu na 1 m wysokości ocieplić? Nie mogę nigdzie znaleść jakie U będzie miało 1 m silikatow.
Z tym b-k to nieglupi pomysł ale tylko jak będziemy budować z silikatow 24.

imrahil
17-01-2013, 21:33
to zależy od tego, co chcesz osiągnąć. my będziemy pewnie grzać prądem, więc każdy szczegół jest istotny i ściana szczytowa będzie ocieplona w całości.

fotohobby
17-01-2013, 21:34
A bedziesz budował z 18cm ?
To masz:
http://allegro.pl/beton-komorkowy-solbet-18cm-brutto-olsztyn-i2898949098.html

Na szczyty wystarczy.

flisiu
28-01-2013, 12:21
orientuje sie ktos moze gdzie na slasku mozna otrzymac najtaniej bloczki silikatowe?? mam w projekcie sciany zewn. 25 cm a sciany wewn. 12 cm. Taniej wychodzi m2 z grupy Silikaty czy z Silki ??

fotohobby
28-01-2013, 14:37
Najtaniej będą pewnie bloczki z Grupy Silikaty, zakład Klucze. Znajdź hurtownię, któwa z nimi współpracuje i negocjuj warunki. Mozesz sprawdzic tez oferte zaklady Sil-Pro z Godzikowic.
Silkę na Śląsku kupisz raczej drożej.

fotohobby
28-01-2013, 15:03
.

mtj
30-01-2013, 07:48
Witam

Chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ocielenia. Dom budowałem z bloczków 24 cm, ocieplony wełną 20 cm. Dla czego wełną? Bo steropian nie przepuszcza wilgoci, a te ściany oddychają. Dom wielkości 350 m - koszt ogrzewania oraz ciepła woda 2008-4700 zł, 2009-5300 zł, 2010-5350 zł, 2011-5000 zł, 2012-5860 zł.

edomek
30-01-2013, 11:42
Znów mit z oddychaniem ścian :(

autorus
30-01-2013, 19:19
:lol2::lol2::lol2:

modena
12-02-2013, 13:59
Witam.
Czy ktoś, kto już wybudował z silikatów może mi poradzić . Mam problem z wyborem silikatów na ścianki działowe :bash:. Czytałam że silikaty N 12 podczas bruzdowania wypadają i w związku z tym zastanawiam się czy nie lepsze będą na zwykłą zaprawę pionową i poziomą chyba to są 3 NFD 12 z grupy silikaty.
Czy ktoś z Państwa ma takie na zwykła zaprawę i może potwierdzić że to dobry wybór?
Poza tym na ściany zewnętrzne 24 cm lepiej pełne czy drążone?
Pomocy
Pozdrawiam:)

firewall
12-02-2013, 14:14
Jak masz muzykalne dzieci to pełne silikaty 24cm

modena
12-02-2013, 20:27
Jak masz muzykalne dzieci to pełne silikaty 24cm
Na pewno będą tam dzieci sąsiadów krzyczące , psy szczekające i pociągi półtora kilometra dalej na przejeździe trąbiące.:yes:
Że tak sobie zarymuje:D
Czy ktoś kupował bloczki 3 NFD 12 na ściany działowe? Czy to się nada?
Pozdrawiam

grzeniu666
12-02-2013, 20:34
Czy ktoś kupował bloczki 3 NFD 12 na ściany działowe? Czy to się nada?


Na zaprawę tradycyjną? A jak połączysz z nośnymi - bo jak na cieńkiej będziesz mieć nośne to kotwami LP30 nie połączysz łatwo. Jeśli już to może wszędzie na klej, choć ja bym dawał działówki P+W, ew pionowe spoiny tam gdzie wiesz że będzie tłuczone. PS. o jakim bruzdowaniu mówisz - pod elektrykę, wodę, kan?

sama w domu
12-02-2013, 23:09
Też sie zastanawiam po co bruzdować. Bruzdowania pod wod-kan najczęściej jest tyle co kot napłakał a pod elektryke w ogóle nie trzeba (chyba) bruzdować. Można kable ukryc w tynku

firewall
13-02-2013, 06:48
Na pewno będą tam dzieci sąsiadów krzyczące , psy szczekające i pociągi półtora kilometra dalej na przejeździe trąbiące.:yes:
Że tak sobie zarymuje:D
Czy ktoś kupował bloczki 3 NFD 12 na ściany działowe? Czy to się nada?
Pozdrawiam
Pytanie było o ściany działowe,więc pociągi jeżdżące i trąbiące to raczej na zewnątrz. A różnica 7dB pomiędzy ścianą 12cm a 24cm to jest bardzo dużo. Ponadto taka ściana spełnia wymagania stawiane ścianom rozdzielającym mieszkania w budownictwie wielorodzinnym R’A1 ≥ 50 dB.
Dlatego jak ma się hałasujące dzieciaki to czasem jest dobrze mieć jeden pokój dający chwilę wytchnienia.
U mnie w projekcie dałem 8cm silikaty w ściany działowe.

fotohobby
13-02-2013, 07:06
Tylko, że pytanie o ściany działowe raczej nie dotyczyło ich akustyki...
Ja mam w projekcie jakies 60m2 scian z 12, bruzdowania będzie tam tyle, co kot napłakał, więc nie kombinuję i robie na p+w.
Reszta ścian wewnętrznych, podobnie jak zewnętrzne będzie z bloczka 18cm pełnego, mi.in z uwagi na akustykę właśnie.

jasse
13-02-2013, 13:55
Kiedys tu przy kolejnej dyskusji przedstawiciel jakiejś firmy podał że wg norm (nie wiem jakich) ściana w technoligii ciężkiej musi miec min 15 cm. Może taka norma faktycznie istnieje.

Oj, fachowcy. Przecież to podstawy!!!
PN-EN 1996-1-1: 2010 Eurokod 6 Projektowanie konstrukcji murowych. Część 1-1 Reguły ogólne dla zbrojonych i nieuzbrojonych konstrukcji murowych.
"NA.7 Minimalna grubość ścian konstrukcyjnych z muru o wytrzymałości fk większe/równe 5MPa nie może być mniejsza niż 100 mm, a w przypadku fk<5MPa - 150 mm. Minimalna grubość ścian usztywniających powinna wynosić 180 mm."
P.S.
"Ściana usztywniająca - ściana usytuowana prostopadle do innych ścian, stanowiąca ich podporę przy przejmowaniu sił poziomych lub przeciwdziałająca ich wyboczeniu i zapewniająca stateczność budynku."

W rozumieniu tej normy wszystkie ściany zewnętrzne i poprzeczne zakotwione i przenoszące obciążenie powinny być postawione z bloczka o szerokości min 180mm. Tak więc przestrzegam przed formatami tzw niemieckimi 175 mm szerokości, bo nie spełniają kryterium normy.

:cool:

autorus
13-02-2013, 14:05
A ja tego nigdy nie czytałem i tak daje 24, prorok jaki czy co? :cool:

modena
13-02-2013, 14:39
Na zaprawę tradycyjną? A jak połączysz z nośnymi - bo jak na cieńkiej będziesz mieć nośne to kotwami LP30 nie połączysz łatwo. Jeśli już to może wszędzie na klej, choć ja bym dawał działówki P+W, ew pionowe spoiny tam gdzie wiesz że będzie tłuczone. PS. o jakim bruzdowaniu mówisz - pod elektrykę, wodę, kan?
No właśnie też teraz o tym myślę .
Sciany nośne będą tylko zewnętrzne i łącząca garaż z domem z silikatów N24 ( dom na planie prostokąta), na klej,na cienkiej spoinie
Czy działówki 12 cm się przewiązuje z nośnymi zewnętrznymi ( kandydat na murarza mi wyjechał na ferie i nie mam jak zapytać):bash:
(Wszystkie ściany wewnątrz to będą działówki 12cm.)
Pozdrawiam

modena
13-02-2013, 14:51
Jak masz muzykalne dzieci to pełne silikaty 24cm

Firewall
Padło słowo silikat 24 cm . Wybacz , w życiu by mi nie przyszło na myśl że masz na myśli działowe 24cm :D
Ale by mi się zmniejszył metraż:lol2:
Pozdrawiam

grzeniu666
13-02-2013, 14:56
Czy działówki 12 cm się przewiązuje z nośnymi zewnętrznymi ( kandydat na murarza mi wyjechał na ferie i nie mam jak zapytać)

Nie (o ile pamiętam).
Na www grupy silikaty czy sil pro masz wytyczne wykonawcze.

TINEK
13-02-2013, 18:52
u mnie działówki (12) z nośnymi były wiązane kotwami (ocynkowany perforowany płaskownik) na etapie wznoszenia ścian nośnych kotwy były układane co drugą warstwę

modena
13-02-2013, 21:53
u mnie działówki (12) z nośnymi były wiązane kotwami (ocynkowany perforowany płaskownik) na etapie wznoszenia ścian nośnych kotwy były układane co drugą warstwę

Właśnie sobie poczytałam różne artykuły na ten temat i tam widziałam te łączenia na kotwy jak pisze TINEK.
Grzeniu i Tinek a czy Wy macie ścianki działowe z bloczka N12?

U kilku forumowiczów czytałam że przy bruzdowaniu ( elektryk , hydraulik) ściana się trzęsła i jakieś bloczki nawet wypadły.
Jak było u Was? Czy ewentualnie się nie należy przejmować i jak wypadnie to naprawić?
We wtorek jadę zamawiać silikaty i nie umiem się zdecydować :bash:

fotohobby
13-02-2013, 22:07
modena, a silikaty jakiego producenta wybralas ?
Ja dostalem ostateczne oferty na poziomie 3,09 za NP18 z Grupy Silikaty i 3,24 za U18V z Sil-Pro.
Na placu jednej z hurtowni minałem okazję obejrzeć wyroby jednego i drugiego producenta na paletach i szczerze mówiąc skłaniam się ku Sil-Pro.
Bloczki z Kluczy byly poobijane i więcej z nich było ukruszonych...
Nie wiem, czy to kwestia transportu, rozładunku, ale sprawiały gorsze wrażenie i odrzutów pewnie byłoby więcej.

TINEK
13-02-2013, 22:09
u mnie działówki z N12, ale nie na klej jak nosne, tylko na zaprawę (2007 był trudnym rokiem i kleju mi zabrakło) zaprawa w spoinach poziomych.
Pod elektrykę bruzdy nie były robione,. a tych pozostałych jest nie wiele, u mnie się żadna sciana nie posypała, nie ma się czym przejmować

pozdrawiam

modena
13-02-2013, 22:23
u mnie działówki z N12, ale nie na klej jak nosne, tylko na zaprawę (2007 był trudnym rokiem i kleju mi zabrakło) zaprawa w spoinach poziomych.
Pod elektrykę bruzdy nie były robione,. a tych pozostałych jest nie wiele, u mnie się żadna sciana nie posypała, nie ma się czym przejmować

pozdrawiam
Dzięki serdeczne za informacje i porady , jesteście błyskawiczni.:)
:yes: Jakby ktoś miał jeszcze jakieś spostrzeżenia to chętnie się dowiem

modena
13-02-2013, 22:30
modena, a silikaty jakiego producenta wybralas ?
Ja dostalem ostateczne oferty na poziomie 3,09 za NP18 z Grupy Silikaty i 3,24 za U18V z Sil-Pro.
Na placu jednej z hurtowni minałem okazję obejrzeć wyroby jednego i drugiego producenta na paletach i szczerze mówiąc skłaniam się ku Sil-Pro.
Bloczki z Kluczy byly poobijane i więcej z nich było ukruszonych...
Nie wiem, czy to kwestia transportu, rozładunku, ale sprawiały gorsze wrażenie i odrzutów pewnie byłoby więcej.
Dziękuję za info.
Wybrałam z Grupy Silikaty.Czytałam dużo opini że są w porządku , to niech se będą .Sil-pro też są dobre( może i bardzo dobre) ale były też droższe.
Niestety mie miałam czasu ani okazji pomacać i porównać żadnych z nich.:rolleyes:

sama w domu
13-02-2013, 22:32
modena, a silikaty jakiego producenta wybralas ?
Ja dostalem ostateczne oferty na poziomie 3,09 za NP18 z Grupy Silikaty i 3,24 za U18V z Sil-Pro.
Na placu jednej z hurtowni minałem okazję obejrzeć wyroby jednego i drugiego producenta na paletach i szczerze mówiąc skłaniam się ku Sil-Pro.
Bloczki z Kluczy byly poobijane i więcej z nich było ukruszonych...
Nie wiem, czy to kwestia transportu, rozładunku, ale sprawiały gorsze wrażenie i odrzutów pewnie byłoby więcej.

Po sąsiedzku mam budowę gdzie buduje sie z silikatów 18cm z grupy silikaty (ja tez zapewne będ tym budowała) i widziałam te bloczki i narzekac nie można. Wszytsko elegancko, równo. Jesli odpryski to minimalne. Silikaty same w sobie sa twarde więc i bardziej odpowrne na wszelkie kruszenia niż BK czy ceramika. Na tej budowie odpadów jest naprawde minimalne ilości.
Aha dostawy maja generalnie z Jedlanki ale raz było z innej fabryki, bodajże własnie Klucze ale różnic między jednymi a drugimi bloczkami na ścianie żadnych nie widać

grzeniu666
13-02-2013, 22:55
Ja mam działówki i z 8 i z 12. Jak narazie nic nie wypadło ;) W wielu miejscach zostawiałem dziury na różności (bloczki przycinane przed wmurowaniem), ale my sobie sami murujemy to się starałem i wiedziałem co/gdzie. To też przy obróbce chyba zależy od pudziana i sprzętu, bo można to robić z czuciem z udarem i patrzeć co się dzieje, a można przyłożyć C4 i niech się dzieje. Pod jakieś np. umywalki czy szafki kuchenne raczej 12. A jak się z kasą nie certolisz, to wszystko z 12. U mnie wszystko na klej poziomo, działówki do nośnych łączone kotwami LP30 jak pisałęm.

modena
14-02-2013, 11:05
Ja mam działówki i z 8 i z 12. Jak narazie nic nie wypadło ;) W wielu miejscach zostawiałem dziury na różności (bloczki przycinane przed wmurowaniem), ale my sobie sami murujemy to się starałem i wiedziałem co/gdzie. To też przy obróbce chyba zależy od pudziana i sprzętu, bo można to robić z czuciem z udarem i patrzeć co się dzieje, a można przyłożyć C4 i niech się dzieje. Pod jakieś np. umywalki czy szafki kuchenne raczej 12. A jak się z kasą nie certolisz, to wszystko z 12. U mnie wszystko na klej poziomo, działówki do nośnych łączone kotwami LP30 jak pisałęm.
Grzeniu sami murujecie to jesteście bardzo zdolni.:yes:
Właśnie się muszę niestety certolić , ale będą wszystkie 12 cm
Sama w domu to mnie pocieszyłaś. :)

klaudiusz_x
14-02-2013, 19:53
Moje są z Grupy Silikaty. Ładne, proste...
Kilka palet nie trzymało wymiaru na wysokość.
Przy klejeniu na klej, masakra.
Po wymurowaniu chyba ze dwóch warstw takimi niewymiarowymi, wpadłem na pomysł, by każdą sztukę zmierzyć i murować na innej ścianie. Rozbieżność sięgała nawet 4mm. Sposób się sprawdził.

klaudiusz_x
14-02-2013, 19:56
Pierwszą warstę wymuruj z czegoś bardziej ciepłego. Silikaty mają zbliżony współczynnik przewodzenia ciepła do betonu. Chyba że masz płytę, wtedy problem nie występuje.

modena
17-02-2013, 16:52
Pierwszą warstę wymuruj z czegoś bardziej ciepłego. Silikaty mają zbliżony współczynnik przewodzenia ciepła do betonu. Chyba że masz płytę, wtedy problem nie występuje.
Będzie zwykły fundament. Wiem , wiem silikaty "zimne" , ale nie będę dawać nic ciepłego . Kiedyś myślałam o isomurach , ale tu na forum były wzory do obliczania opłacalności i wyszło mi że zwrócą się po 50 latach. Bałabym się pod silikaty dać porotherm z perlitem- że się zgniotą.:D

Panie i Panowie bardzo Wam wszystkim dziękuję za wszelkie porady - bardzo mi pomogliście:yes::yes:

imrahil
17-02-2013, 18:25
czy dajecie zbrojenie pod otworami okiennymi, żeby rysy nie powstały? bedzie u mnie murowanie na klej

Arturo72
17-02-2013, 19:23
czy dajecie zbrojenie pod otworami okiennymi, żeby rysy nie powstały? bedzie u mnie murowanie na klej
Ja dawałem dwa pręty fi 6mm.

TINEK
17-02-2013, 19:35
czy dajecie zbrojenie pod otworami okiennymi, żeby rysy nie powstały? bedzie u mnie murowanie na klej


ja dawałem zbrojenie "murfor"
gdzieś fotka w moim dzienniku być powinna

hokejgk1
17-02-2013, 19:45
Ostatnio mnie zastanawiało właśnie odnośnie tego zbrojenia pod oknem:
I chyba tylko na stronie silikatów z firmy: GRUPA SILIKATY jest informacja że należy stosować zbrojenie pod okienne.
Na stronie XELL-a o silce nie ma o tym ani słowa !?

fotohobby
17-02-2013, 19:49
Jest, przecież xella ma nawet specjalną "drabinkę" do zazbrojenia pod oknem. Widziałem to w ich wytycznych kiedyś.

Edit: widze, ze wytyczne jakis inne, skąpe aktualnie i brak tej informacji. Jedak sadze, ze warto dac

hokejgk1
17-02-2013, 19:59
Owszem Ma, ale w zeszytach technicznych - poradnikach murowania, tylko w YTONGU jest napisane o zbrojeniu pod okiennym.

Też moim zdaniem wydaje mi się że w SILCE dawanie zbrojenia to przesada bo ma 15 MPa wytrzymałość !!!
Zaraz ktoś napisze że krucha - krucha jest jak się puknie młotkiem.
A w ceramice też dawają zbrojenie pod oknem !?

TINEK
17-02-2013, 20:03
nie chodzi o to że ma 15 MPa, inne silikaty tez tak mają, nie tylko silka
gdzieś kiedyś to było opisane, że się stosuje ponieważ przy murowaniu na klej (i że nie ma spoin pionowych) mogą powstawać napręzenia i wtedy pęka
przy betonie komórkowym na klej też jest zalecane stosowanie tych zbrojeń

grzeniu666
17-02-2013, 20:09
Owszem Ma, ale w zeszytach technicznych - poradnikach murowania, tylko w YTONGU jest napisane o zbrojeniu pod okiennym.

Też moim zdaniem wydaje mi się że w SILCE dawanie zbrojenia to przesada bo ma 15 MPa wytrzymałość !!!
Zaraz ktoś napisze że krucha - krucha jest jak się puknie młotkiem.
A w ceramice też dawają zbrojenie pod oknem !?

Owszem nie masz racji, poradnik murowania w systemie 20cm Ytong / SIlka, str 28. Tak jak pisze Tinek, szzcególnie P+W.

Jak nie chcesz to nie dawaj, potem wytłumaczysz ścianie aby nie pękała bo jest 15MPa.

Porotherm również ma wytyczne, także możesz zobaczyć. Jedni dają, inni dawają, jeszcze innie nie ;) I żyją.

hokejgk1
17-02-2013, 20:27
No dobra niby jest coś tam napisane, dziwne tylko że nie napisali tego w poradniku dotyczącym typowo silki.

A mam pytanie do Panów, czym wykończyć lczoła otworów okiennych (od pióro wpustów i uchwytów montażowych), będe musiał troche je obrobić bo plnuje zastosować taśmy do okien - ciepły montaż.

Czy zwykłą zaprawą murarską ?

hokejgk1
17-02-2013, 20:37
Zapytam jeszcze może znacie jakąś inną - dobrą - tańszą niż XELL-a, klej do cieńkich spoin ???
To samo się tyczy łączników do ścian działowych - coś tańszego bo u nich 1 to 4.44 PLN

Jeszcze nie wystartowałem z budową, dopiero w maju , mam jeszcze pytanie:
Czy bloczki SILKA - da się przycinać na wysokośći ???
Mam rużnice wysokosci fundamentu (2 bloczki M6 + 1cm zaprawy - 25cm) pomiędzy garażem a mieszkaniem, i połówką silki tego nie wyrównam.

TINEK
17-02-2013, 20:51
ja murowałem na klej Alpol AZ110
jako łączniki to kupiłem taśmę perforowaną ocynkowaną (na wiatrownice do więźby) z metra (sprawdziłem Tasma perforowana 20/1,5 X10m za 33 zł w 2007 roku)

czasem jak coś trzeba było podmurować na wysokość inną niż wysokość bloczka to miałem chyba ze 2 palety cegły silikatowej pełnej (1NF) i na zaprawę ją murowali

ENDO
19-02-2013, 16:04
Przyznam bez bicia, że nie czytałem całego wątku, ale pytanie jest takie:

Od kogo warto kupić dobre slikaty? Najlepiej z małopolski, okolice Krakowa.

z góry dzięki za pomoc
ENDO

fotohobby
19-02-2013, 21:05
W hurtowni ;)

W Twojej okolicy najlepszą cenę będą pewnie miały wyroby Grupy Silikaty, zakład w Kluczach

autorus
20-02-2013, 06:18
a co z klejem? konkretnie, silka do ścian działowych tylko. Musze dać cienkowarstwowy czy obojętnie?

firewall
20-02-2013, 06:35
obojętne

autorus
20-02-2013, 07:33
Dzięki, tak tez myslałem. Teraz musze przemysleć co mi się będzie bardziej opłacało.

Odnośnie silki to może to kogos zainteresuje.

"Kompas Budowy to program firmy Xella, do którego można przystąpić (zazwyczaj poprzez biura architektoniczne) i otrzymać zwrot od 1,5-5% kosztów poniesionych na produkty tej firmy (tj Ytong, Silka), zamiast zwrotu można też wybrać "gwarancję opieki ściany" która polega na tym, że ekspert z firmy Xella szkoli wykonawców, prowadzi konsultacje podczas budowy, a także dokonuje odbiorów poszczególnych etapów związanych z wykorzystaniem ich produktów ... "

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?210812-Bocianki-2013-forum-rozpoczynaj%C4%85cych-budow%C4%99-w-tym-roku&p=5830748&viewfull=1#post5830748

janoush
01-03-2013, 12:55
Witam,

zamierzam budować dom bliźniaczy z bloczków silikatowych 18cm + 20 cm styropianu (przynajmniej tak jest w projekcie). Ściany działowe też będą z silikatów - 15 cm.

Przeczytałem cały wątek i dalej mam pytania :)

1. Co to jest zamek ? :)
2. Dom będzie piętrowy (2 pełne kondygnacje) więc jak mam poprowadzić instalacje wod-kan. Instalacja el. raczej mniej mnie martwi - mogę schować pod tynkiem lub w otworach montażowych bloczków. Instalacja podłogówki i WM też raczej OK.
3. Instalacja odkurzacza centralnego - też w ścianach ? to zrobią się bardzo cienkie :)
4. Czy warto jest dać grubsze ocieplenie - czy to tylko sztuka dla sztuki. ?
To na razie z pytań standardowych tyle :)

Dodam, że będzie sufit podwieszany.

I pytanie ekstra...

Czy przy WM stosuje się (w sensie - czy jest sens) klimatyzację, aby w lecie było przyjemniej ?

Ladybird76
02-03-2013, 22:18
witam

czy ktoś tutaj na forum ma już dom postawiony z BK - ściany zewnętrzne i silka wewnętrzne?

karniej18
12-03-2013, 21:44
Witam , podjąłem decyzje na silikat 18 cm z Grupa Silikaty plus wełna 20 cm ( dom parterowy , poddasze nieużytkowe), pytanie do was jaki wybrać , który jest lepszy N18 czy NP18 ????? ( akurat NP18 mam w promocji za 2,30 zł brutto )

Z góry dzięki i proszę nie sugerować się cena tylko jakością materiału

grzeniu666
12-03-2013, 23:21
Witam , podjąłem decyzje na silikat 18 cm z Grupa Silikaty plus wełna 20 cm ( dom parterowy , poddasze nieużytkowe), pytanie do was jaki wybrać , który jest lepszy N18 czy NP18 ????? ( akurat NP18 mam w promocji za 2,30 zł brutto )

Z góry dzięki i proszę nie sugerować się cena tylko jakością materiału

To zdecydowanie bierz NP!

karniej18
13-03-2013, 09:26
Dzięki Grzeniu666 , za n18 mam cenę 2,25 zł brutto , jednak jak mówisz ,że lepsze np biorę np .

zbiq
13-03-2013, 16:39
witam w jakiej cenie można teraz nabyć silkę N25?
i czy możliwe, że na całe ściany nośne BK jest tańszy od silikatów ?

karniej18
13-03-2013, 16:55
N24 zaproponowali mi za 2,9 zł brutto .

Jarek-Krakow
13-03-2013, 17:20
To nieźle, ja mam w Krk cenę za Silkę 25 - 3,2 brutto ale z dowozem i hdsem, choć co prawda od składu mam tylko 5km.
Czekam jeszcze na drugą wycenę.

karniej18
13-03-2013, 17:59
Jak najbardziej te ceny ,które podaje są z dowozem na plac budowy .

fotohobby
13-03-2013, 23:16
Witam , podjąłem decyzje na silikat 18 cm z Grupa Silikaty plus wełna 20 cm ( dom parterowy , poddasze nieużytkowe), pytanie do was jaki wybrać , który jest lepszy N18 czy NP18 ????? ( akurat NP18 mam w promocji za 2,30 zł brutto )

Z góry dzięki i proszę nie sugerować się cena tylko jakością materiału

Strasznie tani ten NP18. U mnie najlepsza cena z dostawa wynosiła 3,09
Upewnij sie, ze to pierwszy gatunek

karniej18
14-03-2013, 06:25
Sprawdzę , z tego to słyszałem w tam tym roku firma z Gdańska zamówiła i nie odebrała 900 palet .

karniej18
14-03-2013, 12:50
Witam , pierwszy gatunek np18 , podam jeszce n12 1,70 zł brutto .

gargamelll
16-03-2013, 17:40
Jaka jest dobra cena z Silikaty z Kluczy N18 oraz z Xella Silka również E18?

Ja dostałem 2,70 za Klucze N18 oraz ok 3,30 za Silke E18 - ceny z dowozem na budowę. Lokalizacja Górny Śląsk.

autorus
16-03-2013, 17:56
w mazowieckim E24 z dowozem wychodzi ponad 4zł.