PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18

Raźny
16-03-2013, 19:01
Mazowsze. Sprawdź cenę w Silikaty Sadowne. Brałem zeszłej wiosny i cena i wymiary wszystko bardzo w porządku. Na dwadzieścia kilka palet uszkodzonych - pękniętych bloczków miałem znikomą ilość.

http://www.ppmb-niemce.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=65

hokejgk1
22-03-2013, 09:25
Panowie Ci co już budowali, czy problemem jest cieńcie silki na wysokości (nie długości) ... ? ?

modena
26-03-2013, 08:28
Czy klej alpol do silikatów jest dobry?
Czy brać klej az110 biały ( klasa M10) ,czy mocny biały az111( klasa M15) ? Budynek parterowy.
:)

tomekwa
26-03-2013, 09:43
Ja dostałem w cenie brutto (23%):
E24 3,51
E12 2,32

Dowóz i HDS w cenie.

firewall
26-03-2013, 11:05
czy klej alpol do silikatów jest dobry?
Czy brać klej az110 biały ( klasa m10) ,czy mocny biały az111( klasa m15) ? Budynek parterowy.
:)

m10

modena
26-03-2013, 20:50
m10
Bardzo oszczędna w słowa odpowiedź:D

firewall
26-03-2013, 21:06
A co tu pisać. Przy parterówce zaprawa może być słaba bo tam obciążenia żadne. A M10 to i tak dla budownictwa jednorodzinnego bardzo mocna zaprawa.

Art_83
26-03-2013, 21:31
czyli można uznać, że dla domów jednorodzinnych wystarczy az110, mocniejszy az111 raczej w budownictwie wielorodzinnym i kilkupiętrowych budynkach

firewall
26-03-2013, 21:40
na M10 możesz budować i te kilkupiętrowe i wielorodzinne.

modena
27-03-2013, 09:51
A co tu pisać. Przy parterówce zaprawa może być słaba bo tam obciążenia żadne. A M10 to i tak dla budownictwa jednorodzinnego bardzo mocna zaprawa.
:yes:

hokejgk1
03-04-2013, 23:05
Czy ktoś może śledził ceny SILKI od XELL-a mam wrażenie że podrożał bloczek E24 KLASY 15 (nie wiem o ile).

Po moim obliczeniu to koszt m2 SILKA E24 KLASY 15 i BLOCZKI YTONG PP4/0,6 S+GT GR. 24,0 CM jest taki sam.

Teraz to mam dylemat czy inwestować w ściany zew, z SILKI ...


Ściana z YTONG 24 + styropian 15cm bedzie miał porównywalne U jak SILKA E24 i styropian 20cm

Tylko teraz mi wychodzi że z SILKI wyjdzie drożej (bo koszt ocieplenia większy) :bash:

A jak już kiedyś pisałem dom blisko torów i wolał bym ze SILKI

firewall
04-04-2013, 06:58
to jak mieszkasz przy torach to raczej nie masz już żadnego wyboru.

hokejgk1
04-04-2013, 07:25
Czyli Pan "firewall" zaiwestował by w silke ?

kater-acme
04-04-2013, 10:53
Hurtownia z którą jestem dogadany na Silkę nawet delikatnie zeszła z ceny po ostatnich negocjacjach (E24 za 3,59 zł i E12 za 2,14 zł brutto, z dowozem, ale plus rozładunek 5 zł / paleta osobno). Nie badam już innych hurtowni, więc nie wiem czy i jak coś się zmienia. Ale jak kto ma blisko do Żabinka i dostawcę chociaż trochę pomęczy, to w sumie cenowo wychodzi OK. Pewnie sam transport silikatów z innej części Polski mocno by zepsuł cenę. Do BK nawet nie porównywałem, od początku chciałem silikat. Teraz tylko poczekać aż wiosna zelżeje i można budować :)
Sprawdź może ofertę Tados ze Stęszewa, jeśli Twój dostawca kombinuje.

fotohobby
04-04-2013, 17:05
Czyli Pan "firewall" zaiwestował by w silke ?

A dlaczego to musi być silka ?

firewall
04-04-2013, 17:38
pisząc silka ludzie najczęściej mają na myśli silikaty, a wybór producenta to już rzecz drugorzędna. Materiał powstaje tak samo. Ja,owszem, wybieram silkę. A dlaczego? To już subiektywny wybór. Miałem w ręku jedne i drugie i silka mi przypadła do gustu. Tak naprawdę różnica w cenie materiału na ściany jest pomijalna przy całości inwestycji. Wydaje się znacznie większe pieniądze potem przy dalszych pracach, ale zawsze najwięcej emocji budzą początkowe zakupy i dlatego inwestorzy gotowi są zrezygnować z wielu cech materiału na swoje ściany w imię kilku złotych na m2. A tak naprawdę daje im to różnicę tysiąc czy dwa tysiące złotych.
Gdybym mieszkał w cichej i spokojnej okolicy to wybrałbym BK, a tak zostały mi silikaty. Oprócz dobrych parametrów akustycznych liczę na stabilizację temperaturową latem i zimą.

fotohobby
04-04-2013, 17:55
Ale przeciez hokejgk1 wyraznie psze o silce od Xelli.
Stad moje pytanie.

hokejgk1
05-04-2013, 07:34
Akurat pisałem o XELL-a ale oczywiście nie jest powiedziane że akurat ich kupie...

KOLEDZY wypowiedzcie się czy naprawdę ściany z tego materiału sprawiają że jest cieszej ?
I Mam nadzieje że nie ma żandnych przeciwskazań do ocieplania SILKI styro ?

Andrzej733
05-04-2013, 09:17
Silikaty mają wiekszą gęstość i dlatego lepiej izolują akustycznie od otoczenia. Jak chcesz super wyciszyć dom to rób scianę warstwowa , no i nie zapominaj o dobrych oknach

firewall
05-04-2013, 11:53
Tak czy tak za hałas w domu najbardziej odpowiadają okna. Każda ściana jest lepsza pod względem izolacji akustycznej niż okno.
Będziesz miał tak cicho jak izolacyjność twojego okna pozwoli. Chyba że chodzi o ściany działowe wtedy masywna ściana i jak najgrubsza.

karniej18
09-04-2013, 21:56
Ktoś pytał na priva o ceny , w których kupuję silikaty - KRAM Suwałki.

mnocon
23-04-2013, 10:54
mam podobny problem jak hokejgk1
tez blisko tory, do tego jeszcze teren z szkodami górniczymi.
wg projektu bedzie silka e24, tylko zostanawiam sie czy 15 czy 20 ?
dom mniej wiecej jak sapporo 2 - ale robie indywidualny projekt przez WZ
roznice w cenie to ok 1/3 ceny liczac na oko to bedzie kwota ok 6-7 tys zl, nie chce zaoszczedzic i pozniej cale zycie zalowac ;)

autorus
23-04-2013, 13:15
dziś zamówiłem silkę, koszt z dowozem i apletami zwrotnymi 4,12/szt.
Czy to prawda ze na jedną paletę silki przypada jeden worek kleju?

firewall
23-04-2013, 17:04
też dzisiaj zamówiłem silkę :). W sumie 67 palet.

kater-acme
24-04-2013, 14:48
Ja na razie poprosiłem o 2000 sztuk E24 na początek przyszłego tygodnia. Na doł powinno styknąć. Jeśli dobrze policzyłem to razem ich z 3300 wyjdzie, do tego z 1500 E12 - ale ich jestem mniej pewien, bo w szacunkach w projekcie jest znacznie mniej. Zobaczymy. Producenta mam w zasadzie pod nosem, więc jakoś zapanuję nad tym. Ino muszą się fundamenta ładnie wyschnąć, przynajmniej se ekipa troszkę odpocznie. Przed majówką powinny już narożniki stać, tak czy siak.

E24 mam po 3,59 brutto, transport friko, + rozładunek 5 zł / paleta, no i kaucja 20 zł za paletkę. E12 po 2,14 zł i j.w.

Z klejem to nie wiem jak będzie, w sensie ile. Biorę taki zwykły, bo wszyscy twierdzą, że akurat klej to może tu być naprawdę dowolny, najtańszy.

Szef murarzy 3 x przypominał mi, żeby Silkę przywieźli dużym HDSem żeby ją można powsadzać wokół domu wszędzie ;) Bo faktycznie wcześniej kilka palet M6 hurtownia przywiozła takim mniejszym transportem, z wątłym HDSem z przodu, no i z daleko tym nie sięgnął już. W sumie się nie dziwię chłopakom. Weź przenieś se z 300-400 bloczków M6.

Crazy
25-04-2013, 13:58
A jak te przepusty na kable w silce? Rzeczywiście to się sprawdza i można przełożyć kabel? Ekipa pilnuje żeby nie nachlapać kleju w przepusty i muruje w osi przepusty?

kater-acme
25-04-2013, 18:54
W sumie to nie wiem czy komuś te przepusty do czegoś się przydały. Na forum tu chyba nikt za bardzo tego nie stosował. Zresztą, ich umiejscowienie też nie ułatwia sprawy. Jeśli już, to elektrycy robią bruzdy, ale to raczej na grubsze wiązki kabli albo na siłę, jak kto potrzebuje jeszcze. Jak normalny tynk się daje i kable płasko położy to nawet nie trzeba bruzdować. - powyższe piszę jako posiadacz teścia elektryka, który niejeden dom popełnił, a tuziny zelektryfikował. Zdaję sobie sprawę jednak, że na forum jest wiele głosów mocno opowiadających się za bruzdowaniem pod kable. Ja po prostu przedstawiłem swój aktualny stan wiedzy.

firewall
25-04-2013, 19:36
Szef murarzy 3 x przypominał mi, żeby Silkę przywieźli dużym HDSem żeby ją można powsadzać wokół domu wszędzie ;) Bo faktycznie wcześniej kilka palet M6 hurtownia przywiozła takim mniejszym transportem, z wątłym HDSem z przodu, no i z daleko tym nie sięgnął już. W sumie się nie dziwię chłopakom. Weź przenieś se z 300-400 bloczków M6.
Sorry, może jestem wredny, ale wali mnie to czy bloczek będzie do przeniesienia 2 metry dalej. Na drugą kondygnację dostaną wyciągarkę elektryczną.

imrahil
03-05-2013, 20:44
czy ktokolwiek murował silikaty tradycyjnie - z wypełnieniem spoiny pionowej? ciągle mam czas na podjęcie decyzji, już miało być na kleju, ale tradycyjnie to jednak lepsze rozwiązanie - bardziej szczelnie, poza tym ściana chyba jest mocniejsza (m.in. nie trzeba dozbrajać jej pod oknami). Zastanawiam się jak to może wyjść, mam bloczki Sil-Pro, ale one mają kształt pióro-wpust i ciężko by się wypełniało tę spoinę pionową. Poza tym nie wiem co z zaprawą - budowlańcy twierdzą, że robiliby ją na miejscu. Tylko jak dokładnie zrobić odpowiedniej jakości zaprawę?

Crazy
03-05-2013, 21:14
Ja murowałem i muruję silikaty na tradycyjną zaprawę. PW nie wypełniałem a zaprawę ekipa kręciła na budowie. Nie sądzę że na tradycyjnej zaprawie jest szczelniej i mocniej, ale nie ma to większego znaczenia, bo i tak będę kleił 20 cm sytro. Pzdr.

imrahil
03-05-2013, 21:36
przy wypełnieniu spoiny pionowej szczelniej chyba jest, bo tak się zaleca budowę domów pasywnych. mocniej na pewno, bo dla cienkowarstwowych zapraw klejowych ogólną zasadą jest dozbrajanie pod oknami, nie tylko w przypadku silikatów, ale czegokolwiek co murujemy w ten sposób. przy tradycyjnym podejściu, zbrojenia nie trzeba.

fotohobby
03-05-2013, 22:13
Z tym zbrojeniem pod oknami, to z trzech producentów silikatów tylko jeden wciaż to zaleca. Zalecenie zniknęło na przykład z poradnika Xelli.
No, ale u mnie zazbroili, wiele z tym roboty nie ma.
Czy mocniej ?
Akurat klej ma większą wytrzymałość na ściskanie, więc mocniejsza zaprawa nie jest, po prostu mur na zaprawie inaczej pracuje i stąd te zbrojenia.
Problem szczelności załatwisz odpowiednio klejąc styropian, a jak już ten temat nie da Ci spać, to sobie przed położeniem styro zapiankujesz P+W

imrahil
03-05-2013, 22:26
Budowlańcy powiedzieli, że mogę sobie wybrać metodę, muszę to jeszcze przemyśleć. Z klejem będzie mniej problemów logistycznych zapewne i to jest dla mnie główny argument za klejem.

Greg_81
04-05-2013, 11:33
Witajcie, jest na etapie załatwiania papierów związanych z budową -projekt Gaweł (poszukuje osób które zbudowali dom w/g tego projektu) ,co do scian to na 100% sillikat i tu pytanie gdyż waham sie pomiędzy 24cm i 18 jakie są za i przeciw ?

Arturo72
04-05-2013, 13:34
co do scian to na 100% sillikat i tu pytanie gdyż waham sie pomiędzy 24cm i 18 jakie są za i przeciw ?
Za 18cm przemawia cena,możliwość zapodania grubszego ocieplenia bez zwiększania gr.ścian w porównaniu do 24cm,przeciw to,że nie można stawiać domu pow.4 pięter ;)

kater-acme
04-05-2013, 14:19
w 18 cm nie zawsze i wszędzie zmieścisz grubsze rury np. kanalizy, ale to można obejść albo pogodzić się, że gdzieś tam więcej wystaje i to zabudować; pomieszczenia Ci się deczko powiększą za to;
możesz dać więcej styro, a i tak nie będziesz miał grubaśnych ścian; przy 18 cm dajesz nadproża L19 szerokości 9 cm (uważaj by nie zamówić tych 12 cm - to mówi kapitan oczywisty hehe), a to z kolei pozwala na większą swobodę w doborze i montażu rolet w warstwie ocieplenia (rolety wbudowane bezpośrednio nad oknem są słabym rozwiązaniem) (no tu ewentualnie można dać wyższe o 20 cm otwory okienne i dać tam poszerzenia okien, ale to już inny temat...)
ja już kombinować za dużo nie chciałem, ale pewnie teraz bym mocniej od początku naciskał na 18 cm ścianę + więcej (ale słabszego) styro, a tak mam 24 cm ścianę, i na to do 20 cm styro;
no i 18 cm bloczki jednak taniej wyjdą ;)
i murarze nie namęczą się tyle, bo bloczki lżejsze ;)

sewi
04-05-2013, 15:13
U mnie stan zero domu parterowego w trakcie. Na ściany nośne już zamówione sil-pro 18cm, a działowe 12cm. Sanitariaty, umywalki będą na stelażach głębokości 20cm, do wysokości 80-100cm - w ten sposób nie trzeba kuć w ścianie, schowa się rury i powstanie półeczka.

Chcę zamontować rolety zewnętrzne w warstwie ocieplenia 20cm. Problem jest z nadprożem, bo przy 18cm pod skrzynką na rolety przydałoby się dać ze 3cm styropianu czyli na nadproże zostanie 15cm. Jak to wykonać - chyba monolityczne żelbetowe lub kombinowane z L19?

Mur będzie na kleju i zastanawiam się czy pod oknem dać 2 pręty fi 6 w bruzdach czy też kupić specjalne drabinki zbrojeniowe, ale one też chyba muszą być w bruzdach?

Poza tym ściany zakończy wieniec o wys. 24-30cm tak aby w sumie wysokość kondygnacji wyniosła 2.70m. Na wieńcach będą wiązary dachowe.

fotohobby
04-05-2013, 15:47
Co do rolet, to najlepiej jest podnieść wysokość otworu okiennego o 20cm, nad oknem zamontować poszeszenia profilu i do tego roletę, pozostanie jeszcze sporo miejsca od wewnątrz na styropian i docieplenie tego elementu.

Co do zbrojenia prętami pod otworami, to szef mojej ekipy powiedział, że owszem, może to zazbroić dwoma prętami fi6, ale z uwagi, że nie są one żebrowane sugeruje raz fi12.
Kratowniczki dla bloczków 18cm trzeba zamawiać ze sporym wyprzedzeniem, nie jest to w hurtowniach specjalnie chodliwy towar :)

sewi
04-05-2013, 16:18
A ile orientacyjnie takie poszerzenie profilu podraża cenę okna?

Ja mam pręty fi 6 żebrowane, sam się zdziwiłem przy robieniu strzemion fundamentów, że przywieźli pręty fi 6 żebrowane, a nie gładkie. Ok, popytam się o te drabinki zbrojenia. Dzięki.

kater-acme
04-05-2013, 16:55
o koszt poszerzeń to najlepiej zapytaj przewidywanego dostawcę okien, ewentualnie w wątku o roletach zewnętrznych - mi same poszerzenia 10+10+4 cm x 260 cm (pod drzwi tarasowe przesuwne) wyjdą ok. 500 zł :( plus po ok 100 zł na każde z 2 drzwi balkonowych na piętrze
to faktycznie sprytne i ciepłe rozwiązanie, ale kosztowne - dochodzi nie tylko koszt poszerzeń (2 profile po 10 cm zapewne x ilość metrów), ale też (prawdopodobnie) koszt niższych nadproży L, a więc nie tanich, zwykłych L o wysokości 20 cm, ale droższych nadproży o wysokości 10 cm, ze strunobetonu - ale o tym najpierw pogadaj z murarzem / kierbudem, to Ci powiedzą czy tak trzeba / można
a, i przygotuj się też, że zaczną Cię namawiać na poszerzenia okien z boku, celem lepszego ocieplenia krawędzi pionowych ;) to też dobry pomysł, ale i dodatkowy koszt...

skrabi
04-05-2013, 17:50
przy wypełnieniu spoiny pionowej szczelniej chyba jest, bo tak się zaleca budowę domów pasywnych.
a szczelności nie daję ci przypadkiem tynk wewnętrzny?

fotohobby
04-05-2013, 18:06
A ile orientacyjnie takie poszerzenie profilu podraża cenę okna?

Ja mam pręty fi 6 żebrowane, sam się zdziwiłem przy robieniu strzemion fundamentów, że przywieźli pręty fi 6 żebrowane, a nie gładkie. Ok, popytam się o te drabinki zbrojenia. Dzięki.

Jak masz żebrowane pręty, to nawet nie ma sensu myśleć o kratownicach, bo taniej nie wyjdzie, a przewag technologicznych nie widzę.
Co do poszerzeń, to zależu od profilu i od tego, czy są to poszerzenia zwykłe, czy wzmocnione. Ponoć do takiego zastosowania wystarczą zwykle.
Mnie firma dla profilu Schuco Corona Si82 wyceniła poszerzenia wysokosci 20 cm na 1700zł, dla okien o łączniej szerokości ok 9m. Ale czekam jeszcze na wyceny w innych profilach.

Nadrproża stosowałem takie same -tylko o 20 cm wyżej.



a szczelności nie daję ci przypadkiem tynk wewnętrzny?

Tynk plus farba, szczególnie, jeśli lateksowa ;)

skrabi
04-05-2013, 18:47
Tynk plus farba, szczególnie, jeśli lateksowa ;)

z tego co się orientuję to sam tynk tez chyba jest ok

Greg_81
06-05-2013, 23:19
Panowie jak wygląda porównanie z akumulacją scian 18 cm pełna i 24 cm dziurawka i drugie pytanie jaką bedę miał wartość przenikalności cieplnej 24 cm + 20 styropian standardowy jeśli chodzi o przenikalność?
Bo ciągle mi chodzi po głowie 24 cm ...

firewall
07-05-2013, 06:42
Sprawdź sobie masę 1m2 jednego i drugiego muru.

autorus
07-05-2013, 06:51
ponieważ pierwszy raz buduję z silki sprawdziliśmy na placu budowy ciężar jednego bloczka. Jak się łatwo domyśleć po noszeniu ytonga budowlańcy byli niepocieszeni :) E24 wazy ok 23kg.

kater-acme
07-05-2013, 08:13
Dlatego w hurtownii wyraźnie zaznaczyłem, że tylko duży HDS ma przywozić silkę (i M6) i stawiać grzecznie do środka budynku. 50-60 palet Silki postawione na drodze na pewno spowoduje bunt :) U mnie jak na razie murarze pierwsze 20 palet prawie skończyli, dziś mają drugi transport przywieźć, jutro nadproża i strop. Ekipa ładnie pracuje, prosto im wychodzi, na silkę nie narzekają. Pną się mury :)

Greg_81
07-05-2013, 22:42
Czyli 24 cm dziurawki ma lepszą akumulacje od 18 pełnej ?

fotohobby
07-05-2013, 22:49
Jeśli jeden waży 17, a drugi 16 kg, to zgodnie z tym, co napisano wyżej, wyraźnie widać, że różnica w akumulacyjności to jakieś niecałe 6%

_artur_
19-05-2013, 23:10
Witajcie..
mam parę pytań co do silki e24 -
1.czy ktoś może napisać jak z układaniem kabli w tych otworach? czy jest sens się w to bawić?
jeśli tak to czy można z tych górnych kanałów wyciągnąć peszel przez lany wieniec z jego boku? chodzi o to żeby nie kuć u góry dziur tylko w stropie (drewnianym) kable schować..
2.czy cena 3.98 brutto z transportem (hds) jest juz przyzwoita czy jeszcze się targować?
3.czy pod pierwszą warstwę dawać folię czy nie (dom na płycie fundamentowej)?

kater-acme
20-05-2013, 06:14
1. z tego co tu czytałem to większość budujących z Silki olewa te otwory; teściu jest elektrykiem, dorabia robią instalacje i twierdzi, że nigdy z tego nie korzystał bo to więcej kłopotu jeszcze niż z bruzdowaniem; samo bruzdowanie też zresztą uważa za zbyteczne, no chyba że przty grubych wiązkach kabli; z tym wyciąganiem jak u Ciebie to nie wiem; a, może się też zdarzyć że dla zachowania / poprawienia wysokości jakiś wiersz, np ponad nadprożami będziesz miał z cegły
2. mam 3,59 zł br za bloczek + 6 zł rozładunek 1 palety, transport w cenie - co prawda mam producenta Silki pod nosem, więc koszty transpotu symboliczne, ale prawie 4 zł to drogawo; moje 3,59 zł to też nie jest rewelacja, można jeszcze niżej zejść; na Twoim miejscy bym cisnął jednak
3. raczej papę, np. 2 x 3 mm albo 2 x 4 mm, papa podkładowa, nie na tekturze

autorus
20-05-2013, 06:37
1) też nie wiem czy wykorzystam
2) cena jak cena, najważniejsze ze poniżej 4zł.
3) oczywiście folia ja daję taką pcv jak na ławy fundamentowe.

saker
30-05-2013, 17:46
Witam,
Zastanawiam się nad wyborem materiału na ściany zewnętrzne. Mam kilka pytań dotyczących silikatów:
1. Dlaczego większość z Was łączy silikaty na klej a nie na zaprawę tradycyjną? Po pierwsze równość wymurowania zależy od dokładności murarza, po drugie jakiekolwiek opory cieplne kleju nie mają tu znaczenia ponieważ i tak wszystko zakrywa się grubą warstwą ocieplenia. Po trzecie klej jest droższy od zaprawy tradycyjnej.
2. Ze względu na ograniczone środki, planujemy zamieszkać jeden rok lub dwa :) w nieocieplonym domu. Czy w przypadku silikatów jest to możliwe? Wydamy majątek na ogrzewanie w tym okresie?
3. Co jest lepsze na ścianę zewnętrzną silikaty pełne czy drążone? Mam na myśli grubość 24.

fotohobby
30-05-2013, 18:17
Ad1 pewnie dlatego, że różnica w cenie jest niewielka, a jest czyściej, estetyczniej. Może trochę szybciej i bez potrzeby ściągania betoniarki.
Ad2 Jeśli uda Ci się oddać do eksploatacji dom, który nie spełnia wymagań normowych to zamieszkasz. Jeśli ci się nie uda, to zamieszkasz i narażasz się na ryzyko nałożenia karu finansowej. A niezależnie od tego zapłacisz za ogrzewanie więcej, niż w przypadku nieocieplonego domu z lat '70
Ad3 Drążony posiada nieznacznie lepszą izolacyjność termiczną, nieznacznie gorszą izolacyjność akustyczną i akumulację. I wyraźnie większy ciężar :)

paroofka
30-05-2013, 18:54
2. Ze względu na ograniczone środki, planujemy zamieszkać jeden rok lub dwa :) w nieocieplonym domu. Czy w przypadku silikatów jest to możliwe? Wydamy majątek na ogrzewanie w tym okresie?


Jasne, tylko musisz się jeszcze zaopatrzyć w dobre śpiwory dla całej rodziny :) Jak nie zdążysz/nie masz kasy na ocieplanie przez zimą to buduj z ceramiki!

skrabi
31-05-2013, 07:49
może ocieplenie wyjdzie taniej niż ogrzanie?

saker
31-05-2013, 17:34
okej, dzięki za pomoc. :)
Pytanie do budujących z pełnego silikatu 18:
1. Ile płaciliście za ten materiał w waszej okolicy, oczywiście interesuje mnie cena bez kosztów dostawy - przy tym materiale jest mocno zależna położenia placu budowy.
2. Jak rozwiązaliście temat instalacji elektrycznych (bruzdowanie czy chowanie kabli pod tynkiem). Co na to Wasi instalatorzy?
3. Jak rozwiązaliście temat rur - większość schowana w podłodze? Czy może jakiś sposób zabudowy? Rozumiem że chowanie rur w 18 cm ścianie jest mocno ryzykownym rozwiązaniem, nawet na tak mocny materiał.
4. Nadproża: systemowe (są stworzone na taką grubość ściany?) czy monolityczne?
5. Wieniec na stropie i na scianie kolankowej - bez wiekszych zmian w stosunku do 24.
6. Oparcie stropu. Pierwotnie w projekcie mam terive I ale chciałbym strop kanałowy. Nie ma z tym większych problemów? Oczywiście wszystko zostanie przeliczone przez konstruktora ale w tym momencie chciałbym mieć jakieś rozeznanie.
7. Jak Wam się budowało z tego materiału no i najważniejsze jak Wam się mieszka w takim domu :) ?

Arturo72
31-05-2013, 22:30
okej, dzięki za pomoc. :)
Pytanie do budujących z pełnego silikatu 18:
1. Ile płaciliście za ten materiał w waszej okolicy, oczywiście interesuje mnie cena bez kosztów dostawy - przy tym materiale jest mocno zależna położenia placu budowy.
2. Jak rozwiązaliście temat instalacji elektrycznych (bruzdowanie czy chowanie kabli pod tynkiem). Co na to Wasi instalatorzy?
3. Jak rozwiązaliście temat rur - większość schowana w podłodze? Czy może jakiś sposób zabudowy? Rozumiem że chowanie rur w 18 cm ścianie jest mocno ryzykownym rozwiązaniem, nawet na tak mocny materiał.
4. Nadproża: systemowe (są stworzone na taką grubość ściany?) czy monolityczne?
5. Wieniec na stropie i na scianie kolankowej - bez wiekszych zmian w stosunku do 24.
6. Oparcie stropu. Pierwotnie w projekcie mam terive I ale chciałbym strop kanałowy. Nie ma z tym większych problemów? Oczywiście wszystko zostanie przeliczone przez konstruktora ale w tym momencie chciałbym mieć jakieś rozeznanie.
7. Jak Wam się budowało z tego materiału no i najważniejsze jak Wam się mieszka w takim domu :) ?
Ja mam nie pełne 18cm ;)
1.2,15zł/szt brutto+transport
2.Pod tynkiem
3.W bloczkach szły tylko rury fi50cm od zlewozmywaka i umywalek do głównej kanalizy w podłodze.
4.2x L19,idealne pod wymiar.
5.Nie robiłem
6.Belki stropowe opierałem na murłacie.
7.Nie budowałem osobiście ale ekipa nie narzekała a wręcz chwaliła za łatwość a dzięki temu dokładność budowania.
Nie mieszkam jeszcze pełną gębą ale wrażenia od jesieni przez zimę do obecnie jak najbardziej pozytywne :)

fotohobby
01-06-2013, 08:02
Ad 1 ceny ostateczne ( z VAT transportem) za bloczki pełne, to 3,09 za NP18 i 3,22 za U18V.
Ad 2 instalacja elektr w bruzdach. Elektryk sam był za takim rozwiązaniem"
Ad 3 instalacja wodna w warstwie ocieplenia pod wylewką. Bruzdowanie tylko na podejścia umywalek, przysznica...
Ad 4 jak u Arturo
Ad 5 wieniec 18x25cm
Ad 6 mam wiązary.
Ad 7 ekipie szło szybko i sprawnie, z docinaniem nie mieli kłopotów, ilość odpadów znikoma.

boruvva
13-06-2013, 19:34
No to wrzucę jeszcze swoje ceny jakie dostałem na bloczki SIL-PRO z transportem i rozładunkiem we Wrocławiu
PUSTAK SIL-PRO U24L 15 -->3,08 brutto
PUSTAK SIL-PRO U 8L 15 -->1,53 brutto

sewi
14-06-2013, 19:07
Dziś u mnie zaczęli murować z sil-pro 18cm na kleju Kreisel. Czy taki klej cienkowarstwowy jest bardzo kruchy cały czas czy tylko przez pierwsze godziny po wyschnięciu. Po prostu po ściśnięciu w palcach zamieniał się w sypki pył, tak jakby miał bardzo niewielką wytrzymałość. Czy mieliście podobne odczucia?
Poza tym sil-pro 18cm ma bardzo równe bloczki i murarze są z tych bloczków zadowoleni.

fotohobby
14-06-2013, 20:42
A ile było stopni i jakie nasłonecznienie ?
Im szybciej klej wysycha tym gorszą ma wytrzymałość. Przy czym pomiędzy bloczkami traci wilgoć dłużej i wiąże lepiej. Warto zwilżać bloczki wodą przed naniesieniem kleju.

U mnie ściany wymurowane są w większości Alpolem 110, ostatnie wiersze klejem Silki.
Alpol po wyschnięciu jest bardziej chropowaty i twardy, Silka jest bielsza, bardziej drobnoziarnista i łatwiej ją zetrzeć z muru.

sewi
14-06-2013, 21:05
Dziś było ok. 20 stopni i chwilami słońce, ale większość dnia były chmury. No właśnie te cienkie warstwy kleju szybko oddały wilgoć i tak jakby nic nie związały, bo ściera się to jak suchy drobny piasek. Grubsze warstwy kleju były jeszcze bardzo plastyczne. Zobaczę jutro co z tego będzie...

fotohobby
14-06-2013, 21:09
To u mnie Alpol w takich warunkach był twardy i dobrze przylegający do muru, ale, jak pisałem, to, co poza spoiną nie może byś wyznacznikiem wytrzymałości kleju.

krzysiek_g
23-06-2013, 09:39
WItam wszystkich,

czy ktoś budował dom z silikatów na lessach?
ja do tej pory nie widziałem innego surowca na ściany niż silikaty, jednak po przeczytaniu kilku artykułów o lessach zacząłem się zastanawiać czy nie są one za ciężkie na teren lessowy. Zwłaszcza po przeczytaniu poniższego artykułu:
http://www.geo-odwierty.pl/zagrozenia-w-budownictwie-zwiazane-z-osiadaniem-zapadowym-lessow/

Wszyscy dookoła budują domy z ceramiki lub gazobetonu. wynika to chyba bardziej z popularności tego surowca niż świadomości podłoża i właściwości danego budulca.

Zastanawiam, się czy silikaty nie są za ciężkie na takie tereny. Sąsiad, który budował niedaleko z betonu kom. dom z piwnicą powiedział, że na jakieś 4-5 metrów wgłąb same lessy, żadnego kamyka...

Z drugiej strony waga ścian to tylko część masy budynku, według moich wstępnych obliczeń waga całego domu wzrośnie o ok 10-20% przy budowie z silikatów. czy jest się czym przejmować?


jeśli chodzi o mojego projektanta to przeliczył fundamenty pod obciążenie silikatami ale chyba nie do końca brał pod uwagę podłoże na jakim będzie stał dom.

Może ktoś miał podobny dylemat i zechce się podzielić spostrzeżeniami.

dom jest mały 109 m2 użytkowej

dzięki i pozdrawiam
Krzysiek

firewall
23-06-2013, 12:27
Jak boisz się o stabilność to buduj na płycie fundamentowej. A czy masz problemy z wodą, że tak boisz się lessów?

krzysiek_g
23-06-2013, 20:21
Jak boisz się o stabilność to buduj na płycie fundamentowej. A czy masz problemy z wodą, że tak boisz się lessów?

z wodą na szczęście problemów nie mam. działka położona jest na wyniesieniu, z lekkim spadkiem. wykopałem dół na ok 2,5 metra i sucho. nawet po ostatnich obfitych deszczach woda nie stoi na dnie wykopu.
dół kopałem późną wiosną, dawno po zimowych roztopach ale ilość ostatnich opadów też nie była mała. sąsiad miał kiedyś na swojej działce studnie kopaną i lustro wody było bardzo głęboko, może nawet ok 30 m.
szczerze powiedziawszy to mam nadzieję, że silikaty będą ok ale sama nadziej to jeszcze za mało.

firewall
24-06-2013, 07:48
Pewnie w okolicy stoją stare domy budowane z cegły. A mur z pełnej cegły jest cięższy od muru z silki. Więc nie musisz się tego obawiać, że dom utonie w lessie. Ponadto konstruktor przeliczy ci ławy na dopuszczalne obciążenie gruntu.

gall86
25-06-2013, 08:39
Witam,
Mam takie pytanko. Czy można bez większych obaw zostawić gołe ściany z silki na zimę? Nie wiem jak będzie wyglądała budowa do końca roku, jednak istnieje taka ewentualność, że na ścianach się skończy. Czy w związku z tym z silikatem może się coś stać? Jak ewentualnie ją zabezpieczyć przed zimą, żeby nie było jakichś niespodzianek na wiosnę.

_artur_
25-06-2013, 10:07
hmm.. silka chłonie wodę.. potem ją oddaje ale w sumie to dobrze byłoby czymś przykryć..

skrabi
25-06-2013, 10:18
z drugiej strony na wsiach od lat stoi cała masa budynków z silki nieotynkowanych i nic im się nie dzieje

_artur_
25-06-2013, 10:22
ale pod dachem

skrabi
25-06-2013, 10:25
no tak, pod dachem, ale jak zacina to na ściany z zewnątrz tez leje

może wystarczy nakryć szczyty ścian folią, żeby woda do środka się nie lała?

imrahil
25-06-2013, 20:16
silikat to materiał mrozoodporny, tak wszędzie piszą. sam zostawiam na zimę, przykrywam tylko dachem. w prasie też czytałem że to najlepszy materiał, jeśli planuje się zimowanie ścian.

edit: a jeśli nie pod dachem to tak jak wyżej - byle woda nie lała się środka

Malcolm
13-07-2013, 13:35
Ja mam dom z silikatów (teraz wylewki mi schną) który zimował w stanie sso. Nic złego się nie stało więc nie ma się czego obawiać....

hokejgk1
18-09-2013, 07:30
Panowie jak u Was wychodziła ściana z Silki czy wszystkie zamki - styki pionowe były idealnie dociśnięte i złączone ze sobą ??? Czy też wam wychodziły małe szparki od czasu do czasu ???

Pytanie kieruje do tych co NIE budowali swymi rękoma (bo wiadomo jak samemu to człowiek się stara) ...

skrabi
18-09-2013, 08:03
u mnie większość jest ładnie dociśnięta, ale zdarzają się szparki

_artur_
18-09-2013, 09:34
u mnie też

mnocon
18-09-2013, 10:18
mam pytanie do doświadczonych juz budowlańców :)
na fundament macie bloczki ? czy silke ? bo rożne są opinie i już sam nie wiem co wybrać, nie będę miał piwnic tylko ok 120 cm ściankę, środek zasypany piaskiem ;)

autorus
18-09-2013, 12:05
Ja mam bloczki.

hokejgk1
18-09-2013, 12:20
Ja też mam 1,15m wysokości ściany z bloczków betonowych - 8 bloczków bet. (od porządnego producenta kl. 15) nie żaden sypiący się bubel bo był 15gr tańszy na bloczku. Bez żadnego wieńca na ścianie z bloczków (uważam że to głupota wywalenie kasy).

A jak wam Panowie wyszło zużycie kleju bo majstry mówią że cholernie dużo włazi w te wszystkie dziury w silce i nie nanoszą u mnie tą kielnią do kleju tylko zwykłą i rozprowadzają pacą zębatą. omijając dziury ...

jasse
18-09-2013, 12:36
213018

Jak widać silikat. Tu był robiony w formacie 3DF.
Ogólnie może być, ale trzeba dać pełny bloczek i solidnie izolować.
No, chyba, że budujesz na bagnie, ale tu i bloczki betonowe na nic się nie przydadzą.

hokejgk1
18-09-2013, 12:47
Ja bym nie dawał w ziemie nigdy silki ... czyba że zrobisz grubą izolację jakąś masą bitumiczną nie dysperbitem...
A jeśli już to murwał na zaprawie cementowej z pionowymi spoinami, na klej na pewno wyjdą szpary na stykach nie do zaizolowania.
Ale chyba ściana z bloczków bet wyjdzie taniej

jasse
18-09-2013, 12:53
A jak wam Panowie wyszło zużycie kleju bo majstry mówią że cholernie dużo włazi w te wszystkie dziury w silce i nie nanoszą u mnie tą kielnią do kleju tylko zwykłą i rozprowadzają pacą zębatą. omijając dziury ...[/QUOTE]

Znajomy był w Chinach i mówi, że tam paliwo droższe od pracownika. Jak brygada naszuflowała całą łychę piasku, to odpalali na chwilę koparkę, żeby wrzucić to na wywrotkę. Nie wiem, jak masz dogadaną cenę za murarzy, ale zaoszczędzą 20% kleju i stracą 30 % czasu. Kwestia, co dla Ciebie cenniejsze. Jakoś nie widziałem, żeby się nad tym Niemcy kiedyś na budowie zastanawiali :)

hokejgk1
18-09-2013, 13:06
Ja się rozliczam za robotę mają termin na wykonanie i robią ...

mnocon
18-09-2013, 13:10
jeszcze mysle ze nie wylac betonem takiej scianki :)
musze to przliczyc ile bedzie kosztowalo, i nie wiem czy wtedy szlunek moze zostac czy moze to wycignac, najwygodniej by bylo zaszalowac, obsypac i zalac betonem :)
oczywscie odrazu ocieplic :)

tak na szybko obliczylem ze potrzebuje ok 20 kubikow betonu lub 103 m2 bloczkow
cenowo podobnie, chyba ze musze taka sciane wzmocnic 3 tonami stali to wtedy koszt jak silka :)

hokejgk1
18-09-2013, 14:08
dodaj do tego szalunki pewnie z 2-3 tys wyjdzie na same dechy chyba ze OSB to jeszcze wiecej
Chociaż wylewać ściany na budowie na ponad 1m i wibrować to naprawdę musi być porządny szalunek ...

mnocon
18-09-2013, 14:51
nie mozna bez wibrowania ?
albo zrobic na 2 razy po 60 cm :)

grzeniu666
18-09-2013, 21:30
A jak wam Panowie wyszło zużycie kleju bo majstry mówią że cholernie dużo włazi w te wszystkie dziury w silce i nie nanoszą u mnie tą kielnią do kleju tylko zwykłą i rozprowadzają pacą zębatą. omijając dziury ...

Ale oni tak z własnej woli? :jawdrop:

skrabi
18-09-2013, 21:53
może płaci im na godziny :D

Arturo72
19-09-2013, 00:08
Panowie jak u Was wychodziła ściana z Silki czy wszystkie zamki - styki pionowe były idealnie dociśnięte i złączone ze sobą ??? Czy też wam wychodziły małe szparki od czasu do czasu ???

Pytanie kieruje do tych co NIE budowali swymi rękoma (bo wiadomo jak samemu to człowiek się stara) ...
Gdzie nie gdzie wychodziły szparki ok.2-3mm,które po murowaniu uzupełniałem pianką niskorozprężną :)

keyo
19-09-2013, 08:45
Wiem że zostanę zbanowany w tym temacie ale wybudowałem jeden dom z silki i nigdy tego błędu nie powtórze. Od tej pory tylko pustak ceramiczny - a przymierzam się do następnego domku ale jak na razie to tylko przymiarki.

Arturo72
19-09-2013, 08:54
Wiem że zostanę zbanowany w tym temacie ale wybudowałem jeden dom z silki i nigdy tego błędu nie powtórze. Od tej pory tylko pustak ceramiczny - a przymierzam się do następnego domku ale jak na razie to tylko przymiarki.
Jakieś sensowne uzasadnienie ?

keyo
20-09-2013, 14:00
Jakieś sensowne uzasadnienie ?
Uzasadnienie jest proste. Silka jest stosunkowo nowym materiałem, badanym tylko w warunkach laboratoryjnych. Nie wiemy co będzie się z nią działo za 50 lat gdy już nie będę pracował i raczej z Polskiej emerytury nie będzie mnie stać na remonty. Po drugie każdy pie...przy o współczynnikach przenikania ciepła a mój dom jest zimny jak cholera i zużywa masę energii aby go rozgrzać, przy tym jak znajomy ma podobny dom z ceramiki i ocieplenia z wełny+ cegła pełna palona i jego dom jest o wiele cieplejszy i zużywający połowę tego co mój. Mam jeszcze kilka zastrzeżeń ale zostawię je dla siebie...

autorus
20-09-2013, 14:14
żadne uzasadnienie. Czyli styropianu tez nie należy używać bo stosunkowo nowe :)

grzeniu666
20-09-2013, 14:15
Silka jest stosunkowo nowym materiałem, (...) a mój dom jest zimny jak cholera i zużywa masę energii

Słyszałeś o piramidach i styropianie (ew. wełnie, jest chyba starsza niż styro, i oddycha)? ;)



Gdzie nie gdzie wychodziły szparki ok.2-3mm,które po murowaniu uzupełniałem pianką niskorozprężną

łał :)
aby cegieł nie rozepchało?

_artur_
20-09-2013, 14:44
Uzasadnienie jest proste. Silka jest stosunkowo nowym materiałem, badanym tylko w warunkach laboratoryjnych.

a to dziwne, za tzw. "komuny" budowali dużo z tego..


Po drugie każdy pie...przy o współczynnikach przenikania ciepła a mój dom jest zimny jak cholera i zużywa masę energii aby go rozgrzać,

To jest cecha a nie wada.. ja właśnie dla tej cechy (długie nagrzewanie ale też długie oddawanie ciepła) zdecydowałem się na dom z silki..
a Twój dom jest po prostu słabo ocieplony i tyle.. skoro ciepło ucieka to znaczy że izolacja kuleje..


Mam jeszcze kilka zastrzeżeń ale zostawię je dla siebie...

czemu ?

fotohobby
20-09-2013, 14:55
Uzasadnienie jest proste. Silka jest stosunkowo nowym materiałem, badanym tylko w warunkach laboratoryjnych. Nie wiemy co będzie się z nią działo za 50 lat gdy już nie będę pracował i raczej z Polskiej emerytury nie będzie mnie stać na remonty.

Ha, ha ,ha... Rozumiem, ze go badali w laboratoriach PRL-u.
Mam w bliskim sasiedztwie budynki (a takze wiaty, płoty itp) majace jakies 40 lat i stoja nie wykazujac oznak degradacji.

A w ogóle, o co chodzi ci z tymi wspolczynnikami ciepła ? Przecież każdy wie, że silikaty na materiał najgorzej izolujacy.
Jakie Ty masz ocieplenie ?

skrabi
20-09-2013, 15:02
Uzasadnienie jest proste. Silka jest stosunkowo nowym materiałem, badanym tylko w warunkach laboratoryjnych. Nie wiemy co będzie się z nią działo za 50 lat gdy już nie będę pracował i raczej z Polskiej emerytury nie będzie mnie stać na remonty. Po drugie każdy pie...przy o współczynnikach przenikania ciepła a mój dom jest zimny jak cholera i zużywa masę energii aby go rozgrzać, przy tym jak znajomy ma podobny dom z ceramiki i ocieplenia z wełny+ cegła pełna palona i jego dom jest o wiele cieplejszy i zużywający połowę tego co mój. Mam jeszcze kilka zastrzeżeń ale zostawię je dla siebie...

chyba nie wiesz o czym piszesz, metodę przemysłową produkcji silikatów wynaleziono w 1880 roku, pozatym to jest węglan wapnia, czyli praktycznie kamień, co ma się z nim dziać?

z tego co pamiętam to ceramikę poryzowaną wymyślono w drugiej połowie XX wieku, czyli dużo później, no chyba, że ty chcesz budować ze sprawdzonej pełnej cegły wtedy to inna rozmowa

ile masz teraz ocieplenia i ile ma twój znajomy?

fotohobby
20-09-2013, 15:07
Dajcie mu już spokój, bo nie wie, o czym pisze.
W jednym z postów napisał kiedyś:

"Dla mnie najlepszym materiałem jest pustak ceramiczny. Przy następnej budowie nie popełnię drugi raz tego samego błędu i już nie wybuduję domu z silki i innych podobnych gazobetonów. "

W wątku o Ytongu pisze

"Nie zawracaj sobie tym głowy - poczytaj lepiej o ceramice a nie o silkach i innych tego typu materiałach."

Gazobeton to z silikatem łączy chyba tylko kolor :)

Czciciel ceramiki i oddychajacych ścian ;)

Arturo72
20-09-2013, 18:07
Uzasadnienie jest proste. Silka jest stosunkowo nowym materiałem, badanym tylko w warunkach laboratoryjnych. Nie wiemy co będzie się z nią działo za 50 lat gdy już nie będę pracował i raczej z Polskiej emerytury nie będzie mnie stać na remonty. Po drugie każdy pie...przy o współczynnikach przenikania ciepła a mój dom jest zimny jak cholera i zużywa masę energii aby go rozgrzać, przy tym jak znajomy ma podobny dom z ceramiki i ocieplenia z wełny+ cegła pełna palona i jego dom jest o wiele cieplejszy i zużywający połowę tego co mój. Mam jeszcze kilka zastrzeżeń ale zostawię je dla siebie...
To nie jest sensowne uzasadnienie,to nie jest żadne uzasadnienie bo nie wiesz o czym piszesz i wątpie czy aby wybudowałeś dom z silikatu i czy wiesz co to jest silikat,kiedy powstał i z czego powstał...
W następnym swoim domu najpierw zacznij od poprawnej izolacji a dopiero potem dyskutuj na temat zużywania masy energii do ogrzania.Ja czegoś takiego nie zaobserwowałem a jeśli chodzi o akumulację energii i rozgrzwanie domu to ściany to pikuś.Ja mam do rozgrzania ok.55m3 betonu czyli płytę fundamentową o gr.25cm i jakoś nie zauważyłem żadnych niedogodności.

autorus
21-09-2013, 06:34
To zeź wyśledził, szacuj że ci sie chciało. Może jakas fabryka dziurawki prowadzi akcje zniechęcające czy jak.


Dajcie mu już spokój, bo nie wie, o czym pisze.
W jednym z postów napisał kiedyś:

"Dla mnie najlepszym materiałem jest pustak ceramiczny. Przy następnej budowie nie popełnię drugi raz tego samego błędu i już nie wybuduję domu z silki i innych podobnych gazobetonów. "

W wątku o Ytongu pisze

"Nie zawracaj sobie tym głowy - poczytaj lepiej o ceramice a nie o silkach i innych tego typu materiałach."

Gazobeton to z silikatem łączy chyba tylko kolor :)

Czciciel ceramiki i oddychajacych ścian ;)

Tomocool
21-09-2013, 14:24
To jest właśnie ta wspaniała dzisiejsza ceramika i to w porównaniu do najlżejszego bk :)


https://www.youtube.com/watch?v=sxJ5Um082Iw

autorus
21-09-2013, 14:48
Kurcze nie wiedziałem ze az tak. hm. Ale zaraz odezwa się sceptycy, ze ceramika powinna być inaczej ułożona podczas uderzenia.

hokejgk1
25-09-2013, 09:22
Jeszcze zapytam,

Jak sobie radziliście z miejscami gdzie bloczek był docinany (brak piuro-wpustu), ja swoim kazałem uzupełniać zaprawą cem. a Wy ?

mnocon
25-09-2013, 09:39
U mnie bedą jednak bloczki, tak powiedział kierownik budowy :)
na to beton i potem silikat, tez odradzil silikaty do ziemie to mam mokry teren.

hokejgk1
25-09-2013, 11:29
JAKAŚ KATASTROFA, chcialem zamówić tira silki 11 PALET E12 i 11 PALET E24 xelli którą mój dostawca bierze z ŻABINKA i okazuje się że wstrzymali produkcję i dzwoniłem się dowiedzieć kiedy będzie i nikt mi nie powiedział informacja TAJNA !!!
Najgorsze że żadne sprzedawca nie trzyma silki na placu :( jak nie dostanę do końca tygodnia silki to budowa mi stanie :( ZAPASY MAM NA MAX 3 dni :bash:

imrahil
25-09-2013, 22:16
ciekawe czy to norma, że przed zimą wstrzymują?

hokejgk1
26-09-2013, 09:06
Cholera wie ciekawe tylko jak długo to potrwa ... :( Chyba nie do wiosny ...

A czy m Panowie proponujecie obrobić otwoy okienne z silki pod wstawienie okien (montaż na taśmy rozprężne), zaprawą cem z plastyfikatorem czy klejem xelli ???

samboman
26-09-2013, 10:10
Ja jeszcze w zeszłym tygodniu zamawiałem silkę E12 i nie było problemu z dostępnością. Ale to inny region Polski (mazowieckie), dostawcy pewnie w innym miejscu się zaopatrują.

hokejgk1
26-09-2013, 10:57
Pewnie inna wytwórnia ...

janoush
27-09-2013, 06:35
Ja jeszcze w zeszłym tygodniu zamawiałem silkę E12 i nie było problemu z dostępnością. Ale to inny region Polski (mazowieckie), dostawcy pewnie w innym miejscu się zaopatrują.

To miałeś farta. Ja czekałem tydzień na dostawę. Podobno z winy fabryki. Faktem jest, że tylko jedna hurtownia miała ostatnie 4 palety E12. Też mazowiecke - południe od Wawy.

_artur_
27-09-2013, 07:03
u Was jeździ z Radomia czy okolic..

hokejgk1
27-09-2013, 07:27
Dziwi Mnie żeby dziś był problem z materiałem ... A Ytongi i ceramiki wszędzie pełno ...

samboman
27-09-2013, 22:42
Na swoim terenie(mazowieckie, wschodnie powiaty) znam dwa miejsca, w ktorych o dziwo nie ma problemów z dostepnością silki (chyba nawet mają na placu).

autorus
28-09-2013, 06:13
Do mnie silka wjedzie w poniedzialek z rana. O zadnych problemach nie slyszalem

hokejgk1
01-10-2013, 09:15
Dowyrównania otworów okiennych (na gładko) postanowiłem że uzyję:
http://www.atlas.com.pl/pl/produkty/grupa/148/17/90/463/ZAPRAWA_WYR%C3%93WNUJ%C4%84CA_ATLAS

Co Wy na to ?

fotohobby
01-10-2013, 17:01
Pewnie może być. U mnie ekipa użyła do tego kleju do silikatów Baumit, który mi pozostał i też jest ok.

Karolina_G
02-10-2013, 10:43
a to dziwne, za tzw. "komuny" budowali dużo z tego..



To jest cecha a nie wada.. ja właśnie dla tej cechy (długie nagrzewanie ale też długie oddawanie ciepła) zdecydowałem się na dom z silki..
a Twój dom jest po prostu słabo ocieplony i tyle.. skoro ciepło ucieka to znaczy że izolacja kuleje..



czemu ?

No to Wam powiem dlaczego w komunie budowali z silki: bo była tania. Prawda jest taka, że te silikaty, które wtedy były dostępne były przeznaczano na takie budynki jak: chlewnie, budynki gospodarcze itp ze względu na wysoki współczynnik przenikania ciepła. A to, że były z tego budowane domy to zupełnie inna kwestia. Sama mieszkam jeszcze w mieszkaniu wybudowanym w dobie "komuny" i coś na ten temat się wie.
Obecnie silka dużo lepiej sie prezentuje ale i tak wymaga porządnego docieplenia.

_artur_
03-10-2013, 12:42
Tak jest, ale z ociepleniem już dużo się nie rózni od np. ceramiczniego maxa czy cegłu pełnej..
http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator
a chyba nie ma już ludzi którzy nie ocieplają i nie patrzą na koszty grzania..
to że tania to też chyba dobrze, a jak do tego dodamy akumulacyjność i brak np. grzyba czy pleśni to chyba też nieźle..

Karolina_G
07-10-2013, 12:49
Tak jest, ale z ociepleniem już dużo się nie rózni od np. ceramiczniego maxa czy cegłu pełnej..
http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator
a chyba nie ma już ludzi którzy nie ocieplają i nie patrzą na koszty grzania..
to że tania to też chyba dobrze, a jak do tego dodamy akumulacyjność i brak np. grzyba czy pleśni to chyba też nieźle..
Oj nie do końca się z Tobą zgodzę, znam sporo ludzi, którzy nadal nie zwracają uwagi na koszty grzania tylko na koszty budowy, taka już chyba mentalność.
Osobiście przyznam się, że wybrałam pustaka ceramicznego+wełnę+cegłę ręcznie formowaną, ze względu na oddychanie ścian i odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła. A i patrząc na koszty budowy+grzania nie wychodzi wcale dużo drożej niż silka, ale każdy robi jak chce:)

_artur_
07-10-2013, 14:15
a co to "oddychanie ścian" ?
z wełny pomiędzy ścianami się wyleczyłem jak zobaczyłem u moich rodziców co jest po 10 latach z tej wełny.. Ojciec zrobił tak jak widział na wielu budowach w Niemczech (budowlaniec z zawodu) i dla siebie robił więc się przyłożył.. ale po 10-12 latach okno chyba było wymieniane czy coś i zamiast wełny była breja..

adamfcb
07-10-2013, 18:55
U mnie ściany z silki już rosną, ale przyznam że myślałem że jakościowo będą lepsze, sporo obskubanych, różnica w wysokości od -5mm do +5mm, a to już na kleju wychodzi, ale ogólnie fajny etap jak mury rosną:)
217100217102217104217105217106

Karolina_G
09-10-2013, 14:35
Chodzi mi o to, że nie zrobie z domu termosu stosując styropian, który nic nie przepuszcza. Wełna+ceramika pozwala na niewielka wymiane powietrza co zapobiega miedzy innymi powstaniu grzyba, a współczynnik przenikania ciepła jest porównywalnie niski jak innych materiałów. Jeśli chodzi o wełnę na izolacje ścian to myślę że teraz jest duzo lepszej jakości. Natomiast jestem bardzo ciekawa dlaczego ta "breja" powstała bo nie sądzę że to tylko kwestia kiepskiej wełny: może jakieś nieszczelności w murze tak że woda się do niej dostała?

grzeniu666
09-10-2013, 15:16
zlituj się dziewczyno...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzdłuż-i-w-poprzek!

_artur_
09-10-2013, 18:31
Chodzi mi o to, że nie zrobie z domu termosu stosując styropian, który nic nie przepuszcza. Wełna+ceramika pozwala na niewielka wymiane powietrza co zapobiega miedzy innymi powstaniu grzyba, a współczynnik przenikania ciepła jest porównywalnie niski jak innych materiałów. Jeśli chodzi o wełnę na izolacje ścian to myślę że teraz jest duzo lepszej jakości. Natomiast jestem bardzo ciekawa dlaczego ta "breja" powstała bo nie sądzę że to tylko kwestia kiepskiej wełny: może jakieś nieszczelności w murze tak że woda się do niej dostała?

no popatrz, ja specjalnie dam grubo styropian i pilnuję wszystkich uszczelnień żeby mieć jak w termosie,, bo ściany nie mają płuc i nie oddychają.. do tego służy wentylacja a nie dziury w ścianach.. a w silce ciężko o grzyb czy pleśn bo to w końcu z wapna i piasku..
a co do wełny.. może się dostała woda,, o dziurkę w ścianie nietrudno..

skrabi
09-10-2013, 19:00
a co do wełny.. może się dostała woda,, o dziurkę w ścianie nietrudno..
a może nikt nie zostawił szczeliny wentylacyjnej?

hokejgk1
09-10-2013, 19:37
adamfcb

A o poprawnym wiązaniu muru twoi murarze słyszeli ???
A wystarczy dociąć sobie plasterek na 7-8cm co 2 warstwę bloczków i już idzie pinknie :)

grzeniu666
09-10-2013, 19:47
adamfcb

A o poprawnym wiązaniu muru twoi murarze słyszeli ???
A wystarczy dociąć sobie plasterek na 7-8cm co 2 warstwę bloczków i już idzie pinknie :)

A gdzie widzisz niepoprawne?

PS.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?13870-Jak-budowa%C4%87-SILK%C4%84&p=6129793&viewfull=1#post6129793

semiramida
09-10-2013, 19:58
a u mnie domek z pięciu rządków silki :) już tyle mamy
http://img69.imageshack.us/img69/1504/bls5.jpg

grzeniu666
09-10-2013, 20:02
a u mnie domek z pięciu rządków silki :) już tyle mamy

O, Silka Tempo, pięknie! Gratuluję, dopięłaś swego :) Opowiadaj, daj więcej fotek!

semiramida
09-10-2013, 20:18
nie chcę za dużo się rozpisywać bo jak zwykle skończy się tą dyskusją i awanturą, słabe nerwy mam :)
Baaardzo powoli nam to idzie, no ale szwagier w stresie, że takie duże kawały ścian, to jak sie mu przesunie to będzie duży kawał krzywo i każdy blok jest długo poziomowany po osadzeniu. Osadza sie łatwo, tak ładnie wjeżdża jeden blok w drugi, tylko potem poziomicom, młotkom nie ma końca... no ale już konczymy, ufff... A jak mie spytali czego stajnia będzie i powiedziałam że byłoby super gdyby z tego samego to załamali się :) raczej drugorzędnych budynków z tego nie postawimy (choc stajnia jest dla mnie ważniejsza niż dom) Najgorszy ten dźwig, jest wielki jak samochód i jaki wysoki! wielu rzeczy nie możemy zrobić bo dźwig nie będzie mógł wyjechać z domu. Bardzo starannie trzeba decydować o kolejności murowania.
Ale jak patrzę na sciany z miejszych bloków i moje to nie żałuję :)
Unika miała kiedys takie bolce do wtykania w dziury po łapach dźwigu, może znimi ustawianie bloka w idealnym pionie szłoby szybciej?
aha, no i bloki krótsze niż 50 cm mają inną wysokość! przez to tyle rzeźbienia mamy, pare milimetrow a przysparza roboty bardzo...

semiramida
09-10-2013, 20:22
"zadowolona" ekipa jak z plakatu! :-)
http://img109.imageshack.us/img109/2040/tsbb.jpg

grzeniu666
09-10-2013, 20:30
nie chcę za dużo się rozpisywać bo jak zwykle skończy się tą dyskusją i awanturą, słabe nerwy mam :)

Przy budowie mocno nerwy się przydają, wiem coś o tym (podejrzewam znaczy, też mam słabe).

Skąd dorwałaś te silki, robią je jakoś lokalnie (tylko wybrane zakłady)?

Jak to wychodzi kosztowo?

Dźwig wypożyczacie (płatne jakoś od dnia), czy może kupiliście? ;)

Do tych niższych cegieł (gdyby to było z 1-2cm) to może zaprawa cem-wap byłaby pomysłem. Ale piszesz o mm - to niedokładność produkcji czy tak ma być?

Docinki robili Wam w zakładach czy tniecie na budowie?

Do wyciągnięcia dźwigu może zamów większy dźwig :D

Nie wiem co u Ciebie znaczy "bardzo powoli", ale nam też szło wolno (z małych kostek), może dlatego że (też?) się cackaliśmy...

Grubość muru 24cm?

Poroża macie jakieś systemowe, albo z Itągó, czy tak ładnie pomalowaliście beton?

Przepraszam, ciekawość mnie gryzie, nie odpisuj jak nie masz zapasu nerwosolu ;)

adamfcb
09-10-2013, 21:04
A gdzie widzisz niepoprawne?

PS.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?13870-Jak-budowa%C4%87-SILK%C4%84&p=6129793&viewfull=1#post6129793

Też się przyglądam i za bardzo nie widzę gdzie te kiepskie wiązanie.

semiramida
09-10-2013, 21:11
Pamiętasz, najpierw natrafiłam Na Unikę. Promowali system quadro, ale nijak nie chcieli zejść z ceny zbyt dużo, w zamian za pomoc w rozpowszechniaiu systemu. Przy okazji zauważyłam jeszcze lepszy system Unika Planelementy (50x100 cm) i tu jeszcze gorzej z cenami. Szukałam dalej i natrafiłam że w Polsce wprowadza sie system Tempo, troche gorszy bo bloki nie na metr ale za to o 10 cm wyzsze od uniki. Dyrektorostwo Silkowe powitało mnie z szeroko rozwartymi ramionami i wszystko mam za pół ceny czyli w cenie drobnych bloczków, no może 5 zł od nich drożej, Dzwig wypożyczyli gratis, intruktaż też gratis, jesteśmy domem referencyjnym, zobowiązalismy sie wszystko brać z ich fabryk. Ponieważ nie maja silkowych nadproży (unika miała!)no to jest ytong z ich fabryk. zniżke mamy na wszystko choć nie tak znaczną jak na Tempo. poddasze będzie z ytonga bo parter akumulacyjny a poddasze nie.
nie chcieli ode mnie przyjać zamówienia na silke tempo dopoki im nie namalowałam całego mojego projektu w silce tempo. Wtedy zwyczajnie policzylismy paluszkiem te tempo. Przerobienie projektu na Tempo z początku było trudne, trwało to też z miesiac i kilka wizyt wielogodzinnych Pana doradcy, żeby to jakoś ogarnąć. Silki tempo sie nie tnie. są bloki szer 50, 37,5 i 25 i amen. jak już musiałam to planowałam wstawki, akurat 3 zwykłe bloki silka, które można docinać idealnie się licują z Tempo.
Na drugim zdjęciu jest taka wstawka, może być dowolnej szerokości... Tylko ekipa nie zrozumiała na początku że ma być dokładnie jak na rysunku, nie ma zadnego manewru typu "zróbmy szerszą dziure żeby się dobrze okno zmieścilo" jak tak porobili to rządek był do rozbiórki bo zaskutkowałoby to docinkami tempo. a no i niezgodnosciami z zamowioną ilością każdego typu Tempo.
tempo robą gdzieś w żabinku a ponoc te niepełne są z innej fabryki, dlatego wysokosć sie troszkę nie zgadza...
Unika quadro miała fajniejsze małe dźwigi, obskakiwali mieszkania w bloku dwoma i wszędzie mogli wjechać...
tak, grubosć 24 cm. firma namawiała nas na grubość 15 cm ale wole cichsze ściany :)
z nadproży ytong jestem bardzo zadowolona, choc z dostawcy mniej. Na szczęscie w agoni rozpaczy poprosiłam znow dyrektorostwo silka o pomoc i brakujace nadprozę zaraz sie odnalazło :) Gorąco polecam tego producenta :)
oczywiscie moja ekipa i ja chętnie pomożemy przy innych tempo budowach jak dobrze odpoczniemy psychicznie :)

grzeniu666
09-10-2013, 21:34
@semiramida, dzięki wielkie za informacje! Kojarze te niemieckie silikaty, b.duża oferta, i super zdokumentowana. Ja swoje ściany też wymiarowałem pod moduł bloczka. Czy to warto/opłaca się to nie mam pewności, ale napewno mi się podoba, trochę zazdroszczę :)

@adamfcb, może chodzi o foto#5...? :) Że nie idealne (w połowie) nie znaczy że niepoprawne...

skrabi
09-10-2013, 23:00
a nie są bloczki przypadkiem zbyt mało przewiązane? idealnie byłoby gdyby wiązanie było w połowie bloczka a u ciebie jest chyba mniej niż 1/4 :/

grzeniu666
09-10-2013, 23:16
a nie są bloczki przypadkiem zbyt mało przewiązane? idealnie byłoby gdyby wiązanie było w połowie bloczka a u ciebie jest chyba mniej niż 1/4 :/

Jest reguła bodaj 0,4h - dla Xelli to 80mm. Tu jest chyba min. 85mm (333-240-zamek), w normie, choć nie idealnie. @hokejgk1, są jakieś inne wymogi?

keyo
10-10-2013, 07:34
O piramidach słyszałem ale one nie miały nic wspólnego ze styropianem. Może dlatego jestem anty- , że się sparzyłem i przy budowie nic nie było tak jak powinno. To prawda, że z braku czasu nie przypilnowałem moich budowlańców i nie wiem jakie są błędy ale cóż... było minęło. Od tamtej pory dużo czytam o wszystkich materiałach budowlanych i podchodzę do tego wszystkiego z dystansem ale po małym zapoznaniu z tematem to następnym razem na pewno będzie inny materiał niż silka. Chyba mogę mieć swoje zdanie!

keyo
10-10-2013, 07:44
Za komuny to dawno? Jakby materiał miał 300-400 lat to wtedy jest w pełni sprawdzony po drugie budownictwo za komuny to każdy wie jakie było więc ominę temat.
Zimny dom to jest dla Ciebie cecha? Dla mnie to jest wielka wada bo tak mi się życie ułożyło że pracuję w mieście i mieszkam w tym momencie w bloku a w swoim domu jestem tylko od piątku do niedzieli i zanim go dobrze rozgrzeje to już muszę jechać z powrotem. A po reszto jak pisałem wyżej to muszę mieć jakieś błędy ponieważ dom nie utrzymuje ciepła i moim zdaniem jest to wina dachu.

keyo
10-10-2013, 07:53
No ja niestety olałem temat jak budowałem i nie wiedziałem o tym że silka jest materiałem najgorzej izolującym. Niestety człowiek uczy się na błędach i dopiero później się wgłębia w temat. Docieplenie mam ze styropianu. 40 lat to dla mnie mało żeby coś stwierdzić, coraz bardziej jestem przekonany czym starszy materiał tym lepszy - zamki stoją po 1000 lat i stoją dalej a wątpię czy silka tak samo będzie się zachowywała jak np cegła ceramiczna. Mówiłem w pierwszym poście w tym temacie, że wszyscy "siądziecie" na mnie bo mam swoje zdanie - ale chyba mogę je mieć.

keyo
10-10-2013, 08:09
"skarbi" - zapoznając się z tematem (wybacz moją niewiedzę) cegła ceramiczna pełna jest z takiego samego materiału (czyli czystej gliny) wypalana jak i pustaki ceramiczne. Mi najbardziej chodziło o ścianę trójwarstwową - pustak+wata+cegła ceramiczna ale w wolnych chwilach czytając różne komentarze i problemy jakie ludzie mają z watą to szczerze mówiąc zgłupiałem ponieważ. Szybko nie zacznę budowy następnej bo każda dziedzina podupadła także i moja na której zarabiam (informatyka) ale oczywiście proszę o opinie takiej ściany trójwarstwowej na przyszłość. Może w obecnym domu miałem jakieś kiepskiej klasy materiały i mnie oszukali i dlatego jestem teraz zrażony - ale chyba swoje zdanie mogę mieć.

keyo
10-10-2013, 08:22
Może masz i większą wiedzę nie podważam tego ale zgodzisz się ze mną że mogę mieć też swoje zdanie. Widzę że śledzisz wszystko na bieżąco i podważasz innych zdania. Każdy ma prawo do swojego zdania a zrozum mnie - ja się w sam raz sparzyłem i jak było już za późno zacząłem drążyć temat. Jestem informatykiem więc nie wiem co mi tak naprawdę spieprzyli, że dom jest tak zimny (ocieplenie styropian). Jak będę na weekendzie w domu to porobię zdjęcia i wrzucę, może wtedy uwierzysz że za późno zacząłem drążyć temat i dlaczego jestem nie zadowolony choć dom moim zdaniem jest bardzo ładny z wygłądu choć skromny.
Dajcie mu już spokój, bo nie wie, o czym pisze.
W jednym z postów napisał kiedyś:

"Dla mnie najlepszym materiałem jest pustak ceramiczny. Przy następnej budowie nie popełnię drugi raz tego samego błędu i już nie wybuduję domu z silki i innych podobnych gazobetonów. "

W wątku o Ytongu pisze

"Nie zawracaj sobie tym głowy - poczytaj lepiej o ceramice a nie o silkach i innych tego typu materiałach."

Gazobeton to z silikatem łączy chyba tylko kolor :)

Czciciel ceramiki i oddychajacych ścian ;)

hokejgk1
10-10-2013, 08:52
A może by tak badanie zrobić kamerą termowizyjną ???

keyo
10-10-2013, 08:55
Wyżej już napisałem czym się zajmuję i od kiedy zacząłem nabierać wiedzę o materiałach budowlanych. Chcesz może jeszcze moje portfolio dla pewności? Z chęcią chciałbym mieć jakąś fabrykę ale niestety mnie nie stać na taką inwestycję.
To zeź wyśledził, szacuj że ci sie chciało. Może jakas fabryka dziurawki prowadzi akcje zniechęcające czy jak.

keyo
10-10-2013, 08:58
Jak to do mnie i o problem "znikania ciepła" to po coraz głębszym wgłębiania się w temat problem chyba leży w dachu
A może by tak badanie zrobić kamerą termowizyjną ???

janoush
10-10-2013, 12:07
U mnie ściany z silki już rosną, ale przyznam że myślałem że jakościowo będą lepsze, sporo obskubanych, różnica w wysokości od -5mm do +5mm, a to już na kleju wychodzi, ale ogólnie fajny etap jak mury rosną:)

Potwierdzam.
Byłem mocno zaskoczony, jak wykonawca powiedział mi, że bloczki są sporo nierówne. Uwierzyłem, jak mi pokazał. Do tego przyjeżdżały pokruszone - i to nie na brzegach palety, co mogłoby sugerować niechlujstwo ładowacza, tylko w środku palety - co sugeruje fabrykę.

fotohobby
10-10-2013, 12:39
keyo:
Jeżeli uważasz, że masz zimny dom, bo ucieka Ci ciepło przez dach, do dlaczego winisz materiał z którego zbudowane są ścian? Ceramika pomogłaby na to ?
Jeżeli mieszkasz w domu weekendami, to tez nie ma sie codziwić, ze materiał o duzej akumulacyjności długo sie rozgrzewa... Tylko w 95% budowane domy zasiedlone są stale i wtedy ta cecha pomaga

fotohobby
10-10-2013, 12:43
Widzę że śledzisz wszystko na bieżąco i podważasz innych zdania.

Tylko prostuje niewiedze. A niestety, napisnie "nie wybuduję domu z silki i innych podobnych gazobetonow" o niej świadczy
Gazobeton jest materialem całkowicie różnym od silikatu i przy okazji jest cieplejszy i szybciej się nagrzewa nawet od ceramiki.

_artur_
10-10-2013, 16:49
. Jestem informatykiem więc nie wiem co mi tak naprawdę spieprzyli, że dom jest tak zimny (ocieplenie styropian). Jak będę na weekendzie w domu to porobię zdjęcia i wrzucę, może wtedy uwierzysz że za późno zacząłem drążyć temat i dlaczego jestem nie zadowolony choć dom moim zdaniem jest bardzo ładny z wygłądu choć skromny.

no popatrz.. ja też mam zawód podobny, a temat zacząłem drążyc przed budową a nie po.. a nawet przed projektem.. projektad dostał wytyczne z czego ma byc dom, dach, strop itp.


keyo:
Jeżeli uważasz, że masz zimny dom, bo ucieka Ci ciepło przez dach, do dlaczego winisz materiał z którego zbudowane są ścian? Ceramika pomogłaby na to ?
Jeżeli mieszkasz w domu weekendami, to tez nie ma sie codziwić, ze materiał o duzej akumulacyjności długo sie rozgrzewa... Tylko w 95% budowane domy zasiedlone są stale i wtedy ta cecha pomaga

dokładnie tak.. a do tego skoro jesteś informatykiem nie zrobisz sobie "pstryczka" włączającego ogrzewanie parę godzin przez przyjazdem do domu?

skrabi
10-10-2013, 19:31
"skarbi" - zapoznając się z tematem (wybacz moją niewiedzę) cegła ceramiczna pełna jest z takiego samego materiału (czyli czystej gliny) wypalana jak i pustaki ceramiczne.
po pierwsze to skrabi a nie skarbi

materiał może i ten sam, ale czy to znaczy, że wg ciebie gazobeton i beton to też takie same materiały? a przecież konstrukcje z betonu wznosili już rzymianie i stoją do dziś

Greg_81
28-10-2013, 22:02
Witam, napaliłem się na silikat 24 cm ,w projekcie mam ceramikę 25 cm tylko jak wstępnie wyliczyłem to silikat wyjdzie mi drożej gdyż na 1m2 wchodzi 18sztuk silikaty Niemce ,w przypadku ceramiki 10,7 sztuk cena około 4 zł obu materiałów ,czy jest sens upierać się przy silikacie którego zalety już w teorii znam ,czy dużo stracę stosując ceramikę wzgędem silki ?

fotohobby
28-10-2013, 22:06
Coś drogi ten silikat ?
Nad pełną 18cm sie zastanów.

Greg_81
28-10-2013, 22:52
Coś drogi ten silikat ?
Nad pełną 18cm sie zastanów.
przy 18 cm i 20 cm styro ile by wynosiło u (przenikalność)?

autorus
29-10-2013, 06:35
Witam, napaliłem się na silikat 24 cm ,w projekcie mam ceramikę 25 cm tylko jak wstępnie wyliczyłem to silikat wyjdzie mi drożej gdyż na 1m2 wchodzi 18sztuk silikaty Niemce ,w przypadku ceramiki 10,7 sztuk cena około 4 zł obu materiałów ,czy jest sens upierać się przy silikacie którego zalety już w teorii znam ,czy dużo stracę stosując ceramikę wzgędem silki ?

Oczywiście, że warto :) Ale z tego co pamiętam to sylikatyów na m2 idzie 15szt.

Ja brałem w:

http://allegro.pl/bloczek-silikatowy-silka-e24-transport-warszawa-i3593894710.html

Nie pamiętam ile brali za dowóz.

adamfcb
29-10-2013, 07:33
silka xelli ma inne wymiary i jej potrzeba 15szt na m2, ja miałem po 3.80 z transportem, a jeździły do mnie solówki po 10 palet:)

fotohobby
29-10-2013, 11:14
przy 18 cm i 20 cm styro ile by wynosiło u (przenikalność)?


Różnica jakies 0,04 W/m2K

Greg_81
29-10-2013, 15:27
W jakiej cenie kupowaliscie 18 cm pełna ?
To ceny które znalazłem w sieci
Silikaty Białystok 180x220x505 drążony zużycie 8,5 szt/m2 cena 7,26 zł
Silikaty Niemce 180x220x258 drążone zużycie 17 szt /m2 cena 3,26 zł
Ytong Silka 4,65 zł sztuka wymiarów i zuzycia nie znalazłem

imrahil
30-10-2013, 18:02
nie wiem gdzie szukałeś, ale z tego wynika w sieci zawsze ceny wyższe niż kiedy zapytasz w hurtowni o konkretną ilość

מרכבה
30-10-2013, 18:17
Jestem informatykiem więc nie wiem co mi tak naprawdę spieprzyli, że dom jest tak zimny (ocieplenie styropian) keyo
To wiesz jakie w informatyce są mity i legendy, to samo tyczy się budownictwa.
zapewne jesteś inż informatykiem, to powinieneś wiedzieć gdzie z szukać wiedzy konkretnej.
Ponieważ wiara w oddychanie ścian to jest zły kierunek!
Twoja dziedzina to jest dopiero "teoria" tylko powiedz jak bez nauki udało by się zrobić mikro procesor? z mln tranzystorami ?
już samo zaklinanie procesora to w porównaniu z dyfuzją pary wodnej to ta dyfuzja to pikuś do pojmowania.


Jeżeli uważasz, że masz zimny dom, bo ucieka Ci ciepło przez dach, do dlaczego winisz materiał z którego zbudowane są ścian? Ceramika pomogłaby na to ? Mostki termiczne ? inne rzeczy, nie widzę zdjęć itp to nic powiem.
Tego może być masa, np też kondensacja między izolacją a murem, właśnie spowodowana
zrobieniem szpary pod izolacją, plus puszczanie w głąb muru pary wodnej .. właśnie bo ma oddychać.
Robisz ... tak że problem zamiatasz pod dywan.
To są przypuszczenia, bo domu Twojego nie widziałem.

karolek75
04-11-2013, 14:41
keyo
Mostki termiczne ? inne rzeczy, nie widzę zdjęć itp to nic powiem.
Tego może być masa, np też kondensacja między izolacją a murem, właśnie spowodowana
zrobieniem szpary pod izolacją, plus puszczanie w głąb muru pary wodnej .. właśnie bo ma oddychać.


Tez chce budowac z silki. Czyli jak odciac puszczanie pary w głąb muru ?

smigloxxx
04-11-2013, 16:16
Podstawowe zalety dla czego bierze się silikaty to zaleta konstrukcyjna ich wytrzymałość jest podobna do betonu stosując ją oszczędza się na konstrukcjach żelbetowych dla tego jest tak popularna w budownictwie wielokondygnacyjnym typu bloki Dźwięko chłonność jest dobra ale to wynika ze zwartości tego materiału . W obróbce jest uciążliwa maszyny na wodę dają sobie radę do 500 m2 i tarcza za ponad 1000 zł do śmietnika . Waga przy murowaniu też znacząca :) Samo wykonanie na klej jest proste o ile pierwsze warstwy są zrobione prawidłowo nie ma z nią problemu .

fotohobby
04-11-2013, 16:44
Tez chce budowac z silki. Czyli jak odciac puszczanie pary w głąb muru ?

Normalnie. Dobra wentylacja, ew. farba lateksowa i nie ma o czym wiecej myślec. Przy czym to tyczy się też ścian z ceramiki, czy gazobetonu ocieplonych styropianem.

karolek75
05-11-2013, 12:52
Normalnie. Dobra wentylacja, ew. farba lateksowa i nie ma o czym wiecej myślec. Przy czym to tyczy się też ścian z ceramiki, czy gazobetonu ocieplonych styropianem.

Spodziewalem sie wiedzy bardziej tajemnej ;)

Arturo72
05-11-2013, 12:59
Spodziewalem sie wiedzy bardziej tajemnej ;)
Po wiedzę tajemną musisz udać się do nydara ;)

karolek75
05-11-2013, 13:43
Nydarowa wiedza tajemna jest moze dla Ciebie ;)

Jak juz jestes Arturo to zapytam sie o uszczelnianie spoin pianka - jak rozumiem chodzi o szczelnosc?
Tylko czy nie jest to troche na wyrost? Z zewntarz masz styro klejony metoda ramka/placek, od srodka tynki. No chyba, ze to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek bledow wykonawczych przy kladzeniu w/w warstw. Czy jeszcze inne uzasadnienie ?

ps.
Ostatnio wizytowalem budowe kolegi. Sciany nosne z gazobetonu Ytonga. Wszystkie spoiny ma uszczelnione dodatkowo zaprawa, tez od ytonga. Wiec widze ze cos jest na rzeczy, ale watpliwosci mam czy musze za to dodatkowo placic...

Arturo72
05-11-2013, 13:52
Zaklejanie spoin to tylko taki kaprys był z braku roboty na budowie :)
Na pewno nie zaszkodzilo ale czy pomogło ?
Na ścianach mam farbę lateksową,która ma nie przepuszczać wilgoci no i dobrą wentylację także nie przejmuje się wilgocią w ścianach.

magdalen1
11-11-2013, 22:50
Witam wszystkich budujących z silki
Piszecie o różnych producentach, a przede wszystkim o różnej jakości (niestety nie zawsze dobrej). Proszę, podpowiedźcie gdzie kupować silkę? Tzn nie pytam w jakim składzie budowlanym;) tylko jakiego producenta. W związku ze zmianami w VAT chciałam to zrobić w tym roku, ale już wariuję i się gubię. Dom będę budowała w woj mazowieckim.
Magdalen

fotohobby
11-11-2013, 23:00
Generalnie to się kupuje z najbliższego zakładu, bo transport silikatów jest drogi i mocno podnosi cenę. Jakość ?
Trudno powiedzieć, skoro ostatnio nawet na Xellę narzekano. Ja miałem bloczki z Sil-Pro z Godzikowic i żadnych uwag.

macio_23
13-11-2013, 18:00
Dostałem wycenę na silikaty 24 (grupa silikaty) po 3,52 zł brutto za sztukę z dowozem i rozładunkiem. Koszt m2 ściany daje w tym przypadku 3,52*18= 63,36 zł
Czy ktoś zna może hurtownię na Śląsku z niższymi cenami? Chyba że silikaty tyle kosztują :(

imrahil
13-11-2013, 18:16
hurtownia Budowlani w Rybniku, bloczki Sil-Pro, nie pamiątam teraz ceny, ale na pewno nie więcej niż 3.30 zł

macio_23
13-11-2013, 18:20
hurtownia Budowlani w Rybniku, bloczki Sil-Pro, nie pamiątam teraz ceny, ale na pewno nie więcej niż 3.30 zł

Dzięki, ale myślę że transport "zje" różnicę. Buduję w Tarnowskich Górach.

autorus
13-11-2013, 18:21
dzis do mnie wjechały 2 ostatnie palety silki :) I więcej juz potrzebować nie będę.

macio_23
13-11-2013, 20:02
Czy otwory w silikatach nie przeszkadzają w kotwieniu kołków rozporowych? Jednym z argumentów, dlaczego zrezygnowałem z ceramiki było to, że jest dziurawa. Teraz widzę, że z silikatami nie jest lepiej, a może nawet gorzej. Mam tu na myśli silikaty z Grupy Silikaty.
Wersja NP jest ok, bo jest tylko jeden otwór umieszczony centralnie, ale reszta..?? Zwłaszcza w działówkach nie widzę sensownego rozwiązania...

Jak to wygląda w praktyce?

imrahil
13-11-2013, 20:17
nie wiem jak z kołkami, ale o silikaty w Rybniku można zapytać, niekoniecznie transport będzie ze składu, może być prosto od producenta, przynajmniej w przypadku styropianu tak często się robi. chyba że chcesz przechować w składzie budowlanym.

macio_23
13-11-2013, 20:21
nie wiem jak z kołkami, ale o silikaty w Rybniku można zapytać, niekoniecznie transport będzie ze składu, może być prosto od producenta, przynajmniej w przypadku styropianu tak często się robi. chyba że chcesz przechować w składzie budowlanym.

Zapytam na pewno! To przecież nic nie kosztuje, a kto wie... może mają jakąś mega promocję listopadową ;)

_artur_
13-11-2013, 21:08
kołki w silce trzymaja jak złoto, zero problemow, pewnie z szybkim montażem moze być róznie bo one gladkie ale normalne dyble super się trzymają..
u mnie w silce xelli szybki montaż też bez problemu..

semiramida
16-11-2013, 14:45
zostało mi pare palet silki wielkowymiarowej tempo (50x60 cm), moze ktoś jest hobbystycznie zainteresowany? można sobie znich np ustawić warstwę podokienną a resztę już ze "zwykłej" silki...

sebuś i donia
25-11-2013, 18:43
Witam,
Czy ktoś się orientuje co do cen na silkę xella?
Dostałam wycenę na SIlkę E18 kl 20 3,74 brutto, cena zawiera transport i rozładunek. A może ktoś zna dobrą hurtownię z Wrocławia , która może zaoferować lepsze ceny?
Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczna.

_artur_
25-11-2013, 20:07
na wiosnę miałem okolo 4, więc cena dobra, poszło chyba 72 palety więc każdy grosz ma znaczenie..

macio_23
25-11-2013, 20:38
Czy Wasze ekipy trzymały się wytycznych zawartych np tutaj: http://www.grupasilikaty.pl/download.php?file=251
czy raczej podchodziły do tematu bardziej "swobodnie"?

sebuś i donia
26-11-2013, 20:04
a czy ta cena to za E18 kl20?

Dzisiaj się kontaktowałam ze swoim kierbudem i pytałam o to czy można zastąpić E18 kl20 na E18 kl15, różnica w cenie przy całości to ok 3200zł.Oczywiście powiedział że jak najbardziej. Jednak sprawa nie dawała mi spokoju i skontaktowałam się z biurem projektowym a tam,że....w żadnym wypadku.Ze względu na to że mur będzie na 18 cm to ma być kl20.
Czy ktoś może budował z kl15 i ma jakieś doświadczenie. Niby 3200zł przy całej inwestycji to nie dużo jednak po co przepłacać.

macio_23
26-11-2013, 20:29
Czy to prawda, że do zwykłej zaprawy cienkowarstwowej (jak mam akurat Kreisel Murlep) można podczas rozrabiania dodać denaturat i wtedy można murować przy temperaturach poniżej 5 stopni? Tak mi powiedział koleś w hurtowni, gdy pytałem o zaprawę zimową...

Witam,
Czy ktoś stosował taki myk? Ile tego denaturatu dodać, powiedzmy na 25 kg kleju?

fotohobby
26-11-2013, 20:53
a czy ta cena to za E18 kl20?

Dzisiaj się kontaktowałam ze swoim kierbudem i pytałam o to czy można zastąpić E18 kl20 na E18 kl15, różnica w cenie przy całości to ok 3200zł.Oczywiście powiedział że jak najbardziej. Jednak sprawa nie dawała mi spokoju i skontaktowałam się z biurem projektowym a tam,że....w żadnym wypadku.Ze względu na to że mur będzie na 18 cm to ma być kl20.
Czy ktoś może budował z kl15 i ma jakieś doświadczenie. Niby 3200zł przy całej inwestycji to nie dużo jednak po co przepłacać.


To pewnie architekci z rodzaju tych, co jeśli maja zaprojektowac płytę fundamentową pod dom jednorodzinny, tworzą jakieś 30cm monstra.
15MPa wystarczy bez dwóch zdań, chyba, ze masz jakiś wymyślny projekt.

Greg_81
28-11-2013, 23:11
Czy Wasze ekipy trzymały się wytycznych zawartych np tutaj: http://www.grupasilikaty.pl/download.php?file=251
czy raczej podchodziły do tematu bardziej "swobodnie"?

Bardzo szczegółowo opisane, pytanie do tych osób którzy już murowali z bloczków silikatowych czy wasi murarze zwilżali każdą cegłe przed nałożeniem kleju ?

fotohobby
29-11-2013, 08:33
U mnie nie, bo murowali na przełomie kwietnia i maja, a temperatury były niskie, poza tym, bloczki były wilgotne(a folii, w którą były spakowane palety wykraplała się wilgoć).
Ale mówili, że przy nasłonecznieniu zawsze.

combo
29-11-2013, 09:12
Ja mam pytanie z innej beczki. W projekcie mam ściany z Ytonga 24cm + 20 cm styro. Chciałem zamienić Ytonga na Silke E18 kl 15. P. I teraz czy:
- muszę dozbrajać fundament bo ściany będą znacznie cięższe przy silikatach
- co zrobić z tymi zaoszczędzonymi 6cm w grubości ściany? Można powiększyć powierzchnię użytkową o te kilka cm? Najlepiej gdyby dało się postawić ściany po obwodzie fundamentu czyli tak aby z zewnątrz nic się nie zmieniło a w środku byłoby 6cm więcej.
- czy jest sens stosowania cienkiej zaprawy skoro Silikaty są zimne a na to i tak pójdzie 20 cm styro

fotohobby
29-11-2013, 09:37
1. To pyytanie do projektanta/kierownika budowy. Pewnie nie będzie potrzeby wprowadzenia zmian,, ale sprawdzic (i podpisać) to musi uprawniona osoba.
2. Właśnie dlatego warto zstosowac 18cm :)
3. Nie muruje się na cieńkiej zaprawie, żeby nie tworzyć mostków, tylko z uwagi na szybkosć, łatwość i czystość na budowie.

imrahil
29-11-2013, 18:24
zmiana kubatury to zmiana istotna, jeśli masz już pozwolenie na budowę, to trzeba prosić o nowe ;)

grzeniu666
29-11-2013, 18:33
zmiana kubatury to zmiana istotna, jeśli masz już pozwolenie na budowę, to trzeba prosić o nowe ;)

Jesteś pewien że dotyczy do kubatury wew.?

combo
29-11-2013, 20:13
Wydaje mi sie ze tylko kubatura zewnętrzna jest istotna. Szczerze mówiąc to nowe pozwolenie na budowę było by mi na rękę gdyż od przyszłego roku tylko gdy masz pozwolenie wydane po 1 stycznia 2014 będziesz miał możliwość dalej odliczać VAT za materiały

imrahil
30-11-2013, 11:43
u mnie likwidacja ściany wewnętrznej nośnej (jedna z dwóch ścian składających się na ścianę 3-warstwową w miejscu oddylatowania domu od pomieszczeń gospodarczych) w celu ocieplenia tego miejsca w późniejszym terminie miałaby być zmianą istotną. wg kierownika budowy i projektantki mojego domu (dwie różne osoby) po ociepleniu powinienem tam tę ścianą wymurować przed odbiorem. to przy okazji jest zmiana konstrukcyjna, która nie jest istotna i pod tym względem nie trzeba nowego pozwolenia.

a jeśli chodzi o VAT, to czy przypadkiem zwrot nie będzie obowiązywał domów z pozwoleniem wydanym w 2014 r. o powierzchni mniejszej niż 100 m2? dodatkowo właściciel musi być chyba w odpowiednim wieku?

lipo
09-12-2013, 19:25
W jakich cenach kupowaliście Silikaty, bądź jakie macie oferty. Na allegro potaniało:
http://allegro.pl/silka-silikat-silikaty-n24-super-cena-i3732300776.html

adamfcb
09-12-2013, 19:28
silka 24 3.80 brutto a 12 chyba 2.10 brutto, a do tej ceny 2.60 dochodzi transport.

lipo
09-12-2013, 19:46
Cena brutto plus transport. Z twojej ceny pozostaje 1,2 zł na transport wchodzi 20 palet x 64 szt/na paletę = 1500 zł za transport. Mało dużo zależy dokąd trzeba to dostarczyć. Ktoś kupował od tego Pana?

adamfcb
09-12-2013, 19:59
silki wchodzi 45szt na palete, ale silki potrzeba tez mniej na m2, chyba 15szt, no i silka jest droższa od innych, ale czy równiejsza to nie wiem bo innych nie macałem:)

lipo
09-12-2013, 20:55
Jak za Silkę dobra cena. 57zł za metr kw. Klucze powinny być tańsze

Norbi_
23-12-2013, 17:40
Witam
Mi się udało w tym tygodniu zakupić po cenie
xella silka e24-3.60
e18- 2.96
e12- 2.05

cena z transportem i przechowaniem na okres zimowy

mnocon
29-12-2013, 09:53
pytanie troche z innej beczki, czy silka 12 bedzie ok na scianki dzialowe ? dom bedzie z silki 24, w projekcie mialem "działowe szkieletowe okładane płytami gipsowo kartonowymi"

TINEK
29-12-2013, 18:42
ja mam wszystkie działówki z silikatu grubości 12 cm, dla mnie OK
(w projekcie na poddaszu też miałem ścianki z KG)

pozdrawiam

imrahil
29-12-2013, 19:36
pytanie troche z innej beczki, czy silka 12 bedzie ok na scianki dzialowe ? dom bedzie z silki 24, w projekcie mialem "działowe szkieletowe okładane płytami gipsowo kartonowymi"

Jeśli te ścianki działowe mają stanąć na stropie, to lepiej to skonsultuj z projektantem, bo różnica w masie jest ogromna.

lipo
29-12-2013, 21:25
Szczególnie groźne dla stropów typu teriva, akermann itd. dla monolitycznych może jakoś ujdzie.

semiramida
10-01-2014, 08:00
nie wiem czy ujdzie. Na każdym stropie ścianki 12 należy ustawiać nad ścianami parteru. Jeśli 12 musi stanąć na stropie niepodpartym pod spodem ściana to musi na to luknąć autor stropu... Tak wiec na poddaszu rozsądniej jest stawiać ścianki lekkie a 12 wstawic tylko tam gdzie przebieg ściany u gory pokrywa sie z przebiegiem ściany na dole... no i oczywiście przedtem zapytać swoich ludzi..

Darek Volke
10-01-2014, 16:15
Ja w projekcie mam strop monolityczny 18cm i lekkie ścianki KG i będę zmieniał na 12 z betonu komórkowego, z tego co już się dowiedziałem taka zmiana nie zaszkodzi stropowi, taka ścianka nie wiele się różni od KG pod względem wagi, silikat trochę ciężki ale jak się strop wzmocni to i z silikatów można stawiać działówki

mnocon
18-01-2014, 15:17
spokojnie, u mnie jest monolit i scianki w 90% sa nad scianami na dole, w 1 miejscu nad slupem, ale przerwa na dole ma 2 x po 1m (w 2 strony od slupa)

Wojak65
17-03-2014, 14:02
Mam pytanie do specjalistów od Silikatów (czyli do Was:) murowaliście bloczkami połówkami czy cieliście całe na pół ??

adam-p
25-03-2014, 22:53
Czy zmiana grubości ściany z silikatu z 25cm na 18cm da zauważalną różnicę w tłumieniu dźwięków? Czy czasem nie jest tak, że większość hałasu dostaje się przez okna?
Wiem, że silikaty są bardzo dobre pod względem akustycznym (dzięki swojej gęstości i wadze). Parametry izolacyjności akustycznej jakie odnalazłem m.in.:
Grupa silikaty:
1a. N18 - RA2R=45dB (RA2R to jest zdaje się RA2 pomniejszony o 2dB
1b. NP25 - RA2R=51dB
Sil-pro:
2a. U18L - RA2=48dB
2b. U18V - RA2=50dB (większa gęstość)
2c. U24L - RA2=52dB
Xella:
3a. E18 - RA2=47dB
3b. E24 - RA2=51dB
Rozumiem, że przy ścianach zewnętrznych powinienem brać pod uwagę współczynnik RA2R (czyli skorygowany RA2)?

Nie wiem, czy pozostać przy grubości 25cm, czy może zmienić na 18cm? :???:
Pomóżcie proszę!

grzeniu666
26-03-2014, 11:03
@adam, możesz dać pełną 18 (nie drążoną), ale jak Ci zależy na akustyce bardzo to daj 24 lub 25 pełną i okna z trzema uszczelkami.

Ifarrg
26-03-2014, 14:39
spokojnie, u mnie jest monolit i scianki w 90% sa nad scianami na dole, w 1 miejscu nad slupem, ale przerwa na dole ma 2 x po 1m (w 2 strony od slupa)

A przypadkiem ścianki działowe to nie oddylatowuje sie od stropow? A jeśli tak to to co stanie na stropie nad nimi i tak nie ma podparcia. Chyba ze dzialowka stoi nad nosna.
Ja mam w projekcie dzialowki z silikatu 12 cm i one nie pokrywaja sie z dzialowkami na dole, bo takowych na dole nie ma. I mysle ze wszystko jest ok. Strop zelbetowy to nie pustaczki terivy ale solidniejsza o wiele konstrukcja. zreszta na tym i na tym stoja wielkke wanny gdzie czasami ludzie leja 500l wody i stropy sie nie zapadaja. Wiec nie demonizowalbym tak tych silikarow i ciezkosci scian z nich zbudowanych.

Przemysław_
26-03-2014, 14:43
U mnie również pod działówkami na parterze nie ma ścian ani belek. Strop ma grubość 14 cm. Zbrojenie zaprojektowane pod te obciążenia. Da się to zrobić tylko konstruktor musi to policzyć.

adam-p
26-03-2014, 22:01
@adam, możesz dać pełną 18 (nie drążoną), ale jak Ci zależy na akustyce bardzo to daj 24 lub 25 pełną i okna z trzema uszczelkami.

Tak się zaizoluję, że szczekania mojego psa z dworu nie usłyszę ;)

Cenowo pełne 18, mogłyby wyjść podobnie jak 24/25, a właściwości akustyczne mają bardzo zbliżone (18 pełna RA2=50dB, a 24 drążone - RA2=52dB). Raczej zostanę przy tych 24/25. Okna to pewnie za rok dopiero, ale parametr izolacyjności akustycznej na pewno będzie jednym z ważniejszych :) Dzięki za zainteresowanie tematem.

APZ
27-03-2014, 11:30
Przy zmianach z 24 na 18 trzeba uważać na wieńce, belki. Zmienia się szerokość tych elementów i to jest istotna zmiana projektowa. Dobrze takie rozważania prowadzić na etapie projektowym.
Tak dla przyszłych budowniczych

adam-p
27-03-2014, 11:50
Przy zmianach z 24 na 18 trzeba uważać na wieńce, belki. Zmienia się szerokość tych elementów i to jest istotna zmiana projektowa. Dobrze takie rozważania prowadzić na etapie projektowym.
Tak dla przyszłych budowniczych

Oczywiście, że tak. Co bym zrobił z wieńcem na 24, a ścianą 18? :o
Mój architekt z kolei powiedział, że w przypadku, gdy w projekcie jest ściana 25cm, a w trakcie budowy zmienię na 24cm, to na wieniec wystarczy dać o 1cm mniej betonu.

APZ
27-03-2014, 11:54
Podczas budowy nawet nie zauważysz, że w projekcie masz 24cm a rzeczywistości 25cm. Bo majstrom rozepchnie deskowanie. To nie ból.

Dziesiatka
27-03-2014, 12:01
@adam, możesz dać pełną 18 (nie drążoną), ale jak Ci zależy na akustyce bardzo to daj 24 lub 25 pełną i okna z trzema uszczelkami.
A jak dołoży do tej 18-tki 20 cm styro na ocieplenie to problem z akustyką zniknie?wygłuszy?
Na pewno lepsza byłaby wełna

syberia
27-03-2014, 12:17
jak się buduje z silka 18 to potem nie ma gdzie zamontować kaset na rolety . nie mieszą się w murku , to tak na marginesie .
ja u siebie dawałam poszerzenia okienne i dopiero na nich rolety , które potem schowały sie w 20 cm styro

grzeniu666
27-03-2014, 12:21
A jak dołoży do tej 18-tki 20 cm styro na ocieplenie to problem z akustyką zniknie?wygłuszy?
Na pewno lepsza byłaby wełna

I tak dołoży.

Czy zniknie - całkiem nie.

Czy wygłuszy, trochę tak, ale nadal 18 vs 25 zrobi jakąś różnicę.

Grubsza ściana zabierze kapkę więcej miejsca, ale ogólnie łatwiej (można np śmielej bruzdować, etc.), no chyba że sam muruje :) W kolejce tanio > solidnie masz 18 drążoną > 18 pełną > 24/25 drążoną > 24/25 pełną. Jakby nie było, projekt musi to uwzględniać.

adam-p
27-03-2014, 12:21
A jak dołoży do tej 18-tki 20 cm styro na ocieplenie to problem z akustyką zniknie?wygłuszy?

Zdaje się, że jest wprost przeciwnie. Z dokumentu dostępnego o to http://sil-pro.pl/sites/default/files/akustyka/silpro_izolacyjnosc_akustyczna.pdf wynika, że ocieplenie styropianem pogorszy izolację akustyczną bloczków (punkt d na 4 stronie dokumentu - jest tam odnośnik do p. 7 Instrukcji ITB nr 447/2009 - ktoś ma pod ręką? :rolleyes:)

adam-p
27-03-2014, 12:29
jak się buduje z silka 18 to potem nie ma gdzie zamontować kaset na rolety . nie mieszą się w murku , to tak na marginesie .
ja u siebie dawałam poszerzenia okienne i dopiero na nich rolety , które potem schowały sie w 20 cm styro

Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

Ifarrg
27-03-2014, 14:22
Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

NIe. Chowa Ci się w styro na zewnątrz. Pewnie w tym miejscu jest mniej styropianu... NIe taka idealna ta 18tka. Też się chwilke nad nią zastanawiałem, ale raz, że projektant się bał (co akurat jest głupie), a dwa, że kucie w ścianach nic nie ogranicza, a i jakoś ja pewniej będe się czuł w 24 cm ;)

BTW, ja za swoją N24 (silikat drążony) bez transportu dawałem 1,98 netto, a N12 1,12 netto, co daje brutto odpowiednio 2,44 oraz 1,38. Transport we własnym zakresie 70 km od fabryki w Ludyni. Mam swój, ale dostawca wołał 400-450 zł za 1 transport.

syberia
27-03-2014, 17:30
Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

Otwór okienny i tak byłby wyższy bo zawsze nad oknem są kasety rolet , różnica jest taka że od środka nad oknem jest poszerzenie okienne na które nakleja się 10 cm styropianu . Plus tego rozwiązania jest taki że nie ma praktycznie mostków termicznych spowodowanych roletami , ale tak można zrobić w ażdej ścianie , u mnie po prostu musiało tak być , bo jak już pisałam skrzynki rolet w 18tce się nie zmieszczą ( chyba że okna nie są duże w wymiarze pionowym )

fotohobby
27-03-2014, 18:20
Czyli otwór okienny musiałaś robić większy o to poszerzenie? Ono jest widoczne z wewnątrz pomieszczenia?

Otwór się powieksza o wysokość poszerzenia, a od wewnatrz:

https://lh3.googleusercontent.com/-hZXVQvpMaF4/UoPjKgrZ-QI/AAAAAAAAAoc/7ao5YpFt1Ic/s800/image.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-ocSXzRYTyB0/UoPiy1NGzFI/AAAAAAAAAoU/jYocHC0DhFA/s800/image.jpg

adam-p
27-03-2014, 18:52
Otwór okienny i tak byłby wyższy bo zawsze nad oknem są kasety rolet , różnica jest taka że od środka nad oknem jest poszerzenie okienne na które nakleja się 10 cm styropianu .


Otwór się powieksza o wysokość poszerzenia

No tak, ale jeszcze nie mam wybranych okien, więc nie wiem ile tego poszerzenia będzie. Czy można to zrobić na etapie murowania ścian? Jeśli nie, to jakie poszerzenie założyć?

Jeśli instaluję okna w warstwie ocieplenia to chyba nie muszę robić większego otworu? Po prostu poszerzenie "wejdzie" w warstwę ocieplenia - tylko czy nie będzie problemu z mocowaniem?

mnocon
28-03-2014, 08:22
u mnie narazie wylana plyta, z blaczkami mysle ze rusza gdzies za 3 tygodnie, wczoraj zamowilem okna, do konca tygodnia dostane informacje jakie dokladnie maja byc wymiary otworow okienych i firma budujaca takie dokladnie zrobi - w sumie to byla ich sygestia nawet :)

zulka88
03-04-2014, 10:50
witam,
czy ktoś się orientuje jakie aktualnie są ceny na rynku za silkę e24 w woj.mazowieckim? mam cenę z transportem 3.55 ale zastanawiam się czy znajdę taniej?

APZ
03-04-2014, 11:09
Na Śląsku za N24 w grudniu płaciłem 2,85zł

mnocon
27-05-2014, 09:22
Od wczoraj także nasze mury pną się w górę :)
262272

_artur_
05-06-2014, 12:14
Mam pytanie - czy istnieją jakieś przeciwwskazania żeby postawić silkę bezpośrednio na piasku/ziemi - zostało mi pół palety po budowie i potrzebuje w paru punktach pod taras zrobić podpórki, miałem kupić betonowe bloczki ale widziałem że ktoś tu na forum ściane fundamentową z silki robił więc może się to nada..?

grzeniu666
05-06-2014, 12:20
@artur, ze względu na wodę/wilgoć i mróz odradzam, betonowe bloczki IMHO lepsze

fotohobby
05-06-2014, 13:22
Silikat mocno podciaga wodę kapilarnie, ale jeśli to nie problem, to nic innego mu nie grozi. Mróz raczej nie bloczka nie rozsadzi, chyba, że woda zamarznie w drążonych otworach.

Rupi80
05-06-2014, 21:06
Mam pytanie do murujacych z silki e18. Czym wypełnialiście/wyrównywaliście "zęby" w narożnikach powstałe z odsunięcia bloczka aby zgrać kanały elektryczne?

grzeniu666
05-06-2014, 23:11
Mam pytanie do murujacych z silki e18. Czym wypełnialiście/wyrównywaliście "zęby" w narożnikach powstałe z odsunięcia bloczka aby zgrać kanały elektryczne?

Jest w zeszytach technicznych do Silki (na www), jak pamiętam nie trzeba niczym wypełniać, a dla estetyki czy ew. pod płaszczyznę pod styro pewnie starczy wyrównać zaprawą przy okazji.

St@nley
06-06-2014, 14:32
witam,
czy ktoś się orientuje jakie aktualnie są ceny na rynku za silkę e24 w woj.mazowieckim? mam cenę z transportem 3.55 ale zastanawiam się czy znajdę taniej?
Dołączam się do zapytania. Ja najtaniej jak na razie z dostawą mam za 3,70. ;/
Ktoś coś wie gdzie na mazowszu najtaniej?

pawlik_pawlik
08-06-2014, 22:59
Mam pytanie czy ktoś robił elewację z silikatów łupanych, zwłaszcza białych ( silka skalista)? Jaki efekt, jak wygląda po kilku sezonach, czy się da myć?Proszè o jakieś foty i porady, bo stoję właśnie przed wyborem.Widziałem silikat łupany biały z silikatów białystok no i efekt nie jest zachwycający, cegła raczej szara niż biała. Kolorowe wyglàdają ok ale nie wiem jak z trwałością.
Cena loco Silikaty Białystok.
-N24 N25 2,20ZŁ\SZT NETTO
Pozdrawiam.

grend
11-06-2014, 15:24
Mam pytanie. Ktos nie robił tradycyjnych tynków na scianie z silki tylko kładł gładź albo szpachlowy i gładź bezposrednio. Jak to sie sprawdza. Niby producent sillki bierze takie rozwiazanie do zastosowania

KvM
19-06-2014, 21:21
Chodzi mi o to, że nie zrobie z domu termosu stosując styropian, który nic nie przepuszcza. Wełna+ceramika pozwala na niewielka wymiane powietrza co zapobiega miedzy innymi powstaniu grzyba, a współczynnik przenikania ciepła jest porównywalnie niski jak innych materiałów. Jeśli chodzi o wełnę na izolacje ścian to myślę że teraz jest duzo lepszej jakości. Natomiast jestem bardzo ciekawa dlaczego ta "breja" powstała bo nie sądzę że to tylko kwestia kiepskiej wełny: może jakieś nieszczelności w murze tak że woda się do niej dostała?

Ta breja powstała właśnie wskutek oddychania ścian. Para wodna przenikala przez ścianę i wykraplala sie w welnie. Dlatego wełna jest bardzo ryzykownym materiałem izolacyjnym. Jesli dojdzie do jej zawilgocenia o co nie trudno dramatycznie traci swoje właściwości.
Dom powinien być szczelny jak termos. Nie powinno sie dopuszczać do przenikania pary wodnej przez ściany. Do odprowadzania wilgoci z domu służy wentylacja a nie ściany, bo potem jest taki efekt.
A w temacie wątku mam pytanie do fachowców.

Mam do wykonania 1,5m bieżącego ściany działowej co do której zależy mi na dobrej izolacji akustycznej. Lepiej wykonać to z cegły, silikatu 12 cm (ale w hurtowni maja tylko drążony) czy z GK? Dla utrudnienia dodam ze boje sie trochę o podłogę na której będzie to stało. Jest to beton z siatka zbrojeniową grubości ok 10 cm który leży na 15cm styropianu i prawdopodobnie słabo ubitym piachu grubości ok 20 cm.
Wysokość ścianki to ok 2,5m.

Tomek W
23-06-2014, 09:01
Do ścian dwuwarstwowych bo chyba o takich tutaj rozmyślasz możesz zastosować produkty z wełny skalnej np. FASROCK LL, FRONTROCK MAX E jeżeli jesteś zainteresowany zgłębieniem tematu podglądnij tutaj cały system http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/ocieplenie-domu. Jeśli chodzi o podłoża silikatowe to nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania wyżej wymienionych produktów.

Lumiere
26-08-2014, 10:23
Mam pytanie, czy spotkaliście się z Silką złej jakości? Buduję teraz dom dla kogoś innego i dostaliśmy Silkę z Teodorów. Wizualnie znacznie różni się od tej z Żabinka - jest bardziej ziarnista, ma mikropęknięcia (głównie przy kanałach wewnętrznych) i jest przybrudzona - także w środku i na spodzie bloczków. Ma też gdzieniegdzie obtłuczone krawędzie, choć odprysków luzem nie było. Oczywiście dotarła na budowę zafoliowana fabrycznie i spięta taśmami. Data produkcji wrzesień-październik 2013. Mamy podejrzenia, że dotarły do nas palety ze zwrotów. Czy to możliwe?
Dla porównania silka z Żabinka (widziana na placu innego sprzedawcy) jest gładka, czysta i na ile się dało podważyć folię, nie widać pęknięć. Data to czerwiec 2014.

P.S. Dodam, że przy budowie swojego domu też miałam Silkę z Teodorów i choć była ziarnista i miała sporo pęknięć, to zupełnie przyzwoicie wyglądało to po wymurowaniu. Bloczki pęknięte na pół były wykorzystywane w docinkach, więc w sumie do oddania z całego domu może raptem nadawały się ze 3-4 bloczki. Ciekawa jestem, czy ktoś miał porównanie obu?

kasiakey
12-09-2014, 12:03
Z jakich bloczków z silki lepiej budować ściany zewnętrzne, konstrukcyjne, chodzi mi o grubość 24 cm: N24 czy NP24?
A z jakich ściany działowe o gr. 8 cm: z T8 czy N8?

adam-p
29-09-2014, 12:21
Zaczęło się u mnie murowanie ścian. Idzie szybko jak u wszystkich :)
Mam do Was prośbę o ocenę prac? Czy takie murowanie jak zamieszczone na zdjęciach poniżej jest poprawne?

Czy takie przewiązanie ścian jak poniżej jest w porządku? Chodzi o spoiny pionowe bloczków ułożonych prostopadle do ściany. Wypadają one bardzo blisko spoin pionowych bloczków poniżej i powyżej nich.
282073

Czy pozostawienie takiej przerwy jest dopuszczalne? Nie chodzi mi o izolacyjność termiczną, ale akustyczną. Czy jak to wypełnię zaprawą to będzie równie cicho? Na zdjęciu jest akurat ściana zewnętrzna, ale takie szpary zdarzają się na wewnętrznych.
282074

Czy tak można łączyć ściany? Przewiązana jest dopieo 6 warstwa bloczków.
282075

Bardzo proszę o pomoc w ocenie.

grzeniu666
29-09-2014, 17:30
Zaczęło się u mnie murowanie ścian. Idzie szybko jak u wszystkich :)

Czy takie przewiązanie ścian jak poniżej jest w porządku? Chodzi o spoiny pionowe...

Nie chodzi mi o izolacyjność termiczną, ale akustyczną. Czy jak to wypełnię zaprawą to będzie równie cicho?

Przewiązana jest dopieo 6 warstwa bloczków.

Odpowiedź na swoje pytania znajdziesz m.in. w zeszytach technicznych Grupy Silikaty, Sil-Pro, Xella.

Ad1. U mnie nie szło szybko (sami murowaliśmy).

Ad2. Przewiązanie powinno być większe, a w ścianie poprzecznej ca. na środku tej ściany. Łączenie czołowe wypełnione zaprawą. W narożnikach docinki lub bloczki połówkowe.

Ad3. Raczej nie wypełnisz tej brakującej spoiny w całej grubości muru (zaprawą "nie-zupą"). Pal licho termikę, szkoda akustyki takiego dobrego (w założeniach) materiału jak silikat 24cm. No i stabilność muru też nie taka (przewiązania+pustki), choć raczej nic wielkiego z tego nie będzie.

Ad4. To nie takie znów "dopiero" (najniższe warstwy dźwigają najwięcej, okna dozbojone?).

Jak to jest ekipa która miała być porządna (i adekwatnie kasuje), to na moje oko jakość też mogłaby być lepsza. Bywały tu gorsze przypadki (pamiętam jeden, może w innym wątku), ale większość kojarzę lepszych.

adam-p
30-09-2014, 08:58
Dzięki za odpowiedź. Widziałem te poradniki murowania z Xelli - dlatego też zadałem pytanie tutaj na forum, bo mnie wykonanie zaniepokoiło :/
Porozmawiam z wykonawcą, choć pewnie się zdziwi, że tych szpar się czepiam. Może da się coś zrobić, żeby poprawić akustykę tych ścian ze szparami - ktoś ma jakiś pomysł? Może upchnąć tam wełnę?
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to chodziło mi o takie samo znaczenie "dopiero" jak Tobie, czyli że powinno być od samego dołu, a nie od 6 warstwy. Wygląda to trochę tak jakby w trakcie zorientowali się, że tu jest jeszcze jedna ściana i zaczęli wiązać te ściany, ale zobaczę co mi powie wykonawca. O dozbrojenie okien też spytam - chodzi o te płaskie blaszki, które wtapia się w klej pomiędzy kolejnymi warstwami?
Ech... ekipa nie jest z tych najdroższych, ale też z polecenia z poza forum - "od ludzi". Niestety, ta co była umówiona nawaliła tuż przed podpisaniem umowy i musieliśmy szukać innej.

grzeniu666
30-09-2014, 10:30
Porozmawiam z wykonawcą, choć pewnie się zdziwi, że tych szpar się czepiam.

Może da się coś zrobić, żeby poprawić akustykę tych ścian ze szparami - ktoś ma jakiś pomysł? Może upchnąć tam wełnę?

O dozbrojenie okien też spytam - chodzi o te płaskie blaszki, które wtapia się w klej pomiędzy kolejnymi warstwami?

Nie jest chyba "czepianiem się" wymaganie aby praca była wykonana poprawnie (są jakieś marginesy, ale poza nie wychodzić nie należy).

Zaprawa cieńkowarstwowa (ale odpowiednio gęsta, wg. "przepisu") "wciskana" i przepychana na całą grubość muru (pacą, kielnią). Dłubaninka.

Kratowniczki Murfor EFS/Z na odpowiednią szerokość (jest o tym też w tych zeszytach).

adam-p
01-10-2014, 10:07
Rozmawiałem z wykonawcą - obiecał pozalepiać dziury.
Przeszukałem stronę xelli i nigdzie nie znalazłem informacji o zbrojeniu silki pod oknami. Mówią o tym na filmikach instruktażowych, ale żaden z nich nie dotyczy silki. W instrukcji murowania z silki też tego nie znalazłem, a w instrukcji dla ytonga jest, więc wnioskuję, że przy silce nie trzeba.
To przewiązanie kiepsko wyszło i wykonawca nie wytłumaczył się z tego zadowalacąco, no ale rozbierać tego raczej nie ma już sensu. Strop będzie monolityczny, więc wszystko będzie porządnie dociśnięte.
KB wczoraj był, niestety nie widziałem się z nim, ale jak zadzwoniłem to mówił, że widział to przewiązanie i że to nie ma większego znaczenia, sprawdził, też spoiny pionowe, nadproża, więc ekipa może nie jest zła (tylko ja panikowałem). Mówił jedynie, że wolno murują... heh, a mi się wydawało, że to szybko idzie :)

Dziękuję za pomoc

mnocon
04-10-2014, 07:54
hej
ja dzwonilem na infolinie i pytalem o dozbrajenie okien, Pan powiedzial ze przy ytong zawsze przy silce mozna przy duzych oknach. U mnie ekipa wlozyla prety zbrojniowe pod kazdym oknem na dole i duzym u gury, tak na wszelki wypadek ;)
Przy okazji na Twojej 2 fotce widac jak silka pije wode, isomur jednak sie sprawdza. mam Basen w salonie a silka sucha :)
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282074&d=1411989068

vega1
04-10-2014, 11:16
najbezpieczniej jest zbroić dwie warstwy pod otworami okiennymi. Niezbrojenie musi być uzasadnione - ale jeśli się nie zbroi pod otworami okiennymi, należy dokładnie zalać puste miejsca na łączeniu pustaków zaprawą.

Bloczki które dostawia się z boku, powinny być smarowane zaprawą i dopiero dostawiane. Troszkę się im nie chciało tego robić i to jest jednak błąd.

Przewiązanie też zbyt małe. Pewnie zapomnieli, że ściany tam się łączą - i dlatego nie masz przewiązania od samego dołu.

Jeśli przewiązanie pustaków dolnej warstwy z górną wychodzi bardzo blisko siebie, lub nawet zachodzą na siebie (aczkolwiek należy unikać takich sytuacji), to należy zawsze w tych miejscach zalać zaprawą pustą przestrzeń między pustakami. zapobiegnie to ewentualnym nierównym naprężeniom i możliwym spękaniom.

karolek75
05-10-2014, 19:52
najbezpieczniej jest zbroić dwie warstwy pod otworami okiennymi. Niezbrojenie musi być uzasadnione - ale jeśli się nie zbroi pod otworami okiennymi, należy dokładnie zalać puste miejsca na łączeniu pustaków zaprawą.
.

Na stronach Ytong-a o zbrojeniu pod oknami jest ale dla BK. Dla silki nie ma takich zalecen, co potwierdzil moj konstruktor.

grzeniu666
05-10-2014, 20:21
Na stronach Ytong-a o zbrojeniu pod oknami jest ale dla BK. Dla silki nie ma takich zalecen, co potwierdzil moj konstruktor.

A to to co?
http://www.ytong-silka.pl/pl/docs/Poradnik_Murowania_YTONG-SILKA_SYSTEM20CM_10-2011.pdf
gdzieś tak w środku.
W Sil-Pro też jest, w GS jest. Ale to chyba nie przymus (a pęknięcia przy oknach nie katastrofa).

"na stronach Ytonga ... dla BK ... Silki"? ;)

karolek75
05-10-2014, 20:51
no rzeczywiscie jest. Ale slusznie zauwazyles, ze przymusu brak. Wg mojego konstruktora przy silce niepotrzebne.