PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18]

Robaczywy
17-05-2017, 08:03
No to dobrze, problem będzie, że w projekcie jest cienka zaprawa? Trzeba będzie robić kombinacje, żeby wysokość okien, domu, stropu wyszła taka jak powinna, czy fachowcy sobie z tym poradzą bez problemów?

pstawik
17-05-2017, 10:34
Ja bym zmienił fachowców ;)

Slyder
17-05-2017, 14:31
poradzą sobie bez problemu. Muruj na zwykłą i się nie przejmuj

jaroWy
19-05-2017, 21:30
Mam pytanie czy miał ktoś sytuację, że zmienił materiał z betonu komórkowego na silikaty. Czy zmienia się w takiej sytuacji zbrojenie stropu?? Silikaty są dwa razy cięższe od bloczków komórkowych, ściany działowe poddasza nie pokrywają się z nośnymi na parterze (oprócz jednej), czy to będzie problem. Budynek w projekcie gotowym miał być zbudowany z bet. komórkowego ale chcę budować z silikatów - nośne 24 cm, działowe 12 cm. Po adaptacji projektu nie mam żadnej korekty zbrojenia. Strop zbrojony prętem 10mm, pręty rozdzielcze 8 mm, belki stropowe, wieńce 12 mm.

Syzyf
06-06-2017, 20:24
Witam.

Pytanie do tych co już wybudowali. Jak macie ustawioną ścianę nośną o szerokości np: 18 cm silikaty na ścianie fundamentowej o szerokości 25 cm - wtedy zostaje nam 7 cm. Czy licujecie na zewnątrz, od wewnątrz czy ustawiacie idealnie na środku. Jeśli licujecie od wewnątrz to co robicie z tym zapasem 7 cm - nie boicie sie że podłoga będzie pracowała inaczej niż ściana.

Busters
06-06-2017, 20:48
Ja mam zlicowana od zewnatrz

fotohobby
06-06-2017, 21:08
A mmie się wydaje, że budynek ma określone pewne wymiary zewnętrzne i należy tak postawić ściany, aby wymiary te (przy uwzględnieniu ocieplenia) spełnić

Syzyf
07-06-2017, 08:07
Mam możliwosc przesuniecia sciany nosnej o podane wymiary, pytam z technicznego punktu widzenia. Przesuniecie lica na zewnatrz daje pare m2 wiecej w domku, przesuniecie do srdoka daje podparcie dla styro. Czy przychodza wam do glowy jeszcze jakies inne aspekty ?

maciuspala
17-06-2017, 07:00
Czy któryś z forumowiczów budował silikatem na zaprawie murarskiej w piance.
Kusi mnie dać murarzom karton piany na próbę. Koszt podobny do kleju cienkowarstwowego a może poprawi się izolacyjność i szczelność ścian.

agb
17-06-2017, 10:10
Czy szczelność to nie wiem, ale jak chcesz izolacyjność poprawić?

pstawik
19-06-2017, 07:08
Czy któryś z forumowiczów budował silikatem na zaprawie murarskiej w piance.
Kusi mnie dać murarzom karton piany na próbę. Koszt podobny do kleju cienkowarstwowego a może poprawi się izolacyjność i szczelność ścian.
Jeśli chcesz robić wbrew zaleceniom producentów, Twoja wola. Ja bym nie ryzykował, ale jestem ciekawy wyniku Twojego eksperymentu, więc jak masz ochotę, to śmiało działaj z pianą :D

ProStaś
19-06-2017, 13:55
Czy któryś z forumowiczów budował silikatem na zaprawie murarskiej w piance.
Kusi mnie dać murarzom karton piany na próbę. Koszt podobny do kleju cienkowarstwowego a może poprawi się izolacyjność i szczelność ścian.
Zrobimy deal, ja Cię poczęstuję linkiem, a Ty mi załatwisz w dobrej cenie jakiś lepik i styro na ścianę fundamentową...:lol2::)

Oto link:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?289907-BiU-House-i-Zx54-dwa-domy-z-p%C5%82askim-dachem&p=7487130&viewfull=1#post7487130


pzdr

maciuspala
19-06-2017, 19:31
Zrobimy deal, ja Cię poczęstuję linkiem, a Ty mi załatwisz w dobrej cenie jakiś lepik i styro na ścianę fundamentową...:lol2::)

Oto link:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?289907-BiU-House-i-Zx54-dwa-domy-z-p%C5%82askim-dachem&p=7487130&viewfull=1#post7487130


pzdr

Podejdź do mnie na skład mam 4 wiadra Disprobitu extra to się podzielę a i styropian w dobrej cenie się znajdzie :-)
Szkoda że tak daleko mieszkasz.
Do tego dorobilem się wypasionego ekspresu do kawy więc można pogadać i ponegocjować.
Czytałem tą recenzję i spróbuje zobaczę czy murarzy będą chcieli używać.
Zresztą wrzucam na budowę kilka różnych produktów niech sobie wybiorą co zostanie wróci na skład.

Andrzej733
19-06-2017, 19:52
jak masz normalnych murarzy to cie wyśmieją jak im piankę dasz do murowania (zresztą to nie pianka tylko klej w piance). Tolerancja silikatów jest liczona w milimetrach, na kleju nie zawsze to wychodzi a co dopiero na piance.
W sumie to najlepiej jest po prostu poustawiać cegły na sucho a potem wszystko otynkować na siatce leduchowskiego, bo i tak murowanie na piankę do tego sie sprowadza że cegła stoi na cegle.

Greg_81
03-07-2017, 11:18
Pozostało mi do wymurowania kilka scianek działowych z silki 12 cm, zastanawiam się jak sprawnie i prawidłowo połączyć ścianę działową z nośną 24 , dodam iż w nośnej nie mam pozostawione żadnych kotew, łączników itp , przegapiłem ten etap jak murarze wznosili mury, macie jakieś pomysły ?
Oczywiście pustaki bedą klejone.

semiramida
03-07-2017, 11:22
u mnie były wtykane takie blaszki w ściane konstrukcyjną, w miejscu gdzie ma dojsc sciana wewn

Greg_81
03-07-2017, 11:31
u mnie były wtykane takie blaszki w ściane konstrukcyjną, w miejscu gdzie ma dojsc sciana wewn
Tak właśnie, ale ja zgapiłem, a teraz wkuwać :-(

Greg_81
03-07-2017, 11:32
To nie belit, że wchodzi jak w masło :-)

thoreg
03-07-2017, 11:34
W 24 wiercisz dziurę, wkładasz pręt 6-8 mm, w 12 robisz bruzdę pod ten pręt i zatapiasz pręt w kleju. Takie działania w co trzeciej spoinie. U mnie tak to było robione.

Greg_81
03-07-2017, 11:43
W 24 wiercisz dziurę, wkładasz pręt 6-8 mm, w 12 robisz bruzdę pod ten pręt i zatapiasz pręt w kleju. Takie działania w co trzeciej spoinie. U mnie tak to było robione.

Chyba taka wersja bedzie najlepsza, dzięki thoreg.

Izabelineczka
21-08-2017, 21:36
Witam forumowiczów :rolleyes:
Czy któryś z Was może polecić ekipę, która budowała mu z bloczków silkatowych na Górnym Śląsku, okolice Gliwic?? Byłabym wdzięczna, bo zaraz oczy sobie zepsuję, od szukania we wpisach.:bash:

fotohobby
22-08-2017, 21:41
Proszę:
http://gliwice.naszemiasto.pl/firma/zakbud-s-c-tadeusz-magda-waldemar-zaczek,1113737,t,id.html

Efekty pracy na w moim dzienniku budowy. Ja polecam.

pandzik
28-09-2017, 09:13
Jaki rodzaj bloczka użyć do wzniesienia ścian nośnych na szkodach górniczych 3 kat.? Wiekszośc zbudowana jest na pióro i wpust co przy pionowych spoinach chyba nie jest najlepszym rozwizaniem.
Grupa silikaty posiada Silikat A - pełny , gładki bloczek 250x180x220. Ze względu na ciężar pewnie trudny w ułożeniu przez fachowców. Izolacyjnośc akustyczną ma największą.
Silka posiada bloczki fundamentowe E-S z niewielkimi pióro wpustami. Te mają rozmiar 24cm.

początkowo chciałem zastosować bloczki 18cm ale ze względu projektowych i wykonawczych a także ze względu na nieszczęsne szkody raczej zrezygnuje z tego pomysłu. Choć jeszcze upewnie się u konstruktora w tym temacie. Dom posadowiony na płycie fundamentowej.

Krótko. jakie bloczki zastosować przy spoinach pionowych?

agb
28-09-2017, 10:13
Pióro-wpust i spoiny pionowe?

fotohobby
28-09-2017, 10:41
Jaki rodzaj bloczka użyć do wzniesienia ścian nośnych na szkodach górniczych 3 kat.? Wiekszośc zbudowana jest na pióro i wpust co przy pionowych spoinach chyba nie jest najlepszym rozwizaniem.
Grupa silikaty posiada Silikat A - pełny , gładki bloczek 250x180x220. Ze względu na ciężar pewnie trudny w ułożeniu przez fachowców. Izolacyjnośc akustyczną ma największą.
Silka posiada bloczki fundamentowe E-S z niewielkimi pióro wpustami. Te mają rozmiar 24cm.

początkowo chciałem zastosować bloczki 18cm ale ze względu projektowych i wykonawczych a także ze względu na nieszczęsne szkody raczej zrezygnuje z tego pomysłu. Choć jeszcze upewnie się u konstruktora w tym temacie. Dom posadowiony na płycie fundamentowej.

Krótko. jakie bloczki zastosować przy spoinach pionowych?

Troche dziwne, ze biegniesz z tym pytaniem na Forum, zamiast do konstruktora...
Naprawde nigdy nie widziales w swojej okolicy, jak buduja z ceremiki P+W, gazobetonu P+W ?

Jeśli konstruktor uzna, ze jest taka koniecznosc, do doprojektuje na szkody klatke z rdzeni zelbetowych.
To, czy bloczki beda mial PW, czy spoine nie ma rożnicy. Nawet bloczek 18cm nic tu nie zmienia.
Nie wiem tez, o jakich problemech wykonawczych piszesz ?

pandzik
28-09-2017, 12:17
Dotąd nie mam jeszcze konstruktora. Zresztą projektantom też musisz coś zaproponować. Dam to znajomemu a u niego projekt wykona student albo młody inż. Od szablonu. Ile razy musiałem wysyłać projekty do poprawy.
Wczoraj byłem na budowach w mojej okolicy i rozmawiałem z dwoma ekipami wykonującymi właśnie ściany z silikatów. Ogólnie kiepsko to wyglądało. Jedna nadzieja, że mają kogoś jednak nad sobą, bo sprawiali wrażenie jakby było bez znaczenia z czego i jak budują. Żadna nie stosowała spoin pionowych. W projekcie ponoć nic o tym nie mieli. Wznosili ściany pojedynczo. Bez korekty poziomu narożników itd (bo ich nie było). Druga firma kleiła bloczki do wcześniej wykonanych rdzeni. Śmieszne to bo te trzpienie im się tak bujają na wietrze... ktoś to też zaprojektował. Także tak to wygląda. Być może ściana 24cm (a co za tym idzie rdzenie, będzie łatwiejsza w wykonaniu, stabilniejsza na szkodach itd. No nic podam co ustaliłem już z konstruktorem.

fotohobby
28-09-2017, 15:42
Ale przeciez NIE stosuje sie spoin pionowych w systemach P+W.
Jeszcze raz ci pisze - grubosc sciany nie ma znaczenia, szkody, czy nie...

Regius
28-09-2017, 18:51
Kiedyś rozmawiałem z przedstawicielami Xelli na targach budowlanych na polibudzie w Gliwicach. Twierdzili, że można zastosować cienką spoinę przy P+W.
Wiem, że niektórzy robili cienką spoinę, żeby poprawić szczelność ściany.
Rozumiem, że spoina pionowa została wstępnie założona i wynika z Instrukcji nr 364, Wymagania techniczne dla obiektów budowlanych wznoszoszonych na terenach górniczych, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2007?
Pamiętaj, że normy nie są obowiązkowe.
Z tego co kojarzę Arturo budował bez spoiny pionowej na P+W przy III kategorii szkód górniczych. Może to, że budował na płycie fundamentowej nie było bez znaczenia.

marcin_5
28-09-2017, 19:58
Ja bym wypuścił pręty z płyty i lał słupy. Na pewno będzie to pewniejsze rozwiązanie niż dywagowanie nad rodzajami bloczków i sposobie klejenia.

fotohobby
28-09-2017, 22:21
Z tego co kojarzę Arturo budował bez spoiny pionowej na P+W przy III kategorii szkód górniczych. Może to, że budował na płycie fundamentowej nie było bez znaczenia.

Miał dozbrojoną płytę i rdzenie. Materiał i grubość ścian w tym przypadku schodzi na dalszy plan.

Seba.Paula
22-03-2018, 16:12
Witajcie.
Jaki wybrać klej do Silki Xella ? Murować będę od poniedziałku. W swojej okolicy mam do wyboru:

1. Franspol ZC-1
2. Atlas Silmur
3. Baumit Planofix W M10
4. ALPOL AZ-118 (zimowy)
5. Baumaster

aden
23-03-2018, 06:34
U mnie sprawdził się Alpol zimowy, murowane w listopadzie, spoiny są jak skała

Jinikao
23-03-2018, 08:57
Moim zdaniem lepiej kupić orginalny z xelli na mrozy, najpierw na jakimś innym kleiłem, jednak potem kupiłem orginalny i jest moim zdaniem różnica. Na necie kupisz bez problemu jak nie masz na składzie, chociaż nie widzę problemu, aby skład CI sprowadził to co chcesz

kurtz
26-03-2018, 18:21
Grupa silikaty posiada Silikat A - pełny , gładki bloczek 250x180x220. Ze względu na ciężar pewnie trudny w ułożeniu przez fachowców. Izolacyjnośc akustyczną ma największą.



Ja takie stosowałem, świetny materiał, tylko pilnuj fachowców, żeby wypełniali spoiny pionowe. Podobno cięzki do murowania i cięcia, ale dali radę.

kerad85
26-03-2018, 19:09
Co daje wypełnienie spoin pionowych?

kurtz
26-03-2018, 20:05
Co daje wypełnienie spoin pionowych?
Lepiej mieć wypełnione:
1. większa wytrzymałość
2. lepsza akustyka

miloszenko
26-03-2018, 20:20
Ja takie stosowałem, świetny materiał, tylko pilnuj fachowców, żeby wypełniali spoiny pionowe. Podobno cięzki do murowania i cięcia, ale dali radę.

Producent nie zaleca wypełniania spoin pionowych. Możesz wskazać w jaki sposób wypełnienie spoiny w pionie wpłynie na wytrzymałość ściany?

Lepsza akustyka? A to już stojący bloczek na bloczku nie da odpowiedniej akustyki?

Uwielbiacie utrudniać życie sobie i innym w imię jakiś wydumanych pomysłów. Po to się projektuje materiał na pióro/wpust żeby zaoszczędzić czasu na spoinach pionowych.

fotohobby
26-03-2018, 20:29
Tylko silikat A nie ma pióra-wpustu.
A akustyke dzieki swej masie i wypelnieniu spoin pionowych ma znacznie lepszą.

kurtz
26-03-2018, 20:49
Uwielbiacie utrudniać życie sobie i innym w imię jakiś wydumanych pomysłów. Po to się projektuje materiał na pióro/wpust żeby zaoszczędzić czasu na spoinach pionowych.

Mnie już od tych ułatwień głowa boli. Wszystko, żeby tylko szybciej i do przodu. Buduje się z gówna a wykonawca to by chciał w 2 dni dom postawić. Byle jak byle czym byle szybciej.

miloszenko
27-03-2018, 14:57
Mnie już od tych ułatwień głowa boli. Wszystko, żeby tylko szybciej i do przodu. Buduje się z gówna a wykonawca to by chciał w 2 dni dom postawić. Byle jak byle czym byle szybciej.

Jak zlecasz murować z tak małych bloczków, w ogóle murować z bloczka na bloczku, czyli jak tysiące lat temu to nie wiem czemu się dziwisz. Zleć prefabrykat, nie będziesz musiał pilnować murarza. Oczekujesz efektów a metody stosujesz ze średniowiecza.

fotohobby
27-03-2018, 15:21
Jak zlecasz murować z tak małych bloczków, w ogóle murować z bloczka na bloczku, czyli jak tysiące lat temu

A teraz jak sie niby muruje ? :)

miloszenko
27-03-2018, 15:38
A teraz jak sie niby muruje ? :)

Najlepiej żeby wszystko było prefabrykowane (szkieletowe). Murowanie jest wyjątkowo nieefektywne, choć w naszym bidnym kraju nadal dominujące.

Tak jak z autami, u nas średnia wieku auta to 12 lat, a te nowsze jeżdżą z wyciętym DPFem, w Norwegii ponad połowa nowych aut to elektryki, efektywność i szkodliwość obu technologii to przepaść.

Można wybrać Izodom, można zlecić "gotowca", i można też "tradycyjnie". Tylko proszę nie jęczeć, że tu czy tam wymaga to tyle czy tyle pracy.

fotohobby
27-03-2018, 15:51
Nikt nie jeczy, Kurc wybudowal dom z bardzo dobrego materialy i tyle.

Wykonawcy moze jęczą, bo ich P+W i piankowy beton rozleniwil :)

kurtz
27-03-2018, 16:33
Najlepiej żeby wszystko było prefabrykowane (szkieletowe). Murowanie jest wyjątkowo nieefektywne, choć w naszym bidnym kraju nadal dominujące.

Tak jak z autami, u nas średnia wieku auta to 12 lat, a te nowsze jeżdżą z wyciętym DPFem, w Norwegii ponad połowa nowych aut to elektryki, efektywność i szkodliwość obu technologii to przepaść.

Można wybrać Izodom, można zlecić "gotowca", i można też "tradycyjnie". Tylko proszę nie jęczeć, że tu czy tam wymaga to tyle czy tyle pracy.

Dodam, że miałem również lane fundamenty i lany strop. Roboty było dużo więcej. Dla ciebie pewnie bez sensu, bo dom powinni dźwigiem jako prefabrykat przywieźć.
Miałem duży problem, żeby kogoś znaleźć do roboty, a ile się nasłuchałem, panie po co lane fundamenty, po co to, po co tamto. Wkurza mnie to, że idę do człowieka, żeby wycenił dom w takiej technologii jak chce a większość mnie przekonuje, że to bez sensu, że za dużo roboty itp.

miloszenko
27-03-2018, 17:22
Dodam, że miałem również lane fundamenty i lany strop. Roboty było dużo więcej. Dla ciebie pewnie bez sensu, bo dom powinni dźwigiem jako prefabrykat przywieźć.
Miałem duży problem, żeby kogoś znaleźć do roboty, a ile się nasłuchałem, panie po co lane fundamenty, po co to, po co tamto. Wkurza mnie to, że idę do człowieka, żeby wycenił dom w takiej technologii jak chce a większość mnie przekonuje, że to bez sensu, że za dużo roboty itp.

Nie dziwię się, że słyszysz narzekanie. Kupujesz bloczki na pióro wpust a potem karzesz zaprawę w pionie dodawać. Robisz lane ławy a dam sobie obie ręce uciąć, iż można było w Twoich warunkach gruntowych zrobić to znacznie mniejszym nakładem pracy. Strop żelbetowy jak ekipa ma szalunki i regulowane podpory to żadna robota.

fotohobby
27-03-2018, 17:25
Nie dziwię się, że słyszysz narzekanie. Kupujesz bloczki na pióro wpust a potem karzesz zaprawę w pionie dodawać.

Czy Ty potrafisz czytac ze zrozumieniem ???
Przeciez kurtz budowal z silikatu A.
O jakim piorze-wpust wiec piszesz ?

Juz wczoraj ci pisalem, ze te bloczki tego nie posiadają
http://www.grupasilikaty.pl/produkty-scienne.php?product=24

Pol dnia piszesz nie na temat...

miloszenko
27-03-2018, 17:53
Czy Ty potrafisz czytac ze zrozumieniem ???
Przeciez kurtz budowal z silikatu A.
O jakim piorze-wpust wiec piszesz ?

Juz wczoraj ci pisalem, ze te bloczki tego nie posiadają
http://www.grupasilikaty.pl/produkty-scienne.php?product=24

Pol dnia piszesz nie na temat...

Ok, nie ten bloczek co myślałem, natomiast spotykam się z sytuacją przeze mnie opisaną - najpierw piuro wpisy a potem zaklejanie.

ProStaś
27-03-2018, 18:47
Myślę, że warto stworzyć katalog porad dlaczego NIE NALEŻY budować z siliki (sillikatów w ogóle). :yes:

Ja usłyszałem....

1) tynki się tego nie trzymają,
2) z tego to się obory stawia,
3) zimne to,
4) panie, jakby to takie dobre było, to by tu naokoło, biało było,
5) ja bym z tego domu nie zbudował,
6) kruszy się już na składzie,
7) wie pan z czego Malbork zbudowany?,

Crash
30-03-2018, 18:55
A ja mam silke na pióro wpust i robiłem na tradycyjnej zaprawie z poziomymi i pionowymi wypełnionymi. Nie tylko tą część co się styka ale i tą wolną przestrzeń pomiędzy bloczkami mam wypełnioną, tak się chłopaki wkręcili :) Tak chciałem i tak mam :) Wszyscy chcą wszystkich na siłę uszczęśliwiać, tylko o prawdziwą poradę coraz trudniej. Niech każdy buduje jak chce. Nie jestem fachowcem ale tych decyzji które sam podjąłem nie żałuję, a za rady architekta, kierownika budowy, i budowlańców, od siedmiu boleści do tej pory beceluje. Pierwsza ekipę wywalilem razem z kierowniczka budowy. Jakbym wam zapodal filmik z początków obudowy to byście się za głowy złapali, jakie patafialny za budowlanke się biorą. Nauczyłem się jednego, trzeba samemu naszukać się informacji, zdecydować czego się chcę a potem to egzekwować od ekipy. Już takie bzdury słyszałem od niektórych pseudo fachowców budowlańców że to się w głowie nie mieści, łącznie z tym że: nie powinienem na tradycyjnej bo sobie mostków termicznych narobie :) Prawdziwych fachowców dziś ze świecą szukać, chociaż co chałupa to jakaś firma, większość Aby łatwiej - aby szybciej.com , jak człowiek nie siedzi na budowie i palcem nie pokazuje to najprostszą rzeczy potrafią spier.... c.
Powyższa lista bzdur powtarzanych na temat silikatow jest tego dobrym przykładem.

miloszenko
30-03-2018, 19:42
A ja mam silke na pióro wpust i robiłem na tradycyjnej zaprawie z poziomymi i pionowymi wypełnionymi. Nie tylko tą część co się styka ale i tą wolną przestrzeń pomiędzy bloczkami mam wypełnioną, tak się chłopaki wkręcili :) Tak chciałem i tak mam :) Wszyscy chcą wszystkich na siłę uszczęśliwiać, tylko o prawdziwą poradę coraz trudniej. Niech każdy buduje jak chce. Nie jestem fachowcem ale tych decyzji które sam podjąłem nie żałuję, a za rady architekta, kierownika budowy, i budowlańców, od siedmiu boleści do tej pory beceluje. Pierwsza ekipę wywalilem razem z kierowniczka budowy. Jakbym wam zapodal filmik z początków obudowy to byście się za głowy złapali, jakie patafialny za budowlanke się biorą. Nauczyłem się jednego, trzeba samemu naszukać się informacji, zdecydować czego się chcę a potem to egzekwować od ekipy. Już takie bzdury słyszałem od niektórych pseudo fachowców budowlańców że to się w głowie nie mieści, łącznie z tym że: nie powinienem na tradycyjnej bo sobie mostków termicznych narobie :) Prawdziwych fachowców dziś ze świecą szukać, chociaż co chałupa to jakaś firma, większość Aby łatwiej - aby szybciej.com , jak człowiek nie siedzi na budowie i palcem nie pokazuje to najprostszą rzeczy potrafią spier.... c.
Powyższa lista bzdur powtarzanych na temat silikatow jest tego dobrym przykładem.

Jeszcze lepiej jet jak ekipa od ocieplenia klei styro tylko na placki bo ściana musi oddychać, i mówią to z taką powagą, iż strach ich z błędu wyprowadzać :P

Willa Eliza 2
03-04-2018, 14:52
Witam serdecznie. Właśnie ruszamy z budową parteru z silikatów. Chcemy murować na tradycyjnej zaprawie. Jaki jest najlepszy przepis? Nie znalazłam żadnych informacji ani na stronie Silki ani Grupy Silikaty.

dez
03-04-2018, 20:34
Jest jedna zasada. Zaprawa nie może być mocniejsza niż materiał który zespala. Zaprawa cem-wap m10 powinna być ok, czyli 1 cem, 0,5wapno, 4,5 piasek. Zakładam silke 15Mpa.

Willa Eliza 2
04-04-2018, 21:34
Dziękuję za odpowiedź. Będziemy budować z silikatów pełnych - jak tylko w końcu dojadą. Dziś ekipa zrobiła pierwszą warstwę z Isomuru. Używaliście papy czy folii jako podkładu?

dez
04-04-2018, 22:24
Tylko papa zgrzewana palnikiem, folii w narożnikach nie uszczelnisz. Lepiej zrobić to raz i porządnie, poprawki są horendalnie drogie.

Crash
05-04-2018, 20:26
Papa, ja dałem Icopal Fundament pod mury, potem zobaczę co na całość, folii nie dał bym nawet kotu pod kuwetę.

pandzik
05-04-2018, 22:00
Nie można jakoś ominąć/zastąpić warstwy przeciwwilgociowej z papy na płycie? Muruje z 18ki, Mam sporo wąskich fragmentów muru - otwór, rdzeń żelbetowy - nie mam narożników. Nie chcę aby przed zalaniem te fragmenty muru się przesuwały, czy były niestabilne na wietrze (idą burze)...

szpieg20
12-04-2018, 09:16
czy budując ściany zewnętrzne z porothermu 25, mogę ściny działowe wewnętrzne budować z silki? Chodzi mi o wzmocnioną akustyczność w pomieszczeniach w domu. Proszę tylko nie piszę że wszystko można, chodzi mi o poradę czy się da (jesli tak może ktoś wie jak to najlepiej zrobić), a jeśli się nie da to dlaczego.

marcin_5
12-04-2018, 09:46
czy budując ściany zewnętrzne z porothermu 25, mogę ściny działowe wewnętrzne budować z silki? Chodzi mi o wzmocnioną akustyczność w pomieszczeniach w domu. Proszę tylko nie piszę że wszystko można, chodzi mi o poradę czy się da (jesli tak może ktoś wie jak to najlepiej zrobić), a jeśli się nie da to dlaczego.

Nie tylko można a nawet wypada :) Ściany działowe zwykle łączy się kotwami ze ścianami nośnymi przy murowaniu, więc to nie ma znaczenia z czego są te dwie ściany. Przykładowo u siebie mam wszystko z silikatów oprócz klatki schodowej do piwnicy, gdzie potrzebowałem lepszej izolacji cieplnej i tam jest beton komórkowy.

Robaczywy
17-04-2018, 16:04
Chciałem zapytać jaja jest różnica pomiędzy zaprawami Baumit Planofix, a Baumit Planofix W. Bo myślałem, że 'cienka spoina' i 'klej' to to samo, ale:

Ze strony producenta:
Planofix:
Fabrycznie przygotowana, łatwo urabialna, wydajna i prosta w użyciu, cementowa zaprawa. Przeznaczona do cienkowarstwowego murowania bloczków

Planofix W:
Fabrycznie przygotowana, biała, łatwo urabialna, bardzo wydajna i prosta w użyciu cementowa zaprawa klejowa. Przeznaczona do cienkowarstwowego klejenia bloczków.

Czyli jakby W to klej, a bez W to cienka zaprawa murarska? To czego powinienem uzyć?

grzeniu666
17-04-2018, 20:07
Wu jak...

Planofix W: ... biała ...
?

Jak nie planujesz ocieplać ani tynkować, to może się bardziej podobać :)

Robaczywy
17-04-2018, 20:15
Dziękować, w takim razie kupię to co będzie tańsze ;)

ProStaś
18-04-2018, 16:58
U mnie kleją na:

http://i1.fmix.pl/fmi1086/975629bb001dc2d75ad247b0/zdjecie.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fmix.pl%2Fzdje cie%2F5351579%2Fzaprawa-do-silikatow%3FprivateKey%3D1c601b61b6db579d07493e18b 17148f5)

I jest ok.
Jest dedykowany do silikatów, kolor po wyschnięciu jest szary, jasno szary.

Robaczywy
19-04-2018, 08:50
Dzięki. U mnie ostatecznie będzie Planofix w wersji W, bo taki mieli na składzie z kórego przyjedzie silikat. Cena chyba dobra, bo 14zł brutto / 25kg.

gp69
06-07-2018, 11:12
Niedługo startuje z budową domów z silikatów Silka E18, ale zdaje się, że zatrzymam się na etapie fundamentów.
Okazuje się, że są problemy z zakupem silikatów (przynajmniej tych produkowanych przez firmę Xella).
Hurtownie nie są zainteresowane tematem (i kierują na inne materiały).
O co tu chodzi ?

fotohobby
06-07-2018, 11:14
To kup inne 18cm. Do wyboru masz jeszcze Sil-Pro, Grupę Silikaty i inne, mniejsze wytwórnie

agb
06-07-2018, 11:48
A masz pewność, że inne są dostępne? Generalnie obecnie jest problem nie tylko z silikatami.

Ja mam dostać w przyszłym tyg. Silkę po 3 tyg. od zamówienia. Ale jak będzie stać na działce to uwierzę ;) W 90% obdzwonionych składów nikt nawet ze mną nie chciał rozmawiać o cenie Silki, bo jej nie ma.

gp69
06-07-2018, 11:49
To kup inne 18cm. Do wyboru masz jeszcze Sil-Pro, Grupę Silikaty i inne, mniejsze wytwórnie
Planuję wykorzystać kanały na przewody elektryczne Silki E18. Inni producenci nie mają takiego "patentu".

fotohobby
06-07-2018, 11:53
Po prostu sugeruje, by sprawdzic innych producentów.
Nie wszyscy sprzedają Xellę.

fotohobby
06-07-2018, 11:54
Planuję wykorzystać kanały na przewody elektryczne Silki E18. Inni producenci nie mają takiego "patentu".

Wszyscy planują, a malo kto to robi...

Pytajnick
07-07-2018, 11:13
Wu jak...

?

Jak nie planujesz ocieplać ani tynkować, to może się bardziej podobać :)

Dobry trop...
W Niemczech ściany piwnic z silki stawialiśmy na białe kleje, które po przetarciu gąbką zostawiały gładką powierzchnię. Te ściany były przeznaczone pod bezpośrednie malowanie, bez tynków.

Pytajnick
07-07-2018, 11:59
Jeszcze lepiej jet jak ekipa od ocieplenia klei styro tylko na placki bo ściana musi oddychać, i mówią to z taką powagą, iż strach ich z błędu wyprowadzać :P

Polecam najnowszego Muratora, strona 102. Jest ciekawe zdjęcie w tym temacie w piśmie, na którym inwestorzy opierają swoją wiedzę :D
https://scr.hu/4zR6dk
https://scr.hu/Zy4mXa

I co Wy na to inwestorzy?

Tomek@gmail
02-08-2018, 00:20
Zaprawa cienkowarstwowa do silikatów doczytałem, że ma być najlepiej M10 - a firme wybrać to co najtańsze czy szukać lepiej konkretnej firmy ?
W pobliskich składach mam głównie EURO-MIX ewentualnie ALPOL

giman
25-09-2018, 11:19
Czy jest jakiś minimalny wymiar silki po przycięciu?
To znaczy jaki minimalnej wielkości "kawałek" można murować?
Ściany nośne, szerokość 24cm.

gp69
25-09-2018, 11:29
jaki minimalnej wielkości "kawałek" można murować?

Czy widziałaś to: https://www.ytong-silka.pl/pl/docs/ZT_Projektowanie_konstrukcyjne_budynkow_z_blokow_S ilka_07-2014.pdf

Ps. Czy komuś udało się ostatnio kupić bloczki silikatowe ?

jacentyy
25-09-2018, 11:40
Planuję wykorzystać kanały na przewody elektryczne Silki E18. Inni producenci nie mają takiego "patentu".

żebyś sie nie zdziwił, jaki to zajebisty patent - musisz pilnować aby zasrane kanały klejem nie zostały zaślepione,czasem wystarczy tylko lekka obwódka i już meczysz sie z wkładaniem kabla...... poza tym te kanały są głeboko ciężko się wprowadza tam kabel, moim zdaniem patent nieprzemyslany

gp69
25-09-2018, 11:51
żebyś sie nie zdziwił, jaki to zajebisty patent

Już to do mnie dotarło :-)

giman
25-09-2018, 12:38
Czy widziałaś to: https://www.ytong-silka.pl/pl/docs/ZT_Projektowanie_konstrukcyjne_budynkow_z_blokow_S ilka_07-2014.pdf

Ps. Czy komuś udało się ostatnio kupić bloczki silikatowe ?

Dzieki za link, widziałem inny pdf ("jak budować ...") bardziej ogólny i mniej techniczny.
W tym zalinkowanym przez ciebie znalazłem tylko info o minimalnym przewiązaniu (odległośc między spoinami pionowymi) wynosi 8cm.
nie ma nic o minimalnym wymiarze dociętego bloczka. Może nie ma takich ograniczń.

PS Mnie, ale pośrednio przez firmę budowlaną. Samodzielnie to podobno oczekiwanie 4-6 tygodni (ale to takie zgrubne info, nie interesowałem sie wnikliwie).

gp69
25-09-2018, 12:43
Może nie ma takich ograniczń.

Też tak myślę.


PS Mnie, ale pośrednio przez firmę budowlaną. Samodzielnie to podobno oczekiwanie 4-6 tygodni (ale to takie zgrubne info, nie interesowałem sie wnikliwie).

A można wiedzieć kiedy kupowałeś i jaką miałeś cenę ? (rozumiem, że Silka E24)

giman
01-10-2018, 09:12
A można wiedzieć kiedy kupowałeś i jaką miałeś cenę ? (rozumiem, że Silka E24)
Tak E24 (kl. 15).
Ceny nie znam (specyfika umowy z wykonawcą "na wszystko").

_vviktor_
17-01-2019, 10:02
Ja wczoraj odwiedziłem lokalny skład z zapytaniem o materiały na ściany i usłyszałem takie coś:
- Ytong 9,2 PLN
- Silka 5,7 PLN
transport i rozładunek w cenie

Dobra to oferta?

agb
17-01-2019, 12:58
Cen Ytonga nie znam, ale cena Silki, jeżeli to z 23% VAT IMO jest dobra. Nie przypominam sobie żeby ktoś po tyle chciał sprzedać z transportem w zeszłym roku. A były przecież podwyżki.

ololek
18-01-2019, 08:42
Z tego co widze to za silkę 24 kl15 ceny brutto są 5.9zł, 4,8zł lub 5.09zł. Ale to tylko suche ceny. Trzeba uwzględnić wycenę wraz z kosztem dostawy. No i czas oczekiwania.

Pytajnick
18-01-2019, 13:18
Ja wczoraj odwiedziłem lokalny skład z zapytaniem o materiały na ściany i usłyszałem takie coś:
- Ytong 9,2 PLN
- Silka 5,7 PLN
transport i rozładunek w cenie

Dobra to oferta?

Parę miesięcy temu - na lokalnych składach Ytong po 12,60 plus transport, kupiłem bezpośrednio w fabryce po 9,25 z transportem, kilka tygodni oczekiwania, rozładunek własny. Jak nie będzie jakiej zapaści na rynku, to na wiosnę ceny pewnie ruszą ...w górę.

Kromka77
22-11-2019, 14:58
Cześć odświeżę trochę, ciężko mi się zdecydować na N 24 czy NP 24 z Leżajska "N" są podziurawione jak sito ale cieplejsze NP pełne ale cięższe i droższe za to mają lepszą akumulację i akustykę. Dom mam mały z niskim zapotrzebowaniem na ciepło, co wybrać?

fotohobby
22-11-2019, 15:28
NP.

corey10
03-12-2019, 22:58
NP.

Dlaczego?

donvitobandito
04-12-2019, 06:49
Bo w przypadku strzału z działa w Twój dom, NP powinien wytrzymać minimalnie większy kaliber ;) Na taką też ją bym się zdecydował, bo może jest mniej kruchy, może będę chciał powiesić poręcze do ćwiczeń i trafię akurat w dziurę i może okazało by się, że jest to problem...
Ale generalnie bez względu na to co dasz z tych dwóch i tak będziesz zadowolony. Oba to dobre materiały. Na termoizolacyjność nie patrz, bo i tak nadrobisz styropianem lub wełną.
Zobacz na zdjęcia domów z BK, ostatnie z tego forum choćby. Dopiero wybudowane, a już ściany niektóre robią się zielone. W silikacie nie będziesz miał takich problemów, podobnie jak w dobrej ceramice.
Też długo zastanawiałam się co wybrać, jednak za chwilę uwierz, powiesz sobie, po co tyle na ten temat myślałem, przecież to i tak nie miało większego znaczenia ;)

fotohobby
04-12-2019, 07:43
Dlaczego?

Bo różnica w izolacyjności termicznej jest niewielka i do zniwelowania 2cm styropianu, a różnicy w gorszej akustyce, akumulacji ciepła nie da się w przypadku N24 zniwelować

corey10
07-12-2019, 09:58
Bo różnica w izolacyjności termicznej jest niewielka i do zniwelowania 2cm styropianu, a różnicy w gorszej akustyce, akumulacji ciepła nie da się w przypadku N24 zniwelować

Ze strony producenta:

Silikat N24 (drążone 6 otworów): Wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przegrody RA1 54 dB RA2 50dB, Współczynnik przewodzenia ciepła 0,46
Silikat NP24 (drążony 1 otwór): Wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przegrody RA1 55 dB RA2 51dB, Współczynnik przewodzenia ciepła 0,61

Czy dalej uważanie lepiej mieć lepsza izolacje akustyczna o 1dB kosztem gorszego współczynnika przewodzenia ciepła? Mi osobiście wydaje się że zysk za mały a koszt za duży, ale mogę się mylić, może 1dB to bardzo dużo i jednak warto?

nowa7
07-12-2019, 11:08
Jak tamat juz wypłynął to ja z doswiadczenia polecam szukać kielni do bk 175mm a nie 180. Przy n18 180 jest praktycznie niedostępna za to tej od betonu komorkowego jest od groma aukcji. No i nie chlapie się po bokach.
Co do akustyki, coraz częściej łapie się na tym, że irytuje mnie brak ogłosów z zewnątrz przy pozamykanych oknach. Wniosek jest taki, że nadmierne tłumienie też nie jest niezbyt zdrowe. A ... mieszkam teraz w domu z bk 36cm przy ruchliwej drodze wiec szału nie ma.

Zakam
06-06-2020, 23:49
Znakomity wątek, dziękuję za jego utworzenie. Noszę się z zamiarem budowy domu z silikatów lub betonu komórkowego. Silikat jest o tyle interesującym materiałem ze względu na akumulacyjność cieplną, co może mieć znaczenie w przypadku mojego projektu, który jest mocno przeszklony od strony południowej.

Zastanawia mnie tylko, dlaczego aż tak chwalona jest akustyka silikatu, skoro do wnętrza domu większość hałasu przedostaje się przez okna. Rozumiem sens budowy ścian działowych z cienkich bloczków, aby oddzielać pokoje od hałasujących dzieciaków/pralek itd. ale jaka jest praktyczna zaleta akustyki silikatu na ścianach zewnętrznych?

Dodam, że murowanie ścian oraz izolację cieplną chcę wykonać metodą gospodarczą, co ma niemałe znaczenie przy wyborze materiału. Czy idea budowy murów metodą gospodarczą z silikatów to "marzenie ściętej głowy" i lepiej zostać przy BK?

wtz
12-08-2020, 21:14
Zakam, ja też się zastanawiam nad silką ale boję się, że w lato w trakcie długich upałów będzie się nagrzewać w dzień i wieczorem i całą noc będzie oddawała ciepło do wnętrza przez co będzie gorąco i nie da się wywietrzyć. Myślę, że z gazobetonem tak nie będzie bo ma małą pojemność cieplną więc szybko się wychłodzi.

Czy ktoś kto ma dom z sylikatu może powiedzieć jak jest w upały?

szymku
13-08-2020, 08:47
Latem w upały standardowo - na parterze ok, na poddaszu cieplej ale nagrzewanie pomieszczeń to efekt wszystkim ilości okien/braku rolet. Ogólnie w mojej opinii komfort mieszkania latem w domu z silikatu jest wyższy niż w przypadku gazobetonu. A zimą - wszystko zależy od ocieplenia. Ja mam dom ponad 200 m2, i płacę za grzanie gazem mniej niż krewni/znajomi za ogrzanie domów 150 m2 grochem.

corey10
14-11-2020, 16:28
Czy ktoś może analizował temat bloczków silikatowych pod kątem producenta i różnic między ich właściwościami? Mam wrażenie że na rynku dominują dwie firmy: Xella i H+H których bloczki różnią się wszystkim - ceną, akustyką, lamdbą, wagą, kształtem. To są różnice na papierze, w praktyce jest ich pewnie jeszcze więcej. Co wybraliście i dlaczego?

Drugie pytanie dotyczy zaprawy cienkowarstwowej - jaką wybraliście, co was przekonało?

pandzik
14-11-2020, 16:50
A skąd ktoś może ocenić jakie są różnice tych bloczków w praktyce? Zbudował ktoś dwa takie same domy dla siebie? To co masz na papierze to tego sie trzymaj. To są laboratoryjne wartości, poparte aprobatą itd...

To samo z klejem. możesz kupić dwa worki i spróbować samemu. jedni kupują bialy aby był ładny. inni Atlasa bo znają markę od urodzenia....

corey10
18-11-2020, 10:31
Myślę że sporo ludzi mogło widzieć ten materiał od różnych producentów, choćby wykonawcy, kierownicy, czy po prostu ludzie bywający na innych budowach poza swoją np u sąsiada/kolegi/rodziny. Dlatego zapytałem bo być może ktoś ma takie doświadczenia którymi mógłby się podzielić

pandzik
18-11-2020, 10:44
2 lata temu człowiek sie cieszył że zdołał coś nabyć. Z głębi kraju transport wyniósł 30 % ceny bloczków. Co kupisz od wiodących producentów będzie dobre.
Ze swojej strony polecam na ściany nośne pełne bloczki lub maks z jednym otworem. Są droższe, sporo cięższe, ale nie ma problemu z wierceniem.
Na działowe 12ki. Potęga. Ma sie wrażeni, że mogłyby robić za nośne.
Mam 2 ścianki także z 8ki. Stabilne są jak beton ale problemem jest np osadzenie puszek. Doskonale sie spisują za to jako cienkie ścianki, u mnie np. domykające kuchnie, czy ścianki prysznicowe.

ololek
25-11-2020, 10:44
Czy podczas zalewania wieńca trzeba jakoś zatkać okrągłe otwory w bloczkach czy uchwyty bloczków aby beton tam nie wpływał do ściany?

miloszenko
25-11-2020, 15:33
Czy podczas zalewania wieńca trzeba jakoś zatkać okrągłe otwory w bloczkach czy uchwyty bloczków aby beton tam nie wpływał do ściany?

Możesz psiknąć pianą, to wystarczy.

pandzik
25-11-2020, 19:34
Czy podczas zalewania wieńca trzeba jakoś zatkać okrągłe otwory w bloczkach czy uchwyty bloczków aby beton tam nie wpływał do ściany?
Nie lepiej żeby wpłynął? Bedzie solidniejsze powiązanie.

tasaq
26-11-2020, 07:14
Witam, pierwszy post proszę o wyrozumiałość. Wczoraj lałem schody wewnętrzne betonem pół suchym b25, w dzień było plus 7 stopni Celsjusza. Po wysłaniu betonu schody szybko oddawaly wodę i fajnie schnelo ale po 4 godzinach wyłania temperatura w nocy spadła do minus 2. Beton portlandzki, bez dodatków na mrozy. Czy coś się może strasznego wydarzyć przy takiej temperaturze. Dziś rano pojechałem na budowę schody jakby twarde ale jak lekko rozmazuje palcem to jakby jeszcze nie stwardlo. Przykrylem schody szmatami kołdrą itp. Proszę o odpowiedź

Przecież otrzymałeś już odpowiedź w swoim temacie.

ololek
01-12-2020, 12:40
Bloczki silikatowe mają 24 szerokość na 25 długość. są też bloczki połówkowe 24 szerokie i 11.5cm długie.
Czy tak zrobić przewiązanie ścian konstrukcyjnych? Bo producent pisze tylko o wykonaniu narożników a nic na temat połączenia ze ścianą prostopadłą.
Czerwona linia to zaprawa na spoinie pionowej bo tam nie ma pióra-wpust. warstwa parzysta i nieparzysta.
450775

fotohobby
01-12-2020, 13:26
Na łączniki.

Regius
01-12-2020, 21:25
Opcji jest kilka
https://i.imgur.com/a2cBsZW.png
U siebie nie stosowałem żadnej z nich.

Andrzej733
02-12-2020, 04:53
Narysowałeś dobrze, nie trzeba innych kombinacji

corey10
08-12-2020, 10:32
Czy pod pierwszą warstwę bloczków polecacie jakąś konkretną gotową zaprawę anty-mrozową, czy dać majstrowi piasek, cement i wapno i niech sam robi? Jakie wtedy dodatki anty-mrozowe powinien dodać i w jakich proporcjach?

ololek
17-12-2020, 14:29
Pytanie - czy naroże otworu na okno może leżeć nad spoiną pionową?
Odpowiedź- nie bo spoina jest słabsza niż element muru. Także trzeba przesunąć okno poza spoinę - najlepiej w połowie elementu aby było naroże. A kolejne dwie warstwy dać siatki w warstwie kleju.

KamilFar
19-04-2023, 12:06
Ktos znalazl odpowiedz na pytanie juz?

kmyg
27-07-2023, 11:38
Co wybrać?
N24 z kilkoma dziurami czy NP24 z jedną dziurą?
4 linia zabudowy, parterówka, płyta fundamentowa na słabej nośności gruncie (sączenia dopiero na 4m).
Widzę, że większość wybiera NP24, ale nie jestem przekonany czy mi to potrzebne, głównie ze względu na ciężar.

pandzik
27-07-2023, 16:20
^^

Weź 18kę z jedną dziurą. Nic wiecej nie potrzeba.

kmyg
27-07-2023, 17:07
^^

Weź 18kę z jedną dziurą. Nic wiecej nie potrzeba.

W projekcie mam 24cm, ze względu na rozpiętość. Wiec jak ?

grzeniu666
29-07-2023, 14:14
W projekcie mam 24cm, ze względu na rozpiętość. Wiec jak ?
Przy pełnych zyskasz na akustyce, jeśli na tym Ci nie zależy bierz "dziurawe" (ew. pełne miejscowo gdzie przewidujesz głębokie bruzdowanie). Podpytaj też kierbuda.

pandzik
29-07-2023, 20:04
W projekcie mam 24cm, ze względu na rozpiętość. Wiec jak ?

Rozpetosc pod co liczona? Strop prefabrykowany czy wiązary liczą ci na nowo przy zamówieniu za free.