PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

aleksik
13-04-2004, 20:49
Wakmen , jak dobrze zrozumiałem to preferujesz w sumie co najmniej trzy wieńce
1. ławy fundamentowe
2. pod ścianą zewn,.
3. . pod murłatą?
Mówiąc szczerze, to moim zdaniem nie potrzebny byłby ten wieniec po ścianą zewn (2), gdyż wszelkieruchy domu i nietrówne osiadanie powinien "obsłuzyć" wieniecw ławie.

Wakmen
14-04-2004, 17:24
Aleksik może i masz rację, ale ja chcę zrobić ten domek dla siebie i ... ma być jak najbardziej zbliżony do doskonałości (no powiedzmy :wink: ). Nasz domek ma być naszą wizytówką a nie domem dla wroga, więc będę się starał robić wszystko to co zalecają w prawie budowlanym i ... na Forum. To przecież jest skarbnica wiedzy, tylko należy szukać i szukać...

grzegorz40
15-04-2004, 09:38
Witajcie!

Czegoś tu nie rozumiem........ Zbudowałem juz swoj dom i tak słucham ze zdumieniem.......

1 Wieniec pomiedzy fundamentami i sciana moze oczywiscie być ale przy silikatach nie jest on konietrzny. Silikaty maja tak dużą wytrzymałaoś na ściskanie ze moze z niego zrezygnować. Ci którzy go dadzą bęa mieli po prostu mocnijeszy solidniejszy i ..droższy budynek.

2. Wieniec pod murłatą............to wszystko zalezy od konstrukcji dachu i wysokości sciany kolankowej.
Przy budynkach z betony komórkowego jest on niezbędny ale przy silkatach zalezy od dachu. Ja mam wielospadowy na stalowej ramie wewnatrz budynku tak więc przez scianę kolankowa nie przechodza zadne obciązenia ( no prawie zadne).

ALE ZAWSZE TRZEBA DAWAĆ WIENIEC NA WYSOKOŚCI STROPU O CZY MAM WRAZENIE WIEKSZOSC OSOB ZAPOMNIAŁA.

Na marginesie budowałem dom pod poełnym nadzorem projektanta, architekta i własnego inspektora nadzoru. 300 m.kw..koszt ponad milion więc z wienców rezygnowałem nie dla oszczedności tylko ze sztuki budowlanej

Pozdrawaim

MarcinU
15-04-2004, 09:52
W moim projekcie są 2 wieńce - 1 pomiędzy fundamentami a ścianą czy zwieńczenie ścian fundamentowych, drugi pomiędzy ścianą a dachem czyli zwieńczenie ścian domu. Konieczność taka u mnie wynikała głównie z zastosowania stropów drewnianych zamiast monolitycznych więc coś musi trzymać sztywność budynku.

Wakmen
15-04-2004, 11:26
... Zbudowałem juz swoj dom i tak słucham ze zdumieniem...
1 Wieniec pomiedzy fundamentami i sciana moze oczywiscie być ale przy silikatach nie jest on konietrzny. Silikaty maja tak dużą wytrzymałaoś na ściskanie ze moze z niego zrezygnować...
2. Wieniec pod murłatą............to wszystko zalezy od konstrukcji dachu i wysokości sciany kolankowej.
ALE ZAWSZE TRZEBA DAWAĆ WIENIEC NA WYSOKOŚCI STROPU O CZY MAM WRAZENIE WIEKSZOSC OSOB ZAPOMNIAŁA.

Po pierwsze: każdy słyszł o czymś takim jak osiadanie budynku przyz pierwszy rok (dlatego zaleca się pozostawić go na taki czas a dopiero potem tynkować). Silikaty mają dużą wytrezymałość na ściskanie ale suma sumarum to są dość kruche. W tym okresie kiedy ściany pracują, niedaj Boże niech dojdzie do nierównego osiadania budynku (z różnych przyczyn - warunki gleby itp.) to może dojść do mikropęknięcia lub w najgorszym przypadku nawet pęknięcia ściany w pionie na całej wysokości. I co wtedy? Ja zrobię tyle wieńców ile należy (bynajmniej tak mi się wydaje) a o wieńcy przy stropie nie zapomniałem gdyż on twoży całość ze stropem i on mimo wszystko jest obowiązkowy przy stropach wylewanych - a ja taki mam mieć.
Ścianę kolankową mam mieć wysokości 105 cm prz dachu dwuspadowym więc znowu - wieniec obowiązkowy.
Pozdrawiam wszystkich zwolenników wieńców jak również ich przyciwników.[/list]

ania
15-04-2004, 15:03
Przerywając troszkę tę dysputę na temat wieńca spieszę z podziękowaniem za odpowiedzi nt. stropu i pytam dalej:
Czy ściany wewn. również planujecie z Silki? Z uwagi na rabaty i spójność technologii to chyba ok? A może są powody, aby tego nie robić? Może (z uwagi na ciężar) działowe należałoby zaprojektować z ytonga? Jakie macie plany?

MarcinU
15-04-2004, 15:10
Daj spokój z Ytongiem! Ja mam wew. ściany z silki + niektóre pomiedzy pomieszczeniami z karton-gipsu.

ania
15-04-2004, 15:47
Hehe, tak Was podjudzam :lol:
Ja i tak już zdecydowałam się na całość z silikatów. Mam nawet dodatkową "świnkę" do której zbieram na te "łupane" cegiełki. Ale psst.

Wakmen
15-04-2004, 16:14
Ja jako założyciel tego tematu nie mógłbym propagować innego materiału na ściany wewnętrzne jak silikaty. W moim przypadku będzie to M12.
Podpuszczaj dalej Aniu, albo/lub podziel się własnymi doświadczeniami.

Krystian
15-04-2004, 18:02
Ściany wewnętrzne (bo o nich tu jeszcze chyba nie pisałem) mam z silikatowych bloczków ...NF3 o ile dobrze pamiętam (2001)(250x120x...230? :roll: :oops: )

Marcin Czyczerski
16-04-2004, 07:26
Hlp!

Wczoraj chciałem kupić Silkę m24 kl. 15.

A tu sprzedawca: Sorry! Ale Xella wstrzymała przyjmowanie zamówień, bo do końca maja mają full roboty...
To w dwóch hurtowniach...

Ma ktoś podobne informacje albo może mi coś poradzić? ;-)

MarcinU
16-04-2004, 07:40
Łomatko!!! Marcin przeraziłeś mnie! Planowałem jutro załatwiać zamówienie na bloczki. Oj chyba się zdrażnie jak tak będzie!

Marcin Czyczerski
16-04-2004, 11:28
Ja jutro jadę i kupuję już z 22% VATem z terminem realizacji na 15. maja...

MarcinU
16-04-2004, 12:00
Jak mam kupić z 22% VATem to poczekam do czerwca - może trochę stanieje ....

Marcin Czyczerski
16-04-2004, 12:57
Jak mam kupić z 22% VATem to poczekam do czerwca - może trochę stanieje ....

Hej, ale facet daje mi oczywiście wyższy rabay niż dawał przy 7% VAT

MarcinU
16-04-2004, 13:41
Jak mam kupić z 22% VATem to poczekam do czerwca - może trochę stanieje ....

Hej, ale facet daje mi oczywiście wyższy rabay niż dawał przy 7% VAT

summa summarum brutto o ile więcej Ci wychodzi?

Marcin Czyczerski
16-04-2004, 14:32
Dam Ci znać jutro...

Ale myślę, że w sumie wyjdzie pewnie prawie na to samo...

ania
16-04-2004, 14:36
Podpuszczaj dalej Aniu, albo/lub podziel się własnymi doświadczeniami.

Doświadczeń jeszcze nie mam, ale za to mam swoje przemyślenia.
Dla mnie silikat to najlepszy materiał na ściany. Nawet te jego cechy, które nazywane są "wadami" - dla mnie są zaletami. I tak:
- duży ciężar - bardzo dobrze. Ściana to ściana. Musi być masywna, aby nie przenosiła drgań z wyższej kondygnacji, aby można było w nią wkręcić normalne kołki i powiesić tyle ile się chce i aby można było bez obaw w nią rąbnąć :wink:
- mało popularna - bardzo dobrze. Przynajmniej wiem, że nie dopłacam za reklamę.
- znaczne koszty transportu - trudno. Przeżyję.
- trudno się tnie - To też nie jest wada, bo do tego są odpowiednie narzędzia.
- trudności w negocjacjach cenowych - Hmmm, w końcu cena to cena.... Zobaczymy...
- droższe układanie instalacji wewn - Kable do kontaktów mam zamiar prowadzić przy podłodze, a kable do lamp - w stropie. Przełączniki jakoś przeżyję.

Reszta to same zalety.

Wakmen
18-04-2004, 13:21
Aniu większość "wad", które wymieniłaś tak naprawdę są zaletami - dzwiękochłonność, twardość itp. a co się zaś tyczyy transportu to ja mam gratis na odległość 25 km no i rozładunek też free.
Byle tak dalej.

pawelko
18-04-2004, 13:31
A jak to jest z akcesoriami do Silki: gilotyna do ciecia, takie sprytne kielnie-kasety z zabkami do rozprowadzania kleju, narzedzie do przenoszenia bloczkow. Kupowaliscie to, dostaliscie gratis od producenta, ekipa miala swoje czy obyliscie sie bez nich?

Mam zamiar kupowac Silke na swoj dom w przyszlym tygodniu - oj moze byc wesolo jesli to prawda o klopotach z zamowieniem jej do konca maja! :-?

Marcin Czyczerski
18-04-2004, 17:13
A jak to jest z akcesoriami do Silki: gilotyna do ciecia, takie sprytne kielnie-kasety z zabkami do rozprowadzania kleju, narzedzie do przenoszenia bloczkow. Kupowaliscie to, dostaliscie gratis od producenta, ekipa miala swoje czy obyliscie sie bez nich?

Mam zamiar kupowac Silke na swoj dom w przyszlym tygodniu - oj moze byc wesolo jesli to prawda o klopotach z zamowieniem jej do konca maja! :-?

Na prawdę się pośpiesz, bo w sobotę jeździłem po innych miatach i wszędzie, to samo...

a z tymi akcesoriami, to sam jestem ciekaw, bo mój wykonawca na pomysł z Silką się nie ucieszył... Myślę, że po prostu nie ma właściwych narzędzi...

Wakmen
18-04-2004, 19:41
Z tego co mi wiadomo bardzo mało budowlańców (czyt. wykonawców) ma narzędzia o których wspominacie. Chwytak jest najtańszy z wymienionych przez Was akcesoriów i kosztuje około 45zł a podajnik do bloczków 24 około 250 zł. Według mnie dość drogo i dlatego nikt zbytnio nie chce w to inwestować a wolą wybrać pacę z grzebieniem. Po drugie większość muruje na zaprawę tradycyjną.
Co się zaś tyczy gilotyny to nawet się nie pytałem o cenę. Alternatywnie zamiast gilotyny można używać dużego fleksa z tarczą do diamentową.

MarcinU
19-04-2004, 08:03
No to kupiłem. Dziś wystawili mi fakturę. 2,44 brutto za M-18. Iława wciąż przyjmuje zamówienia z realizacją do końca kwietnia - może Wam to pomoże.

Co do wykonwastwa wziałem wykonwacę polecanego przez Silkę - ma wszystkie narzędzia (oprócz gilotyny bo uważa, że krzywo tnie i flexem da się to zrobić dokładniej :o ) widziałem budowę przez niego robiona - jest OK.

ania
20-04-2004, 18:21
Chłopaki!

Jak byście zrobili, gdybyście nie byli pewni czy w dalekiej przyszłości nie zechce się wam dobudować II piętra:
- M24 na parter i M18 na I piętro?
- wszystko z M18?
- M18 na parter i M15 na I piętro?

Chodzi oczywiście o optymalizację kosztów na dzień dzisiejszy z uwzględnieniem powyższego "widzimisia".

Wakmen
20-04-2004, 18:31
[quote="ania"]Chłopaki!

Jak byście zrobili, gdybyście nie byli pewni czy w dalekiej przyszłości nie zechce się wam dobudować II piętra.../quote]
Z M18 można budować do 4 kondygnacji (takie dane podaje Xella) i przy tym bym został. I tanio i dobrze.

bilbo
20-04-2004, 19:01
Chłopaki!

Jak byście zrobili, gdybyście nie byli pewni czy w dalekiej przyszłości nie zechce się wam dobudować II piętra:
- M24 na parter i M18 na I piętro?
- wszystko z M18?
- M18 na parter i M15 na I piętro?

Chodzi oczywiście o optymalizację kosztów na dzień dzisiejszy z uwzględnieniem powyższego "widzimisia".

O takie rzeczy naprawdę warto pytać konstruktora, bądź autora projektu !!!

Przy naszym domu wykonawca, który budował i buduje z Silki i ten właśnie materiał preferuje i który jest zarazem konstruktorem na początku proponował M18, budował z tego wiele domów, ale po przejżeniu naszego projektu stwierdził, że w tym przypadku jednak M24 będzie najlepsza. Chodziło głównie o rozpiętości ścian.

pozdrawiam
Robert

bobo30
20-04-2004, 19:32
Drodzy silkowicze, ponawiam pewne pytanie. Może pojawił się wśród Was ktoś, kto kładł tynk cementowo-wapienny na silikaty. Jak poszło? Podobno ten tynk się słabo silikatów trzyma, zbyt gładko jest. Zastanawiamy się nad silikatami na ściany dzialowe. Tak cichutko jest.. :)

krzysmak
20-04-2004, 20:01
No dobra, wszyscy budują lub będąbudować z silikatów ale czy ktoś będzie lub już ocieplił wełną. Dlaczego przy tej technologi gdzie producenci zalecają wełnę wszyscy ocieplają styropianem. Taniej to wiem ale ...
Czekam na odpowiedź.
Wybudowałem dom z silki (24cm) i ociepliłem styrobianem 12 cm. Jestem inżynierem budownictwa ale nie feruję kategorycznych sądów typu "ocieplanie styropianem to zbrodnia". Każdy z tych materiałów ma wady i zalety. Obydwa materiały są b.dobrymi izolatorami. Wełna jest niepalna dlatego tylko wełnę stosuje sie do ocieplania dachów. Styropian nie ulega zawilgoceniu i jest znacznie tańszy. Stą jest taki popularny przy ocieplaniu ścian. Wokół tzw. oddychania ścian narosło wiele mitów. Wielu wypowiadających niepochlebne sądy o styropianie sądzi, że wilgoć (para wodna) znajdująca się wewnątrz budynku przenika przez ściany i tą drogą wydostaje się z budynku. Prawda jest taka, że tylko około 4-8% pary wodnej ma szanse przenikać w ten sposób. Cała reszta musi skorzystać z wentylacji, która "w sprawie oddychania" ma fundamentalne znaczenie. Był na ten temat artykuł w Muratorze kilka lat temu prezentujacy wyniki badań katedry budownictwa (Poznań lub Wrocław - nie pamiętam). Mam tego Muratora i w razie potrzeby mogę odszukać. Można również zajrzeć do podręcznika fizyki budowli. :D

matth
21-04-2004, 03:57
Co do grubosci ścian - Ja buduję w następującej konstelacji: ściana 18cm + wełna 12 cm + ściana osłonowa (8 lub 12cm)[/quote]

rafalg
a nie wydaje Ci sie ze te 12 cm welny to troche malo.Ja mysle o 15 przy takiej samej scienie jak Twoja.Moze sie myle ,sam nie wiem :-?

pawelko
21-04-2004, 09:43
O! Ja też mam trójwarstwową o takim przekroju jak matth.

MarcinU
21-04-2004, 12:08
Ja robię M18 i 15 cm wełny. Będzie cieplej.

BeataK
21-04-2004, 12:13
chyba wszyscy co buduja z silikató sa chorzy.To jest najgorszy materiał jaki może być a zarazem żadna zaprawa tego nie wiąże, to się tylko trzyma pod własnym ciężarem.Wszystkiego dobrego dla mieszkańców

alison
21-04-2004, 14:18
Koledzy od Silki,
Zareagujcie jakoś na post BeatyK !. Tak czytam ten wątek od początku, nie wypowiadam się co prawda bo jeszcze czuję że za mało wiem, ale ta krótka opinia chyba jest kompletnie z Księżyca ?. :o
Może nie ma na nią reakcji, bo właściwie co tu komentować ? :-?

Pozdrawiam i też chcę budować z Sililatów ! :D

MarcinU
21-04-2004, 15:12
chyba wszyscy co buduja z silikató sa chorzy.To jest najgorszy materiał jaki może być a zarazem żadna zaprawa tego nie wiąże, to się tylko trzyma pod własnym ciężarem.Wszystkiego dobrego dla mieszkańców

No to Beatko pochwal się z czego budujesz.

ania
21-04-2004, 15:52
Zareagujcie jakoś na post BeatyK !

OK! Sie robi!



chyba wszyscy co buduja z silikató sa chorzy.

A jaki numer ma ta choroba i ile dni zwolnienia można dostać?


To jest najgorszy materiał jaki może być

Dzięki za wiadomość - rozważę płyty azbestowe.


a zarazem żadna zaprawa tego nie wiąże,

To chyba dobrze - można domek łatwo przenieść w nowe miejsce!


to się tylko trzyma pod własnym ciężarem.

Tak jak Colosseum?


Wszystkiego dobrego dla mieszkańców

Dziękujemy, wzajemnie!

MarcinU
21-04-2004, 16:26
chyba wszyscy co buduja z silikató sa chorzy.

A jaki numer ma ta choroba i ile dni zwolnienia można dostać?
I jaki lekarz to leczy bo chyba jestem obłożnie chory (w końcu już kupiłem :lol: )


To jest najgorszy materiał jaki może być

Dzięki za wiadomość - rozważę płyty azbestowe.
A ja pustaki cementowo - żużlowe. Te są podobno świetlne! (zwłaszcza w nocy!)


a zarazem żadna zaprawa tego nie wiąże,

To chyba dobrze - można domek łatwo przenieść w nowe miejsce!
Może spróbować sznurkiem. Taki od snopowiązałki wszystko zwiąże!


to się tylko trzyma pod własnym ciężarem.

Tak jak Colosseum?
I jak mosty rzymskie, i parę innych budowli. Z resztą o ile dobrze wiem to zaprawa niczego nie "wiąże" tylko wyrównuje.


Wszystkiego dobrego dla mieszkańców

Dziękujemy, wzajemnie!
Także dziękuję! Nie ma jak szczere życzenia!

ania
21-04-2004, 16:46
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Krystian
21-04-2004, 22:38
chyba wszyscy co buduja z silikató sa chorzy.To jest najgorszy materiał jaki może być a zarazem żadna zaprawa tego nie wiąże, to się tylko trzyma pod własnym ciężarem.Wszystkiego dobrego dla mieszkańców
....hmmmmmmmmmmmmm :roll: , Beatko, jestem grzeczny wobec kobiet, więc zdrowia i poszerzenia wiedzy życzę. Krystian.

matth
22-04-2004, 02:27
czesc wszystkim
Mysle ze BeataK mieszka w domku bez ani jednej klamki :lol: :D
Zycze szybkiego powrotu do zdrowia
Pozdrawiam reszte forumowiczow :wink:

alison
22-04-2004, 06:43
Witam,

Fajnie, że odpowiedzieliście na ten niemoerytoryczny post Beaty K. Wielkie dzięki Wszystkim :wink: Widzę, że oprócz Kolegów, do których adresowałam moją prośbę, wpisała się także Koleżanka, Aniu pozdrawiam Cię! :D Najbardziej podobała mi się wypowiedź Krystiana - ten typ zdecydowanie na mnie działa :wink:
A tak poważnie: wypowiedź Beaty K była płaska, może wrócimy więc do meritum BUDOWNIA SILKĄ. To będzie dla nas wszystkich bardziej twórcze i kształcące...[ Mamma Mia, ale górnolotnie się wypowiedziałam :o].
Pozdrowionka, A

mwoznica
22-04-2004, 07:13
Pozdrowionka.
Chciałbym się spytać, czy ktoś z Was robił elewację "ceglaną" z silikatów (1NF bez tynku zewn) i ile zapłacił za robociznę.

Maras.

MarcinU
22-04-2004, 09:49
czesc wszystkim
Mysle ze BeataK mieszka w domku bez ani jednej klamki :lol: :D
Zycze szybkiego powrotu do zdrowia
Pozdrawiam reszte forumowiczow :wink:

No właaaaaaaśnie! Tu jest problem! Brak klamek i gumowe ściany. Dlatego silikat jest najgorszy - bo jest najtwardszy! :lol: :wink:

wg
22-04-2004, 10:03
Właśnie wymurowali mi parter z Silki trójwarstwowo: M18+17cm styropian+M12. Murowali razem trzy warstwy na klej (Alpol). Zastosowałem kotwy nierdzewne firmy Habe typu PK (do kleju).
Moge się podzielić doświadczeniami:
- troszkę się przeliczyłem z tymi kotwami, są one niby do kleju, ale tak naprawdę tylko z jednej strony (płaski koniec). Nadają się dobrze, ale do innej ściany - z elewacją z klinkieru lub z cegły łupanej.
- idzie b. dużo kleju (ze 4xwięcej niż podaje producent). Dzieje się tak dlatego, że przy równoczesnym murowaniu trzech warstw nie za bardzo się daje nałożyć cienko, część kleju spada w stronę styropianu i nie ma tego jak zgarnąć. Poza tym przy docinaniu bloczków, w załamaniach itp. uzupełnia się też klejem, poza tym jest dużo dziur w bloczkach i klej do nich wpada. Pocieszam się, że przynajmniej ściana będzie solidna (klej lepiej trzyma od zaprawy, przy większej ilości otula lepiej kotwy) i szybciej wyschnie.

Następnym razem przy takiej ścianie jak moja pewnie zrobiłbym na zwykła zaprawę i zwykłe kotwy. Jeśli ktoś będzie robił na klej niech nie liczy na zużycie jakie podaje producent.

Sumarycznie jednak jestem bardzo zadowolny z wyboru materiału, ten klej nie jest aż tak drogi, żeby mnie to bardzo martwiło.

Druga uwaga: można zastąpić ściany 24 cm ścianami 18 cm, ale należy się dobrze zastanowić przy ścianach wewnętrznych konstruktyjnych, gdyż wymaga to przeprojektowanai podciągów (zwykle mają 24 cm szer) i mogą być kłopoty z podparciem stropu.
Przy ścianach zewnętrznych warstowych taka zamiana jest OK.

Trzecia: jeśli docinamy bloczki to nie należy docinać skrajnego przy otworze (drzwi, okna) tylko przedostatni. Silikaty sa dziurawe i lepiej wykończyć brzeg otworu nienaruszonym bloczkiem

alison
22-04-2004, 10:12
Do Włodka,

Wydrukowałam Twój post i chowam do mojego segregatora, gdzie trzymam różne różności na temat budowania! Dzięki za praktyczne uwagi. Pozdrawiam, A

ania
22-04-2004, 10:42
Ja tak samo! :lol:

MarcinU
22-04-2004, 10:50
Wg - cenna uwaga. Nabyłem dziś w drodze kupna 20 worków kleju. Z tego co piszesz przyda się drugie tyle, ale poczekam. Dokupię najwyżej z VATem 22%.

Krystian
22-04-2004, 12:40
[u]Najbardziej podobała mi się wypowiedź Krystiana - ten typ zdecydowanie na mnie działa :wink: Pozdrowionka, A
mrrrrrrrrrrrrrrrrrr, ale my lwy lubimy być głaskane, mrrrrrrrrrrrrrrrrrr...
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Wakmen
24-04-2004, 10:05
Uwagi Włodka są jak najbardziej potrzebne choć co do wzrostu ilości kleju zalecanego przez producenta przy ścianie 2 warstwowej obawiam się ale nie żeby aż dwukrotnie czy więcej.
Zobaczymy jak to będzie, a po drugie klej jeszcze nie jest aż taki drogi :wink: .
Pozdrawiam.
A bardzo podobały mi się wypowiedzi za i przeciw silikatom kilka postów wyżej :D :D :D .

Juras74
24-04-2004, 11:12
A jak radziliście sobie z narożnikami (nie dotyczy SILKI bo mają większą długość). Ja mam bloczki o wymiarach 250x240x220. Nie bardzo widzę jak się one mają zachodzić przy takiej długości bloczka i grubości ścian 240.

ania
24-04-2004, 12:27
- idzie b. dużo kleju (ze 4xwięcej niż podaje producent).

Włodku!
Napisz proszę, czy używaliście tego magicznego podajnika do kleju, który oferuje producent Silki?
Może przy jego pomocy faktycznie wychodzi deklarowane zużycie, a wam poszło więcej, bo z kielni spada...
Wiesz, to jest w końcu szwabska technologia - Ordnung muss sein! :roll: .

Marcin Czyczerski
24-04-2004, 16:02
Jeżeli mam parterówkę i jedne z wyciągów kominowych została zaprojektowany w bloczkach /zamaist normalnego komina/, to czy z Silki ustawiam "słupek" aż pod dach, czy tylko do stropu, a później już tylko rura?

Czy słyszliście coś o tym, że te "bloczki kominowe' Silki są beznadziejne? Jeżeli tak, to czy można je czymś zastąpić?

bilbo
25-04-2004, 15:24
Koledzy od Silki,
Zareagujcie jakoś na post BeatyK !. Tak czytam ten wątek od początku, nie wypowiadam się co prawda bo jeszcze czuję że za mało wiem, ale ta krótka opinia chyba jest kompletnie z Księżyca ?. :o
Może nie ma na nią reakcji, bo właściwie co tu komentować ? :-?


Oczywiście, że nie ma czego komentować. Tuszu szkoda :wink:

Nasz obecny wykonawca namawia ludzi, u których buduje, na silkę.
Nas akurat nie musiał. Zgłosiliśmy się do niego już z dcyzją o silikatach. Ale nieprzekonanych on pyta: bloczek z silki jest dwa razy mniejszy niż z bk czy Porothermu i do tego cięższy. Na pewno nie jest z tego nam łatwiej murować. Jak Pan myśli, dlaczego ja do tego namawiam...?

pozdrawiam
Robert

dell
25-04-2004, 15:37
A ja rezygnuje z silki.W EU a szczegolnie w Niemczech zaniechano budowania pomieszczen dla inwentarzu zywego.Zwierzeta popadaly na roznego typu choroby.W Polsce nic na ten temat sie nie mowi.

ania
25-04-2004, 16:06
A ja rezygnuje z silki.W EU a szczegolnie w Niemczech zaniechano budowania pomieszczen dla inwentarzu zywego.Zwierzeta popadaly na roznego typu choroby.W Polsce nic na ten temat sie nie mowi.


Ło Matko, następny...

morawa
25-04-2004, 17:03
Co do postu "della" to chodzi o choroby gornych drog oddychania na ktore zwierzeta masowo zapadaly i musialy byc usmiercane.

Marcin Czyczerski
25-04-2004, 18:54
Joj... To straszne, co piszecie... :o Chyba zwrócę Silkę do hurtowni :D
i w ogóle dla bezpieczeństwa wybuduję bunkier + mały szpital polowy...

... to jest pociskanie kitu... /np. w Austrii, gdzie mam rodzinę wszyscy zachwycają się Silką.../

bilbo
25-04-2004, 19:51
Co do postu "della" to chodzi o choroby gornych drog oddychania na ktore zwierzeta masowo zapadaly i musialy byc usmiercane.

Akurat, jak to mówią starzy budowlańcy, "z silikatów to się kiedyś u nas tylko obory budowało".
To było w czasach, gdy domu się nie ocieplało, więc taki materiał na domy rzeczywiście był kiepski.

Przyczyna chorób zwierząt z UE musi tkwić gdzie indziej...Ciekawe, że ludzie tam w tych domach z silikatów nie chorują.
Może te zwięrzęta piją za dużo mleka na przykład ?
Na szczęście my ludzie po rozległych artykułach w prasie wiemy już, że mleko jest toksyczne i śmiertelne.
Ktoś powie, że nie piły zwierzaki mleka???
Hmmm, może to właśnie jest przyczyną, że chorują biedaczyska ? :o

pozdrawiam
i zdrowia (nie tylko górnych dróg oddechowych) życzę
Robert

Krystian
25-04-2004, 21:18
A jak radziliście sobie z narożnikami (nie dotyczy SILKI bo mają większą długość). Ja mam bloczki o wymiarach 250x240x220. Nie bardzo widzę jak się one mają zachodzić przy takiej długości bloczka i grubości ścian 240.
Trzeba zakupić połówki... tj. u mnie dla bloczków 25x25x23 były to połówki 25x12x23... :P

Musiat
25-04-2004, 22:01
A propo grubości ścian przeczytałem o 18 tce i tak chciałem bo wychodziło taniej ale potem w projekcie trochę mi powzmacniali ścianę do stropu żelbetowego. Teraz co ok 2m mam słupek żelbetowy w ściankach nośnych. ale za to kominy mam od poddasza a nie od parteru to mi powiększyło powierzchnię parteru i zrekompensowało koszty (mniejsza ilość cegieł na kominy (w sumie 2800 szt) a mam ich aż 3 - i wszystcy sie dziwią

SILKA Rulez

Pytanie co to jest ta "gumówka" - być może wiem ale wolę się upewnić - już miałem niezłą zabawę w gadaniu z bratem który na "diaksa" mówił "flex"

Krystian
25-04-2004, 22:29
.... ale za to kominy mam od poddasza a nie od parteru to mi powiększyło powierzchnię parteru i zrekompensowało koszty (mniejsza ilość cegieł na kominy (w sumie 2800 szt) a mam ich aż 3 - i wszystcy sie dziwią...
...też się dziwię :o :o :o , bo ja kominy mam ...od fundamentu!!!

wirnik
26-04-2004, 00:43
Poniewaz mieszkam w Austrii od 17 lat zabiore glos w sprawie wypowidzi Marcina Czyczerskiego.Jest to nie prawda ze silka jest tu ceniona.Powszechnie uznaje sie ja za material z najnizszej polki cenowej.Mieszkam w Eisenstadt i jak wiekszosc rodakow mieszkajacych tu na stale jestem budowlancem.Budowalem w Krems,Lech,Innsbruch.Spotkalem sie tylko z kilkoma domami wybudowanymi z tego materialu.Problem w tym ze dom z silki nie sprzeda sie na rynku wturnym.Austryjacy jak i Niemcy ceniom sobie ceramike.Silke stosuje sie do budowy tanich domow wilorodzinnych tzw.getto,chodzi glownie o kosz.Nawiazujac do pomieszczen gospododarczych dla bydla jest to prawda iz zaprzestano ich budowy w tym systemie ze wzgledu na zapadanie zwierzat w choroby.

RYDZU
26-04-2004, 07:06
Poniewaz mieszkam w Austrii od 17 .... bla, bla, bla...

Ciekawa sprawa :D
Pierwszy post, prosto z Austrii, do tego dotyczący Silki i na jej niekorzyść. Hm.... Nieco podejżane.


Pozdrawiam

MarcinU
26-04-2004, 09:03
Tak. Coś tu śmierdzi. BeataK - 6 postów i szkaluje silikaty. Dell - 2 posty i szkaluje silikaty. Morawa - 3 posty i szkaluje silikaty. Wirnik - no comments. Ponadto - Dell buduje z keramzytu ("a świnie w betonowym to wogle mieszkać nie chciały" - test Le Colbusier'a) reszta się nie chwali. Więc:
1. Albo faktycznie nacięli się na silikaty
2. Albo maja fabrykę alternatywnego materiału i biznes im się kończy bo ludzie silikaty kupują.

Swoją drogą więcej rzeczowośći w tym co piszecie. Jakoś skład materiału (piasek, woda, wapno) nie sugeruje jakiegokolwiek szkodliwego wpływu. Może pomieszczenia dla zwierząt nie były ocieplane i stąd choroby górnych dróg oddechowych (klasyczne przeziębienia)? Może zasugerujecie z czego wobec tego buduje się obecnie pomieszczenia dla zwierząt?

Marcin Czyczerski
26-04-2004, 11:06
Poniewaz mieszkam w Austrii od 17 lat zabiore glos w sprawie wypowidzi Marcina Czyczerskiego.

Nie przebijasz moich źródeł ani w zakresie stażu, ani, jak sądzę, doświadczeń budowlanych...

... ale ta dyskusja do niczego nie prowadzi , więc nie skomentuję...

...za to pozdrawiam!

Wakmen
26-04-2004, 12:29
Tak. Coś tu śmierdzi. BeataK - 6 postów i szkaluje silikaty. Dell - 2 posty i szkaluje silikaty. Morawa - 3 posty i szkaluje silikaty. Wirnik - no comments...
Ale jaja. Nawet nie skojarzyłem takich faktów ale ... niech się wszyscy chętni wypowiadają.
Bądzcie czujni. :wink:

Marcin Czyczerski
26-04-2004, 12:39
A może ktoś wskaże jakiś konkretny artykuł na jakimś niemieckim portalu internetowym? Apel kieruję zwłaszcza do osób zamieszkujących "po tamtej" stronie lustra ;-) /Niemcy, Austria/

Skoro tak dużo złego się mówi, to nie powinno być problemu... /zawsze, jak się mówi źle, to jest tego więcej, niż jak dobrze.../

Powiedzmy, że materiał źródłowy przekona mnie bardziej niż paszkwile...

Marcin Czyczerski
26-04-2004, 13:32
Szukam, szukam... i nie znalazłem nic niepochlebnego...

Raczej w stylu:
"Unter der neuen internationalen Marke SILKA entwickelt XELLA Kalksandstein innovative Anwendungslösungen. "

/...nie jest to bynajmniej tekst z portalu Xella/

A może ktoś wykasował te niepochlebne artykuły? Może to jakis większy spisek np. cyklistów albo masonerii? Albo może to afera w stylu Czrnobyla /porównanie na czasie/? Jeszcze się nie mówi, a już coś jest w powietrzu...

Brawo "Della"! Brawo "wirnik"!

Podobno jednemu facetowi, co ma dom z Porothermu, wyrosła trzecia ręka...

Informacja sprawdzona, widziałem sam w TVN w programie "Nie do wiary"...

MarcinU
26-04-2004, 14:15
Marcin daj spokój. Szkoda prądu. Ja tam się nie obawiam silikatów - za dużo czasu spędziłem na porównaniach przez ostatnie pół roku.

Marcin Czyczerski
26-04-2004, 14:24
Marcin daj spokój. Szkoda prądu. Ja tam się nie obawiam silikatów - za dużo czasu spędziłem na porównaniach przez ostatnie pół roku.

Masz rację mój szanowny imienniku! Chyba już kolejny raz ;-)

Czym Marcin ocieplasz swoje ściany? Wełną?

MarcinU
26-04-2004, 15:13
Planuję wełnę 15 cm. Podoba mi się system Ecorock i proponowali mi na niego nienajgorszą cenę - poniżej 50zł za komplet (wełna, siatka, klej, tynk).

Marcin udało Ci się kupić silikaty z realizają jeszcze w starym VATcie? Ile Cie kosztowały?

ania
26-04-2004, 15:38
Szukam, szukam... i nie znalazłem nic niepochlebnego...

Raczej w stylu:
"Unter der neuen internationalen Marke SILKA entwickelt XELLA Kalksandstein innovative Anwendungslösungen. " ...

Korzystając z faktu, że znam ów lęgłicz oraz za Twoim, Marcinie podpuszczeniem - przejrzałam ichnie listy dyskusyjne i stwierdziłam, że:

1. Nieprawdą jest jakoby ludzie zachodu nie budowali z silikatów. Budują.
2. Jest ich kupa (29.900 wątków ze słowem silikat.
3. Nie skarżą się na choroby
4. Nie twierdzą, że to najtańszy materiał.
5. Dalej nie sprawdzałam, sami sobie zobaczcie

Ja zostaję przy silce :P

Wakmen
26-04-2004, 15:50
Poszukajcie coś jeszcze. Ja nie znam narzecza zza Odry :( . więc wogóle nie wiem co tam wyżej było napisane.

wirnik
26-04-2004, 15:58
Witam.Nie widze niczego dziwnego w tym iz jest to moj drugi post,zawsze sie zaczyna od pierwszego.Strasznie mnie zdziwila postaewa moich rodakow na moj post.Majac 64 lata postanowilem wybudowac dom na starosc w okolicach Zakopanego,dzialke nabylem w zeszlym roku 19.8 hektarka.Niestac by mnie bylo na taki wydatek w Austrii.Forum obserwuje od 14 miesiecy a zalogowalem sie kilka dni temu.Co do mojego doswiadczenia to jestem mgr.inz.budownictwa ogolnego mam rowniez 5 specjalizacji.Studia ukonczylem 38 lat temu.Po drodze zjadlem przyslowiowe zeby w tej dziedzinie.Ostatnie 7 lat bylem kierownikiem 32 osobowego biura projektow(1980-1987).W Austrii pozostalem poniewaz moja zona jest Austryjaczka i jest ispektorem budowlanym.Do zeszlego roku prowadzilem swoja 46 osobowa firme budowlana dodam ze polowa zatrudnionych to wlasnie rodacy.Na swym kocie mam ponad 180 roznej wielkosci domow we wszystkich regionach austrii.Moj pierwszy post byl besposrednia odpowiedzia na klamstwo iz silka jest bardzo ceniona w Austii!!!.Podkreslam jeszcze raz jest to material wyrywczo stosowany do budowy domow wielorodzinnych powszechnie zwanych getto.Nie mam zamiaru przekonywac co niektorych uzytkownikow tego forum jaki material jest najlepszy.Jednak uwazam zamieszczanie nie prawdziwych informacji iz silka jest tu ceniona za klamstwo.Co do umieralnosci zwierzat w budynkach ze silki przyznalem ze jest to fakt.Za przeproszeniem dla tych z wiekszym doswiadczeniem odsylam ich do informacji zawartych na stronach tutejszego odpowiednika ministerstwa rolnictwa i zycze udanego czytania.Dochodze do wniosku czytaja to forum w roznych odrebnych dzialach,ze wiekszosc uzytkowniukow to dorosle dzieciaki bez doswiadczenia unoszace sie nadmiernie chocby dyplomem.Przepraszam ze zabralem glos na tym forum z dorobkiem 1-go postu.

MarcinU
26-04-2004, 16:41
Wirnik - wybacz napad na Ciebie, ale trafiłeś w niezłym momencie - kilkanaście miesięcy sobie dyskutowaliśmy o silikatach o budowie itp i nagle w ciągu kilku dni 4 posty z Twoim na końcu z bardzo negatywnym oddźwiękiem. Jak sądzisz - nie wygląda to dziwnie?

Podaj nam proszę linki do stron z informacjami o których piszesz. Jeżeli zwierzakom cos sie dzieje to nam może też, choć mam znajomych którzy po kilka lat mieszkaja już w takich domach (a zwierzaki to wogle po kilka lat żyją, nie?. Zapewne tam jest też napisane co jest powodem tych chorób co da nam jasny pogląd co dalej zrobić.

Co do zachwytów to co kraj to obyczaj. Na tym forum też można przeczytać, że "w Białołęce to wszyscy z gazobetonu muruja i dlatego jest najlepszy" co wcale nie znaczy, że cała Polska zachwyca się tym. Byc może w Austrii też w pewnych regionach jest inaczej.

Co nie zmienia faktu, ze ja poproszę o konkrety dlaczego silka jest be. Wciąż mogę to zmienić, ale tylko jak ponam prawdziwe powody, nie pogłoski.

Pozdrawiam

ania
26-04-2004, 16:46
Wirnik, zlituj się, daj jakieś konkrety, namiary...

Ja znajduję, że to drugi co do wielkości przemysł w Niemczech, a jedynym jego problemem jest zalew cenowej konkurencji ze "wschodu" - NRD. Silikatowy patent zarejestrowano tam w 1880 roku. Obecnie działa ponad 160 zakładów produkcyjnych. W Dolnej Saksonii proporcja sprzedaży wynosi 80% silikaty zaś betony komórkowe 20 %. Nie wierze że te 80% zbudowało slumsy....

Daj jakiś link!

ania
26-04-2004, 17:02
Może wirnikowi Kalksandstein pomylił się z fińskim wynalazkiem z gipsu i magnezytu (Speckstein), z którego robi się piece:

Speckstein-Verbot an deutschen Schulen

Nach Hamburg und Bremen hat nun auch das Bundesland Mecklenburg-Vorpommern verboten, Speckstein im Werk- und Kunstunterricht an Schulen zu verwenden. Das Bildungsministerium in Schwerin gab am Mittwoch bekannt, da von Speckstein möglicherweise eine Gefahr für die Gesundheit ausgehe, sei seine Verwendung im Unterricht ab sofort untersagt. Gesundheitsgefährdende Belastungen könnten selbst dann nicht ausgeschlossen werden, wenn Hersteller und Verkäufer Asbestfreiheit attestierten. Die üblichen Analysemethoden seien für den Nachweis geringster Mengen nicht geeignet, hiess es.
Da die Freisetzung von eventuell vorhandenen geringen Mengen Asbestfasern nur bei Bearbeitung des Materials geschehe, bestünden gegen das Aufbewahren beispielsweise von Speckstein-Exponaten keine Bedenken, erklärte das Ministerium. Als mögliche Alternative für das Modellieren im Werk- oder Kunstunterricht böten sich Gips, Tonschaum, Kalksandstein oder Gasbeton an.

Przy okazji widać jasno, że silikaty są materiałem uznawanym na równi z gazobetonami, ceramiką, gipsem itd.

Aleksandryta
26-04-2004, 17:12
Ania ulituj sie nie wszyscy szprehaja. przetlumacz na nasz gesi jezyk. pliz :D

ania
26-04-2004, 17:54
Powszechnie uznaje sie ja za material z najnizszej polki cenowej.

A to już kłamstwo. O, proszę:

http://ibw-bauplan.de/preise.htm



przetlumacz na nasz gesi jezyk. pliz

Już trzy Landy wycofały ze szkolnych zajęć majsterkowania materiał o nazwie Speckstein - po polsku ??? - ponieważ nie można wykluczyć jego szkodliwego wpływu na zdrowie, nawet jeśli producent ma atest azbestowy. Dlatego ministerstwo zaleciło, by dzieci majsterkowały w gipsie, piance, silikatach albo gazobetonie.

A skoro niemieckie dzieci mają dłubać palcami w silikatach a potem we własnym nosie - to nie może być szkodliwe!!!

a_kozak
26-04-2004, 18:31
Sledze ostatnie posty ale nie rozumiem co maja do tego informacje przedstawione przez Anie.Nie dziwie sie dzieciom ze dlubia w piance ,suporeksie lub zaprawie wapiennej 1:10.Nie moga tego robic przeciez w kamieniu naturalnym ,ceramice lub betonie.Pozatym ta strona internetowa co ma styropian do ceny silki.

ania
26-04-2004, 18:37
Oj kozak, przeczytaj jeszcze raz.

a_kozak
26-04-2004, 18:48
Przeczytalem i dalej nie rozumiem tych porownan.Zaczne chyba szukac w ceramice.Strach mnie ogarnal po tych postach,a szkoda bo silka jest najtansza.

ania
26-04-2004, 19:10
Dobra, ale robię to tylko przez wzgląd na moje kozackie korzenie!

1. Wirnik napisał, że to "najniższa półka cenowa". Dlatego - przykładowo wstawiłam porównanie kosztów wykonania ściany z silikatów i styrobetonu, z którego widać, że silikaty to nie jest najniższa półka cenowa. (Swoją drogą drogo u nich...)

2. Dell napisał o chorobach. Wirnik też. Miały być strony min. rolnictwa. Przejrzałam wszystkie niemieckojęzyczne strony o silikatach. Nie ma jednego słowa na ten temat. Jedynie te dzieci. Wstawiłam w ramach ciekawostki.

Capisci?
:wink:

Wakmen
26-04-2004, 19:39
Czyżby powstały dwa fronty?
Tylko spokojnie - bez nerwów. Na polskich stronach również jest problem aby znaleźć coś "szkodliwego" dla silikatów - wręcz niemożliwe. Z tymi zwierzakami to może coś pokręcili - dzisiaj jest rocznica wybuch elektrowni atomowej w Czernobylu więc może coś słyszeliście ale do końca nie wiecie o co tam chodziło?
Co do cen na zachodzie to podejrzewam, że siła robocza "tam" jest dużo droższa a może i inne czynniki wpływają na cenę silikatów (brak piasku kwarcowego albo występuje w bardzo niekożystnych warynkach wydobywczych)? Którz to wie?

a_kozak
26-04-2004, 20:09
Przegladnelem mase postow juz mi galy wysiadaja i nic.Kiedys cos napomknal mi moj znajomy ale nie zwrocilem na to uwagi,zapytam sie jutro o co to chodzilo.Co do odpowiedzi Ani to doszlem do innych wnioskow ,silka chyba za granica jest najtansza nawet jesli porownamy ja z styropianowymi lego.Ceny pozostalych materialow zwalaja z nog.Dlatego chyba tem 22% vat wprowadzili u nas aby troche wyrownac luke cenowa.

Wirnikowy Kozak von Dell
26-04-2004, 22:04
chialbym zaprotestowac przeciw herezjom gloszonym przez mego rodaka Pana Wirnika. najprzod musze jednak zaznaczyc, ze mam od 17 wiosny mego zycia mieszkam w Austrii a mam latek 97. nabylem tez ciutke ziemi - rowniez pod Zakopanem - jest tego ino 19km2 i musze przyznac ze ciezkawo w Austri wyhaczyc taka ziemie w jednym kawalku. doswiadczenia mam nie malo, bom magistrem farmacji a tez i prof.dr.inz. budownictwa ladowego i wodnego. Przykro mi, ale nie moge podac ilosci mych specjalizacji, bo moj rachmistrz ma wlasnie wolne, a ja sam tego nie zlicze. Do zeszlego roku przewodzilem firmie budowlanej, gdziem zatrudnial 47 osób z czego wszyscy to moi rodacy - Austriacy. Od tego roku zatrudniam juz 147 osob. A to dlatego wlasnie, ze budowac nam przyszlo osiedle 181 domow z silikatow. Nasz zlecedeniodawca minister jakis od zdrowia rzekl nam iz nie zamierza budowac getto i zakazal wszelkich innych materialow niz zdrowe, czyste i rowniotkie silikaty. Nawet ostatnie podwyzki cen na ten material go nie zrazily.
Ciesze sie jak dziecko na to inwestycyje. Bom w istocie jest nieco starawe juz, dorosle, ale dziecko. I z jednym sie tylko nie zgodze z Sz.P. wirnikiem - otoz sie nadmiernie moim dyplomem nie unosze, bo jakbym sie tym moim prof.dr.hab.mgr.inz. zaczol unosic to niechybnie bym ulecial jak baloon.

wawa1970
26-04-2004, 22:43
:P

Krystian
27-04-2004, 00:29
Ale się porobiło... :roll: :roll: :roll:
Dla mnie sprawą drugorzędną jest większa lub mniejsza popularność silikatów ,,za górami za lasami"... u mnie są bardzo popularne od wielu lat.
Nie będę też nikogo nazywał dziadem, dlatego, że wyda na materiały mniej pieniędzy niż ja.
Zauważyłem, że ostatnio na forum pojawiają się ,,rozwalacze wątków", taki ANONIMUS tylko jakoś tam podpisany... :-? , łatwo ich poznamy po tym, że:
- unikają konkretów,
- nie opisują doświadczeń w budowaniu swojego domu,
- są pełni agresji i zawsze na nie,
- nie dopuszczają myśli, że co dla nich jest oczywiste, dla innych może być zupełnie bez znaczenia,
- przeszkadza im, że kilku forumowiczów znalazło wspólny język i wymieniają swoje doświadczenia w danym temacie,
- nie interesuje ich zdanie innych forumowiczów, bo oni są tu tylko po to aby zaprezentować swoją kontr-rację,

No cóż, moi mili, są i tacy którzy spędzają życie głównie
na uprzykrzaniu życia innym... że im tak się chce... :roll: :roll: :roll:

Musiat
27-04-2004, 05:59
Piszesz że się zdziwiłeś ? A co ja mam powiedzieć jak mi architekt wyliczył ilosć cegieł na komin i wyszło mi mniej niż sąsiadowi który sie buduje na sąsiedniej działce i ma 1 komin mniej niż ja. :o Dopiero wtedy przyjrzałem się dokładnie projektowi i ze zdumieniem zobaczyłem że ścianki kominów są dopiero zaznaczone od poddasza a na parterze tylko zaznaczone otwory wentylacyjne w stropie. Niby jak zabuduję miejsce na kominek to będę miał od fundamentów ale już w kotłowni i wentylacyjny w kuchni nie mam jak zabudować. Po wyjaśnieniach u architekta dowiedziałem się że do tych otworów to przyłaczam sie przewodami lub dobudowuję sobie pustakami od fundamentów ale jest to opcja. bezpośrednio komin jest oparty na stropie i o dziwo zaakceptowali mi to w gminie - czy ktoś ma jeszcze taki projekt?
:P

MarcinU
27-04-2004, 08:58
DO STAŁYCH BYWALCÓW - Wydaje mi się, że daliśmy się wciągnąć w czyjąś grę, a wszystkie osoby kilkumailowe to prawdopodobnie ta sama osoba z bliżej nieokreślonym celem. Apleluję o całkowite olanie tego wątki i kontynuację naszych dotychczasowych rozważań. Howgh!

Krystian
27-04-2004, 09:40
Do Forumowiczów - jeżeli ktoś zapyta mnie o coś sensownego w swoim pierwszym poście, to też mu odpowiem :P ,
bo mnie i moich problemów przed rokiem nikt nie olał... :oops:
mimo, że miałem kilka postów... :roll: , tylko ja po prostu pytałem z pewnej niewiedzy o konkretne problemy... :wink:
Co do pieniaczy masz rację:
DAJEMY IM IGNORA !!!HOWGH !!!

alison
27-04-2004, 11:20
Do Krystiana,

Tygrysku :D Krystianie, głaszczę Cię niniejszym, bo sobie na to zasłużyłeś bez dwóch zdań - taki jesteś mądry, no i pomagasz innym co jest przecież sensem tego FORUM ! :D . Masz mądre wypowiedzi, doświadczenie w silikatach ogromne i jesteś dla mnie GURU :wink:! I dzięki, że będziesz odpowiedał nawet tym, którzy mają na sowim koncie 1 post! Cieszy mnie to bo ja mam ich tylko 40 a tym wątkiem jestem baaardzo zainteresowana i mam takie przekonanie, że nie zostawisz ludzi w potrzebie, z pytaniem zawieszonym w próżni !
Dziękuję też WSZYSTKIM pozostałym, którzy konstruktywnie prowadzą dyskusje na tym wątku!
Powiem tak, CV pana Wirnika zrobiło na mnie wrażenie :o , i to co pisła o chorobach też mnie zaciekawiło, może niepotrzebnie tak na niego naskoczyliśmy, chociaż ktoś trafnie zauważył, że chłop trafił na pechowy moment - to się zdarza i to nie koniec świata ! :wink: Więc jeśli Pan Wirnik się nie obraził to może podesłać kilka konkretów. Jak powiedział mój szef ANGLIK: " Nobody has monopol to be right", więc słucham Wszystkich, filtruję przez własne sito i dla siebie zostawiam to co uważam za mądre i wyważone. SORRY za przydługi post.
Pozdrawiam Tygryska :wink: i pozostałych FANÓW forumowania, A.

ania
27-04-2004, 14:49
a może i inne czynniki wpływają na cenę silikatów (brak piasku kwarcowego albo występuje w bardzo niekożystnych warynkach wydobywczych)? Którz to wie?

Dokładnie tak, Wakmen!
Wyczytałam na stronach niemieckiego ITB, że wyższa cena Silikatów w zachodnich Landach jest spowodowana tym, że dysponują piaskiem gorszej jakości i muszą stosować dodatkowy proces "czyszczenia", a to kosztuje.

bilbo
27-04-2004, 22:03
I przosze abys nie zasmiecal tego forum.

a kim Ty jesteś wawa, że w pierwszym poście prosisz kogoś, by forum nie zaśmiecał?
Okay-okay - wiem, że to nie jest Twój pierwszy post w tym wątku. Po prostu wciąż zmieniasz nicki, bo się nie możesz zdecydować. Masz prawo. Nikt tylko nie wie, czemu przeszkadzasz innym.

Oki-doki przychylam się do głosów innych i od tej pory Ignore dla awanturników.

pozdrowionka
Robert

MarcinU
28-04-2004, 08:34
Marcin nie daj się! Olej to i gdajmy dalej wg. starych zasad.

Dziś złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę. I teraz grzecznie czekam ... 8)

Marcin Czyczerski
28-04-2004, 11:07
Marcin nie daj się! Olej to i gdajmy dalej wg. starych zasad.

Dziś złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę. I teraz grzecznie czekam ... 8)

Pewnie dwa tygodnie i dostaniesz decyzję.... Fajny moment... Człowiek tylko czeka na ten moment, kiedy skończy się papierologia i pójdze to wszystko do urzędu...

Przypomnij się Paniom ze Starostwa po 3 dniach... Będą wiedzieć, że mają klienta, który może być "namolny" więc może lepiej go spławić i wydać decyzję....

U mnie dzisiaj moi poczciwcy wyciągnęli ścianki fundamentowe, a Silka już jedzie powoli na placyk...

Powiedz mi budujesz domek w całym systemie Silki? Bierzesz też nadproża i bloczki wentylacyjne?

MarcinU
28-04-2004, 11:24
Powiedz mi budujesz domek w całym systemie Silki? Bierzesz też nadproża i bloczki wentylacyjne?

Nadproża chcę zrobic z Silki U (te, które się da). Bloczki wentylacyjne chyba sobie odpuszczę. Mam komin Schiedla więc przy kominie pewnie zrobie systemowy albo puszczę rurę spiro. Pozostałe raczej z rury, ale jeszcze pomyślę. Taka wentylacja z bloczków jest potem nie do ruszenia, a rurę zawsze można przestawić ...

Marcin Czyczerski
28-04-2004, 19:50
Powiedz mi budujesz domek w całym systemie Silki? Bierzesz też nadproża i bloczki wentylacyjne?

Nadproża chcę zrobic z Silki U (te, które się da). Bloczki wentylacyjne chyba sobie odpuszczę. Mam komin Schiedla więc przy kominie pewnie zrobie systemowy albo puszczę rurę spiro. Pozostałe raczej z rury, ale jeszcze pomyślę. Taka wentylacja z bloczków jest potem nie do ruszenia, a rurę zawsze można przestawić ...

Właśnie, właśnie coś w tym jest... Ci, co sprzedawali mi Silkę odradzali mi bloczki wentylacyjne Silki, jak również ... nadproża...

Wiem, że to nie ten wątek, ale spora banda pajaców /a może tylko jeden/ i tak go już wypaczyła, ale powiedz mi przy okazji, jak organizujesz "odpowietrzenie" instalacji kanalizacyjnej? Robisz osobny pion w Schiedlu?

MarcinU
29-04-2004, 08:36
Właśnie, właśnie coś w tym jest... Ci, co sprzedawali mi Silkę odradzali mi bloczki wentylacyjne Silki, jak również ... nadproża...

Ha! A mnie nadproża polecano z uwagi na jednolitość materiału na ścianie i brak potencjalnych pęknieć tynku na nadprożach, co może się zdarzyc przy cienkowarstwowym tynku i różnych materiałach (żelbet, siikat)


Wiem, że to nie ten wątek, ale spora banda pajaców /a może tylko jeden/ i tak go już wypaczyła, ale powiedz mi przy okazji, jak organizujesz "odpowietrzenie" instalacji kanalizacyjnej? Robisz osobny pion w Schiedlu?

A tu nic. Architekt polecił mi zaworki kierunkowe do napowietrzania kanalizy. Kończysz rurę za kibelkiem i montujesz takiego gżdyla co zasysa powietrze a nie puszcza smrodku. I nie trzeba wywiewki. Pogadam jeszcze z "rurarzami" co oni na to ale mnie się pomysł podoba - po co rurę nad dach ciągnąć?

Marcin Czyczerski
29-04-2004, 11:23
Daj mi znać coś więcej na czym to polega...

Ciekawa sprawa...

awt
29-04-2004, 11:33
Też bym takie coś chciał, bo już miałem puszczać rurę ...

Wakmen
29-04-2004, 12:36
Zakładałem ten wątek w celu wymiany informacji i doświadczenia w budowaniu silikatami więc proszę wszystkich pełnych energii i niewyżytych aby nie pyskowali i brzydko się nie rozpisywali. Nie chciałbym aby osoby zainteresowane tą dziedziną budownictwa pouciekały i był koniec tego wątku.
Z góry dziękuję.
Ja też zakupiłem nadproża U-18 i myślę, że nie są one aż tak złe. Zastanawiam się tylko z czego wykonać komin. Cegły pełnej? Drogo i dużo roboty a i ryzyko dobrego wykonania małe. Kształtki silikatowe czy ceramiczne? Jakie? A komin dymowy z czego?
Macie jakieś propozycje w technologi silikatowej?

bilbo
29-04-2004, 13:04
Nasz wykonawca, budujący z Silki chętnie i w sposób raczej przemyślany, stawia nam kominy dymowe (do kominków) z wkładami Schiedla. Do kanałów wentylacyjnych stosuje pustaki wentylacyjne silki. Nadproża daje zwykłe betonowe.

pozdrawiam
Robert

MarcinU
29-04-2004, 13:30
Ja mam komin Schiedla w całości Rondo Plus (tzn wkład i pustaki). Natomiast mam problem z nadprożami bo nie do końca podobają mi sie wyliczenia z mojego projektu. Macie jakieś wnioski jak to wykonać (np. maksymalne długosci przy 4 prętach zbrojeniowych itp)

awt
29-04-2004, 15:57
Mnie podoba się poujoulat (483 zł /1,2 m) dwuścienny stalowy + koszty przejść systemowych przez strop (81 zł) i przejść dachowych (400 zł) lub nasady kominowej (tu już podobno drogo bo 2000 zł lub więcej)
Będę robił silką na klej, mnóstwo wełny i ogrzewanie elektryczne. A w przyszłości jak zdobędę kasę to postawię kominek i wtedy można taki poujoulat dokupić i czysto zamontować. Na etapie budowy nie muszę żadnego komina budować, (wentylację chcę mieć mechaniczną).

Krystian
29-04-2004, 16:31
Architekt polecił mi zaworki kierunkowe do napowietrzania kanalizy. Kończysz rurę za kibelkiem i montujesz takiego gżdyla co zasysa powietrze a nie puszcza smrodku. I nie trzeba wywiewki. Pogadam jeszcze z "rurarzami" co oni na to ale mnie się pomysł podoba - po co rurę nad dach ciągnąć?
Mnie się też ten pomysł podoba... :P

Co do kominów to:
wentylacyjne mam z kształtek ceramicznych omurowanych dokoła bloczkami silikatowymi, a nad dachem klinkierem,w jednej z nich rura kwasoodporna do spalin z pieca gazowego,
dymowe mam z cegły ceramicznej pełnej obudowanej klinkierem.

mifim
30-04-2004, 08:32
Jestem ciekaw czy ktoś stosował bloczki silikatowe do ścian fundamentowych.
Mifim

RafaelS
30-04-2004, 09:30
mifim u mnie z silikatow jest piwnica ponad metr w ziemi juz dwie zimy i nic zlego sie nie dzieje. Izolacja z papy na lawie, folia z wypustkami i dalej styropian na zewnatrz. Aktualnie stan surowy otwarty.

MarcinU
30-04-2004, 15:56
Dyskusje na temat bloczków wentylacyjnych zinspirowały mnie do zastanowienia się nad takim pomysłem: a może by tak kanał wentylacyjny "wpuścić" w ścianę? Blok wentylacyjny to 24x24x19. Jakbym zrobił tak:

|-------|-------|
---------| | |-------------------
| | |
| | |
---------|-------|-------|------------------
tworząc wewnątrz ścian 2 kanały wentylacyjne to jak sądzicie będzie OK?
Jak w tym wypadku usztywnić ścianę? Jak to wyprowadzić na poddaszu - murować do samej góry czy dalej dać rurę spiro i dachówkę wentylacyjną?

rafalg
30-04-2004, 17:01
MarcinU - też się nad tym zastanawiałem, alekonkretnej odpowiedzi nie mam. Czekam z Tobą na propozycje i doswiadczenia forumowiczów.

Marcin Czyczerski
30-04-2004, 18:38
Dyskusje na temat bloczków wentylacyjnych zinspirowały mnie do zastanowienia się nad takim pomysłem: a może by tak kanał wentylacyjny "wpuścić" w ścianę? Blok wentylacyjny to 24x24x19. Jakbym zrobił tak:

|-------|-------|
---------| | |-------------------
| | |
| | |
---------|-------|-------|------------------
tworząc wewnątrz ścian 2 kanały wentylacyjne to jak sądzicie będzie OK?
Jak w tym wypadku usztywnić ścianę? Jak to wyprowadzić na poddaszu - murować do samej góry czy dalej dać rurę spiro i dachówkę wentylacyjną?

Ja mam tak w projekcie, ale nie wiem, jak to będzie wyglądać w realizacji...

Wiem, ze nad stropem ma być rura w jakiejś otulinie, żeby się nie skraplało w środku... i nie tworzył się grzybek... Tak mi powiedzieli w moim MTM'ie...

Czekam Marcin, co wyjdzie z Twojej inspiracji ;-)

Udanego odpoczynku!

Wakmen
01-05-2004, 19:46
Marcinie na budowach z Ytongu widziałem takie rozwiązanie jakie opisujesz i chyba jest OK (ale ściana i kształtki były jednakowej grubości). Po długim weekendzie przedyskutuję sprawę kominów a wszczególności takie rozwiązanie z moim kierownikiem. Dam znać jeżeli ktoś z Was mnie nie wyprzedzi :wink: .

Krystian
01-05-2004, 23:05
Dyskusje na temat bloczków wentylacyjnych zinspirowały mnie do zastanowienia się nad takim pomysłem: a może by tak kanał wentylacyjny "wpuścić" w ścianę? Blok wentylacyjny to 24x24x19. Jakbym zrobił tak:

|-------|-------|
---------| | |-------------------
| | |
| | |
---------|-------|-------|------------------
tworząc wewnątrz ścian 2 kanały wentylacyjne to jak sądzicie będzie OK?
Jak w tym wypadku usztywnić ścianę? Jak to wyprowadzić na poddaszu - murować do samej góry czy dalej dać rurę spiro i dachówkę wentylacyjną?

Zacznę od końca - konstrukcyjnie na poddaszu będzie kłopot, jeszcze większy nad dachem, chyba, że jak piszesz zrezygnujesz z komina, ale mam obawy co do prawidłowości działania kanału wentylacyjnego zakończonego...dachówką wentylacyjną... :roll:
...ścianę usztywnić można kotwami, ale z jednej strony prostomi, z drugiej zaś wyginanymi, aby nie wchodziły w otwór.
Zyskujesz niewątpliwie na powierzchni wszystkich pomieszczeń, przez które przechodzić ma komin wentylacyjny.
Pytałeś kierownika budowy???

Robur
05-05-2004, 16:09
A można się spytać jaki klej wam ostatnio przywozili ? Czy oryginalny tzn. systemowy klej SILKA ,czy może jakieś zamienniki ?

Gierga
07-05-2004, 16:52
Pytanie do silikowców:

Jakiej firmy kupowaliście klej ???? i w jakiej cenie???

Słyszeliście coś o Vario G cena 30 zeta za wór 25kg. Tylko, że z tego co czytam to ludzie kupują klej w granicach 15 zeta za podobną ilość.

Pomóżcie!!!!

wg
07-05-2004, 17:09
alpol po 13,9 zł za 25 kg. www.alpol.pl

Wakmen
09-05-2004, 07:52
Ja tak jak Marzek instalację elektryczną mam zamiar prowadzić dołem. W moim przypaodku będzie to w peszlach pomiędzy legarami, bez rzadnych puszek u góru ściany.

ALF
09-05-2004, 16:41
Co to jest SILKA?

Wakmen
09-05-2004, 18:05
Co to jest SILKA?
Zajrzyj tutaj (http://www.xella.pl/html/pol/pl/index.php).

Dyskusje na temat bloczków wentylacyjnych zinspirowały mnie do zastanowienia się nad takim pomysłem: a może by tak kanał wentylacyjny "wpuścić" w ścianę? Blok wentylacyjny to 24x24x19. Jakbym zrobił tak:

|-------|-------|
---------| | |-------------------
| | |
| | |
---------|-------|-------|------------------
tworząc wewnątrz ścian 2 kanały wentylacyjne to jak sądzicie będzie OK?
Jak w tym wypadku usztywnić ścianę? Jak to wyprowadzić na poddaszu - murować do samej góry czy dalej dać rurę spiro i dachówkę wentylacyjną?
W projekcie (na parterze) mam 4 kanały wentylacyjne i pomiędzy nimi jeden dymowy i wszystko wykonane z pełnej cegły. Po ostatnie rozmowie z kierownikiem zaproponował wykonanie kanałów wentylacyjnych z czego chcę a dymowy z cegły pełnej i wkładu żaroodpornego lub zestawu Szheidla lub podobny ale ostrzegł, że są cholernie drogie. Cały komin nad dachem z klinkierówki.

NOTO
09-05-2004, 20:22
Hallo, puk, puk.
Jest tam ktoś? Wszyscy dookoła wiedzą co to jest, znają zalety i wady ale czy nik nie budował w tej technologii? Nie chce mi się wierzyć.


Własnie wczoraj oglądałem dom wybudowany w takiej technologii. Stan surowy zamknięty. Wyglądał dobrze (wykonawca Skanska). Teraz tylko obawiam się osadzania tam instalacji .... SILKA to twardy materiał ...
Jeszcze nie wiem jakich narzędzi do tego użyć .

MarcinU
10-05-2004, 14:47
W projekcie (na parterze) mam 4 kanały wentylacyjne i pomiędzy nimi jeden dymowy i wszystko wykonane z pełnej cegły. Po ostatnie rozmowie z kierownikiem zaproponował wykonanie kanałów wentylacyjnych z czego chcę a dymowy z cegły pełnej i wkładu żaroodpornego lub zestawu Szheidla lub podobny ale ostrzegł, że są cholernie drogie. Cały komin nad dachem z klinkierówki.

Ja dymowy kupiłem Schiedla Rondo Plus za 7,66m zapłaciłem niecałe 2500 zł za komplet (pustaki, rury, wyczystka itp).

aishan
12-05-2004, 10:35
Ja dymowy kupiłem Schiedla Rondo Plus za 7,66m zapłaciłem niecałe 2500 zł za komplet (pustaki, rury, wyczystka itp).
Ja przy podobnej wysokości [ok. 7,80m] kupiłem komin podobny do Schiedla - firmy Eco-Zapel z Wrocławia - za kompletny system - rury, wełna, kit kwasoodporny do łączenia rur, pustaki keramzytowe zapłaciłem ok. 1750zł. Pustaki mają też dodatkowo jedną przegrodę do systemu wentylacyjnego.
Pozdrawiam Aishan

Robur
18-05-2004, 19:26
Czy juz nikt nie buduje z SILKI oprocz mnie ?

aishan
18-05-2004, 19:30
Generalnie z silikatów to ja buduję, ale nie z Silki, tylko z bloczków z Kluczy.

wg
18-05-2004, 20:57
Robur, chyba nie ma czegoś takiego jak klej silka. Każdy hurtownik proponuje ci jakąś zaprawę do silikatów. Ja miałem przeważnie propozycje kupna alpolu, ale też atlasa Kb15.

brachol
19-05-2004, 14:17
a jak to jest ze sciana kolankowa? trzeba ja jakos dodatkowo wzmacniac jezeli sie buduje z silikatow? wyskokosc scianki 110 cm

BK
19-05-2004, 15:10
Generalnie z silikatów to ja buduję, ale nie z Silki, tylko z bloczków z Kluczy.

I jak znajdujesz?
Mam ofertę z hurtowni - dobry materiał?
Spotkałam się z opinia że bardziej warto z oryginalnej Silki bo gładsza, można przyoszczędzić na tynku - od wewnątrz wystarczy cienki gips.

Mam jeszcze jedno pytanie - w projekcie mam ławy 40-tki pod beton komórkowy 24 + docieplenie.
Czy jak zmienię ściany na silikat 24 to muszę przeliczać te fundamenty?
Wykonawcy namawiają na 60-tkę tak czy inaczej ale chyba byłyby za szerokie - trochę szkoda kasy. Czy wg was te ławy wystarczą?

JarL
19-05-2004, 16:17
Kiedyś próbowałem sprawdzić ile ściana z SILKI M18 będzie cięższa od BK 24 cm i wyszło mi że dwukrotnie.
U mnie akurat ławy są 60 cm + 'podbeton' - to raczej :wink: wytrzyma wg majstra. Natomiast kierownik zwrócił uwagę na ścianki działowe na piętrze. Tam gdzie nie ma oparcia na ściance z parteru, a jest na podciągu - będzie BK aby nie zmieniać obliczonej konstrukcji stalowej.

Wakmen
19-05-2004, 17:27
[quote=aishan]... Mam jeszcze jedno pytanie - w projekcie mam ławy 40-tki pod beton komórkowy 24 + docieplenie.
Czy jak zmienię ściany na silikat 24 to muszę przeliczać te fundamenty?
Wykonawcy namawiają na 60-tkę tak czy inaczej ale chyba byłyby za szerokie - trochę szkoda kasy. Czy wg was te ławy wystarczą?
Ja będę miał M18 i ławy 60. Kierownik też takie zalecał a w Twoim przypadku napewno 60 cm.

Wakmen
19-05-2004, 17:30
a jak to jest ze sciana kolankowa? trzeba ja jakos dodatkowo wzmacniac jezeli sie buduje z silikatow? wyskokosc scianki 110 cm
Ja w mam podobnie i wieniec będzie wzmocniony pionowymi zbrojeniami co 130 cm 4 prętami fi 12 i strzemionami fi 6 co 25cm.

Robur
19-05-2004, 21:17
Do wg: z tym klejem systemowym, to zmylily mnie materialy propagandowe. Oczywiscie uzywam Alpolu.

Marcin Czyczerski
20-05-2004, 07:40
Witam wszystkich,

Silka jedzie do mnie na plac...

... a ja dalej nie zdecydowałem się, czy klej, czy zaprawę...?

Mój wykonawca sugeruję, że taniej i jemu wygodniej....
... a i tak do pierwszej warstwy używać trzeba zaprawy...

Klej czy zaprawa?

Setnik
20-05-2004, 08:22
Witam wszystkich,
Klej czy zaprawa?

Murując na klej pamiętaj o wiekszym zużyciu Silki (15,3 zamiast 14,7 szt./m2). U mnie z kolei murarze zużyli znacznie więcej kleju niż wynikało to z KNR wydanego przez Xellę, dokładnie jeszcze nie sprawdzałem o ile, ale szacuję że zużycie kleju (Alpol AZ 110, Ryczek 13 zł/25 kg) mogło być większe nawet o 50%. Mimo wszystko bez wahania ponownie wybrał bym klej, wykorzystana jest wtedy jedna z zalet Silki - precyzja wymiarów bloczków. Ściana jest równa i gładka, z pewnościa tynk nie bedzie musiał być zbyt gruby.

Pozdrawiam

Robur
20-05-2004, 13:44
Wyliczono mi zuzycie kleju na 50 workow, a wyjdzie ok. 80. Roznica ta wynika z faktu, ze rzeczywiste wymiary bloczkow nieco roznia sie od tych z materialow propagandowych tzn. 19 cm i wahaja sie w granicach 18.9 - 19.5 cm.Oczywiscie moi majstrowie uzywali dozownika.Jednak glowny majster twierdzi,ze klei duzo lepiej wiaze niz zaprawa.Pozdrawiam.

Marcin Czyczerski
20-05-2004, 14:29
Wyliczono mi zuzycie kleju na 50 workow, a wyjdzie ok. 80. Roznica ta wynika z faktu, ze rzeczywiste wymiary bloczkow nieco roznia sie od tych z materialow propagandowych tzn. 19 cm i wahaja sie w granicach 18.9 - 19.5 cm.Oczywiscie moi majstrowie uzywali dozownika.Jednak glowny majster twierdzi,ze klei duzo lepiej wiaze niz zaprawa.Pozdrawiam.

Hej 80 worków na ile palet Silki? 80?

Wakmen
03-06-2004, 20:00
Oj chyba wszyscy budują bo taki przestój w tym wątku.

RYDZU
04-06-2004, 06:16
A jak z ławami fundamentowymi?
Konkretnie chodz mi o to, że w projekcie mam ławy szerokości 90 cm i grubości 40 ze zbrojeniem 4x12 - i tak się zastanawiam czy wystarczy?
Stanie na tym w końcu prawie 8 metrów ścian z silikatów... :-?

pozdrawiam silikatowców

rafalg
04-06-2004, 06:55
Jestem właśnie na etapie poszukiwaniu kleju do silikatów (ja buduje z silikatów Oastrołęka), Czy żeczywiści Alpol AZ110 jest jedynym klejem polecanym (13zl/25kg) , czy może są inne propozycje? :-?

wg
04-06-2004, 07:21
Atlas KB15 też się nadaje ale nie jest biały.

henzo
04-06-2004, 11:46
Alpol AZ 110 jest świetny, nie ma co marudzić.
Co wybrać-klej czy zaprawę tradycyjną? PROPONUJĘ TYLKO KLEJ, czysto,równo i mocno.

Marcin Czyczerski
04-06-2004, 13:58
Jestem właśnie na etapie poszukiwaniu kleju do silikatów (ja buduje z silikatów Oastrołęka), Czy żeczywiści Alpol AZ110 jest jedynym klejem polecanym (13zl/25kg) , czy może są inne propozycje? :-?

Alpol za 13 zł??? Ja płacę 18 zł i jestem szczęśliwy, że to dość tanio...

wg
04-06-2004, 14:22
Ja płaciłem 12 zł za 25 kg. Firma TIM z Bartyckiej. Najlepiej zadzwonić do Alpolu i zapytać o hurtownię w swojej okolicy.

ania
04-06-2004, 15:28
Chłopaki!!!

A czy któryś z was budował silką na płycie fundamentowej?

aishan
04-06-2004, 17:43
I jak znajdujesz?
Mam ofertę z hurtowni - dobry materiał?
Spotkałam się z opinia że bardziej warto z oryginalnej Silki bo gładsza, można przyoszczędzić na tynku - od wewnątrz wystarczy cienki gips.

Mam jeszcze jedno pytanie - w projekcie mam ławy 40-tki pod beton komórkowy 24 + docieplenie.
Czy jak zmienię ściany na silikat 24 to muszę przeliczać te fundamenty?
Wykonawcy namawiają na 60-tkę tak czy inaczej ale chyba byłyby za szerokie - trochę szkoda kasy. Czy wg was te ławy wystarczą?
Witam! Sorki za zwłokę!
Co do materiału to właśnie skończyli fundamenty i jak nic nie stanie na przeszkodzie to będę miał pierwsze bloczki na budowie pod koniec przyszłego tygodnia. Ale Krystian z nich budował i był zadowolony i polecał. Co do gładkości - to się nie będę wypowiadał, choć sądzę, że to bez różnicy. Ławy radzę dokładnie sprawdzić, a przy wysokich to i dozbroić. Aha ja też kupowałem w hurtowni, bo tam taniej niż bezpośrednio w wytwórni. Pozdrawiam Aishan

brachol
04-06-2004, 17:56
a nei wiecie przypadkiem czy jak dam strop drewniany to zrekompensuje to wiekszy ciezar silikatow w stosunku do ceramiki?

Wakmen
04-06-2004, 21:29
Jestem właśnie na etapie poszukiwaniu kleju do silikatów (ja buduje z silikatów Oastrołęka), Czy żeczywiści Alpol AZ110 jest jedynym klejem polecanym (13zl/25kg) , czy może są inne propozycje? :-?

Alpol za 13 zł??? Ja płacę 18 zł i jestem szczęśliwy, że to dość tanio...
A ja widziałem cenę 15,90 i jak nie dostanę tańszego to się skuszę.

Wakmen
04-06-2004, 21:33
A jak z ławami fundamentowymi?
Konkretnie chodz mi o to, że w projekcie mam ławy szerokości 90 cm i grubości 40 ze zbrojeniem 4x12 - i tak się zastanawiam czy wystarczy?
Stanie na tym w końcu prawie 8 metrów ścian z silikatów... :-?
Ja mam w projekcie (i takie robię) ławy szerokości 60 cm i wysokości 10 cm chudziaku + 35 cm B20 zbrojonego tak jak Ty i kierownik powiedział , że to wystarczy (a projekt był robiony pod ceramikę).

Robur
05-06-2004, 16:09
Ja natomiast mialem rowniez projekt robiony pod ceramike ( niejaki Porotherm 44 P+W ) .Na spodzie mialo byc 10 cm chudziaka, a lawy 60x30 cm zbrojone 4x12.I tak zostawilem. Dalem jedynie B 20 zamiast B 15 na co moj majster stwierdzil, ze to wyrzucanie pieniedzy w bloto.Zmiane materialu na sciany (SILKA M 24) i wynikajace stad zmiany obciazen konsultowalem oczywiscie z najwiekszymi autorytetami.Dom jest parterowy z poddaszem nieuzytkowym.Pozdrawiam.

Krystian
06-06-2004, 07:04
A jak z ławami fundamentowymi?
Konkretnie chodz mi o to, że w projekcie mam ławy szerokości 90 cm i grubości 40 ze zbrojeniem 4x12 - i tak się zastanawiam czy wystarczy?
Stanie na tym w końcu prawie 8 metrów ścian z silikatów... :-?
Ściany trójwarstwowe zewnętrzne o grubości prawie 50cm stoją na fundamencie o szerokości 70cm i wys. 40cm, zbrojone podobnie - 4xfi12 żebrowany, strzemiona co 25-30cm, pod ścianami wewnętrznymi szerokość fundamentu wynosi 50cm. Tu trochę widać:

http://foto.onet.pl/upload/12/12/_241820_n.jpg

henzo
06-06-2004, 16:09
A jaka to różnica-płyta czy fundament.
Oczywiście mam na myśli sposób murowania.

ania
07-06-2004, 14:24
A jaka to różnica-płyta czy fundament.
Oczywiście mam na myśli sposób murowania.


Sposób murowania - ten sam. Ja miałam na myśli raczej ciężar silikatów i wynikające stąd wymagania dla posadowienia ścian. Czy płyt pod silikaty nie trzeba jakoś szczególnie zbroić???

kordo
07-06-2004, 21:26
Pozwolę sobie przyłączyć się do pytań o fundamenty - mianowicie w projekcie mam szerokość ław 45 cm przewidzianych dla MAXa, a chcemy budowac z silki M24. Poradzcie, czy tak wystarczy czy trzeba ten fudament jakos dodatkowo powiększać ? (architekt adaptujacy projekt twierdzi że jest OK :-? ).
Po przeczytaniu postów powyżej ogarnęła mnie wizja zapadającego się lub zwalajacego na głowę silikatowego domku ...

RYDZU
08-06-2004, 06:16
Konsultowałem moje monstrualne jak się okazuje ławy (90 szer i 40 wys)
z kilkoma niezależnymi osobami. I wychodzi z tych konsultacji że zrobię
ławy węższe - bo te moje chyba przyjęto na grunty ze szkodami górniczymi.
Najszersze ławy jakie spotkałem to były 70-tki. :-?
Mam jeszcze prawie miesiąc, więc mogę sobie pozwolić na zastanawianie
i analizę na spokojnie. Po weekendzie poznamy ostateczną decyzję
- podejmiemy ją wspólnie z kierownikiem i projektantem.

pozdrawiam

miwol
09-06-2004, 11:48
Te dywagacje zakończyłby pewnie jednym zdaniem jakiś konstruktor budowlany z krwi i kości, jednak jeśli można to dorzucę tu trochę mojej filozofii :)

Wylałem ławy wczoraj, są to pierwsze ławy w moim życiu... więc trudno mnie nazwać fachowcem. Niemniej popytałem konstruktora o reguły rządzące kształtem ław i oto co mi powiedział: W domu ze stropem betonowym (lanym, teriva, itp.) ławy pod wewnętrzne ściany nośne powinny być szersze niż pod zewnętrzne. Ciężar przenoszony na nie pochodzi ze stropu położonego po dwóch stronach takiej wewnętrznej ściany, a więc jest większy niż ciężar przenoszony na ławę przez ścianę zewnętrzną. Z kolei nacisk dachu przenosi się na ściany zewnętrzne i stąd one również powinny mieć odpowiednią, wyliczoną szerokość. Moje ławy zewnętrzne mają 70 cm a wewnętrzna 80 cm.

Krystian, jaki budujesz dom, że wewnętrzne ławy masz tylko 50 cm?

BK
09-06-2004, 11:51
Pozwolę sobie przyłączyć się do pytań o fundamenty - mianowicie w projekcie mam szerokość ław 45 cm przewidzianych dla MAXa, a chcemy budowac z silki M24. Poradzcie, czy tak wystarczy czy trzeba ten fudament jakos dodatkowo powiększać ? (architekt adaptujacy projekt twierdzi że jest OK :-? ).
Po przeczytaniu postów powyżej ogarnęła mnie wizja zapadającego się lub zwalajacego na głowę silikatowego domku ...

Ja też nie bardzo się orientuję ale mamy ten sam problem. Może szerokość ław będzie OK, ale ich wysokość powinna zostać zwiększona?

MarcinU
09-06-2004, 13:10
Jestem właśnie na etapie poszukiwaniu kleju do silikatów (ja buduje z silikatów Oastrołęka), Czy żeczywiści Alpol AZ110 jest jedynym klejem polecanym (13zl/25kg) , czy może są inne propozycje? :-?

Alpol za 13 zł??? Ja płacę 18 zł i jestem szczęśliwy, że to dość tanio...

Wstyd się przyznac, ale płaciłem 12,50 za worek ...

MarcinU
09-06-2004, 13:13
Te dywagacje zakończyłby pewnie jednym zdaniem jakiś konstruktor budowlany z krwi i kości, jednak jeśli można to dorzucę tu trochę mojej filozofii :)

Wylałem ławy wczoraj, są to pierwsze ławy w moim życiu... więc trudno mnie nazwać fachowcem. Niemniej popytałem konstruktora o reguły rządzące kształtem ław i oto co mi powiedział: W domu ze stropem betonowym (lanym, teriva, itp.) ławy pod wewnętrzne ściany nośne powinny być szersze niż pod zewnętrzne. Ciężar przenoszony na nie pochodzi ze stropu położonego po dwóch stronach takiej wewnętrznej ściany, a więc jest większy niż ciężar przenoszony na ławę przez ścianę zewnętrzną. Z kolei nacisk dachu przenosi się na ściany zewnętrzne i stąd one również powinny mieć odpowiednią, wyliczoną szerokość. Moje ławy zewnętrzne mają 70 cm a wewnętrzna 80 cm.

Krystian, jaki budujesz dom, że wewnętrzne ławy masz tylko 50 cm?

No i to sie zgadza. Ja mam (jak pamiętacie stropy mam drewniane czyli stosunkowo lekkie) ławy wewnętrzne 80 cm, zewnętrzne "dłuższe" (opieraja się tam belki stropowe) 50 cm, zew. boczne 40 cm. wysokość 40 cm. Beton B-15 zbrojony 4 prętami.

kordo
09-06-2004, 17:39
Nawiązując do powyższych rozważań o zewnętrznych i węwnetrznych ławach dodam, że mój domek nie ma wewnętrznych ścian nosnych, tylko 4 słupy. Strop monolityczny. Czy to wszystko ( szer. ław, przypomnę 45 cm ) nie zawali mi sie na głowę?

Krystian
09-06-2004, 18:34
Krystian, jaki budujesz dom, że wewnętrzne ławy masz tylko 50 cm?
... :roll:
Czy to mało??? Ściany wewnętrzne w piwnicy mają szerokość 20 cm
(z bloczków betonowych) nie rozumiem po co szersze ławy niż 50cm, przy ich wysokości 40cm ... ???
Piwnica i tak jest mocna jak schron przeciwatomowy... 8)
Żebyś TY widział jakie ławy widziałem w różnych domach w sąsiedztwie.... :-? :-? :-?

bart_us
14-06-2004, 10:57
A ja nadal nie wiem czy Silke murować na klej czy na tradycyjną zaprawę. Co chwila spotykam się z inną opinią i choć skłaniam się ku klejowi to co chwila mi to z głowy wybijają konstruktor, majster itp.
I co Wy na to.

kordo
14-06-2004, 11:29
Mam jeszcze pytanie niejako przy okazji: czy zmiana technologii musi byc odnotowana w projekcie przez adaptujšcego architekta i czy ma on w zwišzku z tym obowiazek zadbać o obecnoœć wszystkich nowych obliczeń?
Pozdrawiam.

pattaya
14-06-2004, 16:52
Do Wakmen.
Pogubiłem się.Czy ktoś Ci odpowiedział na pytanie dotyczące montażu rolet?

pattaya
14-06-2004, 16:56
No i najważniejsze.Jutro idę targować się o cenę Silki.Fabrykę mam 5-6km od budowy.Ile można teraz im urwać?Próbował ktoś ostatnio?

Wakmen
14-06-2004, 18:47
Na Forum w sprawie rolet to raczej żadnych konkretnych informacji nie uzyskałem ale sam szperałem i dowiadywałem się u różnych osób i ... w końcu zrezygnuję z rolet zewnętrznycj na rzecz okien antywłamaniowych. Będzie taniej , beazpieczniej i nikt nie będzie wiedział , że z domu zrobiłem twierdzę nie do zdobycia. Rolety nie są żadną barierą dla włamywacz a tym bardzie dają znak , że nikogo nie ma w domu. a co do szyb antywłamaniowych to daje do myślenia.

pattaya
14-06-2004, 18:54
Jakie szyby zastosujesz?P3 czy P4?

Wakmen
14-06-2004, 19:11
Co do tych nazw to jeszcze ich nie opanowałem ale szyba jest potrójnie klejona i dostać się przez nią można tylko bardzo ostrą i ciężką siekierą wycinąjąc otwór :D .

Gierga
14-06-2004, 19:30
A ja nadal nie wiem czy Silke murować na klej czy na tradycyjną zaprawę. Co chwila spotykam się z inną opinią i choć skłaniam się ku klejowi to co chwila mi to z głowy wybijają konstruktor, majster itp.
I co Wy na to.

bart_us radzę klejem, wygląda estetycznie i wcale nie wychodzi tak drogo jak to niektórzy przesadzają. Jestem w połowie budowy domu. Mam już postawione ściany z zaprawą klejową. Nie żałuję bo wygląda to o wiele lepiej niż na cement.

Radzę Ci abyś się porządnie zastanowił :D

pattaya
14-06-2004, 19:33
Gierga,czy Twój dom był zaprojektowany w tej technologii?Czy zmieniałeś(-aś)?

Gierga
14-06-2004, 19:55
pattaya - mój dom nie był zaprojektowany w tej technologii....wg projektu materiałem budulcowym jest porotherm 25 i styropian 14 na zaprawę cementową :)

pattaya
14-06-2004, 20:03
I nie miałaś żadnych problemów?Mój domek(Pola z Archipelagu) jest zaprojektowany w Ytongu 36,5.Ja chcę zrobić w Silce 18cm.No i muszę pozmieniać wieńce(to nie problem),trzpienie(już większy),sprawdzić,czy strop utrzyma cięższe ścianki działowe ,zmienić fundamenty(kiepska nośność gruntu).Napisz coś,co mnie podtrzyma na duchu.To ważne bo dzisiaj uprawomocniłem pozwolenie na budowę i potrzbuję potężnego kopniaka.

Gierga
14-06-2004, 20:10
pattaya - buduję z silikatów ściany zewnętrzne mam z 18 (buduję z silikatów Ostrołęka) oraz działowe z 12. Bloczki posiadają w środku dziurki :lol:
Jedyną zmianą jest to, że musiałam wylać szersze ławy fundamentowe, nie 50, tylko 60-70. Oprócz tego powierzchnia wewnętrzna została powiększona na rzecz ściany 18, a nie tak jak w projekcie porotherm 25.

Ocieplenie będe robiła ze styropianu 15 cm.

Projekt oczywiście skonsultowany z moim kierownikiem budowy ;)

RYDZU
14-06-2004, 20:13
No i najważniejsze.Jutro idę targować się o cenę Silki.Fabrykę mam 5-6km od budowy.Ile można teraz im urwać?Próbował ktoś ostatnio?

No to masz szansę może cos urwać. W moim przypadku rozmowy zakończyłem na etapie pierwszej negocjacji cen.
Warunki zaoferowali mi fatalne. Kaucja za palety 13pln+vat (w moim przypadku prawie 3000 ciężkiej do upilnowania kasy - palety lubia ginąć, lub sa doskonałym opałem). Cena tez nie była wcale satysfakcjonująca - powielkich bólach dotyczących transportu z HDS - wyszła na poziomie cen detalicznych. Więc wybrałem Ludynię tańszą o jakieś 35%.

Pozdrawiam

pattaya
14-06-2004, 20:16
Rozumiem,ale fabrykę silki mam pod nosem a jak doliczę transport z odległości 150-200km to na jedno wyjdzie.

RYDZU
14-06-2004, 21:38
Rozumiem,ale fabrykę silki mam pod nosem a jak doliczę transport z odległości 150-200km to na jedno wyjdzie.

Właśnie do tego zmierzałem - jak masz ich pod nosem, to może i cena będzie troche lepsza. W moim przypadku oferta nie była konkurencyjna - ale to pewnie ze względu na koszty transportu (podono najblizej Czestochowy jest Radom jeśli chodzi o magazyny Silki).

powodzenia

mialek
15-06-2004, 08:14
Mam jeszcze pytanie niejako przy okazji: czy zmiana technologii musi byc odnotowana w projekcie przez adaptujšcego architekta i czy ma on w zwišzku z tym obowiazek zadbać o obecnoœć wszystkich nowych obliczeń?
Pozdrawiam.
Też chcę zmienić technologię na SILKĘ. I też jestem zainteresowany odpowiedzią na to pytanie.

bart_us
15-06-2004, 09:57
A jakie robicie kominy wentylacyjne z bloczków wentylacyjnych AMD czy tradycyjne z cegieł?

pattaya
15-06-2004, 12:45
Właśnie wróciłem z rozmów na temat cen.W dużej hurtowni zaproponowano mi upust na całą Silkę 10%+transport gratis+rozładunek gratis.W fabryce dostałem na bloczki ścienne 15% ,na kształtki,nadproża itp-10%.Transport i rozładunek mój.Muszę przeliczyć.

bart_us
16-06-2004, 10:48
Jeszcze jedno pytanko: ściana trójwarstwowa silka M24 + styropian 8 cm + silka M8 czy M12 prz wysokości ściany 8metrów. Czy ktoś robił coś podobnego?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

pattaya
16-06-2004, 11:09
Do Wakmen.
Przeczytałem Twoje wypowiedzi o wieńcu przy fundamentach.Przejrzałem projekt i nic nie znalazłem.Możliwe to?

RYDZU
16-06-2004, 13:47
Jeszcze jedno pytanko: ściana trójwarstwowa silka M24 + styropian 8 cm + silka M8 czy M12 prz wysokości ściany 8metrów. Czy ktoś robił coś podobnego?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ja tak mam (ale na razie w projekcie) - ściana nosna silikat 24 cm potem
styropian (ale znacznie więcej bo 15 cm) i na wierzchu silikat 8 cm.
Wysokość ściany 7,8 m.

pozdrawiam

bart_us
17-06-2004, 11:47
[quote=bart_us]Jeszcze jedno pytanko: ściana trójwarstwowa silka M24 + styropian 8 cm + silka M8 czy M12 prz wysokości ściany 8metrów. Czy ktoś robił coś podobnego?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ja tak mam (ale na razie w projekcie) - ściana nosna silikat 24 cm potem
styropian (ale znacznie więcej bo 15 cm) i na wierzchu silikat 8 cm.
Wysokość ściany 7,8 m.
No właśnie ja planuję silka 24 styropian 12 silka 8 ściana ok 7,5

bart_us
17-06-2004, 15:27
[quote=bart_us]Jeszcze jedno pytanko: ściana trójwarstwowa silka M24 + styropian 8 cm + silka M8 czy M12 prz wysokości ściany 8metrów. Czy ktoś robił coś podobnego?
Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ja tak mam (ale na razie w projekcie) - ściana nosna silikat 24 cm potem
styropian (ale znacznie więcej bo 15 cm) i na wierzchu silikat 8 cm.
Wysokość ściany 7,8 m.



No właśnie ja planuję silka 24 styropian 12 silka 8 ściana ok 7,5

bart_us
17-06-2004, 15:32
Czy przy trójwarstwowej ze styropianem robicie z pustką czy bez. Ja planuję bez. Trochę szkoda właściwości silikatów przy ociepleniu styropianem, a co Wy na to?

RYDZU
17-06-2004, 15:45
Robię (przepraszam - będę robił) dwoma warstwami styropianu na
zakładkę bez pustki powietrznej.
Przekopałem się przez wszystkie wątki o ocieplaniu silikatów. Nawet sami
producenci nawet nie mają konkretnego stanowiska - jedni polecaja
styropian, inni wełnę.
Ja się zdecydowałem na styropian ze względu na łatwiejsze wykonywanie
ścian. Poza tym tematyka wilgoci i utraty na jej skutek własciwości
izolacyjnych wełny też dorzuciła kamyczek.

pozdrawiam

bart_us
17-06-2004, 15:48
Rydzu a planujesz klej czy zaprawę? Kotwy jakie?

Gierga
17-06-2004, 16:47
Moje stanowisko na temat ocieplenia jest podobne jak Rydzu

pako755
17-06-2004, 18:17
witam!
Właśnie zakończyłem stawianie ścian z silki 18. Ekipa 5 osobowa stawiała mury w 3 dni, od wymurowania pierwszej warstwy do zalania wieńca, dom ma 150m2 powierzchni mieszkalnej (parterowy). Ceny wynegocjowałem bardzo dobre około 15% rabat + gratis dowóz i rozładunek (jak na silke to rewela). Problem powstał w momencie kiedy zabrakło mi kształtek U na wieniec, żadna hurtownia w moim rodzinnym mieście (Leszno Wlkp) nie posiadała tego na stanie, jedynym ratunkiem okazała się wyprawa do fabryki silki do Żabinka gdzie dokupiłem brakujące bloczki. Kolejna nieprzyjemna sprawa wynikła gdy do akcji wkroczyli instalatorzy kanalizy, pod moją nieobecność zaczeli kuć bruzdy w ścianach, pod żadnym pozorem nie dajcie sobie kuć ścian pod rury czy kable bo konsekwencje będą opłakane (popękają bloczki które są bardzo kruche, należy wyciąć bruzdy popularną "boszką" i tyle. Oprócz tych mankamentów jestem zadowolony i polecam silkę.

RYDZU
17-06-2004, 19:46
Rydzu a planujesz klej czy zaprawę? Kotwy jakie?

Na klej - na 100%. Koszty podobne a mur wygląda duzo ładniej.
A co do kotew to ciekawą rzecz mi podpowiedział majster. Mianowicie
zaproponował by zamiast kotew klasycznych z którymi są problemy przy
stawianu na klej zastosować takie zębate blachy ocynkowane jakie są
wykorzystywane przy montazach systemów syfitów kartongipsowych.
Blacha ma dużo ząbków i lepiej będzie trzymała w kleju - to słowa
majstra który twierdzi że sporo domów z ytongu stawiał w ten sposób.
Wychodzi to taniej niż kotwy spłaszczane (które podobno sa spłaszczane
tylko z jednego końca - ale tego nie sprawdzałem).

Przy okazji pytanie do forumowiczów - co sądzicie o tym pomyśle z tymi blachami?

pozdrawiam

Marzek
18-06-2004, 11:34
A co do kotew to ciekawą rzecz mi podpowiedział majster. Mianowicie zaproponował by zamiast kotew klasycznych z którymi są problemy przy stawianu na klej zastosować takie zębate blachy ocynkowane jakie są wykorzystywane przy montazach systemów syfitów kartongipsowych. Blacha ma dużo ząbków i lepiej będzie trzymała w kleju - to słowa majstra który twierdzi że sporo domów z ytongu stawiał w ten sposób. Wychodzi to taniej niż kotwy spłaszczane (które podobno sa spłaszczane tylko z jednego końca - ale tego nie sprawdzałem).

Przy okazji pytanie do forumowiczów - co sądzicie o tym pomyśle z tymi blachami?

Ja w sprawie kotew. Co prawda nie stawiałem ściany 3w, ale do łączenia ścian działowych ze ścianami nośnymi użyłem właśnie blachy. Tylko ze zwoju z dziurkami, też ocynkowanej. Takie rozwiązanie podpowiedział nam facet w hurtowni. Ściany trzymają się doskonale i nie było problemu z łączeniem. Zatem pomysł z blachą uważam za dobry.

pattaya
18-06-2004, 13:13
Słuchajcie,zastanawiam się nad M18 ale....Poprawcie mnie jeśli coś pokręciłem.
1,Ściana zewnętrzna nośna ma 18cm.Strop zachodzi min.10cm,zostaje 8cm na wieniec i na ocieplenie.Nie za mało?
2,Nadproża.Mają oczywiście 18cm.Powiedzmy ścianki po 4cm ,ocieplenie wewnętrzne. 6cm,niezbyt wiele zostaje na zbrojenie i beton.
Czy to aby napewno OK?

Szaruś
18-06-2004, 13:15
O jakim ociepleniu mówisz? Nadproży, czy wienca nie ocieplasz dodadkowo w ścianach warstwowych (tylko w jedno-warstwowej).

pattaya
18-06-2004, 13:20
Nie wiedziałem.Czyli przy dwuwarstwowej z wełną nie stosujemy ocieplenia nadproży od wewnątrz i dodatkowego ocieplenia wieńca?A co z 8cm na wieniec?Czy to nie za mało?

RYDZU
18-06-2004, 16:01
Nie wiedziałem.Czyli przy dwuwarstwowej z wełną nie stosujemy ocieplenia nadproży od wewnątrz i dodatkowego ocieplenia wieńca?A co z 8cm na wieniec?Czy to nie za mało?


Za mało :(
No chyba że to ma być strop jakiś o małej rozpietości (2-3 metry) - wtedy
mozna by się zastanowić.

Według mnie (i "poradnika majstra budowlanego" też - na marginesie - świetna
książka tylko droga) - należy zrobić wieniec z szalunkiem drewnianym od
zewnętrznej strony.
W ten sposób wieniec będzie szerokości całej ściany.
Widziałem też rozwiązanie zrobione w ten sposób, że ekipa wyciągnęła
ściany zewnętrzne do poziomu wieńca, potem włozyli izolację która
spełniała funkcję szalunku. Do środka nalali beton i było ok (u kolegi tak
robili). Ale jak sami przyznali - wastwę wcześniej przed wieńcem
przyłożyli się do ilości kotew w ścianie bo kiedyś na budowie im ściana
osłonowa "uciekła" :-? No i ten patent zadziała tylko przy izolacji ze
styropianu - chyba nie musze tłumaczyć dlaczego.

pozdrawiam

pozdrawiam

pattaya
18-06-2004, 16:33
Wiecie co?To ja zbuduję z M24.Różnica w cenie materiału 1500 zł a będę miał święty spokój z wieńcami ,trzpieniami,podciągami i innym cholerstwem.

Wakmen
19-06-2004, 07:26
Nie wiem jak Wy wszyscy ale czy ktoś z Was widział projekt budowlany przygotowany pod silikaty? Ja jakoś nie miałem takiej możliwości albo źle szukałem. Jeżeli ktoś taki znajdzie to niech się pochwali.

Wakmen
19-06-2004, 07:35
A jakie robicie kominy wentylacyjne z bloczków wentylacyjnych AMD czy tradycyjne z cegieł?
Ja będę robił wentylacyjne z kształtek silikatowych a dymowy z cegły pełnej z wkładem żaroodpornym. Dzięki takiemu rozwiązaniu odchudziłem komin o jakieś 15 cm w stosunku do projektu.

Wakmen
19-06-2004, 07:36
Jeszcze jedno pytanko: ściana trójwarstwowa silka M24 + styropian 8 cm + silka M8 czy M12 prz wysokości ściany 8metrów. Czy ktoś robił coś podobnego?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Jak dla mnie to ta ściana jest zdecydowanie za zimna. W tym przypadku minimum 12 cm styropianu.

Wakmen
19-06-2004, 07:39
Do Wakmen.
Przeczytałem Twoje wypowiedzi o wieńcu przy fundamentach.Przejrzałem projekt i nic nie znalazłem.Możliwe to?
Chyba pamiętam tą dyskusją na temat wieńców i ...
Pierwszy wieniec mam na ścianie fundamentowej, drugi jest połączony ze stropem a trzeci na ściance kolankowej.
na tych scanach na mojej stronie może jest to mało czytelne ale w projekcie na innych stronach jest to dość dobrze opisane.

Wakmen
19-06-2004, 07:45
... Kolejna nieprzyjemna sprawa wynikła gdy do akcji wkroczyli instalatorzy kanalizy, pod moją nieobecność zaczeli kuć bruzdy w ścianach, pod żadnym pozorem nie dajcie sobie kuć ścian pod rury czy kable bo konsekwencje będą opłakane (popękają bloczki które są bardzo kruche, należy wyciąć bruzdy popularną "boszką" i tyle. Oprócz tych mankamentów jestem zadowolony i polecam silkę.
Nie wiem dlaczego na coś takiego pozwoliłeś. To było do przewidzenia. Silikaty są bardzo kruche i bruzdy można wycinać fleksem (najlepiej z dwiema tarczami o rozstawie na przewody) lub jakąś gumówką ale sam nie wiem co to jest i nie mogę polecić gdyż nie sprawdzałem.

Wakmen
19-06-2004, 08:01
Słuchajcie,zastanawiam się nad M18 ale....Poprawcie mnie jeśli coś pokręciłem.
1,Ściana zewnętrzna nośna ma 18cm.Strop zachodzi min.10cm,zostaje 8cm na wieniec i na ocieplenie.Nie za mało?
2,Nadproża.Mają oczywiście 18cm.Powiedzmy ścianki po 4cm ,ocieplenie wewnętrzne. 6cm,niezbyt wiele zostaje na zbrojenie i beton.
Czy to aby napewno OK?
Tak tylko nawet na stronach reklamowych Xelli w Muratorze i nie tylko tam pokazane jest, że tych elementów nie ociepla się dodatkowo. Wiem, wiem, wszyscy się nazcytaliśmy o jednorodności ścian i ocieplaniu elementów betonowych takich jak wieńce, nadproża ale tak się stosuje w ścianach jednowarstwowych a nie przy silikatach gdzie i tak i tak odciepla się dość sporą warstwą ocieplenia. W tych miejscach nie wystąpią tzw. mostki czego większość z was się obawia pod warunkiem, że ocieplicie Wasz domeczek dość dobrze. A czym? Wełna czy styropian? To wszystko zależy od wielu czynników ale najważniejszy to kasiora :D :wink: .
Pozdrawiam Wszystkich Silikatowców.

Wakmen
19-06-2004, 08:03
Ale się rozpisałem. Dzisiaj całe 24 godziny będę miał dostęp do internetu (gdyż jestem w pracy :D ). Ale się cieszę. Troszeczkę sobie poczytam.

RYDZU
19-06-2004, 10:05
Chyba pamiętam tą dyskusją na temat wieńców i ...
Pierwszy wieniec mam na ścianie fundamentowej, drugi jest połączony ze stropem a trzeci na ściance kolankowej.
na tych scanach na mojej stronie może jest to mało czytelne ale w projekcie na innych stronach jest to dość dobrze opisane.

Ja też mam wpisany w projekcie wieniec na fundamentach.
I się zastanawiam bardzo mocno nad sensem tego rozwiązania. Piwnic
brak, poziom podłogi mam na poziomie gruntu (może z 10 cm nad
gruntem) - czyli parcie ziemi mogące zaszkodzić konstrukcji domu
odpada. Ściana będzie od samej ławy fundamentowej praktycznie
jednorodna - tzn mam to na mysli, że będzie trójwarstwowa od samej
ławy a zmieniać się będą tylko materiały pod i nad gruntem.
No i na cholerę mi ten wieniec? Może mi to ktoś objaśnić? :-?

Bo ja poza kłopotami z wykonywaniem szalunków pod to cholerstwo
nijakiego sensu w tym nie widzę. Ławy mam w projekcie takie, że chyba
fabrykę czołgów by na tym można było postawić i jeszcze po 80 cm ścian
fundamentowych WIENIEC - nijakiego sensu w tym nie widzę.

ześlijcie na mnie proszę oświecenie w tej materii
pozdrawiam

pattaya
19-06-2004, 10:14
Przeliczyłem,pomyślałem i wymyśliłem,że będę budował z M24.Materiał wyjdzie niecałe 2000 netto drożej a ja uniknę zmiany wszystkich elementów typu wieńce,podciągi trzpienie.Ocieplę 15 cm wełny.Ponadto może gdy kiedyś będę musiał sprzedać dom,ściana 24cm a nie 18 przemówi na jego korzyść?Wiele osób boi się zbyt cienkich ścian nośnych.

Wakmen
19-06-2004, 12:50
Co się tyczy wieńców i mojej teorii (chyba nie tylko moje ale ja ją podtrzymuję) to podaję adres do wątku gdzie już coś na ten temat napisałem: tutaj (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=305321#305321)

Krystian
19-06-2004, 16:41
...czy ktoś z Was widział projekt budowlany przygotowany pod silikaty? . Jeżeli ktoś taki znajdzie to niech się pochwali.
Też nie mogłem znaleźć, więc sam sobie zrobiłem...:)

Wakmen
19-06-2004, 17:04
...czy ktoś z Was widział projekt budowlany przygotowany pod silikaty? . Jeżeli ktoś taki znajdzie to niech się pochwali.
Też nie mogłem znaleźć, więc sam sobie zrobiłem...:)
:D :D Dobre sobie. Ja miałem projekt pod ceramikę a po adaptacji i "dobudowaniu" garażu na planach architekt zmienił na BK ale w końcu się zdecydowałem i będą silikaty z SILKI (Xella).

MarcinU
22-06-2004, 15:33
...czy ktoś z Was widział projekt budowlany przygotowany pod silikaty? . Jeżeli ktoś taki znajdzie to niech się pochwali.
Też nie mogłem znaleźć, więc sam sobie zrobiłem...:)
:D :D Dobre sobie. Ja miałem projekt pod ceramikę a po adaptacji i "dobudowaniu" garażu na planach architekt zmienił na BK ale w końcu się zdecydowałem i będą silikaty z SILKI (Xella).

Ja projekt i tak przerabiałem, także skończyło się na indywidulanym, przygotowanym pod silikaty (z dokładnością rozrysowania bloczków na projekcie :wink: ).

wg
22-06-2004, 20:41
Nie wiem jak Wy wszyscy ale czy ktoś z Was widział projekt budowlany przygotowany pod silikaty? Ja jakoś nie miałem takiej możliwości albo źle szukałem. Jeżeli ktoś taki znajdzie to niech się pochwali.
www.mtmstyl.pl jest tam cała masa projektów pod silikaty, niektóre projekty są w kilku wersjach, wersja SI to właśnie z silikatów.

Wakmen
23-06-2004, 09:37
Gierga wyrarzam chęć zerknąć na Twoją budowę ale tak do końca to nie wiem gdzie się mieści. Ostatnio przejerzdżałem przez Bojano ale nie mam najmniejszego pojęcia gdzie można zobaczyć ten domek. Gdybyś nie miała nic przeciwko temu to daj jakieś namiary.

Kon111
27-06-2004, 11:36
Zgodnie z sugestią Wakmena, zapytuję czy ktoś słyszał coś o Silikatach z cegielni w Jedlance koło Siedlec. I drugie pytanie: w tym wątku kilka razy była mowa o cegielniach w Ostrołęce i Iławie - czy mają one swoje strony www.

MarcinU
28-06-2004, 12:59
Zgodnie z sugestią Wakmena, zapytuję czy ktoś słyszał coś o Silikatach z cegielni w Jedlance koło Siedlec. I drugie pytanie: w tym wątku kilka razy była mowa o cegielniach w Ostrołęce i Iławie - czy mają one swoje strony www.

Iława jest obecnie częścią koncernu Xella i robi klasyczna Silkę - szczegóły www.xella.pl. Ostrołęka - www.silikaty.l.pl

THORIN
28-06-2004, 20:21
Witam wszystkich Silikatowców !

Buduję z silikatu z Teodorów. 25 cm nosnej + 15 cm welny. Zaprawa. Dręczy mnie takie proste zagadnienie:
Jak wiecie pustaki 25 mają piórowpusty- oczywiście zatem nie daje się pionowych spoin. Czy to samo dotyczy miejsc docinanych lub tam gdzie przychodzi tzw połówka (pustak półwymiarowy) ? U mnie jest tak, że w takich miejscach (nie jest ich zbyt wiele) nie ma spoin i jest pustka powietrzna - efekt taki, że przez ściane widać "na wylot" w niektórych miejscach :) :o Producent, inspektor, projektant twierdzą że to jest ok - pustki powietrzne nie przeszkadzają. Faktycznie - funkcją ściany nośnej nie jest tu termika - to należy jedynie do ocieplenia. Ja jednak będę spokojnieszy, gdy opinię tę potwierdzi tak szacowne grono specjalistów jak Wasze :)) :lol: :roll:


Z góry dzięki za odp
pozdrawiam

Wakmen
28-06-2004, 21:36
Witam wszystkich Silikatowców !

Buduję z silikatu z Teodorów. 25 cm nosnej + 15 cm welny. Zaprawa. Dręczy mnie takie proste zagadnienie:
Jak wiecie pustaki 25 mają piórowpusty- oczywiście zatem nie daje się pionowych spoin. Czy to samo dotyczy miejsc docinanych lub tam gdzie przychodzi tzw połówka (pustak półwymiarowy) ? U mnie jest tak, że w takich miejscach (nie jest ich zbyt wiele) nie ma spoin i jest pustka powietrzna - efekt taki, że przez ściane widać "na wylot" w niektórych miejscach :) :o Producent, inspektor, projektant twierdzą że to jest ok - pustki powietrzne nie przeszkadzają. Faktycznie - funkcją ściany nośnej nie jest tu termika - to należy jedynie do ocieplenia. Ja jednak będę spokojnieszy, gdy opinię tę potwierdzi tak szacowne grono specjalistów jak Wasze :)) :lol: :roll:


Z góry dzięki za odp
pozdrawiam
Oj chyba ktoś popełnił błąd i to karygodny. W miejscu gdzie nie ma połączenia P-W tak jak w opisanym przez Ciebie należy dać zaprawę.

Kon111
28-06-2004, 22:16
Czy przypadkiem nie jest tu tak jak w ceramice P+W, że zaprawę pionową daje się w narożnikach, przy otworach okienny i wszedzie tam gdzie było docinanie i nie ma zamka P+W?

THORIN
28-06-2004, 22:30
Witam wszystkich Silikatowców !

Buduję z silikatu z Teodorów. 25 cm nosnej + 15 cm welny. Zaprawa. Dręczy mnie takie proste zagadnienie:
Jak wiecie pustaki 25 mają piórowpusty- oczywiście zatem nie daje się pionowych spoin. Czy to samo dotyczy miejsc docinanych lub tam gdzie przychodzi tzw połówka (pustak półwymiarowy) ? U mnie jest tak, że w takich miejscach (nie jest ich zbyt wiele) nie ma spoin i jest pustka powietrzna - efekt taki, że przez ściane widać "na wylot" w niektórych miejscach :) :o Producent, inspektor, projektant twierdzą że to jest ok - pustki powietrzne nie przeszkadzają. Faktycznie - funkcją ściany nośnej nie jest tu termika - to należy jedynie do ocieplenia. Ja jednak będę spokojnieszy, gdy opinię tę potwierdzi tak szacowne grono specjalistów jak Wasze :)) :lol: :roll:


Z góry dzięki za odp
pozdrawiam
Oj chyba ktoś popełnił błąd i to karygodny. W miejscu gdzie nie ma połączenia P-W tak jak w opisanym przez Ciebie należy dać zaprawę.


Wakmen ! Dzięki wielkie za szybką odp.
Hmmmmm. :-? Nie byłoby to zbyt miłe. Jak pisałem, upewniałem się u wszystkich wskazanych osób. Projektant twierdzi, iż wiele systemow przewiduje takie pionowe spoiny "puste" tzn tylko na dosunięcie pustaków. Fakt, iż nastepują one naprzemiennie i wyjątkowo nie wpływa ujemnie na termikę ściany (nie ma mowy o powstawaniu mostkow cieplnych) :o To samo poducent. W szczegolności twierdzą te szanowne osoby, iz właściwości szczeliny powstałej z piórowpustu i prostej są takie same .... Obecnie czuję się lekko skołowany - a przecież sprawa jest na tyle fundamentalna, iż powinna być przesądzona ..... :roll: Ciekawy jestem czy wszyscy Szanowni Silikatowcy każdą spoinę pionową "bezpiórowpustową" zaprawą traktowali (nie znalazlem takiego wątku w nin temacie)....

pawelko
29-06-2004, 08:30
Ja buduję z klasycznej Silki i podczas instruktażu udzielanego przez doradców technicznych z Xelli upewniłem się, że wszystkie miejsca docinek oraz polączeń pióra z bocznym licem cegły (np. w narożach) należy kleić na zaprawę w spoinie pionowej. W moim wypadku (klej cienkowarstowy) większe szczeliny były klejone na zwykłą zaprawę murarską (żeby nie marnować za dużo kleju).

THORIN
29-06-2004, 15:51
No dobrze - ustaliliśmy, że będą spoiny pionowe przy każdym łączeniu bez pióra.... chociaż wskazane wyżej Szanowne Osoby nadal zapewniają, iż to niepotrzebne ..... :) ciekaw jestem jak to jest, że niekt poza mną nie ma tego problemu :o
pozdrawiam wszystkich Tworzących :)

Wakmen
30-06-2004, 07:50
Drogi THORIN może wiąże się to z tym, że silikaty są mało popularne dla post komunistycznych wykonawców / murarz ... albo niewiedzy Twojego inspektora czy projektanta, którzy twierdzą że to jest ok. Mój kierownik jest człowiekiem w wieku średnim i też wyuczył się w tamtych zaczarowanych latach komuny ale idzie z duchem technologii. Nie pozwoliłby na taki błąd.

Kon111
30-06-2004, 09:41
Drogi THORIN może wiąże się to z tym, że silikaty są mało popularne dla post komunistycznych wykonawców / murarz ... albo niewiedzy Twojego inspektora czy projektanta, którzy twierdzą że to jest ok. Mój kierownik jest człowiekiem w wieku średnim i też wyuczył się w tamtych zaczarowanych latach komuny ale idzie z duchem technologii. Nie pozwoliłby na taki błąd.

Nie zgodziłbym się z tezą, że za komuny silka była mało popularna. Moi rodzice budując w latach 1982-85 zdecydowali się właśnie na silkę (i inni sąsiedzi w okolicy też) ponieważ zakładali, ze nie będą robić od razu tynków zew. (brak kasy) a tylko silka wygląda na tyle atrakcyjnie, że z tynkami można się wstrzymać.
Natomiast brak spoiny pionowej to juz pomysł nowy i dlatego nie każdy wie gdzie ją stosować a gdzie nie przy bloczkach P+W.
Ogólnie chyba przy wszystkich nowych technologiach trzeba przez pierwsze dni ekipe pilnować, a czasem nawet uczyć.

Wakmen
30-06-2004, 09:54
... Nie zgodziłbym się z tezą, że za komuny silka była mało popularna. Moi rodzice budując w latach 1982-85 zdecydowali się właśnie na silkę (i inni sąsiedzi w okolicy też) ponieważ zakładali, ze nie będą robić od razu tynków zew. (brak kasy) a tylko silka wygląda na tyle atrakcyjnie, że z tynkami można się wstrzymać.
Natomiast brak spoiny pionowej to juz pomysł nowy i dlatego nie każdy wie gdzie ją stosować a gdzie nie przy bloczkach P+W.
Ogólnie chyba przy wszystkich nowych technologiach trzeba przez pierwsze dni ekipe pilnować, a czasem nawet uczyć.
To nie tak do końca jest z tą moją wypowiedzią. Silikaty kiedyś były również znane (słynne śmietniki z białej cegły silikatowej na osiedlach) ale nie można ich porównywać do współczesnej technologi silikatowej z zastosowaniem P+W. Pierwsze budowle na ziemi z piaskowca to słynne piramidy czy katedra Notre Dame w Paryżu, katedra w Kolonii. W czasach bardziej zbliżonych do współczesności z piaskowca powstały tak charakterystyczne budowle, jak Biały Dom w Waszyngtonie, czy ... Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Dzisiaj jest wiele materiałów budowlanych ale silikaty nie są i chyba nigdy nie będą na pierwszym miejscu.

THORIN
30-06-2004, 14:27
Drogi THORIN może wiąże się to z tym, że silikaty są mało popularne dla post komunistycznych wykonawców / murarz ... albo niewiedzy Twojego inspektora czy projektanta, którzy twierdzą że to jest ok. Mój kierownik jest człowiekiem w wieku średnim i też wyuczył się w tamtych zaczarowanych latach komuny ale idzie z duchem technologii. Nie pozwoliłby na taki błąd.


Witam serdecznie !
Zgadzam sie z Wakeman'em co do zwyczajow postkomunistycznych :))) Sęk w tym, że ekipę mam bardzo postępową (wykonuje spora i nowoczesna firma budowlana) a projektanta dość świadomego :) ponadto jak mowiłem - co do szczelin uspokajał mnie tez (że mogą być) producent bloczków - Teodory .... staram się zawsze solidnie temat rozeznać - i przyznacie że w tym wypadku po jakimś czasie dochodzisz do wniosku, że to Ty chyba przewrażliwiony jesteś. Ale i tak wypełnimy te spoiny :D Na wszelki wypadek (bardziej by pustaki pracowały se sobą w poziomie niz dla termiki - zaprawa podobno nie jest lepsza od pustki powietrznej a może i gorsza pod tym względem....).

pozdrawiam
THORIN

Wakmen
30-06-2004, 15:40
Może i jestem przewrażliwiony a może i nie.
1. Połączenia na P+W nie jest domeną tylko silikatów. Takie rozwiązania można spotkać również w ITONGU, POROTERMIE ... Najlepiej jest to widoczne na budowach z ceramiki gdzie muruje się na tradycyjną zaprawę ułożoną poziomo i mnóstwem połączeń pionowych na P+W a tylko 1 lub 2 połączeniach pionowych na zaprawę. Czyż nie tak?
2. Co do szczelin powietrznych to raczej powinny być równoległe do ściany a nie prostopadłe jak w Twoim przypadku. Cytowany już wyżej POROTERM taką właśnie technologię stosuje i dlatego osiąga wyśmienite efekty dla ścian jednowarstwowych. Gdyby taki bloczek z ceramiki do pomiarów przenikalności obrócić o 90 st przy tej samej grubości jego parametry byłyby o wiele gorsze. Dlaczego? Ze względu na ułożenie szczelin.
W razie czego to ja się nie czepiam. To jest przecież Twoja budowa i to Ty będziesz w swoim domku mieszkał. Ja bardzo powoli buduję swój (sam bo nie stać mnie by płacić grube pieniądze dobrym i ceniącym się wykonawcom, albo nie chcę płacić mniej robolom co i tak mi to spie...ą) bo nigdzie mi się zbytnio nie spieszy a zrobię to według własnej, zdobytej wiedzy tak, że będę mógł spać spokojnie a mój domek będzie moją wizytówką.

Wakmen
30-06-2004, 20:33
THORIN poniżej umieszczam zdjęcie (jednego z Forumowiczów) na którym masz pokazane łączenie na P+W i połączenie ceramiki z przyciętymi cegłami i spoiną pionową:
http://republika.pl/babie_lato/gallery/big/big_budowa_016.jpg

THORIN
30-06-2004, 22:26
Witam witam
z tym przewrażliwieniem - to pisalem o sobie (i moich doswiadczeniach z fachmanami). Dokładnie taki pogląd o szczelinach (poziome w scianie ok a poprzeczne nie za bardzo) walnąłem projektantowi. A on na to że są systemy gdzie właśnie pionowa się daje i zapodał kilka nazw magicznych - następnym razem zapiszę .....:)) co do porothermu - coż tak się faktycznie stawia.
No ale to w końcu dzięki temu naprawde przydatnemu wątkowi - przeforsowałem spoinowanie (jak pisałem na wszelki wypadek). Ma się zaufanie do specjalistów tu zgoromadzonych :)) a poważnie - moi doradcy twierdzą że aczkolwiek niepotrzebne to nie zaszkodzi spoinować - no to jechac !!! :))

pozdrowko
THORIN
ps im więcej opinii zbierzemy tym mniej błędów popełnimy w budowie -ale że będą jakieś to pewna :))

MarcinU
01-07-2004, 09:15
Wiecie co, tak do końca to ja się na budownictwie nie znam (jestem inzynierem, ale elektronikiem). Ale jak bym zobaczył ścianę z dziurami na wylot w moim domu to majster czym prędzej by ją rozbierał i stawial na nowo. A keirownik, który by się upierał, że tak ma zostać szybko szukałby zajęcia na innej budowie.

Dziury w ścianie! Też pomysł! THORIN - każ im to koniecznie poprawić.

wg
01-07-2004, 10:40
Chyba troszkę przesadzacie. Przy tynkowaniu te spoiny i tak będą wypełnione.

MarcinU
01-07-2004, 12:14
Chyba troszkę przesadzacie. Przy tynkowaniu te spoiny i tak będą wypełnione.

No niby tak. W zasadzie to na wszelki wypadek możnaby silikonem pociągnąć przed tynkowaniem. Jak większość niedoróbek. Sorry - dla mnie takie coś to niedbalstwo wykonawcy.

MarcinU
05-07-2004, 10:15
Czy ktoś z Was wykorzystywał nadproża Silca U? Jak to było u Was wykonywane? Jak szalowane? itp.

Wakmen
05-07-2004, 10:46
Czy ktoś z Was wykorzystywał nadproża Silca U? Jak to było u Was wykonywane? Jak szalowane? itp.
Ja coś takiego zakupiłem ale jeszcze nie jestem na tym etapie. Co do wykonania takiego nadproża to sprawa jest bardzo prosta. Na jednej desce podpartej po bokach i w środku układa się kształtki, wkłada zbrojenie z 4 prętów fi 12 połączonych strzemionami fi 6 co 25 cm i zalewa się betonem. Pikuś.
Jedno co chciałbym się dowiedzieć to czy jest możliwość stosowania takich kształtek przy rozpiętości 2,4 m (drzwi garażowe). Gdzieś przeczytałem, że jest to możliwe tylko dla otworów do 2 m szerokości :cry: .

MarcinU
05-07-2004, 13:03
Ja coś takiego zakupiłem ale jeszcze nie jestem na tym etapie. Co do wykonania takiego nadproża to sprawa jest bardzo prosta. Na jednej desce podpartej po bokach i w środku układa się kształtki, wkłada zbrojenie z 4 prętów fi 12 połączonych strzemionami fi 6 co 25 cm i zalewa się betonem. Pikuś.
Jedno co chciałbym się dowiedzieć to czy jest możliwość stosowania takich kształtek przy rozpiętości 2,4 m (drzwi garażowe). Gdzieś przeczytałem, że jest to możliwe tylko dla otworów do 2 m szerokości :cry: .

Oj cos mi się wydaje, że 1 deska podparta po bokach nie utrzyma w prostej liniii ciężaru tych bloczków. A co do rozpiętości to pewnie masz rację - u mnie przy dzwiach balkonowych (2,7 m) jest zaprojektowana belka żelbetowa zamiast U.

Wakmen
05-07-2004, 13:21
... Oj cos mi się wydaje, że 1 deska podparta po bokach nie utrzyma w prostej liniii ciężaru tych bloczków. A co do rozpiętości to pewnie masz rację - u mnie przy dzwiach balkonowych (2,7 m) jest zaprojektowana belka żelbetowa zamiast U.
Można to zrobić tak:
http://www.xella.pl/images/pol/rd_pl/ks_190_190_nadproze_gotowe.jpg
O coś takiego mi chodziło. Lub zamiast podparcia na środku w jednym lub kilku miejscach można przybić na całej długości deskę na "kant" czyli krótszym bokiem przybić do deski, na której będą ułożone kształtki.
Chyba dobrze wytłumaczyłem?

Wakmen
05-07-2004, 13:22
Wrazie czego podaję adres jak to wykonać. (http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_5024.php?main=4449&subnavi_level=5&submenu=&submenulink=&area_code=1&language_id=10&countries_id=9)

MarcinU
05-07-2004, 14:28
No extra! Dzięki! Jakoś nie widziałem tego wcześniej na stonach Xelli.

THORIN
05-07-2004, 15:43
U mnie nadproża bet prefabrykowane. Te większej rozpiętości (np garaże 2,5 m otwór) - wylewane.

Kon111
05-07-2004, 18:04
W projekcie mam wszędzie kształtki M18U, nawet garaż 2,4m - 8xM18U. Spróbuję to skonsultować z konstruktorem.

Wakmen
06-07-2004, 02:06
W projekcie mam wszędzie kształtki M18U, nawet garaż 2,4m - 8xM18U. Spróbuję to skonsultować z konstruktorem.
Te same wymiary i to samo miejsce / garaż - więc czekam na opinie.

Kon111
06-07-2004, 09:44
W projekcie mam wszędzie kształtki M18U, nawet garaż 2,4m - 8xM18U. Spróbuję to skonsultować z konstruktorem.

Udało mi się namierzyć doradcę technicznego z Xelli (specjalista od Silki).
Człowiek działa w okolicach Warszawy:
Tomasz Zygmunt - 0-693-720-795
w sprawie nadproży z kształtek M18U, zasugerował stosowanie ich mniej więcej do długości 2,5m w świetle otworu (z zastrzeżeniem, że wszystko zależy od tego co będzie nad tym nadprożem) i oczywiście pamietając o ok. 25cm przedłużeniu nadproża na każdą stronę. Jednocześnie stwierdził, że w miejscach takich jak garaż, gdzie efekt estetyczny nie jest tak istotny, warto jednak dać nadproże w całości wylewane lub z L-19.

MarcinU
06-07-2004, 10:29
Wakmen - jeżeli Cię interesuje to w naszej okolicy specem od Silki jest p. Jarosław Nowakowski tel. 602 597 850.

Wakmen
08-07-2004, 07:08
Wakmen - jeżeli Cię interesuje to w naszej okolicy specem od Silki jest p. Jarosław Nowakowski tel. 602 597 850.
Och bardzo pięknie warto mieć możliwość pogłębiania wiedzy. A gdzie szanowny pan p. Jarosław mieszka, może ma wybudowany taki właśnie domek?
Wczoraj oglądałem magazyny firmy PSB w Redzie na obwodowej w trakcie budowania z Silki M24 z Iławy na klej. Dość dobrze chłopaki wykonują robotę. Podobało mi się.

Kon111
08-07-2004, 07:57
Pytanie do ocieplających Silkę wełną Rockwool'a:
System Rockwool FASROCK-L obejmuje zew. tynk mineralny - super bo wszystkie warstwy włącznie z tynkiem są paroprzepuszczalne - ale ten tynk nie jest barwiony (tylko biało-szary) w związku z tym elewację trzeba malować i tu zaskoczenie Rockwool poleca na tynk mineralny farbę akrylową wodoodporną. Czy przypadkiem taka warstwa akrylu nie niweczy wszystkich wcześniejszych starań o paroprzepuszczalność???? Proszę o opinię.

mwoznica
08-07-2004, 12:03
Apropos kształtek U, widziałem na budowie u sąsiada takie nadproże, tyle że niektóre kształtki SPADŁY i został tylko beton, którym były wypełnione. Nie wiem czym było to spowodowane, pewnie jakimś błędem wykonawców...

Maras.

Wakmen
08-07-2004, 12:09
Apropos kształtek U, widziałem na budowie u sąsiada takie nadproże, tyle że niektóre kształtki SPADŁY i został tylko beton, którym były wypełnione. Nie wiem czym było to spowodowane, pewnie jakimś błędem wykonawców...
Spowodowane mogło to być zalaniem zagęstą mieszanką betonu do kształtek i słoneczną pogodą. Wiadomo silikaty bardzo piją wodę wię w takim przypadku trzeba cały czas polewać wodą (minimum przez 2 dni) aby dobrze związał.

RYDZU
08-07-2004, 12:32
Jak już "jedziemy" temat nadproży to mam pytanie dotyczące tychże.
Jakie nadproża wykrzystywaliście / planujecie wykorzystać w swoich
domach. Mam ściny nośne 24 cm i elewacyjną 12 cm i się właśnie
zastanawiam jak to mądrze zrobić. Wiem że muszą to być nadproża
niezależne by zachować ciągłość ocieplenia, ale cały czas nie wiem
z czego je wykonać: kształtki L, prefabrykowane porothermu (chociaż
wymiarami niezbyt pasują - szczególnie do zewnętrznej ściany 12 cm)
czy może coś jeszcze innego?

Poradźcie coś - mam jeszcze trochę czasu, (3-4 tygodnie) ale temat
zaczynam gryźć już teraz

pozdrawiam

MarcinU
08-07-2004, 12:53
Wakmen - jeżeli Cię interesuje to w naszej okolicy specem od Silki jest p. Jarosław Nowakowski tel. 602 597 850.
Och bardzo pięknie warto mieć możliwość pogłębiania wiedzy. A gdzie szanowny pan p. Jarosław mieszka, może ma wybudowany taki właśnie domek?
Wczoraj oglądałem magazyny firmy PSB w Redzie na obwodowej w trakcie budowania z Silki M24 z Iławy na klej. Dość dobrze chłopaki wykonują robotę. Podobało mi się.

Nie wiem gdzie mieszka. Spotykałem się z nim w Gdyni. rzeczowy gość, zna technologię. Miał album zdjęć z różnych budów. Zostawił mojemu architektowi zestaw danych do wyliczeń wraz z jakąś dyskietką z danymi do AutoCad'a.

Wakmen
08-07-2004, 12:55
Rydzu - nadproże U24 w Twoim przypadku nie trzeba tłumaczyć?
Ścianę zewnętrzną robisz z cegły 12 (mniej ważne czy będziesz ją tynkował czy nie) i montujesz je pionowo i w miejscu zaprawy pionowej wkładasz specjalne kształtki zbrojeniowe, które przeplata się z kolejną kształtką poziomą.
Troszeczkę trudno mi to wjaśnić - mam gdzieś to w domu wydrukowane i teraz tłumaczę tak koślawie.
MOże ktoś poda jakieś zdjęcia. Ja jak znajdę to wkleję.

Wakmen
08-07-2004, 12:57
...Zostawił mojemu architektowi zestaw danych do wyliczeń wraz z jakąś dyskietką z danymi do AutoCad'a.
Jak by była tak możliwość to poprosiłbym na skrzyneczkę. Będę wdzięczny.

RYDZU
08-07-2004, 13:06
Rydzu - nadproże U24 w Twoim przypadku nie trzeba tłumaczyć?

:D No nie trzeba tłumaczyć. Tylko jakos mnie te kształtki U nie przekonuja.
Może ze względu na to ze ich grubość pomniejszona o konieczną otulinę
betonu dla stali daje w sumie mizerny rozstaw zbrojenia - czyli potencjalnie
jego małą wytrzymałość.

Dlatego szukam jakiejś alternatywy dla tego rozwiązania (a zapomniałem
opisać swych wątpliwości dotyczących kształtek U w pytaniu - za co przepraszam).

pozdrawiam

MarcinU
08-07-2004, 15:10
...Zostawił mojemu architektowi zestaw danych do wyliczeń wraz z jakąś dyskietką z danymi do AutoCad'a.
Jak by była tak możliwość to poprosiłbym na skrzyneczkę. Będę wdzięczny.

Tia ... :-? no to muszę wydobyć to od architekta. Ja tego niestety nie mam. :(

Szaruś
08-07-2004, 16:51
Ścianę zewnętrzną robisz z cegły 12 (mniej ważne czy będziesz ją tynkował czy nie) i montujesz je pionowo i w miejscu zaprawy pionowej wkładasz specjalne kształtki zbrojeniowe, które przeplata się z kolejną kształtką poziomą.
Troszeczkę trudno mi to wjaśnić - mam gdzieś to w domu wydrukowane i teraz tłumaczę tak koślawie.
MOże ktoś poda jakieś zdjęcia. Ja jak znajdę to wkleję.

Tu (http://www.bekaert.com/BUILDING/brochure/latei.pdf) masz rysunki. A sprzedaje to firma Habe (http://www.habe.pl).

Wakmen
08-07-2004, 17:39
Szaruś - wzorowo. O to właśnie mi chodziło.

MarcinU
12-07-2004, 08:53
... Tylko jakos mnie te kształtki U nie przekonuja.
Może ze względu na to ze ich grubość pomniejszona o konieczną otulinę
betonu dla stali daje w sumie mizerny rozstaw zbrojenia - czyli potencjalnie
jego małą wytrzymałość.

Jak wszysto dobrze wyliczone takie nadproże wytrzyma i nie musi byc koniecznie grube lub szerokie. Mnie do kształtek U przekonał majster mówiąc o jednolitości materiału na ścianie i braku pęknięć tynku na styku dwóch różnych materiałów (beton i silikat).