PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

pattaya
18-11-2004, 10:50
Polecam tego typu działanie - buble należy reklamować. Najgorsze, że faciowie z Silki wyraźnie maja tego typu bubli swiadomość i nawet nie przyjechali
Również reklamowałem silkę.Bloczki ,które odrzuciliśmy wymieniono nam na nowe.Te z mniejszymi pęknięciami dałem do analizy (kilka wybranych przeze mnie sztuk) wytrzymałościowej.Wyszło,że wytrzymały bodaj 17-18 kPa czyli OK.Mam to wszystko na piśmie.A co do zanieczyszczeń...Nie da się reklamować połowy bloczków.Poza tym przecież widzę tylko to co na zewnątrz wystaje.Bez sensu,lepiej materiał zmienić.Ale zażądałem rekompensaty i dostałem dodatkowy rabat na wszystkie M24 jakie kupiłem.

zofija
18-11-2004, 11:27
Witajcie, niniejszym dołączam do grona SILKOWCÓW/SILIKATOWCÓW (chyba RYDZU ma w tym największą zasługę :wink: ).

Czytam właśnie wasze uwagi co do jakości bloczków i chciałabym zapytać, czy ktoś ma może doświadczenia z silikatami z Białegostoku. U nas sporo się z tego buduje budownictwa wielorodzinnego (albo ja teraz wszędzie widzę silikaty :D ), więc może nie jest źle, moja architekt też ma dobre zdanie o silikatach. Ciekawam mimo wszystko opinii inwestorów indywidualnych

Zofija
z coraz większymi perspektywami na budowlaną wiosnę

Wakmen
18-11-2004, 11:39
W Wejherowie (miasteczko 50 tyś na pł. od Gdyni) firma ORLEX buduje z silikatów całe osiedla i z tego co widziałem i słyszałem to ludzie sobie chwalą te mieszkania.
Co do wymiarów bloczków mogą być mało znaczące dla osób, które budują na tradycyjną zaprawę lub naprawdę nie żałują kleju. Ja robię to dozownikiem (bardzo równo i nieobsypuje się na boki) więc wysokość spoiny wynosi 2 mm.

Tom_Poznan
18-11-2004, 12:23
Wakmen

Chciałem się tylko podzielić jak to u mnie wyglądało!
A co do roboty - chciało się wykonawcy i sam to zaproponował więc się zgodziłem (nie było problemów z gwoździami i podpórkami) :wink:

Pozdrawiam

JarL
18-11-2004, 21:06
Witajcie,

Stanąłem dziś przed problemem jak zabezpieczyć przed zimą budowę, czyli jak zabić okna. Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.
Zamierzam zbić ramę i obić ją folią i wtedy przymocować przy otworach okiennych.

Wakmen
19-11-2004, 03:29
... Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? ...
W silkę (bloczek) na pewno nie. W zaprawę tradycyjną lub klej - tak z tym, że musi być grubości powyżej 2 mm. U mnie jest zbyt cieńka więc stosuję gwoździe hartowane.


... czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.
...
Uważam, że to zbyt dużo roboty.

RYDZU
19-11-2004, 06:24
Witajcie, niniejszym dołączam do grona SILKOWCÓW/SILIKATOWCÓW (chyba RYDZU ma w tym największą zasługę :wink: ).

No nie przesadzaj.... :oops:


Czytam właśnie wasze uwagi co do jakości bloczków i chciałabym zapytać, czy ktoś ma może doświadczenia z silikatami z Białegostoku. U nas sporo się z tego buduje budownictwa wielorodzinnego (albo ja teraz wszędzie widzę silikaty :D ), więc może nie jest źle, moja architekt też ma dobre zdanie o silikatach. Ciekawam mimo wszystko opinii inwestorów indywidualnych

Zofija
z coraz większymi perspektywami na budowlaną wiosnę

No to gratulacje! Jak idzie bieganie z papierkami? Chyba nieźle skoro piszesz o wiosennych perspektywach...?

Pozdrawiam
(wybudowany na surowo z silikatu) ;)

RYDZU
19-11-2004, 06:29
Witajcie,

Stanąłem dziś przed problemem jak zabezpieczyć przed zimą budowę, czyli jak zabić okna. Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.
Zamierzam zbić ramę i obić ją folią i wtedy przymocować przy otworach okiennych.

Jak masz gwoździe hartowane - wbijaj - tylko w spoiny a nie w bloczki bo te popękają.
A jak masz kołki to wierć dziury w bloczkach i wsadzaj kołki. Robota wcale nie trudniejsza, wiertarka w silikat wchodzi bardzo sympatycznie.
Innymi słowy - jak zrobisz - będzie dobrze ;)

pozdrawiam

Wakmen
19-11-2004, 06:52
Czy widzieliście nową ofertę Silki E? Szkoda, że tak późno wchodzi w życie a nie z rok temu.

RYDZU
19-11-2004, 07:02
Czy widzieliście nową ofertę Silki E? Szkoda, że tak późno wchodzi w życie a nie z rok temu.

Gdzie tego szukać?
Na stronie xelli jest tylko silka P, M, Produkty uzupałniające, Lux i
Silka L (w przygotowaniu - nomen omen od roku ponad)

Pozdrawiam

Flesz
19-11-2004, 09:52
Witam.
Stoje przed dylematem z czego budować.
Biorę również pod uwagę silike.
Wakmen, czym w końcu będziesz ocieplał?
na forum
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=18964


Wysłany : Pią Gru 26, 2003 10:01 am
Co się zaś tyczy tych poglądów - wełna vs. styropian to nie widzę innego rozwiązania ja wełna. Z tego co mi wiadomo aby zachować zalety silikatów należy zastosować materiał izolacyjny przepuszczający parę wodną a jak wiadomo styropian tych warunków nie spełnia. Jest całkowitym izolatorem i bezsensowne jest wtedy tłumaczenie, że jego ściany tzw. ODDYCHAJĄ. W pewnym stopniu pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczeń ale nie ma żadnej możliwości oddania jej na zewnątrz budynku co skutecznie uniemożliwia styropian.

a na forum http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35169


Wysłany : Wto Paź 19, 2004 9:45 am
A ja to wybrałem silikaty M18 + 15 cm styropianu i ze współczynnikiem przenikania U zeszłem do 0,2 W/(m2*K). Jak dla mnie wynik dobry przy odpowiednim zastoswaniu okien i drzwi.


Pzdr.

RYDZU
19-11-2004, 12:02
Wysłany : Wto Paź 19, 2004 9:45 am
A ja to wybrałem silikaty M18 + 15 cm styropianu i ze współczynnikiem przenikania U zeszłem do 0,2 W/(m2*K). Jak dla mnie wynik dobry przy odpowiednim zastoswaniu okien i drzwi.


Wakmen - jak to U wyliczyłeś?
Według programu "Cieplejszy dom" dołączonego na CD do Muratora
gdzieś rok temu dla takiego układu wychodzi U=0,24 ???

Pozdrawiam

Kon111
19-11-2004, 13:10
Wysłany : Wto Paź 19, 2004 9:45 am
A ja to wybrałem silikaty M18 + 15 cm styropianu i ze współczynnikiem przenikania U zeszłem do 0,2 W/(m2*K). Jak dla mnie wynik dobry przy odpowiednim zastoswaniu okien i drzwi.


Wakmen - jak to U wyliczyłeś?
Według programu "Cieplejszy dom" dołączonego na CD do Muratora
gdzieś rok temu dla takiego układu wychodzi U=0,24 ???

Pozdrawiam
Mi też coś nie pasuje, bo u mnie jest M18 + 16cm i zdawało mi się, że daje to U=0,22. Może wynik 0,2 to zaokrąglenie 0,24 do 0,2?

paweu
19-11-2004, 13:25
Według moich obliczeń Przy SILCE o grubości 18 cm (wspólczynnik Lambda 0,54) i styropianie 15 cm Lambda 0,045) , oporze ciepleym napływu i odpłyu R=0,17 wychodzu U=0,26 W/m2K i nie chce wyjść inaczej. Co prawda bez tynków, ale to są marginalne wartości.

Wakmen
21-11-2004, 16:57
Czy widzieliście nową ofertę Silki E? Szkoda, że tak późno wchodzi w życie a nie z rok temu.

Gdzie tego szukać?
Na stronie xelli jest tylko silka P, M, Produkty uzupałniające, Lux i
Silka L (w przygotowaniu - nomen omen od roku ponad)...
W piątek wysłałem list do Xelli właśnie w tej sprawie - dlaczego nie aktualizują strony a już reklamują nowy produkt w gazetach (Murator 12/04). Jak na razie bez odzewu.

Wakmen
21-11-2004, 17:26
Witam.
Stoje przed dylematem z czego budować.
Biorę również pod uwagę silike.
Wakmen, czym w końcu będziesz ocieplał?
na forum
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=18964


Wysłany : Pią Gru 26, 2003 10:01 am
Co się zaś tyczy tych poglądów - wełna vs. styropian to nie widzę innego rozwiązania ja wełna. ...
a na forum http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35169


Wysłany : Wto Paź 19, 2004 9:45 am
A ja to wybrałem silikaty M18 + 15 cm styropianu i ze współczynnikiem przenikania U zeszłem do 0,2 W/(m2*K). ...


Dobre co Flesz :lol: :lol: :lol: :lol:
Niestety na tym Forum jestem zalogowany troszkę ponad rok i przez pierwsze kilka miesięcy byłem tzw. martwą duszą. Czytałem, czytałem i czytałem. Byłem bardzo naiwny pod wpływem reklam, które tak ładnie to wszystko opisywały ale życie jest życiem i każdy powinien mieć swoje zdanie. Przez ten rok moja wiedza wzrosła ponad 1000 % (czyt.: tysiąc) a umiejętności jeszcze bardziej. Poniżej tak w skrucie podsumuję mój wybór:
Po pierwsze. Cena 1m3 wełny wacha się w okolicach 300 PLN a cena styropianu FS 15 - 150 PLN. Ja mam możliwość zakupu jeszcze taniej więc troszeczkę mi się to nie kalkuluje a tym bardziej, że chciałbym wybudować się bez dożywotniech kredytów i w miarę szybko (jak dla mnie do 2 lat).
Po drugie. Z tym tym oddychaniem ścian to jest jeden wielki kit reklamowy producentów wełny. ŚCIANY NIE ODDYCHAJĄ. W moim małym domku 51 % strat energii jest przez wymianę powietrza (wentylację) co skutecznie rozwiązuje problem fikcyjnego oddychania ścian.

W tym miejscu proszę nie dyskutujmy czy to prawda czy nie, gdyż ja już nie biorę udziału w takich dyskusjach. Są bezsensowne. Każdy z Was ma rację. Wszystko zależy od punktu ... siedzenia.

Może podam kolejny przykład mojego niezdecydowania i braku wiedzy:
Kupiłem projekt budowlany w technologi murowanej z ceramiki 25. Podczas adaptacji zmieniłem na BK (tani w Trójmieście i dostępny) ale zanim zacząłem budować moja wiedza na temat materiałów budowlanych drastycznie wzrosła i to nie tylko teoretycznie ale i praktycznie więc zmieniłem na silikaty.
Kobieta zmienną jest ale ja to już wogóle.
Co zaś tyczy moich obliczeń to przeprowadziłem jakimś kalkulatorem do obliczania współczynnika U. NIe pamiętam czy ze strony www czy z jakiejś płyty, którą mam w domu. Przewodność styropianu firmy STYROPOL najbardziej popularny w Trójmieście) wynosi U=0,038 a Dalmatyńczyka 0,04. Jak znajdę to potwierdzę lub podam adres strony.

pete
21-11-2004, 18:10
Witajcie, niniejszym dołączam do grona SILKOWCÓW/SILIKATOWCÓW (chyba RYDZU ma w tym największą zasługę :wink: ).

Czytam właśnie wasze uwagi co do jakości bloczków i chciałabym zapytać, czy ktoś ma może doświadczenia z silikatami z Białegostoku. U nas sporo się z tego buduje budownictwa wielorodzinnego (albo ja teraz wszędzie widzę silikaty :D ), więc może nie jest źle, moja architekt też ma dobre zdanie o silikatach. Ciekawam mimo wszystko opinii inwestorów indywidualnych

Zofija
z coraz większymi perspektywami na budowlaną wiosnę

Ja na tzw. dniach, wprowadzam się do domu wybudowanego z silikatów Białystok.
pzdr

ania
22-11-2004, 16:01
Wrócę jeszcze na chwilkę do mojego dylematu wnęk podokiennych na kaloryfery. Czy byłoby coś nieprawidłowego w wymurowaniu wnęk z cegły "8"? Te miejsca nie mają znaczenia konstrukcyjnego. Ewentualnie można dać je z uskokiem względem lica ściany i uzupełnić grubszą warstwą izolacji...

23-11-2004, 08:50
czy wszyscy robicie sciany z pustakow?
albo robi to ktos z pelnych bloczkow?
mozna takie w ogole kupic?

BK
23-11-2004, 09:05
z pustaków - z pełnych chyba nikt nie buduje, aczkolwiek można kupić.
zajrzyj na strone np. teodorów czy ludyni - co masz bliżej z Katowic :wink:

Wakmen
23-11-2004, 09:33
...robi to ktos z pelnych bloczkow?
mozna takie w ogole kupic?
Oczywiście, że można kupić.
Pełne bloczki stosuje się tylko do fundamentów (piwnic) ze względu na wyższy koszt. Po co przepłacać?

MarcinU
23-11-2004, 15:10
...robi to ktos z pelnych bloczkow?
mozna takie w ogole kupic?
Oczywiście, że można kupić.
Pełne bloczki stosuje się tylko do fundamentów (piwnic) ze względu na wyższy koszt. Po co przepłacać?

Bloki drążone (pustaki) dają też lepszą izolacyjność terminczną.

MarcinU
23-11-2004, 15:12
Witajcie,

Stanąłem dziś przed problemem jak zabezpieczyć przed zimą budowę, czyli jak zabić okna. Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.
Zamierzam zbić ramę i obić ją folią i wtedy przymocować przy otworach okiennych.

Jak masz gwoździe hartowane - wbijaj - tylko w spoiny a nie w bloczki bo te popękają.
A jak masz kołki to wierć dziury w bloczkach i wsadzaj kołki. Robota wcale nie trudniejsza, wiertarka w silikat wchodzi bardzo sympatycznie.
Innymi słowy - jak zrobisz - będzie dobrze ;)

pozdrawiam

Ja zabijam dechami - przynajmniej przetrwały wiatry z ostatnich dni w przeciwieństwie do folii w oknach sąsiednich domów :wink: . Co do gwoździ to używam do przybicia desek do ściany gwoździ hartowanych i wchodzą idealnie. Jak nie trafię dokładnie w spoinę to w bloczek też wchodzi (i bloczek nie pęka) tylko wymaga nieco więcej uderzeń młotkiem. :P

filip1
24-11-2004, 07:47
Witam wszystkich forumowiczów!!!
Dawno mnie nie było w tym wątku. Co do silki mam już wycenę i chcę dokonać zakupu w tym roku. Będę bral materiał za pośrednictwem hurtowni, dała mi 17% rabatu od cennika XELLI. Towar będzię z Trzcińca.
Po przeczytaniu wszystkich wątków zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa co do Silki. Mianowicie jej spory ciężar!!! Czy nie będzie to zagrożeniem dla ław fundamentowych(60cm) dałem o 10 cm szersze.
W projekcie mam strop monolityczny i na dodatek będzie jeszcze dachówka cementowa. Czy to wszystko wytrzymają fundamenty. Grunt jest ok i ławy dość solidne. :wink:

filip1
24-11-2004, 07:52
Witam wszystkich forumowiczów!!!
Dawno mnie nie było w tym wątku. Co do silki mam już wycenę i chcę dokonać zakupu w tym roku. Będę bral materiał za pośrednictwem hurtowni, dała mi 17% rabatu od cennika XELLI. Towar będzię z Trzcińca.
Po przeczytaniu wszystkich wątków zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa co do Silki. Mianowicie jej spory ciężar!!! Czy nie będzie to zagrożeniem dla ław fundamentowych(60cm) dałem o 10 cm szersze.
W projekcie mam strop monolityczny i na dodatek będzie jeszcze dachówka cementowa. Czy to wszystko wytrzymają fundamenty. Grunt jest ok i ławy dość solidne. :wink:

katerhasser
24-11-2004, 08:35
Architekt, który adoptował Ci ten projekt chyba wszystko wyliczył?
Jeśli ławy i fundament są OK, to czym się martwić? chyba, że budujesz blok 10-piętrowy...

Wakmen
24-11-2004, 09:23
Filip1 - nie przesadzaj. Silikaty nie są aż tak ciężkie jak o tym wszyscy trąbią (może troszeczkę) i nie ma się co martwić o to czy fundamenty wytrzymają. Konstruktor (projektant) zaprojektował ławy by wytrzymały o wiele więcej a nie tylko tyle ile np. BK.
Tak samo projektuje się np. mosty. W projekcie jest napisane, że max. obciążenie mostu jest dozwolone na 30 to a w rzeczywistości wytrzyma 80 ton i to przy obciążeniu ciąłym a nie chwilowym.
Oczywiście Ty nie możesz oszczędzać na stali (miejsze przekroje) czy betonie (zamiast B20 dasz B15) bo to są tylko pozorne oszczędności. Dodatkowo dla świętego spokoju możesz wzmocnić narożniki domu gdyż to właśnie one są najbardziej narażone. Ja tak zrobiłem choć wszyscy powtarzają, że niepotrzebnie.

MarcinU
24-11-2004, 09:32
Filip1 - nie przesadzaj. Silikaty nie są aż tak ciężkie jak o tym wszyscy trąbią (może troszeczkę) i nie ma się co martwić o to czy fundamenty wytrzymają. Konstruktor (projektant) zaprojektował ławy by wytrzymały o wiele więcej a nie tylko tyle ile np. BK.
Tak samo projektuje się np. mosty. W projekcie jest napisane, że max. obciążenie mostu jest dozwolone na 30 to a w rzeczywistości wytrzyma 80 ton i to przy obciążeniu ciąłym a nie chwilowym.
Oczywiście Ty nie możesz oszczędzać na stali (miejsze przekroje) czy betonie (zamiast B20 dasz B15) bo to są tylko pozorne oszczędności. Dodatkowo dla świętego spokoju możesz wzmocnić narożniki domu gdyż to właśnie one są najbardziej narażone. Ja tak zrobiłem choć wszyscy powtarzają, że niepotrzebnie.

Wakmen ma racje - nie budujesz wieżowca, a dla małego domu te obciążenia są niczym. Warto dać B-20 i warto dobrze zrobić narożniki (tez tak mam), ale szerokość ławy nie ma takiego znaczenia (u mnie ławy boczne mają 40 cm).

RYDZU
24-11-2004, 10:28
Po przeczytaniu wszystkich wątków zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa co do Silki. Mianowicie jej spory ciężar!!! Czy nie będzie to zagrożeniem dla ław fundamentowych(60cm) dałem o 10 cm szersze.
W projekcie mam strop monolityczny i na dodatek będzie jeszcze dachówka cementowa. Czy to wszystko wytrzymają fundamenty. Grunt jest ok i ławy dość solidne. :wink:

Może pomogą ci argumenty czysto fizyczne:

U mnie dla przykładu jest ściana 3warstwowa 24 silikat, 15 styropian 12 silikat.
1m2 tej ściany waży około 480 kg - pomijam wagę styropianu, kotw łączących itp.

Dla porównania Porotherm 50 P+W - jeden bloczek waży 22 kg, zużycie na m2 = 16 sztuk
- to daje 352 kg + 35l zaprawy - razem 380 kg.

Porównując obie wartości wychodzi raptem 100 kg na metrze kwadratowym
- jak wymurujesz ścianę 10m w górę to nacisk sie zmieni o jedną tonę.

I dla porównania proponuję spróbować zważyć regał pełen książek.
Wyniki mogą byc naprawdę ciekawe.

Buduj spokojnie - jak to nie wieżowiec to nic się nie będzie działo.

Pozdrawiam

MarcinU
24-11-2004, 12:13
I dla porównania proponuję spróbować zważyć regał pełen książek.
Wyniki mogą byc naprawdę ciekawe.


:D :D :D Tekst z regałem mnie powalił! Najbardziej szokujące są rzeczy "prawie" oczywiste.

Szaruś
24-11-2004, 20:49
O co chodzi z tymi narożnikami? :o

Dormi
24-11-2004, 21:00
Materiał twardy, jednak bez zadnego problemu (i bez żadnej dopłaty!!!!!!) elektrycy robili bruzdy pod przewody.


Czy było konieczne rycie bruzd, czy nie można było kłaśc przwodów w tynku?
My właśnie przymierzamy się do kładzenia instalacji i trochę nam się nie chce ryć w silikacie. Myśleliśmy, żeby kłaść przewody na ścianie.
POdzielcie się swoimi doświadczeniami.

Pozdrowienia.
M


pojawiły się właśnie nowe silki z dziurami na przewody, tylko że skoro przymierzacie się do kładzenia instalacji, to wasze ściany pewnie już stoją...

Wakmen
25-11-2004, 13:26
O co chodzi z tymi narożnikami? :o
Zobacz na mojej prywatnej stronie w dziale Orzeszek album jak mam połączone narożniki lub na stronie http://wakmen.w.interia.pl/index_files/index.html . W dzienniku budowy szczegółowo opisałem sposób wiązania.

26-11-2004, 08:29
mam pytanie
odnosnie tych wszystkich znizek na materialy z powodu braku sezonu
czy kupiony silikat jest wystarczajaco suchy, zeby przetrwac na dzialce zimowanie przykryty zwykla folia?

bo tka mysle jesli nie byloby ryzyka, to kupilbym moze teraz te bloczki a zuzyl je w lecie?
co o tym myslicie?

pattaya
26-11-2004, 09:25
czy kupiony silikat jest wystarczajaco suchy, zeby przetrwac na dzialce zimowanie przykryty zwykla folia?



Spokojnie.Silikat łatwo nasiąka wodą i łatwo ją oddaje.Jego zwarta struktura zapobiega rozsadzeniu przez lód.

THORIN
26-11-2004, 09:39
Buduję na Mariance koło Rędzin, a materiał biorę z Domexu. Mam wrażenie, że w Częstochowie silikatów mało ludziska kupują, bo jest zdominowana przez ceramikę Wienerbergera i przez to hurtownia nie ma większego wpływu na zakład w Ludyni.

Matth też myślałem kiedyś o Teodorach, ale transport by wyszedł drożej i musiał bym go organizować we własnym zakresie, a tak załatwia to hurtownia. A poza tym z tego co pamiętam to nie mieli 12 na P-W, a z tymi jest największy problem w Ludyni.

W poniedziałek się rozmówię z kierownictwem Ludyni :evil:
Jak szukałem silikatów to tez byłem w Domexie - ale mnie spławili swoją posrawą i tym że zaproponowali mi ceny detaliczne z cennika Ludyni i ewentualnie transport gratis (przy moim zamówieniu na 200 palet).
Zaopatruje się w Builderze - dali mi około 8% upustu od cennnika Ludyni, transport gratis i przede wszystkim wolę współpracy.
Juras74 - jakie ceny dał co Domex - detal? - czy może coś urwałeś?

Teodory odpadły u mnie w przedbiegach (jeszcze zanim zauważyłem, że i tak nie mają w ofercie systemu P+W) - konieczność zorganizowania transportu i rozładunku we własnym zakresie. Poza tym zero woli rozmowy ze strony zakładu o upustach cenowych. Więc im podziękowałem.

Pozdrawiam

Rydzu ! nie wiem jakie foldery czytałeś. ja mam Teodory pióro-wpust, 25 cm - T-25 bloczek. praktycznie żadnych domieszek (raz kawałeczek drewna). Wymiary bez zarzutu. A do tego najtaniej spośród uczestników :D
pozdro
THORIN
PS sorka że tak póxno odp ale teraz nie zaglądam często bo temat silikatów zakończony w dużej mierze

RYDZU
26-11-2004, 10:41
Rydzu ! nie wiem jakie foldery czytałeś. ja mam Teodory pióro-wpust, 25 cm - T-25 bloczek. praktycznie żadnych domieszek (raz kawałeczek drewna). Wymiary bez zarzutu. A do tego najtaniej spośród uczestników :D


W okresie gdy szukałem materiału na stronie Teodorów nic takiego nie było.
A dla mnie szukanie materiałów to głównie internet - takie czasy.

A teraz widzę, że owszem są bloki T18 i T24 mają rozwiązanie P+W
ale juz 12 cm jest tylko klasyczna - bez P+W.
No a niestety przy murowaniu na klej taki układ odpada.

Cenowo - owszem wypadli lepiej niż Ludynia, ale już po doliczeniu kosztów
transportu nie było tak różowo. Szkoda bo dużo dobrego słyszałem o ich materiale.
A że pomimo dużego zamówienia, nie byli skłonni do rozmów i dalszych negocjacji,
poszedłem do konkurencji.

Pozdrawiam

THORIN
26-11-2004, 18:31
Rydzu ! nie wiem jakie foldery czytałeś. ja mam Teodory pióro-wpust, 25 cm - T-25 bloczek. praktycznie żadnych domieszek (raz kawałeczek drewna). Wymiary bez zarzutu. A do tego najtaniej spośród uczestników :D


W okresie gdy szukałem materiału na stronie Teodorów nic takiego nie było.
A dla mnie szukanie materiałów to głównie internet - takie czasy.

A teraz widzę, że owszem są bloki T18 i T24 mają rozwiązanie P+W
ale juz 12 cm jest tylko klasyczna - bez P+W.
No a niestety przy murowaniu na klej taki układ odpada.

Cenowo - owszem wypadli lepiej niż Ludynia, ale już po doliczeniu kosztów
transportu nie było tak różowo. Szkoda bo dużo dobrego słyszałem o ich materiale.
A że pomimo dużego zamówienia, nie byli skłonni do rozmów i dalszych negocjacji,
poszedłem do konkurencji.

Pozdrawiam

>>> faktycznie 12 klasyczna. Muruję z niej działówki.
No co robić. Wiem jak to jest - materiał raczej dobry - to najważniejsze, ale jak z nimi gadałem to nie było łatwo. :) To tez jest spółka pracownicza i to widać :)
ps widzę że wywołany przeze mnie temat spoin pojawił się na forum - tylko teraz jakoś łagodniej traktowany :) :)
ps2 Rydzu - a na jakim Ty właściwie etapie jesteś ? bo ja pierwszą dachówkę kładę ... ) DOPIERO !!! :)
pozdrawiam
THORIN :evil: :evil:

dominoxs
26-11-2004, 19:54
My tez mamy Teodory , 12 -stke murowalismy jednak na klej z kotwami i porzadnie wyszlo -spoina grubsza , ale sciany rowne.

W ani jednym bloczku smieci nie bylo.
Rabat - dostalismy calkiem spory. Cala tajemnica tkwi chyba w tym , kiedy sie kupuje : najlepiej pod koniec roku lub pod koniec miesiaca !

RYDZU
26-11-2004, 20:21
ps2 Rydzu - a na jakim Ty właściwie etapie jesteś ? bo ja pierwszą dachówkę kładę ... ) DOPIERO !!! :)


U mnie surowizna stoi i czeka na okna, drzwi i bramę garażową.
W połowie grudnia jak tylko pogoda sie utrzyma bedę zamykał.
Szczegóły są w moim dzienniku (link na dole).

Pozdrawiam

matth
30-11-2004, 04:21
My tez mamy Teodory
Rabat - dostalismy calkiem spory. Cala tajemnica tkwi chyba w tym , kiedy sie kupuje : najlepiej pod koniec roku lub pod koniec miesiaca !

Czy mozesz powiedziec kiedy kupowales i jaki rabat dostales?? Wlasnie przymierzam sie do pertraktacji z nimi i dobrze byloby wiedziec na ile moge liczyc .Z gory dziekuje. Pozdrawiam :wink:

dominoxs
02-12-2004, 18:04
Dostalismy 21% rabatu w styczniu tego roku

matth
03-12-2004, 04:09
Dostalismy 21% rabatu w styczniu tego roku

Dzieki za odpowiedz :wink:
Jeszcze pytanie do fachowcow silikatowcow.Na stronie Teodorow bloczki T12,18 i 24 maja te same wymiary ,poza gruboscia oczywiscie,wiec ich zuzycie na 1m2 powinno byc takie samo a nie jest :o T 18 ma zuzycie 17 szt,pozostale 16.
Co Wy na to ????

RYDZU
03-12-2004, 07:29
Jeszcze pytanie do fachowcow silikatowcow.Na stronie Teodorow bloczki T12,18 i 24 maja te same wymiary ,poza gruboscia oczywiscie,wiec ich zuzycie na 1m2 powinno byc takie samo a nie jest :o T 18 ma zuzycie 17 szt,pozostale 16.
Co Wy na to ????

Ja budowałem z Ludyni, ale... bloczki mają ciutkę wieksze - długość 256 lub 258 mm,
wysokość ta sama i podają zuzycje 16,9 przy zaprawie i 17,4 przy murowaniu na klej.
(niezależnie od tyou bloczka).

Pozdrawiam

armark
04-12-2004, 16:47
Witam Wszytkich

Właśnie podjęliśmy strategiczną decyzję odnośnie budowy naszego nowego lokum.
Start na wiosnę !!
Materiał na ściany - silikaty.

W związku z powyższym obiecuje przeglądać niniejszy wątek

Tak na marginesie - zwróciłem się do kilku pracowni architektonicznych z pytaniem o koszty projektu indywidualnego. Jako jeden z parametrów podałem model ściany :
ściana 3 warstwowa (silikaty+ocieplenie+cegła klinkierowa).

Wydawało mi się, że jest OK.... ale, tylko do momentu kiedy od jednej z nich dostałem odpowiedź (cytuje dokładny fragment) :

"Podana przez Pana ściana jest rozwiązaniem niezgodnym ze sztuką budowlaną i nasz konstruktor nie wyraża zgody na jej zastosowanie. Prawidłowo wykonana ściana 3- warstwowa posiada między ociepleniem i klinkierem pustkę powietrzną wentylacyjną, co z kolei wymaga dość skomplikowanych połączeń i odpowiednich wykończeń cokołów oraz okapów zapewniających przepływ odpowiedniej ilości powietrza"

Szczęka opadła na podłogę i do chwili obecnej tam leży....
Dotychczas wydawało mi się, że pustka powietrzna jest optymalna (ale chyba też niekonieczna), dla ocieplenia wełną. Przy styropianie natomiast jest zbędna... No cóż błądzić rzeczą ludzką - ale co Wy myślicie ??

neuron
04-12-2004, 17:07
Pustka powietrzna, a raczej jej stosowanie jest wynikiem wielu gorzkich doswiadczen w budownictwie. Nie warto odkrywac Ameryki.

Wakmen
04-12-2004, 18:31
... Wydawało mi się, że jest OK.... ale, tylko do momentu kiedy od jednej z nich dostałem odpowiedź (cytuje dokładny fragment) :

"Podana przez Pana ściana jest rozwiązaniem niezgodnym ze sztuką budowlaną i nasz konstruktor nie wyraża zgody na jej zastosowanie. Prawidłowo wykonana ściana 3- warstwowa posiada między ociepleniem i klinkierem pustkę powietrzną wentylacyjną, co z kolei wymaga dość skomplikowanych połączeń i odpowiednich wykończeń cokołów oraz okapów zapewniających przepływ odpowiedniej ilości powietrza"

Szczęka opadła na podłogę i do chwili obecnej tam leży....
Dotychczas wydawało mi się, że pustka powietrzna jest optymalna (ale chyba też niekonieczna), dla ocieplenia wełną. Przy styropianie natomiast jest zbędna... No cóż błądzić rzeczą ludzką - ale co Wy myślicie ??
W wypowiedzi pracowni architektonicznej nie ma błedu a to z tego względu, że ocieplenie potraktowali jako materiał termoizolacyjny z wełny (szklanej, mineralnej ). Ty również dobrze rozumujesz, że dla izolacji wykonanej ze styropianu nie jest obowiązkowa szczelina wentylacyjna. Tak więc i Ty i oni macie rację.
Co do rodzaju materiału izolacyjnego zastosowanego do ociplenia ścian 3warstwowych nie chcę się wypowiadać gdyż wszystko zależy od zasobności portfela i przekonań (napewno nie religijnych). Różnica w cenie pomiędzy wełną a styropianem jest jak 2:1 a chyba cena dla niektórych jest decydująca pomijając fakt mocno przereklamowanego przez producentów wełny tzw. "efektu oddychania ścian" :o :D :wink:

armark
04-12-2004, 19:35
Dzięki za interpretację.
Prawie na pewno zdecyduje się na styropian (chociaż na decyzję mam jeszczę trochę czasu).
Co do oddychania - to sprawna wentylacja powinna mi rozwiązać temat.

Szaruś
04-12-2004, 20:21
Na wątku o BK była mowa, że przy kładzeniu na klej BK trzeba trochę podszlifować.

Czu to samo odnosi się do bloczków silikatowych? I czym je ewentylanie szlifować (przecież są twarde)?

Wakmen
04-12-2004, 22:03
Na wątku o BK była mowa, że przy kładzeniu na klej BK trzeba trochę podszlifować.

Czu to samo odnosi się do bloczków silikatowych? I czym je ewentylanie szlifować (przecież są twarde)?
Bloczków silikatowych nie szlifuje się gdyż tolerancja (według producenta) wynosi nie więcej jak +- 1 mm. Ręczne szlifowanie byłoby chyba niemożliwe a pozostaje jedynie szlifowanie mechaniczne choć nawet cieńka warstwa kleju wystarczy by zniwelować te niewielkie nierówności.

Toudee
07-12-2004, 07:32
No nareszcie przebrnąłem przez cały wątek i już byłem zdecydowany na Silkę, nawet byłem oglądać dom który z tego materiału wybudowali znajomi - wyszło super.
Obecnie w fazie adaptacji jest zakupiony przeze mnie projekt Irmy II (przy okazji pozdrowienia dla Teski). W projekcie ściany jednowarstwowe z Porothermu 38, więc zacząłem liczyć "co by" określić - SILKA czy POROTHERM.
Przy założeniu, że z Porothermu rzeczywiście robię ścianę jednowarstwową wykonaie ściany mego wymarzonego domku wyszło generalnie taniej - na niekorzyść Silki.
Do wyliczeń przyjąłem jedną ścianę długości 17,845 metra licząc po fundamentach i wysokości 3 metry. Daje to w sumie 53,535 m/kw.
Wychodzi więc, że na ścianę będę potrzebował :
- Silka 828 bloczków M-24 cm koszt (bloczek po 5,04 zł cena z PSB) 4173,12 zł,
- Porotherm 899 bloczków 38 P+W (bloczek po 5,92)koszt 5322,08 zł.
- ew. Silikaty Teodory 973 bloczki T 24 (bloczek po 3,87) koszt 3776,65 zł.
Cały problem w tym, że silkę (silikaty) "trza" ocieplić i tu zaczynają się schody :
- za styropian FS 12 (najtańszy w PSB) wyszło mi 1175,63 zł czyli w sumie ok. 26 zł więcej,
- za wełnę Paroc UNS 35 12 cm (jestem zielony i nie wiem czy nadaje się do ocieplenia ściany ale jest tania i posiada min. grubość niezbędną do ocieplenia, czyli jak podajecie na forum 12 cm) wyszło 1270,38 zł czyli jeszcze więcej - czego należało się spodziewać,

Jedyne co można brać pod uwagę to Teodory ale dochodzi koszt zaprawy klejowej....
Oczywiście są jeszcze upusty w hurtowniach czy u producentów ale jest to już tak indywidualna sprawa, że nie potrafię uwzględnić tego w wyliczeniach dokonywanych na tym etapie (bez negocjacji z "upustodawcami")

Poddaję te wyliczenia pod osąd bardziej doświadczonych forumowiczów - na razie jestem w tzw. rozterce :(

Kon111
07-12-2004, 08:24
Toudee czy zwróciłeś uwagę, że Porotherm 38 nominalnie ma przenikalność U=0,35 (nominalnie, bo w rzeczywistości pewnie jeszcze więcej), a co najważniejsze ta wartość wychodzi przy zastosowaniu zaprawy termoizolacyjnej za którą zapłacisz dużo więcej niż za klej do Silki. Przy zwykłej zaprawie otrzymasz U=0,41 lub więcej.

Pokalkuluj jeszcze, bo wydaje mi się, że zbyt uprościłeś obliczenia. Jeśli Twoim założeniem jest otrzymać ścianę o U=0,35 to wcale nie musisz stosować wełny o gr. 12cm (przy 12cm wełny i Silce M24 U=0,28). Według moich obliczeń dla U=0,35 wystarczy Ci 9cm wełny, dla U=0,41 jeszcze mniej o 1cm, a to pewnie obniży koszty.

A tak reasumując, to zastanów się, nad współczynnikiem U bo to co wyjdzie Ci przy Porothermie 38 da chyba jak na obecne normy zbyt chłodną ścianę. Pomyśl co najmniej o Porothermie 44, ale to są dodatkowe koszty.

Dla mojego domku szczegółowe wyliczenia dały jednoznaczny wynik na korzyść Silki.

pkm
07-12-2004, 08:30
Przepraszam kolego....mówimy o różnicy 26,00 pln????????????, czy to jest żart???
Porównaj współczynniki tych ścian zapewniam cię że wyjdą na korzyść Silki, pozatym budowanie z porothermu wymaga bardzo duzej dokładności wykonania, aby idea ściany jednowarstwowej się sprawdziła.Nie wiem czy w wyliczeniach uwzgledniłeś zaprawe ciepłochronna dla porothermu?

pkm
07-12-2004, 08:37
Przepraszam kolego....mówimy o różnicy 26,00 pln????????????, czy to jest żart???
Porównaj współczynniki tych ścian zapewniam cię że wyjdą na korzyść Silki, pozatym budowanie z porothermu wymaga bardzo duzej dokładności wykonania, aby idea ściany jednowarstwowej się sprawdziła.Nie wiem czy w wyliczeniach uwzgledniłeś zaprawe ciepłochronna dla porothermu?

RYDZU
07-12-2004, 08:39
Do wyliczeń przyjąłem jedną ścianę długości 17,845 metra licząc po fundamentach i wysokości 3 metry. Daje to w sumie 53,535 m/kw.
Wychodzi więc, że na ścianę będę potrzebował :
- Silka 828 bloczków M-24 cm koszt (bloczek po 5,04 zł cena z PSB) 4173,12 zł,
- Porotherm 899 bloczków 38 P+W (bloczek po 5,92)koszt 5322,08 zł.
- ew. Silikaty Teodory 973 bloczki T 24 (bloczek po 3,87) koszt 3776,65 zł.
Cały problem w tym, że silkę (silikaty) "trza" ocieplić i tu zaczynają się schody :
- za styropian FS 12 (najtańszy w PSB) wyszło mi 1175,63 zł czyli w sumie ok. 26 zł więcej,
- za wełnę Paroc UNS 35 12 cm (jestem zielony i nie wiem czy nadaje się do ocieplenia ściany ale jest tania i posiada min. grubość niezbędną do ocieplenia, czyli jak podajecie na forum 12 cm) wyszło 1270,38 zł czyli jeszcze więcej - czego należało się spodziewać,


Skąd taka cena bloczków z Teodorów? :o :o
Ja budowałem z Ludyni - bloczek 24 cm kosztował 2,64 PLN brutto
Przy tych samych wymiarach bloczka daje to 973x2,64 czyli ok 2569 pln.
Zweryfikuj sobie cenę tego silikatu bo nawet na stronie Teodorów jest
cena 2,48 netto czyli jakieś 3,02 brutto - czyli cena wychodzi 2938 pln

Pozdrawiam

katerhasser
07-12-2004, 09:11
Toudee,
wielokrotnie widziałem domy budowane z porothermu na sprzedaż i ściany potem zawsze były ocieplane. W naszym klimacie to jest nieuniknione. Bez ociepleń ściana musiałaby mieć 0,5 m. grubości i kosztowałaby kupę kasy. A ta agresywna kampania reklamowa jednowarstwowej ściany z porothermu to może i byłaby uczciwa, ale w Chorwacji, Włoszech, Bułgarii a nie u nas.
Poza tym domek parter z poddaszem może mieć ściany z silki 18.

gosc niedzielny
07-12-2004, 09:23
a ja myslalem , ze wyzsze domki tez mozna z 18 robic.... :(

Toudee
07-12-2004, 13:37
Jak pisałem dobrowolnie poddałem się pod Wasz osąd jako początkujący budowlaniec :D stąd z uwagą przeczytałem wszystkie posty.
O współczynniku "U" słyszałem i czytałem - głównie na forum ale przy wyliczeniach nie brałem go pod uwagę - myślę, ze stosownej kalkulacji dokonał architekt decydyjący o wykonaniu IRMY 2 w technologii jednowarstwowej z Porothermu 38 - ale dzieki za informacje
Rydzu - ceny bloczków Teodorów wziąłem ze strony - http://www.novagips.pl/index.php - prawdę mówiąc innych nie sprawdzałem (podczas budowy już tak nie będzie :) ) stamtąd pochodzą również ceny Silki Xelli i Porothermu.

Powoli wraca mi wiara w Silkę ale jeszcze trochę poszperam w necie "co by" się jeszcze bardziej przekonać , iż Silka to dobry wybór.

Dzięki

pattaya
07-12-2004, 13:59
Skąd wziąłeś cenę na silkę M24? 5,04?
Ja płaciłem ok.3,30-3,50 netto +7%(na firmę budowlaną)

darekm
07-12-2004, 14:13
Nawet na stronach XELLi cena wynosi 3,22+VAT co należy chyba traktować jako cenę maksymalną. Ten skład ma albo nieaktualne cenniki albo sporą marżę. Może po to, żeby dawać później duuuże rabaty? :wink:

pattaya
07-12-2004, 15:04
O właśnie.
3,21-15% rabatu

Wakmen
08-12-2004, 21:22
a ja myslalem , ze wyzsze domki tez mozna z 18 robic.... :(
Do czterech kondygnacji.

Wakmen
19-12-2004, 19:32
Oj jakiś zastój na tej stronce? Ja mam problemy ostatnio z dostępem do internetu ale Wy wszyscy chyba nie.
Dla zainteresowanych podaję stronkę http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_5676.php?main=0 o Silka E.

RYDZU
19-12-2004, 21:41
Oj jakiś zastój na tej stronce?

Sen zimowy.....
... albo porządki świąteczne.
:)

Szaruś
19-12-2004, 22:00
Czy ktoś może mi polecić sprawdzoną ekipę, chetną do wyjazdu na Węgry, która by mi zrobiła domek z bloczków wap.-pias. na klej? Na wiosnę?

crach
28-12-2004, 21:58
Czy ktoś coś słyszał o cenie silki serii E. Bo Xella wg ich strony wprowadziłą to na rynek na jesień ale cena jest nie znana bo oficjalnie cennik jest w przygotowniu - zabawne że ją reklamują w prasie branżowej ale kupić jej nie można. Inna sprawa że seria E wyglada naprawde interesująco -cena pewnie będzie też interesująca - bardzo :cry: Jak coś "silikatowcy" słyszeliście dajcie znać na forum.

GregMarzden
30-12-2004, 13:41
Umilowani w silikacie

Mam pytanie do was, doswiadczonej czesci uczestnikow tego watku. Otoz na wiosne (kwiecien maj) rozpoczynamy budowe. Tak wiec juz teraz spedzamy z zona czas na stworzeniu strategii i rozplanowaniu calej inwestycji.

Sciany naszego domu beda z silikatow oczywiscie. Grubosc 24 cm + 12 cm welny.

Majac na uwadze wasze doswiadczenie chcialem sie zapytac co warto zamowic jak najwczesniej, tak aby uniknac sytuacji opisywanych w ninijeszym watku?

Zrobilem sobie liste, co trzeba bedzie przygotowac:

1. Bloczki na sciany zewnetrzne
2. Bloczki na sciany wewnetrzene
3. System ocieplenia
4. Kotwy
5. Klej
6. Nadproza

Pytanie zatem jest, czy cos jeszcze potrzebne bedzie z materialow?

Dziekuje za pomoc!

Greg Marzden z zona

31-12-2004, 08:19
obecnie cena bloczkow 18 pełnych z ludyni to cos koło 2,70 brutto (wychodzi teg cos 17 sztuk za metr 2)

chcą mi dac w hurtowni do tego 10 % upustu
oczywiscie cena z dowozem

czyli cena za metr2 sciany 41 pln

czy to już max upust?
czy gdzueś wychodzi taniej?
na privat moge podac adres hurtowni...

acha
dotąd wychodziło mi zawsze, ze silka to najtańszy material

a tu wczoraj patrze maxy rowniótkie za 2 PLN brutto 18,8 (17 sztuk na metr)
co myślicie o tym?

RYDZU
31-12-2004, 09:04
obecnie cena bloczkow 18 pełnych z ludyni to cos koło 2,70 brutto (wychodzi teg cos 17 sztuk za metr 2)

chcą mi dac w hurtowni do tego 10 % upustu
oczywiscie cena z dowozem

czyli cena za metr2 sciany 41 pln

czy to już max upust?
czy gdzueś wychodzi taniej?
na privat moge podac adres hurtowni...

acha
dotąd wychodziło mi zawsze, ze silka to najtańszy material

a tu wczoraj patrze maxy rowniótkie za 2 PLN brutto 18,8 (17 sztuk na metr)
co myślicie o tym?

Spróbuj w hurtowni Builder (są też na śląsku) - ja od nich brałem silikaty Ludyni do budowy. Za 18 cm płaciłem 2.20 brutto z dowozem na plac budowy.
dla informacji - 12 cm były po 1,53 a 24 cm po 2,64 pln brutto z dowozem.

tu masz namiary: http://builder.com.pl/pkty.htm

pozdrawiam

31-12-2004, 09:14
dzieki Rydzu jestes swietny

a kiedy to kupowałeś

wiesz ja sie zastanawiam, czy kupic teraz, czy dopiero na wiosne
bo kase mam
kwestia tylko,czy ma sens juz teraz brac materiał i potem zeby leżał pare miesiecy na placu...

sądzisz, ze zdrpzeje na wiosnę?

Szaruś
31-12-2004, 09:20
Leon, jak coś utargujesz u Buildera, to daj znać. Albo może razem potargujemy, to dadzą większy upust. Ja potrzebuję jakieś 300 m2 bloczków 18 cm (pełnych, nie drążonych, np. BS180 z Ludyni) i 50 m2 12 cm. I do tego klej biały (Alpol AZ-110).

BK
31-12-2004, 09:21
Wszystko drożeje.
A cena jaką masz nie jest rewelacyjna, poszukaj gdzie indziej.

Jeśli nie boisz się że rozkradną materiał (to chyba nie jest takie proste) to kupuj, ale może poczekaj na lepszą cenę.

RYDZU
31-12-2004, 10:06
I do tego klej biały (Alpol AZ-110).

Z tego co wszyscy pisali na forum to cenę na klej Alpolu miałem z Buildera chyba najlepszą (poniżej 15 pln za worek).

katerhasser
31-12-2004, 12:04
silikaty 18 cm. na ściany konstrukcyjne - muszą być pełne czy mogą być drążone?

RYDZU
31-12-2004, 15:11
silikaty 18 cm. na ściany konstrukcyjne - muszą być pełne czy mogą być drążone?

Spokojnie drażone wystarczą.
Silka w swoich folderach przebąkuje nawet o 15 cm ścianach nośnych.
Ale o tym jak wygląda wtedy wieniec stropu jakoś siedzą cicho. :-?

Pozdrawiam

01-01-2005, 09:53
szaruś a skąd jesteś?

jestem jak najbardziej za

Szaruś
02-01-2005, 19:45
Większość producentów bloczków wapienno-paskowych (chyba prawie wszyscy oprócz Xelli) nie ma nadproży systemowych.

Czy ktoś z was stosował nadproża oprate na zbrojeniach Murfor (http://www.bekaert.com/BUILDING/brochure/MurforReinforcement.pdf) (rozdział 3.7 od strony 28 )? Takie same, jakie stosuje się w warstwie elewacyjnecj ścian 3-warstwowych?

Szaruś
03-01-2005, 21:36
Rydzu, Ludynia nie ma na swoich stronach "obrazków" bloczków P+W 18 cm, ale ma za to rysunek bloczków 24 cm (http://www.ludynia.pl/page/ww6.htm).

Czy te 18 cm są takie same (tzn. jest taka półeczka z jednej strony a dziura z drugiej strony)? Ta dziura to jest na przestrzał (na rysunku to niby bloczek pełny, a nie drążony)? I czy ta półeczka nie dochodzi d drugiego bloczka (czyli tam też się robi taka "studzienka" na od góry do dołu bloczka)?

I czy do 18-ki są też bloczki narożne?

Szaruś
03-01-2005, 21:38
szaruś a skąd jesteś?

jestem jak najbardziej za

Leon, posłałem e-maila

RYDZU
03-01-2005, 22:52
Rydzu, Ludynia nie ma na swoich stronach "obrazków" bloczków P+W 18 cm, ale ma za to rysunek bloczków 24 cm (http://www.ludynia.pl/page/ww6.htm).

Czy te 18 cm są takie same (tzn. jest taka półeczka z jednej strony a dziura z drugiej strony)? Ta dziura to jest na przestrzał (na rysunku to niby bloczek pełny, a nie drążony)? I czy ta półeczka nie dochodzi d drugiego bloczka (czyli tam też się robi taka "studzienka" na od góry do dołu bloczka)?

I czy do 18-ki są też bloczki narożne?

No to kolejno:
- faktycznie rysunku nie ma na ich stronie
- bloczek 18 cm ma wymiary 180 x 220 x 250 mm (szerokość/wysokość/długość)
- nie ma żadnych otworów "na wylot" - górna powierzchnia jest płaska
- nie ma dodatkowych uchwytów czy otworów - ściany boczne to pióra i wpusty
- od dołu ma 4 otwory umieszczone w układzie 1 potem 2 na środku i znowu 1. te 2 na środku to zresztą słaby punkt bloczków 18 cm - sporo ich pękało (lub wręcz przyjeżdzało juz peknietych) w trakcie pracy.
- w bloczku 24 cm z jednej strony jest pełne piórow/wpust a z drugiej takie zagłębienie idace przez cały bloczek. Ma to swoje zalety np przy robieniu wieńca na stropie murowali u mnie bloczki na przemian je odwracając (uchwytami do siebie) - w ten sposób powstały całkiem spore wnęki (na oko jakies 10x10 cm) rozmieszczone co 2 bloczek. Przy zalewaniu wieńca stropu napewno wszedł w te otwory beton i solidnie całość zakotwił w ścianie nośnej.
- bloczków naroznych nie spotkałem w żadnym wariancie grubości slikatów Ludynia (podobno jest do 25 cm bloczków, ale ja korzystałem z wersji 24 cm)

(a jak ci bardzo zależy to mogę jutro "cyknać" fotke jakieś atrakcyjnej 18-tce (kilka mi zostało) u mnie na budowie - zobaczysz gdzie ma dziurki itp :D )

Pozdrawiam

Szaruś
04-01-2005, 08:45
bloczków naroznych nie spotkałem w żadnym wariancie grubości slikatów Ludynia (podobno jest do 25 cm bloczków, ale ja korzystałem z wersji 24 cm)
No faktycznie, niby mają narożnikowe (http://www.ludynia.pl/page/ww5.htm) do 25 cm, ale w cenniku (http://www.ludynia.pl/page/detal.htm) i tego nie ma. Czyli rozumiem, że niby jest, ale tak naprawdę to go nie ma.

(a jak ci bardzo zależy to mogę jutro "cyknać" fotke jakieś atrakcyjnej 18-tce (kilka mi zostało) u mnie na budowie - zobaczysz gdzie ma dziurki itp :D )
Tak, nastolatki potrafią być piękne :D . I dziurki takiej 18-tce też będziesz "cykał" :o :o ? No, no, chyba trzeba się przenieść na inne forum :-?

Z drugiej strony po 20-stce też są OK. Ale taka 50-tka Porothermu to już nie to :( .

A na fotki się piszę (ze zbliżeniami dziurek 18-tki).

RYDZU
04-01-2005, 11:49
A na fotki się piszę (ze zbliżeniami dziurek 18-tki).

No to skoro obiecałem to masz te "niecenzuralne" zdjęcia:

tak wygląda cały pustak 18 "made in Ludynia" od spodu:

http://rydze.internetdsl.pl/murator/ludynia18_2.jpg

a tak wygląda w towarzystwie innych bloczków - widać po prawej u góry połowki jakie zostają z tego bloczka gdy pęknie

http://rydze.internetdsl.pl/murator/ludynia18_1.jpg

pozdrawiam

04-01-2005, 12:11
czesc szarus
dostalem maila
zapomnialem, ze jestes z wegier
jakos nie wyobrazam sobie takiego wspolnego zakupu
ze wzgledow organizacyjnych

do silikatowcow zapytanie
czy kupowac juz terza bloczki jesli chce ruszyc na wiosne, albo lepiej czekac?

jaka cena jest ok aktualnie brutto z dowozem na silikaty z ludyni bloczki drazone 24, lub 25 ( juz sie pogubilem)

tobo
04-01-2005, 12:16
leon znowu zmienia strategię teraz będzie budował z silikatów :lol:

Szaruś
04-01-2005, 12:51
Co wy tak naskakujecie na Leona?

Szaruś
04-01-2005, 12:55
No to skoro obiecałem to masz te "niecenzuralne" zdjęcia:

Dzięki. Rozumiem że te pękanie bloczków to się odnosi do bloczków drążonych, z pełnymi nie powinno być problemów.

04-01-2005, 12:56
nie przejmuj sie szarus
po prostu mnei chlopaki lubia ... :)
i tyle

RYDZU
04-01-2005, 14:13
Rozumiem że te pękanie bloczków to się odnosi do bloczków drążonych, z pełnymi nie powinno być problemów.

Też myslę, że nie będzie z pełnymi problemu.

matth
05-01-2005, 03:28
Silikatowcy ,pytanie!
Dzwonilem ostatnio do hurtowni ,ktora ma HDS / kwestia wypozyczenia / bo bede potrzebowal przewiezc material na budowe i ku mojemu zdziwieniu kobitka powiedziala mi ze musi porozmawiac z kierowca czy aby ten ich HDS bedzie w stanie udzwignac ciezar silikatow.Zbaranialem.
Co Wy na to ???Odpowiedz bede znal w przyszlym tygodniu!

RYDZU
05-01-2005, 08:24
Silikatowcy ,pytanie!
Dzwonilem ostatnio do hurtowni ,ktora ma HDS / kwestia wypozyczenia / bo bede potrzebowal przewiezc material na budowe i ku mojemu zdziwieniu kobitka powiedziala mi ze musi porozmawiac z kierowca czy aby ten ich HDS bedzie w stanie udzwignac ciezar silikatow.Zbaranialem.
Co Wy na to ???Odpowiedz bede znal w przyszlym tygodniu!

Jakaś dziwna ta twoja hurtownia że nie wiedzą co może HDS.
Paleta silikatu to 1200 kg, - dla porównania paleta klinkieru to około 1100 kg
więc nie widze problemu w dźwignieciu tego.

pattaya
05-01-2005, 09:38
Może to jakiś ręczny model? :D

RYDZU
05-01-2005, 10:01
Może to jakiś ręczny model? :D

hehehehehe - na to nie wpadłem :D:D:D

matth
06-01-2005, 02:29
Po pierwsze to nie MOJA hurtownia!! W Teodorach podali mi namiary na nich , bo maja najblizej mnie auto z HDSem.
Po drugie pytam bo nie wiem.
Po trzecie nie ma glupich pytan ,sa tylko glupie odpowiedzi , takie jak te dwie powyzej.
Po czwarte ,skoro jestescie wszystkowiedzacy i macie takie poczucie humoru to powinniscie zmienic forum !!!!

brachol
06-01-2005, 06:41
Po pierwsze to nie MOJA hurtownia!! W Teodorach podali mi namiary na nich , bo maja najblizej mnie auto z HDSem.
Po drugie pytam bo nie wiem.
Po trzecie nie ma glupich pytan ,sa tylko glupie odpowiedzi , takie jak te dwie powyzej.
Po czwarte ,skoro jestescie wszystkowiedzacy i macie takie poczucie humoru to powinniscie zmienic forum !!!!
:o :o :o :o :o :o
ale o co chodzi????????

pattaya
06-01-2005, 08:06
Matth kolego.
Albo jesteś nerwus,niezrównoważony jakiś,może pomoże leczenie?
Albo niemiluch jakiś. :evil:
Z czytaniem też kiepsko,przecież Rydzu odpowiedział na pytanie.
Poza tym jeżeli coś tu było głupiego,to raczej pytanie .Zastanów się,jak dźwig do tego stworzony może nie podnieść jednej palety? :o

Krystian
06-01-2005, 08:39
... a tu nawet w zimie gorąco...:)
Pozdrawiam silikatowców!
matth - nie denerwuj się, nie ma o co, wprawdzie chcesz wypożyczyć ustrojstwo za własne pieniążki i nikt teoretycznie łaski ci nie robi, ale sposób myślenia jest taki: ,,potrzebuje HDS-a to niech materiał kupi u nas" i dlatego tną głupa w tej hurtowni (no chyba, że ta pani to blondi...)

matth
07-01-2005, 03:12
sorry ,ponioslo mnie troche, chyba rzeczywiscie przesadzilem wiec przepraszam raz jeszcze. :oops: Tak to jest jak sie buduje przez telefon i internet,no ale inaczej nie moge.Dojna krowa znajduje sie w dosc duzej odleglosci od miejsca budowy. pozdrawiam

Szaruś
08-01-2005, 16:42
Czy bloczek drążony Ludynii jak na poniższym obrazku jest drążony na wylot?

http://www.ludynia.pl/page/images/bp/amd500.gif

I jakiej średnicy są te duże dziury? I czy te duże dziury można by ewentualni wykorzystać jak końcówkę kanału nawiewnego wentylacji meachanicznej?

Bo mam mieć kanały nawiewne rozprowadzone pod wylewką. I albo mógłbym je zakończyć kartką nawiewną wpuszczoną w podłogę, albo przewiercić w powyższym bloczku (tym co stoi bezpośrednio na stropie) dziurę, podłączyć kanał nawiewny, i zrobić kratkę w parapecie, zamiast w podłodze.

Jakie mogłyby być minusy takiego rozwiązania?

RYDZU
08-01-2005, 16:50
Czy bloczek drążony Ludynii jak na poniższym obrazku jest drążony na wylot?


To nie jest bloczek z Ludyni. Oni robią bloczki o długości 25x mm a ten ma 500mm.
Nie wiem czy to nie Leżajsk przydpadkiem takie bloczki robi.

Co do samego rozwiązania z kanałami wentylacyjnymi to miało by to sens, ale tylko jeśli
upilnujesz murarzy bo jak przesuna warstwy bloczków o 2-3 centymetry względem siebie to
d... zbita a nie wentylacja z tego będzie.
To samo sądzę o nowej "super rewelacji" made in silka - te bloczki z kanałami na kable
- do murowania potrzebny aptekarz a nie murarz któremu kilka cm w te czy w te róznicy nie robi.

pozdrawiam

Szaruś
08-01-2005, 18:25
Powyższy rysunek jest "zalinkowany" do poniższego linku:

http://www.ludynia.pl/page/images/bp/amd500.gif

a więc Ludynia.

RYDZU
08-01-2005, 18:34
Faktycznie - mój błąd. Już znalazłem.
Po porstu gdy ja kupowałem materiał jeszcze tego nie było.
Odkąd połaczyli się w większą grupę (chyba 4 producentów) - poszerzyli ofertę.

Ale z tego co widzę to jest bez pióra - wpustu.

Pozdrawiam

RYDZU
08-01-2005, 19:28
A ja mam do kolezanek i kolegów SILIKATOWCÓW pytanie o tynki .

Czy kładąc tynki wewnętrzne cementowo - wapienne (na razie ruszamy z cześcia "techniczną"
domu) przygotowywaliscie jakoś podłoze pod tynki?
Chodzi mi o jakieś gruntowanie powierzchni silikatu etc...
Gdziec czytałem (albo słyszałem - juz nie pamietam) że silikatu tynki się coś za bardzo nie
chcą trzymać i nie wiem czy to PAWDA czy FAŁSZ?

Pozdrawiam

Szaruś
08-01-2005, 19:45
A nie wystarczy tylko zaszpachlować, jako równo sklejone?

RYDZU
08-01-2005, 19:51
A nie wystarczy tylko zaszpachlować, jako równo sklejone?

W folderach to może wygląda na takie że mozna tylko szpachlowac i tapety kleić ;)
A tak powaznie to chodz o część domu przeznaczoną na działalność (warsztat).
Jakoś to musi wyglądać żeby klientów nie straszyło ;)

pozdrawiam

darekm
10-01-2005, 13:58
Dla zainteresowanych nową Silką E. Dzwoniłem do Xelli z pytaniem czy ten nowy wynalazek w ogóle można kupić czy też może jest to tylko tzw. 'byt marketingowy'. No i trochę mnie zaskoczyli (pozytywnie). Otóż można kupić i kosztuje tyle samo (za m2) co Silka M! :D

10-01-2005, 15:24
no widzialem te polmetrowe bloczki z ludyni
ale fakt nei maja piora-wpustu
czy to powazna wada?
czy trzeba w tym ukladzie robic spoiny pionowe?

brachol
10-01-2005, 17:40
czy trzeba w tym ukladzie robic spoiny pionowe?
chyba nie w koncu Inkowie w ogole nei stawiali na zaprawe a mieli tylko dopasowane bloki tak jak silikaty :D

Juras74
10-01-2005, 22:03
czy trzeba w tym ukladzie robic spoiny pionowe?

Te połówki otworów na brzegach bloczków służą do wypełniania zaprawą i to cała pionowa spoina.

horsenet
11-01-2005, 13:30
Dla zainteresowanych nową Silką E. Dzwoniłem do Xelli z pytaniem czy ten nowy wynalazek w ogóle można kupić czy też może jest to tylko tzw. 'byt marketingowy'. No i trochę mnie zaskoczyli (pozytywnie). Otóż można kupić i kosztuje tyle samo (za m2) co Silka M! :D

Jednak chwyt. Na dzień dzisiejszy mają tylko E24, żadnych bloczków wyrównawczych (ponoć są potrzebne), żadnych innych grubości... :-(

11-01-2005, 14:09
a przycinanie takich silikatow to rozumiem szlifierka katowa z diamentowa tarcza??

jaka musi byc srednica i na ile wystarcza jedna taka tarcza?

planuje pelne bloczki 18 cm z ludyni ale jakos nie widze tego ciecia i w ogole to musialbym jakos dokladnie zaplanowac co i jak

RYDZU
12-01-2005, 12:41
a przycinanie takich silikatow to rozumiem szlifierka katowa z diamentowa tarcza??

jaka musi byc srednica i na ile wystarcza jedna taka tarcza?

planuje pelne bloczki 18 cm z ludyni ale jakos nie widze tego ciecia i w ogole to musialbym jakos dokladnie zaplanowac co i jak

Tak - cięcie szlifirką 230 mm.
Tarcze nie są znowu takie drogie - a wystarczają "marketówki" ;)
U mnie kilka ich na pewno poszło w czasie budowy.
Cięcie bloczka to kwestia minuty jak się nabierze wprawy.
Naciąć na 4-5 cm z każdej strony, a potem mocniej puknać i już... :)
A tego cięcia to wcale tak wiele znowu nie ma - jak by było duzo i ciężko to na pewno by coś
majster u mnie marudził o dodatkowej "gratyfikacji" za utrudnienia.

A swoją drogą: dlaczego bloczki pełne? nie lubisz ekipy (dźwiganie) czy budujesz 5 pięter?
Pełne to tylko na mury piwniczne się wykorzystuje.

Pozdrawiam

12-01-2005, 12:44
powiem ci rydzu, ze tylko dlatego, ze nie lubie jak robie otwor na kolek pod szafke a kolek mi wpada w jakas pustke

myslisz, ze prosciej bedzie kupic stosowne kolki?

ja jakos nei jestem pewien......co bedzie lepeij zrobic
druga rzecz to tylko 18 cm...

Szaruś
13-01-2005, 09:24
Jak długo można składować klej AZ 110? Czy pół roku jest OK? Wiadomo, że w suchym miejscu.

shago
13-01-2005, 11:53
Po pierwsze to nie MOJA hurtownia!! W Teodorach podali mi namiary na nich , bo maja najblizej mnie auto z HDSem.
Po drugie pytam bo nie wiem.
Po trzecie nie ma glupich pytan ,sa tylko glupie odpowiedzi , takie jak te dwie powyzej.
Po czwarte ,skoro jestescie wszystkowiedzacy i macie takie poczucie humoru to powinniscie zmienic forum !!!!

psia mac jaka agresja.
a dawno mnie nie bylo

wrk1
15-01-2005, 20:41
Po długich przemyśleniach i przeczytaniu większości postów na temat silikatów zdecydowałem, że będę budował właśnie z tego materiału. Zastanawia mnie tylko jedna sprawa, jak mocowaliście (ci którzy już ocieplili)
styropian do ścian? W materiałach dotyczących ocieplania styropianem jest napisane aby nie wiercić udarowo otworów pod kołki mocujące , gdyż klej przestanie trzymać. Jak to jest w waszym przypadku ?
Włodek

Krystian
16-01-2005, 18:53
wrk1 - po wywierceniu ponad tysiąca dziur pod kołki w silikatach mogę stwierdzić - NO PROBLEM !!!
Dom mam cały z silikatów i obłożony styropianem i cegłą klinkierową.
Pierwsza i trzecia warstwa połączone kotwami (4 na m2).
Kwestia podstawowa - odpowiedni dobór wiertła do kołka... :wink:
(kołek ma być wbijany z lekkim oporem)

RYDZU
16-01-2005, 19:24
Dom mam cały z silikatów i obłożony styropianem i cegłą klinkierową.


Krystian - może ty mi pomożesz?
Ponawiam pytanie zadane jakiś czas temu odnosnie tynków - gruntować silikaty
przd tynkami cementowo-wapiennymi czy nie gruntować? A może coś jeszcze
innego trzeba z nimi zrobić?

Pozdrawiam

pawelko
16-01-2005, 22:34
Co do cięcia silikatów szlifierką:
- jest to rzeczywiście jedyna sensowna metoda, nawet konsultant Silki po cichu powiedział, że ta ich gilotyna nie dość, że droga to jeszcze nie można nią uciąć prosto jakby się chciało,
- koniecznie tarcza diamentowa,
- co do kupowania zwykłych tarcz diamentowych w supermarkecie po ok. 50-80 zł: jeśli operator szlifierki nie skrzywi podczas cięcia to trochę wytrzymują, ale jeśli mu ręką drga to boczne krawędzie takich tarcz błyskawicznie się niszczą i po trzech dniach pracy tarcza jest do wyrzucenia. Ja polecam trochę droższe tarcze posiadające także boczne powierzchnie pokryte w częściach diamentem. Taka tarcza jest też wygodniejsza do skomplikowanych docinek pod kątami innymi niż prosty, albo, kiedy zdarza się że trzeba "ciut" skrócić bloczek.

17-01-2005, 06:49
moglby mi ktos objasnic jak to wyglada te obkladanie steropianem silikatu , gdy robie sciane trojwarstwowa?

rozumiem, ze mam sciane z silikatu, terza stawiam dzielnie sciane oslonowa z klinkieru
co ze steropianem?
daje go zanim zaczen murowac klinkier?
trzeba go jakos przylepic, czy tylko polozyc
jak to jest z tymi kotwami?

kiedy wierce dziury?
jak juz wymurowalem klinkeir na odpowiednia wysokosc?
i teraz wypada kotwa?
albo musze jakos zgadywac gdzie bedzie ta kotwa najlepiej pasowala?

i wierce przez steropian?
albo najpeirw wierce a potem klade steropian i celuje kotwa w kolek?

podpowiedzcie cos bo na prawde nie wiem jak to wyglada
sosunkowo prosto jest dla mnie wyobrazic sobie jak to by bylo stawiac wszystkie 3 sciany jednoczesnie
ale niestety musze tak zaplanowac robote aby zamknac stan surowy w 2005 i nie bedzie to latwe nawet odkladajac ocieplenie na 2006

prosze o wypowiedzi

Wakmen
17-01-2005, 11:49
Dom mam cały z silikatów i obłożony styropianem i cegłą klinkierową.


Krystian - może ty mi pomożesz?
Ponawiam pytanie zadane jakiś czas temu odnosnie tynków - gruntować silikaty
przd tynkami cementowo-wapiennymi czy nie gruntować? A może coś jeszcze
innego trzeba z nimi zrobić?

Pozdrawiam
Chyba sprawdzasz naszą wiedzę tym pytaniem. Zawsze trzeba silikaty zagruntować przed tynkowaniem.

Wakmen
17-01-2005, 11:52
Jak długo można składować klej AZ 110? Czy pół roku jest OK? Wiadomo, że w suchym miejscu.
Pewnie,że można. Oczywiściew suchych pomieszczeniach, lub zawinite w worki foliowe.

RYDZU
17-01-2005, 12:56
Chyba sprawdzasz naszą wiedzę tym pytaniem. Zawsze trzeba silikaty zagruntować przed tynkowaniem.

Oj niestety także swoją wiedzę - omnibusem nie jestem ;), a pilnować wykonawców trzeba jak diabli.
Dzięki za odzew bo nigdzie nic o tym nie znalazłem.

Pozdrawiam

17-01-2005, 13:10
prosze oswieccie mnie jak wyglada procedura ukladania ocieplenia w scianie trojwarstwowej z silikatu?
chodzi mi o te kotwy i sciane oslonowa
jakis instruktaz, albo zdjecia bylyby super

Szaruś
18-01-2005, 15:42
Czy ktoś używał białego kleju Quick Mix do silikatów?

Jeden z producentów bloczków twierdzi, że jest lepszy od Alpola (a może mi sprzedać w tej samej cenie co Alpola).

Szaruś
20-01-2005, 23:46
Czy budując się z takich bloczków, wiatr nie gwiżdże w szczelinach pionowych pióro-wpust (tam się kleju nie daje):

http://www.ludynia.pl/page/images/bp/fmp258x250x220ww.gif

Czy może lepiej budować z takich, i szczeliny pionowe wypełnić zaprawą?

http://www.ludynia.pl/page/images/bp/amd500.gif

Szaruś
21-01-2005, 01:18
Czy bloczki trzeba najpierw nawilżać (moczyć) przy murowamiu na klej, czy kleić na sucho?

Wakmen
21-01-2005, 06:43
Czy bloczki trzeba najpierw nawilżać (moczyć) przy murowamiu na klej, czy kleić na sucho?
No coś Ty!! Takie zabiegi są zbyteczne.

Wakmen
21-01-2005, 07:00
Czy budując się z takich bloczków, wiatr nie gwiżdże w szczelinach pionowych pióro-wpust (tam się kleju nie daje):

http://www.ludynia.pl/page/images/bp/fmp258x250x220ww.gif

Czy może lepiej budować z takich, i szczeliny pionowe wypełnić zaprawą?

http://www.ludynia.pl/page/images/bp/amd500.gif
BEz obawy o przeciągi. Szczeliny te są tak wyprofilowane aby przy równym murowaniu (klejeniu) nic podobnego się nie wytwarzało.

RYDZU
21-01-2005, 07:04
Szaruś - w temacie hulania wiatru w szczelinach ci nic mądrego nie odpowiem, bo stawiałem
od razu mur 3W, i tu na pewno wiatr nie hula ;)


Czy bloczki trzeba najpierw nawilżać (moczyć) przy murowamiu na klej, czy kleić na sucho?

A co do murowania silikatów to zauważyłem, że gdy bloczki były stawiane w upalne dni to zdarzało sie
że po kilku dniach klej nie trzymał. Nie były to sytuacje nagminne, ale zdarzały się. I podejrzewam,
że wynikały właśnie z suchości bloczków silikatowych, które momentalnie odciągały całą wilgoć z kleju.
Nie uważam tego za jakąś straszną wadę, bo jak ściana dostanie później wilgoci choćby z deszczu czy
z tynku to klej pewnie zwiąże, ale przyznaję - byłem tym nieco zaskoczony i rozczarowany,
bo liczyłem, że jak użyłem klej zamiast zaprawy to już nic tego nie ruszy :o

21-01-2005, 07:33
a ja mam pytanie
robil juz ktos wz tych duzych bloczkow polmetrowych z ludyni sciany?
jakie wrazenia?

no i prosze zna ktos jakas strone gdzie jest pokazane jak sie mocuje kotwy do scian jak juz stoi sciana nosna a ja potem robie ocieplenie i oslonowa
chodzi o to ze nie wyobrazam sobie tego niby wiercenia w scianie nosnej
(znaczy to tak ale jak potem trafic ta kotwa w ten kolek i jak zalozyc styropian?
przeciez, zeby wywiercic dziure to musze wiedziec dokladnie gdzie ona wypadnie, a zeby to wiedziec to musze juz byc mniej wiecej na tym poziomie z moja cegla oslonowa a jak juz tam jestem to juz mam styropian miedzy scianami a jak go juz mam to nie mam dojscia wiertarka do sciany nosnej


gdzie tkwi blad w moim rozumowaniu?
na jakim poziomie?

podejrzewam ze moze byc tak, ze musze zgadywac gdzie wypadnie fuga miedzy ceglami sciany oslonowej jakis metr do przodu
i pozniej ewentualnie zyc z roznica paru centymetrow roznicy w tym co mi wyjdzie a tym gdzie jest kotwa?

powiedzcie cos wreszcie?
watek czytalem juz dawno jest piekny i dlugi i nie pamietam zeby bylo tam o tym i nie mam czasu czytac go znowu wiedzac, ze moge tego nei znalezc

katerhasser
21-01-2005, 09:06
Leon,
poprostu zleć murowanie murarzowi i on sobie poradzi :D .
jednak przygotuj się na to, że przy ścianie 3W wszystkie warstwy idą w górę równolegle, właśnie by można je było łączyć kotwami. Na zaś możesz sobie najwyżej tynk zostawić.

21-01-2005, 09:53
nie stac mnei na murarza ;)

a tak powaznie to chce sobie sam troche pomurowac wbrew temu co kazdy gada, ze murow to by sie bal sam robic

ja sie nie boje niczego
...z wyjatkiem biedy

RYDZU
21-01-2005, 10:02
katerhasser dobrze gada. Scianę 3W ciągnie się jednocześnie po to by była ze sobą porządnie związana.
Jeszcze gdybyś budował z materiału o tym samym "module" wysokości (np tak u mnie - ściana nośna
i osłonowa z silikatów jednakowej wysokości) to można by sie pokusić o murowanie ściany nośnej
i wypuszczanie kotw na zewnątrz. A potem na to nabić styropian i murować warstwę zewnętrzną.
U mnie tak robili jak brakło materiałów na ściany noiśne - wyciągneli osłonówiki z kotwami
na kilka warstw do góry, a potem domurowali nosną jak materiał dojechał. Ale było to
raptem kilka warstw - na dłuższą metę według mnie byłaby to jednak straszna improwizacja.
Ale - Leon - z wcześniejszych postów wnioskuję, że ściana osłonowa ma być z klinkieru więc ten patent odpada.

21-01-2005, 10:05
to co ja teraz zrobie?
tak sie cieszylem z mozliwosci rozlozenia tej roboty w czasie
a teraz po prostu nie moge sobie wyobrazic jak to po kolei pozjdzie

co za dzien....

RYDZU
21-01-2005, 11:01
to co ja teraz zrobie?
tak sie cieszylem z mozliwosci rozlozenia tej roboty w czasie
a teraz po prostu nie moge sobie wyobrazic jak to po kolei pozjdzie

co za dzien....

Może pomyśl nad innym posziałem etapów budowy? - np w pierwszym sezonie ściany + strop
nad nimi i całość przykryć folią. A o dachu mysl w nastepnym sezonie.
Albo szukaj dodatkowej kasy na te mury.... (z tym jest niestety zawsze ciężko).

Szaruś
21-01-2005, 15:26
Czy bloczki trzeba najpierw nawilżać (moczyć) przy murowamiu na klej, czy kleić na sucho?
A co do murowania silikatów to zauważyłem, że gdy bloczki były stawiane w upalne dni to zdarzało sie
że po kilku dniach klej nie trzymał. Nie były to sytuacje nagminne, ale zdarzały się. I podejrzewam,
że wynikały właśnie z suchości bloczków silikatowych, które momentalnie odciągały całą wilgoć z kleju.
Nie uważam tego za jakąś straszną wadę, bo jak ściana dostanie później wilgoci choćby z deszczu czy
z tynku to klej pewnie zwiąże, ale przyznaję - byłem tym nieco zaskoczony i rozczarowany,
bo liczyłem, że jak użyłem klej zamiast zaprawy to już nic tego nie ruszy :o

No to jak, lepiej je nawilżać?

matth
25-01-2005, 02:51
Witam .Mam sciane trojwarstwowa i myslalem o ociepleniu styropianem 15 z frezem /taki posiada termoorganika/ ,ale czy jesli zastosuje 7 i 8 na mijanke to nie ulegna zmianie parametry izolacyjne ??.Jestem skolowany bo zarowno pierwszy jak i drugi wariant to 15 cm. I przy okazji jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy murowac na klej czy zaprawe? Wiem ze to juz bylo przerabiane ale chcialbym sie upewnic , rozumiem ze chodzi li tylko o rowna pow.scian ,bo o jako takich mostkach w przypadku sciany trojwarstwowej nie ma mowy.Czyz nie?!Natomiast moja sugestia jest taka ze jesli murarz to fachowiec to w obu przypadkach nie powinno byc z tym rowniez problemu.
Dzieki za odpowiedz, pozdrawiam

25-01-2005, 07:49
Szanowni Państwo !

Czy spotkaliście się przy ścianie z silikatów zE specjalną ramą czy stelażem montowanym od zewnątrz otworów okiennych na ścianie z silikatu, służącym do montażu okna, w taki sposób aby było ono "zatopione" w ociepleniu ? W tym rozwiązniu okno było osadzone nie bezpośrednio w ścianie, w otworze okiennym lecz w ramie przymocowanej do zewnętrzej części otworu okiennego. Widziałem takie rozwiązanie w internecie w folderze firmy produkującej silikaty. Może ktoś to robił ? Może ma jakiś patent na to.

widać to tutaj - NA STRONIE 50 tego pdf-u
:o
http://www.kalksandstein.de/cox_ksi/infomaterial/images/path114/KS-Lexikon-2004.pdf

Jeżeli ktoś jest niemieckojęzyczny albo lubi oglądać obrazki :wink: to tutaj http://www.kalksandstein.de/cox_ksi/privat/index.htm są materiały informacyjne dla budujących z silikatów, częśc dość ciekawa.
Pozdrawiam

RYDZU
25-01-2005, 08:56
Czy spotkaliście się przy ścianie z silikatów zE specjalną ramą czy stelażem montowanym od zewnątrz otworów okiennych na ścianie z silikatu, służącym do montażu okna, w taki sposób aby było ono "zatopione" w ociepleniu ? W tym rozwiązniu okno było osadzone nie bezpośrednio w ścianie, w otworze okiennym lecz w ramie przymocowanej do zewnętrzej części otworu okiennego. Widziałem takie rozwiązanie w internecie w folderze firmy produkującej silikaty. Może ktoś to robił ? Może ma jakiś patent na to.


Widziałem takie rozwiązanie - nie w silikacie a w starej kamienicy. Kiedyś podobno tak budowano - w trakcie stawiania murów obmurowywano ramę pomocniczą (montażową) w murze, a potem w światło otworu dopiero okno montowano. To było w tej dobrej epoce gdy nie było mocowania okien na "blachy" i piankę. No i mur był jednowarstwowy z cegły.

MarcinU
25-01-2005, 12:33
Czy bloczki trzeba najpierw nawilżać (moczyć) przy murowamiu na klej, czy kleić na sucho?
A co do murowania silikatów to zauważyłem, że gdy bloczki były stawiane w upalne dni to zdarzało sie
że po kilku dniach klej nie trzymał. Nie były to sytuacje nagminne, ale zdarzały się. I podejrzewam,
że wynikały właśnie z suchości bloczków silikatowych, które momentalnie odciągały całą wilgoć z kleju.
Nie uważam tego za jakąś straszną wadę, bo jak ściana dostanie później wilgoci choćby z deszczu czy
z tynku to klej pewnie zwiąże, ale przyznaję - byłem tym nieco zaskoczony i rozczarowany,
bo liczyłem, że jak użyłem klej zamiast zaprawy to już nic tego nie ruszy :o

No to jak, lepiej je nawilżać?

Weź to na chłopski rozum: silikat jak każdy materiał chłonie wodę, wprawdzie mniej niż np. porotherm, ale zawsze. Jak jest suche powietrze i świeci słońce i silikat jest także suchy jak pieprz to wyciągnie wodę z kleju i klej zamiast związać wyschnie (przypadek Rydza). Jak leje deszcz i masz 100% wilgotności powietrza a bloczki można wykręcać to klej zamiast trzymać spłynie z bloczka (druga skrajność). Najlepiej jak bloczki są wilgotne tak, aby nie ciągnęły wody z kleju, ale jednocześnie, żeby klej nie spływał. Mądre, co? :wink:

Wynika z tego to: w środku lata i przy bardzo słonecznej pogodzie należy bloczki zwilżać, w deszczu nie murować, a w pozostałe dni klej na bloczek i hajda! 8)

Szaruś
25-01-2005, 17:27
Czy spotkaliście się przy ścianie z silikatów zE specjalną ramą czy stelażem montowanym od zewnątrz otworów okiennych na ścianie z silikatu, służącym do montażu okna, w taki sposób aby było ono "zatopione" w ociepleniu ?

Spotkaliśmy się:
http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Okno01.jpg
http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Okno02.jpg http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Okno03.jpg
http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Okno04.jpg

Idź do najbliższego ślusarza (albo składu, gdzie handlują stalą) i powiedz, że chcesz mieć takie zabawki zrobione z kątownika i ocynkowane. U mnie ta jest dosłownie za grosze (jakieś 20-30 PLN na okno)

mack
27-01-2005, 19:32
Witam silikatowców.
Jestem na etapie wyboru materiału.
U mnie jest glina - grunt nieprzepuszczlny więc obawiam się że silikaty będą piły wodę i bedą ciągle wilgotne. A wy na jakich gruntach budujecie? Czy ktoś stawia na glinie?

I jeszcze jedno w kwetii zdrowia - silikaty zawieraja wapno (rozumiem że palone czyli tlenek wapnia - który reaguje z wodą i tworzy się alkaliczne wapno gaszone - a taki związek działa drażniaco na skórę i śluzówki - może stąd te problemy zdrowotne?

RYDZU
27-01-2005, 21:10
I jeszcze jedno w kwetii zdrowia - silikaty zawieraja wapno (rozumiem że palone czyli tlenek wapnia - który reaguje z wodą i tworzy się alkaliczne wapno gaszone - a taki związek działa drażniaco na skórę i śluzówki - może stąd te problemy zdrowotne?

Z tego co wiem w procesie produkcji silikatów ostatnim etapem jest ich wygrzewanie w autoklawie pod cisnieniem i pod działaniem pary wodnej.
W takich warunkach o tlenku wapnia nie może byc mowy - co najwyzej wodorotlenek, ale ten ze względu na zwoją zasadowość i wysoka temperaturę raczej z piaskiem tworzy rózne krzemiany - stąd pośrednio wynika twardość silikatu.

01-02-2005, 11:26
Jestem zdecydowany na ścianę 2W z Silki. Mój domik mógłby mieć ścianę z Silki M15. Czy warto brać Silkę o grubości 15 cm zamiast 18 ? Dajmy na to, po to, żeby dać 16 styropianu zamiast 15 stu. Czy ktoś buduje z Silki o grubości 15 cm ? Co o tym myślicie ? Jestem ciekaw Waszych ZA i PRZECIW.
:roll:

01-02-2005, 11:50
a jak tam cena silikatow z ludyni?
do kiedy mozna liczyc na upusty zimowe?
interesuja mnie te ogromne bloczki 18 cm

wioma
01-02-2005, 13:09
witam
mam projekt w którym dom zaprojektowany z YTONGA o "powierzchni czołowej profilowanej 36,5 cm"-sciany zew.- docieplane płytami styropianowymi ,ale nie moge doczytać jakiej grubosci
Chcialabym zamienic to na silikaty i mam problem jakiej grubosci bloczki wybrac( 18cm?)i jakiej grubosci docieplnie
Pomożecie??

Krystian
01-02-2005, 17:49
Krystian - może ty mi pomożesz?
Ponawiam pytanie zadane jakiś czas temu odnosnie tynków - gruntować silikaty przd tynkami cementowo-wapiennymi czy nie gruntować? A może coś jeszcze innego trzeba z nimi zrobić? Pozdrawiam
... tego jeszcze nie przerabiałem, za wnętrza biorę się dopiero w tym roku... do tynków pewno dojdę w 2007r... :-?

Krystian
01-02-2005, 17:55
to co ja teraz zrobie?
tak sie cieszylem z mozliwosci rozlozenia tej roboty w czasie
a teraz po prostu nie moge sobie wyobrazic jak to po kolei pozjdzie

co za dzien....

leon zerknij na zdjątka z mojej budowy : 2000 - stan zero, 2001 - ściany nośne i działowe z silkatów+dach z pełnym deskowaniem pokrytym papą, 2002 - elewacja z klinkieru, 2003 - okna+drzwi zawnętrzne i garażowe, 2004 - pokrycie dachówką ceramiczną... nikogo nie namawiam, ale nie mówcie, że to niemożliwe... :wink:

RYDZU
01-02-2005, 18:30
... tego jeszcze nie przerabiałem, za wnętrza biorę się dopiero w tym roku... do tynków pewno dojdę w 2007r... :-?

ooopss - a ja myślałem, że juz dawno mieszkasz.....
koniec końców wszystkie silikaty najpierw są malowane jakimś tam reno- czy uni-gruntem.

Pozdrawiam

pattaya
01-02-2005, 19:10
Ha!
Wcale nie dostaję powiadomień,że Wy tu sobie gadu-gadu :evil:
Myślałem,że styczeń,zima a tymczasem...
Jeśli chodzi o wilgotność bloczków,to zaobserwowałem raczej efekt odwrotny-mokre słabo "trzymały".Mimo,że murowaliśmy lipiec-sierpień nic nie schło zbyt gwałtownie.

witam
mam projekt w którym dom zaprojektowany z YTONGA o "powierzchni czołowej profilowanej 36,5 cm"-sciany zew.- docieplane płytami styropianowymi ,ale nie moge doczytać jakiej grubosci
Chcialabym zamienic to na silikaty i mam problem jakiej grubosci bloczki wybrac( 18cm?)i jakiej grubosci docieplnie
Pomożecie??
Ja miałem w projekcie 1W Ytong 36,5.Zamieniłem na silkę M24+wełna.
Przeanalizuj cały projekt.Ja już miałem robić z M18 ale zauważyłem,że na poddaszu będą mi wystawać ze ścian trzpienie o 7cm a to by brzydko wyglądało.Poza tym chcę mieć cicho w domu :D

Jestem zdecydowany na ścianę 2W z Silki. Mój domik mógłby mieć ścianę z Silki M15. Czy warto brać Silkę o grubości 15 cm zamiast 18 ? Dajmy na to, po to, żeby dać 16 styropianu zamiast 15 stu. Czy ktoś buduje z Silki o grubości 15 cm ? Co o tym myślicie ? Jestem ciekaw Waszych ZA i PRZECIW
Jeśli chodzi o samą wytrzymałość to wystarczy.Ale może Cię to zmusić do zmiany zbrojeń ,kształtu podciągów itp.Może gdzieś coś brzydko "wyleźć".
No i kiedyś może być problem ze sprzedażą domu.Wiesz jacy są ludzie.

Witam silikatowców.
Jestem na etapie wyboru materiału.
U mnie jest glina - grunt nieprzepuszczlny więc obawiam się że silikaty będą piły wodę i bedą ciągle wilgotne. A wy na jakich gruntach budujecie? Czy ktoś stawia na glinie?
Ja stawiam na najczystszej na świecie glinie.Minimum kilkanaście metrów w głąb.Przecież nie zasypiesz gołej ściany gliną.Dobra izolacja pozioma+2-3 bloczki fundamentowe nad ziemię+np.cokół.

anetacz
07-02-2005, 08:49
Zamierzam budować dom z użytkowym poddaszem o pow. 148 m2 i narazie materiał który wybraliśmy to Silka 18

MarcinU
07-02-2005, 09:09
Jestem zdecydowany na ścianę 2W z Silki. Mój domik mógłby mieć ścianę z Silki M15. Czy warto brać Silkę o grubości 15 cm zamiast 18 ? Dajmy na to, po to, żeby dać 16 styropianu zamiast 15 stu. Czy ktoś buduje z Silki o grubości 15 cm ? Co o tym myślicie ? Jestem ciekaw Waszych ZA i PRZECIW.
:roll:

Nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Sam producent też nie pisze o bloczkach 15 na ściany konstrukcyjne. Wytrzymaćto wytrzyma, zwłaszcza w praterowym domu, ale ściany będą relatywnie wiotkie. Skontaktuj się przedstawicielem technicznym producenta i pogadaj na ten temat.

bratki
11-02-2005, 01:30
Witam,
jeszcze nie wiem czy dołączę do silko-klubu, ale interesuje mnie kilka szczegółów.

Czy interesowaliście się chemicznym składem preparatów do gruntowania silikatów i tych do impregnacji cegiełki elewacyjnej? Zakładam, że są to dwa różne - ale pewna nie jestem.

Chodzi mi o ewentulany wpływ na zdrowie i/lub na tzw. "oddychanie" ścian.

Szaruś
11-02-2005, 14:13
Jestem zdecydowany na ścianę 2W z Silki. Mój domik mógłby mieć ścianę z Silki M15. Czy warto brać Silkę o grubości 15 cm zamiast 18 ? Dajmy na to, po to, żeby dać 16 styropianu zamiast 15 stu. Czy ktoś buduje z Silki o grubości 15 cm ? Co o tym myślicie ? Jestem ciekaw Waszych ZA i PRZECIW.
:roll:

Nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Sam producent też nie pisze o bloczkach 15 na ściany konstrukcyjne. Wytrzymaćto wytrzyma, zwłaszcza w praterowym domu, ale ściany będą relatywnie wiotkie. Skontaktuj się przedstawicielem technicznym producenta i pogadaj na ten temat.

Niemcy stosują takie rozwiązania: PDF (http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Passivhaus-Detailvorschlaege.pdf)

katerhasser
11-02-2005, 22:34
do parterówki, czemu nie...

MarcinU
14-02-2005, 14:06
Obserwuję niepokojące zjawisko - ściana mi przecieka :o .

W deszczowe dni, zwłaszcza jak silnie wieje, zachodnia ściana (najbardziej narażona na wiatr) jest mokra na wylot, a na folii (izolacja pozioma) jest wyraźna wilgoć, a nawet stoi woda. Obserwujecie podobny efekt?

14-02-2005, 14:14
Jestem zdecydowany na ścianę 2W z Silki. Mój domik mógłby mieć ścianę z Silki M15. Czy warto brać Silkę o grubości 15 cm zamiast 18 ? Dajmy na to, po to, żeby dać 16 styropianu zamiast 15 stu. Czy ktoś buduje z Silki o grubości 15 cm ? Co o tym myślicie ? Jestem ciekaw Waszych ZA i PRZECIW.
:roll:

Nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Sam producent też nie pisze o bloczkach 15 na ściany konstrukcyjne. Wytrzymaćto wytrzyma, zwłaszcza w praterowym domu, ale ściany będą relatywnie wiotkie. Skontaktuj się przedstawicielem technicznym producenta i pogadaj na ten temat.

Niemcy stosują takie rozwiązania: PDF (http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/Passivhaus-Detailvorschlaege.pdf)

dobre sa te rysunki ;)
te rozklady temperatur , ktroe niby maja sugerowac, ze jest dobrze ocieplone sa chyba nie liczone tylko namalowane, bez pojecie o tym co sie maluje ;)

15-02-2005, 08:06
Dzięki Szaruś za pdf. Mnie się Leonie te kolory podobają nawet bez liczenia :wink: Izolacja 20 cm cm na ścianach wydaje mi się trochę nieekonomiczna jak dla mnie. Mój domik nie będzie szczelnym passivhaus/em. :roll:

Widlak
15-02-2005, 22:48
wyszla nowa seria silki z kanalami na 'elektryke'. Nie trzeba bedzie juz kuc bruzd. Szkoda, ze dopiero teraz.

bratki
19-02-2005, 19:02
Obserwuję niepokojące zjawisko - ściana mi przecieka :o .

W deszczowe dni, zwłaszcza jak silnie wieje, zachodnia ściana (najbardziej narażona na wiatr) jest mokra na wylot, a na folii (izolacja pozioma) jest wyraźna wilgoć, a nawet stoi woda. Obserwujecie podobny efekt?

MarcinU - w kilku miejscach czytałam, że silikaty chętnie "piją" wodę, natomiast zeznania autorów różnią się co do tego jak szybko schną. Jedni piszą że stosunkowo szybko inni, że wręcz przeciwnie. Czy mógłbyś informować jak to u Ciebie wygląda? Najwyraźniej chwilowo jedyny masz tu bieżące obserwacje.

MarcinU
21-02-2005, 07:37
Obserwuję niepokojące zjawisko - ściana mi przecieka :o .

W deszczowe dni, zwłaszcza jak silnie wieje, zachodnia ściana (najbardziej narażona na wiatr) jest mokra na wylot, a na folii (izolacja pozioma) jest wyraźna wilgoć, a nawet stoi woda. Obserwujecie podobny efekt?

MarcinU - w kilku miejscach czytałam, że silikaty chętnie "piją" wodę, natomiast zeznania autorów różnią się co do tego jak szybko schną. Jedni piszą że stosunkowo szybko inni, że wręcz przeciwnie. Czy mógłbyś informować jak to u Ciebie wygląda? Najwyraźniej chwilowo jedyny masz tu bieżące obserwacje.

Wygląda na to, ze schną również dość szybko. Po kilku dniach mrozów i braku deszczu zjawiska nie obserwuję. Zastanawiam sie tylko jak problemu uniknąć na przyszłość. Nie za bardzo podobałoby mi się mieć mokrą ścianę w domu.

bratki
21-02-2005, 10:37
MarcinU

Pewnie dlatego do elewacji z silikatu od razu przywidywane są impregnaty. Sorki, nie pamiętam jaką ścianę wybrałeś (tzn, 3W czy 2W i co na wierzchu), ale chyba zarówno ten impregnat, jak i ewentualny tynk zewnętrzny na styropianie powinny w przyszłości zabezpieczyć przed wodą od strony zewnętrznej. (Zakładam, że teraz przemaka Ci to co na fotce - ściana konstrukcyjna przed ociepleniem).

Gorzej może być np. w łazience od środka. W końcu nie każdy projekt przewiduje wykafelkowanie każdej ściany - wtedy wewnętrzny tynk będzie żadną barierą.

Notabene kilka postów wcześniej próbowałam dowiedzieć się, co w takim impregnacie siedzi, i jakie może mieć konsekwencje dla użytkownika. Jeśli to umiarkowane świństwo - to może warto nim pociągnąć od środka takie pomieszczenia jak pralnia czy łazienka.

Sama nie wiem. Co na to forumowi spece od silikatów?

MarcinU
21-02-2005, 14:49
Mam ścianę 2W. Na dziś oczywiście 1W (jak na zdjęciu :wink: ). Nie obawiam się wilgoci w łazience - nie będę lał prysznicem po ścianach jak robi to deszcz. Stąd impregnacja od wewnątrz jest moim zdaniem zbędna. Ale od zewnątrz, a zwłaszcza od tej zachodniej strony zastosuję jakieś zabezpieczenie (lepszą farbę?, impregnat do tynku? - trzeba poszukac co rynek oferuje). Wszelkie sugestie mile widziane.

katerhasser
21-02-2005, 15:45
MarcinU


Gorzej może być np. w łazience od środka. W końcu nie każdy projekt przewiduje wykafelkowanie każdej ściany - wtedy wewnętrzny tynk będzie żadną barierą.

Notabene kilka postów wcześniej próbowałam dowiedzieć się, co w takim impregnacie siedzi, i jakie może mieć konsekwencje dla użytkownika. Jeśli to umiarkowane świństwo - to może warto nim pociągnąć od środka takie pomieszczenia jak pralnia czy łazienka.

Sama nie wiem. Co na to forumowi spece od silikatów?

przecież nawet beton napije się wody, jak go nią polewać. pod prysznicem zawsze ściana musi być wodoodporna, niezależnie czy z silki, czy z ceramiki, czy z drewna.

A BK to nie pije wody? toż to jest jak gąbka. podnieście duży siporeks zostawiony na deszcz...

pkm
23-02-2005, 14:05
Mam pytanko, czy ktoś budował ścine trójwarstwową z cegłą silikatową ,,skalite", a co ważniejsze jak zachowuje się ta elewacja z czasem chodzi mi szczególnie o zachowanie czystści.

pkm
23-02-2005, 14:39
Mam pytanko, czy ktoś budował ścine trójwarstwową z cegłą silikatową ,,skalite", a co ważniejsze jak zachowuje się ta elewacja z czasem chodzi mi szczególnie o zachowanie czystści.

Szaruś
26-02-2005, 20:20
Czy ktoś stawiał ściankę działową z silikatów na pierwszej warswtie z betonu komórkowego (chodzi o ścianki działowe, nie nośne)? Aby zmniejszyć mostek termiczny. Czy czymś to grozi? Niby beton komórkowy nie jest taki odporny na ściskanie, ale chodzi tylko o ścianki działowe, więc na moje oko powinno być OK i nic nie popękać.

27-02-2005, 15:22
serwus szarus
dobrze kombinujesz z tym BK na mostki temiczne ja tez tak zrobie
nie ma sie na moj gust co pytac
wiesz jaki jest nacis dopuszczalny na cm2
policz mase slupa sciany i ocen sam
ja mysle ze wytrzyma spokojnie a mostek bedzie zminimalizowany

Szaruś
27-02-2005, 16:06
Ja policzyłem, ale mój kierownik budowy kręci nosem (pod nośne absolutnie się nie chce zgodzić, ale pod działowe :o )?

Wakmen
01-03-2005, 19:01
No proszę :o . Ale ruch w tym temacie :D , chyba Was nie zasypała zima. Ciekawe czemu nie dostawałem powiadomienia?

pattaya
21-03-2005, 20:18
Co prawda jestem zwolennikiem wełny na ściany zewnętrzne,ale ostatnio tak sobie teoretyzowałem o styropianie(koszty).Czy ktoś robił kalkulację ile tak naprawdę taniej wyjdzie 15cm styropianu od 15 cm wełny?Mam problem z klejami,tynkami,siatką.
System Ecorock-L 15cm mogę kupić za 47,43 zł/m2 netto.
Przyzwoity FS-15 15cm pewnie teraz ok.23-25 zł/m2 netto.A ile ta cała reszta?
No i czy duża jest różnica w robociźnie,styropian ułoży każdy w przeciwieństwie do wełny.
Podzielcie się doświadczeniami i przemyśleniami.

awt
22-03-2005, 12:33
Wg mnie jeśli nie boisz się, że Ci nie wiadomo co zagrzybieje i się podusisz :lol: , to styropian (przynajmniej ja tak zrobię). Styropian jest dla mnie bardziej "przewidywalny". Jego k nie zależy od wilgotności i mogę sobię wyliczyć straty ciepła, które będą prawdziwe w warunkach rzeczywistych, a wełna - wielka niewiadoma ?

pattaya
22-03-2005, 18:44
Nie boję się termosu,bo przy oknach P4,WK-II i tak będą nawiewniki.
FS-15 "dalmatyńczyk" gr.15cm na 150m2 będzie kosztował 2,250 zł netto.(99 zł/m3 netto).Siatka to grosze 200-300 zł netto.Ale nie wiem ile klej i tynk mineralny na 1m2.

matth
23-03-2005, 02:37
FS-15 "dalmatyńczyk" gr.15cm na 150m2 będzie kosztował 2,250 zł netto.(99 zł/m3 netto).

:o czyzby w Radomiu czas zatrzymal sie w miejscu???

pattaya
23-03-2005, 10:46
czyzby w Radomiu czas zatrzymal sie w miejscu???
Sugerujesz,że chodzimy w skórach z dzika,z maczugami w ręce? :D
Nie,cenę wziąłem wczoraj z Allegro.

Szaruś
23-03-2005, 13:52
W zeszłym tygodbiu dojechały do mnie bloczki z Ludynii. Prezentują się całkiem OK.

crach
23-03-2005, 16:18
Mam zaprojektowana scianę 3 warstwową oczywiście z silikatów o łącznej grubości 42 cm. Teraz chcę to zmienić na dwuwartsową 24 + 15 cm ocieplenia + 1,5 cm tynki (zew + wew) ale to daje w sumie grubość 40,5 cm. Czyli różnica między planem a tym co chciałbym wynosi 1,5 cm. Pytanie czy muszę przerabiać projekt a może taka róznica nie jest istotna?

RYDZU
23-03-2005, 21:33
Mam zaprojektowana scianę 3 warstwową oczywiście z silikatów o łącznej grubości 42 cm. Teraz chcę to zmienić na dwuwartsową 24 + 15 cm ocieplenia + 1,5 cm tynki (zew + wew) ale to daje w sumie grubość 40,5 cm. Czyli różnica między planem a tym co chciałbym wynosi 1,5 cm. Pytanie czy muszę przerabiać projekt a może taka róznica nie jest istotna?

Daj sobie z tym spokój i po prostu buduj.
Ja zmieniłem warstwe elewacyjną z 8 na 12 cm - sciana grubsza o 4 cm i nic nie musiałem robic.
A pytałem o to w nadzorze budowlanym.

Pozdrawiam

matth
03-04-2005, 02:36
Bardzo prosze o opinie.Jak by to ujac ??Otoz zamierzam wymurowac sciane elewacyjna zewnetrzna z lupanej silki , ale chcialbym to zrobic w ten sposob zeby stanowila calosc /bez zadnego cokolu/ juz od poziomu gruntu.Czyli gorna czesc zewnetrznej sciany fundamentowej,ta nad pow.terenu byla z silki i dalej az po dach.Wyczytalem w ktoryms z muratorow ze tak mozna ,natomiast moj kierownik budowy nie jest co do tego przekonany.Twierdzi ze bedzie problem z wilgocia.
Nie wiem czy zbyt jasno to opisalem, ale chyba rozumiecie o co mi chodzi.Bardzo Was prosze o opinie na ten temat.Pozdrawiam

Sp5es
03-04-2005, 06:46
Twierdzi ze bedzie problem z wilgocia.
Nie wiem czy zbyt jasno to opisalem, ale chyba rozumiecie o co mi chodzi.Bardzo Was prosze o opinie na ten temat.Pozdrawiam


Dobrze opisałeś i masz dobrego kierownika.
Nasiąkliwośc materiału 18% - a więc przy zamakaniu problemy z wilgocią.

Dół to winien być fundament betonowy lub bloczki, wyciągnięty ponad strefę rozbryzgową 30-40 cm, raczej 40, a potem delektuj się silikatem.

Silikat szybko nasiąka i w miarę szybko schnie.
Aby mu ulżyć w przypadku silikatu licowego (ochrona przed wodą od strony fasady, a nie gruntu, to tzw. hydrofobowanie silikonami (bezbarwne preparaty) zmniejszające nasiąkliwość, lub pomalować farbą silikonową. Jedynie w przypadku silikatu łupanego radzę zrobić próbę, bo pomalowana cegła łupana traci wtedy na atrakcyjności i naturalności.

Jedno i drugie, o ile ne ma inych błędów załątwia sprawę.

Sp5es
03-04-2005, 07:01
Czy ktoś stawiał ściankę działową z silikatów na pierwszej warswtie z betonu komórkowego (chodzi o ścianki działowe, nie nośne)? Aby zmniejszyć mostek termiczny. Czy czymś to grozi? Niby beton komórkowy nie jest taki odporny na ściskanie, ale chodzi tylko o ścianki działowe, więc na moje oko powinno być OK i nic nie popękać.

Jaki mostek? Od posadzki ? Tam masz pod wylewką zapewnie 10 cm styropianu? Obejrzałbyś rozkład izoterm i zapewne nie kombinowałbyś.
Jeśli już BK to tylkio najcięższe gatunki. Taka 400 zapewne posypałaby się jak próchno.

Przy braku przekonania, napewno mniej żle byłby styrofoam do dachów odwróconych wytrzymałość na ściskanie 700 kg/m2 , ale lepiej niech Ci to przeliczy najpierw konstruktor.

Sp5es
03-04-2005, 07:11
Czy ktoś stawiał ściankę działową z silikatów na pierwszej warswtie z betonu komórkowego (chodzi o ścianki działowe, nie nośne)? Aby zmniejszyć mostek termiczny. Czy czymś to grozi? Niby beton komórkowy nie jest taki odporny na ściskanie, ale chodzi tylko o ścianki działowe, więc na moje oko powinno być OK i nic nie popękać.

Jaki mostek? Od posadzki ? Tam masz pod wylewką zapewnie 10 cm styropianu? Obejrzałbyś rozkład izoterm i zapewne nie kombinowałbyś.
Jeśli już BK to tylkio najcięższe gatunki. Taka 400 zapewne posypałaby się jak próchno.

Przy braku przekonania, napewno mniej żle byłby styrofoam do dachów odwróconych wytrzymałość na ściskanie 700 kg/m2 , ale lepiej niech Ci to przeliczy najpierw konstruktor.

twin
09-04-2005, 12:45
na forum kilka razy pewne szczatkowe informacje sie pojawily, ale jest tego na tyle malo ze zdecydowalem sie zadac pytanie : czy mozna zamiast tynkowania ( obojetnie czym) po wyrownianiu scian z silikatow polozyc gladz gipsowa (oczywiscie wewnatrz). Czy ktos tak zrobil i jak to wyszlo? Czy nie peka po czasie?

Bede wdzieczny za odpowiedz

diver
09-04-2005, 22:36
Przyłączam się do pytania TWIN-a. Też mnie to bardzo interesuje. Producenci zapewniają, że na silikaty wystarczy 3-5mm tynku, lub nawet sama gładź gipsowa. Czy ktoś tak robił i ma jakieś uwagi? Czy przez cienką warstwę tyku nie będzie przebijać ciemna zaprawa ( generalnie mam na klej ale w kilku miejscach jest trochę zaprawy). No i najważniejsze pytanie, na co zwrócić uwagę żeby tynk nie odpadł, bo skoro chodzą słuchy że nie trzyma silikatu, to znaczy że chyba komuś się to musiało przytrafić.

RYDZU
09-04-2005, 23:22
No i najważniejsze pytanie, na co zwrócić uwagę żeby tynk nie odpadł, bo skoro chodzą słuchy że nie trzyma silikatu, to znaczy że chyba komuś się to musiało przytrafić.

Wystarczy ściany z silikatu zagruntować - to minimalizuje ryzyko odpadania tynku.
Chociaż "fachofcy" potrafią różne rzeczy zrobić ;)

Pozdrawiam

twin
10-04-2005, 20:10
No i najważniejsze pytanie, na co zwrócić uwagę żeby tynk nie odpadł, bo skoro chodzą słuchy że nie trzyma silikatu, to znaczy że chyba komuś się to musiało przytrafić.

Wystarczy ściany z silikatu zagruntować - to minimalizuje ryzyko odpadania tynku.
Chociaż "fachofcy" potrafią różne rzeczy zrobić ;)

Pozdrawiam

no wlasnie rzecz w tym, zeby tynku nie bylo - poniewaz teoretycznie nalezy gruntowac, tynkowac , ew. gladzic gipsem. i czy mozna z tego wlasnie usunac tynkowanie - zakladam ze klej jest bialy, wtedy pewnie mniej przebija

awt
11-04-2005, 12:15
Pisało w Ładnym Domie, że można. Był o tam napisane (a może to było w Muratorze?), że w BK na klej i silikatach ściany są na tyle równe, że można tylko gładź. Tylko, że przy BK może popekać, więc lepiej normalnie dawac normalny tynk. Z artykułu wynikało, że moża na silikatach dać tylko gładź. Ja tak zamierzam zrobić i widz,e w tym trchę oszczędnosci i jeden z powodów na wybór silikatów.
Adam

twin
11-04-2005, 13:15
Pisało w Ładnym Domie, że można. Był o tam napisane (a może to było w Muratorze?), że w BK na klej i silikatach ściany są na tyle równe, że można tylko gładź. Tylko, że przy BK może popekać, więc lepiej normalnie dawac normalny tynk. Z artykułu wynikało, że moża na silikatach dać tylko gładź. Ja tak zamierzam zrobić i widz,e w tym trchę oszczędnosci i jeden z powodów na wybór silikatów.
Adam

dokładnie tak, też mam takie zdanie, jednak właśnie pytanie do tych co są już po "drugiej stronie" czyli wiedza jak jest naprawdę - czy przypadkiem z swoich założeniach się nie mylę.

Taką opinię też kojarzę z jakiegoś artykułu, albo z reklamówki gładzi gipsowej, już nie pamietam.

pattaya
12-04-2005, 20:05
Przywieźli mi wczoraj 10 palet silki E 12cm na ścianki działowe.Cholerstwo ma inne wymiary niż M.Obejrzałem ze wszystkich stron i nie kapuję o co chodzi z tymi przewodami elektrycznymi.

Szaruś
20-04-2005, 11:04
Przywieźli mi drugi transport z Ludynii. Mieli przywieźć wszystkie trzy na raz, ale dowożą tak po jednym. A ja za każdym razem muszę ganiać po dźwig.

No ale bloczki są naprawdę OK. Chłopaki murują równo, aż ładnie patrzeć.

20-04-2005, 11:07
muruja czy kleja?
opisz troche jak to idzie

Szaruś
20-04-2005, 11:25
Kleją (na klej biały Alpola).

Tak to wygląda:

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/100_1674.JPG

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/100_1675.JPG

http://www.dunakanyar.net/~kszarkowicz/Murator/100_1720.JPG

20-04-2005, 11:32
szarus masz wylewany wieniec pod sciana
albo masz monolityczna sciane fundamentowa?
moglbys do tego tez pokazac jakies fotki?
super robota

Szaruś
20-04-2005, 12:44
Pod ścianami mam taki "murek" z keramzytobetonu zbrojony włóknami polipropylenowymi.

Ja chciałem pod ścianami dać BK (aby zmniejszyć mostek cieplny na stylu z piwnicą), ale konstruktor się nie zgodził (że niby BK jest za słaby), więc stanęło na keramytobetonie (chłopaki ukręcili w betoniarce - lambda jakieś 3-4 razy mniejsze od silikatów).

Wienca w tym "murku" nie potrzebuję, bo strop nad piwnicą mam monolityczny z wiencem na około.

alison
27-06-2005, 10:41
Koledzy i Koleżanki,

Od jakiegoś czasu obserwuję, że zrobiło się tak podejrzanie cicho w tym wątku :cry: a ja właśnie mam pytanie do "starszych" (stażem :lol: oczywiście) kolegów. Otóż jestem bliska podjęcia decyzji, że nasz parterowy dom będzie z cegły silikatowej. Poradźcie mi proszę jaka powinna być ściana : 2- czy 3-warstwowa ? Proszę podpowiedzcie mi z własnego doświadczenia. U nas ogrzewać będziemy prądem, więc musi to być ciepła ściana (pewnie wełna 18 cm?). Będę wdzięczna za Wasze posty, a gdybyście dorzucili jeszcze koszt m2 Waszych ścian z silikatów z krótkim opisem 2- czy 3-warstwowa, to moja radość sięgnie zenitu :D

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!

Wschodnia
27-06-2005, 12:02
jaka powinna być ściana : 2- czy 3-warstwowa ?

Ja będę miała 2-warstwową silikat 18 cm i 12 cm styropianu Organiki Lambda, no może ciut więcej ale chyba naprawdę nie trzeba będzie

RYDZU na przykład zrobił 3-warstwową ze styropianem w środku

alison
27-06-2005, 14:36
Wschodnia, dzięki wielkie! Uderzę też do Rydza o opinię!

Dziękuję :D

gregmena
27-06-2005, 20:19
Witam
chciałam sie przywitać, bo też pomimo opinii mojego murarza (twierdzący że ceramika to materiał 22 wieku bo już w XVIII wieku z niego budowali) buduję z silikatów..

plany są takie cegła 28 PW plus 15 wełna, plus pustka plus 12 cm elewacja z cegły elewacyjnej, silikaty z niemiec http://www.ppmb-niemce.com.pl/oferta/silikaty.html
miał być leżajsk, ale byli dziwni, ludynia odpadła bo tam są czasy komunizmu i nie chcieli sie dogadać z hurtownią.....

ściana 3 w, bo wyszło w cenie 2 policzyłem koszty w hurtowni, a murarz tylke samo bierze, a zasadniczo to robocizna mi taniej wyjdzie, ale to dłuższa historia

elewacje musze zaimpregnować bo ten "klinkier" z silikatu ma nasiąkliwość 16%

ogrzewanie ma byc system z makrotermu o ile będzie mnie na niegostac, czyli turbokominek, solar i kocioł gazowy.....

miałem robić 2 w, ale właśnie zamieniłem materiały, bo dziwnie drogo 2w wychodzi w porównaniui do 3w, także przez tynk silikatowy, gdzie w i zakłądach produkcyjnych i hurtownii kazali zastosowac, a ostatnio widzialem jak dzieci łyżeczką bawiły sie styropianem w domu pod tynkiem i nie cche 2 w bo mam małe dzieci....

zaprawa nie klej, murzrz sie skrzywił, w hurtowni powiedzilei że wyjdzie drożej, a dwa jak mam zamówić tyle co pisza to bym od razu zamówił 3 razy tyle kleju i będzie 3 razy drożej niż zaprawa hm.....
co jeszcze.............. nie wiem

ale czekam na opinie o moich planach

czy 15 wełny to w sam raz czy za dużo przy tych 3 warstwach??

alison
28-06-2005, 08:13
Gregmena - również dziękuję za dogłębną informację. Niestety nie mogę Ci się zrewanżować opinią, bo zielona jeszcze jestem :wink: ale z dużą uwagą prezeczytam co silikatowi "wyjadacze" napiszą.

Pozdrawiam Wszystkich!

volter
28-06-2005, 21:29
Architekt i budowlańcy nie chcą nawet słyszeć o silce 18 (dom z użytkowym poddaszem). Twierdzą, że 24 to minimum bo ściana nie będzie miała odpowiedniej wiotkości itp.

Co wy na to ?

RYDZU
29-06-2005, 05:34
Architekt i budowlańcy nie chcą nawet słyszeć o silce 18 (dom z użytkowym poddaszem). Twierdzą, że 24 to minimum bo ściana nie będzie miała odpowiedniej wiotkości itp.

Co wy na to ?

Że budowlańcy nie chcą słyszeć o czymś innym niż to co robią na codzień to akurat nic dziwnego ;)
Ale architekt? - może poszukaj innego? Nasz pierwszy architekt stwierdził, że się nie da wybudować
domu w granicy działki bez straszliwych kombinacji, drugi po prostu zebrał komplet dokumentów
i to załatwił.
Osobiście uważam że 18 cm to bardzo fajna ściana, a przy niewielkiej parterówce bez poddasza
mozna by sie pokusić o 15 cm sciany z silki - wszystko zalezy od bryły domu.

Pozdrawiam

Wakmen
29-06-2005, 14:33
...jaka powinna być ściana : 2- czy 3-warstwowa ? ...
Ja mam ścianę z M18 a docieplać w niedługim czasię będę ale 16 cm styropianu. Dlaczego? Po prostu mój Szymonek lubi ciepło.

Wschodnia
29-06-2005, 14:35
Architekt i budowlańcy nie chcą nawet słyszeć o silce 18 (dom z użytkowym poddaszem). Twierdzą, że 24 to minimum bo ściana nie będzie miała odpowiedniej wiotkości itp.

Co wy na to ?
Mój architekt bez żadnego ale przystał na ścianę 18, takoż i będę miała. Oszczędność metrów choć niestety podobno także parapetów (muszą być rzekomo płytsze). Ale motywacja, żeby zrobić ścianę grubości 24 cm + plus ocieplenie tylko dla parapetów... Może i można ale czy jest sens. Wszystko kwestia gustu i upodobań. Ot co :)

gregmena
29-06-2005, 23:04
a o mojej ścianie nikt i nic

zgudi
29-06-2005, 23:39
u mnie juz stoi (budynek :) )z silikatów n 24 i powiem szczerze jestem zadowolony z wyboru...
na poddaszu mam działówki z bk 12
planuje ocieplenie 15 cm mam dylemat jak wielu z nas (wełna czy styropian) ale to dopiero na jesień , więc narazie nie zaprzatam tym sobie głowy
tak czy siak bedzie ciepło...
do budowy uzywałem równiez połówki bloczka ,
efekt był taki , że na koniec pozostały mi tylko 4 bloczki silikatu podst n 24 (praktycznie 0 ciecia na budowie , 0 odpadów)
tak czy siak bedzie ciepło

pozdrawiam Rafał

gregmena
07-07-2005, 19:17
właśnie hurtownik przekonał mnie że przy ścianie 3 warstwowej nie ma sensu 15 cm wełny, wystarczy 12 cm...

a najlepsze jest to że miałem miec na początku ściane 2 warstwy, a teraz zamówione materiały na 2 warstwy kazałem wymienic na elewacje silikatową i szok, koszt materiałow 2 i 3 warstwowej ściany jest ten sam, a murarz te same pieniądze, WIĘC TO WIELKI MIT że sciana 2 warstowa jest tańsza!!!!!!!! a nie musze czytać jak w ostanim ładnym domu ze ściana 2 warsty jest niue odporna na rzucanie piłki o ściane a ja mam małe dzieci!!!!!!

meil od hurtowni!!!!!!!!!:
Szanowny Panie Grzegorzu S.

Sprawa wygląda następująco:

koszt elewacji, w której skład wchodzą: cegła 1nf elewacyjna łupana,
wełna mineralna oraz drut #6mm ocynkowany na kotwy, jest identyczny
jak elewacji wykonanej metodą lekko-mokrą.........!!!??

tylko decyzja co mamy działać i wszysto na ten temat.


Pozdrawiam, Maciek

acca5
02-08-2005, 11:11
ja nie mam jeszcze domu, ale budowac bede z silki 24 i ocieplenie wełną16cm, działowe z silki12.
Mam zapytanie do budujacych z silki, czy połaczenie scian dzialowych z nosnymi jest podobne jak w ytongu-jakies kotwy metalowe??

dominikams
02-08-2005, 16:43
Czy ktoś z was murował już z silki E? w jaki sposób rozprowadza sie przewody? No bo rozumiem, jak lecą w pionie w tych wydrążeniach, ale co z poziomem?

Ktoś wie?

Dominika

ania
02-08-2005, 18:01
Ja będę za tydzień zaczynać z silki E.
Jak na razie wszyscy elektrycy wzruszają ramionami, kiedy informuję, że będą mieli łatwiejszą pracę, bo silka E...
Podobno w praktyce otwory zatykają się zaprawą.... W każdym razie użycie silki E nie ma ŻADNEGO wpływu na wycenę elektryka. :lol:

Wojty
02-08-2005, 18:52
właśnie hurtownik przekonał mnie że przy ścianie 3 warstwowej nie ma sensu 15 cm wełny, wystarczy 12 cm...


A co ma grubosc sciany, tzn dodanie warstwy silikatu, na przenikalnosc ciepla? NIe widze powodu, zeby zrezygnowac z 15 cm i zmianic to na 12cm.

Nawet na strronie silikatow - Teodorów jest to pokazane ;)
http://www.silikaty-teodory.pl/porady.html

Do tej wyceny - sciany 3 warstwowej dodaj jeszcze "pogrubienie" scian fundamentowych.

No i dopytaj sie swoich murarzy, czey faktycznie nie podniosa stawki za murowanie sciany 3-warstowej, no i dowiedz sie czy faktycznie umieja dobrze stawiac taka sciane-przy stawianiu 3 warstwowki latwiej popelnic jakis blad...

acca5
02-08-2005, 21:15
Dalej interesuje mnie temat łączenia scian dzialowych z nośnymi czy tak jak w ytongu- kotwy?

dominikams
02-08-2005, 23:10
Nie wiem, czy to nazywa się kotwy, ale to są takie płaskie metalowe blaszki jakby :roll:

RYDZU
03-08-2005, 07:21
Nie wiem, czy to nazywa się kotwy, ale to są takie płaskie metalowe blaszki jakby :roll:

Ja stosowałem takie właśnie kotwy - blaszki. Jednak z racji ilości (ściana trójwarstwowa) pokombinowałem
trochę i znalazłem człowieka który zrobił mi takie kotwy z nierdzewki. Wymiarami identyczne jak te
ytongowskie - tylko dłuższe, bo te oryginalne nie wystarczały. Za sztukę płaciłem coś ok 1,6 pln podczas
gdy ytongowska coś koło 3pln kosztowała.
Stosowałem je także do mocowania ścian działowych wszędzie tam gdzie nie były "przemurowane" z nośnymi.

Pozdrawiam

mtj
07-08-2005, 19:12
Jestem tu nowy, ale czytam was juz od zeszlego roku. Wlaśnie koncze fundamenty i zamierzam za dwa tygodnie rozpoczac stawianie scian z silikatu. Budowa w Warszawie. Sciana 25, dzialowka 12. Cegle chce kupic w Jedlance. Czy ktos wie moze cos na temat jej wyrobow???

olekstar
12-08-2005, 21:59
Mój dom z Silki jest w stanie surowym. Mam ścianę trójwarstową.

Dzisiaj poszperałem w Internecie i zorientowałem się że moja ekipa skopała mi otwory okienne i drzwiowe, dzięki temu mam mostki termiczne. Wspomniane otwory zrobili tak jakby domek był zbudowany z gazobetonu. U mnie całe otwory są z bloczków silka natomiast powinny wyglądać natępująco:

http://www.window.de/gif/mon10.gif

Uczulam Was na prawidłowe wykonanie.
Ja nie wiem co mam zrobić za to swoim majstrom?
Co proponujecie?

Pozdrawiam
Olek
[/img]

Janussz
12-08-2005, 22:34
Kusi mnie silikat. Odpycha jednak to łączenie ścian działowych z nośnymi na kotwy. Działowych, nie osłonowych. To takie dziadowskie.
Jednak tak sobie myślę, że zamiast kotew, można zastosować U kształtki i wpuszczać ścianki działowe w to wycięcie. Co Wy na to?

RYDZU
13-08-2005, 10:30
Kusi mnie silikat. Odpycha jednak to łączenie ścian działowych z nośnymi na kotwy. Działowych, nie osłonowych. To takie dziadowskie.
Jednak tak sobie myślę, że zamiast kotew, można zastosować U kształtki i wpuszczać ścianki działowe w to wycięcie. Co Wy na to?

A nie prościej na etapie murowwanie ścian nośnych od razu ciągnąć ściany działowe - a przynajmniej ich fragmenty - tak zeby całośc była ze sobą przewiązana (przemurowana)?

Pozdrawiam

Janussz
13-08-2005, 12:17
Zasugerowałem się tym, że to układa się jak klocki. Równiutko. Masz rację. Można zostawić otwór co drugą warstwę, albo wystawić "strzępie".
Proste to takie, że wstydzę się swojego pytania.
Dzięki

ania
13-08-2005, 12:31
A do mnie wczoraj przyjechała Silka. Jest przepiękna...
http://www.planetsmilies.com/smilies/love/love0010.gif

dominikams
13-08-2005, 14:09
Aniu, gratuluję i zazdroszczę :oops:
I ponawiam swoje prośbę o zgłębienie tematu prowadzenia instalacji elektrycznej w poziomie :roll:

Janussz
13-08-2005, 14:20
A do mnie wczoraj przyjechała Silka. Jest przepiękna...
http://www.planetsmilies.com/smilies/love/love0010.gif
Prawdziwego uroku to ona dostanie dopiero jako ściana :lol: .
Jeżeli chodzi o elektrykę, to w poziomie chyba nie będzie większego kłopotu. Jedno cięcie wzdłuż poziomej fugi. Przynajmniej ja tak myślę, bo u mnie będzie silka na 99%. Ten margines 1% daję na klej lub zaprawę.

dominikams
13-08-2005, 14:25
Ania, jeszcze kilka pytań w sprawie Silki:
Ile zamówiłaś? Ile samochodów to było (na ich stronie podana jest cena transportu, ale nie ma info, ile wchodzi na 1 samochód)?
No i jeszcze najwazniejsze: ile cię to kosztowało? :oops:
Z góry dziękuję

ania
13-08-2005, 16:12
Jeden samochód = max 24 tony.
Jedna paleta = (w przybliżeniu) 1 tona.

Transport to najsłabsza strona Silki. To śmieszne, żeby koszt transportu stanowił 10% wartości towaru, który wiezie. Niestety - w przypadku tego materiału tak jest.

Z uwagi na wielkość zamówienia (naprawdę duże) uzyskałam nast. ceny brutto wraz z transportem i rozładunkiem:
Silka E24 - 3,14
Silka E18 - 2,46
Silka E 12 - 1,64
Silka E8 - 1,27
Silka cegła zwykła - 0,43
a łupaną kupuję w Żytkowicach bo jest duuużo tańsza a jakościowo w niczym nie ustępuje.
Poza tym budują z niej Marinę Mokotów, więc to materiał dla prawdziwych snobów. 8)

m.dworek
15-08-2005, 10:08
no to ladne ceny
a ja sie dalem wydudkac i placilem 53 PLN brutto z transportem i rozladunkiem za m2 sciany a na m2 wchodzi 15 sztuk czyli za sztuke dalem 3,53
i wydawalo mi sie ze tanio .... ;(
no nic to trudno juz wyboru nie cofne
natomiast co do murowania wpadlem na pomysl zeby murowac bloczki do gory nogami i w dziury lac bardzo chuy beton- mam takie plany gdyz zaluje ze nie kupilem blokow pelnych


jak sobie teraz to tak jeszcze raz kalkuluje to wychodzi mi ze kupilem praktycznie po cenie jak by bez zadnych upustow...;)
cos ten builder sie nie postaral.....
no coz tak to jest jak sie czlowiek spieszy ......

Janussz
15-08-2005, 11:10
Zgroza!!!!
Jeżeli Ty Leonie masz takie wpadki, to ja muszę się bardziej postarać.

m.dworek
15-08-2005, 11:20
no widzisz Janusz
czlowiek poswieca kupe czasu zeby sie dowedziec gdzie taniej i za ile by moza a potem przychodzi szara rzeczywistosc i z braku czasu kupujesz co jest i po ile jest
moj blad polegal na tym, ze rozwazalem ciagle ludynie i ona wychodzila mi jakos tak 38 netto za m2 osiemnastki
nastawilem sie ze kupuje tylko ludynie
pojechalem do paru hurtowni i okazalo sie ze chociaz mieli ludynie w ofercie to jednak nie mieli ochoty mi jej wcale zalatwic i chamsko wciskali silke
silka sie wczesniej nie interesowalem wiedzialem tylko ze jest znacznie drozsza od ludyni wiec liczylem sie z cena okolo 50 PLN za m2 18
gosc w builderze zaproponowal mi duze upusty (;)) i wyszlo mu ze brutto z TRANSPORTEM i ROZLADUNKIEM ( swija droga to ten rozladunek to koszmar- gosc tak wywijal tym podbierakiem ze rozbil mi chyba pol palety silikatow)
wyszlo mu 53, 54 PLN za m2 brutto

postanowilem sprawe przemyslec
zajrzalem na strone xelli i wyliczylem ze transport kosztowalby (wedlug tych glupich tablic strefa G) jakies 2000 PLN
pomyslalem wiec ze pasuje w sumie taka cena 53
potem jednak dowiedzialem sie ze oni to woza nei z poznania ( tak gadal gosc z buildera) a z radomia to i czuje sie w sumie troche wydudkany
czego nikomu nei zycze
teraz jeszcze zachcialo mi sie tych pelnych bloczkow i bede musial zalewac te diury w silce betonem ;)

Janussz
15-08-2005, 12:55
A ja tak sobie myślę, że podpiszę umowę z PSB.
Dlatego, gdyż kupowanie w różnych miejscach, kończy się tym co mnie kilka lat temu spotkało.
Podpisałem umowę na budowę biura z firmą. Nic mnie miało nie ochodzić. Stropy kanałowe wielkowymiarowe. No i załatwili te stropy jakieś pozagatunkowe. Kładli wtedy kiedy mnie nie było i było już po herbacie. Oczywiście później parę groszy ujęli z rachunku, ale po awanturach.

SIOUX
15-08-2005, 13:23
Witam,
mi ostatnio wyliczyli w PSB m2 SILKI 18 z transportem i wyładunkiem za 44,00 zł. Sądzę, że jeszcze trochę opuszczą. Transport jakieś 10 km. Silki potrzebuję na jakieś 160 m2 zewnątrz i 60 m2 działówki.

Janussz
15-08-2005, 13:35
Czyli potwierdzasz, że dobrze rozumuję.
Inna sprawa to "kompatybilność" materiałów.
10 składów budowlanych i następuje "spychologia" jakby coś nie tak było.

m.dworek
15-08-2005, 13:48
no to jestem w stosunku do waszych cen jakies 1600 PLN w plecy ;(
ladnie mnei skroili w tym builderze
;)
na przyszlosc bede ostrozniejszy

twin
20-08-2005, 19:12
kto może mi wyjaśnić, jak to jest z reklamowanym plusem silki, że nie trzeba tynku, a wystarczy tylko gładź bezpośrednio na silikat? oczywiście zakładam że ekipa jest to w stanie wykonać (czytaj równo wybudować z równego materiału). Bo jakoś jak widzę osoby mające silikaty mają także tynki, dopiero potem ew. gładź.

gregmena
21-08-2005, 13:33
mam pytanie, własciwie dlaczego przepłacacie za silke, ja kupiłem silikaty z niemców i w sumie wyszło mi połowe ceny, a cena za elewacje cegła łupana 50 groszy brutto to rewelacja (dlatego moge każdemu w oczy powiedzieć że mam ściane 3w tańszą od 2w)...
dalszy sąsiad kupował tą nową silke bodajże E i jakoś wzięliśmy po cegle od niego i ode mnie i mu mina zrzędła, moja jakas równiejsza, czystsza, ładniesza, szczególnie łądnie równa gdybym pod klej ją robił.... reasumując sąsiad poszedł się upic że zaplacił drugie tyle za materiały z silki do ściany 2w co ja za materiały z niemców na 3w czyli cegła 24 i plus elewacja.....

rozumiem gdyby jakość była lepsza, ale skoro jest gorsza, to czy chodzi tylko o reklame typu a moja ściana pod tynkiem jest z silki???
natomiast, widziałem silke elewacyjną (czyli lux) jest piękna, tu jakośc jest równa mojej białej elewacyjnej, ale placić 4 razy więcej????

i tu nie chodzi o to że ja mam lepszą, bo przyznam że silikaty leżajsk w ogóle biją jakościa i niemce, ale cena tam wyższa niż w niemcach....

poza tym ja także rozmawiałem z silką i nie kumam ich polityki transportoiwej, czy oni musza także nabić sobie kabzy na transporcie, toż toz te niemce taniej by zawiozły do szczecina chociac przez całą polske niż silka spod szczecina do szczecina.....

nei wiem nie kumam, ale licze na jakieś argumenty... chociaż znam znajomego murarza, specjalizuje się betonie komórkowym i opowiada mi że są klienci że choćby im mówił że miejscowa firm arobi beton komórkowy lepszy i transport 0 i cena 1/2 to klieci końcą dyskusje że ytong i tyle, bo oni \chca potemkazdemu mówiż że mają z ytonga, czy naprawdę ża reklamę warto tyle płacić by potem mówić bo ja z silki, bo ja z ytonga????

SIOUX
21-08-2005, 19:44
Hej Gregmena poproszę o namiar na silikaty z Niemca.

SIOUX

gregmena
22-08-2005, 09:19
http://www.ppmb-niemce.com.pl/oferta/silikaty.html

albo prosciej

http://www.ppmb-niemce.com.pl/

ale ja kupowalem materialy w miejscowej hurtowni w Sandomierzu, obliczyli mi materialy taniej o 900 zl taniej niz producent, a dwa mam ich 2 kilometry pod domem i transport wyladunek za darmo i moge zwrócic towar jesli mi zostanie

ale za towar zaplacilem bodajze w styczniu a odebralem w lipcu, dlatego ceny mialem rewelka (50 groszy lupana cegielka na elewcje.... i jej jest taka piekna, no i jak liczylismy w hurtowni mam sciane 3w taniej niz 2w)

jak patrze na silke, to chyba xelli bardzo nie zalezy na produkcji silikatów!!!

aneta&tomek
22-08-2005, 09:34
[quote="gregmena"]http://www.ppmb-niemce.com.pl/oferta/silikaty.html

albo prosciej

http://www.ppmb-niemce.com.pl/

ale ja kupowalem materialy w miejscowej hurtowni w Sandomierzu,

Czesc a mozesz powiedziec dokladnie w ktorej hurtowni w sandomierzu?mieszkamy niedaleko wiec bysmy skorzystali
dziekuje

aneta&tomek
22-08-2005, 09:34
ale ja kupowalem materialy w miejscowej hurtowni w Sandomierzu,



Czesc
a mozesz powiedziec dokladnie w ktorej hurtowni w sandomierzu?mieszkamy niedaleko wiec bysmy skorzystali
dziekuje

gregmena
22-08-2005, 09:46
www.palinski.pl bardzo mili ludzie, nie sa krwiozerczy wobec portfela i chetnie doradza to i owo

SIOUX
22-08-2005, 11:34
Oj, to niestety trochę daleko... My mieszkamy w Bydgoszczy.
Dzięki za odpowiedź.

ania
22-08-2005, 12:28
Czy da się sensownie zagospodarować odpady po docinaniu bloczków silikatowych? Mam tego niezłą kupkę i zastanawiam się, co z tym zrobić...
Bardzo proszę o radę doświadczonych silkowców :D

pattaya
22-08-2005, 12:39
Ja tym utwardziłem trochę drogi

ania
22-08-2005, 14:21
A nie boisz się o jej nasiąkliwość?
Też chcę tak zrobić, ale nie mogę sobie wyobrazić, co się z nią stanie po 10 latach w gruncie... :roll:

twin
22-08-2005, 18:10
czyzby nikt nie miał bezpośrednio na silikat gładzi gipsowej? jelzi ktos ma, prosże o info jak sprawuje.

tomeku
22-08-2005, 21:48
za dwa tygodnie wam odpisze jak się sprawuje gładź na silce

ja_ek
23-08-2005, 22:29
Moje uwagi na temat murowania z silikatów.
Ściany nośne z silikatu 18cm, działowe 8cm. Budowa w okolicach Wrocławia.
Nastawienie - oszczędzać, ale tylko tam, gdzie można.
Wybór materiału, ceny netto, marzec 2005.
"Markowa" Silka - z rabatem oferowana przy cenie 2.52PLN/szt., 15.5bloczków /m2
Silikatka T18, P/W- z upustem cena 1.9PLN/szt./17.5bloczka/m2.
Porównywalne warunki - dostawa na budowę w cenie, w trzech partiach.
Wybrałem Silikatkę, 3700 bloczków, P-W, na klej. Klej Alpol AZ110 1000kg/ca 210m2 ścian, 15.7PLN/25kg netto.
Jakość bloczków przeciętna, trochę pękniętych. Murarze zużyli nieomal co do kawałka.
Hurtownia oferuje wymianę połamanych bloków, ale przy tempie murowania na klej
- parter pod wieńce w 7 dni- jest to nierealne.
Chyba, że ktoś zamawia od razu transport na cały dom.
Ja zamawiałem partiami, aby nie musieli wciągać bloczków na strop.

Murarze poradzili sobie doskonale. Pęknięte bloczki poszły na docięcia.
Ściany licowali do jednej strony tak, aby niedoskonałości wymiarowe materiału
wyrównać wykończeniem od jednej strony.
Nierówności ściany przed otynkowaniem - w granicach 3mm.

Opinia murarzy od ścian nośnych - z wszystkiego da się murować, materiał nie jest zły.

Ściany działowe.
Z bloczków 8cm, Silikaty Ostrołęka, N8, P-W, 1.2PLN/szt netto, loco budowa.
Materiał lepszy jakościowo, równiejszy. Wybór podyktowany modułem bloczków ścian nośnych.
Kotwienie prętami stalowymi fi6, 2 pręty co 4-tą warstwę stanowiące jednocześnie usztywnienie całej ściany.
Podobnie zaleca "Poradnik majstra budowlanego".

Opinia murarzy od ścian działowych - trudny materiał, klej kiepski, "trudno murować prosto bo powoli wiąże",
"BK lepszy bo szybciej wiąże klej" itp.
Proste murowanie wymagało pilnowania i codziennego nadzoru.
47m2 działówek parteru robili 2 tygodnie. Zużyli 300kg kleju...
Nawiasem wówiąc - zeszli z budowy bo im się "nie opłacało".

Na moją usilną prośbę resztę dokończyła ekipa od ścian nośnych, a właściwie 1 murarz z pomocnikiem.
Ok.70m2 w jakieś 5 dni. Szybciej się nie da ponieważ "trzeba dać klejowi czas na związanie cienkiej ściany,
aby się nie krzywiła od nacisku następnych warstw."
Nie narzekali, zrobili i poszli do swoich prac. Jest prosto.

Tynkarz ocenił ściany jako "dobre". Kładzie nacisk na dobre gruntowanie i planuje położenie warstwy tynku ok. 10-12mm,
co pozwoli na schowanie kabli kładzionych na wierzchu.
Zrezygnowałem z bruzd, gdy pewien fachowiec obliczył koszt położenia wyprawy cienkowarstwowej.
Nie mam zaufania do bruzdowania w końcu dość cienkich ścian.
Wolno mi- w końcu nie jestem ekspertem budowlanym.
A poza tym 1cm tynku da możliwość wbicia gwozdka do zawieszenia jakichś drobiazgów.
Pod większe drobiazgi polecam gwoździe do betonu.

Podstawa sukcesu.
Fachowa ekipa, rzetelna i dokładna, co daje jest dobre wypoziomowanie pierwszej warstwy
i dokładne docinanie.
Bloczki były docinane tarczą, taką zwykła, 20PLN/szt.
Murarze uważali silikat za materiał niezbyt twardy - "tarcze diamentowe są do klinkieru".

Silka czy Silikatka?
NIe wiem jakie jest zużycie kleju. Czy owo 3.3kg/m2 dla Silki 18 jest rzeczywiste, czy tylko marketingowe.
Jeśli prawdziwe - niemal na jedno wyjdzie. Oszczędności mogą być na poziomie 500PLN na korzyść Silikatki.
Widziałem dom, w którym zbudowano ściany działowe z Silki 6.5cm. Przyznaję, że były piękne i równe.
Ładniejsze od moich.

Gdybym budować po raz drugi...
Wybrałbym Silkę, 18 na ściany nośne i 8-kę na ściany działowe.
Trzeba jednak pamiętać, że warstwą wykończeniową jest tynk i tej pięknej powierzchni nie będzie widać.
Kable trzeba gdzieś schować. Jest co prawda Silka E, ale cenę miała zaporową.

Na pewno Silka ma zdecydowaną przewagę przy ścianach o grubości 25cm
ze względu na łatwość przewiązywania narożników i łączeń.
Przy długości 34cm na przewiązanie pozostaje 9cm.
Gdyby się murowało z bloczków 25x25 - przewiązywanie jest trudniejsze.

J.

holikk
24-08-2005, 00:19
Sprawa jakości Silikatów ponownie. Jak się ma Silikat Teodory do Niemce, Silka(Xella).
Pojawiło się już kilka informacji o dobrej jakości Niemce, Ostrołęka.
Co z Teodorami?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? :roll:

Pozdrawiam
holikk

RYDZU
24-08-2005, 06:23
Moje uwagi na temat murowania z silikatów.
[...]
A poza tym 1cm tynku da możliwość wbicia gwozdka do zawieszenia jakichś drobiazgów.
Pod większe drobiazgi polecam gwoździe do betonu.
[...]


Z opisem się generalnie zgadzam (fajnie ci wyszedł) - ale ten fragment zacytowany powyżej mnie "dziabnął" ;)
Próbowałeść wbić jakikolwiek gwóźdź w bloczek silikatowy? (wszystko jedno czy z silki, silikatki, czy co tam
jeszcze jest na rynku) - czy tylko teoretyzujesz?
U mnie ekipa w trakcie budowy nie była w stanie wbić gwoździa do betonu w silikat bo ten pierwszy pękał.
Wolę tego nie próbowac tereaz mając tynki na ścianach. W końcu wyciągnięcie wiertarki i osadzenie kołka
rozporowego to 5 minut roboty. I tylko takie rozwiązanie polecam.

Pozdrawiam

Wojty
24-08-2005, 10:50
Na pewno Silka ma zdecydowaną przewagę
chyba chciałeś napisać "nad ścianami" przy ścianach o grubości 25cm
ze względu na łatwość przewiązywania narożników i łączeń.
Przy długości 34cm na przewiązanie pozostaje 9cm.
Gdyby się murowało z bloczków 25x25 - przewiązywanie jest trudniejsze.
Ja własnie muruję z Teodorów T25 i przewiązywanie też można uzyskać
(po poradzie działu sprzedaży z Teodorów) poprzez zakup silikatki T12 12x25
i kładzeniem jej w narożnikach poprzecznie uzyskuje się odpowiednie przesunięcie
(dodatkowo i tak wykorzystam potem T12 do ścian działowych jak coś zostanie)
Jest tylko jeden mankament: w T12 nie ma pióra-wpust
- co i tak w tym wypadku jest bez znaczenia bo kładziona jest poprzecznie

Wojty

Bobby X
24-08-2005, 12:49
Oj, to niestety trochę daleko... My mieszkamy w Bydgoszczy.
Dzięki za odpowiedź.
Mi udało sie zbudować dom z silki w Stronnie, czyli 20 kilometrów od Bdg. Materiał kupowałem w Truscie na Glinkach i w Piec-Mat-Budzie na Osowej. Za każdym razem dostawałem ceny poniżej cen Trzcińca i transport + hds gratis.

Bobby X
24-08-2005, 12:51
kto może mi wyjaśnić, jak to jest z reklamowanym plusem silki, że nie trzeba tynku, a wystarczy tylko gładź bezpośrednio na silikat? oczywiście zakładam że ekipa jest to w stanie wykonać (czytaj równo wybudować z równego materiału). Bo jakoś jak widzę osoby mające silikaty mają także tynki, dopiero potem ew. gładź.
Na moją silke położyłem tylko trzy cienkie warstwy gipsu i gładzi, razem jakieś 3-5 mm. Efekt jest niezły, czuć jak ściana oddycha i reguluje wilgoć. Problem miałem tylko z żelbetowymi lanymi nadprożami, ale od czego szlifierka kątowa.

trobe
24-08-2005, 18:33
Cześć. Proszę o poradę. Czy słyszeliście informację, że Xella bardzo pogorszyła jakość Silki? Podobno "nie trzyma" wymiarów. Z tego powodu (?) oferta na wykonawstwo mojego domu urosła o kilka tysięcy złotych. :evil: