PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

brachol
14-05-2006, 18:08
wie ktos moze jak szybko muruje sie z silki z grupy silikaty 17.4 bloczka na m2)? robil ktos takie obliczenia lub moze dane rzeczywiste?

demex
29-05-2006, 13:03
Witam wszystkich. Przeryłem ten wątek w 1,5 dnia - to chyba rekord :-).

Jestem informatykiem, a na budowlance znam się tylko trochu.

Ale konkretnie. W odróżnieniu od innych mam już dom, ale trochę za mały i planuję rozbudowę. Dobudowanie dwóch pokoików na parterze i dwóch na piętrze.
Znajomy budowlaniec z Politechniki Rzeszowskiej jak go spytałem z czego stawiać to powiedział że tylko Silikaty (porotermy drogie, a bet. komórkowy to do końca nie wiadomo co to jest i czy czasami to nie szkodzi).

No i moje pytanie: Czy ktoś miał coś z wspólnego z Silikatami z Leżajska? Mieszkam w Łańcucie (25 km. od Leżajska). Jaka jest jakość ich produktów? Podobno mieli dość duże problemy finansowe i czy czasami nie zeszli z jakości?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

PS. Ale ten numer ze "szkopami" to był najlepszy :D

anpi
29-05-2006, 13:12
Nie zawsze jest tak, że producent, który jest najbliżej daje najlepszą cenę. Ja buduję kilkadziesiąt kilometrów od Ludyni, gdzie jest fabryka silikatów. Jednak to nie oni dali mi najlepszą cenę, tylko Silka, mimo że jechała do mnie ponad 100 km.

Popytaj w składach budowlanych, może kupisz taniej niż w Leżajsku.

daxima
29-05-2006, 13:26
Zostawiał ktoś z was dom bez ocieplenia na zimę?

anpi
29-05-2006, 18:18
Ja zostawiałem, ale tylko parter bez dachu i okien :lol:

daxima
29-05-2006, 18:39
..... nie zdążyłam dokończyć myśli
Nie wiem czy się zmieszczę czasowo przed mrozami i martwią mnie ewentualne konsekwencje
:D

darekm
30-05-2006, 08:44
..... nie zdążyłam dokończyć myśli
Nie wiem czy się zmieszczę czasowo przed mrozami i martwią mnie ewentualne konsekwencje
:DMój dom stał całą zimę w stanie surowym otwartym (ale z gotowym dachem) i nic mu się nie stało.
Natomiast raczej nie da się mieszkać zimą w nieocieplonym domu z silikatów.

Pozdrawiam

alison
02-06-2006, 12:37
Koledzy i Koleżanki,

Chciałabym kupić cegły silikatowe 18 i 24 z Przysieczyna a 12 z Teodorów. Czy istnieją tu jakieś niebezpieczeństwa, jeżeli pomieszam tak, że ściany zewnętrzne + konstrukcyjne będą z 18 i 24 z Przysieczyna a ściany działowe z 12 z Teodorów. Myślę, że nie ma tu jakiś haków, ale ponieważ nie mam pewności, bardzo poproszę bardziej doświadczonych o pradę :wink: Z góry dzięki i Pozdrawiam!

Eljot1
02-06-2006, 15:07
Witam Szanowne Grono

Tytulem wstepu jako "nowy": lokalizacja w okolicach Krakowa, aktualnie bije sie z myslami co do wybranej technologii...

W zwiazku z powyzszym prosze o ujawnienie sie osob budujacych z silikatu w okolicach krakowskich - musze z kims porozmawiac... ;)

Pozdrawiam
Eljot

brachol
02-06-2006, 18:08
Koledzy i Koleżanki,

Chciałabym kupić cegły silikatowe 18 i 24 z Przysieczyna a 12 z Teodorów. Czy istnieją tu jakieś niebezpieczeństwa, jeżeli pomieszam tak, że ściany zewnętrzne + konstrukcyjne będą z 18 i 24 z Przysieczyna a ściany działowe z 12 z Teodorów. Myślę, że nie ma tu jakiś haków, ale ponieważ nie mam pewności, bardzo poproszę bardziej doświadczonych o pradę :wink: Z góry dzięki i Pozdrawiam!
jezeli maja te same wymiary jezeli chodzi o wysokosc to nie widze problemu zeby je pomieszac a Teodory gdzie w Poznaniu sprzedaja?

alison
09-06-2006, 11:19
Drogie Koleżeństwo,

Wczoraj nasi murarze zaczęli ściany z silikatów OSTROŁĘKA (zakład Przysieczyn). Niestety jakość bloczków jest mizerna :roll: Czeęściowo jest to wina HDS-u - bardzo nieprwany operator a w dodatku stary i nie w pełnie sprawny HDS. W efekcie duża część bloczków poobijana i bez narożników...Wcześniej kupiliśmy dosłownie kilka sztuk Xelli, i ... wg mnie nie ma porównania, jakość OSTROŁĘKI dużo gorsza :(
Proszę o opinię wszystkich, którzy mieli do czynienia z TEODORAMI.
Zastanawiam się czy połowy mojego zpotrzebowania na silikaty nie pokryc z Teodorów :roll:


brachol - cegły z Teodorów zaoferowała mi moja hurtownia w Kicinie. Mam też namiar na przedstawiciela handlowego w Poznaniu. Jutro wezmę od niego cegły, żeby zobaczyć jak wyglądają.
Uważaj, bo cegły wzięte z HDMB Maszewski są wg mnie dość marne a kierowca/operator HDS-u kiepski, co skutkuje dużą ilośćią poobijanych bloczków.

Do Wszystkich - jak załatwialiście temat obtłuczonych lub pękniętych bloczków :o i jak podchodziły do tego hurtownie. Nasza powiedziała:"przecież murarze mogą nadrzucić zaprawy i wyrównać". Tylko, że ja płacę za pełnowymiarowe bloczki a nie "porzępolone" :-?

RYDZU
09-06-2006, 11:29
Alison - ja budowałem z Ludyni. I powiem ci tak - odtłuczone krawędzie nie robiły mi róznicy.
Nie zamierzasz potem tynkować ścian? - przecież tynk te drobne nierówności przykryje.
Najwięcej miałem uszkodzonych bloczków gr 18 cm - pękały idealnie na pół. Ale też najwięcej
miałem "wygibasów" w ścianie właśnie z 18 więc tam te połówki zostały bezproblemowo zużyte.
To samo z resztą uszkodzonego materiału - ubytki zostały uzupełnione zaprawą i po sprawie!
Nie robiłbym z tego problemu - tym bardziej, że przed tobą jeszcze spory kawał budowy i zdążysz
się naprawdę powkurzać - więc po co się szarpać z drobiazgami? :)

Pozdrawiam

alison
09-06-2006, 12:27
Alison - ja budowałem z Ludyni. I powiem ci tak - odtłuczone krawędzie nie robiły mi róznicy.
Nie zamierzasz potem tynkować ścian? - przecież tynk te drobne nierówności przykryje.
Najwięcej miałem uszkodzonych bloczków gr 18 cm - pękały idealnie na pół. Ale też najwięcej
miałem "wygibasów" w ścianie właśnie z 18 więc tam te połówki zostały bezproblemowo zużyte.
To samo z resztą uszkodzonego materiału - ubytki zostały uzupełnione zaprawą i po sprawie!
Nie robiłbym z tego problemu - tym bardziej, że przed tobą jeszcze spory kawał budowy i zdążysz
się naprawdę powkurzać - więc po co się szarpać z drobiazgami? :)

Pozdrawiam

Rydzu, dzięki za szybki odzew :wink: Ja nie robiłabym z tego problemu, ale:

1) Pierwsza ścianka jaka powstała z tego materiału to katastrofa. Murarze twierdzą, że to wina materiału, my raczej twierdzimy, że to murarze spaprali robotę. Między bloczkami są prześwity, że widzę się z mężem, który stoi po drugiej stronie muru :roll: Pióro nie zachodzi gdzie niegdzie na wpust (murarze budują na zaprawę, bo mówili że im będzie lepiej; nie mają specjalnych "chwytaków" do silki). My wnioskujemy, żę nie zapinają cegły na P+W, tylko kładą na zaprawę dociskają bokiem i wtedy zaprawa podchodzi pod P+W no i bloczek nie dolega do kolejnego nawet o 7 mm :( i w tym miejscu ściana nie ma ciągłości. Można "powtykać" tam jeszcze zaprawę lub klej ale nie podoba mi się taka łatanina.

2) Płaciłam generalnie za bloczki trzymające wymiar i jakość, a okazuje się, że połowa moich bloczków ma braki, powstałe częściowo z cegielni do hurtowni a częściowo z hurtowni na moją budowę ... i to mi się nie podoba :-?

Gdyby te bloczki schodziały się względnie ładnie na ścianie to nie robiłabym problemu, ale jest wg mnie kicha, więc kombinuję gdzie jest problem :roll:

Rydzu, może pomożesz mi w kwestii techniki kładzenia bloczków - poproszę i dziekuję :wink:

RYDZU
09-06-2006, 13:11
Alison - według mnie problem leży niestety po stronie wykonawczej :(
Mam wybudowane 400m2 ścian zewnętrznych i naprawdę ciężko byłoby znaleźć miejsce w które
można by było wsunąć pasek grubszej blachy, a co dopiero szczeliny takiej wielkości jak piszesz :o .
U mnie było budowane na klej, ale kwesta układania bloczków jest taka sama - bloczek był dosuwany
do pióra i wpustu kilka cm nad powierzchnią kleju i wtedy opuszczany na swoje miejsce.
Każde przesuwanie będzie powodowało efekt taki o jakim piszesz - zaprawa będzie właziła
w szczelinę pióro-wpust i powodowała jej rozpychanie.
Na zaprawę własnoręcznie muruje m.dworek - i jego mury na zdjęciach wyglądają bardzo ładnie.
Pogadaj z nim - może ma jakąś swoją wypracowaną technikę murowania.

Pozdrawiam

alison
09-06-2006, 13:16
Dzięki raz jeszcze Rydzy :wink:

zatem m.dworek wzywam Cię i zaklinam przybądź 8)

ania67
09-06-2006, 13:19
Hej :D :D :D

Ja też buduję z silikatów z Ostrołęki :D Jestem bardzo zadowolona z jakosci tych bloczków :D Mało jest poobijanych i popękanych, są równiutkie i muruję się świetnie.
Tak to wyglada http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2ad62d774b40d077.html
Buduję z 18, działowe z 12, nośna z 24



Pozdrawiam :D :D :D

Wojty
09-06-2006, 14:03
Witaj alison,
zgadzam się z opinią Rydza (niestety raczej wina wykonawców :evil: )

Co do trzymania wymiarów przez bloczki: jeśli weźmiesz bloczek i go zmierzysz
(tak jakby był niepokruszony) i te wymiary są zgodne z innymi bloczkami, to nie możemy
mówić "że bloczki nie trzymają wymiaru". One raczej trzymają wymiar, tylko masz jakąś
ich ilość pokruszoną, czy też poobtłukiwaną.

To że bloczek ma pokruszone końcówki, ja bym się nie przejmował tym, moje z Teodorów też miały
często gęsto pokruszone końcówki. Zdarza się w procesie transportu, załadunku, wyładunku.
Tu raczej musisz naciskać hurtownie (jak twierdzą że sobie posklejasz, to niech dadzą klej za darmo :x )
U mnie też były połamane czasem bloczki (jak są w poprzek pęknięte to pół biedy - jak pisze Rydzu,
wykorzystasz jako docinki, tego i tak dużo zawsze jest, gorzej jak są pęknięte wzdłuż, ale
i tak się na coś przydadzą - no chyba że jest tego masakryczna ilość)
U mnie mieliśmy dogadane z producentem, że przy ręcznym wyładunku spisywaliśmy ile
jest połamanych i na koniec (ostatnim transportem) oni dorzucili gratisową sztaplę bloczków.

Co do tego że originalne Silki są gładziutkie: też jak zobaczyłem u kolegi Xelle (sam mam Teodory)
to trochę mu zazdrościłem, ale kierownik powiedział, że taka chropowata to nawet lepsza,
będzie lepiej trzymał tynk.

Wojty (właściwy 8) )

alison
09-06-2006, 14:35
Wojty, Ania - również duże dzięki!

Ananlizujemy sprawę z mężem i naszym KB i wszystko wskazuje, że bloczki "swiete" nie są ale winę ponoszą bardziej murarze. Oczywiście jak rozmawialiśmy w styczniu 2006 to Oni opczywiście już niejeden dom z silki wybudowali :-?

Ekipa Murarzy została "pożegnana" dzisiaj przed południem :evil:
Nie wiem tylko kto zapłaci za tą źle wymurowana ścianę. Na ten moment wezwalismy przedst.handlowego silikatów i kierownika budowy. Zrobimy dokumentację fotograficzno-pisemną, wyszacujemy koszty i damy im wybór: albo rozbiorą ścianę gratis i zwrócą choćby część kosztów albo pozew ich czeka... Nie odpuszczę papudrakom 8)

Geno
09-06-2006, 14:40
Wojty, Ania - również duże dzięki!

Ananlizujemy sprawę z mężem i naszym KB i wszystko wskazuje, że bloczki "swiete" nie są ale winę ponoszą bardziej murarze. Oczywiście jak rozmawialiśmy w styczniu 2006 to Oni opczywiście już niejeden dom z silki wybudowali :-?

Ekipa Murarzy została "pożegnana" dzisiaj przed południem :evil:
Nie wiem tylko kto zapłaci za tą źle wymurowana ścianę. Na ten moment wezwalismy przedst.handlowego silikatów i kierownika budowy. Zrobimy dokumentację fotograficzno-pisemną, wyszacujemy koszty i damy im wybór: albo rozbiorą ścianę gratis i zwrócą choćby część kosztów albo pozew ich czeka... Nie odpuszczę papudrakom 8)

Nie widziałęm Twoje ściany ale chyba zbytnio przejełąś się rolą to w kńcu nie 1W ale jak pisałem ściany nie widziałem - pewnie w łąwie popełnili 15 drobnych błęó ale z racji tego,że nie widać to się nikt nie przejął.

dominikams
09-06-2006, 15:45
Geno,
wiesz, jak do tej pory zgadzałam się raczej z twoją opinią, ale tutaj akurat zgodzić się nie mogę. No i co z tego, że nie jest to ściana jednowarstwowa? To znaczy, że mogą ją spieprzyć? Bo się przykryje? No daj spokój, przecież równa ściana ma jednak zalety. A skoro murarze nie umieją łączyć bloczków, to należy ich pogonić.

Alison, współczuję, naprawdę.

K74
09-06-2006, 16:20
Dagbuilder - widzę, że mi kolega avatarka podprowadził :wink:. Fajny jest :) .

anpi
09-06-2006, 16:31
Alison, to chyba jednak wina Twojej ekipy - nie dość, że murują niedbale to jeszcze zwalają na materiał, jak to się mówi: "kiepskiej baletnicy...". Ale nie przejmuj się, mój murarz też się nie popisał, ściany są nierówne, i jeszcze na jednej zgubił poziom. 7-milimetrowe szczeliny niech zatkają zaprawą, a dalej niech murują także na spoiny pionowe.

anpi
09-06-2006, 16:34
Nie widziałęm Twoje ściany ale chyba zbytnio przejełąś się rolą to w kńcu nie 1W ale jak pisałem ściany nie widziałem - pewnie w łąwie popełnili 15 drobnych błęó ale z racji tego,że nie widać to się nikt nie przejął.

Ja też nie sądzę, żeby to był powód do rozbierania ściany. Jak alison będzie się tak wszystkim przejmować, to zbuduje ten dom za 10 lat.

Geno
09-06-2006, 18:02
Geno,
wiesz, jak do tej pory zgadzałam się raczej z twoją opinią, ale tutaj akurat zgodzić się nie mogę. No i co z tego, że nie jest to ściana jednowarstwowa? To znaczy, że mogą ją spieprzyć? Bo się przykryje? No daj spokój, przecież równa ściana ma jednak zalety. A skoro murarze nie umieją łączyć bloczków, to należy ich pogonić.

Alison, współczuję, naprawdę.

Cóż m.in. z tego powodu kobiety na budowach* uważane są za zło konieczne - problem oceny tego co jest istone względem tego co nie. Podkreśliłem,że nie widziałem tej ściany i uważam,że prawdopodobnie nie jest tak targiczne co nie oznacza ,że się nie mogę mylić niemniej jednak pierwsza rzecz - nie wiem czy ktoś na poczatku i przed tym przestrzegł, druga jeśli widział jak to robia to poinformował. To,że u nas często wykonawstwo jest na żenującym poziomie to inna sprawa ja móię tu tylko o wrażeniu jak odniosłem a wrażenie to sprawia wyidealizowany obraz budowy alison co podkreśliłem,że bywa tak,że ktoś się czepia steteyki nieistotnego pod tym wzgledem elementu ale nie ważne ,że wcześnie czy później wykonano mu konstrukcykne elementy całkowicie źle :wink:

*mówię o dużych budowach

brachol
09-06-2006, 18:25
pewnie macie racje ze nie ma co rozbierac sciany natomiast nei po to jest p+w zeby byly szpary i nie po to sie za to placi zeby to potem wypelniac zaprawa
moim zdaniem jezeli fachowosc wykonawcy budzi podejrzenia to nalezy sie rozejrzec za innym i tyle oczywiscie nie jest to proste ani latwe w pelni sezonu

dominikams
09-06-2006, 20:52
Geno,
wiesz, jak do tej pory zgadzałam się raczej z twoją opinią, ale tutaj akurat zgodzić się nie mogę. No i co z tego, że nie jest to ściana jednowarstwowa? To znaczy, że mogą ją spieprzyć? Bo się przykryje? No daj spokój, przecież równa ściana ma jednak zalety. A skoro murarze nie umieją łączyć bloczków, to należy ich pogonić.

Alison, współczuję, naprawdę.

Cóż m.in. z tego powodu kobiety na budowach* uważane są za zło konieczne - problem oceny tego co jest istone względem tego co nie. Podkreśliłem,że nie widziałem tej ściany i uważam,że prawdopodobnie nie jest tak targiczne co nie oznacza ,że się nie mogę mylić niemniej jednak pierwsza rzecz - nie wiem czy ktoś na poczatku i przed tym przestrzegł, druga jeśli widział jak to robia to poinformował. To,że u nas często wykonawstwo jest na żenującym poziomie to inna sprawa ja móię tu tylko o wrażeniu jak odniosłem a wrażenie to sprawia wyidealizowany obraz budowy alison co podkreśliłem,że bywa tak,że ktoś się czepia steteyki nieistotnego pod tym wzgledem elementu ale nie ważne ,że wcześnie czy później wykonano mu konstrukcykne elementy całkowicie źle :wink:

*mówię o dużych budowach


No no, teraz to już mi się narażasz :wink: :lol: dopisek o dużych budowach cię nie ratuje :roll:
ja już chciałam cię na swoją budowę zaprosić 8) ... a ty tu z takim komentarzem wyjeżdżasz :evil:

co do ściany - ja nie twierdzę, że trzeba rozebrać, tylko zgadzam się, że alison zmienia ekipę, może nie wyraziłam się jasno :roll:
alison, masz nową ekipę do murowania?

anpi
09-06-2006, 21:55
Zmiana ekipy to też nie jest taka prosta sprawa. Teraz to inwestor czeka na ekipę, a nie odwrotnie, niestety :-?

Do zalania stropu szukałem ekipy prawie miesiąc (szczegóły w moim dzienniku). Teraz na mojej budowie nic się nie dzieje, bo czekam na tynkarzy, a termin zamówiłem u nich prawie 2 miesiące temu :-? Dzwoniłem po ogłoszeniach - tynkarze proponują mi terminy na sierpień, wrzesień :-?

Geno
09-06-2006, 22:16
Geno,
wiesz, jak do tej pory zgadzałam się raczej z twoją opinią, ale tutaj akurat zgodzić się nie mogę. No i co z tego, że nie jest to ściana jednowarstwowa? To znaczy, że mogą ją spieprzyć? Bo się przykryje? No daj spokój, przecież równa ściana ma jednak zalety. A skoro murarze nie umieją łączyć bloczków, to należy ich pogonić.

Alison, współczuję, naprawdę.

Cóż m.in. z tego powodu kobiety na budowach* uważane są za zło konieczne - problem oceny tego co jest istone względem tego co nie. Podkreśliłem,że nie widziałem tej ściany i uważam,że prawdopodobnie nie jest tak targiczne co nie oznacza ,że się nie mogę mylić niemniej jednak pierwsza rzecz - nie wiem czy ktoś na poczatku i przed tym przestrzegł, druga jeśli widział jak to robia to poinformował. To,że u nas często wykonawstwo jest na żenującym poziomie to inna sprawa ja móię tu tylko o wrażeniu jak odniosłem a wrażenie to sprawia wyidealizowany obraz budowy alison co podkreśliłem,że bywa tak,że ktoś się czepia steteyki nieistotnego pod tym wzgledem elementu ale nie ważne ,że wcześnie czy później wykonano mu konstrukcykne elementy całkowicie źle :wink:

*mówię o dużych budowach


No no, teraz to już mi się narażasz :wink: :lol: dopisek o dużych budowach cię nie ratuje :roll:
ja już chciałam cię na swoją budowę zaprosić 8) ... a ty tu z takim komentarzem wyjeżdżasz :evil:

co do ściany - ja nie twierdzę, że trzeba rozebrać, tylko zgadzam się, że alison zmienia ekipę, może nie wyraziłam się jasno :roll:
alison, masz nową ekipę do murowania?

Nie ma się co denerować bo ja nie do końca na serio :wink: Cóż jeśli faktycznie ekipa bardzo zepsułą mury to postąpiłą słusznie mam jednak przeczucie ,że to aż tak bardzo nie było...cóż do końca nie wiem a głównie chodzi mi o to o czym pisze anpi czyli możliwe opóźnienie to raz drugie hipokryzja choćby nie z premedytacją a dotycząca sporu konstrukcja kontra estetyka.

alison
12-06-2006, 11:06
pewnie macie racje ze nie ma co rozbierac sciany natomiast nei po to jest p+w zeby byly szpary i nie po to sie za to placi zeby to potem wypelniac zaprawa
moim zdaniem jezeli fachowosc wykonawcy budzi podejrzenia to nalezy sie rozejrzec za innym i tyle oczywiscie nie jest to proste ani latwe w pelni sezonu

Drogie Koleżeństwo, naprawdę nie chciałabym by dyskusją nad mają ekipą muraską, sprowadzona została do kwestii moich odczuć, czy "wyidealizowanym" :roll: wyobrażeniem budowy... skupmy się nad meritum i to co napisał wyżej brachol TO jest właśnie sedno sprawy...

Geno, proszę Cię nie pisz o mnie jak o histeryczce, która coś sobie ubzurała a do tego jest uparta jak osioł i ni w ząb nie rozumie o co chodzi... naprawdę sprawa ani nie zaczyna się, ani nie kończy na estetyce ścian... Pióro Wpust jest po to żeby pominąć spoinę pionową, więc jeżeli P nie zachodzi na W a do tego, mimo 7mm szpary, nie ma spoiny pionowej to jaka jest wytrzymałość takiej ściany :-? I wybacz ale tłumaczenie, że później wetknie się tam zaprawę lub klej nie przekonuje mnie...

Rozważania typu: [Geno napisał]
"Cóż m.in. z tego powodu kobiety na budowach* uważane są za zło konieczne - problem oceny tego co jest istone względem tego co nie... "
oraz
"[...] a wrażenie to sprawia wyidealizowany obraz budowy alison co podkreśliłem,że bywa tak,że ktoś się czepia steteyki nieistotnego pod tym wzgledem elementu ale nie ważne ,że wcześnie czy później wykonano mu konstrukcykne elementy całkowicie źle "

są mało merytoryczne... i chyba nieco nieeleganckie :-?


Dominikams, anpi, brachol, rydzu, wojty, geno - dziękuję Wam za odzew. Spróbuję może jutro wkleić zdjęcia...

Chyba anpi zapytał czy mam juz nową ekipę... Otóż nasz KB miał ostatnio do czynienia z dużo lepszym wyjkonawcą, więc dostałam od niego namiar. W sobotę Nowy Murarz był na budowie. Nie chciał komentować pracy kolegów po fachu, powiedział jedynie, że była to chyba ich pierwsza ścian z silikatów... Dzisiaj mam dostać od niego wycenę i jeżeli się dogadamy to wjedzie na budowę od środy 14-06, bo właśnie ma przestój gdzieś gdzie ociepla dom i nie dojechało rusztowanie...aha, i On preferuje kłaść silikaty na klej...
Myślę, więc że na razie nie jest źle... jestem ostrożną ale jednak optymistką...

Odezwę się wkrótce. Pozdrawiam Wszystkich! Dzięki za wsparcie :wink:

alison
14-06-2006, 12:42
Co ten nasz wątek tak spada :o ciągle szukam go na trzeciej stronie, więc podciągam w górę dopisując ciąg dalszy mojej historii ze ścianą z SILKI w roli głównej

Otóż wczoraj nasz KB widział opisaną wcześniej ścianę...

Dojeżdżam do budowyi, widzę pusty samochód KB... Aha - myślę - KB nie czekając na mnie robi wizję lokalną 8) dochodzę do frontu przyszłego domu, widzę sylwetkę KB, który macha na dzień dobry i krzyczy:
Pani Agnieszko, nie jest źle... Ja na to milczę ale w duchu mam taka minę :o :o :o Dochodzę do KB, a ten ponownie: Nie jest źle... jest TRAGICZNIE :-? Nakazuję rozebranie ściany... i już się boję co ta ekipa może zrobić u sąsiada, przy wylewaniu stropu :-? ... bo musicie wiedzieć, że jedna ekipa murowała i nam i sąsiadowi, tylko mi z SILKI a jemu z siporexu. I tak niestety potwierdziły się nasze przypuszczenia, co do fatalnego wykonastwa. W sobotę widzieliśmy sie z kolejną ekipą, poleconą przez KB... Pan Murarz wrażenie robi bardzo OK. Wyliczenie dał wczoraj (oczywiście wyższe niz u poprzedników... o 50%, tzn. 18 tys.PLN za ściany nośne i działowe, wylanie wieńca z szalowaniem, 4 kominy z wykończeniem klinkierowym, 2 słupy tarasowe). Dzisiaj widzimy się na budowie, klepniemy umowę i od przyszłej środy tj. 21 czerwca kontynuujemy prace. I tak uważam, że nie jest źle... A KB powiedział, Nowemu Murarzowi, że jak coś zepsuje, to mu nogi z d... więc może będzie OK :wink:

To tyle ode mnie, odezwę się next week. Trzymajcie się & Pozdrawiam!

Geno
14-06-2006, 13:01
Może i niesłusznie "oskarżałem" ale nikt tego w trakcie nie widział? Dlaczego reakcja dopiero po postawieniu ściany...Miały być zdjęcia. Jak Wykonawca to chałupnik to słusznie ,gonić.

alison
14-06-2006, 13:36
Może i niesłusznie "oskarżałem" ale nikt tego w trakcie nie widział? Dlaczego reakcja dopiero po postawieniu ściany...Miały być zdjęcia. Jak Wykonawca to chałupnik to słusznie ,gonić.

Geno, chciałabym uścislić, że ścianka nie powstała CAŁA, tylko na 1,8 m wysokości i około 18m długości (1 bok domu). A w trakcie murowania nikt nie widział, bo byliśmy z mężem w pracy... rano jak wyjeżdżaliśmy to były tylko SILIKATY na paletach a jak odwiedziliśmy budowę wieczorem około 21.oo to ta ścianka już stała. Wzięlismy murarza na "spytki" a następnego ranka o godz.7.oo, zanim rozpoczął kontynułować "dzieło", pożegnaliśmy się ... więc nasza reakcja była możliwie natychmiastowa... Pozdrawiam!

Geno
14-06-2006, 13:39
Może i niesłusznie "oskarżałem" ale nikt tego w trakcie nie widział? Dlaczego reakcja dopiero po postawieniu ściany...Miały być zdjęcia. Jak Wykonawca to chałupnik to słusznie ,gonić.

Geno, chciałabym uścislić, że ścianka nie powstała CAŁA, tylko na 1,8 m wysokości i około 18m długości (1 bok domu). A w trakcie murowania nikt nie widział, bo byliśmy z mężem w pracy... rano jak wyjeżdżaliśmy to były tylko SILIKATY na paletach a jak odwiedziliśmy budowę wieczorem około 21.oo to ta ścianka już stała. Wzięlismy murarza na "spytki" a następnego ranka o godz.7.oo, zanim rozpoczął kontynułować "dzieło", pożegnaliśmy się ... więc nasza reakcja była możliwie natychmiastowa... Pozdrawiam!
No to w taki razie zrobiliscie bardzo dobrze bo wygladało to trochę jakby wam większą część postawili. Życze następnego prawdziwego Wykonawcy a nie Chałupnika ze skansenu PRL.

filipek
25-06-2006, 14:05
Cześć

Buduję w okolicach Warszawy i u nas SILKA (Xella) jest tańsza niż inne silikaty z wyjątkiem cegły na elewacje.
Czy ktoś ma elewację z cegły SILIKAT S z "Grupa SILIKATY" (chyba robi ją tylko Leżajsk)? Cena jest o ponad połowę niższa niż SILKA LUX, ale jak wypada porównanie jakości?
Proszę o opinię. Zastanawiałem się nawet nad klinkierem na elewację (chociaż całkowicie zmieni wygląd budynku), bo jest tańszy od SILKI LUX.
Czy ktoś ma jakieś własne doświadczenia/przemyślenia?

pozdrawiam
filipek

m.dworek
25-06-2006, 15:02
Dzięki raz jeszcze Rydzy :wink:

zatem m.dworek wzywam Cię i zaklinam przybądź 8)
najpierw dzieki dla rydza, ze podobaja mu sie moje mury ;)
jestem w siodmym niebie ;)

powiem tak
murowalem sam okolo 70 % murow parteru, pomagal reszte murowal tesc
tesciu najpier sie bal sam murowac, bo wiecie.... wielka odpwiedzialnosc itd....;) no i on nie jest murarzem
ale gdy zobaczyl jak ja sobie lepie te mury to stwierdzil ze to bulka z maslem i teraz to jego hobby ;)

a co do techniki to normalka
jesli uzywacie zaprawy to raczej nie ma co przesadzac z tzw pierwsza warstwa, bo to nei jest az tak istotne ( pozniej sie wyrowna ;))

wazne jest jednak co innego- otoz po wymurowaniu kilku warstw narysowalem sobie na bialej silce kreske na calej dlugosci muru- kreska powstala poprzez polaczenie punktow wyznaczonych przez schlauchwaage w odstepach mniej wiecej co 2 metry (mam wasserwaage o dl 3 m- wiec fajnie sie to laczylo)

od tej linii moglem sobie pozniej juz dokladnei odmierzac rozne rzeczy (musialem robic tak, gdyz podloga mimo staran wykazuje odchylki dochodzace do 2 cm)

generalnie robilem standardowo- tzn najpierw wyciagalem rogi- okolo 3 bloczkow (i nie polecam wiecej- bo moga odjechac)
kiedy wygiagnalem rogi uzupelnialem wedlug sznurka rozciagnietego wzdluz zewnetrznej gornej krawedzi (oddalonego od niej okolo 2-3 mm aby nei dotykal muru nigdzie)
mimo tej techniki trzeba bylo uwazac, bo czasami przychodzi wiatr i jesli nie skumamy to mozemy sie niezle przejechac

przy wyciaganiu rogow bardzo dokladnie sprawdzac piony na wszystkie mozliwe sposoby
moja na 3 m dluga leista byla przy tym bardzo pomocna

kiedy bylem juz na wysokosci okolo 1,5 metra wytznaczylem druga pozioma linie na murze wewnetrznym i przyjalem ze jest to dokladnie 1,2 m od poziomu zero
wszystkie dalsze wymiary moglem wtedy odmierzac od tej linii
sprawdzilem ja pozniej aby sie upewnic czy nie zrobilem bledu i okazalo sie ze przy sprawdzaniu nei ma odchylek wiekszych niz 2 mm.

kiedy murowalem gorne warstwy murow przestalem uzywac sznurka poziomego
i skupilem sie tylko na waserwaadze dlugosci 1,5 metra, czasami sprawdzajac pion calej sciany leista dl. 3 m.

w sumie mam odchylki calej sciany dochodzace do 2 mm
okazjonalnie w jednym miejscu na bardzo krotkim odcinku dochodza do 5 mm

ale na to i tak przyjdzie tynk....- i z tego zalozenia wychodzilem od poczatku- dzieki czemu nie musialem sie za bardzo stresowac

jesli beda dalsze pytania to walcie ;)

e.kala
26-06-2006, 18:07
Mam pytanie, czy lepiej na ściany wybrać silikat drążony (zdecydowaliśmy się na 24)

http://www.grupasilikaty.pl/img/209c6cc1.jpg


czy też pełny. Czy może ktoś mi wyjaśnić jakie są różnice między ścianą z tych bloczków (ściana dwuwarstwowa)?

dominikams
26-06-2006, 18:15
było to już, było, nie chciało się czytać wątku, hę? :wink:
Wybieraj drążony - lżejszy, lepiej izoluje termicznie (niewiele lepiej, ale zawsze to coś), i chyba tańszy (tak mi się wydaje). I tak dobrze ł\tłumi dźwięki, nie musi być pełny. Generalnie robi się z drążonych.

e.kala
26-06-2006, 19:30
Czytałam, ale chyba niedokładnie :oops:

e.kala
27-06-2006, 17:32
Co byście wybrali. Powyżej prezentowany bloczek silikatowy za 3,06 czy Silkę z Xelli za 3,91?

Proszę nie pisać, a czy czytałaś wątek? Czytałam a nadal nic nie wiem. Różnica cenowa nie jest duża, ale co lepsze? :o :roll: :x

anpi
27-06-2006, 17:44
To jest nieduża różnica? :o Prawie 30%!

Jeśli bloczki mają te same wymiary, lub inaczej - tyle samo wchodzi na metr kwadratowy ściany - to bierz tańszy. Ja bym tak zrobił. Co prawda kupiłem Silkę, ale tylko dlatego, że w moich okolicach była najtańsza 8)

e.kala
27-06-2006, 18:37
Metr ściany z silki wychodzi 58,5 (15 bloczków na m2) a z tych drugich silikatów 53,55 (17,5 bloczka na m2).

Dlatego 5 zł wydaje mi się niedużo, jeżeli silka jest lepsza.

I jeszcze ci z silki dają transport z wyładunkiem gratis, a ci drudzy marudzą. Podam link do silikatów o których piszę
http://www.grupasilikaty.pl/
Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat ich jakości.

anpi
27-06-2006, 18:42
W takim razie nie ma sensu porównywać ceny bloczków, trzeba porównywać ceny metra ściany, a tu różnica wynosi 10%.

Co do jakości silikatów, to moim zdaniem ma to znaczenie tylko przy murowaniu na klej. Jeśli na zaprawę - to jakie to ma znaczenie?

dominikams
27-06-2006, 20:01
Proszę nie pisać, a czy czytałaś wątek?

Nie bierz tego do siebie, to miał być żart! 8)

Co do wyboru, to tak jak anpi, ja radzę tańszy. Po pierwsze dlatego, że... tańszy :wink: , po drugie dlatego, że kilka osób (również w tym wątku) skarżyło się na kiepską jakość Xelli.

Pozdr.

Darek_P
27-06-2006, 22:33
Właśnie skończono u mnie ściany z bloczków silikatowych z Przysieczyna. To te z obrazka kilka postów wyżej. Murowane były na klej i wykonawcy nie narzekali. Zdarzały się bloczki ukruszone, ale to zapewne kwestia transportu, jak ktoś już wcześniej pisał. W każdym razie nie rzuca się w oczy. Było taniej niż z Silki, a i tak przyjdzie wełna jako ocieplenie.

Jedyna uwaga: bloczki połówkowe nie są tak ładne jak na obrazku w cenniku. Są to cięte na pół bloczki pełne. Przy okazji okazało się, że są ciut wyższe od pełnych i ostatnia warstwa musiała być na zaprawę dla wyrównania pod strop.

Pozdrawiam

Darek

e.kala
28-06-2006, 07:58
Właśnie skończono u mnie ściany z bloczków silikatowych z Przysieczyna. To te z obrazka kilka postów wyżej. Murowane były na klej i wykonawcy nie narzekali. Zdarzały się bloczki ukruszone, ale to zapewne kwestia transportu, jak ktoś już wcześniej pisał. W każdym razie nie rzuca się w oczy. Było taniej niż z Silki, a i tak przyjdzie wełna jako ocieplenie.

Jedyna uwaga: bloczki połówkowe nie są tak ładne jak na obrazku w cenniku. Są to cięte na pół bloczki pełne. Przy okazji okazało się, że są ciut wyższe od pełnych i ostatnia warstwa musiała być na zaprawę dla wyrównania pod strop.

Pozdrawiam

Darek

A miałeś bloczki pełne, czy drążone. Czy warto więc kupować połówki?
Czy ściany działowe też masz z tych silikatów? Jeżeli tak to czy też na pióro- wpust?
Wątpliwości mam dużo, a wykonawca nie pomaga bo ciągle tylko mówi o porothermie :(

e.kala
28-06-2006, 19:17
Chciałabym zadać jeszcze takie pytanie, czy jeżeli byście nie musieli zwracać uwagę na cenę bloczków to jakie byście wybrali? Biorąc pod uwagę wszystko, nie tylko silikaty.

Darek_P
28-06-2006, 21:24
e.kala -> Bloczki miałem drążone. Ściany nośne z 24, garaż z 18 i działowe z 12. Wszystko na pióro/wpust.

Połówkowe bloczki są potrzebne do przemurowania narożników. Moi wykonawcy dali sobie radę tnąc tarczą 25 cm bloczki pełne. A to z powodu, że zamówiona paleta połówek przyjechała jakaś taka stara (szare i popękane bloczki). Poszła do wymiany, a robotę trzeba było zaczynać. Połówkowych 18 i 12 nie ma więc i tak trzeba ciąć. Szło im bardzo sprawnie.

A propos innych materiałów. Mój wykonawca twierdzi z kolei, że Porotherm to nie materiał. Owszem, jest cieplejszy, ale trudny w obróbce (pęka), np. przy wieszaniu szafek czy pieca gazowego. Budował też kilka domów z keramzytu i podobno to całkiem dobry materiał.

Ja zdecydowałem się na silikaty po około rocznym okresie zastanawiania się i lektury tego forum.

Darek

ania67
28-06-2006, 21:32
Chciałabym zadać jeszcze takie pytanie, czy jeżeli byście nie musieli zwracać uwagę na cenę bloczków to jakie byście wybrali? Biorąc pod uwagę wszystko, nie tylko silikaty.

Ja jeszcze raz wybrałabym silikaty z Przysieczyna- www.grupasilikaty.pl. Nie mam im nic do zarzucenia :D

Mis Uszatek
28-06-2006, 23:53
Mam Silkę Xelli i bloczki były w porządku (gorzej z cegłami). Pełne są na fundamenty, to widać po wytrzymałości na ściskanie. Do ścian używa się drążonych, chyba że ktoś buduje wysokościowiec.


Drugi raz również wybrałbym silikat. A dajcie spokój z tym Porothermem - wszyscy jęczą jak to się kruszy (ostatnio elektryk).

To, czy warto kupowac połówki zależy od postawy wykonawcy. Jeśli masz zapłacić ekstra z własnej kieszeni, a on nawet nie zauważy (a zwłaszcza - nie spuści z ceny), to po co?

anpi
29-06-2006, 08:08
Ja też wybrałem Silkę z Xelli. Ściany nośne z bloczków drążony piór-wpust 18 cm. Drugi raz wybrałbym też silikat. Jaki? Kierowałem się wyłącznie ceną.

Na porotherm narzekali u mnie elektrycy i tynkarze, że pęka przy jakiejkolwiek próbie kucia. Beton komórkowy - moim zdaniem za miękki. Mam z niego ściany działowe na poddaszu (ze względu na masę - żeby nie obciążać stropu). Jest strasznie miękki. Bez większego wysiłku można śrobokrętem zrobić dziurę na wylot. Nie chciałbym mieć ścian nośnych z takiego materiału :-?

e.kala
29-06-2006, 15:00
Dzieki za odpowiedzi. Chyba zdecyduję się na silikaty, o których pisałam a nie na Silkę Xelli. Jeżeli nie ma za dużej różnicy w jakości bloczków to faktycznie po co przepłacać. Jutro jedziemy na ostatnie rozmowy w składach budowlanych. Wybierzemy ten w którym będzie lepsza oferta.


Tak się zastanawiam, że przy budowie domu trzeba podejmować mnóstwo decyzji w sprawach w których tak naprawdę niewiele się znamy. Gdyby nie to forum to chyba wykonawcy by nam wcisneli najróżniejsze bajeczki :-?

itlo
30-06-2006, 21:39
Wasze ceny co podajecie to jakiś absurd. ja kupiłem prawie o 50% taniej(buduje z 18). Wiadomo transport jest ważny ale jak ktoś ze śląska to polecam firmę www.pah.com.pl

itlo
30-06-2006, 21:42
no 50% może przesadziłem ale jednak dużo taniej, a jakość super na palecie może 5-6 lekko ubitych to wszystko.

e.kala
30-06-2006, 22:21
no 50% może przesadziłem ale jednak dużo taniej, a jakość super na palecie może 5-6 lekko ubitych to wszystko.


Kurcze, no i tak to jest budować się w Gdańsku :(

anpi
01-07-2006, 07:13
no 50% może przesadziłem ale jednak dużo taniej, a jakość super na palecie może 5-6 lekko ubitych to wszystko.


Kurcze, no i tak to jest budować się w Gdańsku :(

Eeeeee, nie wierzę, żeby w Gdańsku nie dało się znaleźć tanich silikatów. Szukaj w dużych składach budowlanych - one dają największe rabaty, większe niż gdybyś kupił u produecenta.

filipek
01-07-2006, 08:06
Cześć

Czy ktoś budował z bloczków z zakładów Jedlanka http://www.silikaty.net.pl/index.php ?
Cegłę elewacyjną mają najtańszą jaką znalazłem. Teraz czekam na cenę bloczków na ściany nośne i działowe.

Może ktoś podzieli sie informacją, czy nie miał zastrzeżeń do jakości.

pozdrawiam
filipek

e.kala
01-07-2006, 09:07
no 50% może przesadziłem ale jednak dużo taniej, a jakość super na palecie może 5-6 lekko ubitych to wszystko.


Kurcze, no i tak to jest budować się w Gdańsku :(

Eeeeee, nie wierzę, żeby w Gdańsku nie dało się znaleźć tanich silikatów. Szukaj w dużych składach budowlanych - one dają największe rabaty, większe niż gdybyś kupił u produecenta.

Głównie szukaliśmy w dużych składach budowlanych.
A może ktoś inny z Trójmiasta się wypowie, czy można taniej kupić i gdzie. Teraz mamy ofertę na silkę Xelli 3,73 brutto (24) i chyba z niej skorzystamy. Ceny które podaję są z darmowym transportem i rozładunkiem.

alison
01-07-2006, 12:32
no 50% może przesadziłem ale jednak dużo taniej, a jakość super na palecie może 5-6 lekko ubitych to wszystko.


Kurcze, no i tak to jest budować się w Gdańsku :(

Eeeeee, nie wierzę, żeby w Gdańsku nie dało się znaleźć tanich silikatów. Szukaj w dużych składach budowlanych - one dają największe rabaty, większe niż gdybyś kupił u produecenta.

Głównie szukaliśmy w dużych składach budowlanych.
A może ktoś inny z Trójmiasta się wypowie, czy można taniej kupić i gdzie. Teraz mamy ofertę na silkę Xelli 3,73 brutto (24) i chyba z niej skorzystamy. Ceny które podaję są z darmowym transportem i rozładunkiem.


e.kala, ja kupiłam z Przysieczyna (grupasilikaty) i nie wiem jak to jest, że inni je chwalą - hja mam odczucie jakby ten materiał gdzieś długo leżał... moi murarze kupilui też 1 paletę silki z Xelli i ich jakość oceniam - za opinią moich nowych murarzy - jako znacznie lepszą, są dokładniejsze mają głębszy pióro wpust... poza tym one są większe niż inna silka, np. cegła 24 cm z Xelli jest niższa o 2 cm nież ta z Przysieczyna, ale za to 8 cm dłuższa... , więc gdybym dostała taką cenę jak napisałś wyżej z gratisowym transportem i rozładunkiem wzięłabym bez wahania tą z Xelli

m.dworek - bardzo dziękuję Ci za dokładną instrukcję jak murować na zaprawę. Co prawda moja kolejna ekipa zdecydowała się murować na klej (ściana spaprana przez poprzednią ekipę została rozebrana) ale Twoja instrukacja napewno będzie cenna dla innych adeptów sztuki murowania z silikatów :wink:

U mnie po 2,5 tygodniowym przestoju murarka wznowiona :D z czego bardzo się cieszę. Niech tylko nie pada, plizzzzz :wink:
Pozdrawiam Wszystkich!

holikk
01-07-2006, 16:51
Attn. Filipek

Mogę polecić Jedlankę.
Jakość niezła, dobrze trzymają parametry, zastrzeżenia mam do małych gałązek czasami znajdujących się w bloczkach :( . Poza tym OK.
Cegła silikatowa - idealna.
Buduję na klej.

filipek
03-07-2006, 09:03
Dzieki holikk. Już myœłałem, że nik nie brał z Jedlanki. Czekam od nich na cene bloczków, ale w takim razie na elewacyjnš jestem zdecydowany, bo takiej ceny nigdzie nie znajdę.

Pozdrawiam
filipek

holikk
04-07-2006, 17:27
Yossarian też budował z Silikatów z Jedlanki. Z tego co wiem , był zadowolony.

pozdrawiam
holikk

daxima
10-07-2006, 20:17
Jak tam domki z silikatów sprwaują się w te koszmarne upały? :D
Jaką macie temp w budynku ?

Gonga
13-07-2006, 09:39
Drodzy Forumowicze budujący z silikatów! Proszę pomóżcie, bo oszaleję. Decyzję o budowaniu z silikatów podjęliśmy jakis rok temu. zprojekt gotowy, przewiduje ścianę dwuwarstwową: 18 silikaty + 15 styropian. Budynek 12x10, parter, piętro i poddasze, bez ścian działowych nośnych, tylko jeden słup mniej więcej pośrodku. Dziś zobaczyłam dość dziwną rzecz, konstruktor wpakował mi w ściany słupy żelbetonowe co 2 metry. Pokazałam projekt potencjonalnemu wykonawcy, a ten mnie wyśmiał :evil: po pierwsze za te słupy, po drugie za taką cienką ścianę (18 cm!!). Tak jakbym to ja, do ciężkiej cho...y robiła ten projekt i wyliczenia :evil: Ludzie czy ja mam spieprzony projekt czy wykonawca do d..y?????

Za wszelkie uwagi serdeczne dzięki

alison
13-07-2006, 09:50
Gonga, ja wiele Ci nie pomogę, myślę, że Geno mógłby coś więcej doradzić. W tym wątku spotkałam się z opinią, że w ściankach o szerokości 18, jest jakiś problem z osadzeniem okien. Sama wybrałam jednak 24 cm, bo projektant nawet słyszeć nie chciał o ścianach zewnętrznych 18 cm :roll: Powiedział, że pod takim projektem się nie podpisze... ale to człek starej daty.... nie wiem czy czsem Rydzu nie miał ścian 18 cm... może zajrzyj do jego dziennika... :wink:
Pozdrawiam

anpi
13-07-2006, 10:06
Jakie problemy z oknami? :o Ja mam ściany 18 cm, zamontowali mi okna i nic nie mówili, że są jakieś problemy. W projekcie gotowym była silka 18 cm + 15 cm styro. Projektant adaptujący też nie widział problemu. Dom stoi już prawie rok (do zimy był parter i strop). Nic niepokojącego się nie dzieje.

Gonga
13-07-2006, 10:23
Tak mi się wydawało, że akceptacja ściany 18 budowanej z silikatów jest probleme dla tych fachowców, którzy wyznają jedynie ceramikę - max itepe. Sprawdzałam na stronach producentów silikatów i tam pokazują przykład ściany dwuwarstwowej 18 silikat + 15 styro. Dzięki za podniesienie na duchu, bo juz mi opadło wszystko co mozliwe :cry:

marcin_budowniczy
13-07-2006, 11:21
ja tez buduję silka 18+15 styropek i wykonawca tym bardziej kierownik się nie dziwili - ale pytali się o klasę wytrzymałości na sciskanie.
Jak 15 to wszystko OK

AAJ2004
21-07-2006, 22:31
Witam

A ja mam pytanko takie .... kiedys, gdzies wyczytałem o ile mnie pamiec nie zawodzi :) , ze najlepsze grzejniki do silikatów to żeliwne z duza pojemnoscia wodna ...

ktos moze pamieta cos takiego ???

Mis Uszatek
22-07-2006, 00:21
ze najlepsze grzejniki do silikatów to żeliwne z duza pojemnoscia wodna

Nie ma czegoś takiego jak najlepsze grzejniki do silikatów.



Budynek 12x10, parter, piętro i poddasze, bez ścian działowych nośnych, tylko jeden słup mniej więcej pośrodku. Dziś zobaczyłam dość dziwną rzecz, konstruktor wpakował mi w ściany słupy żelbetonowe co 2 metry. Pokazałam projekt potencjonalnemu wykonawcy, a ten mnie wyśmiał

Wszystko w porządku. Tylko nie daj sobie wyrzucić tych słupów i zastąpić stuletnim doświadczeniem wykonawcy. One służą do usztywnienia budynku.

Xena z Xsary
22-07-2006, 09:17
Drodzy Forumowicze budujący z silikatów! Proszę pomóżcie, bo oszaleję. Decyzję o budowaniu z silikatów podjęliśmy jakis rok temu. zprojekt gotowy, przewiduje ścianę dwuwarstwową: 18 silikaty + 15 styropian. Budynek 12x10, parter, piętro i poddasze, bez ścian działowych nośnych, tylko jeden słup mniej więcej pośrodku. Dziś zobaczyłam dość dziwną rzecz, konstruktor wpakował mi w ściany słupy żelbetonowe co 2 metry. Pokazałam projekt potencjonalnemu wykonawcy, a ten mnie wyśmiał :evil: po pierwsze za te słupy, po drugie za taką cienką ścianę (18 cm!!). Tak jakbym to ja, do ciężkiej cho...y robiła ten projekt i wyliczenia :evil: Ludzie czy ja mam spieprzony projekt czy wykonawca do d..y?????

Za wszelkie uwagi serdeczne dzięki

chyba masz dobry projekt ale nie jestem konstruktorem
Mnie wpakowanopo dwa słupy na długosci 12m, ale będę miała wiązary
mam też ścianę nośną pośrodku (odstęp 10m) i bardzo nieciekawy grunt
Te słupy u mnie spinają wieniec dolny i górny i wzmacniają niczym nie spiętą ścianę 12metrową.
Byc moze jednak masz dobry projekt - zapytaj najlepiej innego konstruktora.
Podobne konstrukcje widziałam na przykład w Grecji - nawet często widać jak wystają pręty na dach (ze niby do nastepnej kondygnacji)
ale jeszcze raz powiem nie jestem konstruktorem

Geno
22-07-2006, 09:47
Wszystko w porządku. Tylko nie daj sobie wyrzucić tych słupów i zastąpić stuletnim doświadczeniem wykonawcy. One służą do usztywnienia budynku.

Troszkę podejrzana ostrożność konstruktora, raczej jeśli nie jest działka z kategorią górniczą to można zaprojektować bez lasu rdzeni żelbetowych - jak jest naprawdę to wymagałoby przeanalizowania projektu.

Geno
22-07-2006, 09:48
Podobne konstrukcje widziałam na przykład w Grecji - nawet często widać jak wystają pręty na dach (ze niby do nastepnej kondygnacji)
ale jeszcze raz powiem nie jestem konstruktorem
Grecja,Chorwacja,Turcja,Włochy - strefa aktywnej tektoniki i stąd tego typu konstrukcje żelbetowe.

Gonga
22-07-2006, 11:33
Robiłam badanie geotechniczne gruntu i w oparciu o nie takie słupy wymyślono. Myślę, że przyczyna była też taka, że nie chiałam żadnej ściany nośnej wewnętrznej by mieć dowolną mozliwośc aranzacji wnętrza., no i jeszcze te 3 kondygnacje... Grunt piaszczysty z możliwością zalania co 100 lat :roll:

Mis Uszatek
22-07-2006, 12:05
Podobne konstrukcje widziałam na przykład w Grecji - nawet często widać jak wystają pręty na dach (ze niby do nastepnej kondygnacji)
Też mnie to zaciekawiło. Podobno mają takie przepisy budowlane, że nie opłaca się kończyć budowy. Skłonność do betonu w Grecji wynika chyba z braku materiału na cegły i obfitości wapienia, z którego można tanio zrobić cement.


Robiłam badanie geotechniczne gruntu i w oparciu o nie takie słupy wymyślono. Myślę, że przyczyna była też taka, że nie chiałam żadnej ściany nośnej wewnętrznej by mieć dowolną mozliwośc aranzacji wnętrza., no i jeszcze te 3 kondygnacje
No to wszystko jasne.

bwojtek
22-07-2006, 12:26
W tym wštku spotkałam się z opiniš, że w œciankach o szerokoœci 18, jest jakiœ problem z osadzeniem okien.
Z oknami nie ma kłopotu. Gorzej, jeżeli chcesz dać rolety nadstawne. Po prostu większość systemów ma szersze niż 18cm puszki.

Geno
22-07-2006, 13:18
. Skłonność do betonu w Grecji wynika chyba z braku materiału na cegły i obfitości wapienia, z którego można tanio zrobić cement.
Akurat nie do końca teza trafiona o czym wyżej pisałem.

Xena z Xsary
22-07-2006, 13:39
Podobne konstrukcje widziałam na przykład w Grecji - nawet często widać jak wystają pręty na dach (ze niby do nastepnej kondygnacji)
Też mnie to zaciekawiło. Podobno mają takie przepisy budowlane, że nie opłaca się kończyć budowy. Skłonność do betonu w Grecji wynika chyba z braku materiału na cegły i obfitości wapienia, z którego można tanio zrobić cement.
mnie powiedziano, ze to ze względu na kredyt - te zbrojenia sa wyciagniete wyzej - niedokonczone- -jakoś tak niby mają, że jesli dom nie jest skonczony, nie ma odbioru - to nie płaca takich odsetek od kredytu.... Nie wiem czy to prawda

ania
22-07-2006, 13:48
Podobne konstrukcje widziałam na przykład w Grecji - nawet często widać jak wystają pręty na dach (ze niby do nastepnej kondygnacji)
Też mnie to zaciekawiło. Podobno mają takie przepisy budowlane, że nie opłaca się kończyć budowy. Skłonność do betonu w Grecji wynika chyba z braku materiału na cegły i obfitości wapienia, z którego można tanio zrobić cement.
mnie powiedziano, ze to ze względu na kredyt - te zbrojenia sa wyciagniete wyzej - niedokonczone- -jakoś tak niby mają, że jesli dom nie jest skonczony, nie ma odbioru - to nie płaca takich odsetek od kredytu.... Nie wiem czy to prawda


Poproście ładnie Redakcję, to wyśle tam (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1301249#1301249)reportera i się wszystko wyjaśni 8)

Joanna i Janusz
22-07-2006, 15:06
Co byście wybrali. Powyżej prezentowany bloczek silikatowy za 3,06 czy Silkę z Xelli za 3,91?

Proszę nie pisać, a czy czytałaś wątek? Czytałam a nadal nic nie wiem. Różnica cenowa nie jest duża, ale co lepsze? :o :roll: :x

ja wzięłam ten co wyżej, bo taniej

Mis Uszatek
22-07-2006, 18:35
Poproście ładnie Redakcję, to wyśle tam (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1301249#1301249)reportera i się wszystko wyjaśni 8)

No dobra, skoro nalegacie, to mogę się zgłosić na ochotnika.

Hińczyk
23-07-2006, 15:49
Wpadłem dzisiaj na to forum, a że fundament gotowy (płyta) i czas wznosić ściany intensywnie czytam wszystko co wpadnie na oko. Przymierzam się do silikatu 18 (zmiana z parothermu 30 - ale sie luz zrobił !) i z tego co widzę czeka mnie przebrnięcie przez 27 stron niniejszego forum. Na razie wyczytałem tę ostatnią i śpieszę z uzupełnieniem kilku informacji:
1. W Grecji przepisy podatkowe powodują, że mieszka się w "niedokończonych" domach.
2. Na partery z poddaszem a nawet na jednopiętrowe silka 18 w zupełności wystarcza w sensie wytrzymałościowym, a jeśli doda się do niej 12 cm styropianu to k=0,27 a z wełną k=0,28. Jak ktoś chce zejść niżej to oczywiście 15 cm, a dalszy wzrost grubości już nie jest proporcjonalny do obniżenia współczynnika przenikania.
3. Standardowe rolety (do okien) mają skrzynki 16 cm, więc mieszczą się w murze 18 cm. Gorzej z dłuższymi roletami (drzwi tarasowe, balkonowe) bo skrzynka ma większe wymiary 21 lub 22 cm. Obecnie jeden z producentów rolet uruchamia produkcję opartą na nieco innym rozwiązaniu niż spinanie rolet z oknami i wstawianie w całości.
4. Grubośc muru nie ma wpływu na jakość montażu okien, najważniejszym elementem jest tu ekipa montująca i prawidłowy pomiar, bo jak okno za duże (na wcisk), albo za mało dybli (punktów mocowań w ścianie) to powstają naprężenia i wtedy żadna regulacja nie pomoże, a najlepsze technicznie okna będą szwankować.
5. Dlaczego styropian a nie wełna ? Oddychanie ściany dwuwarstwowej przy wełnie jest mitem. Cała ściana pod wełnę jest posmarowana klejem nie przepuszczającym powietrza więc ani własciwości paroprzepuszczalne silki, ani wełny nie mogą być wykorzystane. Co najwyżej samopoczucie właściciela jest lepsze bo mu się wydaje, że ściana oddycha. No i kieszeń lżejsza.
Jeśli w sprawie wełny ktoś ma doświadczenia, że można w dwuwarswowej smarować klejem tylko pasami to bardzo proszę o opinię.

Ela_i_Maciek
23-07-2006, 21:39
Czy cena 2.10 netto za bloczek 24 cm drążony z Silikatów w Białymstoku to dobra cena?

annanatali
24-07-2006, 09:11
masz super cenę, wychodzi ci brutto 2,56. ja płaciłam miesiąc temu 2,74 brutto z transportem. uważałam, że cene mam dobrą, a tu u Ciebie taka cena. Między majem i czerwcem podrożały silikaty Białystok cos ok. 8%, my niestety kupowaliśmy już w czerwcu. Dostaliśmy ok. 20 % zniżki na wszystko, klej, pustaki wentylacyjne i ściany działowe.
Budujemy sie pod Białymstokiem, więc mamy blisko. Jesteśmy na etapie fundamentów i gdzieś za 2-3 tyg. będę mogła Ci powiedzieć jak jest z jakością. W tym wątku tylko jedna osoba budowała z Sylikatów Białystok i to juz dawno temu.
U mnie zdaje się bloczek ma 25 cm.

AAJ2004
24-07-2006, 16:24
Mnie sie bloczek 25 udalo kupic za 2,60 PLN brutto z transportem. Nie wiem dokladnie z ktorej fabryki ale z grupa-silikaty. Teodory choc mam pod nosem (10 km) byly ostatnio nieosiagalne i zadnej hurtowni przez miesiac nie chcieli dac ceny.

Teraz w cenniku juz ceny sa sporo wyzsze. Wiec Teodory sobie darowalem z czystym sumieniem.

Ela_i_Maciek
24-07-2006, 21:21
cena dotyczy tylko bloczków. do tego będzie trzeba doliczyć transport (białystok -> wa-wa)... wykonawca mówi, że wyjdzie max. 50 gr na sztukę (jak rozumiem wchodzi coś ok. 1200 bloczków na tira, a za jeden kurs wykonawca liczy sobie 600 zł netto, ale razem z rozładowaniem przez HDS)...

Razem 2.60 netto z transportem (+7% Vat), czyli 2.78 brutto.... a mam tego 7000 sztuk do kupienia. Czy mogę spać spokojnie, czy podejrzewać, że mnie rolują taką ceną, albo że sprzedadzą mi bloczki z patykami w środku...?

Hińczyk
24-07-2006, 22:55
Chciałbym dostać za taką cenę. Ja za 18 płacę z transportem, rozładunkiem i vatem 2,72 za sztukę i jest to najtańsza oferta jaką znalazłem po kilku tygodniach szukania. Były hurtownie, które za silkę 18 życzyły sobie ponad 4 zł za sztukę. Niestety mieszkam w najdroższym terenie również dlatego, że na południu brak jest producentów i do fabryki dość daleko (Klucze). Zaoszczędziłem na perfekcyjnym fundamencie płytowym (legalett) więc mogę ze ścianami poszaleć.

annanatali
25-07-2006, 11:21
ELA i MACIEK Nikt dla Was w Sylikatach Białystok nie będzie produkować bloczków z patykami. Jesli są słabej jakości to będą i u mnie i u Ciebie. Myslę, ze to jest atrakcyjna cena biorąc pod uwagę, że transport u Ciebie jest znaczny. U mnie z 8 km. Mam tylko tą wygodę, że tyle ile będę potrzebowała tyle mi przywiozą, mogę podzielić na ileśtam transportów, by nie mniej niż 12 palet na raz. Też z HDS-em.

dominikams
04-08-2006, 13:34
Yossarian też budował z Silikatów z Jedlanki. Z tego co wiem , był zadowolony.

pozdrawiam
holikk

Ja buduję z Jedlanki w końcu. Jakość bardzo dobra, bloczki sa czyste, bez żadnych zanieczyszczeń.

alison
04-08-2006, 15:02
Witajcie Wszyscy,

U mnie ściany wew i zew z SILIKATÓW już się skończyły budować i Panowie Murarze ciagną kominy. Wieniec po całości został wylany 1 sierpnia betonem B-20, podlewałam go dzielnie, a dzisiaj firma od wiązarów kratownicowych zaczyna stawić konstrukcję dachową. Od 14 sierpnia wchodzą dekarze a w tzw. międzyczasie będą się robić instalacje CO i elektryka. Około 20 sierpnia tynki wewnętrzne, a do 10 września OKNA... nie wiem czy to nie będzie za szybko i czy tynki zdążą mi wyschnąć :roll:
Około 10 września bedzie montowana pompa ciepła. Ufff, zobaczę gdzie będzie obsuwa czasowa, bo że będzie to pewnik :wink:

Pozdrawiam Wszystkich!!!

anpi
04-08-2006, 15:07
nie wiem czy to nie będzie za szybko i czy tynki zdążą mi wyschnąć :roll:

Lepiej, żeby wysychały za wolno niż za szybko. Przecież okna można uchylić. A u mnie tynkowanie wypadło w największe upały, nie było jeszcze okien i efekt jest taki, że są pęknięcia, szczególnie od południa, tam gdzie najbardziej grzało. Gdybym miał tynkować jeszcze raz, najpierw zamontowałbym okna.

alison
04-08-2006, 15:27
nie wiem czy to nie będzie za szybko i czy tynki zdążą mi wyschnąć :roll:

Lepiej, żeby wysychały za wolno niż za szybko. Przecież okna można uchylić. A u mnie tynkowanie wypadło w największe upały, nie było jeszcze okien i efekt jest taki, że są pęknięcia, szczególnie od południa, tam gdzie najbardziej grzało. Gdybym miał tynkować jeszcze raz, najpierw zamontowałbym okna.

dzięki anpi, przemyślę :wink:

anpi
04-08-2006, 15:43
Tylko pamiętaj, że okien trzeba pilnować, szczególnie zaraz po zamontowaniu kiedy pianka jest świeża, a glify nie zatynkowane - wtedy najłatwiej je ukraść! Ja spałem na budowie w pierwszą noc po zamontowaniu okien (teraz też śpię od 2 tygodni - pilnuję instalacji CO i wod-kan, na szczęście jutro robią wylewki i wreszcie będę spał w normalnych warunkach :D).

alison
04-08-2006, 16:02
Tylko pamiętaj, że okien trzeba pilnować, szczególnie zaraz po zamontowaniu kiedy pianka jest świeża, a glify nie zatynkowane - wtedy najłatwiej je ukraść! Ja spałem na budowie w pierwszą noc po zamontowaniu okien (teraz też śpię od 2 tygodni - pilnuję instalacji CO i wod-kan, na szczęście jutro robią wylewki i wreszcie będę spał w normalnych warunkach :D).

anpi, nie uwierzysz, ale my z mężem mamy identyczne plany... tez będziemy spać na budowie, mam nadzieję, że wrzesień będzie ciepły... Mieszkamy 3 km od budowy, więc na zmianę będziemy jeździć do mieszkania, aby wziąć kapiel a potem z powrotem na budowę i ziuziu-aa... 8)

anpi
04-08-2006, 16:19
anpi, nie uwierzysz, ale my z mężem mamy identyczne plany... tez będziemy spać na budowie, mam nadzieję, że wrzesień będzie ciepły... Mieszkamy 3 km od budowy, więc na zmianę będziemy jeździć do mieszkania, aby wziąć kapiel a potem z powrotem na budowę i ziuziu-aa... 8)

Niestety, ja mam aż 15 km :(

dominikams
04-08-2006, 17:04
A ja - 400 m 8) :lol:

04-08-2006, 18:28
Ja 35 km... :roll: , ale i tak będą silikaty...

pozdrawiam,

anpi
04-08-2006, 19:33
:lol: dobre!
U mnie odległość nie miała wpływu na wybór materiału. Ale są silikaty :lol:

dominikams
04-08-2006, 20:02
Przydałaby się nowa ankieta: wpływ odległości od domu do działki na wybór materiału. Obstawiam wyniki:

Poniżej 350 m - beton komórkowy
350m - 15 km - silikaty
16 i powyżej - ceramika*

* jak widać - niektórzy się nie dostosowują do większości ankietowanych

(opracowane na podstawie źródeł własnych - czyli postów powyżej :wink: )

:lol: :lol: :wink:

brachol
05-08-2006, 05:57
a powiedzcie mi czy budujac z silikatu stosowaliscie pustaki wentylacyjne czy w inny sposob macie wykonana wentylacje?

dominikams
05-08-2006, 06:29
U mnie wentylacja mechaniczna z reku, więc w ogóle nie robię kanałów wentylacyjnych, odpadły mi dwa kominy, został tylko ten do kominka (też oczywiście bez kanału wentylacyjnego).

Jeszcze chciałam dodać komentarz na temat silikatów z Jedlanki - zamówiłam bloczki 25 cm (pierwszy transport), ale ekipa stwierdziła, że wolą większe (te długości 0,5 m), więc drugi transport był już tych. Chłopaki mówią, że te większe lepsze i równiejsze, z małymi trochę ciężej.

alison
05-08-2006, 11:07
a powiedzcie mi czy budujac z silikatu stosowaliscie pustaki wentylacyjne czy w inny sposob macie wykonana wentylacje?

Tak, moi murarze powstawiali pustaki wentylacyjne. Kominów mam 4, dom parterowy 180 m2 + 36 m2 garaż, reku nie będzie. Pozdrawiam!

anpi
05-08-2006, 16:56
U mnie są kanały wentylacyjne z pustaków betonowych Leiera.

marcin_budowniczy
07-08-2006, 06:22
ale kucha !
Kupiłem silkę 18 cm na ściany zew. a 12 cm na wew.
Murarze chcieli murować działówki i ... 12-stka jest innego wymiaru tzn. niższa i mają problem z " przewiązaniem" do 18-stek.
Wcześniej w ścianach murarze (w fugach) zostawili sobie druty do wiązania i teraz wogóle nie pasują :-(
Stwierdziliśmy, że będą wiercić i będzie ok ale miny mają nie ciekawe.
Dzwoniłem do dostawcy i przepraszał, przepraszał, przepraszał.
W sumie to też moja wina przecież mogłem sprawdzić co kupuję tylko w życiu bym nie pomyślał, że renomowany dostawca walnie taką kuchę !
Mało tego u tego samego kupiłem cegłę na kominy (super, hiper itd),
Murarze stwierdzli, ze od standardowych wymiarów jest dłuższa i szersza o 1 cm! Mam ochotę tą cegłę wsadzić mu w d...
Nie wpadłem na pomysł, żeby mierzyć cegłę przed zakupem.
W każdym razie murarze sobie poradzą tylko lepiej żebym nie robił takich numerów :-)

Ela_i_Maciek
07-08-2006, 21:55
marcin_budowniczy,

twoja przygoda tylko umacnia nas w przekonaniu, że dobrze robimy wybierając wariant budowy z generalnym wykonawcą, zamiast samemu systemem gospodarczym. Nie znamy się na budowani, nie mamy czasu na pilnowanie ekip i nie mamy pojęcia, czy efekty ich pracy byłyby w jakikolwiek sposób zgodne ze sztuką i projektem...

To wcale nie zmienia faktu, że serdecznie ci współczujemy i mamy nadzieję, że podobne wypadki ominą cię (i nas też :)) w przyszłości!

Pozdrawiamy,
EiM

e.kala
07-08-2006, 22:12
ale kucha !
Kupiłem silkę 18 cm na ściany zew. a 12 cm na wew.
Murarze chcieli murować działówki i ... 12-stka jest innego wymiaru tzn. niższa i mają problem z " przewiązaniem" do 18-stek.
Wcześniej w ścianach murarze (w fugach) zostawili sobie druty do wiązania i teraz wogóle nie pasują :-(
Stwierdziliśmy, że będą wiercić i będzie ok ale miny mają nie ciekawe.
Dzwoniłem do dostawcy i przepraszał, przepraszał, przepraszał.
W sumie to też moja wina przecież mogłem sprawdzić co kupuję tylko w życiu bym nie pomyślał, że renomowany dostawca walnie taką kuchę !
Mało tego u tego samego kupiłem cegłę na kominy (super, hiper itd),
Murarze stwierdzli, ze od standardowych wymiarów jest dłuższa i szersza o 1 cm! Mam ochotę tą cegłę wsadzić mu w d...
Nie wpadłem na pomysł, żeby mierzyć cegłę przed zakupem.
W każdym razie murarze sobie poradzą tylko lepiej żebym nie robił takich numerów :-)
Wymień tą silkę. Żadna twoja wina. Są w prospekcie wymiary i takie mają być. Ja niedługo będę miała silkę na budowie i nigdy bym sie nie spodziewała, że tak może być. Ściany nośne będą 24, a działowe 12. Chyba jak przyjadą to je pomierzę. Napisz, czy 18 była wyższa niż 19,8, czy też 12 niższa.

Agduś
11-08-2006, 17:42
Dzisiaj odkryłam pewną zaskakującą własciwość silikatów. Pewnie okaże się, że wszyscy o tym wiedzą, a ja odkryłam Amerykę, ale nic to - podzielę się. Otóż dwa tygodnie temu wraz z panami elektrykami pracowicie ustaliliśmy co i gdzie sobie życzymy mieć (gniazdka, przełączniki, lampy tv, telefon itp. itd.) Panowie zaznaczali to na ścianach tajemniczymi znakami za pomocą mojego czerwonego cienkopisu, który dokonał przez to żywota. Dzisiaj rano panowie elektrycy mieli zamiar przystąpić do pracy. Spojrzeliśmy po ścianach i :o :o :o !!! NIC!!! Kompletnie nic nie było widać. Żadnego śladu! Nawet cienia śladu na ścianach!!!
Silikat wchłonął ślady cienkopisu! Zatem pamiętajcie, żeby żadnych ważnych informacji nie zapisywać na ścianie z silikatu czerwonym cienkopisem!

Bigbeat
11-08-2006, 17:49
Może to jednak uczynny sąsiad umył Ci z dobrego serca tak okropnie pobrudzone ściany? :D :D :D
A Ty podejrzewasz o to Bogu ducha winne silikaty... :D :D :D

dominikams
12-08-2006, 08:04
Dzisiaj odkryłam pewną zaskakującą własciwość silikatów. Pewnie okaże się, że wszyscy o tym wiedzą, a ja odkryłam Amerykę, ale nic to - podzielę się. Otóż dwa tygodnie temu wraz z panami elektrykami pracowicie ustaliliśmy co i gdzie sobie życzymy mieć (gniazdka, przełączniki, lampy tv, telefon itp. itd.) Panowie zaznaczali to na ścianach tajemniczymi znakami za pomocą mojego czerwonego cienkopisu, który dokonał przez to żywota. Dzisiaj rano panowie elektrycy mieli zamiar przystąpić do pracy. Spojrzeliśmy po ścianach i :o :o :o !!! NIC!!! Kompletnie nic nie było widać. Żadnego śladu! Nawet cienia śladu na ścianach!!!
Silikat wchłonął ślady cienkopisu! Zatem pamiętajcie, żeby żadnych ważnych informacji nie zapisywać na ścianie z silikatu czerwonym cienkopisem!

Ołówkiem!!! Ołówkiem było zaznaczać!!! :lol:

anpi
12-08-2006, 08:33
U mnie jeden gość z ekipy zapisał sobie numer telefonu na ścianie szczytowej od zewnątrz :o ołówkiem - do dzisiaj widać :lol: a ściana też z silikatu.

brachol
12-08-2006, 14:49
U mnie jeden gość z ekipy zapisał sobie numer telefonu na ścianie szczytowej od zewnątrz :o ołówkiem - do dzisiaj widać :lol: a ściana też z silikatu.
zeby przez tynk nie przebijalo :D

anpi
12-08-2006, 21:05
U mnie jeden gość z ekipy zapisał sobie numer telefonu na ścianie szczytowej od zewnątrz :o ołówkiem - do dzisiaj widać :lol: a ściana też z silikatu.
zeby przez tynk nie przebijalo :D

Spoko, napisał od zewnątrz. Na to przyjdzie jeszcze 15 cm styropianu i dopiero tynk. A na wewnętrznych tynkach sobie piszą spece od schodów, chyba ich ochrzanię :x

Agduś
13-08-2006, 15:38
Jasne, wszystko, co sobie murarze ołówkiem popisali widać wyraźnie. Tyle tylko, że akurat nikt z nas nie miał ołówka. Pomyślałam sobie, że ten czerwony cienkopis będzie sie różnił od zapisków murarzy i dzięki temu niczego elektrycy nie przeoczą. I tak by nie przeoczyli, bo dokładni są.
Zresztą nieważne, odtworzyliśmy wszystko (mam nadzieję :o ) i po sprawie.
A z tym przebijaniem ołówka przez tynk, to, mam nadzieję, żart?! Chociaż kiedyś któraś córeczka ozdobiła ścianę freskiem, który wyłaził uparcie po każdym kolejnym malowaniu i to wcale nie bledszy niż przed nim :evil: .

Ela_i_Maciek
13-08-2006, 21:32
malowała świecówkami?

denes
14-08-2006, 12:29
Witam.
Buduje nie z silki, ale z konkurencja - silikaty przysieczyn.
W kazdym razie mam pytanie - kanaly wentylacynje robie z prefabrykowanych elementow: 25 x 24 cm, srednica otworu 16 cm.
Jak tym wyjsc ponad dach? Mial ktos podobny problem?

pozdrawiam

brachol
15-08-2006, 19:18
A z tym przebijaniem ołówka przez tynk, to, mam nadzieję, żart?! : .
oczywiscie ze zart 8)

Agduś
16-08-2006, 11:35
malowała świecówkami?
Nie, to była jakaś wyjątkowo trwała i uparta farbka. Niestety nie wiem, czy plakatówka, czy akwarelka.
W kazdym bądź razie i tak trzeba będzie pociech pilnować w nowym domu. Znajomy doradził przecierki, bo na nich tak brudu nie widać. :wink:

Renatka&Petronek
16-08-2006, 14:55
A ja mam pytanie?
Kanały wentylacyjne chcę zrobić też z silikatów (u mnie silka). Będą po 4 piony wentylacyjne obok siebie. No i jak te kominy obmurować klinkierem ponad dachem? Czy tak jak w systemowych półka betonowa i na niej cegły klinkierowe czy może obmurować cegłą pełną od poziomu stropu, a ponad dach klinkier?

Renatka&Petronek
16-08-2006, 15:19
Witam.
Buduje nie z silki, ale z konkurencja - silikaty przysieczyn.
W kazdym razie mam pytanie - kanaly wentylacynje robie z prefabrykowanych elementow: 25 x 24 cm, srednica otworu 16 cm.
Jak tym wyjsc ponad dach? Mial ktos podobny problem?

pozdrawiam

:D No właśnie teraz przeczytałem, że ja mam. :D

Ela_i_Maciek
16-08-2006, 22:02
Znajomy doradził przecierki, bo na nich tak brudu nie widać. :wink:

niestety "przecierki" nie do każdego wnętrza pasują...

denes
18-08-2006, 09:26
Witam.
Buduje nie z silki, ale z konkurencja - silikaty przysieczyn.
W kazdym razie mam pytanie - kanaly wentylacynje robie z prefabrykowanych elementow: 25 x 24 cm, srednica otworu 16 cm.
Jak tym wyjsc ponad dach? Mial ktos podobny problem?

pozdrawiam

:D No właśnie teraz przeczytałem, że ja mam. :D
Rozmawialem z kiero - nie zgadza sie na polke, twierdzi ze polka na 4-5cm scianek nie utrzyma komina i albo sie zawali albo przewroci :)

Yossarian
18-08-2006, 11:51
kochani silikatowcy mam pytanie:
czy na silkat mozna klasc bezposredni gazure, czy musze tynkowac? mam rownie sciany wiec ...?

a i druga sprawa. jak to jest z ta wilgotnoscia, jak to mam zdecydowac czy juz mozna klasc tynki itp

a i czy ktos z was klad tynk gliniany na silikaty??

no i zrobilo sie pare pytan :lol:

e.kala
18-08-2006, 15:36
U mnie dzisiaj była pierwsza dostawa silki (xella). Bloczki równe, wymurowano 1 warstwę, wygląda ładnie, brak spoin pionowych jednak powoduje, że ściana tak extra wygląda :lol: . Zobaczymy jak bedzie dalej, ale narazie jest fajnie :D

Renatka&Petronek
18-08-2006, 16:15
Witam.
Buduje nie z silki, ale z konkurencja - silikaty przysieczyn.
W kazdym razie mam pytanie - kanaly wentylacynje robie z prefabrykowanych elementow: 25 x 24 cm, srednica otworu 16 cm.
Jak tym wyjsc ponad dach? Mial ktos podobny problem?

pozdrawiam

:D No właśnie teraz przeczytałem, że ja mam. :D
Rozmawialem z kiero - nie zgadza sie na polke, twierdzi ze polka na 4-5cm scianek nie utrzyma komina i albo sie zawali albo przewroci :)

No to jak stoją sheidle i tym podobne systemowe? Przecież one stoją od gruntu samodzielnie.
A jak nie może być półka no to trzeba obmurować cegłą od stropu, albo kupić systemowe. Ja do kominka kupuję systemowy na pewno, a do wentylacji jeżeli nie będzie silikatów to też wezmę systemowe. Piec będę miał kondensacyjny- a te mają świetne rozwiązanie, do których wykorzystuje się jeden kanał wentylacyjny.

denes
18-08-2006, 17:51
No to jak stoją sheidle i tym podobne systemowe? Przecież one stoją od gruntu samodzielnie.

Sheidel stoja same, problem jest, gdybys chcial zamienic je na klinkier, wtedy ze scianki 4 robi sie 12 cm. Kiero twierdzi, ze taki wieniec nie utrzyma ciezaru komina powyzej


A jak nie może być półka no to trzeba obmurować cegłą od stropu, albo kupić systemowe. Ja do kominka kupuję systemowy na pewno, a do wentylacji jeżeli nie będzie silikatów to też wezmę systemowe. Piec będę miał kondensacyjny- a te mają świetne rozwiązanie, do których wykorzystuje się jeden kanał wentylacyjny.
Wlasnei mysle nad rozwiazaniem z obudowaniem od stropu

Renatka&Petronek
18-08-2006, 18:38
No to jak stoją sheidle i tym podobne systemowe? Przecież one stoją od gruntu samodzielnie.

Sheidel stoja same, problem jest, gdybys chcial zamienic je na klinkier, wtedy ze scianki 4 robi sie 12 cm. Kiero twierdzi, ze taki wieniec nie utrzyma ciezaru komina powyzej


A jak nie może być półka no to trzeba obmurować cegłą od stropu, albo kupić systemowe. Ja do kominka kupuję systemowy na pewno, a do wentylacji jeżeli nie będzie silikatów to też wezmę systemowe. Piec będę miał kondensacyjny- a te mają świetne rozwiązanie, do których wykorzystuje się jeden kanał wentylacyjny.
Wlasnei mysle nad rozwiazaniem z obudowaniem od stropu

No kurde, To ja Ci zrobię zdjęcia i pokaż Ty to swojemu kierownikowi. Mam nadzieję, że dom gdzie widziałem ostatnio jeszcze nie jest pokryty.
A to po co w systemowych kominach sprzedają półkę betonową pod okładzinę z klinkieru? Ale taka półka jest gotowa. To tylko pytanie czy robiona na budowie na kanałach wentylacyjnych z silki też jest wytrzymała? Może zrobić ją grubszą? jakieś 10-12 cm grubości?

Renatka&Petronek
18-08-2006, 18:43
A chciałem jeszcze dodać, że ponad dachem wewnątrz klinkieru cały czs biegną kształtki komina systemowego. Półka betonowa opiera się na pustaku keramzytowym ale tworzy jeszcze taki balkonik wystający na 12 cm wokół komina.

annanatali
19-08-2006, 15:57
Śpiesze pochwalić się, że u mnie już sie buduje z Sylikatów Białystok. Oprócz tego, ze połówki są lekko wyższe od standardowych, to wszystko wygląda ładnie. Brak jakiś ubytków, zanieczyszceń i bloczki równe.
I majster zachwala zaprawe klejową, bo gdy jest wilgotno moża murować, bo mówi że u sąsiada na zwykłą zaprawę wszystko sie juz rozjeżdża i w lekko mżawkowy dzień nie mozna budować.
I wypożyczyliśmy dozownik do kleju. Koszt 30% wartości dozownika. Najpierw jakby się kupuje za 100% wartości, a potem przy zwrocie oddają różnicę. Wypożyczenie na 30 dni minimum. Nam tyle wystarczy. Dozownik się opłaca, bo idzie szybciej i nic nie spada z boków, tylko na dłuższe odcinki np. bez okien. Bo na króciótkie odcinki używa zwykłej kielni.

Bruce Lee
20-08-2006, 11:29
Witam! Mam takie pytanie do tych ktorzy juz budwali z silki i do tych co chca dopiero budowac :D .
Wiadomym jest ze silka jest materialem zimnym i trzeba ja dobrze ocieplic ale co zrobic z problemmem uciekania ciepla do podloza jak ta sprawe wyeliminowac. ??? Zastanawiam sie czy takim dobrym sposobem dla silki nie bedzie obmurowanie na scianach fundamentowych wienca z np. cegly czy z ceramiki ktora ma duza lepsza izolacyjnosc......Czy ktos moze przerabial juz ten temat na wlasnej skorze lub tylko na kartce ???
Mysle ze takie rozwiazanie jest mozliwe i zmniejszy mostek termiczny miedzy silkikatem a scianami fundamentowymi.

Bruce Lee
20-08-2006, 14:08
Chcialem jeszcze odnowic temat cen za silikaty ktore jak widze sa podawane troszke bez ladu. Mianowicie nikt nie podaje wymiarow pelnych bloczkow a to jest dosc istotne bo inaczej wchodza na metr: Silka Xelli ma stale wymiary 33dl. x 20w. x ? od 12 do 24 sze. Silikat Teodory ma 25dl. x 22w. x ? (zmiennie). w fabryce te wymiary czesto sie roznia wiec istota jest podanie m2 i cene nizeli podawanie ceny bloczka i tylko szerokosc. Wiec jesli podajecie to warto podawac wszystkie wymiary bo czesc osob wyrywa wlosy ze glowy ze tak duzo placi a w przeliczeniu na m2 cena moze byc podobna. np. Xella to 15 bloczkow m2, Teodory to 18 bloczkow m2. I jeszce istotne czy bloczki sa na palecie czy bez bo to tez wplywa na cene. :D

e.kala
20-08-2006, 18:49
Witam! Mam takie pytanie do tych ktorzy juz budwali z silki i do tych co chca dopiero budowac :D .
Wiadomym jest ze silka jest materialem zimnym i trzeba ja dobrze ocieplic ale co zrobic z problemmem uciekania ciepla do podloza jak ta sprawe wyeliminowac. ??? Zastanawiam sie czy takim dobrym sposobem dla silki nie bedzie obmurowanie na scianach fundamentowych wienca z np. cegly czy z ceramiki ktora ma duza lepsza izolacyjnosc......Czy ktos moze przerabial juz ten temat na wlasnej skorze lub tylko na kartce ???
Mysle ze takie rozwiazanie jest mozliwe i zmniejszy mostek termiczny miedzy silkikatem a scianami fundamentowymi.

U nas papa na ścianach fundamentowych i silka. Zastanawiam się, że jeżeli uważasz, że powinien byc wieniec z innego materiału to jak sie postepuje przy budowaniu ścian fundamentowych z silki, bo przecież tak się robi. Ja się nie znam, ale sądzę, że ten wieniec niepotrzebny.

Bruce Lee
20-08-2006, 21:54
To ze kladzie sie pape lub folie na scianach fundamentowych to standard w tej technologii. Sciana fundamentowa z bloczka betonowego tez jest bardzo zimna wiec budowanie z silki nic tu nie zmieni. Lecz mnie interesuje sciana konstrukcyjna i fakt ze od dolu silkat jest tylko izolowany przed wilgocia lecz nie ma ocieplenia a to juz jest spory mostek termiczny i mysle ze sie zgodza ze mna osoby ktore buduja z silki. Wymyslilem sobie ze zrobienie takiego wienca z ceramiki odetnie choc czesciowo uciekanie ciepla. Gdyby zrobic z BK to tez dobrze lecz BK jest slabe i nikt sie nie zgodzi na zrobienie wienca, a ceramika mysle ze utrzyma silikat i moze to jest ---> w 10 . :D Prosze o opinie......

denes
21-08-2006, 07:50
To ze kladzie sie pape lub folie na scianach fundamentowych to standard w tej technologii. Sciana fundamentowa z bloczka betonowego tez jest bardzo zimna wiec budowanie z silki nic tu nie zmieni. Lecz mnie interesuje sciana konstrukcyjna i fakt ze od dolu silkat jest tylko izolowany przed wilgocia lecz nie ma ocieplenia a to juz jest spory mostek termiczny i mysle ze sie zgodza ze mna osoby ktore buduja z silki. Wymyslilem sobie ze zrobienie takiego wienca z ceramiki odetnie choc czesciowo uciekanie ciepla. Gdyby zrobic z BK to tez dobrze lecz BK jest slabe i nikt sie nie zgodzi na zrobienie wienca, a ceramika mysle ze utrzyma silikat i moze to jest ---> w 10 . :D Prosze o opinie......
Musisz uwzglednic wage silikatow i odpornosc na sciskanie ceramiki. Pytanie, czy taki wieniec da rade udzwignac kolosalny ciezar scian z silikatow plus stropy, dach itp.?

K74
21-08-2006, 12:24
Czy pamięta ktoś, na której stronie było o wieńcach na Slice grubości 18 cm? I jeszcze jak w takich ścianach osadzić rolety zewnętrzne?

Wakmen
21-08-2006, 16:21
kochani silikatowcy mam pytanie:
czy na silkat mozna klasc bezposredni gazure, czy musze tynkowac? mam rownie sciany wiec ...?

a i druga sprawa. jak to jest z ta wilgotnoscia, jak to mam zdecydowac czy juz mozna klasc tynki itp

a i czy ktos z was klad tynk gliniany na silikaty??

no i zrobilo sie pare pytan :lol:
Łazienki i kuchnię pozostawiłem nieotynkowane dlatego, że od razu na bloczki silikatowe położę glazurę (oczywiście po zagruntowaniu podłoża).

Wakmen
21-08-2006, 16:35
....Wymyslilem sobie ze zrobienie takiego wienca z ceramiki odetnie choc czesciowo uciekanie ciepla. Gdyby zrobic z BK to tez dobrze lecz BK jest slabe i nikt sie nie zgodzi na zrobienie wienca, a ceramika mysle ze utrzyma silikat i moze to jest ---> w 10 . :D Prosze o opinie......
I nie masz racji. Przenikalność ciplną ceramiki oblicza sie na przenikanie poziome a nie pionowe. Dlaczego? Bo kanały powietrzne są są umiejscowione pionowe i w pionie przenikanie cieplne jest o wiele większe jak w poziomie.
Co więcej. U mnie z podłogą na gruncie to wyglądało tak:
od dołu: 10-12 cm betonu B15 (zamiast chudziaku), następnie styropian 10cm i dopiero 6,5 cm posadzki i ponad 1 okładzin (glazura, panele). Na zewnątrz dałem 15 cm styropianu a na fundamenty tylko 6cm bo uważam że jest to i tak wystarczająco. Oczywiście pominołem izolacje przeciwwilgociowe a napewno je dałem.
Jeżeli to Twoje tak bardzo cenne ciepło bedzie chciało uciec pod ociepleniem 15 cm styropianu to będzie miało naprawdę długą drogę przez silikaty gdzie na samym końcu napotka jeszcze na owe 6 cm i co? Ta ucieczka będzie nieopłacalna dla ciepła - jest zbyt daleko. Więcej ciepła ucieknie przez szyby gdzie w standardzie dają U-1.1 a ramy tylko U-1.6.
Człowieku nie stresuj się takimi problemami i nie mieszaj technologii bo napewno nie bedzie to korzystne dla przyszłych tynków a lepiej pomyśl o dobrych oknach lub drzwiach zewnetrznych (czytaj dobrze ocieplonych).

Wakmen
21-08-2006, 16:40
Czy pamięta ktoś, na której stronie było o wieńcach na Slice grubości 18 cm? I jeszcze jak w takich ścianach osadzić rolety zewnętrzne?
Zdjęcia nadproży U18 są w moim albumie poniżej a co do rolet to jest problem by je schować w tak chudej ścianie. Z tego co wiem to tylko Porotherm ma specjalne nadproż pozwalające na schowanie rolet w ścianie bez nieprzyjemnych skrzynek na ścianach tuz nad oknami.
Co do bezpieczeństwa rolet (kiedyś to dość dogłębnie studiowałem) to są beznadziejne. Tańsze i lepsze bezpieczeństwo na wysokim poziomie dają szyby P4 i okucia WK2. Ale to tak tylko na marginesie.

Wakmen
21-08-2006, 16:41
Jak tam domki z silikatów sprwaują się w te koszmarne upały? :D
Jaką macie temp w budynku ?
Oj cudownie - jest całkiem przyjemnie - chłodnawo. Każdy jest mile zaskoczony.

Wakmen
21-08-2006, 16:44
Oj dawno mnie tutaj nie było i teraz troszeczke ponadrabiam.

... tym wątku spotkałam się z opinią, że w ściankach o szerokości 18, jest jakiś problem z osadzeniem okien. Sama wybrałam jednak 24 cm, bo projektant nawet słyszeć nie chciał o ścianach zewnętrznych 18 cm :roll: Powiedział, że pod takim projektem się nie podpisze... ale to człek starej daty.... nie wiem czy czsem Rydzu nie miał ścian 18 cm... może zajrzyj do jego dziennika... :wink:
Pozdrawiam
Co za bzdura. Ja mam M18 i jest super. Jedyny minus (albo i nie) to węższe parapety ale nie wiele węższe.

Wakmen
21-08-2006, 16:49
Witam

A ja mam pytanko takie .... kiedys, gdzies wyczytałem o ile mnie pamiec nie zawodzi :) , ze najlepsze grzejniki do silikatów to żeliwne z duza pojemnoscia wodna ...

ktos moze pamieta cos takiego ???
A pewnie, że pamiętam to tak jak z tym że w Niemczech w latach 60tych w oborach z silikatów bydło masowo zdychało. Wielkie bzdury!!!!!!!!!!!!
Do silikatów każdy rodzaj ogrzewania (i grzejników) sie nadaje. Według mnie chyba najlepszym miksem będzie silikat i ogrzewanie akumulacyjne np. podłogówka. Takie rozwiązanie zapewnia stały i niezmienny mikroklimat. Ja mam na całym parterze podłogówkę i dodatkowo tylko jeden grzejnik w salonie oraz w łazience na ręczniki. Na piętrze już tylko tradycyjnie - pokój + grzejnik pod połaciówką.

Wakmen
21-08-2006, 16:53
a powiedzcie mi czy budujac z silikatu stosowaliscie pustaki wentylacyjne czy w inny sposob macie wykonana wentylacje?
W moim albumie jest dość szczegółowo sfotografowany etam powstawania komina z bloczków systemowych Silki i cegły pełnej.
Gdybym robił jeszcze raz tak samo bym postąpił.

Bruce Lee
21-08-2006, 21:50
....Wymyslilem sobie ze zrobienie takiego wienca z ceramiki odetnie choc czesciowo uciekanie ciepla. Gdyby zrobic z BK to tez dobrze lecz BK jest slabe i nikt sie nie zgodzi na zrobienie wienca, a ceramika mysle ze utrzyma silikat i moze to jest ---> w 10 . :D Prosze o opinie......
I nie masz racji. Przenikalność ciplną ceramiki oblicza sie na przenikanie poziome a nie pionowe. Dlaczego? Bo kanały powietrzne są są umiejscowione pionowe i w pionie przenikanie cieplne jest o wiele większe jak w poziomie.
Co więcej. U mnie z podłogą na gruncie to wyglądało tak:
od dołu: 10-12 cm betonu B15 (zamiast chudziaku), następnie styropian 10cm i dopiero 6,5 cm posadzki i ponad 1 okładzin (glazura, panele). Na zewnątrz dałem 15 cm styropianu a na fundamenty tylko 6cm bo uważam że jest to i tak wystarczająco. Oczywiście pominołem izolacje przeciwwilgociowe a napewno je dałem.
Jeżeli to Twoje tak bardzo cenne ciepło bedzie chciało uciec pod ociepleniem 15 cm styropianu to będzie miało naprawdę długą drogę przez silikaty gdzie na samym końcu napotka jeszcze na owe 6 cm i co? Ta ucieczka będzie nieopłacalna dla ciepła - jest zbyt daleko. Więcej ciepła ucieknie przez szyby gdzie w standardzie dają U-1.1 a ramy tylko U-1.6.
Człowieku nie stresuj się takimi problemami i nie mieszaj technologii bo napewno nie bedzie to korzystne dla przyszłych tynków a lepiej pomyśl o dobrych oknach lub drzwiach zewnetrznych (czytaj dobrze ocieplonych).

Owszem wiem ze ceramika liczona jest na przenikalnosc pozioma lecz mam odczucie choc przyznam ze to tylko odczucie ze jednak lepsza jest jako wieniec ceramika z przenikaniem pionowym niz silikat.
Ja posiadam fundament ocieplony 10cm styropian do tego mam wiadomo izolacje pozioma i pionowa. calosc zasypana piaskiem i na to 15cm betonu B15 do tego dojdzie styropian ponad 10-12cm i dopiero posadzka z 7-8cm i wiadomo panele lub plytki. Lecz mnie nutruje problem bezposrednio pod silkatem pionowo. Po bokach owszem ocieplenie 15 welna sciany , ocieplenie fundament 10 styro. ale co z mostkiem pod silkiatem??? tam tylko jest papa lub folia i sciana fundamentowa z bloczkow betonowych ocieplonych tylko z jednej strony. Wiec energia ma gdzie uciekac w glab sciany po silikacie przez folie na bloczek betonowy i do pisku. To ze okna to jeden wielki mostek termiczny to jasne ale okien jest kilka a sciany sa wszedzie i stykaja sie z fundamentem.

anpi
21-08-2006, 22:09
Bruce, nie masz większych problemów? Wakmen Ci napisał, a Ty swoje :-?

e.kala
21-08-2006, 22:46
A ja zapytam silikatowców, czy podobają się wam moje ściany z silki murowane na zaprawę? :lol: :D
http://preview.ezedler.photosite.com/~photos/tn/3623924_348.ts1156193639716.jpg


http://preview.ezedler.photosite.com/~photos/tn/3623916_348.ts1156193622098.jpg

anpi
22-08-2006, 00:23
Ja już się napatrzyłem na ściany murowane z silki na zaprawę :lol: i mam dość :lol:

Wakmen
22-08-2006, 07:09
A ja zapytam silikatowców, czy podobają się wam moje ściany z silki murowane na zaprawę? :lol: :D
jpg
jpg
Oj pięknie pną się mury do góry :wink: . Byle do przodu.

Wakmen
22-08-2006, 07:17
..........
....

Owszem wiem ze ....
Tak więc kombinuj jak ... koń pod górę jak uważasz to za możliwość wyeliminowania, wielkich i bardzo znaczących dla całego domu, mostków termicznych. Ja w pomieszczeniach na parterze takich jak łazienka i kotłownia oraz kuchnia i przedsionek dałem nawet 20 cm styrop. bo ... miałem po bardzo niskich cenach (co nie znaczy, że jakiś kiepski).
Zastanów sie bardziej ile dasz ocieplenia w dach - tam to są straty energii. Ja napisałem tylko (albo aż) tyle ile sie dowiedziałem studiując wytyczne producenta Qelli oraz setki stron innych instrukcji oraz danych produktów (W sumie przez okres budowy uzbierałem i przeczytałem ponad 3000 instrukcji i mam je w wersji elektronicznej).
Pozdrawiam w miły poranek.
Za chwilę kończę pracę zawodową i jadę na moją budowę by ... kleic kolejne elementy do schodów zabiegowych. Pa.

e.kala
22-08-2006, 09:14
Ja już się napatrzyłem na ściany murowane z silki na zaprawę :lol: i mam dość :lol:


A dlaczego masz dość????????????

anpi
22-08-2006, 12:24
Ja już się napatrzyłem na ściany murowane z silki na zaprawę :lol: i mam dość :lol:

A dlaczego masz dość????????????

No bo jak się patrzy na nie prawie codziennie od ponad roku :D tym bardziej, że murarz się specjalnie nie popisał. Na szczęście od wewnątrz już mam tynk - widok o wiele przyjemniejszy. Od zewnątrz też będzie wkrótce styropian i tynk. 8)

holikk
22-08-2006, 16:12
Bruce,


Witam! Mam takie pytanie do tych ktorzy juz budwali z silki i do tych co chca dopiero budowac .
Wiadomym jest ze silka jest materialem zimnym i trzeba ja dobrze ocieplic ale co zrobic z problemmem uciekania ciepla do podloza jak ta sprawe wyeliminowac. ??? Zastanawiam sie czy takim dobrym sposobem dla silki nie bedzie obmurowanie na scianach fundamentowych wienca z np. cegly czy z ceramiki ktora ma duza lepsza izolacyjnosc......Czy ktos moze przerabial juz ten temat na wlasnej skorze lub tylko na kartce ???
Mysle ze takie rozwiazanie jest mozliwe i zmniejszy mostek termiczny miedzy silkikatem a scianami fundamentowymi

Ten mostek jest niesistotny w całkowitym udziale straty ciepła, jak wielu przedmówców już pisało.
Nie rozpraszaj energii własnej na nieistotne relatywnie sprawy. Zwróć uwagę, że fachowcy zalecają np. izolowanie 50 cm płyty balkonowej ze względu na istotność mostka cieplnego, ale ze względów estetycznych wszyscy izolują całą płytę ( chyba , że płyta < 50cm). więcej energii stracisz przez kominy, wentylację, okna. Też na początku budowy miałem różne dziwne pomysły "Dobromira". Weź pod uwagę, że przed Tobą budowało wieeeeele osób, które nie były lekko upośledzone i wiedziały co robią. Gdyby to była istotna droga ucieczki ciepła, fachowcy już by ją rozpracowali, zapewniam.
( Ja kombinowałem :oops: dać warstwę bloczków keramzytowo-styropianowych Sukiennika, ale nie dałem. Uspokoiłem pomysły.)
Twój entuzjazm jest sympatyczny, ale przyda Ci się później. Ukierunkuj lepiej :wink:

Be cool
holikk

Maggie
22-08-2006, 17:52
kochani silikatowcy mam pytanie:
a i czy ktos z was klad tynk gliniany na silikaty??

Gliniane tynki na silikat (ściana trójwarstwowa) widziałam w domu mojej koleżanki.

Wakmen
27-08-2006, 07:32
kochani silikatowcy mam pytanie:
a i czy ktos z was klad tynk gliniany na silikaty??

Gliniane tynki na silikat (ściana trójwarstwowa) widziałam w domu mojej koleżanki.
Rewelacja!!!!!
W kuchni też bym chciał ale jego dostępność jest ograniczona :cry: .

prosciu
07-09-2006, 21:24
mam zamówione bloczki z teodorów i jestem ciekaw jakie wy wynegocjowaliście ceny ?
i ile płaciliście za transport ?
[/url]

ksieciu
07-09-2006, 22:41
Witam;
My jestesmy po wstepnych negocjacjach ceny z Jelanka i Niemcami.

Z Jedlanki podano mi cene 1 szt bloczka juz z transportem - 3,3 zl brutto

Z Niemiec wychodzi po dodaniu transportu i palet - 3,25 zl brutto

Czy to dobre ceny?
Jakie ceny udalo sie wam wynegocjowac na Silce E24 Xelli ? Podobno ceny teraz poszly w gore i Silke Xelli ciezko dostac w skladach :?

filipek
08-09-2006, 11:37
Witam;
My jestesmy po wstepnych negocjacjach ceny z Jelanka i Niemcami.

Z Jedlanki podano mi cene 1 szt bloczka juz z transportem - 3,3 zl brutto

Z Niemiec wychodzi po dodaniu transportu i palet - 3,25 zl brutto

Czy to dobre ceny?
Jakie ceny udalo sie wam wynegocjowac na Silce E24 Xelli ? Podobno ceny teraz poszly w gore i Silke Xelli ciezko dostac w skladach :?

Xella nie zmieniała cen od maja. Ja dostałem cene 4 zł brutto z transportem za E24. Kłopot jest - mój transport jedzie zawsze z fabryki.
Kiedyœ wieczorem mogłem dotknšć jeszcze ciepłych bloczków przywiezionych rano.
Z Jedlanki zamawiałeœ bezpoœredni czy przez dystrybutora?
Ja dostałem niższš cenę przez dystrybutora (znalazłem go na Allegro). 2,6 brutto + transport co da pewnie 3-3,1 (dla Warszawy).
Nie zdecydowałem się bo nie mieli akurat bloczka o szer. 24.

pozdrawiam
filipek

filipek
08-09-2006, 12:24
Czeœć

Czy ktoœ mi podpowie gdzie w Warszawie i okolicy mogę kupić kotwy (wkręcane) do mocowania sciany osłonowej z noœnš?

pozdrawiam
filipek

prosciu
08-09-2006, 12:32
negocjacje cenowe zamknięte

teodory bloczek 24*24*22 - cena brutto 2.43 za szt w szpatlach
jutro dostawa 300 zł za transport - 4 kursy razem 1200zł

no i rozładunek - znajomi i rodzina :lol:
tylko wykonawca nam sie załamał jak sie dowiedział że nie dostanie bloczków na paletach podstawionych na fundament
ale nikt mu nie obiecywał że bedzie lekko

e.kala
11-09-2006, 09:01
Zdjęcie dla silikatowców:

http://preview.ezedler.photosite.com/~photos/tn/4184521_348.ts1157873274226.jpg

eudajmonion
11-09-2006, 09:39
Witam wszystkich,
Dopiero dziś przebrnąłem przez wszystkie wypowiedzi w tym temacie. Zajęło mi to chyba ze trzy tygodnie.
Też zamierzamy (ja i mama :D ) budować z silikatów. W tym roku to chcielibyśmy zrobić fundament (wraz z małą piwnicą). Na wiosnę/lato planujemy stan surowy zamknięty.
W czerwcowym muratorze był krótki artykuł o nowej izolacji termicznej – VAPOTHERM XR. W tym wątku nigdzie nikt nie pisał o tym. Ten materiał posiada najniższą wartość lambda=0,023. Wg reklamy, aby uzyskać dla warstwy termoizolacji wartość U=0,23 trzeba użyć:
VAPOTHERM XR 10cm,
wełna lub styropian 17cm (lambda=0,040W/mK).
Ten materiał nadaje się do stosowania w murze szczelinowym. Natomiast w ścianie dwuwarstwowej bardziej zalecany jest VAPOTERM MG (lambda=0,027). Rozmawiałem z przedstawicielem w sprawie ceny. Powiedział, że odpowiednik tego materiału (vapotherm MG) dla 17cm wełny kosztuje 60zł netto/1m^2 a dla 15cm wełny – 55zł netto/1m^2.
Co o tym sądzicie? Myślę, że nie namotałem zbytnio :D.
Więcej: http://www.ecotherm-pl.com/toepassingsgebieden.asp?pmc=5

Nasz projekt domu to Libra ( http://www.dobredomy.pl/?id_project=21&infopage=4 ). Przy adaptacji wydłużyliśmy garaż o 2,3m i zrobiliśmy podpiwniczenie (pod ź powierzchni domu) a w wolnym miejscu zrobiliśmy łazienkę.

Pozdrawiam
eudajomonion

filipek
11-09-2006, 10:57
Witam wszystkich,
W czerwcowym muratorze był krótki artykuł o nowej izolacji termicznej – VAPOTHERM XR. W tym wątku nigdzie nikt nie pisał o tym. Ten materiał posiada najniższą wartość lambda=0,023. Wg reklamy, aby uzyskać dla warstwy termoizolacji wartość U=0,23 trzeba użyć:
VAPOTHERM XR 10cm,
wełna lub styropian 17cm (lambda=0,040W/mK).
Ten materiał nadaje się do stosowania w murze szczelinowym. Natomiast w ścianie dwuwarstwowej bardziej zalecany jest VAPOTERM MG (lambda=0,027). Rozmawiałem z przedstawicielem w sprawie ceny. Powiedział, że odpowiednik tego materiału (vapotherm MG) dla 17cm wełny kosztuje 60zł netto/1m^2 a dla 15cm wełny – 55zł netto/1m^2.
Co o tym sądzicie? Myślę, że nie namotałem zbytnio :D.
Więcej: http://www.ecotherm-pl.com/toepassingsgebieden.asp?pmc=5

Pozdrawiam
eudajomonion
Cześć
Myślę, że to drogo. Styro kosztuje 158 brutto (bez rach 140) za m3.
Stąd 20 cm styro na 1m2 daje 30 zł, czyli połowe ceny VAPOTHERM-u.

Pozdr
filipek

anpi
11-09-2006, 11:46
Też uważam, że nie ma sensu kombinować. Styropian to sprawdzone i tanie ocieplenie. A porównywanie tego cuda do wełny nie ma sensu, to jest produkt bardziej zbliżony do styropianu i z nim trzeba go porównywać.

Ja za styropian frezowany zapłaciłem 145 zł za metr sześcienny, co daje 21 zł brutto za metr kwadratowy przy grubości 15 cm. Ściana z silki 18 cm ocieplona takim styropianem ma U=0,24. Myślę, że to wystarczy, żeby było bardzo ciepło.

eudajmonion
12-09-2006, 08:43
witam,



Cześć
Myślę, że to drogo. Styro kosztuje 158 brutto (bez rach 140) za m3.
Stąd 20 cm styro na 1m2 daje 30 zł, czyli połowe ceny VAPOTHERM-u.


To by się zgadzało. Jak powiedział mi przedstawiciel ten materiał jest ok. dwa razy droższy niż styropian.


Wg reklamy udział tej technologii stale rośnie (w niektórych krajach europejskich osiąga poziom kilkudziesięciu procent). W USA jest powszechnie stosowany (pokrycia dachowe) – tu akurat miałem okazję tego dotknąć :).
Inne zalety to (VAPOTHERM XR):
- odporność na ściskanie minimum sięgająca 15 ton / 1m^2,
- bardzo niska nasiąkliwość,
- stabilność wymiarów,
- bezpieczny dla zdrowia skład i obróbka.

Dodatkowo waży 32-35kg / 1m^3 (nie wiem ile waży styropian, ale jest lżejszy od wełny). Nasz dach będzie należeć do ciężkich (dachówka ceramiczna lub cementowa). Czytam znów reklamę i jest napisane: „Porównanie ocieplenia dachu o powierzchni 200 m^2 spełniającego U=0,23: wełna o gęstości 150kg / 1m^3, gr. 17cm – masa ocieplenia = 5ton. VAPOTHERM XR gr. 10cm – masa ocieplenia = 640kg. Takie odchudzenie ma znaczenie przy znacznych wartościach obciążenia śniegiem”. Na płaskich dachach ma to większe znaczenie zapewne niż na skośnych.
A skoro jest lekki to chyba można go mocować za pomocą kotew plastikowych (w przeciwieństwie do wełny-tu trzeba mocować za pomocą metalowych). Przy wełnie pasuje dać ze 4 na 1m^2 (na cały dom jest już tego sporo) i tak się zastanawiam czy ciepło nie będzie uchodzić tymi metalowymi pręcikami?
Ten materiał chyba nie „oddycha” (bardzo niska nasiąkliwość?) podobnie jak styropian, ale „dyfuzja gazów przez ściany wynosi maksymalnie 2% całej objętości zużytego powietrza tak więc to sprawna wentylacja decyduje o właściwej atmosferze w pomieszczeniach”. U nas będzie wentylacja mechaniczna (rekuperator), więc nie powinno być żadnego problemu.
Teoretycznie jest to znakomity surowiec, niestety jak to jest w praktyce – nie wiem.
Koszty energii na pewno będą szły w górę, może i jest sens zainwestować?

W sprawach budowlanych nie znam się prawie w ogóle, jeśli napisałem coś nie tak to poprawcie mnie.

Pozdrawiam

holikk
12-09-2006, 15:19
Proponuję osobny temat płyty poliuretanowej PIR. (np.Vapotherm)

Nie jestem fachowcem od ociepleń, ale słyszałem wiele pochlebnych zdań. Sam nie mam zbyt dużej wiedzy merytorycznej na w/w temat.
Ale, gdybym miał kasę luźną zainwestowałbym w tę technologię. Prawda, że na na tzw. Zachodzie jest już bardzo popularnym i cenionym ociepleniem. Tylko jest za drogaaaa !!!!! przynajmniej w Polsce.
Gdyby marketingowcy przestali pieprz..ć i zaleciliby poprostu obniżenie ceny, to ludzie by to kupowali. Ale prezesi , zarządy, PR'owcy i marketingowcy nie mieliby uposażeń tak wypasionych, tylko średnią krajową. :evil:
Niebezpiecznie się robi, ponosi mnie. :oops:
By the way, to nie jest niesprawdzona technologia. Jest super, tylko nieadekwatnie droga i już.

Są to płyty poliuretanowe w technologii PIR. Alternatywą są ocieplenia z piany poliuretanowej wykonywane przez wyspecjalizowane firmy.
Jeśliby kosztowała tyle co styropian lub nawet wełna , to zabiłaby te dwie technologie w rok.

holikk
12-09-2006, 15:59
Proponuję osobny temat płyty poliuretanowej PIR. (np.Vapotherm)

Nie jestem fachowcem od ociepleń, ale słyszałem wiele pochlebnych zdań. Sam nie mam zbyt dużej wiedzy merytorycznej na w/w temat.
Ale, gdybym miał kasę luźną zainwestowałbym w tę technologię. Prawda, że na na tzw. Zachodzie jest już bardzo popularnym i cenionym ociepleniem. Tylko jest za drogaaaa !!!!! przynajmniej w Polsce.
Gdyby marketingowcy przestali pieprz..ć i zaleciliby poprostu obniżenie ceny, to ludzie by to kupowali. Ale prezesi , zarządy, PR'owcy i marketingowcy nie mieliby uposażeń tak wypasionych, tylko średnią krajową. :evil:
Niebezpiecznie się robi, ponosi mnie. :oops:
By the way, to nie jest niesprawdzona technologia. Jest super, tylko nieadekwatnie droga i już.

Są to płyty poliuretanowe w technologii PIR. Alternatywą są ocieplenia z piany poliuretanowej wykonywane przez wyspecjalizowane firmy.
Jeśliby kosztowała tyle co styropian lub nawet wełna , to zabiłaby te dwie technologie w rok.

ania
12-09-2006, 16:39
Inne zalety to (VAPOTHERM XR):
- odporność na ściskanie minimum sięgająca 15 ton / 1m^2,
- bardzo niska nasiąkliwość,
- stabilność wymiarów,
- bezpieczny dla zdrowia skład i obróbka.

To są cechy przydatne w budowie tzw. "dachu odwróconego" z parkingiem na samej górze. W domkach jednorodzinnych ten materiał nie ma zastosowania. Chyba że ktoś lubi wydawać kasę bez sensu.

eudajmonion
12-09-2006, 20:52
Inne zalety to (VAPOTHERM XR):
- odporność na ściskanie minimum sięgająca 15 ton / 1m^2,
- bardzo niska nasiąkliwość,
- stabilność wymiarów,
- bezpieczny dla zdrowia skład i obróbka.

To są cechy przydatne w budowie tzw. "dachu odwróconego" z parkingiem na samej górze. W domkach jednorodzinnych ten materiał nie ma zastosowania. Chyba że ktoś lubi wydawać kasę bez sensu.

Zastosowanie Vapotherm XR (wg producenta)
Do termoizolacji:
- dachów płaskich pod wszystkie pokrycia dachowe
- murów szczelinowych
- posadzek zwykłych i przemysłowych

Gdzie indziej piszą, że nadaje się do dachów spadzistych nowej generacji (ocieplenie umieszczone na deskowaniu).

Holikk -> cena dwa razy więcej niż za styropian to chyba nie jest tak tragicznie (a wełna jest ogólnie droższa niż styro).

Wytyczne, z jakimi materiałami stosować będą mieli ponoć na początku nowego roku i dopiero rusza z reklamą (tak słyszałem).

holikk
12-09-2006, 22:00
Chcesz to zastosuj Vapotherm.
Ja bardzo chętnie, ale z 50% rabatem :lol:

bullish
12-09-2006, 22:25
Inne zalety to (VAPOTHERM XR):
- odporność na ściskanie minimum sięgająca 15 ton / 1m^2,
- bardzo niska nasiąkliwość,
- stabilność wymiarów,
- bezpieczny dla zdrowia skład i obróbka.

To są cechy przydatne w budowie tzw. "dachu odwróconego" z parkingiem na samej górze. W domkach jednorodzinnych ten materiał nie ma zastosowania. Chyba że ktoś lubi wydawać kasę bez sensu.

Zastosowanie Vapotherm XR (wg producenta)
Do termoizolacji:
- dachów płaskich pod wszystkie pokrycia dachowe
- murów szczelinowych
- posadzek zwykłych i przemysłowych

Gdzie indziej piszą, że nadaje się do dachów spadzistych nowej generacji (ocieplenie umieszczone na deskowaniu).

Holikk -> cena dwa razy więcej niż za styropian to chyba nie jest tak tragicznie (a wełna jest ogólnie droższa niż styro).

Wytyczne, z jakimi materiałami stosować będą mieli ponoć na początku nowego roku i dopiero rusza z reklamą (tak słyszałem).

eudajmonion - Powinieneś się zatrudnić jak salesman Vapotherma bo jak dla mnie zalatuje kryptoreklamą ale moze sie mylę :-)

eudajmonion
12-09-2006, 22:38
Inne zalety to (VAPOTHERM XR):
- odporność na ściskanie minimum sięgająca 15 ton / 1m^2,
- bardzo niska nasiąkliwość,
- stabilność wymiarów,
- bezpieczny dla zdrowia skład i obróbka.

To są cechy przydatne w budowie tzw. "dachu odwróconego" z parkingiem na samej górze. W domkach jednorodzinnych ten materiał nie ma zastosowania. Chyba że ktoś lubi wydawać kasę bez sensu.

Zastosowanie Vapotherm XR (wg producenta)
Do termoizolacji:
- dachów płaskich pod wszystkie pokrycia dachowe
- murów szczelinowych
- posadzek zwykłych i przemysłowych

Gdzie indziej piszą, że nadaje się do dachów spadzistych nowej generacji (ocieplenie umieszczone na deskowaniu).

Holikk -> cena dwa razy więcej niż za styropian to chyba nie jest tak tragicznie (a wełna jest ogólnie droższa niż styro).

Wytyczne, z jakimi materiałami stosować będą mieli ponoć na początku nowego roku i dopiero rusza z reklamą (tak słyszałem).

eudajmonion - Powinieneś się zatrudnić jak salesman Vapotherma bo jak dla mnie zalatuje kryptoreklamą ale moze sie mylę :-)

Dzięki za zwrócenie mi uwagi. Rzeczywiście trochę wygląda to jak kryptoreklama, ale jestem tylko otwarty na nowości. Jak pisałem wyżej - teoretycznie dla mnie jest ok., ale nie wiem jeszcze do końca jak to wygląda w praktyce, dlatego pytam.

holikk
13-09-2006, 00:55
Daj mi dobrą cenę na priv, a zrobisz deal. :wink:

efilo
13-09-2006, 08:13
Nie wiecie jak ostatnio z dostepnością Silki? Doszły mnie słuchy że krucho...

eudajmonion
13-09-2006, 08:17
Daj mi dobrą cenę na priv, a zrobisz deal. :wink:

Niestety ja tego nie sprzedaje a jedynie jestem potencjalnym kupcem :)

e.kala
13-09-2006, 08:22
Nie wiecie jak ostatnio z dostepnością Silki? Doszły mnie słuchy że krucho...


Z silką krucho, o ile 24 jest do zdobycia to 12 nie ma. Mój dostawca sciąga ją z różnych hurtowni, bo obecnie chyba jest taki popyt na ten materiał, że produkują tylko 24. Nie wiem, czy doceniono silkę, czy zachęca ceną, bo nie zdrożała.

efilo
13-09-2006, 08:32
Myślę raczej, że to coraz większa świadomość inwestorów i coraz mniejszy zachwyt BK.

Taki swoisty comeback. Bo nowość przecież to to nie jest.

prosciu
14-09-2006, 22:44
Nie wiecie jak ostatnio z dostepnością Silki? Doszły mnie słuchy że krucho...


no problem chyba jest :

brałem z teodorów w zeszłym tygodniu to przyszły jeszcze gorące
kierowca mówił że mamy szczęście że z 2 transportem dojechał bo na placu juz nic nie było i prosto z taśmy ładowali
i że całe tiry jadą na Wrocław i Poznań bo tam całe osiedla są budowane z silikatów

a u nas (Łódź) na siłę chcieli nas wszyscy przekonywać ze tylko max albo porotherm
a my swoje silikaty i już
:lol:

efilo
15-09-2006, 16:17
No cóż. Nasza Pani architekt też wybałuszyła oczy jak usłyszała o silikatach. Usłyszałam: to nie z ceramiki? :lol:

e.kala
15-09-2006, 21:18
A nasz architekt powiedział " o nareszcie ktoś mądry" :lol:

Renatka&Petronek
19-09-2006, 10:41
A ja mam pytanie. Ostatnia warswa bloczków fundamentowych. ma 24 cm szerokości. Budujemy z silki 18. ściany nośne stać będą w osi ścian fundamentowych. I teraz jest problem. Nad chudziakiem będzie wystawało po 3 cm z obydwu stron bloczka betonowego. Jak później poradzić sobie z wylewkami, żeby nie pękały przy samych ścianach? Chodzi mi tylko o wnętrze domu. Na zewnątrz to wykorzystamy ten uskok przy ociepleniu.

anpi
19-09-2006, 14:44
A dlaczego miałyby pękać? :o

Renatka&Petronek
19-09-2006, 15:17
No jak to. jastrych będzie leżał na styropianie i od ścian ma być oddylatowany. Czyli będzie sobie "pływał". A w miejscu wystającego bloczka betonowego będzie oparty na tymże bloczku. No i jak będzie pracował to popęka przy ścianach. Przecież jak styropian ma leżeć wewnątrz fundamentu to ostatni bloczek betonowy wystaje ponad chudziak 14 cm. A spod sciany 18 wystaje na 3 cm z jednej strony. Więc mamy stopień 3x14 cm. A styropian ma mieć 10 cm. Czyli bloczek betonowy wystaje ponad to o jakieś 4 cm. No i mamy przed jastrychem stopień 4x3 cm przy ścianach nośnych. Jeżeli jastrychu ma być 6 cm(ogrzewanie podłogowe) to przy ścianach będzie pasek o grubości 2 cm.

anpi
19-09-2006, 15:30
Chudziak powinien być wylany na tym samym poziomie, co szczyt ściany fundamentowej. Wtedy całość tworzy jedną płaszczyznę, na której leży styropian, a na nim dopiero wylewka.

Tak jest bynajmniej u mnie - zarówno w projekcie, jak i w rzeczywistości.

e.kala
19-09-2006, 15:43
Własnie sie dowiedziałam, że od poniedziałku podwyżka silki o około 8 % :x . Mi potrzebna jeszcze 12 na ściany działowe, a nigdzie jej nie ma, więc pewnie pojawi się po podwyżce :roll:

dominikams
19-09-2006, 16:20
U mnie jastrych wypada już na silikatach. Kierbud i ekipa (niezależnie) uznali, że zamiast ostatniej warstwy bloczków dają silikaty, żeby stan zero był właśnie już na ścianie - tam będzie grubsze ocieplenie, a idea tego była -żeby było cieplej.
A chudziak był lany już po wymurowaniu ścian.

anpi
19-09-2006, 17:25
U mnie było tak samo jak u Dominiki. Chudziak jest na poziomie ściany fundamentowej, a górna powierzchnia wylewki jest ok. 22-23 cm powyżej, czyli mniej więcej na poziomie drugiej warstwy bloczków silikatowych.

anpi
19-09-2006, 17:27
Własnie sie dowiedziałam, że od poniedziałku podwyżka silki o około 8 % :x . Mi potrzebna jeszcze 12 na ściany działowe, a nigdzie jej nie ma, więc pewnie pojawi się po podwyżce :roll:

Właśnie zajrzałem do cennika Silki i... :o w zeszłym roku kupowałem bloczki 18 cm po ok. 2,30 zł brutto. Teraz są po 3,67 :o A muszę dokupić ze dwie palety, bo zabrakło mi na taras :-?

Renatka&Petronek
20-09-2006, 10:29
Podłoga powinna być "zanurzona" w fundamencie. Czyli warstwa styropianu i część jastrychu. Jeżeli masz to wszystko nad fundamentem to albo masz obniżoną wysokość pomieszczeń na parterze albo podniesiony dom o 1 pustak. Gdybym miał ściany 24 cm to nie byłoby problemu. Niestety nie pomyślałem o tym przy podejmowaniu decyzji o grubości ścian :( .

dominikams
20-09-2006, 10:51
Podłoga powinna być "zanurzona" w fundamencie. Czyli warstwa styropianu i część jastrychu. Jeżeli masz to wszystko nad fundamentem to albo masz obniżoną wysokość pomieszczeń na parterze albo podniesiony dom o 1 pustak.

Niezupełnie - u mnie murując fundament, zrobili go niżej, a ostatnią warstwę zastąpili bloczkami silikatowymi. Było to możliwe, bo budynek dosyć mocno wyniesiony ponad poziom gruntu (tzn. czesć mieszkalana, bo garaz jest niżej). Więc wysokości pomieszczeń się zgadzają.

anpi
20-09-2006, 18:50
Podłoga powinna być "zanurzona" w fundamencie. Czyli warstwa styropianu i część jastrychu.

A to niby dlaczego? U mnie w projekcie jest zupełnie inaczej.

brachol
20-09-2006, 21:20
Podłoga powinna być "zanurzona" w fundamencie. Czyli warstwa styropianu i część jastrychu.

A to niby dlaczego? U mnie w projekcie jest zupełnie inaczej.
mozze zeby sie sciany nie przesunely? 8)

anpi
20-09-2006, 22:04
Podłoga powinna być "zanurzona" w fundamencie. Czyli warstwa styropianu i część jastrychu.

A to niby dlaczego? U mnie w projekcie jest zupełnie inaczej.
mozze zeby sie sciany nie przesunely? 8)

Aaaaaaaa, coś czytałem tu na forum, że ściany domu mogą przesunąć się na ścianach fundamentowych, bo nie są z nimi związane, tylko stoją na papie :lol: :lol: :lol:

brachol
21-09-2006, 06:10
Aaaaaaaa, coś czytałem tu na forum, że ściany domu mogą przesunąć się na ścianach fundamentowych, bo nie są z nimi związane, tylko stoją na papie :lol: :lol: :lol:
szczegolnie jak ktos ciezszy sie oprze o sciane :D 8)

ksieciu
21-09-2006, 20:29
Odwiedzialam dzisiaj kilka skladow budowlanych poszukujac materialow i w kazdym odradzano mi budowanie z silikatow :o Nie mam pojecia dlaczego? Czy u Was bylo podobnie? tez wszyscy najpierw wybaluszali oczy a potem rekami i nogami probowali was od tego odwiezc ?

I jeszcze jedno. Nie obczytalam sie jeszcze na temat izolacji wystarczajaco duzo ale dzisiaj facet mnie zaskoczyl twierdzac ze nie ma potrzeby izolowac muru wiecej niz 12 cm bo kolejne warstwy izolacji (mowa glownie o styropianie 15 cm) nie daja juz poprawienia wspolczynnika przenikania ciepla :roll: tylko cos 4 liczby po przecinku ?

Jaka grubosc izolacji stosowaliscie na murze 24 cm ? i jaki wtedy wspolczynnik wam wychodzi?

marcin_budowniczy
22-09-2006, 07:05
Aaaaaaaa, coś czytałem tu na forum, że ściany domu mogą przesunąć się na ścianach fundamentowych, bo nie są z nimi związane, tylko stoją na papie :lol: :lol: :lol:
szczegolnie jak ktos ciezszy sie oprze o sciane :D 8)

np. King Kong

Sail
22-09-2006, 07:55
Jaka grubosc izolacji stosowaliscie na murze 24 cm ? i jaki wtedy wspolczynnik wam wychodzi?

Jak kiedyś liczyłem to przy 20 cm styropianu wychodziło coś ok. 0,18 czy 0,17.
Ja zamierzam dać 20 i wentylacje z odzyskiem i nie zamierzam sie stresować tym, że nie warto. Temat wałkowany na tym forum już wiele razy, ocieplenie zakładasz raz na wiele lat, a energia raczej nie tanieje... Mi zależy na niskich kosztach eksploatacji, a koszty inwestycyjne mam nadzieję, że udźwignę :wink:

Maggie
22-09-2006, 09:08
Własnie sie dowiedziałam, że od poniedziałku podwyżka silki o około 8 % :x . Mi potrzebna jeszcze 12 na ściany działowe, a nigdzie jej nie ma, więc pewnie pojawi się po podwyżce :roll:

A skąd ta wiadomość?

Geno
22-09-2006, 09:22
Podłoga powinna być "zanurzona" w fundamencie. Czyli warstwa styropianu i część jastrychu.

A to niby dlaczego? U mnie w projekcie jest zupełnie inaczej.
mozze zeby sie sciany nie przesunely? 8)

Aaaaaaaa, coś czytałem tu na forum, że ściany domu mogą przesunąć się na ścianach fundamentowych, bo nie są z nimi związane, tylko stoją na papie :lol: :lol: :lol:
Mogą w przypadku wysokiej piwnicy i braku przepony np. z 100mm chudeg betonu...

e.kala
22-09-2006, 12:48
A skąd ta wiadomość?

Wysłałam e-maila do przedstawiciela Xelli z pytaniem, dlaczego nie ma silki 12. Odpowiedź, będzie po 23 września, ale droższa o 8% (podwyżka dotyczy całego asortymentu silki).

anpi
22-09-2006, 13:14
Właśnie robię taras, z silki która została po budowie, 18 cm. Ponieważ zabrakło mi jej, udałem się na poszukiwania. Tragedia. Nigdzie nie mają. Znalazłem w dwóch składach jakieś resztki - 3 palety bloczka BSD180 z Ludyni za 5 zł sztuka i 2 palety Silki E18. Wiecie, po ile ją kupiłem?

Po 1,50 zł sztuka

:o :o :o :D :D :D :lol: :lol: :lol: 8) 8) 8)

ksieciu
22-09-2006, 13:20
2 palety Silki E18. Wiecie, po ile ją kupiłem?

Po 1,50 zł sztuka


Farciarz :lol:

anpi
22-09-2006, 13:22
2 palety Silki E18. Wiecie, po ile ją kupiłem?

Po 1,50 zł sztuka


Farciarz :lol:

Szkoda, że tak mało mieli, bo bym kupił więcej i sprzedał później z niezłym zyskiem. Spekulacja jak w starych dobrych czasach :lol: :lol: :lol:

Maggie
22-09-2006, 17:50
A skąd ta wiadomość?

Wysłałam e-maila do przedstawiciela Xelli z pytaniem, dlaczego nie ma silki 12. Odpowiedź, będzie po 23 września, ale droższa o 8% (podwyżka dotyczy całego asortymentu silki).

Dzięki za informację. No to mi się dylemat rozwiązuje - pewnie będę budować z silikatów z Przysieczyna, bo różnica cenowa robi się dość znaczna.

filipek
27-09-2006, 10:01
Czeœć

Potrzebuję około 40-50 szt. silki E12. Zabrakło na poddaszu na ostatniš warstwę œcianek działowych. Murarze mówiš, żeby dać suporeks, ale nie chce pogarszać akustyki.
Może ktoœ budował z silikatów i zostało mu kilka bloczków? Nie musi koniecznie być z Xelli.

Pozdrawiam
filipek

PS
Budowa po zachodniej stronie Warszawy w Starych Babicach.

marcin_budowniczy
27-09-2006, 10:47
Dla zainteresowanych
Mam na sprzedaż SILKĘ "GrupaSilikaty" na paletach w folii (pozostałości po budowie):
2 palety silki 12 - 90 gr/szt.
1 palete silki 18 - 2 zł/szt.
Dziad nie chce przyjąć w hurtowni - twierdzi, że już zrobił kwartalną inwenture (?!) - rzadka reguła w hurtowniach.

marcin_budowniczy
27-09-2006, 10:50
aha lokalizacja KONIN

27-09-2006, 12:16
marcin_budowniczy,

nieco za daleko, by bym się skusił... 8)

Czy ktoś budował z silikatów na pd od W-wy? Skąd braliście towar? W kilku składach już mi się goście marszczyli, że towar niechodliwy, rzadko ktoś z tego buduje, że nie sprowadzają, ale mogą wyjątkowo spróbować etc... :evil: Nie chciałbym, by ktoś eksperymentował na moim materiale...

Pozdrawiam i proszę o radę,

dominikams
27-09-2006, 15:26
Spróbuj bezpośrednio - np w Jedlance: www.silikaty.net.pl
Co prawda ja do Marek zamawiałam (więc do mnie mają bliżej), ale np. pogor z naszego forum ostatnio też dogadała się z nimi i buduje z ich bloczków w Starych Babicach.

27-09-2006, 21:38
OK

dzięki dominikams. będę próbował... :D

pozdrawiam,

ksieciu
29-09-2006, 06:56
Dominika a jakiej jakosci byly bloczki z Jedlanki? Proste? Dalo sie je kleic na klej?
U mnie fachowcy najbardziej obawiaja sie tego ze bloczki beda nie rowne i zle bedzie sie kleilo.

Czy ktos ostatnio zamawial w Niemcach?
Jaka jest jakosc ich bloczkow?

Musze dzisiaj najpozniej jutro podjac decyzje ktore zamawiac bo za 10 dni zaczynamy murowanie w gore :)

dominikams
29-09-2006, 11:05
księciu, na 27 stronie tego wątku pisałam (chyba 2 posty) o moich bloczkach. Zapraszam tez do mojego dziennika. Zdjęcia scian z tych bloczków są też w dzienniku pogor (Dziennik Pogorzelaków). Z Niemcami bedzie problem z transportem, odpuść sobie. My murujemy na klej, pogor też.

ksieciu
29-09-2006, 18:10
Jak na razie (ostateczne oferty maja mi dac w poniedzialek) nawet z transportem z Niemiec sa tansi o ponad 1600 zl za calosc. Dlatego sie caly czas zastanawiam.
Chcialabym tylko wiedziec czy jakosc jednych i drugich jest porownywalna czy Jedlanka ma lepszej jakosci, bardziej rowne czy Niemcy maja lepszej jakosci bloczki.

Ufff we wtorek najpozniej musze zamowic :roll:

dominikams
29-09-2006, 18:40
Jak na razie (ostateczne oferty maja mi dac w poniedzialek) nawet z transportem z Niemiec sa tansi o ponad 1600 zl za calosc. Dlatego sie caly czas zastanawiam.
Chcialabym tylko wiedziec czy jakosc jednych i drugich jest porownywalna czy Jedlanka ma lepszej jakosci, bardziej rowne czy Niemcy maja lepszej jakosci bloczki.

Ufff we wtorek najpozniej musze zamowic :roll:

No to może rozwiązali kwestię transportu. Jak ja dzwoniłam, to mówili, że korzystaja z przewoźników, bo własnego transportu nie mają. Cena za transport miała być ok. 600 zł, potem jak przyszło do konkretów to powiedzieli że 1000, albo i więcej. I to wyszło w ostatniej chwili, jak miałam składać zamówienie.
I w tym momencie okazało się, że jednak Jedlanka była taniej. No, ale ja miałam bardzo dobrą cenę z Jedlanki - 2,84 za bloczek grubości 25 cm. Z Vatem i transportem.

ksieciu
29-09-2006, 19:31
No to może rozwiązali kwestię transportu. Jak ja dzwoniłam, to mówili, że korzystaja z przewoźników, bo własnego transportu nie mają. Cena za transport miała być ok. 600 zł, potem jak przyszło do konkretów to powiedzieli że 1000, albo i więcej. I to wyszło w ostatniej chwili, jak miałam składać zamówienie.
I w tym momencie okazało się, że jednak Jedlanka była taniej. No, ale ja miałam bardzo dobrą cenę z Jedlanki - 2,84 za bloczek grubości 25 cm. Z Vatem i transportem.

Transport nadal maja za pomoca spedycji ale koszty facet okreslil mi na 600-700 zl +vat, troche drogie maja palety bo 15 zl + vat ale wiekszosc uda mi sie zwrocic z nastepnym transportem.

Cene z Jedlanki mialas rzeczywiscie rewelacyjna :o
Mnie za bloczki N25 z transportem i Vatem wyszlo 3,27 a z Niemcow jak na razie 2,28 + transport.
Myslisz zeby jeszcze pomeczyc Jedlanke? W sumie Ty zamawialas chyba w lipcu wiec chyba ceny az tak bardzo sie nie zmienily ?

dominikams
30-09-2006, 21:47
To prawda, zamawiałam w lipcu, ale ceny negocjowałam wczesną wiosną (albo nawet pod koniec zimy). Trzeba przyznać, ze zachowali się bardzo uczciwie i ceny zostały na takim poziomie, jak się umówiliśmy.
Palety maja po 7 i 9 zł netto, większośc do zwrotu, zostana tylko te z ostatniego transportu.

aha, i u mnie sporo więcej bloczków wyszło, patrząc na twój projekt. To tez pewnie wpłynęło na cenę.

Z Niemcami dokładnie taka sama gadka była - ok. 600 zł za transport, ale potem nagle cena poszybowała, bo - jak stwierdzili sprzedawcy - nie mogą znaleźć chetnego, który by woził te bloczki do W-wy za mniejsze pieniądze (mniej niż 1000). Dlatego sugeruje pisemne potwierdzenie od nich lub spedytora, za ile ten transport, żeby nie zostawili cię na lodzie. Transporty z Jedlanki zawsze były na czas, ale trzeba się z nimi umawiać z tygodniowym wyprzedzeniem (czasem krótszym), ja pierwsze dwa transpory od razu zaklepałam - chyba w odstępie 3 dniowym. Potem kilka razy przekładałam transport - bez problemów.

ksieciu
01-10-2006, 19:30
Dominika dzieki za rady w takim razie jutro zarzadam potwierdzenia pisemnego z Niemcow ze ten transport nie bedzie drozszy no i moze uda mi sie jeszcze ponegocjowac z Jedlanka :wink: W sobote najpozniej towar musi zajechac na budowe bo w poniedzialek z rana zaczynaja murowanie.

filipek
02-10-2006, 11:43
Czeœć

Jakie upusty od ceny katalogowej udało wam się wynegocjować w Jedlance ? Będę zamawiał cegłe na elewacje za około 9 tys. złotych.
Poœrednik daje upust 13%.

pozdrawiam
filipek

dominikams
02-10-2006, 14:06
trudno powiedziec, jakie rabaty. Bo cena katalogowa jest przecież bez transportu. Szczerze mówiąc, ja nawet nie wiem, jaka jest cena katalogowa.

filipek
02-10-2006, 20:19
trudno powiedziec, jakie rabaty. Bo cena katalogowa jest przecież bez transportu. Szczerze mówiąc, ja nawet nie wiem, jaka jest cena katalogowa.


To zapytam inaczej. Czy od pierwotnie wymienionej ceny, są skłonni udzielić rabatu i w jakiej wysokości. Wiem,że to zależy od zamówienia, ale tak orientacyjnie.
Pytam bo często się zdarza,że cena przez przedstawiciela jest znacznie niższa niż można samemu uzyskać biorąc towar jednorazowo.

pozdr
filipek

dominikams
02-10-2006, 20:47
Najprościej jest zadzwonić bezpośrednio i sie zapytac. Podadza ci cenę docelową i sobie sprawdzisz, czy od pośrednika będziesz miał taniej. Ja zamawiałam bezpośrednio, bo hurtownie proponowały mi tylko Silkę - za kosmiczne pieniądze.

ksieciu
02-10-2006, 22:08
Z tego co sie orientuje to rabat jest w wysokosci ok 20-22% to w Niemcach a w Jedlance chyba bardzo podobnie.
Jesli masz ceny katalogowe to porownaj. Mi w Jedlance podali cene juz z transportem 3,27 zl/szt N25.

filipek
02-10-2006, 23:10
Najprościej jest zadzwonić bezpośrednio i sie zapytac. Podadza ci cenę docelową i sobie sprawdzisz, czy od pośrednika będziesz miał taniej. Ja zamawiałam bezpośrednio, bo hurtownie proponowały mi tylko Silkę - za kosmiczne pieniądze.

Dzwoniłem wcześniej niż do pośrednika. Podali cenę bez transportu i z transportem. A posrednik podał ich cenę bez transportu jako katalogową i upust.
Oczywiscie mogę zadzwonić. Skojarzą natychmiast takie zamówienie na 11 tys,. sztuk cegieł i że pośrednik też pytał o to samo. Niby biznes to biznes i może niepotrzebnie sie szczypię, że chcę "wykiwać" pośrednika, ale jakoś mi to nie pasuje i dlatego sonduję.

pozdr
filipek

Bonzo
03-10-2006, 20:35
Z tego co sie orientuje to rabat jest w wysokosci ok 20-22% to w Niemcach a w Jedlance chyba bardzo podobnie.
Jesli masz ceny katalogowe to porownaj. Mi w Jedlance podali cene juz z transportem 3,27 zl/szt N25.

A nie myslalas o tych duzych bloczkach 500x250x220? Dominika z nich muruje i chwali sobie.
Ja dostalem na nie oferte 6,20 brutto z transportem i rozladunkiem.
Pozdrawiam

holikk
03-10-2006, 20:48
Budowałem z silikatów Jedlanki na klej, z dużych bloczków 500mm. Wymiary trzymały b. dobrze. Mogę rekomendować. Tylko murarze narzekali, że ciężkie. :-?

mariuszdro
03-10-2006, 22:04
Witajcie,
ja też myślę o silce,
fajnie że znalazłem te posty,
jak będę miał chwilke to poczytam :)

ksieciu
04-10-2006, 07:28
Jakos nie pomyslalam zupelnie o tych duzych bloczkach :roll:

Dostalam ostateczna oferte z Niemiec z upustem 26% od ceny katalogowej na bloczki i 15% upust na klej. Jedlanka juz nizej nie zeszla.
Zamowienie dokonalam w Niemcach mam nadzieje ze material bedzie w porzadku, specjalnie transport zamowilam na sobote zeby widziec co przyjdzie i w razie czego bede odsylac jak przyjdzie jakis chlam. Choc zdaje sie ze Alison buduje z bloczkow z Niemiec i sobie je chwalila, Pan przez telefon tez powiedzial ze material jest rowny i bez problemu bedzie mozna kleic.

demex
05-10-2006, 10:39
Witam,
STARTUJĘ w przyszłym tygodniu !!! Liczę na stan surowy przed zimą (dobudowa ~100m2). Powinni się wyrobić – jeśli będzie pogoda.
I od poziomu fundamentów małe pytanko. Majster chce z ziemi (domek podpiwniczony) wyjść bloczkami betonowymi, po wyjściu z ziemi izolacja pozioma a na to dopiero silikaty. Tak się robi? Mam przed sobą katalog techniczny i w nim jest napisane, że ściany zewnętrzne piwnicy z bloczka NP25 lub NP24 i izolacja pomiędzy fundamentami a pierwszą warstwą silikatów.
Jak to wyglądało u was?
Czy literka ‘P’ oznacza ‘PEŁNY’? No bo w cenniku jaki dostałem w hurtowni nie ma czegoś takiego. Jest N25 itp.

Dzięki z góry za opinie.

e.kala
05-10-2006, 20:08
demex posłuchaj majstra.


Ja mam problem, bo silka podrożała i zniknęła. Nie ma jej nigdzie i nikt nie wie czy będzie. Dostawca u którego zamówiliśmy materiał na cały dom tez mówi, że niestety nie ma. Brakuje nam 24 palety silki 24. Zupełnie nie wiem co robić?

filipek
05-10-2006, 20:18
demex posłuchaj majstra.


Ja mam problem, bo silka podrożała i zniknęła. Nie ma jej nigdzie i nikt nie wie czy będzie. Dostawca u którego zamówiliśmy materiał na cały dom tez mówi, że niestety nie ma. Brakuje nam 24 palety silki 24. Zupełnie nie wiem co robić?

Cześć
Przeciesz nie zaprzestali produkcji, ale jak robota stoi to faktycznie problem. Dzwoń na infolinie, męcz dostawcę (też budowałem z silki i nieraz przyjeżdżały ciepłe bloczki), szukaj innych silikatów. Wiem że inny moduł, ale jak zaczniesz nową warstwę to nie widzę problemu.

pozdr
filipek

marcin_budowniczy
06-10-2006, 07:08
Witam,
STARTUJĘ w przyszłym tygodniu !!! Liczę na stan surowy przed zimą (dobudowa ~100m2). Powinni się wyrobić – jeśli będzie pogoda.
I od poziomu fundamentów małe pytanko. Majster chce z ziemi (domek podpiwniczony) wyjść bloczkami betonowymi, po wyjściu z ziemi izolacja pozioma a na to dopiero silikaty. Tak się robi? Mam przed sobą katalog techniczny i w nim jest napisane, że ściany zewnętrzne piwnicy z bloczka NP25 lub NP24 i izolacja pomiędzy fundamentami a pierwszą warstwą silikatów.
Jak to wyglądało u was?
Czy literka ‘P’ oznacza ‘PEŁNY’? No bo w cenniku jaki dostałem w hurtowni nie ma czegoś takiego. Jest N25 itp.

Dzięki z góry za opinie.

Tak, tak się robi.
Ja tak mam zrobione, tzn. piwnica z bloczków na 25 cm, izlolacje, stropik i reszta z SILKI 18 cm.
Majster ma rację.
Oczywiście oni - producenci Silikatów chcą żeby wszystko robić z SILKI - wiadomo chodzi o kasę :-)

demex
06-10-2006, 08:13
Tak, tak się robi.
Ja tak mam zrobione, tzn. piwnica z bloczków na 25 cm, izlolacje, stropik i reszta z SILKI 18 cm.
Majster ma rację.
Oczywiście oni - producenci Silikatów chcą żeby wszystko robić z SILKI - wiadomo chodzi o kasę :-)

Czyli jechać bloczkami betonowymi aż to stropu nad piwnicą? Teren jest pochyły i zastanawiam się jak położyć izolację poziomą. Z jednej strony wychodzi mi ok. 30 cm ponad ziemią, a na drugim końcu ok. 1.5 m nad ziemią. No i pasowało by położyć izolację schodkami czy jechać bloczkami betonowymi aż do stropu nad piwnicą ?! Cenowo jak liczyłem to wychodzi podobnie - czy silikaty czy beton ??

ksieciu
09-10-2006, 09:06
Przyjechaly dzisiaj rano bloczki z Niemiec. Dokladnie co do minuty :wink: a myslalam ze sobie troche dluzej pospie hiihii.
Na pierwszy rzut oka ich jakosc bardzo dobra. Wiecej pewnie powiem jak majstry je zobacza i zaczna murowac.

demex
09-10-2006, 10:31
Dostałem wycenę:
- bloczek N25 (25x25x22) - 2,60 sztuka
- bloczek 3NFD (250x120x220) - 140 sztuka.
- Pustak wentylacyjny (250x250x220) - 2,75 sztuka
Ceny z VAT i transportem i rozładunkiem. Producent Grupy Silikaty - konkretnie fabryka w Leżajsku. Dobra cena?

Geno
09-10-2006, 11:23
Tak, tak się robi.
Ja tak mam zrobione, tzn. piwnica z bloczków na 25 cm, izlolacje, stropik i reszta z SILKI 18 cm.
Majster ma rację.
Oczywiście oni - producenci Silikatów chcą żeby wszystko robić z SILKI - wiadomo chodzi o kasę :-)

Czyli jechać bloczkami betonowymi aż to stropu nad piwnicą? Teren jest pochyły i zastanawiam się jak położyć izolację poziomą. Z jednej strony wychodzi mi ok. 30 cm ponad ziemią, a na drugim końcu ok. 1.5 m nad ziemią. No i pasowało by położyć izolację schodkami czy jechać bloczkami betonowymi aż do stropu nad piwnicą ?! Cenowo jak liczyłem to wychodzi podobnie - czy silikaty czy beton ??
nie komplikuj. bloczki do stropu. izolacja w poziomie.

marcin_budowniczy
09-10-2006, 12:35
Tak, tak się robi.
Ja tak mam zrobione, tzn. piwnica z bloczków na 25 cm, izlolacje, stropik i reszta z SILKI 18 cm.
Majster ma rację.
Oczywiście oni - producenci Silikatów chcą żeby wszystko robić z SILKI - wiadomo chodzi o kasę :-)

Czyli jechać bloczkami betonowymi aż to stropu nad piwnicą? Teren jest pochyły i zastanawiam się jak położyć izolację poziomą. Z jednej strony wychodzi mi ok. 30 cm ponad ziemią, a na drugim końcu ok. 1.5 m nad ziemią. No i pasowało by położyć izolację schodkami czy jechać bloczkami betonowymi aż do stropu nad piwnicą ?! Cenowo jak liczyłem to wychodzi podobnie - czy silikaty czy beton ??
nie komplikuj. bloczki do stropu. izolacja w poziomie.

dokładnie

marcin_budowniczy
09-10-2006, 12:36
Właśnie robią u mnie pełne deskowanie dachu.
Fajnie to wygląda - domek biały (silka) i zielony drewniany dach (deski impregnowane na zielono :-))

demex
11-10-2006, 13:34
Ja to farciarz jestem. Nie dość że znalazłem firmę za "normalne pieniądze" co ma czas w tym roku, to jeszcze nie miałem problemu (za drugim podejściem) znalazłem gościa który mi przesunie licznik gazu (teraz wisi w miejscu gdzie będą drzwi ze starej do nowej części domu).
W poniedziałek (16.10.2006) startuję. Rozbudowa domu a'la kostka z lat '70.
Dzięki wszystkim za rady (patrz powyżej). Dziś podpisana umowa z budowlańcami. Do 10 grudnia ma stanąć stan surowy. Jak nie będzie mrozów oczywiście :D E... tam na pewno nie będzie.
Piwniczki z bloczków betonowych. Parter i pięterko z silikatów. A na wiosnę wieniec pod dach, i reszta.... Ohoho się będzie działo :D
Trzymajcie kciuki.

ksieciu
12-10-2006, 07:44
Demex rzeczywiscie jestes farciarz :) My na swoja ekipe czekalismy od wczesnej wiosny do polowy wrzesnia. Dla nas przy wyborze ekipy istotna byla jakos wykonanych domow i ekipy ktore mialy wczesniej czas niestety z ta jakoscia byly raczej na bakier :wink:

Powodzenia !!!

e.kala
12-10-2006, 11:00
Silkę już mam, ale taka jestem zachłanna, że zamówiłam za dużo :lol:
Jednak nie jest to problem, inni jeszcze się ucieszą.

Piętro szybko ruszyło, niedługo więźba, zrezygnowaliśmy z deskowania i papy, będzie membrana Delta Max i dachówka ceramiczna. Myślę, że może jeszcze w tym miesiącu :D

marcin ile teraz kosztuje m3 desek impregnowanych?

ksieciu
20-10-2006, 06:52
U nas mury juz pna sie do gory, 3 sciany sa juz do polowy wymurowane. Bloczki rowniutkie, wykonawca zadowolony, klej dobrze wiaze.
Jeda rzecz tylko bardzo istotna. Moj wykonawca przeliczyl sie z wlasnymi silami twierdzac ze nie potrzeba mu polowek a teraz na gwalt by ich chcial. Dlatego trzeba zamowic 2-3 palety polowek (w Niemcach to bloczek 3NFD) na narożniki bo ciężko im przewiązywać (przynajmniej tak to nazywają).
W sobote porobie zdjecia scian to wstawie.

ksieciu
20-10-2006, 07:38
Mam jeszcze jedno pytanko jakie tynki robicie do scian z silikatow?
Mi wczoraj wykonawca polecil tynki tradycyjne maszynowe (cement+wapno) i na to cieniutko gipsem.
Czy sa jakies zalecenia odnosnie tynkow dla silikatow?

pablooo-exe
20-10-2006, 15:04
Mam pyanie do budujących "dwuwarstwowców"

czy wybrać silkę 18 czy 25 oraz jakie do każdej z nich ocieplenie

A moze ktoś z pobudowanych podpowie z jakiego materiału by budowali , budując drugi domek :roll:

Ela_i_Maciek
20-10-2006, 18:02
A my ruszyliśmy dwa tygodnie temu (4.10). Właśnie ekipa układa bloczki betonowe na ławach. Pod koniec przyszłego tygodnia stan 0 ma być gotowy, a potem lecą silikaty 24 z Białegostoku. No i git. Majster nie ma opinii. Mówi, że budował ze wszystkiego i jest mu wszystko jedno. W jego opinii największą zaletą silikatów są ich równe wymiary i brak strachu o zachowanie pionów i poziomów ścian. No to super.

Pozdr.
EiM

K74
20-10-2006, 22:29
Mam pyanie do budujących "dwuwarstwowców"

czy wybrać silkę 18 czy 25 oraz jakie do każdej z nich ocieplenie

A moze ktoś z pobudowanych podpowie z jakiego materiału by budowali , budując drugi domek :roll:
To ja odpowiem, że buduję z 18, ale drugi raz wybrałabym 24. Przy cieńszych ścianach nasza ekipa miała problem z wieńcem (w projekcie był opuszczony). I nadproża do cieńszych ścian też jest trudniej dostać. 24 to taki standardowy wymiar bloczków, do których można łatwo dopasować inne materiały i elementy.

e.kala
21-10-2006, 10:11
My budujemy z silki 24 i myślę, że to dobry wybór.
Majster, który był zwolennikiem porothermu stwierdził, że:
1. Silka jest równa i dobrze się z niej buduje.
2. Cięcie silki nie stanowi problemu, czego sie obawiałam. Fakt, że tarcze do szlifierki katowej się zużywają i 1 dobra tarcza boscha nie wystarczyła.
3. Mniej jest strat materiału przy cięciu niż przy porothermie, który się bardziej kruszy.
4. Silka jest ciężka, ale lżejsza od bloczków betonowych, więc nie jest źle.

Moje opinie:
1. Ściana równa, ładna.
2. Odpadów faktycznie mało.
3. Silka łatwo chłonie wodę co widać na niej po deszczu, laniu stropu.
4. Silka jest obecnie materiałem trudnodostępnym. Rada dla osób budujących z silki czy też silikatów 25, warto zakupić i mieć na działce cały materiał bo nie mozna ufać ludziom z hurtowni :x .
5. Uważam, że budowanie z materiałów na pióro- wpust ma wiele zalet. Ściany równiutkie, bez spoin pionowych :lol:
6. W projekcie był porotherm 30, więc dom nam się powiększył :wink:

RobSto
21-10-2006, 22:09
Witam ciepło SILIKATowców, obawiam się po przeczytaniu waszych opinii wtopiłem i skłonię się do silikatu 24 + styropian (a myślałem nad keramzytem). Mam pytanie do
Ela_i_Maciek
w jakim stanie i jakiej jakości były silikaty z Białegostoku, jak dawno je nabyliście i jakie ceny udało sie Wam wytargować? Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam. :lol:

Ela_i_Maciek
22-10-2006, 10:25
RobSto,

niestety nie umiemy jeszcze ocenić, bo pierwszego transportu oczekujemy 2 listopada... Cena też nie jest nam do końca znana, bo materiał kupowała frima-generalny wykonawca. W pamięci mamy cenę 2.60 netto za sztukę.

Pozdr.
EiM

RobSto
22-10-2006, 13:23
Witam ponownie,
Planuje ruszyć z budową na wiosnę, ale znając realia juz rozgladam się za ekipą. Mam pytanie/prośbę - czy ktoś ma do polecenia ekipę z Białegostoku, która zna Silikaty i nie robi fuszerki?

Ela_i_Maciek
22-10-2006, 18:35
Zajrzyj do mojego dziennika budowy...

Pozdr.
M

mirmil
23-10-2006, 06:33
Mam pyanie do budujących "dwuwarstwowców"

czy wybrać silkę 18 czy 25 oraz jakie do każdej z nich ocieplenie

A moze ktoś z pobudowanych podpowie z jakiego materiału by budowali , budując drugi domek :roll:
To ja odpowiem, że buduję z 18, ale drugi raz wybrałabym 24. Przy cieńszych ścianach nasza (kiepska) ekipa miała problem z wieńcem. I nadproża do cieńszych ścian też jest trudniej dostać. 24 to taki standardowy wymiar bloczków, do których można łatwo dopasować inne materiały i elementy.
a ja powiem tak nigdy w zyciu wiecej silki 18 cm
wlasnie wybudowalem z tego materialu parter
kierownik budowy przy kazdej wizycie strasznie marudzi, ze boi sie ze sciany sie nie nadaja
rzeczywiscie sa bardzo wiotkie i po prostu strach je ruszac
jedna scianka miedzy oknami mi sie oderwala po lekkim puknieciu
teraz nadal stoi ale juz sie chwieje
w ogole kuc teraz praktycznie nie moge, bo juz i tak jest chude

marcin_budowniczy
23-10-2006, 07:18
Wybudowałem z silki 18-stki
Jestem b.b. zadowolony:
- ściany stabilne (ekipa wie co znaczy wiązanie ścian)
- kierownik zadowolony (najważniejsze - odporność na ściskanie 15)
- faktycznie nie będę kuł w ścianie dziury na akwarium - są za cienkie :-)
Budynek usługowy również będę budował z 18-stki.
Dobry zakup, chociaż te bycze pustaki żużlowe z PRL-u też miały coś w sobie.

RobSto
23-10-2006, 18:27
Dzieki wielkie dla Ela_i_Maciek za namiar na ekipe, jak ktos ma jeszcze to ja z chęcią. :lol: Mam pytanie - w hurtowni mam bloczki jamnik 505x250x220 i standard 255x250x220 i dylemat, króre wybrać. :-? Ekipa budowlana wolała by pewnie mniejsze (bo lżejsze), ale przy wiekszych pójdzie pewnie mniej zaprawy. Czy ktoś przeszedł juz ten temat?

demex
23-10-2006, 18:34
Dzieki wielkie dla Ela_i_Maciek za namiar na ekipe, jak ktos ma jeszcze to ja z chęcią. :lol: Mam pytanie - w hurtowni mam bloczki jamnik 505x250x220 i standard 255x250x220 i dylemat, króre wybrać. :-? Ekipa budowlana wolała by pewnie mniejsze (bo lżejsze), ale przy wiekszych pójdzie pewnie mniej zaprawy. Czy ktoś przeszedł juz ten temat?

Mi majster kazał zamowic te mniejsze, ze względu na ich kruchość. Mówił mi że jak kiedyś im przywiezli 50'tki to 20% była pęknięta.[/i][/list]