PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

dominikams
23-10-2006, 21:15
A mi kazali zamówić te większe. I lepiej się im z nich murowało (bo pierwszy transport zamówiłam tych mniejszych - do głowy mi nie przyszło, że ktoś przy zdrowych zmysłach bedzie chciał sie szarpać z tymi klocami :wink: ważą chyba ok. 35 kg :o )

Ela_i_Maciek
23-10-2006, 21:20
silikaty też lekkie nie są...

mirmil
23-10-2006, 21:22
widze, ze nikt nie wzial sobie do serca moich przestrog dotyczacych silki 18
no coz
ja chcecie
ja wiem co mowie bo mam sciany z silki 18 i z silki 24
te 24 sa na prawde solidne i jestem z nich zadowolony natomiast te z 18 kosztuja mnie mnostwo nerwow i co jakis czas zastanawiam sie jakie srodku podjac aby "wzmocnic" dziadowskie sciany z silki 18

na prawde ostrzegam - nie warto pakowac sie w silke 18- to pozorna korzysc a w rezultacie same nerwy

Ela_i_Maciek
23-10-2006, 21:36
o, przepraszam. Ja sobie wziąłem. Co prawda z założenia miały być ściany 24 cm (i takie będą), ale na wszelki wypadek spytałem dziś majstra, co o takich 18 centymetrowych ścianach sądzi. Powiedział, dość niecenzuralnie, co myśli. Z jego opinii wynikało, że najlepsza jest ceramika, a najlepiej ok. 30 cm grubości (+ 12 cm styro). TO jego zdaniem optymalny zestaw na warunki klimatyczne w Polsce.

Cóż, ja już od dawna jestem zafixowany na silikaty i na ceramikę się nie zdecyduję. Ale 30 cm??? Chyba przesada.

Pozdr.
M

Sail
24-10-2006, 07:52
widze, ze nikt nie wzial sobie do serca moich przestrog dotyczacych silki 18
no coz
ja chcecie
ja wiem co mowie bo mam sciany z silki 18 i z silki 24
te 24 sa na prawde solidne i jestem z nich zadowolony natomiast te z 18 kosztuja mnie mnostwo nerwow i co jakis czas zastanawiam sie jakie srodku podjac aby "wzmocnic" dziadowskie sciany z silki 18

na prawde ostrzegam - nie warto pakowac sie w silke 18- to pozorna korzysc a w rezultacie same nerwy

Ja osobiście jestem zdecydowany na 24, ale w sobotę miałem przyjemność oglądać dom jednej z forumowiczek postawiony właśnie z 18 i jakoś nie nażekali, ściany stały elegancko i nie zabronili sie o nie opierać :wink:
Może jednak to wina wykonawcy a nie grubości ściany :roll:

ksieciu
24-10-2006, 09:51
Ja osobiście jestem zdecydowany na 24, ale w sobotę miałem przyjemność oglądać dom jednej z forumowiczek postawiony właśnie z 18 i jakoś nie nażekali, ściany stały elegancko i nie zabronili sie o nie opierać :wink:
Może jednak to wina wykonawcy a nie grubości ściany :roll:

Tu raczej bym sie zastanowila, system budowy domów jednorodzinnych o ścianach gr. 18 cm ma wszelkie certyfikaty jakosci i gdyby przypadki chwiejnosci scian powtarzaly sie na pewno bloczki gr. 18 cm nie zostalyby dopuszczone do sprzedarzy a producent nie mogly ich reklamowac jako wyrobu do budowy scian.
Dlatego ja rowniez sadze ze problem z 'chwiejnoscia' scian jest raczej z winy wykonawcy a nie produktu.
Poza tym po lekturze tego watku widac ze jest duzo zadowolonych wlascicieli domow wybudowanych z silikatow 18 cm. :wink:

marcin_budowniczy
24-10-2006, 12:56
widze, ze nikt nie wzial sobie do serca moich przestrog dotyczacych silki 18
no coz
ja chcecie
ja wiem co mowie bo mam sciany z silki 18 i z silki 24
te 24 sa na prawde solidne i jestem z nich zadowolony natomiast te z 18 kosztuja mnie mnostwo nerwow i co jakis czas zastanawiam sie jakie srodku podjac aby "wzmocnic" dziadowskie sciany z silki 18

na prawde ostrzegam - nie warto pakowac sie w silke 18- to pozorna korzysc a w rezultacie same nerwy

Zmień fachowców.
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o murowaniu to ściana jednowarstwowa z 50-tek będzie się kiwała.
Z 18-stek można murować domy do 4 kondygnacji ! - odsyłam do dokumentacji SILKI.
Czytając o problemach ze stropem, oknami, elektryką dot. 18-stek kręcę głową i współczuje inwestorom doboru fachmenów.

Pietrov
24-10-2006, 12:59
Chwiejność Silka E18? W jakim sensie? Jest na tej ścianie wieniec?

mirmil
24-10-2006, 15:54
nie chodzi mi o to ze sciany sa chwiejne
tylko jakby zbyt "wysmukle"
fahcowcow mialem dobrych- sciany wymurowane wzorowo z odchylkami w paru miejscach dochodzacymi do max 5 mm

nie napisalem tutaj tego co napisalem zeby kogokolwiek zniechecac, bo jest mi obojetne z czego zbudujecie sciany

pisze o tym dlatego ze kosztuja mnie te sciany wiele nerwow i dlatego uznalem, ze fakt ten jest godny podzielenia sie z tymi ktorzy chca sluchac

problem tych 18 polega na tym, ze :

1. kazdy kto odwiedza budowe od razu zauwaza, ze sciany sa jakies za cienkie- nie przykladalbym do tego wiekszej wagi, gdyby nie to ze jest to juz meczace tlumaczyc kazdemu, ze sciany wedlugo wszelkiego prawdopodobienstwa maja wytrzymac i gdyby do tej grupy osob nie zaliczal sie moj kierownik budowy, ktory przy kazdej wizycie ma grobowa mine i twierdzi, ze wszystko jest fajnei ale on sie boi o te sciany- im blizej konca budowy, tym bardziej on sie boi o te sciany

2. kiedy uderzyc lekko piescia w ta sciane to "sprezynuje" ona - co wydaje mi sie jakies nie tego...

optycznie tez musze przyznac, ze sciana nie wyglada zbyt imponujaco

mam dwie sciany wybudowane z silki 24 i musze powiedziec ze to na prawde porzadna sciana pozbawiona powyzszych wad

dragon2006
24-10-2006, 19:43
Witam
Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,
ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym
dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.
Pozdr.

woody
24-10-2006, 20:08
Witam
Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,
ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym
dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.
Pozdr.

Ja kupuje w grudniu, myślę a nawet jestem pewiem że ceny zejdą do normalnego poziomu.

Co Wy na to?

demex
24-10-2006, 21:03
Witam
Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,
ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym
dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.
Pozdr.

Ja kupuje w grudniu, myślę a nawet jestem pewiem że ceny zejdą do normalnego poziomu.

Co Wy na to?

Ceny Silikatów z Leżajska (grupa Silikaty) w najtańszej hurtowni w okolicy (Dom-Bud Żołynia) - konkretnie pustak 25x25x22 (na piór-wpust):

- 05 października - jak byłem tam pierwszy raz, to 2.60 brutto z transportem (ok. 20 km) i rozładunkiem,
- 23 października - zamówiłem 36 palet po 2.80 za sztukę
- po 1 Listopada Gościu mi powiedział, że będą po ok 3.00zł.
Aż nie chce mi się myśleć co będzie w grudniu !?

e.kala
24-10-2006, 21:15
Jeżeli chodzi o silkę to najtaniej było w tym roku w czerwcu, były promocje, upusty, transport gratis. Teraz jest drogo, nigdzie jej nie ma i nikt nie chce rozmawiac o upustach.
Silki już nie będę kupować :lol: , a żałuję, że latem nie zwiozłam jej całej w tamtej cenie. Nie zrobiłam tak bo uznałam, że jeśli hurtownia będzie przywozić materiał partiami będzie wygodniej, po zalaniu stropu wstawią palety na dach. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że silka w pewnym momencie znikła i trzeba było kupować z innych źródeł po wysokiej cenie.

demex
24-10-2006, 21:35
Teraz też nie jest za wesoło. Jak wczoraj zamawiałem to gościu od razu dzwonił do fabryki aby mu odłożyli (zarezerwowali) palety dla mnie.

K74
25-10-2006, 08:55
Mam pyanie do budujących "dwuwarstwowców"

czy wybrać silkę 18 czy 25 oraz jakie do każdej z nich ocieplenie

A moze ktoś z pobudowanych podpowie z jakiego materiału by budowali , budując drugi domek :roll:
To ja odpowiem, że buduję z 18, ale drugi raz wybrałabym 24. Przy cieńszych ścianach nasza (kiepska) ekipa miała problem z wieńcem. I nadproża do cieńszych ścian też jest trudniej dostać. 24 to taki standardowy wymiar bloczków, do których można łatwo dopasować inne materiały i elementy.
a ja powiem tak nigdy w zyciu wiecej silki 18 cm
wlasnie wybudowalem z tego materialu parter
kierownik budowy przy kazdej wizycie strasznie marudzi, ze boi sie ze sciany sie nie nadaja
rzeczywiscie sa bardzo wiotkie i po prostu strach je ruszac
jedna scianka miedzy oknami mi sie oderwala po lekkim puknieciu
teraz nadal stoi ale juz sie chwieje
w ogole kuc teraz praktycznie nie moge, bo juz i tak jest chude
Ee...no, aż tak źle to nie jest. Ściany się nie chwieją, opierać się można. Mam też część ścian z 24 i różnicy w stabilności nie widać. Tylko fachofcy sobie z nimi gorzej radzą, co ze względu na znane powszechnie trudności ze znalezieniem dobrej ekipy budowlanej, może mieć niebagatelne znaczenie. Przy dobrych murarzach 18 jest ok. Pozwala uzyskać większą powierzchnię mieszkalną, jest tańsza niż 24, a różnica we współczynnikach U jest niewielka.

Pietrov
25-10-2006, 09:15
Silka E18 to dobry materiał, ma wszystkie atesty, także wytrzymałościowe. Ograniczeniem, może być mniejsza głębokość możliwego do wykonania bruzdowania, niż przy E24 (np. przy podejściach dla kaloryferów) - ale jak ekipa dobra, to nie zrobi otworu większego niż potrzeba i będzie ok.
Samo odczucie "chwiejności" to chyba kwestia stereotypów. Ktoś przyzwyczajony do domów z grubymi ścianami, może nie mieć odrazu przekonania do cieńkich ścian 18cm. Taki porotherm 44, a silka 18 rzeczywiście nieprzystają do siebie. Jak majster ma wątpliwości, to znaczy to tylko tyle, że wcześniej nie robił w tym materiale - a szkoda, bo lepszy byłby człowiek z doswiadczeniem w murowaniu tym materiałem.
I nie ma żadnego problemu z nadprozami dla E18, bo to dokładnie 2xL19. Przy E24 trzeba wypełniać betonem.

Producent Silki podaje, że już z E15 można ściany zewnętrze wykonywać 8)

Maggie
25-10-2006, 09:29
Witam
Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,
ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym
dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.
Pozdr.

Ja kupuje w grudniu, myślę a nawet jestem pewiem że ceny zejdą do normalnego poziomu.

Co Wy na to?

Ceny Silikatów z Leżajska (grupa Silikaty) w najtańszej hurtowni w okolicy (Dom-Bud Żołynia) - konkretnie pustak 25x25x22 (na piór-wpust):

- 05 października - jak byłem tam pierwszy raz, to 2.60 brutto z transportem (ok. 20 km) i rozładunkiem,
- 23 października - zamówiłem 36 palet po 2.80 za sztukę
- po 1 Listopada Gościu mi powiedział, że będą po ok 3.00zł.
Aż nie chce mi się myśleć co będzie w grudniu !?

Od 1 listopada będzie podwyżka bloczków z Grupy Silikaty. A poza tym też ich zaczyna brakować. Jeszcze we wrześniu wystarczyło zamawiać 18 z tygodniowym wyprzedzeniem, a teraz i dwa tygodnie - to tak na styk. Poza tym okazało się, że nie ma 18 w najbliższym mi zakładzie w Przysieczynie i muszę ściągać z Ostrołęki = wyższe koszty transportu. Echchch! :x

woody
25-10-2006, 09:35
A ja jednak upieram się że w grudniu/styczniu cena będzie najniższa,
ja pamiętam w grudniu zeszłego roku z Ludyni przed negocjacjami bloczek 24 kosztował 2,1 netto.

Skończy sie sezon budowlany, zaczną się martwe miesiące, hurtownicy ochłoną i zejdą z cenami na ziemię. Producenci nie będą przecież zatrzymywać produkcji na zimowe miesiące a magazynować takich ilości też nie mają gdzie.

Ja spokojnie czekam grudnia/stycznia.
Jak zamówię to napisze po ile

Gonga
25-10-2006, 13:49
A ja muszę kupić już. Chciałam budować z Silikatów Klucze 18, pełnych na pióro i wpust, ale po telefonie dzisiejszym do Kluczy jestem załamana. Nie produkują już bloczków pełnych, jedynie na zamówienie, na koniec listopada. Dostępne na dzień dzisiejszy są jedynie bloczki drążone, wytrzymałość 15. Jak myślicie, czy na ściany 18, wystarczą bloczki drążone (parter, piętro i poddasze)? Czy szukać gdzieś indziej bloczków pełnych? I gdzie najbliżej do Krakowa?

RobSto
25-10-2006, 16:00
Helou,

dostałem dziś ofertę z hurtowni na bloczki:
505x250x220- 5,33 brutto
255x250x220- 2,66 brutto
+ 24 zł za paletę za transport z HDS. Czas realizacji - 2 tygodnie.

Czekam jeszcze na ofertę od producenta. Producent twierdzi że w okresie listopad-luty nie spodziewa się podwyżek ani spadku cen - bo jest duuuuży popyt. Za to proponuje mi poczekać z zakupem sturopianu - bo to spadnie w styczniu.

Pozdrawiam :)

woody
25-10-2006, 19:38
Helou,

255x250x220- 2,66 brutto
+ 24 zł za paletę za transport z HDS. Czas realizacji - 2 tygodnie.

Czekam jeszcze na ofertę od producenta. Producent twierdzi że w okresie listopad-luty nie spodziewa się podwyżek ani spadku cen - bo jest duuuuży popyt. Za to proponuje mi poczekać z zakupem sturopianu - bo to spadnie w styczniu.

ta cena to nie jest taka zła

a co do spodziewania się producenta, to powiem tak,
bum jaki obserwujemy w budownictwie spowodował niestety ostre podwyżki cen, podwyżki te nie są jednak w dużym stopniu odzwierciedleniem podwyżek cen surowców, niestety są to podwyżki sztucznie nadmuchiwane przez hurtowników, którzy mają w tej chwili swoje 5 minut.
Niestety to pięć minut spowoduje, że wzrośnie pułap cen na wiosnę 2007 - ale myślę że tylko w ciężkiej budowlance.
Choć bum w budowlance powinno też przełożyć się na wykończeniówkę, (czego na razie nie widać ani w obrotach ani w cenach) - ale w przyszłym roku pewnie też zdrożeje - módlmy się, aby nie było to takie przyrosty jak na ciężkiej budowlance.
Niestety uważam, że tak duży wzrost cen obserwujemy tylko, w tzw detalu myślę że nie dotknęło to tak bardzo dużych inwestycji (czyli np deweloperów czy przetargów) uważam że nadmiar pieniądza na rynku głównie z kredytów spowodował dobrą sytuację ale jak to bywa w Polsce każdy chce ją wykorzystać jak najszybciej a to duży błąd.

Tak, więc na dziś każdy producent powie, że nie obniży ceny, ale jak każdej zimy da większy upust hurtowni za zakupy w martwym sezonie i pewnie jeszcze wydłuży termin płatności.

Podsumowując:
W budowlance zawsze była sezonowość i zawsze będzie (z wyjątkami, kiedy to państwo coś nam likwiduje wtedy grudzień jest inny) a tak to grudzień czy już koniec listopada to inwentaryzacje, podwójny podatek i przede wszystkim święta, a potem styczeń luty to już tylko oczekiwanie na wiosnę. A dla producentów rosnące stany magazynowe, a każdy z niż woli mieć należności i wykonanie sprzedaży niż zamrożoną w magazynie kasę.

PS. moi informatorzy z północy donoszą o spadkach cen styropianu, mało tego uważają że to początek większych spadków związanych z końcem sezonu na ten towar i tak będzie ze wszystkim

Gonga
25-10-2006, 20:55
Drodzy Spece od budowania silką!

Pomóżcie rozwiązać dylemat: ściana konstrukcyjna 18 silka + 15 styro - dać bloczek pełny i drążony?????

Pilna, na wczoraj :roll: :lol:

Gonga
25-10-2006, 20:56
Chodziło mi oczywiście: PEŁNY CZY DRĄŻONY?


sorki

Pietrov
25-10-2006, 21:29
No jeśli masz wybór to pełny bloczek silka będzie lepszy.
Cięższy ale łatwiejszy w przycinaniu i robieniu później bruzd czy wkręcaniu większych śrub.

Darek_P
25-10-2006, 22:11
Drążony bloczek ma jednak lepsze właściwości izolacyjne dzięki komorom powietrznym. Przy silikatach nie ma to może aż takiego znaczenia, ale zawsze ...

Jak zgłębiałem temat na wiosnę, to Xella zalecała gdzieś w katalogach na ściany piwnic bloczki pełne (wytrzymałość) a powyżej drążone.

U mnie stoją już zadaszone i "zaoknione" ściany z drążonych polskich silikatów 24.

marcin_budowniczy
26-10-2006, 06:32
A ja muszę kupić już. Chciałam budować z Silikatów Klucze 18, pełnych na pióro i wpust, ale po telefonie dzisiejszym do Kluczy jestem załamana. Nie produkują już bloczków pełnych, jedynie na zamówienie, na koniec listopada. Dostępne na dzień dzisiejszy są jedynie bloczki drążone, wytrzymałość 15. Jak myślicie, czy na ściany 18, wystarczą bloczki drążone (parter, piętro i poddasze)? Czy szukać gdzieś indziej bloczków pełnych? I gdzie najbliżej do Krakowa?

WYSTARCZĄ !
Czy Wy nie czytacie atestów, ulotek?
Jest napisane, że do 4 kondygnacji można stawiać.
Kierbud jak zobaczy, że jest 15-stka na ściskanie to nie będzie miał żadnych przeciwskazań - chyba, że matoł jakiś.
Ja mam z 18-stek drążonych.
Super sprawa.

Geno
26-10-2006, 08:28
A ja muszę kupić już. Chciałam budować z Silikatów Klucze 18, pełnych na pióro i wpust, ale po telefonie dzisiejszym do Kluczy jestem załamana. Nie produkują już bloczków pełnych, jedynie na zamówienie, na koniec listopada. Dostępne na dzień dzisiejszy są jedynie bloczki drążone, wytrzymałość 15. Jak myślicie, czy na ściany 18, wystarczą bloczki drążone (parter, piętro i poddasze)? Czy szukać gdzieś indziej bloczków pełnych? I gdzie najbliżej do Krakowa?

WYSTARCZĄ !
Czy Wy nie czytacie atestów, ulotek?
Jest napisane, że do 4 kondygnacji można stawiać.
Kierbud jak zobaczy, że jest 15-stka na ściskanie to nie będzie miał żadnych przeciwskazań - chyba, że matoł jakiś.
Ja mam z 18-stek drążonych.
Super sprawa.

Myślisz,ze jedynym czynnikiem decydującum o wytrzymałości ściany jest wytrzymałość na ściskanie? Daruj sobie teksty o matołach...

marcin_budowniczy
26-10-2006, 11:55
pisałem jedynym??
MATOŁY MATOŁY MATOŁY są kierowinikami budów - oczywiście nie generalizuje.
Spotkałem kierownika (pani mgr inż.) MATOŁA nad MATOŁAMI.
Dostała się do architektury, zrobiła uprawnienia za PRL-u, 3ma się stołka naście lat i chodzi z głową tak wysoko, że jak pada to jej do nosa woda kapie.
Zaprojektowała w taki sposób strop, zbrojenie w ławach, że ręcę opadają.
Musiałbym pokazać rysunki, mało tego pracuje w architekturze !
Jak to zobaczyli ludzie co się znają to się za głowę łapali - kto jej dał uprawnienia.
Ta pani "kierownik" nie wiedziała co to są obliczenia statyczne, nie wiedziała, że wogóle można stawiać z 18-stek, w projekcie byk na byku i byka popędza.
Kasę bierzę olbrzymią za "kierowanie" budową, adaptacje itp.

Są też kierownicy - z wykształceniem technicznym, co czapkę z głowy przed nimi ściągam.
Podkreślam MATOŁY są kierownikami budów. Nie mylić z "wszyscy kierownicy to MATOŁY"

Ela_i_Maciek
26-10-2006, 14:02
Tak jest w każdym fachu ... chirurdzy zaszywają różne różności ludziom w brzuchach, policjanci jeżdżą po pijaku, itd., itp.

Nie ma reguły. Każdego natomiast Bozia obdarzyła rozumem, żeby sam ocenił, jaki kierownik potencjalnie mu się trafił!

Pozdr.
M

demex
26-10-2006, 19:34
Na przykład mnie się trafił taki za pięć stówek (wręczanych w tajemnicy przed jego żoną :D ). Ale do takiego trzeba mieć dobrą ekipę.

RobSto
29-10-2006, 20:03
Zwracam się raz jeszcze z duuużą prośbą o polecenie ekipy do Silki z Białegostoku - czas płynie chcę ruszyć wiosną, a o ekipę b trudno.

Pozdrawiam :wink:

Ela_i_Maciek
29-10-2006, 21:42
RobSto,

a pytałeś w składach budowlanych? Pamiętam, że kiedy my jeździliśmy z Elą dowiadywać się o ceny różnych materiałów, to w niektórych składach proponowano nam również ekipy. Ostatecznie nie skorzystaliśmy z propozycji, ponieważ zdecydowaliśmy się na generalnego wykonawcę (z Białegostoku właśnie, mimo że nie budujemy się akurat tam).

Jeden skład, w którym proponowano nam również ekipę (i w którym generalnie chwalono silikaty) mieści się przy Szosie Baranowickiej, mniej więcej na przeciw takiej dużej cerkwi wyłożonej z zewnątrz piaskowym klinkierem.

Pozdr.
M

ZakWr
30-10-2006, 01:34
A ja mam konkretne pytanie o mechanikę budowli

Kto ma ścianki kolankowe z silikatów 18cm? A jakie macie rozpiętości dachów, ich konstukcje i kąty nachylenia?

Bo ja mam problem z konstruktorem ;-( twierdzi że przy takiej ścianie
mimo słupków i wieńca będzie za mała wytrzymałość na rozepchanie.
Dom mam mieć długi, ponad 15 metrów, ściana kolankowa ok 120cm
no i tu taki klops ;-(. Chce mi wszystkie ściany nośne zmienić na 24cm;-)

mirmil
30-10-2006, 05:55
to widze, ze nasi kierownicy by se mogli podac rece ;)

ja sie na tym nie znam - nie moj fach
ale nie sadze, zeby te scianki kolankowe rzeczywiscie pracowaly najakies rozpychanie...

Geno
30-10-2006, 07:24
to widze, ze nasi kierownicy by se mogli podac rece ;)

ja sie na tym nie znam - nie moj fach
ale nie sadze, zeby te scianki kolankowe rzeczywiscie pracowaly najakies rozpychanie...

Weź dwie deski takie na 20x10 cm, ustaw je względe siebie tal /\ łącząc u góry jakims wkretem np. , dół deski oprzyj o kamyczek o/\o i teraz naciśnij dłonią kalenicę a zobaczysz czy nie rozpycha....

K74
30-10-2006, 10:27
A ja mam konkretne pytanie o mechanikę budowli

Kto ma ścianki kolankowe z silikatów 18cm? A jakie macie rozpiętości dachów, ich konstukcje i kąty nachylenia?

Bo ja mam problem z konstruktorem ;-( twierdzi że przy takiej ścianie
mimo słupków i wieńca będzie za mała wytrzymałość na rozepchanie.
Dom mam mieć długi, ponad 15 metrów, ściana kolankowa ok 120cm
no i tu taki klops ;-(. Chce mi wszystkie ściany nośne zmienić na 24cm;-)
Mam kolankowe z 18-tki. Więźba początkowo miała być wsparta częściowo na stropie za pośrednictwem HEB-ów (stalowa rama). Konstruktor zamienił mam więźbę na całkowicie drewnianą i to tak zaprojektowaną, że na poddaszu nie ma ani jednego słupa (dowolność aranżacji wnętrza). Ścianę kolankową wzmocnił słupkami żelbetowymi (co 1,5m) i kazał wzmocnić wieniec dachowy. Dom ma ok. 14x14m. Dach zaczynamy robić na początku listopada. Wkleję zdjęcia, jeżeli nie zapomnę.

prosciu
30-10-2006, 13:17
pytanie do tych co juz wybudowali
czy zabezpiecliście jakoś ściany na zimę
stan surowy otwarty bez wykonanego ocieplenia
niech si ektoś wypowie kto nie zabezpieczał ścian
jak bloczki przezyły zimę czy nie za bardzo namokły itd....

K74
30-10-2006, 13:22
U anpiego silikaty stały całą zimę (nawet bez dachu) i wszystko w porządku. My też zostawimy na zimę, ale o wrażeniach opowiem wiosną 2007.

Geno
30-10-2006, 13:22
pytanie do tych co juz wybudowali
czy zabezpiecliście jakoś ściany na zimę
stan surowy otwarty bez wykonanego ocieplenia
niech si ektoś wypowie kto nie zabezpieczał ścian
jak bloczki przezyły zimę czy nie za bardzo namokły itd....

Mam na swoim osiedlu dom z silikatów, stoi be tynków 3 rok, jedyne efekty to w niektórych miejscach żółte zacieki. Inny przykład - stare przemysłowe budynki, cegła silikatowa bez tynku i po ponad 40 latach jedynie brud ....

mirmil
30-10-2006, 17:17
to widze, ze nasi kierownicy by se mogli podac rece ;)

ja sie na tym nie znam - nie moj fach
ale nie sadze, zeby te scianki kolankowe rzeczywiscie pracowaly najakies rozpychanie...

Weź dwie deski takie na 20x10 cm, ustaw je względe siebie tal /\ łącząc u góry jakims wkretem np. , dół deski oprzyj o kamyczek o/\o i teraz naciśnij dłonią kalenicę a zobaczysz czy nie rozpycha....


to juz lepiej powiedz cos konkretnego na temat tych 18 cm

widze ze na cwiczenia praktyczne ci sie zabralo
to ja tez ci zadam
wez te deski polacz jetkami i ustaw na wrotkach
pozniej mozesz nawet sobie obciazyc
jak na moj gust to nie powinny sie rozjechac ;)

mirmil
02-11-2006, 19:41
oj widze geno, ze cs nie kwapisz sie wacpan z odpowiedzia na to pytanko.... ;)

Geno
02-11-2006, 20:01
oj widze geno, ze cs nie kwapisz sie wacpan z odpowiedzia na to pytanko.... ;)
Jętka niby ma być tym antidotum :D Zrób sobie ten model z patyczkami jednak.

marcinpszczyna
02-11-2006, 21:27
prosciu u mnie był stan surowy otwarty w zimie 2004 roku. Bloczki nieocieplone jakoś przetrzymały zimę a później lato. Dopiero w październiku 2005 roku było robione ocieplenie. Nie widziałym aby któryś z bloczków uległ uszkodzeniu.

mirmil
02-11-2006, 21:34
oj widze geno, ze cs nie kwapisz sie wacpan z odpowiedzia na to pytanko.... ;)
Jętka niby ma być tym antidotum :D Zrób sobie ten model z patyczkami jednak.

to ty jestes niby konstruktorem to powiedz ty mi czy jetki daja tu jakies gwarancje,czy raczej nalezy brac pod uwage tarcie krokwii o murlate
i lamanie scianki kolankowej

masz jakas wize w tym temacie ?czy po prostu klasycznie macisz wode?

pytam z czystej bezinteresownej ciekawosci ;)

Duży Boban
03-11-2006, 08:52
to juz lepiej powiedz cos konkretnego na temat tych 18 cm

widze ze na cwiczenia praktyczne ci sie zabralo
to ja tez ci zadam
wez te deski polacz jetkami i ustaw na wrotkach
pozniej mozesz nawet sobie obciazyc
jak na moj gust to nie powinny sie rozjechac ;)

To ćwiczenie jest bez sensu. Jętki pracują (powinny!!!) na ściskanie a w twoim modelu na rozciąganie.

Geno
03-11-2006, 09:01
oj widze geno, ze cs nie kwapisz sie wacpan z odpowiedzia na to pytanko.... ;)
Jętka niby ma być tym antidotum :D Zrób sobie ten model z patyczkami jednak.

to ty jestes niby konstruktorem to powiedz ty mi czy jetki daja tu jakies gwarancje,czy raczej nalezy brac pod uwage tarcie krokwii o murlate
i lamanie scianki kolankowej

masz jakas wize w tym temacie ?czy po prostu klasycznie macisz wode?

pytam z czystej bezinteresownej ciekawosci ;)

Jętka przejmie tylko część sił ze względu chociazby na to,że jest m.in. w około 1/3 rozpiętości krokwi licząc od kalenicy, rozpór dolnej częsci może przejąć np. ściąg stalowy, czasami stosowany np. w łukach czy ramach. Jętka zmniejsza tez długość krokwi w obliczaniach co ma wpływ na przekrój.

Ścianka kolankowa 18 z trzpieniami żelbetowymi nie powinna stanowić problemu dla adaptującego. Gdyby siły były naprawdę spore (tutajk nie sądzę) to projektuje się ściankę kolakową jako żelbetową jak chociażby jest chyba pokazane w zeszytach YTONGa i rozwiązaniu systemowym.


BTW. Nie zajmuje się konstrukcjami drewnianymi :wink:

ZakWr
03-11-2006, 09:15
rozpór dolnej częsci może przejąć np. ściąg stalowy, czasami stosowany

Geno, wybawco - możesz napisac coś więcej o tym ścięgu?


Ścianka kolankowa 18 z trzpieniami żelbetowymi nie powinna stanowić problemu dla adaptującego. Gdyby siły były naprawdę spore (tutajk nie sądzę) to projektuje się ściankę kolakową jako żelbetową jak chociażby jest chyba pokazane w zeszytach YTONGa i rozwiązaniu systemowym.


A można to gdzies ściągnąć? bo ja nie mam argumentów do rozmów z konstruktorem. Ostatnio wymyślił żeby te słupki dobrze zamocować we wieńcu stropowym to wieniec ma mieć 30 cm grubości w poziomie a w pionie 24 plus coś - zastanawiam się już co ja stawiam bo wydawało mi się że dach dwuspadowy o długosci krokwi 7,3 metra, rozpiętości podpór 9.8 tyle że długi na 15.5m to nie jest jakieś niespotykane monstrum ;-(

Acha - na razie wyglada na to że ścianka kolankowa bedzie miała nie 18 a 24cm grubości - to tez mi się średnio podoba, szersza kolankowa niż nosna pod nią????

Geno
03-11-2006, 09:33
rozpór dolnej częsci może przejąć np. ściąg stalowy, czasami stosowany

Geno, wybawco - możesz napisac coś więcej o tym ścięgu?


Ścianka kolankowa 18 z trzpieniami żelbetowymi nie powinna stanowić problemu dla adaptującego. Gdyby siły były naprawdę spore (tutajk nie sądzę) to projektuje się ściankę kolakową jako żelbetową jak chociażby jest chyba pokazane w zeszytach YTONGa i rozwiązaniu systemowym.


A można to gdzies ściągnąć? bo ja nie mam argumentów do rozmów z konstruktorem. Ostatnio wymyślił żeby te słupki dobrze zamocować we wieńcu stropowym to wieniec ma mieć 30 cm grubości w poziomie a w pionie 24 plus coś - zastanawiam się już co ja stawiam bo wydawało mi się że dach dwuspadowy o długosci krokwi 7,3 metra, rozpiętości podpór 9.8 tyle że długi na 15.5m to nie jest jakieś niespotykane monstrum ;-(

Acha - na razie wyglada na to że ścianka kolankowa bedzie miała nie 18 a 24cm grubości - to tez mi się średnio podoba, szersza kolankowa niż nosna pod nią????
Ściąg to po prostu w zalezności od wymaganego przekroju jakiś profil stalowy , poczawszy od prętów ,poprzez rury okrągłe czy kwadratowe do innych większych profili C,L,czy dwuteowniki i inne. Sciągi raczej stosuje się np. przy budowaniu na szkodach górniczych, generalnie to taka cięciwa w łuku.

Co do Twoich ścian to dziwne jakieś założenia ma projektant - co prawda ja się nie zajmuje tego typu sprawami ale ścianę zostawiłbym 18 a resztę załatwił tzrpieniami żelbetowymi czyli słupkami i w zależności od sił zastosował z wieńcem lub bez na ściance kolankowej - inne współczynniki (długości wyboczeniowe) przy liczeniu trzpienia. Ostatecznie to żelbetowa ścianka kolankowa ale nie sądzę aby była taka potrzeba.

mirmil
03-11-2006, 16:58
SZKODA; ZE NIE MAMY TU NA FORUM TAKIEGO kierownika budowy z prawdziwego zdarzenia co by sie na wszystkim znal
i mial czas aby nam poodpowiadac na nasze pytania ;)

geno jest spoko
ale niestety wszystkiego nie wie
a czasu tez pewnie ma niewiele
(i tak sie dziwie ze az tyle )

brachol
03-11-2006, 20:21
SZKODA; ZE NIE MAMY TU NA FORUM TAKIEGO kierownika budowy z prawdziwego zdarzenia co by sie na wszystkim znal
i mial czas aby nam poodpowiadac na nasze pytania ;)


a to sa tacy kierownicy co to znaja sie na wszystkim poczawszy od projektowania w rozmaitych materialach a skonczywszy na wykonawstwie?

RobSto
03-11-2006, 21:50
Ela i Maciek,
mam pytanko czy już dowieźli wam Silkę, a jak tak to w jakim stanie?

Ela_i_Maciek
03-11-2006, 22:07
RobSto,

przywieźli dzisiaj. Ja ich nie widziałem, bo nie byłem jeszcze na budowie. Była za to Ela, ale stwierdziła, że nic nie widać, "bo ciemno" (była po południu).

W każdym razie jest kilka palet. Będziemy jutro na działce. Popatrzę sobie na bloczki i dopiszę, co przyjechało.

Pozdr.
M

anpi
03-11-2006, 22:11
a ja powiem tak nigdy w zyciu wiecej silki 18 cm
wlasnie wybudowalem z tego materialu parter
kierownik budowy przy kazdej wizycie strasznie marudzi, ze boi sie ze sciany sie nie nadaja
rzeczywiscie sa bardzo wiotkie i po prostu strach je ruszac
jedna scianka miedzy oknami mi sie oderwala po lekkim puknieciu
teraz nadal stoi ale juz sie chwieje
w ogole kuc teraz praktycznie nie moge, bo juz i tak jest chude

To wina wykonawcy a nie materiału. Ja tez mam dom z silki 18 cm. Instalatorzy nie oszczędzali młotów udarowych (grzejniki mam zasilanie od dołu "ze ściany"). Żadna ściana nie jest wiotka, żaden bloczek nie wypadł, nic się nie oderwało. Generalnie - jest OK.

anpi
03-11-2006, 22:19
U anpiego silikaty stały całą zimę (nawet bez dachu) i wszystko w porządku. My też zostawimy na zimę, ale o wrażeniach opowiem wiosną 2007.

Potwierdzam, przez całą ostatnią zimę stulecia :o stały ściany mojego domu przykryte tylko stropem (a na nim folia). Po zimie nie było żadnych niepokojących śladów. Dom stoi i ma się dobrze. Za 2 miesiące przeprowadzka :D 8)

Renatka&Petronek
03-11-2006, 22:55
a ja powiem tak nigdy w zyciu wiecej silki 18 cm
wlasnie wybudowalem z tego materialu parter
kierownik budowy przy kazdej wizycie strasznie marudzi, ze boi sie ze sciany sie nie nadaja
rzeczywiscie sa bardzo wiotkie i po prostu strach je ruszac
jedna scianka miedzy oknami mi sie oderwala po lekkim puknieciu
teraz nadal stoi ale juz sie chwieje
w ogole kuc teraz praktycznie nie moge, bo juz i tak jest chude

To wina wykonawcy a nie materiału. Ja tez mam dom z silki 18 cm. Instalatorzy nie oszczędzali młotów udarowych (grzejniki mam zasilanie od dołu "ze ściany"). Żadna ściana nie jest wiotka, żaden bloczek nie wypadł, nic się nie oderwało. Generalnie - jest OK.

Potwierdzam słowa anpi. My jesteśmy na etapie szalowania stropu. Ściany silka e18. Panowie napier.....ją udarami dziury w ścianach postawionych dwa dni wcześniej i nic się nie naruszyło. Silka na kleju jest naprawdę bardzo mocna. To jest na pewno kwestia wykonania.

mariuszdro
04-11-2006, 13:24
Pozdrawiam wszystkich silikatowców!
W miesiąc przeczytałem wszystkie posty :wink:
Teraz już będę na bieżąco,
ruszam z kopyta na wiosnę, mam taką nadzieję :D

bendzamin
05-11-2006, 16:07
na którym bloczku silikatowym nalezy umieszczać okno chodzi mi dokładnie okno o wym 150x150 i one bedzie w kuchni, sa jakies normy odnosnie okien w kuchni?

Ela_i_Maciek
05-11-2006, 20:12
Witam,

wróciłem z Białegostoku.... LUUUUUUUDZIE toż to istny biegun polarny. U nas w Warszawie to cywilizacja i w ogóle, a tam...???!! Ło bosh.... Śnieg po kolana, mróz, inny świat normalnie. Na przejechanie trasy, którą zwykle pokonujemy w 2,5 godziny, musieliśmy dzisiaj poświęcić prawie PIĘĆ godzin... koszmar (zapraszam do naszego dziennika, gdzie umieściłem kilka zdjęć Białegostoku z dzisiejszego poranka).

No, ale do rzeczy. Bloczki przyjechały. Model 24 cm. Drążone. Wyglądają bardzo dobrze. Nie są pokruszone, popękane, zasadniczo nic im nie dolega. Dla zainteresowanych: zdjęcia w naszym dzienniku budowy (link w podpisie).

Pozdr.
M

RobSto
05-11-2006, 20:48
Hej

Ela_i_Maciek
Zdjęcia oglądałem, ładne bloczki, będziecie używać kleju czy zaprawy?

Na marginesie tylko nie biegun - (biegun to Suwałki :D -tam jest zawsze jeszcze zimniej), poza tym już odśnieżyli - wiecie drogowców znów zaskoczyła zima :D

Pozdrawiam Ciepło

mariuszdro
06-11-2006, 12:33
Witajcie Ela_i_Maciek
też oglądałem zdjęcia bloczków (i zima piękna, ale na nartach :D )
my może wiosną będziemy mieli podobne :wink:

bendzamin
06-11-2006, 13:57
Witajcie fotki ładne ogladalismy zasyapało ładnie. A tak na marginesie to czy jest jakas róznica miedzy silikatami? pare firm je produkuje, zastanawiam sie nad xella ale widze ze wiekszosc wybiera inne firmy??

mariuszdro
06-11-2006, 14:04
Witajcie fotki ładne ogladalismy zasyapało ładnie. A tak na marginesie to czy jest jakas róznica miedzy silikatami? pare firm je produkuje, zastanawiam sie nad xella ale widze ze wiekszosc wybiera inne firmy??
Witaj
z tego co wyczytałem z postów to orginalna jest droższa (xella)
mam prośbę podajcie cene jak już coś wybierzecie.
dzięki

mariuszdro
06-11-2006, 14:07
i jeszcze
orginalna nie zawsze lepsza.

demex
06-11-2006, 14:18
Witajcie fotki ładne ogladalismy zasyapało ładnie. A tak na marginesie to czy jest jakas róznica miedzy silikatami? pare firm je produkuje, zastanawiam sie nad xella ale widze ze wiekszosc wybiera inne firmy??
Witaj
z tego co wyczytałem z postów to orginalna jest droższa (xella)
mam prośbę podajcie cene jak już coś wybierzecie.
dzięki
Jak kupiłem z fabryki należącej do Grupy Silikaty. Bo blisko i transport w cenie, a z Xell'i transport by kosztował dużo więcej.

Bloczki 25x25x22 drążone na pióro-wpust kosztowały mnie 2.79 za sztukę z transportem i rozładunkiem. Fabryka jest 25 km od budowy, a hurtownia, w której zamawiałem w połowie drogi pomiędzy budową a fabryką. Zamówiłem całość zapotrzebowania na budowę i czeka to sobie spokojnie na mnie u nich na składzie. Przywożą na telefon, na konkretną godzinę.

31 października przywieźli mi pierwszą partię (16 palet 25x25x22). Ładnie zafoliowane (dużo ładniej to wyglądało niż na fotkach Eli_i_Maćka). Tylko jedno mnie zirytowało. Prawie każdy ma ułamany któryś z narożników. Czy Wy też mieliście takie coś ? Niby będą murować na zaprawie więc to nie przeszkadza, ale jakoś tak mnie to dręczy.

PS. Dlaczego oryginalna to pochodząca z Xell’i. Mają jakiś patent czy coś?

mariuszdro
06-11-2006, 16:27
demex
kiedy kupiłeś po takiej cenie?
szkoda że tak daleko mieszkasz :(

demex
06-11-2006, 16:43
Jestem z Łańcuta (20 km od Rzeszowa w kierunku Ukrainy). Silka pochodzi z fabryki w Leżajsku - 25 km od Łańcuta na północ.

Kiedy kupowałem jest parę postów powyżej:


Ceny Silikatów z Leżajska (grupa Silikaty) w najtańszej hurtowni w okolicy (Dom-Bud Żołynia) - konkretnie pustak 25x25x22 (na piór-wpust):

- 05 października - jak byłem tam pierwszy raz, to 2.60 brutto z transportem (ok. 20 km) i rozładunkiem,
- 23 października - zamówiłem 36 palet po 2.80 za sztukę
- po 1 Listopada Gościu mi powiedział, że będą po ok 3.00zł.
Aż nie chce mi się myśleć co będzie w grudniu !?

Maggie
06-11-2006, 17:18
Miałam budować z bloczków silikatowych 18cm z Przysieczyna (Grupa Silikaty), bo jeszcze we wrześniu-październiku cena była atrakcyjniejsza, niż xelli, a jakość porównywalna.
Niestety przy składaniu zamówienia okazało się, że w Przysieczynie nie produkują obecnie 18 i ściągnięto mi transport z zakładu w Ostrołęce (2,45zł netto za bloczek).

Po listopadowej podwyżce koszt m2 silikatów z Ostrołęki lub Piszu doliczając transport jest wyższy (59,04zł) niż silki z Xelli (58,50zł), a i dostępność silki w Szczecinie jest lepsza.

Czy można w jednym budynku łączyć dwa rodzaje silikatów o tej samej grubości, ale innej wysokości i szerokości? Czy różnica wymiarów nie spowoduje trudności w murowaniu ścian działowych?

brachol
06-11-2006, 20:07
Po listopadowej podwyżce koszt m2 silikatów z Ostrołęki lub Piszu doliczając transport jest wyższy (59,04zł) niż silki z Xelli (58,50zł), a i dostępność silki w Szczecinie jest lepsza.


gdzie te czasy kiedy m2 materialu na sciany kosztowal 38 zl

Ela_i_Maciek
06-11-2006, 22:24
RobSto,

ekipa będzie używała zaprawy klejowej zamiast tradycyjnej cementowej.

bendzamin,

my wybraliśmy bloczki produkcji zakładów w Białymstoku z dwóch powodów. Po pierwsze nasz wykonawca miał tam duży rabat, co przełożyło się na nasz kosztorys ;). Po drugie wykonawca otrzymał tam zapewnienie, że wymagana ilość będzie dla niego dostępna w każdym momencie razem z transportem do Warszawy. Nie było co się zastanawiać nad wyborem innego producenta.

Demex,

nasze bloczki też były ofoliowane (jakieś marne resztki widać na jednej palecie), tylko sąsiad pozabierał tę folię i zrobił sobie kotarę na otwór drzwi wejściowych (jeszcze nie zamontowali, a w jego domu nocuje ekipa od wykończeń). Masz w każdym razie rację, że Xella opakowuje swoje bloczki dużo ładniej.

Wszystkim dziękujemy za komentarze odnośnie zdjęć.

Pozdrawiam,
M

filipek
07-11-2006, 10:15
Czy można w jednym budynku łšczyć dwa rodzaje silikatów o tej samej gruboœci, ale innej wysokoœci i szerokoœci? Czy różnica wymiarów nie spowoduje trudnoœci w murowaniu œcian działowych?

Można łšczyć. Jest to trochę upierdliwe przez róznš wysokoœć. Ale jeœli bedzie to cała œcianka, nowa warstwa scian szczytowych to nie ma problemu. Nie wiem czy bloczki z Grupy silikaty sš P+W. Ja "łšczyłem
Jedlankę z Xellš" i tam bloczki od 12 w dól nie miały pióra-wpust.
U mnie murowali na zaprawę to mniejszy kłopot.

Pozdr
filipek

Renatka&Petronek
07-11-2006, 16:06
Może już było, ale nie mam czasu czytać. Jak w silce e18 zabezpieczyć kanały elektryczne przed zalaniem stropu? Czy są jakieś zatyczki do tych otworów? Majster mówi, żeby zatkać to kawałkami zwiniętej papy. Czy to wystarczy? A może zapianować?

pedzelito
07-11-2006, 19:23
Witam wszystkich SILIKATowców!
Jakoś nie zwracałem uwagi na silikaty bo "tradycja nakazywała MAX'a" ;) i doszło do tego że po objaśnieniu tematu przez kumpla też wybuduję dom z silikatów. :) Fajnie że jest ten temat na forum - czytania na miesiąc. :)
Śladem demex'a pewnie też kupię bloczki w Leżajsku tylko do Rzeszowa mam troszkę dalej to i transport pewnie będzie mnie "ileś tam" kosztował.
Pozdrawiam!

mariuszdro
07-11-2006, 19:49
Witaj pedzelito
też ruszasz na wiosnę?

pedzelito
07-11-2006, 20:22
Witaj pedzelito
też ruszasz na wiosnę?

Tak, ruszam na wiosnę i co najśmieśniejsze czytając Twoje perypetie z kierbudem to tak jakby ktoś opisał moje z tym że nie śpieszy mi się (nie planowałem budowy na jesień) i nie spisałem umowy z kierbudem. Myślę że w ciągu trzech miesięcy "da radę". Ale podobnie jak Ciebie doprowadza mnie do szału!!! :evil:
Cudem kolega doradził mi silikaty i na tym pozostanę bo kierbud to mam wrażenie o mojej budowie to nawet nie myśli. :evil:

mariuszdro
07-11-2006, 21:41
Witaj pedzelito
też ruszasz na wiosnę?

Tak, ruszam na wiosnę i co najśmieśniejsze czytając Twoje perypetie z kierbudem to tak jakby ktoś opisał moje z tym że nie śpieszy mi się (nie planowałem budowy na jesień) i nie spisałem umowy z kierbudem. Myślę że w ciągu trzech miesięcy "da radę". Ale podobnie jak Ciebie doprowadza mnie do szału!!! :evil:
Cudem kolega doradził mi silikaty i na tym pozostanę bo kierbud to mam wrażenie o mojej budowie to nawet nie myśli. :evil:
Moja rada: spotkaj się z nim jak najprędzej.
nagraj rozmoę, lub spisz umowę jak się uda z konkretną datą kńcową z pozwoleniem karą za zwłokę (dolegliwą dla niego)!!!!!!!!!!
mi też się nie śpieszyło w czerwcu, jak mi powiedział że zrobi to w miesiąc!
sprawiał wrażenie bardzo konkretnego i znającego się na rzeczy!
polecił mi kolega z pracy który kończy się budować
teraz dopiero wspomina że też jakoś go nie było bo wyjazd do niemiec itp
NIE CZEKAJ DZIAłAJ JUż DZIś!!!!!!!!!
obym się mylił!
powodzenia, daj znać co u Ciebie.[/b]

demex
08-11-2006, 11:50
Witam ponownie. Dorwałem dziś rano aparat fot. Zrobiłem parę fotek.

http://www.prz.edu.pl/~ldebski/foty/01.jpg

Pytanie: O co chodzi - "TRWAŁOŚĆ: 50 cykli zamrażania-odmrażania"? to po 25 latach do wyburzenia?
Jeszcze jedno pytanie do zdjęcia poniżej: Czy u was bloczki też są tak poułamywane? Ułamania w bloczkach są już na paletach. 70% bloczków na conajmniej jeden róg ułamany.

http://www.prz.edu.pl/~ldebski/foty/2.jpg

Jakby ktoś miał ochotę to więcej fotek jest pod adresem (bloczki na paletach oraz fragmenty ścian):
http://www.prz.edu.pl/~ldebski/foty/
Zdjęcia robiłem dziś rano ok. 6.30 (przed wschodem słońca, było dość ciemno) i sa trochę ciemne.
Kurcze właśnie do mnie majster dzwoni, że zaczynają szalować stropy. Super ekipa mi się trafiła.

Maggie
08-11-2006, 12:18
demex, przecież jak dom będzie zamieszkany, zaizolowany i będziesz w nim grzał, to nie będą Ci ściany zamarzać :roll: .

U mnie nadłamanych jest ok. 20% bloczków

ksieciu
08-11-2006, 12:21
My zamawialiśmy w Niemcach, na cale 4 transporty moze z 50 szt bylo gdzies ukruszonych. Poza tym bloczki rowniutkie, ladnie sie murowało na klej. Wykonawcy nie narzekali :wink:

ZaKontyK
08-11-2006, 13:37
[quote="ksieciu"]My zamawialiśmy w Niemcachquote]

Księciu,
powiedz coś więcej o tej transakcji
gdzie, cena cegły, transportu, co mogą dostawcy jeszcze,
czy cegła wędrowała dokładnie zza rzeczki czy była już tutaj

Dziękuję
Pozdrawiam

demex
08-11-2006, 13:38
demex, przecież jak dom będzie zamieszkany, zaizolowany i będziesz w nim grzał, to nie będą Ci ściany zamarzać :roll: .

U mnie nadłamanych jest ok. 20% bloczków

A no faktycznie. O tym nie pomyślałem. :)

Ela_i_Maciek
08-11-2006, 21:34
U nas nie ma pokruszonych bloczków...

ksieciu
08-11-2006, 21:58
Księciu,
powiedz coś więcej o tej transakcji
gdzie, cena cegły, transportu, co mogą dostawcy jeszcze,
czy cegła wędrowała dokładnie zza rzeczki czy była już tutaj

Dziękuję
Pozdrawiam

Kolega nie odrobil pracy domowej i nie przeczytal calego watku :lol:
miejscowosc Niemce k/Lublina Poland, cena bloczkow kilka stron wczesniej, transport spedycja zalezy od odleglosci od fabryki i czy akurat spedytor po cos wybiera sie w Twoje okolice ect.....
Pozdrawiam :)

Maggie
08-11-2006, 22:04
Ekipa i kierownik budowy twierdzą zgodnie, że bloczki xelli są lepszej jakości niż te z Ostrołęki, które mam na budowie :( . Moje gorzej trzymają wymiary, są też bardziej miękkie i kruche - łatwiejsze co prawda do docinania i przeszlifowania, ale podatne na ułamanie.

Pewnie są bardzo świeże, nie sezonowane. Pocieszam się, że to tylko ściana, a ocieplenie i tynk ukryje drobne niedoskonałości, ale pewnie drugi raz wybrałabym silkę :-?

dominikams
08-11-2006, 22:14
Moje też były świeże, a twarde jak cholera. Cięcie nie było łatwe. Może masz niższą klasę tych bloczków?

dragon2006
10-11-2006, 03:13
Witam
Pytanie czy ktoś murował z silki z zakładu wapienno piaskowego
z Kluczy w małopolsce, jeśli tak to może podzieli się
swojmi opiniami na temat jakości bloczków i możliwościach
uzyskania korzystnych rabatów z tego właśnie zakładu.
Pozdr.

mirmil
10-11-2006, 06:42
ciekawy jest ten zapis w spezyfikacji dotyczacy wyttrzymalosci zaprawy
czyli te 0,15 MPa
co daje 15 ton nacisku na m2
a wiec 3 tony nacisku mneij wiecej na 1 mb scianki silka 18

wie ktos dlaczego oni tam podaja taka slaba zaprawe?
moze to chodzi o to ze ten klej jest taki kiepski?
wczesniej wychodzilem z zalozenia ze zaprawa to ma jakies 2 MPa czyli odpowiednio 200 ton na m2 albo 40 ton na mb sciany 18cm

juz nie wspominam o wytrzymalosci samej silki ktora ma podobno 15 MPa czyli wytrzymuje 150 ton nacisku na 1 mb sciany

wnioslby tu ktos troche swiatla z czym "jesc" te wytrzymalosci , co uwzglednic itd aby otrzymac jakis realny obraz?

mirmil
10-11-2006, 06:51
demex cos dziwny uklad scian masz....
bedziesz mial fundament nieocieplony?
czy jak mam to rozumiec?
bo na zdjeciu wyglada to tak, jakby scianka silki stala na o wiele grubszym funamencie
rozumiemm ze roznice wyrowna styropian ale co z fundamentem?
????

dragon2006
10-11-2006, 14:33
Podciągam nikt nie budował silką z kluczy???

ZakWr
10-11-2006, 14:45
Podciągam nikt nie budował silką z kluczy???

Budować nie budowałem ale próbowałem kupić. Przy zamówieniu na ok 14 tyś netto dali rabat 8%, jak chcesz więcej to musisz przekroczyć próg 30tyś, dlatego rozmawiam z hurtowniami. Do tego maja drogi transport - za jeden zestaw, chyba 12 palet chcieli do Wrocławia 780plz netto

Gonga
10-11-2006, 15:36
Ja chciałam budować z Kluczy, bo najbliżej do Krakowa, ale niestety okazało się, że oni nie produkują 18 pełnej, tylko drążoną, a my z mężem uparliśmy się na pustak pełny. Poza tym faktycznie ciężko się z nimi negocjuje, na dziś dzień w ogóle nie chcieli mi dać rabatu, a jeszcze postraszyli, że będą podnosić cenę. Chyba lepiej przez hurtownię, niż producenta.

Aha, dzwoniłam też do Ludyni, uprzejma pani z działu sprzedaży zapytała z jakiej firmy jestem, ja że prywatnie, a ona na to: to nie mamy o czym w tym roku rozmawiać... :evil:

Agduś
10-11-2006, 21:56
Budowaliśmy i wybudowaliśmy z silikatów z Kluczy. A bo co?

dragon2006
11-11-2006, 02:15
Budowaliśmy i wybudowaliśmy z silikatów z Kluczy. A bo co?
Poprostu jestem ciekawy jaka jest jakość tamtejszych silikatów

Ela_i_Maciek
11-11-2006, 13:52
Witam,

dzisiaj widzieliśmy, jak powstają ściany naszego domku. Nareszcie "wyszliśmy z ziemi" i rośnie nam już parter. Bloczki (Białystok; 24 cm) są równe i bardzo niewiele ma pokruszone rogi (zdaniem majstra średnio kilka sztuk na paletę).

W trakcie budowania zmieniliśmy klej cienkospoinowy (Alpol 110) na zaprawę cementowo-wapienną (Alpol 101). Tak zarekomendował inspektor nadzoru... ja się nie kłócę.

Przy okazji wizyty zauważyliśmy, że niektóre bloczki są wyraźnie ciemniejsze od pozostałych. Większość jest białawo-szarawa, ale pojedyncze sztuki są wręcz ciemnoszare. Co, waszym zdaniem, może być przyczyną takiego przebarwienia? Czy należy się tym przejmować, czy można spokojnie przejść nad tym do porządku dziennego? (zdjęcia z budowy w naszym dzienniku - wyraźnie widać na nich odbarwienia, o których wspomniałem)

Będziemy bardzo wdzięczni za rozwianie naszych rozterek!

Pozdr.
M

Pietrov
11-11-2006, 14:56
Wilgoć. Przy zalewaniu np. stropu, tam gdzie będzie ściekać woda, tam bloczki Silki będą ciemniejsze. Tak samo przy tynkowaniu czy innych robotach, związanych z dużą ilością wody. Silka jest nasiąkliwa, ale z czasem, podczas przesychania budynku, oddaje wode. Czasem bloczek stoi w brudnej wodzie, czy na błocie wtedy nawet po przeschenięciu będzie ciemniejszy, ale po otynkowaniu jest to już bez znaczenia.

Ela_i_Maciek
11-11-2006, 15:21
OK, ale czy w wyniku zawilgocenia, o którym wspomniałeś, bloczki zmieniłyby wybarwienie aż tak równomiernie, jak to widać na naszych zdjęciach...?

Zastanawiamy się, czy właściwości (wytrzymałość, skład chem.) tych ciemniejszych bloczków są takie same, jak tych jasnych ("normalnych")...

Pozdr.
M

Agduś
11-11-2006, 15:34
Budowaliśmy i wybudowaliśmy z silikatów z Kluczy. A bo co?
Poprostu jestem ciekawy jaka jest jakość tamtejszych silikatów
Nie narzekamy. Murarze nie mieli zastrzeżeń, ściany są równe, nie widać wyszczerbień ani ubitych rogów, żadnych patyków, czy innych niespodzianek.

Pietrov
11-11-2006, 17:37
Ela_i_Maciek:
Zaraz po zawilgoceniu/zalaniu plamy będą nierówomierne
http://www.jqs.republika.pl/mokrasilka.jpg
ale po pewnym czasie jak wilgoć się rozsączy po całym bloczku, to ściemnieje równomiernie (widać "schodkowanie" mokrych/suchych bloczków)
http://www.jqs.republika.pl/mokrasilka4.jpg
trwałe przebarwienia mogą zostać jeśli Silka stała w błocie, bo wraz z wodą, w bloczek podciągany kapilarnie jest osad z ziemi, gliny itp.
http://www.jqs.republika.pl/mokrasilka3.jpg
Po dużych opadach deszczowych też nam Silka ściemnieje. Ale generalnie nie stanowi to problemu, jeśli budynek ma czas "przeschnąć". Wytrzymałość bloczków napewno jest ta sama, są może "kapke" :) cięższe.

Ela_i_Maciek
11-11-2006, 18:30
Dzięki.

Dzięki twoim obrazkom, które bardzo ładnie pokazują przebarwienia wynikłe z zawilgocena, będę się upierał, że chyba nie o wilgoć tu chodzi.

Otóż bloczki o różnym zabarwieniu przyjechały już na paletach od producenta. W tej samej paczce widać i jasne i ciemne pustaki... (no chyba, że zamokły na placu producenta / hurtownika przed zapakowaniem na palety i nie zdążyły jeszcze wyschnąć ... ale żeby przez 10 dni?? :o )

Drążę dalej...

Pozdrawiam i dziękuję!
M

demex
11-11-2006, 23:30
demex cos dziwny uklad scian masz....
bedziesz mial fundament nieocieplony?
czy jak mam to rozumiec?
bo na zdjeciu wyglada to tak, jakby scianka silki stala na o wiele grubszym funamencie
rozumiemm ze roznice wyrowna styropian ale co z fundamentem?
????

Hmmm... ściany piwnic były murowane z bloczków betonowych 25 cm szerokich. Styropian, którym był ocieplony, wypuścili tak ok 25cm powyżej ostatniej warstwy bloczków i stanowił od razy szalunek do stropu (mam żelbetowy monolityczny 12 cm gruby). Zatem wystawał tak do ~ połowy pierwszej warstwy bloczków silikatowych. Dodatkowo może trochu mylić bo Żonka moja umyśliła sobie że chce mieć super salon na 3 metry wysoki i stop na uskok 50 cm.

RobSto
13-11-2006, 18:31
Do
Ela_i_Maciek

ciekawy jestem czy wiecie już o do biega z tymi ciemnymi bloczkami. Ja też chcę kupić silikaty z Białego, więc Wasze problemy mnie również niepokoją.


Pozdrowionka

Rob

Ela_i_Maciek
13-11-2006, 22:06
nihil novi...

e.kala
13-11-2006, 22:56
Witam silikatowców. Ja już zakończyłam kupowanie silki z Xelli. Bloczki ładne, zdażały sie popękane, ale to raczej wina transportu. Ktoś pisał, że 12 miała inny wymiar niż 24, ja tego nie stwierdziłam :wink: .
Używaliśmy silki 12, 24 i kanały wentylacyjne. Z innych silikatów mielismy cegłę i 8. O cegle pisałam, że była zielona (ale to też wina przechowywania), 8 z silikatów Szlachta (informacja dla ludzi z pomorskiego, że są takie silikaty produkowane w naszym województwie), tu bez zastrzeżeń.
W internecie znalazłam ogłoszenie, że ktoś zakupił dużo silki i chciał budować halę. Coś mu tam nie wyszło i chce ja sprzedać za rozsądne pieniądze. Wysłałam do niego e-maila i twierdził, że ma ją nadal, tylko w Wielkopolsce. Dla mnie to za daleko ale może ktoś chce na niego namiary. Oczywiście nie widziałam tego materiału i nic więcej na ten temat nie wiem.
Jak u nas budujemy na zaprawę z silki mozna obejrzeć( link na dole).

Ela_i_Maciek
14-11-2006, 22:13
Zadałem dzisiaj pytania o te przebarwienia "naszemu" wykonawcy. Twierdzi, że to musi być w wyniku zawilgocenia... cóż, może tak jest. Poczekam do maja i zobaczę, czy po wyschnięciu ścian nie będzie różnicy w kolorze.

Spytałem też wykonawcę, czy nie wie dlaczego bloczki z Silikatów Białystok nie są takie bielutkie, jak te produkowane przez Xellę. Nie wiedział, ale obiecał sprawdzić. Czy może ktoś z was umiałby to wyjaśnić?

Pozdr.
M

e.kala
14-11-2006, 22:23
Jak przywiexli nam zielona cegłę z silikatów (nie wiem jakich) to najpierw sie wkurzałam, pisałam tu na forum, kazałam wymieniać. W końcu polałam zielone cegły Ace, zrobiły sie białe :D
Silka jest bielsza i taka równiutka, biel pewnie wynika z jakis dodatków. Jednak tym to nie powinieneś się martwić. :wink:

Ela_i_Maciek
14-11-2006, 22:30
Dzięki! Moje pytanie wynika bardziej z ciekawości, niż ze zmartwienia. Bloczki u nas na budowie są bardzo równe i mocne. Nie ma popękanych. Pokruszonych (na rogach) bardzo niewiele.

Zastanawiałem się poprostu, czy Xella "maluje" swoje cegiełki na biało, czy jest po prostu dokładniejsza (używa bardzo drobnego piasku do produkcji?) od innych producentów. To tak, jak Wienerberger, którego podejrzewam o malowanie porothermu... Jakoś nie wierzę, że mają nieskończone złoża gliny o identycznym składzie chemicznym, która daje tak jednolity kolor w trakcie wypalania...

Pozdr.
M

ZakWr
15-11-2006, 11:01
Jakoś nie wierzę, że mają nieskończone złoża gliny o identycznym składzie chemicznym, która daje tak jednolity kolor w trakcie wypalania...


Silikatów się nie wypala. Po zmieszniu piasku i wapnia najpierw jest wstępne suszenie potem proces wiązania czyli bloczki jadą do czegoś w rodzaju autoklawu gdzie jest ciepło i para wodna i tam sobie leżą przez ileś godzin. Potem wyjeżdzają i już są mocne.
Kolor zależy od czystości materiałów, ilości wapnia i ilości wody.

ksieciu
15-11-2006, 11:14
To tak, jak Wienerberger, którego podejrzewam o malowanie porothermu... Jakoś nie wierzę, że mają nieskończone złoża gliny o identycznym składzie chemicznym, która daje tak jednolity kolor w trakcie wypalania...

:lol: :lol: :lol:


Silikatów się nie wypala. Po zmieszniu piasku i wapnia najpierw jest wstępne suszenie potem proces wiązania czyli bloczki jadą do czegoś w rodzaju autoklawu gdzie jest ciepło i para wodna i tam sobie leżą przez ileś godzin. Potem wyjeżdzają i już są mocne.
Kolor zależy od czystości materiałów, ilości wapnia i ilości wody.

heheheh chyba nie piszecie o tym samym materiale :wink:

dominikams
15-11-2006, 15:46
Ja pamiętam bloczki z Białegostoku z targów Expo Muratora. Pytałam się, dlaczego są ciemniejsze niż bielutka silka. Coś tłumaczyli o piasku właśnie. Natomiast nasze bloczki z Jedlanki były białe.

Renatka&Petronek
15-11-2006, 16:02
A ja miałem silkę(xella) z kilku różnych dat produkcji i były białe i szare. Zato dużo popękanych całkowicie i na narożnikach. Do reklamacji zebrała się cała paleta. Ale podobno mają przywieźć mi nową paletę.

Ela_i_Maciek
15-11-2006, 20:18
Silikatów się nie wypala. Po zmieszniu piasku i wapnia najpierw jest wstępne suszenie potem proces wiązania czyli bloczki jadą do czegoś w rodzaju autoklawu gdzie jest ciepło i para wodna i tam sobie leżą przez ileś godzin. Potem wyjeżdzają i już są mocne.
Kolor zależy od czystości materiałów, ilości wapnia i ilości wody.

ja wiem, że silikatów się nie wypala... naprawdę! ;)

Tym, którzy właściwie mnie odczytali, bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

Pozdr.
M

mirmil
15-11-2006, 20:22
prosze zakonczmy juz ten watek
bo to chyba najbardziej nudny watek na tym forum
31 stron ... o niczym

bo o czym tu gadac
silka jest ok i koniec

dobra mozna to powtorzyc 100 razy ale zeby kurde 31 stron?

Ela_i_Maciek
15-11-2006, 20:29
a co powiesz o ponad setce stron wątku o tym, które okna są lepsze?...

Joanna i Janusz
15-11-2006, 21:31
prosze zakonczmy juz ten watek
bo to chyba najbardziej nudny watek na tym forum
31 stron ... o niczym

bo o czym tu gadac
silka jest ok i koniec

dobra mozna to powtorzyc 100 razy ale zeby kurde 31 stron?

ja go regularnie czytam, zwłaszcza bieżące strony i Wasze uwagi mi pomagają

e.kala
15-11-2006, 21:35
prosze zakonczmy juz ten watek
bo to chyba najbardziej nudny watek na tym forum
31 stron ... o niczym

bo o czym tu gadac
silka jest ok i koniec

dobra mozna to powtorzyc 100 razy ale zeby kurde 31 stron?

Jest proste wyjscie, nie wchodź tutaj i nie bedziesz sie nudził.
Ja na nudne wątki nie wchodzę :wink:

demex
16-11-2006, 08:56
prosze zakonczmy juz ten watek
bo to chyba najbardziej nudny watek na tym forum
31 stron ... o niczym

bo o czym tu gadac
silka jest ok i koniec

dobra mozna to powtorzyc 100 razy ale zeby kurde 31 stron?

Jest proste wyjscie, nie wchodź tutaj i nie bedziesz sie nudził.
Ja na nudne wątki nie wchodzę :wink:

Popieram. Nie pasuje to poczytaj sobie o czymś innym.

mariuszdro
16-11-2006, 10:58
prosze zakonczmy juz ten watek
bo to chyba najbardziej nudny watek na tym forum
31 stron ... o niczym

bo o czym tu gadac
silka jest ok i koniec

dobra mozna to powtorzyc 100 razy ale zeby kurde 31 stron?

Jest proste wyjscie, nie wchodź tutaj i nie bedziesz sie nudził.
Ja na nudne wątki nie wchodzę :wink:

Popieram. Nie pasuje to poczytaj sobie o czymś innym.
Ja też jestem za.
Po co czytać coś co jest nudne !!!!!!


Piszcie, piszcie, piszcie, piszcie!
:D

brachol
16-11-2006, 14:14
prosze zakonczmy juz ten watek
bo to chyba najbardziej nudny watek na tym forum
31 stron ... o niczym

bo o czym tu gadac
silka jest ok i koniec

dobra mozna to powtorzyc 100 razy ale zeby kurde 31 stron?
ja tak w kwestii formalnej - nie jest to watek o tym czy silka jest ok czy nie ale o tym jak nia budowac
a tak w ogole to wyglada mi to na prowokacje :evil:

mirmil
16-11-2006, 17:16
spoko
to zrobmy konkurs- kto powie co pojawilo sie nowego (jakis fakt na temat budowy silka) po stronie powiedzmy 10 ;)

ja tez budowalem silka i opisalem to w watku
jakos dyskusji duzej na ten temat nie bylo
za to ciagle interesuje wszystkich za ile ktos kupil pustaka
albo kto ma wiecej przebarwien na pustakach i czy to wina deszczu czy brudnego piasku...

jestem zdegustowany poziomem wymienianych informacji w tym watku i tyle

Maggie
16-11-2006, 18:50
ja tez budowalem silka i opisalem to w watku
jakos dyskusji duzej na ten temat nie bylo


tu cię boli? :wink:

mirmil
16-11-2006, 19:10
ja tez budowalem silka i opisalem to w watku
jakos dyskusji duzej na ten temat nie bylo


tu cię boli? :wink:
nie mnei nie boli
mnie slabi takie gadanie o niczym i tyle....

demex
16-11-2006, 19:22
ja tez budowalem silka i opisalem to w watku
jakos dyskusji duzej na ten temat nie bylo


tu cię boli? :wink:
nie mnei nie boli
mnie slabi takie gadanie o niczym i tyle....

No to strzel sobie coś głębszego i idź pobiegać :roll:
Polecam "szatodejabol rocznik bieżący".

A co do tematu wątku. Przywieźli mi dziś kolejne 18 palet. Są mniej popękane od tych z pierwszego transportu (na palecie jest 64 szt z czego max 4 ma ułamane rogi). We wtorek lali strop, dziś wolne a jutro i pojutrze mają postawić pięterko.

K74
16-11-2006, 19:26
To ja może dla ożywienia dyskusji o coś zapytam? Jeżeli już było, to mówcie. A jeżeli nie, to bedzie coś nowego na stronie 32 i mirmil będzie zadowolony i wszyscy inni myślę też :wink: , bo wątek nie zemrze.
Wracając do rzeczy. Znajomi chcą kupić szeregowiec częściowo podpiwniczony (stan surowy otwarty). Z silki oczywiście. Ściany fundamentowe też z silki (wiem, że się nadaje, bo czytałam na stronie producenta). Ale te ściany nie były niczym ocieplone. Ba, nawet wysmarowane dysperbitem nie były, tylko obsypane ziemią. Mniemam, że te ściany, które łączą część podpiwniczoną i niepodpiwniczoną, też nie były niczym zabezpieczone. Na ścianach, wewnątrz domu (w piwnicy) było już widać brązowe plamy, jakby silka nasiąknęła wodą zabrudzoną piaskiem. Co może się stać ze ścianami takiej piwnicy?

K74
17-11-2006, 23:05
:( :( :( :(
Miała się dyskusja ożywić, a tu widzę uśmierciłam wątek :( .
Może bardziej interesująca będzie informacja, że kupowałam Silkę (18 ) Xelli po 2,9 brutto. Transport i rozładunek (HDS) w cenie.

e.kala
17-11-2006, 23:15
To ja może dla ożywienia dyskusji o coś zapytam? Jeżeli już było, to mówcie. A jeżeli nie, to bedzie coś nowego na stronie 32 i mirmil będzie zadowolony i wszyscy inni myślę też :wink: , bo wątek nie zemrze.
Wracając do rzeczy. Znajomi chcą kupić szeregowiec częściowo podpiwniczony (stan surowy otwarty). Z silki oczywiście. Ściany fundamentowe też z silki (wiem, że się nadaje, bo czytałam na stronie producenta). Ale te ściany nie były niczym ocieplone. Ba, nawet wysmarowane dysperbitem nie były, tylko obsypane ziemią. Mniemam, że te ściany, które łączą część podpiwniczoną i niepodpiwniczoną, też nie były niczym zabezpieczone. Na ścianach, wewnątrz domu (w piwnicy) było już widać brązowe plamy, jakby silka nasiąknęła wodą zabrudzoną piaskiem. Co może się stać ze ścianami takiej piwnicy?
Ja bym tego szeregowca nie kupiła. Może rozwinąć sie piekny grzyb i to chyba bylaby ta wersja optymistyczna.
Jak chce sie kupić to trzeba zabrać sie za izolacje tych ścian.

mirmil jest to wątek dla tych co zaczynają, wybierają i mogą się coś dowiedzieć od tych co z silki budowali. Ja jak weszłam na forum to ten "nudny" watek przeczytałam i byłam pewna z czego chcę budować i jakie mogą byc problemy z silikatami.

brachol
18-11-2006, 05:36
Wracając do rzeczy. Znajomi chcą kupić szeregowiec częściowo podpiwniczony (stan surowy otwarty). Z silki oczywiście. Ściany fundamentowe też z silki (wiem, że się nadaje, bo czytałam na stronie producenta). Ale te ściany nie były niczym ocieplone. Ba, nawet wysmarowane dysperbitem nie były, tylko obsypane ziemią. Mniemam, że te ściany, które łączą część podpiwniczoną i niepodpiwniczoną, też nie były niczym zabezpieczone. Na ścianach, wewnątrz domu (w piwnicy) było już widać brązowe plamy, jakby silka nasiąknęła wodą zabrudzoną piaskiem. Co może się stać ze ścianami takiej piwnicy?
wyglada na to ze trzeba odkopas sciany i wykonac izolacje pionowa scian przeciez w przypadku piwnicy robi sie to jak sciany sa z bloczkow betonowych to tym bardziej trzeba robic jak sa z silki a i ocieplenie zewnetrzne tez by sie przydalo bo inaczej to oze ciagnac po rajtuzach od takije piwnicy

brachol
18-11-2006, 06:13
Może bardziej interesująca będzie informacja, że kupowałam Silkę (18 ) Xelli po 2,9 brutto. Transport i rozładunek (HDS) w cenie.
ale jeszcze musisz napisac kiedy to bylo

dominikams
18-11-2006, 07:46
Wracając do rzeczy. Znajomi chcą kupić szeregowiec częściowo podpiwniczony (stan surowy otwarty). Z silki oczywiście. Ściany fundamentowe też z silki (wiem, że się nadaje, bo czytałam na stronie producenta). Ale te ściany nie były niczym ocieplone. Ba, nawet wysmarowane dysperbitem nie były, tylko obsypane ziemią. Mniemam, że te ściany, które łączą część podpiwniczoną i niepodpiwniczoną, też nie były niczym zabezpieczone. Na ścianach, wewnątrz domu (w piwnicy) było już widać brązowe plamy, jakby silka nasiąknęła wodą zabrudzoną piaskiem. Co może się stać ze ścianami takiej piwnicy?
wyglada na to ze trzeba odkopas sciany i wykonac izolacje pionowa scian przeciez w przypadku piwnicy robi sie to jak sciany sa z bloczkow betonowych to tym bardziej trzeba robic jak sa z silki a i ocieplenie zewnetrzne tez by sie przydalo bo inaczej to oze ciagnac po rajtuzach od takije piwnicy

Hmmm, kiedyś już gdzieś była dyskusja na temat ścian fundamentowych z silki. I pamiętam, że wniosek był taki, ze to, że producent podaje ,że można, wcale nie oznacza, że to dobre rozwiązanie. Pewnie chodzi o to, ze ściany spełniają wymagania pod względem wytrzymałości. Ale wilgoć to już inna sprawa. Niestety, moim zdaniem, sprawa jest ryzykowna. Trzeba by się zorientować, jak wysoko są wody gruntowe. Jeśli teren jest wyjątkowo suchy i wody nigdy nie podchodzą w pobliże fundamentów, to po wykonaniu ciężkiej izolacji przeciwwilgociowej jeszcze można byłoby to przyjąć. Natomiast jeśli z tymi wodami jest nienajlepiej (lub nie ma pewności jak jest), to moim zdaniem gra niewarta świeczki. Dużo mówi się o tym, że nawet zaizolowanie dysperbitem, styrodurem i dodatkowo folią kubełkową może nie być na 100% skuteczne. Z folią kubełkową jest tak, że jeśli woda dostanie się pod nią, to już nie wylezie. A o to wcale nie trudno. A o ile betonowi woda nie szkodzi, to silce owszem.

mirmil
18-11-2006, 07:48
Może bardziej interesująca będzie informacja, że kupowałam Silkę (18 ) Xelli po 2,9 brutto. Transport i rozładunek (HDS) w cenie.
ale jeszcze musisz napisac kiedy to bylo

nie musi
bo po co?

RobSto
20-11-2006, 17:58
mirmil

nie wiem czy zauważyłeś, ale zabiłeś wątek - a szkoda :(

Ela_i_Maciek

może przeoczyłem, ale czy już wiesz skąd różne kolory bloczków?

Pozdrawiam (tych którym wątek leży) :P

Ela_i_Maciek
20-11-2006, 19:56
Jednak wilgoć.. :)

e.kala
20-11-2006, 21:41
Jak budować silką?
Oczywiście tak

http://preview.sedes.photosite.com/~photos/tn/6241082_348.ts1163802214000.jpg

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Najlepsza wiadomość to ta, że nie będę jej więcej szukać. Przyznam się, że po poszukiwaniach tego materiału trochę nie lubie tego słowa :evil:

RobSto
21-11-2006, 07:04
e.kala

Jednym słowem (w sumie dwoma)

zazdroszczę Ci.

Ty śpisz a Ci cos takiego rośnie. SUPER :P

Ela_i_Maciek
21-11-2006, 22:34
Już za chwilę w naszym dzienniku pojawią się świeże zdjęcia z naszej budowy. Mamy już kawałek parteru :)

Pozdr.
M

RobSto
04-12-2006, 21:05
Hej,
czy ten wątek przysnął snem zimowym.
Pogoda jest wyśmienita dla budujących, domy rosną mimo że grudzień :P
Więc może ktoś by się pochwalił postępami i rozruszał ten wątek :P

Hej :P :P :P

ksieciu
05-12-2006, 11:15
Ja zagladam z przyzwyczajenia na ten watek, budynek juz stoi zarówno sciany zewnętrzne jak i działowe mamy z silikatów Niemce. Wszystko ok.
Zostało mi nawet ok 20 bloczków 25x25x22 cm i nie wiem co z tym zrobić.
Jakby ktos z Warszawy i okolic potrzebował to proszę o kontakt.

ZaKontyK
05-12-2006, 14:24
Powiedzcie lepiej jak prowadzicie przewody elektryczne w Waszej Silce E. Mają wg producenta służyć temu kanały pionowe ale na ścianie leży przecież wszystko "zatykający" wieniec a potem murłata. Więc jak z tym dojściem na strych po którym mają biegać przewody?

Pozdrawiam

bullish
05-12-2006, 20:42
Powiedzcie lepiej jak prowadzicie przewody elektryczne w Waszej Silce E. Mają wg producenta służyć temu kanały pionowe ale na ścianie leży przecież wszystko "zatykający" wieniec a potem murłata. Więc jak z tym dojściem na strych po którym mają biegać przewody?

Pozdrawiam

Jak juz pragniesz z tego mało praktycznego wynalazku korzystać, to trzeba włożyć przepusty w wieńcu np. rurki a dalej, przed murłatą przwuercić się poziomo przez bloczek.

Myślę jednaj, ze węikeszkym problemem bedzie zpewnienie drożności samych kanałów w tym sytemie :-(

Ela_i_Maciek
07-12-2006, 21:03
Pytanie z innej beczki: dlaczego silikaty ZIELENIEJĄ?

Zauważyłem, że pewna część cegieł po kilku dniach od przywiezienia na budowę najzwyczajniej w świecie pozieleniała... Czy to mech, czy grzyb??

Pozdr.
M

ksieciu
07-12-2006, 21:46
Ela i Maciek nasze bloczki nie zielenieja a mamy troche zieleni na dzialce w tym 2 deby. Jak padal deszcz to te niezabezpieczone lezace luzem zrobily sie szare takie mocno nasiakniete ale nigdy nie zzielenialy :o

brachol
07-12-2006, 21:57
Pytanie z innej beczki: dlaczego silikaty ZIELENIEJĄ?

Zauważyłem, że pewna część cegieł po kilku dniach od przywiezienia na budowę najzwyczajniej w świecie pozieleniała... Czy to mech, czy grzyb??

Pozdr.
M
mech i grzyby to chyba nie powinny rosnac na silikacie w koncu jest tam wapno

link1
08-12-2006, 06:32
Nie to tylko glon, ktory nawet na kamien wejdzie :D [/list]

Ela_i_Maciek
10-12-2006, 20:18
no to co to w końcu jest? glony czy grzyb??

Pozdr.
M

woody
11-12-2006, 20:33
Podciągam wątek

I chciałbym wiedzieć czy ktoś z Was kleił Silikaty (najlepiej z Ludyni) na klej na cienkie spoiny (najlepiej z Alpolu AZ 110)

Proszę o opinie,
na wiosnę chciałbym zacząć kleić

Ziarutek
17-12-2006, 12:14
Witam,

Dostałem dzisiaj wycenę na Silikaty z Kluczy - N24, cena netto 2,50 zł. - brać czy nie brać :/

Podobno od stycznia grupa silikaty podnosi cenę o 15% nie wiecie czy to prawda??

Pozdrawiam

dabell
17-12-2006, 21:46
Podciągam wątek

I chciałbym wiedzieć czy ktoś z Was kleił Silikaty (najlepiej z Ludyni) na klej na cienkie spoiny (najlepiej z Alpolu AZ 110)

Proszę o opinie,
na wiosnę chciałbym zacząć kleić

Witaj
mój domek powstaje z silikatów z Ludynii i na zaprawie Alpolu - białej (temperatury normalne). Generalnie jest ok., ale kilka palet (na 48 ) zdarzyło się takich, że były odchylenia do kilku mm (średnio 3-5, ale zdarzyło się kilka bloczków z odchyłem od wymiaru do 0,7cm).
Natomiast klej - wykonawca bardzo chwalił, że jest po 2 dniach jak kamień. Bardzo dobrze trzyma.
Zdjęcia w dzienniku.
Pozdrawiam
Dabell

woody
18-12-2006, 08:03
Podciągam wątek

I chciałbym wiedzieć czy ktoś z Was kleił Silikaty (najlepiej z Ludyni) na klej na cienkie spoiny (najlepiej z Alpolu AZ 110)

Proszę o opinie,
na wiosnę chciałbym zacząć kleić

Witaj
mój domek powstaje z silikatów z Ludynii i na zaprawie Alpolu - białej (temperatury normalne). Generalnie jest ok., ale kilka palet (na 48 ) zdarzyło się takich, że były odchylenia do kilku mm (średnio 3-5, ale zdarzyło się kilka bloczków z odchyłem od wymiaru do 0,7cm).
Natomiast klej - wykonawca bardzo chwalił, że jest po 2 dniach jak kamień. Bardzo dobrze trzyma.
Zdjęcia w dzienniku.
Pozdrawiam
Dabell

Serdeczne dzięki

Przeczytałem Twój dziennik i spytam przy okazji czy do tych cen dostałeś jakiś upust czy to już są ceny po upuscie i co z transportem (oczywiście chodzi o Silikaty)

Maggie
18-12-2006, 08:10
Witam,

Dostałem dzisiaj wycenę na Silikaty z Kluczy - N24, cena netto 2,50 zł. - brać czy nie brać :/

Podobno od stycznia grupa silikaty podnosi cenę o 15% nie wiecie czy to prawda??

Pozdrawiam

Podwyżka była 1 listopada, więc całkiem niedawno. Mogę popytać w mojej hurtowni - też buduję z bloczków z "grupy silikaty"

Ja płaciłam 2,52 brutto za N18 loco hurtownia w moim mieście

woody
18-12-2006, 08:35
Założe nowy wątek w kwestii ceny Silikatów z Ludyni
MYślę że znajdą się tacy którzy będą kupować materiały jej "zimy"

dabell
18-12-2006, 12:20
Woody
ceny są po upuście i z wliczonym transportem na działkę - tyle, że ja brałam z hurtowni we Wrocławiu, bo zależało mi, żeby materiał przyjeżdzał na budowę wtedy kiedy to potrzebne - partiami. Zamawiając od producenta, nie byłoby to możliwe. Jak na Wrocław to były bardzo dobre ceny - większość inwestycji we Wrocławiu powstaje z silkatów :roll: .
Ja zamawiałam we wrześniu - ściany powstawałuy od początku listopada. Z tego co wiem, to gdyby nie wcześniejsze zamówienie - byłabym bez szans na materiał i budowanie :o :evil: - czas oczekiwania wynosił od października ok. 4-6 tygodni w zależności od producenta silkatów :roll: .
Pozdrawiam
Dabell

brachol
19-12-2006, 14:55
a budowal ktos z tych silikatow o dlugosci 500 mm? roche ciezkie ale wydaje sie ze powinno sie latwiej murowac ma ktos doswiadczenia?

Altariela
20-12-2006, 10:16
Drodzy "silikatowcy"
Czy spotkaliście sie z taka opinia (albo we wlasnym domu zaobserwowaliscie) ze na silikatach szybciej wychodzą pęknięcia?
Rozmawiałam z jedną firmą budowlaną i szef mi powiedział, że on mi nie da gwarancji na pękanie ścian, jeśli zdecyduję się na silikaty, że z jego doświadczenia wynika, że silikaty charakteryzują się "małą elastycznością" i pod wpływem różnych czynników zewnętrznych działających na budynek zaczynają pękać, gdyż nie "dostosowują" się do ruchów budynku, czy jakoś tak. I że np. z porothermem nie ma tego problemu :roll:
Co Wy na to? czy ktoś już mieszka w domu z silikatów i może potwierdzić lub zdementować problem z pękaniem ścian?

Geno
20-12-2006, 10:32
Drodzy "silikatowcy"
Czy spotkaliście sie z taka opinia (albo we wlasnym domu zaobserwowaliscie) ze na silikatach szybciej wychodzą pęknięcia?
Rozmawiałam z jedną firmą budowlaną i szef mi powiedział, że on mi nie da gwarancji na pękanie ścian, jeśli zdecyduję się na silikaty, że z jego doświadczenia wynika, że silikaty charakteryzują się "małą elastycznością" i pod wpływem różnych czynników zewnętrznych działających na budynek zaczynają pękać, gdyż nie "dostosowują" się do ruchów budynku, czy jakoś tak. I że np. z porothermem nie ma tego problemu :roll:
Co Wy na to? czy ktoś już mieszka w domu z silikatów i może potwierdzić lub zdementować problem z pękaniem ścian?
..bo Ytonga to można w rękach miętolić i nie się nie dzieje....Jakieś bajki opowiada ten wykonawca. Oczywiście materiały się różnią odkształcalnością ale jak ktos źle wykonuje posadowienie to później budynek wykonuje "dziwne ruchy".

eudajmonion
20-12-2006, 11:32
witam,
wczoraj dostałem ofertę silki z xelli ważną do końca stycznia 2007r.

E24 - 5,15zł
E12 - 2,68zł
1/2 E24 - 2,89zł

ceny są brutto z transportem na działkę (HDS'em). cena obejmuje również depozyt (do kwietnia/maja)-od lutego ma podrożeć silka. dodatkowo trzeba zapłacić za palety 9,50zł/szt netto-późniejszy zwrot w cenie 8,00zł/szt.

odległość to przeszło 160km (z Radomia do okolic Tarnowa).

cena wydaje się być wysoka, jutro będę widział drugą ofertę (też z xelli), więc porównam.

Renatka&Petronek
20-12-2006, 12:39
Silikaty mają największą odporność na ściskanie. Silka 15 ma odporność na zgniatanie porównywalną do betonu B20.
Poza tym nie wyobrażam sobie elastycznych maxów :D. No chyba, że na placu zabaw dla dzieci :D .
My na razie mamy stan surowy otwarty i nic nam nie pęka. Ale ławy zaprojektowane mieliśmy na 80 cm szerokości i poprzecznie zazbrojone.

gromal
07-01-2007, 16:51
Witam silikatowców.

Coś tu wszyscy przysneli, nie rozumiem sezon budowlany w pełni zimy nie widać a tu taka cisza.

Mam więc pytanko, może ktoś tu zagląda, chciał bym wiedzieć ile materiału będe potrzebował na budowe domu oriętujecie się czy w hurtowniach mi to obliczą czy musze sam to zrobić.

Prawdopodobnie będe brał materiał z Przysieczyn, budować będe sam z majstrem który namawiał mnie na N25/500 ale to waży ponad 35 kg/szt, przecież to się można wykończyć także będe budować N 24.
Pozdrawiam

Ziarutek
08-01-2007, 08:09
chciał bym wiedzieć ile materiału będe potrzebował na budowe domu oriętujecie się czy w hurtowniach mi to obliczą czy musze sam to zrobić.


Witam,

W każdej hurtowni obliczą Ci zapotrzebowanie na materiał. Niemniej jednak dodatkowo zrobiłbym to sam, poniewaz mylić sie jest rzeczą ludzką ;).
Będziesz mógł porównać swoje obliczenia z obliczeniami hurtowni, mnie to uratowało bo miałem dość znacznie zawyżone zapotrzebowanie. Oczywiście nikt dokładnie tego nie obliczy ale lepsza mała nadwyżka niż transport kilku palet więcej. Jeśli chodzi o niedobory to to już nie jest takie kłopotliwe bo materiał jest popularny.
Dobrze jest tez odrazu uzgodnić w hurtowni mozliwość zwrotu nadwyzki.

Pozdrawiam

ksieciu
08-01-2007, 08:11
Gromal kazdy producent ma swoje normy przeliczeniowe na 1 m2 sciany. Ja budowalam z silikatow Niemce i oni mi wyliczyli ilosc materiałów jak podałam im powierzchnie ścian i materiałów mi nie zabrakło - zostało kilkanaście szt.
Zadzwon do Przysieczyna i popros o wyliczenie zapotrzebowania na materiał dla Twojego domu i wtedy bedziesz wiedział ile zamówic.

gromal
08-01-2007, 22:36
Wielkie dzięki za odpowiedzi.
Wczoraj sciągnąłem program do obliczania materiału ze strony silki Xella Kalkulator, ale jeszcze nie rozgryzłem go, jakieś dziwne wyniki mi wychodzą.
Pozdrawiam.

09-01-2007, 12:31
Hello,

czy ktoś może mnie poratować namiarem na konkretnego przedstawiciela handlowego zajmującego sie polskimi silikatami, najchętniej na pd od W-wy? potrzebuję pilnie zamówić ok. 200m2 bloczków 24/25 i ok. 30m2 "12"... :-?

pozdrawiam i dziękuję,

Ziarutek
09-01-2007, 13:47
Witam,

Ja to zrobiłem tak:

1. http://www.grupasilikaty.pl/zaklady_produkcyjne.php
2. dzwoniłem do najbliższego zakładu produkcyjnego i zapytałem o ceny (jak nie chcieli podać bo generalnie nie obsługuja klientów indywidualnych to podali gdzie można sie zaopatrzyć)
3. Obdzwoniłem (odwiedziłem) kilku i porównałem ceny.
4. Dokonałem zakupu ;) (po negocjacjach)

Pozdrawiam

woody
09-01-2007, 14:04
A zmieniając temat,
w grudniu słychać było o nadciągającej podwyżce na silikaty mówiło się nawet od 30% - czy ktoś z Was coś słyszał teraz - czy juz była a może jednak jej nie będzie.

filipek
09-01-2007, 14:31
Hello,

czy ktoś może mnie poratować namiarem na konkretnego przedstawiciela handlowego zajmującego sie polskimi silikatami, najchętniej na pd od W-wy? potrzebuję pilnie zamówić ok. 200m2 bloczków 24/25 i ok. 30m2 "12"... :-?

pozdrawiam i dziękuję,

Ja kupowałem u tego bezpośrednio u tego dostawcy:
http://www.allegro.pl/item153419349_cegla_elewacyjna_lupana_0_58zl_vat_s zt.html
Firma Multiservis - faktura. Bloczki z Jedlanki, tańsze niż z Xellii i Grupy Silikaty, a elewacyjan łupana znacznie tańsza.
Dostawca sprawdzony w razie pytań wal na priva.

pozdr
filipek

ksieciu
09-01-2007, 14:41
Hello,

czy ktoś może mnie poratować namiarem na konkretnego przedstawiciela handlowego zajmującego sie polskimi silikatami, najchętniej na pd od W-wy? potrzebuję pilnie zamówić ok. 200m2 bloczków 24/25 i ok. 30m2 "12"... :-?

pozdrawiam i dziękuję,

Ja zamawiałam bezpośredni od producenta PPMB Niemce k/Lublina z transportem pod Warszawe. W hurtowniach mozna wlasciwie dostac tylko Silke Xelli. W Jedlance k/ Siedlec tez mozna kupic bezpośrednio od producenta.
Trzeba dzwonić do wybranej fabryki lub kilku i się pytać i negocjować ceny :)

bullish
09-01-2007, 14:43
Jaka jest obecnie "dobra" cena silki Xelli - może się ktoś orientuje?

Pod Warszawą krzyczą ok. 4,0 zł brutto za E24. Czy to dużo?

09-01-2007, 23:09
Wielki dzięki za podpowiedzi. :D
Jutro będę działał. Jak uda mi się coś sensownego załatwić - dam znać.

Pozdrawiam,

link1
18-01-2007, 08:20
WItam
Tak po cichu śledziłem Wasz temat.
bulilish - dzięki na namiary. Mając takie stawki w minoxie tj 4,03 - 8% poszedłem do swojej pobliskiej hurtowni i narzuciłem im taką cenę jaką dostałem w Minox i jeszcze przechowają do maja może czerwca. Czyli jestem włascicielem 3500 szt E24.
pozdrawiam

link1
18-01-2007, 08:22
A jeszcze jedno cenniki silki i Ytonga jakie wchodzą po 1 lutego zakładają obniżkę???? naprawdę. Mój dostawca zgodził się na cenę jaką wynegocjowalem widząc cennik po 1 lutym wcześniej nie chcial się zgodzić???

Kane66
18-01-2007, 09:00
nie wiem ale pozostale zaklady (napewo Klucze i Jedlenka) od lutego/marca maja podwyzke cen (trudno powiedziec dokladnie o ile: 5-10%). Dodatkowo w Klucze, Ludyni i Jedlence nie mozna kupic nic z biezacej produkcji ktorej albo nei ma albo jest juz dawno porezerwowana i wlasnie gdzies jedzie.

pytanie:
postawie domek powiedzmy w sierpniu (surowy, zamkniety). czy moge to bezpiecznie ocieplic jeszcze w tym roku (np na jesien) czy raczej poczekac z tym do przyszlego roku ? Wykonawca sugeruje by poczekac (informacja dodatkowa: nie planuje w tym roku i tak tam mieszkac). Jesli poczekac to czy musze te silikaty zaimpregnowac ?

link1
18-01-2007, 09:37
Przykryj dach choćby papą, pozabijaj w miarę szczelnie otwory (ochrona przed śniegiem, deszczem wandalami itd.
Impregnować po co. Tak się składa że mam budynek z silkikatu który stoi 20 lat (oczywiście rodzice tam mieszkają, ale nic nie trzeba było impregnować do tej pory.
pozdrawiam

18-01-2007, 16:54
Kane66:
Dodatkowo w Klucze, Ludyni i Jedlence nie mozna kupic nic z biezacej produkcji ktorej albo nei ma albo jest juz dawno porezerwowana i wlasnie gdzies jedzie. :o
Ja zamawiałem w ubiegłą środę z Jedlanki, 24, 18 i 12. Od wczoraj mam materiał na działce i murarze murują... :D

Pozdrawiam,

Kane66
18-01-2007, 19:19
Ma sie szczescie cholera ;) Ja dzwonilem dzis i cisza - dzwonic po 10 lutym kazali.

bendzamin
26-01-2007, 14:36
czy jest jakas konkretna różnica miedzy silka xelly a silikatami oprócz ceny oczywiscie

ZakWr
26-01-2007, 15:05
Różnią się przedewszystkim modułem czyli wysokoscią bloczków. Silka ma wysokość 18cm (na ten sezon Xelia reklamuje nowość silikaty 20cm) a polskie
mają wysokość 22cm
Inne są drążenia. Silka przychodzi pięknie zapakowania i wygląda też pięknie. Chyba ma nieco wiecej wapnia bo nie widac prawie ziarenek

bendzamin
28-01-2007, 13:12
ostatnio na forum przeczytałem nie zadowolenie jedengo z forumowiczów z SILKI. Przeraził mnie tym ze silka bardzo ciągnie wode i pisał ze byle jaka kałuza i ma metr wody podciągniete kapilarnie po wewnętrznej stronie ściany. Zamierzam zakupic silke xelly i teraz to bede miał wielki orzech do zgryzienia.
A jak to wygląda u Was czy równiez macie takie problemy jak nasz kolega?
:-?

eRaf
28-01-2007, 14:49
Mam takie praktyczne pytanko do silikatowców ("ytongowców" też w sumie), którzy murowali na zaprawę klejową z bloczków P+W.
Zaprawa klejowa ma do 3mm, przy ocieplaniu wełną jakie dawaliście kotwy, jakiej grubości (4mm) ?
czy wstawialiście je od razu przy murowaniu warstwy nośnej czy też przy ocieplaniu wwiercaliście je w spoiny ściany nośnej ???

m.dworek
28-01-2007, 16:25
ostatnio na forum przeczytałem nie zadowolenie jedengo z forumowiczów z SILKI. Przeraził mnie tym ze silka bardzo ciągnie wode i pisał ze byle jaka kałuza i ma metr wody podciągniete kapilarnie po wewnętrznej stronie ściany. Zamierzam zakupic silke xelly i teraz to bede miał wielki orzech do zgryzienia.
A jak to wygląda u Was czy równiez macie takie problemy jak nasz kolega?
:-?

wiesz nei to zebym byl jakos wielce niezadowolony
ale powodow szczegolnych do radosci to tez nie mam

wady jakie mnei drecza to:
1. wiotkosc sciany 18 cm- niepotrzebnie dalem sie wpuscic w filozofie "cienszych" scian - o wiele bardziej wolalbym miec teraz solidne sciany

2. te podciaganie kapilarne to tak sobie mysle ze jesli by kiedys izolacja pozioma dala plame to efekt bedzie oplakany

dlatego pisze wam o tam zeby moze ktos na podstawie moich przemyslem wybral material na sciany bardziej swiadomie niz ja
a myslalem, ze jestem kurcze nieomylny... ;)

przyznaje dalem dupy z ta silka drazona 18

bendzamin
28-01-2007, 21:31
widze ze nie tylko Ciebie ktoś namówił na zakup tej 18. Ja bylem na składzie i gostek tez mnie namawiał na 18 za każdym razem powtarza to samo" buduj z 18 zaoszczedzisz kasy, 24 to pieniadze w błoto wyrzucone" ostatnio to już stał sie taki namolny ze mu podziekowałem za współprace. Jak sie okazało miał na skaładzie 18 z 2005 roku i usilnie starał sie jej pozbyć. Ja zdecydowany jestem na 24 ale czytając twój post przeraziła mnie ta woda podciągana ale przy dobrej i pozadnej izolacji poziomej jak równiez pionowej scian fundamentowych nie powinno byc wiekszych problemów.

woody
29-01-2007, 07:23
ostatnio na forum przeczytałem nie zadowolenie jedengo z forumowiczów z SILKI. Przeraził mnie tym ze silka bardzo ciągnie wode i pisał ze byle jaka kałuza i ma metr wody podciągniete kapilarnie po wewnętrznej stronie ściany. Zamierzam zakupic silke xelly i teraz to bede miał wielki orzech do zgryzienia.
A jak to wygląda u Was czy równiez macie takie problemy jak nasz kolega?
:-?

wiesz nei to zebym byl jakos wielce niezadowolony
ale powodow szczegolnych do radosci to tez nie mam

wady jakie mnei drecza to:
1. wiotkosc sciany 18 cm- niepotrzebnie dalem sie wpuscic w filozofie "cienszych" scian - o wiele bardziej wolalbym miec teraz solidne sciany

2. te podciaganie kapilarne to tak sobie mysle ze jesli by kiedys izolacja pozioma dala plame to efekt bedzie oplakany

dlatego pisze wam o tam zeby moze ktos na podstawie moich przemyslem wybral material na sciany bardziej swiadomie niz ja
a myslalem, ze jestem kurcze nieomylny... ;)

przyznaje dalem dupy z ta silka drazona 18


ja bym się tak nie przejmował, jak ściany będą dobrze zrobione to i tak będziesz zadowolony z efektu.
sam wybrałem 24 a na działówki 12 ale tylko dlatego że ekipa nie była przekonana czy jej się to uda zrobić na klej.
co do podciągania wody to niestety inne materiały też to robią (bk) ale wszystko zależy on izolacji.

Życzę powodzenia

woody
29-01-2007, 07:25
Chciałbym się dowiedzieć od silikatowców czy zamawialiście też
tzw połówki 1/2 N24
cegły silikatowe - naprzykład na komin
i pustaki wentylacyjne PW

a może coś jeszcze się przyda żeby zachować jednorodnosć matariału.

woody
29-01-2007, 07:25
Chciałbym się dowiedzieć od silikatowców czy zamawialiście też
tzw połówki 1/2 N24
cegły silikatowe - naprzykład na komin
i pustaki wentylacyjne PW

a może coś jeszcze się przyda żeby zachować jednorodnosć matariału.

eRaf
29-01-2007, 08:55
Mam takie praktyczne pytanko do silikatowców ("ytongowców" też w sumie), którzy murowali na zaprawę klejową z bloczków P+W.
Zaprawa klejowa ma do 3mm, przy ocieplaniu wełną jakie dawaliście kotwy, jakiej grubości (4mm) ?
czy wstawialiście je od razu przy murowaniu warstwy nośnej czy też przy ocieplaniu wwiercaliście je w spoiny ściany nośnej ???

Może jednak ktoś mi odpowie/podpowie :cry:

pedzelito
29-01-2007, 11:11
Dostałem dzisiaj wycenę na silikaty z Leżajska i tak:
- 6NFD (ściany zewnętrzne) - 2,96 zł brutto/szt.
- 3NFD (ściany wewnętrzne) - 1,55 zł brutto/szt.

Ziarutek
29-01-2007, 11:19
Ceny z transportem?
Jaka odleglosc w km??

Pozdrawiam

pedzelito
29-01-2007, 11:22
Ceny z transportem?
Jaka odleglosc w km??

Pozdrawiam

Tak, cena z transportem i rozładunkiem. Budowa ok. 11 km od hurtowni.

demex
29-01-2007, 11:23
Dostałem dzisiaj wycenę na silikaty z Leżajska i tak:
- 6NFD (ściany zewnętrzne) - 2,96 zł brutto/szt.
- 3NFD (ściany wewnętrzne) - 1,55 zł brutto/szt.
To są ceny z fabryki czy z hurtowni ? Bo w RCMB dostaniesz pewnie ok. 20% upustu od ceny katalogowej, a w DomBudzie (mała hurtownia z Żołyni) ja dostałem 22% rabatu i jeszcze mi za darmo przywieźli (i przechowali na placu 3 miesiące, przywozili po 4 palety - mam mało miejsca na budowie). W RCMB chcieli 500 zł za transport no i od razu wszystko chcieli mi przywieść.

A i jeszcze jedno w tym DomBudzie powinni mieć (chyba że już sprzedali) 4 palety tej 24 na pióro-wpust (nie pamiętam symbolu) po cenie 2.86. Zamówiłem sobie za dużo, ale nie było problemu z oddaniem. Możliwe, że będą się chcieli tego pozbyć bo coś przebąkiwali, że nie wiedzą co oni z tym zrobią.

pedzelito
29-01-2007, 11:28
Dostałem dzisiaj wycenę na silikaty z Leżajska i tak:
- 6NFD (ściany zewnętrzne) - 2,96 zł brutto/szt.
- 3NFD (ściany wewnętrzne) - 1,55 zł brutto/szt.
To są ceny z fabryki czy z hurtowni ?
A i jeszcze jedno w tym DomBudzie powinni mieć (chyba że już sprzedali) 4 palety tej 24 na pióro-wpust (nie pamiętam symbolu) po cenie 2.86. Zamówiłem sobie za dużo, ale nie było problemu z oddaniem. Możliwe, że będą się chcieli tego pozbyć bo coś przebąkiwali, że nie wiedzą co oni z tym zrobią.

To są ceny z PCMB a ten DomBud to faktycznie muszę sprawdzić! Dzięki!!!

demex
29-01-2007, 11:33
To są ceny z PCMB a ten DomBud to faktycznie muszę sprawdzić! Dzięki!!!
Ja zrezygnowałem z RCMB bo buduję w Łańcucie i transport był od nich za drogi.
DOMBUD - 017 2253389
Powodzenia.

pedzelito
29-01-2007, 11:34
To są ceny z PCMB a ten DomBud to faktycznie muszę sprawdzić! Dzięki!!!
Ja zrezygnowałem z RCMB bo buduję w Łańcucie i transport był od nich za drogi.
DOMBUD - 017 2253389
Powodzenia.
Ja mam wycenę z PCMB. Dziękuję za tel. do DomBudu. Dzwonie...

dabell
29-01-2007, 14:35
widze ze nie tylko Ciebie ktoś namówił na zakup tej 18. Ja bylem na składzie i gostek tez mnie namawiał na 18 za każdym razem powtarza to samo" buduj z 18 zaoszczedzisz kasy, 24 to pieniadze w błoto wyrzucone" ostatnio to już stał sie taki namolny ze mu podziekowałem za współprace. Jak sie okazało miał na skaładzie 18 z 2005 roku i usilnie starał sie jej pozbyć. Ja zdecydowany jestem na 24 ale czytając twój post przeraziła mnie ta woda podciągana ale przy dobrej i pozadnej izolacji poziomej jak równiez pionowej scian fundamentowych nie powinno byc wiekszych problemów.
Bendzamin
konstruktor z biura adaprującego projekt do pozwolenia powiedział, żeby nie decydować się na ścianę z 18cm, jeżeli chcesz w większym stopniu skorzystać z dobroci silikatów które charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną. Chodzi o to, że silikaty są jakby akumulatorem ciepła w zimie a w lecie nie dopuszczają ciepła do środka - im większa ich grubość tym lepiej to działa. Dlatego wszystkie ściany konstrukcyjne w domu mam z bloczków Ludynii 24 cm.
Dobra izolacja i nie musisz się martwić o ściany. Ja dawałam papę termozgrzewalną modyfikowanną SBS ogr. 4,5mm zarówno jako izolację poziomą na ławy jak i pod bloczki silikatowe a poza tm dobrą izolację przeciwwodną na ściany fundamentowe.

Każdemu budującemu z silikatów polecam cegiełki silikatowe. Jest bardzo dużo miejsc w których znajdują zastosowanie - można to zobaczyć na zdjęciach w dzienniku, szczególnie jeżeli w stosunku do projektu zmieniany był rodzaj materiału (u nas był porotherm 25), bo inna wysokość materiału rodzi dużo miejsc, gdzie coś trzeba dorównać. Na 48 palet kupiłam w sumie 5 palet cegiełek i nie wyobrażam sobie co byśmy zrobili bez nich. Nie akceptowałam mentalnie czerwonej cegły w moich białaych ścianach.
Chciałam też poł ówki 1/2 N ale cena była niewiele niższa od pełnego bloczka i w dodatku trudno dostępne, więc ekipa przycinała pełne bloczki.
Pozdrawiam
Dabell

e.kala
29-01-2007, 15:55
Chciałbym się dowiedzieć od silikatowców czy zamawialiście też
tzw połówki 1/2 N24
cegły silikatowe - naprzykład na komin
i pustaki wentylacyjne PW

a może coś jeszcze się przyda żeby zachować jednorodnosć matariału.

Zbudowany mam dom z silki 24, zamawialismy też
-pustaki wentylacyjne
-silke 12 na ściany działowe
-cegłę silikatową (nie nadaje sie na komin)
-silikaty 8 do obmurowania murłaty (nie udało sie kupić silki )
Silka nie była dostępna ciągle, były z nią duże problemy. Jak zabrakło pustaków wentylacyjnych to musielismy kupic inne. Jak ktos chce to może zobaczyć jak powstawał stan surowy

29-01-2007, 18:05
Hello,

woody:
Chciałbym się dowiedzieć od silikatowców czy zamawialiście też
tzw połówki 1/2 N24
cegły silikatowe - naprzykład na komin
i pustaki wentylacyjne PW

- chciałem zamówić 1/2 ale w jedlance akurat nie mieli w bieżącej sprzedaży, więc odpuściłem - ekipa robi sobie połówki sama... :D
- nie kupowałem żadnych cegieł specjalnych z silikatów, kupiłem czerwoną cegłę pełną na kominy i jest cool;
- nie mam obiekcji, co do łączenia "czerwonego" z "białym"... :roll:

Pozdrawiam,

woody
29-01-2007, 18:09
Chciałbym się dowiedzieć od silikatowców czy zamawialiście też
tzw połówki 1/2 N24
cegły silikatowe - naprzykład na komin
i pustaki wentylacyjne PW

a może coś jeszcze się przyda żeby zachować jednorodnosć matariału.

Zbudowany mam dom z silki 24, zamawialismy też
-pustaki wentylacyjne
-silke 12 na ściany działowe
-cegłę silikatową (nie nadaje sie na komin)
-silikaty 8 do obmurowania murłaty (nie udało sie kupić silki )
Silka nie była dostępna ciągle, były z nią duże problemy. Jak zabrakło pustaków wentylacyjnych to musielismy kupic inne. Jak ktos chce to może zobaczyć jak powstawał stan surowy

Witam
dlaczego cegła silikatowa nie nadaje się na komin, ja chcę zbudować kominy do dachu potem pełna klinkierówka a w środek tego do kominka i pieca na stałe paliwo chcę włorzyć wkład żaroodporny z blachy.

Czy tak można???

Proszę o pomoc to bardzo ważne bo cegła już zamówiona

e.kala
29-01-2007, 21:03
Witam
dlaczego cegła silikatowa nie nadaje się na komin, ja chcę zbudować kominy do dachu potem pełna klinkierówka a w środek tego do kominka i pieca na stałe paliwo chcę włorzyć wkład żaroodporny z blachy.

Czy tak można???

Proszę o pomoc to bardzo ważne bo cegła już zamówiona

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale tak mi mówiono, że sie nie nadaje. Zamów może lepiej tradycyjną czerwoną cegłę lub pustaki kominowe
http://www.kominy.cjblok.com.pl/cms/upload/edit/PKW3.jpg

Znalazłam w necie opis silikatów tez taki

Odporność ogniowa
Duża odporność ogniowa, pozwala na zastosowanie silikatów do budowy ścian przeciwpożarowych, kominów i kotłowni.

Popytaj może fachowców jak to właściwie jest.

Altariela
31-01-2007, 08:23
Ja znalazłam takie informacje, na temat tego, z czego mogą być budowane kominy, w zależności od przeznaczenia:

Kanały dymowe. Podłącza się do nich kotły na paliwa stałe i kominki. Do ich budowy konieczne jest używanie materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Zwykle przekracza ona 200 st., a podczas pożaru nagromadzonej w nich sadzy dochodzi nawet do 1000 st. Na tak wysoką temperaturę odporne są tylko niektóre materiały budowlane: pełna cegła ceramiczna oraz kształtki ceramiczne lub szamotowe, które stanowią element kominów prefabrykowanych.
Jeśli kanał dymowy ma przekrój prostokątny, to nie może on być mniejszy niż 14×14 cm, a jeśli jest to komin o przekroju okrągłym - jego średnica nie może być mniejsza niż 15 cm.

Kanały spalinowe. Podłącza się do nich urządzenia grzewcze na gaz i olej. Kanały te można murować z cegieł pełnych, silikatowych lub z pustaków, ale zawsze konieczne jest wstawienie do środka elementów wykonanych z materiałów kwasoodpornych: wkładu ze stali lub kamionki. Spaliny z kotłów na gaz i olej mają bowiem na tyle niską temperaturę (60-80st.), że zawarta w nich para wodna ulega skropleniu na wewnętrznych ściankach komina i wchodzi w reakcję ze związkami siarki (nieodłącznymi składnikami spalin pochodzących z oleju i gazu). W ten sposób powstaje bardzo agresywny chemicznie związek, który powodowałby bardzo szybkie niszczenie tradycyjnych materiałów do budowy kominów.
Zgodnie z przepisami, przekrój kanałów spalinowych nie może być mniejszy niż 14×14 cm, a najmniejsza średnica kanałów okrągłych - z rur stalowych lub kamionkowych - to 12 cm.

Kanały wentylacyjne. W domach z wentylacją grawitacyjną służą do odprowadzania na zewnątrz zużytego powietrza. Ponieważ nie muszą być odporne ani na wysoką temperaturę, ani na działanie agresywnego kondensatu, wybór materiałów nadających się do ich budowy jest największy. Ich przekrój nie powinien być mniejszy niż 160 cm kw., a najmniejszy wymiar boku kanału to 10 cm.

Zgodnie z tym, wybuduję komin do pieca gazowego z pustaka wentylacyjnego z silki, w to wejdzie kwasówka. A do kominka będzie komin z tradycyjnej cegły.
Pozdrawiam

ar_com
31-01-2007, 08:30
mam zgryz bo sie nie znam...

zaczyname budowe na wiosne, bylem wczoraj u kierownika budowy i se rozmawiamy o tym co trza zrobic kiedy itp . Zapytał z czego chce budowac sciany zew. - odpowiedziałem silikat, krecił nosem ale to akurat niewazne , mnie zmartwiło to co mi powiedział o ociepleniu. W projekcie mam bloczek komórkowy 36,5cm ytong bez ocieplenia, ja wymysliłem 24cm silikat + 15cm wełna i tu miedzy nami była zgoda ale zmartwiło mnie to ze powiedzał mi ze w tym momecie sciana ma 39cm szerokośći i w stosunku do projektu trace 2,5 cm na powierzchni uzytkowej w pomieszczen... :cry: Dątąd myslałem ze jezeli wyjde z silikatem 24cm zamiast ytongie, 36,5cm to raczej zyskam 12cm na obwodzie budynku bo ocieplenie idzie i tak na zewnątrz... cholerka, myliłem się czy KB cos sie pokręciło?

Ziarutek
31-01-2007, 09:04
Witam,

To kierownik budowy ma zgryz bo piwninien sie znac a nie bardzo widze w temacie. Mogl chociaz powiedziec ze sprawdzi ta sprawe.

Ja mam identyczną sytuacje zamienilem Ytong na silikat + 15 styropku. Powierzchnie uzytkowa pozostawiam taka jaka jest (moze nawet zlicuje sciane z silikatow z fundamentową - nie wiem. a o grubość ocieplenia powiększą mi sie gabaryty domu. Robie to wszystko na podstawie wlasnego rozeznania - bylem w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i zapytałem w prost czy jest to jakiś problem, Pan odpowiedzial , że to standardowa sytuacja i nikt sie do tego nie przyczepi przy odbiorze - oczywiscie w granicach rozsądku jak wydluzysz budynek o 2 metry to juz przegiecie :D.
Wg mnie idz osobiscie do odpowiedniego dla Ciebie Inspektoratu i zapytaj, a kierownikowi odpusc, ale miej mu za zle ze wstydzi sie powiedziec "nie wiem".

Pozdrawiam

Renatka&Petronek
31-01-2007, 09:14
Kominy wszystkie mam z silki wentylacyjnej, na to czapka betonowa i ponad dach cegła klinkierowa. W jeden kanał wentylacyjny wpuszczę rurę od pieca kondensacyjnego. Silka jest bardzo wytrzymała na zgniatanie i może stać samodzielnie i wytrzyma ciężar klinkieru. U mnie kominy przetrwały te największe wichury bez zająknięcia, a nie miałem jeszcze pokrytego dachu.
Jedynie do kominka zbudowałem komin z wkładką szamotową (chyba presto?), też wytrzymał wichurę :) .

Tak a propos kanałów wentylacyjnych z silki. Mam do odsprzedania półtorej palety kształtek wenylacyjnych silka. Bloczki są 24x24 wys 20, kanał fi 16 cm. Do odebrania w Warszawie na Białołęce.

pedzelito
31-01-2007, 12:06
Kochani, podpowiedzcie mi jaki pustak silikatowy proponujecie na ściany zewnętrzne.
Ogólnie problem mam w tym czy "pióro-wpust" czy nie. W cenie różnica jest pomijalna a różnice izolacyjności cieplnej, akustycznej to są??? Jakie są za i przeciw?
Chodzi o ścianę dwuwarstwową, ocieplenie wełną.

m.dworek
01-02-2007, 18:39
a jak myslisz?
czy muster na laczeniu pustaczkow moze miec wplyw na wlasnosci akustyczne albo izolacji cieplnej?

jesli mimo wszystko nie wiesz to odpowiedz jest nie

jedna wazna rzecz: odradzam sciany 18 cm
zdecydowanie !!!

sam mam i to najwiekszy tzw. strzal z dupy ;) na mojej budowie ;)

Kane66
01-02-2007, 19:22
dlaczego ?

bullish
01-02-2007, 21:18
A dzisiaj Xella obniżała ceny na silkę :-) Nowy cennik od 1 lutego.
Obniżka spora w powrównaniu do poprzedniego - jesiennego cennika.
Dobrze że nie kupiłem zimą :D

woody
02-02-2007, 07:48
A dzisiaj Xella obniżała ceny na silkę :-) Nowy cennik od 1 lutego.
Obniżka spora w powrównaniu do poprzedniego - jesiennego cennika.
Dobrze że nie kupiłem zimą :D

Xella zareagowała na wzrost popytu i wypierającą ją z rynku Grupę Silikaty.
Też chcą ugryźć duży kawałek z tego tortu. Widocznie nie mają takiej sprzedaży jak Grupa Silikaty.

Wniosek jest prosty w Polsce marka (w sensie płacenie za nazwę) w ciężkiej budowlance to raczej nieporozumienie.


Tak dla porównania czy Możesz podać ile kosztował m2 ściany przed i po zmianie ceny.
Z Grupy Silikaty:
N24 za m2: 50,40 brutto (18 szt na klej)
N12 za m2: 27 brutto (18 sztuk na klej)

brachol
02-02-2007, 07:59
xella
sciana E 18 przed zmiana 48,28 netto
po zmianie 46,00 netto

E 24 przed 60,43 netto
po 55,50 netto
a mam takie pytanie czy orientuje sie ktos moze jaka jest roznica w cenie miedzy klejem Alpol i oryginalnym do Silki? (z cennika silki wynika ze worek kosztuje 18,70 netto)
I jeszcze pytanie czy uzywal ktos kleju do silikatow firmy Baumit?

Sail
08-02-2007, 10:01
A ja mam inne pytanie ;)
Czy Wasi wykonawcy też byli zaskoczeni, że chcecie budować z Silikatu? Bo ja jestem na etapie wycen i wszyscy bez wyjątku pytają "Czemu z silikatu, skoro wszyscy budują z porothermu :o ?" :evil:

demex
08-02-2007, 10:14
Mój szef ekipy stwierdził OK budujemy i że słyszał, że to „zdrowy” materiał.
Jak przyjechała ekipa to stwierdzili: „Cooo? Z tych cegiełek mamy budować?” (25x25x25) :) Ale jakoś wymurowali :)

piwalek
14-02-2007, 13:22
Drodzy Silikatowcy,

Planuje rozpoczęcie budowy z Silki i cieszą mnie informacje o tym, że pomimo zwariowanej tendencji na rosnące ceny wszystkiego dookoła coś jednak potaniało...

ale do rzeczy...

Mam w planie 24cm + 12cm wełny... ale ciągle zastanawiam się nad 15 lub nawet 20cm ociepleniem z wełny. Powszechnie wiadomo że Silka to materiał o dużej gęstości czyli kiepski izolator ciepła ale za to dobry jego akumulator. Na forum kilkakrotnie widziałem posty w któych inwestorzy pisali
"my mamy 24cm silki + 20cm wełny (jak to budowaliśmy to wszyscy pukali się w głowę) - ale teraz mamy bardzo ciepło i niskie rachunki itd.."

Mój architekt mówi mi też coś o punkcie rosy - tzn. twierdzi że przy 20cm wełny punkt rosy będzie znajdował się gdzieś w środku warstwy ociepleniowej (w wełnie), a to spowoduje jej nawilżenie, a co za tym idzie znaczne obniżenie jej parametrów termicznych.

Czy któś mógłby mi poradzić czy rzeczywiście 20cm wełny na 24cm silki to czyste szaleństwo i wyrzucone pieniądze czy jednak jest to b. docieplona ściana (choć pewnie droga)? I jeszcze jeśli ktoś się orientuje ile kosztuje m2 wełny Rockwoola?

Pozdrawiam,
Pawel.

14-02-2007, 13:47
Hello,

kończę stan surowy zamknięty z silikatów 24 i 12 na działówki. po 2 latach grzebania w necie i wypytywania fachowców doszedłem do wniosku, że ściana 24 + 15 ocieplenia (styro lub wełna) to optimum. wzrost grubości ocieplenia ponad 15 cm spowoduje nieuzasadniony ekonomicznie wzrost kosztów, których nie "odbierzemy" w mniejszym zapotrzebowaniu na energię. minimalną grubość ocieplenia, którą wg mnie należałoby zastosować to 12 cm. tak więc coś pomiędzy 12 a 15 cm powinno być ok. ja daję 15 cm.

pozdrawiam silikatowców,

piwalek
14-02-2007, 14:04
Aussie,
Dzięki - chyba też się zdecyduję na 15cm. Myślałem też o oknach które w przypadku 20cm wełny byłyby w dziurach o grubości 44cm... trochę tunel.

Pozdrawiam,
Paweł

Ziarutek
14-02-2007, 14:10
piwalek , może ty zlicuj te okna ze sciana po zewnetrznej stronie a nie wewnetrznej ? ;) Chyba że lubisz dom bez parapetów wenątrz :D.

Co do technologii 24 silikat + 15 cm welna lub styropian - popieram.


Pozdrawiam

piwalek
14-02-2007, 14:18
No, nie... bez parapetów to nie :)

A tak a propos wełny to czy żeczywiście silka z wełną będą oddychały? Ja miałem zamiar dać 15cm wełny ale wszyscy (łącznie z dystrybutorami wełny) mi to odradzają i twierdzą że styropian tak samo dobry a 2x tańszy... a tym całym oddychaniem ścian i dobrym mikroklimatem to lipa....

Jakieś doświadczenia ?

brachol
14-02-2007, 14:21
No, nie... bez parapetów to nie :)

A tak a propos wełny to czy żeczywiście silka z wełną będą oddychały? Ja miałem zamiar dać 15cm wełny ale wszyscy (łącznie z dystrybutorami wełny) mi to odradzają i twierdzą że styropian tak samo dobry a 2x tańszy... a tym całym oddychaniem ścian i dobrym mikroklimatem to lipa....

Jakieś doświadczenia ?
co do oddychania to poczytaj sobie (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44269)

Ziarutek
14-02-2007, 14:22
Jezeli chodzi o oddychanie to lepiej poczytaj : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44269

A jesli chodzi o mnie to daję 15 cm styropianu - mimo, że nawet nie czytałem tematu powyzej podanego w linku.

Pozdrawiam

pedzelito
14-02-2007, 14:26
Miałem okazje dyskutować o tym z technologiem produkcji z jednego z zakładów produkujących silikaty i powiedział mi: ŚCIANY NIE ODDYCHAJĄ - nie ma konieczności stosowania wełny.

mariuszdro
14-02-2007, 14:28
Jezeli chodzi o oddychanie to lepiej poczytaj : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44269

A jesli chodzi o mnie to daję 15 cm styropianu - mimo, że nawet nie czytałem tematu powyzej podanego w linku.

Pozdrawiam
Ziarutek to ten sam temat co podał brachol

pozdrawiam Mariusz :D

Ziarutek
14-02-2007, 14:31
Jezeli chodzi o oddychanie to lepiej poczytaj : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44269

A jesli chodzi o mnie to daję 15 cm styropianu - mimo, że nawet nie czytałem tematu powyzej podanego w linku.

Pozdrawiam
Ziarutek to ten sam temat co podał brachol

pozdrawiam Mariusz :D

Bo był szybszy o kilka sekund :wink:

brachol
14-02-2007, 14:49
Bo był szybszy o kilka sekund :wink:
ja juz taki szybki jestem ale jakos sobie z tym daje rade 8)

piwalek
14-02-2007, 16:42
Dzięki za porady... choć jestem informatykiem więc umysł ścisły (i na fizyce mi też nawet nieźle szło) to jednak podany wywód przekracza nieco moje zdolności... i cierpliwość.

Pomijając "oddychalność" czy tam paroprzepuszczalność wełny jej zaletami nad styropianem pozostałyby akustyczność i ognioodporność.

Ponieważ dom buduję na polu więc na hałas nie będę narzekał, a płonącego domu mam nadzieję nigdy nie doświadczyć to ze względu na x2 tańszą cenę styro od wełny chyba się jednak zdecyduje na ten styropian.

Pozdrawiam,
P.

szafir6
19-02-2007, 07:22
Kurde ja zacząłem już stawiać ściany, ale polecono mi na ścianę nośną zewnętrzną silke z Teodorów 18 + ocieplenie 14 ze styropianu, na ścianę nośną wew. 24. Czytając wasze porady dochodzę do wniosku że chyba zrobiłem błąd.
Co wy na to? i co mogę zrobić aby było dobrze?
Ścianę już w 30% postawiłem.
Za porady z góry dziękuję

RaStro
19-02-2007, 19:50
Kurde ja zacząłem już stawiać ściany, ale polecono mi na ścianę nośną zewnętrzną silke z Teodorów 18 + ocieplenie 14 ze styropianu, na ścianę nośną wew. 24. Czytając wasze porady dochodzę do wniosku że chyba zrobiłem błąd.
Co wy na to? i co mogę zrobić aby było dobrze?
Ścianę już w 30% postawiłem.
Za porady z góry dziękuję


szafir6: Mam pytanie, bloczki kupowałeś w fabryce w Teodorach czy przez jakąś lokalną hurtownię, jeśli przez hurtownie to czy można dostać na nią namiar ?

szafir6
20-02-2007, 10:03
Kurde ja zacząłem już stawiać ściany, ale polecono mi na ścianę nośną zewnętrzną silke z Teodorów 18 + ocieplenie 14 ze styropianu, na ścianę nośną wew. 24. Czytając wasze porady dochodzę do wniosku że chyba zrobiłem błąd.
Co wy na to? i co mogę zrobić aby było dobrze?
Ścianę już w 30% postawiłem.
Za porady z góry dziękuję


szafir6: Mam pytanie, bloczki kupowałeś w fabryce w Teodorach czy przez jakąś lokalną hurtownię, jeśli przez hurtownie to czy można dostać na nią namiar ?

Bloczki kupowałem przez hurtownię budowlaną w Nysie "S.C. Noga i synowie"

RaStro
20-02-2007, 19:59
szafir6: Mam pytanie, bloczki kupowałeś w fabryce w Teodorach czy przez jakąś lokalną hurtownię, jeśli przez hurtownie to czy można dostać na nią namiar ?

Bloczki kupowałem przez hurtownię budowlaną w Nysie "S.C. Noga i synowie"

Kiepsko, trochę nie ten kierunek, a jak dzwoniłem do zakładu produkcyjnego to miałem wrażenie że mnie pani na drzewo spuszcza. Dostępność być może w maju, ale raczej dzwonić i się dowiadywać bo zamówienie to nie za bardzo... (co dziwniejsze jak zapytałem o rabat to możliwy, ale jak jakaś oferta to... jakoś tak dziwnie...)

demex
20-02-2007, 22:40
[quote=szafir6]
Kiepsko, trochę nie ten kierunek, a jak dzwoniłem do zakładu produkcyjnego to miałem wrażenie że mnie pani na drzewo spuszcza.
... (co dziwniejsze jak zapytałem o rabat to możliwy, ale jak jakaś oferta to... jakoś tak dziwnie...)
Proste. Dla zakładu produkcyjnego nie jestem ciekawym klientem. Zamówienie pojedyncze (nawet jesli duże). Taka hurtownia to jest klient, nawet jak mniej zamawia to ciągle...

szafir6
21-02-2007, 14:00
ale proszę odpowiedzcie mi czy bloczek 18 wystarczy na ścianę nośną i jakie grube ocieplenie ze styropianu wówczas dawać?

demex
21-02-2007, 14:05
ale proszę odpowiedzcie mi czy bloczek 18 wystarczy na ścianę nośną i jakie grube ocieplenie ze styropianu wówczas dawać?
Według normy wystarczy, ale jest wiele za i przeciw...

bendzamin
23-02-2007, 15:29
wiekszość odradza budowac sciany z silikatów bo zimne sciany i wieksze koszty ogrzewania czy tak jest naprawdę?
Prosze o opinie osób które maja wybodowane z silikatów + ocieplenie domki i czy koszty ogrzania takiego domu sa duże?

RYDZU
23-02-2007, 18:40
wiekszość odradza budowac sciany z silikatów bo zimne sciany i wieksze koszty ogrzewania czy tak jest naprawdę?
Prosze o opinie osób które maja wybodowane z silikatów + ocieplenie domki i czy koszty ogrzania takiego domu sa duże?

Ja tam bym KAŻDY nastepny własny dom z silikatów postawił :). Ubiegły (pierwszy) sezon prz ogrzewaniu gazem ziemnym zamknał sie w kwocie ok 2000 pln łacznie z ciepłą wodą + jakies 3 m3 drewna o cenie nieokreslonej :).
Czy to duzo? Chyba nie - szczególnie gdy uwzględnisz powierzchnię 240 m2 i kubaturę pomieszczeń (nie domu) ok 850 m3.
Aktualnie leci nam druga zima. Na święta z ciekawości włączyłem piec gazowy - żeby sprawdzić czy działa ;). Od kilku dni chodzi troche więcej bo jakies mrozy się porobiły. Na razie rachunki za gaz łącznie z ciepłą woda od października to jakieś 600 pln plus do tego 5 m3 drewna.

Pozdrawiam

tosinek
23-02-2007, 19:37
A ja mam pytanie ze stolicy? Czy ktoś z was nie zna hurtowni gdzie mogę kiupić silkaty? Szukam 24. Bardzo proszę o pomoc bowiem pewien sympatyczny pan powiedział mi: silka E24 kl.15 - 3,70 zł/szt. cena netto loco budowa z rozładunkiem hds a to chyba ciut przesada. A na marginesie ile kupowlaliście silki, ja wyliczyłam 4000 mało, dużo?

brachol
23-02-2007, 19:43
a silka jak i z silikatami jest klopot i ciezko kupic przynajmniej w Poznaniu a jak juz ktos ma to cena wysoka z tego co widze to deweloperzy buduja na potege wlasnie z silki i pewnie dlateog jej brak na rynku

filipek
24-02-2007, 08:16
A ja mam pytanie ze stolicy? Czy ktoś z was nie zna hurtowni gdzie mogę kiupić silkaty? Szukam 24. Bardzo proszę o pomoc bowiem pewien sympatyczny pan powiedział mi: silka E24 kl.15 - 3,70 zł/szt. cena netto loco budowa z rozładunkiem hds a to chyba ciut przesada. A na marginesie ile kupowlaliście silki, ja wyliczyłam 4000 mało, dużo?

Cześć

Ja kupowałem w firmie Comex http://www.comex.waw.pl/ i miałem we wrześniu 2006 cenę 4zł brutto za E24 (+ cena palety - do zwrotu, ale z ostatniego transportu zostały) loco budowa z rozładunkiem hds-em.

pozdr
filipek

brachol
24-02-2007, 08:26
sprawa jest taka: Silka na klej i teraz czy dawac zbrojenie pod otworami okiennymi czy nie dawac? jezeli dawac to jakie?

RYDZU
24-02-2007, 09:10
sprawa jest taka: Silka na klej i teraz czy dawac zbrojenie pod otworami okiennymi czy nie dawac? jezeli dawac to jakie?

:o :o :o

brachol
24-02-2007, 12:06
sprawa jest taka: Silka na klej i teraz czy dawac zbrojenie pod otworami okiennymi czy nie dawac? jezeli dawac to jakie?

:o :o :o
co Ty na to (http://www.grupasilikaty.pl/zbrojenie_muru.php)?

RYDZU
24-02-2007, 13:09
sprawa jest taka: Silka na klej i teraz czy dawac zbrojenie pod otworami okiennymi czy nie dawac? jezeli dawac to jakie?

:o :o :o
co Ty na to (http://www.grupasilikaty.pl/zbrojenie_muru.php)?

Zwracam honory. Przyznaję, że pierwszy raz słyszę o tego typu zbrojeniu.
U siebie go nie dawałem.

Pozdrawiam

woody
24-02-2007, 16:15
Jak podjąłem decyzję o zakupie silikatów to oczywiście wiedziałem o tym sposobie wzmacniania ścian.
Ale z niego zrezygnowałem i poparł mnie mój konstruktor.
Myślę że jest to jakaś forma przesady.

Bardziej bym się czepiał tych którzy robią nadproża samonośne w ścianie 2 warstwowej zamiast L.

Pozdrawiam silikatowców

radekk
25-02-2007, 15:33
kurcze, co się dzieje, nigdzie silikatów nie można kupić!!!!!!

jezzmam
25-02-2007, 15:36
Witam silikatowców :P

Ja zaczynam na wiosnę tej wiosny :P budowę z silikatów i też wszyscy mi wciskają silikatki 18cm na ściany zewnętrzne :x
Co prawda w projekcie mam 18cm silikatki,ale to jakoś do mnie nie przemawiało od samiutkiego początku i w związku z tym mam pytanko trochę nie silikatowe :roll: : jeśli chciałabym zmienić grubość ścian zewnętrznych z 18cm na 24cm to musze pisać do muratora (projekt z muratka) o zgodę na zmianę ??
częćś działowych ścian mam z 18cm a część z GK i chciałabym ten GK zmienić na 12cm silikatki :roll: też na to muszę miec zgodę ??
Bo no nie przemawia do mnie ściana zewntrzna i wewnętrzna z tych samych 18cm silikatków :-? a już na pewno nie z GK czy KG :roll:
Po przestudiowaniu tego wątku od pierwszej strony jestem przekonana o słuszności mojej decyzji zmiany silikatków z 18cm na 24cm i to bez gadania :D

Styropian łoczywiście 15cm :roll:

jezzmam
25-02-2007, 15:38
kurcze, co się dzieje, nigdzie silikatów nie można kupić!!!!!!

EEEEEEEEE ja dzwoniłam wczoraj do Leżajska i są a jak i jak zamówię na cały dom to mi w przeciągu tygodnia zrobią :D

radekk
25-02-2007, 15:54
do leżajska to kawałek odemnie a po ile ci oferują za 24kę?

jezzmam
25-02-2007, 16:31
za 24kę powiedzieli mi ---3,33 brutto.
za 18kę ---2,64 brutto.
za 12kę ---1,76 brutto
tyle wiem bo o takie pytałam.

radekk
25-02-2007, 16:58
wielkie dzięki , jeszcze tylko czy to cena z transportem i rozładunkiem a jeśli tak to na jaka odległość :D

brachol
25-02-2007, 19:00
kurcze, co się dzieje, nigdzie silikatów nie można kupić!!!!!!
w Poznaniu tez jest klopot z silikatami i silka

woody
25-02-2007, 19:38
kurcze, co się dzieje, nigdzie silikatów nie można kupić!!!!!!

wysłałem Ci na priva namiar na hurtownię niedaleko Ciebie, ja u niego kupowałem i szczerze polecam.

Zerknij w mój dziennik to zobaczysz po ile.

Kasia_de
25-02-2007, 19:51
czy wiecie, gdzie produkują jeszcze te duże bloczki 24 lub 25 na 50 cm?
chciałam z Jedlanki zamówić, ale nie ma ich w najnowszym katalogu i chyba już nie produkują ;-(

Druga kwestia - znacie jakąś hurtownię w Warszawie, gdzie sprzedają silikaty?


Trzecia kwestia - czy ktoś z was kupował w Jedlance bezpośrednio? jak z transportem?

Kane66
26-02-2007, 05:50
Jakby kto mial informacje gdzie moge kupic silikaty TERAZ albo chociaz zamowic na konkretny miesiac (np marzec/kwiecien) to poprosze o informacje - gdzie dzwonie czy jestem tam odsylaja mnie z kwitkiem. Śląsk acz wiadomo mozna przywiezc i z wiekszego dystansu jak bedzie trzeba. Bede wdzieczny za pomoc !

cockerka
26-02-2007, 09:02
czy wiecie, gdzie produkują jeszcze te duże bloczki 24 lub 25 na 50 cm?

To ja jezzmam nie chce mnie muratorum forum zalogować na jezzmam to musiało chcieć na cockerka hehe

Kasiu_de z tego co mi powiedzieli w Leżajsku to od lutego tego roku nie produkują już 50ek :( podobno nie było na nie zbytu i zaprzestali produkcji.
A szkoda bo miałam na nie chęć,ale teraz zostaje mi 24ka albo 25ka :roll:

cockerka
26-02-2007, 09:05
Jakby kto mial informacje gdzie moge kupic silikaty TERAZ albo chociaz zamowic na konkretny miesiac (np marzec/kwiecien) to poprosze o informacje - gdzie dzwonie czy jestem tam odsylaja mnie z kwitkiem. Śląsk acz wiadomo mozna przywiezc i z wiekszego dystansu jak bedzie trzeba. Bede wdzieczny za pomoc !

Z tego co wiem to w Kluczach i Leżajsku (bo tam dzwoniłam) nie ma problemu z zamówieniem :P
Mi powiedzieli,że jeśli zamówię u nich to do tygodnia mi zrobią ile chcę :transport to 2,60 za km.

filipek
26-02-2007, 09:07
Trzecia kwestia - czy ktoś z was kupował w Jedlance bezpośrednio? jak z transportem?

Mają samochód z przyczepą i z hds-em. Ja co prawda nie kupowałem od nich bezpośredni, poniewaz nie chcieli mi dac upustów od cen katalogowych i odsyłali do dystrybutorów, ale samochód do mnie przyjechał bezposrednio od nich i był to ich transport. Kupowałem u dostawcy:
http://www.allegro.pl/item153419349_cegla_elewacyjna_lupana_0_58zl_vat_s zt.html
Firma Multiservis - faktura. Jesli dobrze pamietam dostałem 14% rabatu.

Pozdr
filipek

26-02-2007, 13:07
Hello,

Kasia_de:
czy wiecie, gdzie produkują jeszcze te duże bloczki 24 lub 25 na 50 cm?
chciałam z Jedlanki zamówić, ale nie ma ich w najnowszym katalogu i chyba już nie produkują ;-(

Kończę stan surowy z silikatów z Jedlanki: 24/500, 18/500 i 12 (3NFD). Zamawiałem w połowie stycznia, dostawa była po tygodniu. Nie mieli tylko 1/2, więc moi murarze robią sobie połówki sami... :lol:

W Jedlance oprócz zakładu z Grupy Silikaty jest jeszcze zakład chyba "niezrzeszony". :roll: Spróbuj www.silikaty.net.pl. Ja mam stamtąd, na jakość nie narzekam.

Pozdrawiam silikatowców,

tosinek
26-02-2007, 19:30
Hello,

Kasia_de:
czy wiecie, gdzie produkują jeszcze te duże bloczki 24 lub 25 na 50 cm?
chciałam z Jedlanki zamówić, ale nie ma ich w najnowszym katalogu i chyba już nie produkują ;-(

Kończę stan surowy z silikatów z Jedlanki: 24/500, 18/500 i 12 (3NFD). Zamawiałem w połowie stycznia, dostawa była po tygodniu. Nie mieli tylko 1/2, więc moi murarze robią sobie połówki sami... :lol:

W Jedlance oprócz zakładu z Grupy Silikaty jest jeszcze zakład chyba "niezrzeszony". :roll: Spróbuj www.silikaty.net.pl. Ja mam stamtąd, na jakość nie narzekam.

Pozdrawiam silikatowców,

To rozumiem, ze:
1. zadzwoniłęś do fabryki, i oni Ci przywieżli towar???
to jak mam jedno bardzo ważne pytanie ZA ILE? I BLOCZKI I TRANSPORT?
Ja potrzebuję 4000 sztuk, czy ilość ma odbicei w ewentualnym rabacie?
2. Czy dostałeś od razu klej do tych siliikatów?

26-02-2007, 22:53
Hello,

tosinek, nie dzwoniłem do fabryki, ale zamawiałem przez okoliczny skład budowlany. Zaproponowali mi bloczki:
BSD 24/500 - 6,55 PLN
BSD 18/500 - 6,20 PLN
3NFD - 2,30 PLN
Ceny brutto z transportem na działkę, przechowywaniem niewykorzystywanego materiału na placu itp.
Nie szukałem już gdzie indziej, po prostu zaakceptowałem cenę i po tygodniu miałem pierwszą partię materiału na budowie. Nie brałem kleju, tylko murowałem na zaprawę w spoinach poziomych.

W sumie materiał na dom 200m2.

Pozdrawiam :lol: ,