PDA

Zobacz pełną wersję : Jak budować SILKĄ?



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Wakmen
10-12-2003, 23:38
Drodzy Forumowiczowie podzielcie się swoimi opiniami i doświadczeniami. Czy naprawdę trudno buduje się z takiego materiału jak SILKA. Czy to jest tylko sprawa idealnego wypoziomowania pierwszej warstwy a później już tylko kontrola pionów? W tym miejscuu troszeczkę to uprościłem ale wiem, że naprawdę trudno o fachowca, który prawidłowo wykorzysta zalety idealnych wymiarów tych pustaków.
Ja w swoim życiu widziałem kilka ładnych domów wykonanych z tego materiału ale też widziałem tzw. "spiepszone" (przepraszam za wyrażenie).
Podzielcie się swoimi opiniami.

rafalg
11-12-2003, 00:00
Cześć Wakmen,
Czekam razem z tobą na info od forumowiczów. Też chce budowac z tego materiału. Na razie słyszałem więcej superlatyw niż wad i to mnie niepokoi.

Wakmen
11-12-2003, 22:17
Hallo, puk, puk.
Jest tam ktoś? Wszyscy dookoła wiedzą co to jest, znają zalety i wady ale czy nik nie budował w tej technologii? Nie chce mi się wierzyć.

MarcinF
11-12-2003, 23:20
Witam.
Może jak we trzech będziemy czekali to ktoś się odezwie.
P.s.
Na wiosnę na sto procent zaczynam z silikatów.

awt
12-12-2003, 09:16
Ja też zapukam :D

mam zamiar budować na klej i chciałbym się wdowiedzieć czy ktoś tak robił

Adam

markos
12-12-2003, 10:29
To już było. Poszukajcie w archiwum. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że budowlańcy na początku sakali na klej, bo niby łatwiej im kielnią, ale potem byli zachwyceni jak szybko im idzie.
Problemy:
mało popularny mateiał i trudności w negocjacjach cenowych.
ciężki - trzeba dowozić pod sam budynek, a ciężarówki się zakopują. Za rozładunek HDSem trzeba czasem dopłacić. Koszty transportu mogą być znaczne.
trudno się tnie i dopasowuje.
Mimo tych wad jestem zadowolony z wyboru.

Więcej informacji w innych wątkach

rafalg
17-12-2003, 09:08
Markos - też zdecydowałem się na silikaty (no nie wiem do końca, czy SILKA, bo słyszłem ze "nasze" też sa bardzo dobre). Możesz z własnego doświadczenia powiedzieć coś o innych zagrożeniach związanych z tym materiałem. Zalety można znaleźć wszędzie, ale trzeba się przygotować też na ewentualne przykre niespodzianki.
:D

rafalg
17-12-2003, 09:10
ALL - a może powinniśmy zrobić klub branżowy SILIKATY i wciągać wszystkich, kórzy chcą budować, budują lub budowali z silikatów.

17-12-2003, 09:46
Cześć Chłopaki!
Ja zbudowałam dom z silki w tym roku. Obecnie mam stan surowy zamknięty. Fachowców miałam jak każdy - mała prywatna bez kompletnego doświadczenia z silką i do końca odradzająca nam ten materiał. Budowaliśmy na zaprawę tradycyjna, gdyż klej wychodzi znacznie drożej. Od dilera silki dostaliśmy broszurę dla architekta i wykonawcy, gdzie było wszystko wyjaśnione. Budowlańcy zatem pod okiem kierownika wypoziomowali dokładnie pierwszą warstwę i dalej to samo szło. Nie narzekali na materiał - wręcz przeciwnie - mówili, że dobrze się buduje. Ściana wygląda bardzo ładnie i równo. Jedyna wada to jest ciężar = no ale to juz nie był nasz problem. Tak jak napisano wyżej trudne były negocjacje i dość duża cena za transport. Za HDS do rozładunku też zapłaciliśmy dodatkowo. Ale cenowo wyszło podbnie jak Poroton czy Porotherm. My jesteśmy bardzo zadowoleni - jak się sprawuje do mieszkania, przekonamy się dopiero od lata, po przeprowadzce. Zdjęcie mojego domu jest w galerii domów, jak też w moim dzienniku. Zapraszam i chętnie służę pomocą w przypadku nowych pytań. Pozdrawiam! Ivette.

Krystian
17-12-2003, 16:20
Wakmen, moja opinie o silikatach (Silikaty-Klucze, małopolskie) są jak najlepsze. Murarze dobrze znali ten materiał i byli zadowoleni z jego jakości. Doświadczenie chyba mam jako takie, bo brałem czynny udział w budowie, więc obserwacje masz z pierwszej ręki... :wink:
Ściany są równe, myślę, że nie wydam fortuny na tynki... :P
Transport na paletach, które lądowały według życzenia nawet na piętrze... :D

AWAga
17-12-2003, 22:06
Krystian. A skąd miałeś ekipę budowlaną i ile brali od metra?

Krystian
17-12-2003, 22:21
Ekipa była z gminy Klucze... :P
Cena jest z 2001 roku więc chyba już niezbyt aktualna, ale było to 15zł/m2 + obiad + kolacja...

rafalg
17-12-2003, 22:58
Krystian - Jak wybierałeś silikaty, to dlaczego akurat Klucze? Lokalizacja ? Zastanawiam się jak sa notowane poszczególnych wytwórcy polskich silikatów i jakie sa ich lokalizacje tak aby było najbliżej do trójmiata. Może są jakieś skłądowiska tych firm ?

Krystian
18-12-2003, 10:25
Lokalizacja - odległość Klucze-Ogrodzieniec=ok.10km... :P

rafalg
18-12-2003, 16:18
Krystian - Nie mam pytań. FOrtuny na transport silikatów to chyba nie zostawiłeś u kierowcy. :D

Krystian
18-12-2003, 20:17
Transport (z rozładunkiem palet) był ... gratis :wink:

Wakmen
21-12-2003, 22:17
Bardzo mi się podoba Twoje podejście do spraw budowlanych Krystian. Najważniejsze dla mnie są informacje z pierwszej ręki gdyż na tzw. "placu boju" będę również bardzo aktywny.
W przyszłości chciałbym uniknąć problemów podobnych do tych opisanych na końcu tego wątku (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=202574&highlight=#202574). Nie każdy "fachowiec" a tym bardziej wyszkolony w lanach 70-tych potrafi czymś takim się zająć.
Co się zaś tyczy zalet podawanych przez producentów to można powiedzieć, że znam je już na pamięć.
Thanks for everything.
A jeszcze jedno. Jaki jest współczynnik ciepła dla przykładowych ścian 18 i 24? Jaką musiałbym dać grubość ocieplenia (wełny) przy ścianie gr. 18cm. aby uzyskać U=0,25 a jaką dla 24cm?

Coquelicot
22-12-2003, 11:46
Zajrzyj na te strone:
http://www.silikaty.lezajsk.pl/rozwiazania/rozwiazania.php

Wyliczenia wygladaja dosc wiarygodnie. Nb. Ja rowniez przymierzam sie do budowy domu z silikatow. Zastanawiam sie co do ocieplenia. Poglady (welna vs. styropian) slyszalem b. rozne, raczej ze wskazaniem in plus na welne.

Wakmen
26-12-2003, 10:01
Co się zaś tyczy tych poglądów - wełna vs. styropian to nie widzę innego rozwiązania ja wełna. Z tego co mi wiadomo aby zachować zalety silikatów należy zastosować materiał izolacyjny przepuszczający parę wodną a jak wiadomo styropian tych warunków nie spełnia. Jest całkowitym izolatorem i bezsensowne jest wtedy tłumaczenie, że jego ściany tzw. ODDYCHAJĄ. W pewnym stopniu pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczeń ale nie ma żadnej możliwości oddania jej na zewnątrz budynku co skutecznie uniemożliwia styropian.
Jestem również ciekaw opini ludzi, którzy wybudowali domy z silikatów a ocieplali wełną lub materiałem o podobnych właściwościach izolacyjnych. "Troszeczkę" znam się na ocieplaniu styropianem ale co do ocieplania wełną (chodzi o ściany zewnętrzne dwuwarstwowe) to znam tylko informacje pobierzne. Wełna mineralna lub szklana wykorzystywana do ocieplania poddaszy ma inną gęstość materiału dlatego chciałbym wiedzieć jaki materiał można zastosoawać do tematu wątku.
Czekam na dalsze opinie.

AWAga
27-12-2003, 13:22
Przyłączam się do powyższego pytania.

28-12-2003, 08:38
Ja buduję z Silikatów-Białystok na cienką spoinę. Obecnie jestem na etapie prac wykończeniowych. Dom ociepliłem systemem Rockwool o gr. 120 z tynkiem mineralnym.
Ściany budowała ekipa specjalizująca się w ytongu. Trochę nazrekali na cięzar silikatów. Ściany są bardzo równe ( potwierdzał to fachowiec od tynków wewnętrznych gipsowych)i mają wiele zalet związanych z właściwościami silikatów. Barbarzyństwem byłoby ocieplanie silikatów styropianem. System rockwoola ecorock lub ecorock L jest trochę tańszy ( ja kupowałem z dużym rabatem) niż alternatywne np. Isover.
Mankamentem silikatów już później na etapie ukłądania instalacji wewnętrznych jest ich twardość. Nie można jak w przypadku bet. kom. wyżłobić rynienki na przewody przysłowiową łyżeczką, trzeba albo zapłacić więcej przy kuciu, albo poźniej dać grubszą warstwę tynku.
Generalnie jestem b. zadowolony z wyboru materiału i jeśli ktoś chce wybrać silikaty na ściany to raczej polecam. :lol:
Piotr

pete
28-12-2003, 08:48
Gość to ja. :)

markos
28-12-2003, 21:09
Mankamentem silikatów już później na etapie ukłądania instalacji wewnętrznych jest ich twardość. Nie można jak w przypadku bet. kom. wyżłobić rynienki na przewody przysłowiową łyżeczką, trzeba albo zapłacić więcej przy kuciu, albo poźniej dać grubszą warstwę tynku.
Piotr
Podobno silikatów nie wolno kuć tylko ciąć "gumówką". Czeka mnie ciężka robota z tymi bruzdami :cry: bo tynk chcę dać cieniutki.

29-12-2003, 13:18
Witajcie!

Wybudowałem z Silikatów we Wrocławiu. Bloczki miałem z Teodorów koło Łodzi. Dostałem 23% rabatu (wiosna 2003). transport fabryczny 500 zł, dzwig sam załatwiałem 150 zł.. Generalnie wyszło ponizej 38 zł za sciane 25 cm. (Mozna buować z cieńszej 18 cm) wtedy jeszcze taniej.

Murowałem na klej (dom 320 m.kw - 2,5 palety kleju = ok. 2000 zł)

Ocoeplenie wełną (ja dałem Ekoroc L - 20 cm)

Tynk silikonowy (wysokoparoprzepuszalny i samoczyszczącys się).

Materiał twardy, jednak bez zadnego problemu (i bez żadnej dopłaty!!!!!!) elektrycy robili bruzdy pod przewody. (wyszło 300 punktów - po 30 zł za punkt na gotowo z uzborojeniem - w tej cenie juz złącze na zewnątrz WZL i 4 szafki na bezpieczniki i przekazniki)

Przeciez to jest ich obowiązek....... Gdyby moi chcieli dopłatę za twardość materiału to zmieniłbym ekipę.....
To tak jak by stomatolog brał więcej bo ząb jest bardzo twardy i trudniej się wierci.

Niestety nasi "fachowcy" są spaczeni przez lata komunizmu...chociaż już coraz częsciej mozna spotkac ekipy "kapitalistyczne" (dbajace o markę, klienta i rynek)

Generalnie jestem bardzo zadowolny i budując drugi raz wybrałbym ten sam materiał.

POlecam klej do silikatów od producenta. Ten z Teodorów był po prostu biały....wszystkie inne w hurtowaniach na terenie Wrocławia były szare.
Nawet jesli na klej wychodzi troche drozej to sciany są równe, i bałaganu dużo mniej.

Pozdrawiam

Grzesiek

BiK
30-12-2003, 23:03
Grzegorz,
zaczynam na wiosnę i też zdecydowałem się na silikaty. Dlaczego wybrałeś teodeory? Zadecydowała cena?, jakość? termin dostawy?
pzdrawiam
BiK

rafalg
03-01-2004, 00:08
BiK - polecam również Białystok lub Ostrołękę / PISZ. Chyba, że CI bliżej do Teodorów. Jezeli chodzi o jakość materiałów to wszędzie jest podobnie.
Ja też zamierzam budować z silikatów i zdecyduje się na polskie... a co - gospodarka musi ruszyć do przodu :lol:

rafalg
03-01-2004, 00:11
Do Piotra z Silikatami - Białystok - Gdzie budujesz i ile wyniósł CIę transport.
ALL- Czy polskie firmy produkujące cegły silikatowe mają jakieś przedstawicielstwa czy też najkorzystniej jest po prostu brać od producenta. Ja buduje się w okolicach Trójmiasta.

Wakmen
03-01-2004, 23:39
No dobra, wszyscy budują lub będąbudować z silikatów ale czy ktoś będzie lub już ocieplił wełną. Dlaczego przy tej technologi gdzie producenci zalecają wełnę wszyscy ocieplają styropianem. Taniej to wiem ale ...
Czekam na odpowiedź.

04-01-2004, 12:09
Może po ty by zachować przepuszczalnosć ściany z silikatów - możliwość tzw. oddychania?

Krystian
04-01-2004, 13:51
Ociepliłem styropianem bo :
- było taniej,
- nie chciałem budować ,,ze szczeliną",
- bałem się, że przez te kilka lat które miną od wybudowania ścian do zamieszkania wałna złapie wilgoć,
- bardziej jestem przekonany do styropianu.

yasioo
04-01-2004, 14:04
A czy ma sens dla ściany 3-warstwowej taki układ:
Styropian z izolacji fundamentów wyciągnięty na 50-80 cm nad poziom terenu, a wyżej aż do dachu wełna. Wszystko rzecz jasna ze szczeliną. Paroprzepuszczalność zachowana, zaś te kombinacje ze styropianem w obawie przed podsiąkaniem wilgoci. Dla murarza to chyba żaden problem.
yasioo

Krystian
05-01-2004, 13:47
yasioo - powinno być OK, nie zapomnij o wentylacji szczeliny.

BK
05-01-2004, 17:06
BiK,
też jestem z Wrocka i też jestem zainteresowana silikatami. Czy cena transportu silikatów Cię nie odstrasza? Bo najbliżej mamy chyba producenta w Wielkopolsce.
Masz namiary na hurtownię oferującą atrakcyjne ceny? Czy robiłeś wyliczenia cen i porównianie z innymi materiałami? I wreszcie, czy masz ekipy znające się na tej technologii?

A jak silikaty zachowują się w zetknięciu z wodą - czy chłoną wilgoć tak jak beton komórkowy. Wrocław jest wszak narażony na powodzie ...
Pozdrowienia
Beata

rafalg
05-01-2004, 17:12
BK - a jakie sa ceny transportu (średnio)? Czy bardziej opłaca się dostać upust u porducenta np ok 20% i zapłącić za transport czy tez w lokalnej hurtowni z upustem np 10 % i z zagwarantowanym transportem. Oczywiście cena transportu jest uzależniona od odległości, ale jakie są średnie ?

rafalg
05-01-2004, 17:15
DO budujących z silikatów - a co stosujecie do piwnic - też silikaty czy też inny materiał? Na forum mówią, że piwnice z silikatów to nie najszczęśliwsze rozwiązanie - jak uważacie ?

rafalg
05-01-2004, 17:17
DO budujących z silikatów - a co stosujecie do piwnic - też silikaty czy też inny materiał? Na forum mówią, że piwnice z silikatów to nie najszczęśliwsze rozwiązanie - jak uważacie ?

markos
05-01-2004, 17:19
BK - a jakie sa ceny transportu (średnio)? Czy bardziej opłaca się dostać upust u porducenta np ok 20% i zapłącić za transport czy tez w lokalnej hurtowni z upustem np 10 % i z zagwarantowanym transportem. Oczywiście cena transportu jest uzależniona od odległości, ale jakie są średnie ?

W hurtowni znajdującej się najbliżej budowy dostaliśmy lepszą cenę na silkę. W hurtowni w pobliżu producenta dostaliśmy lepszą cenę na transport. Ta druga była była sumarycznie lepsza :-? . Oferty z pozostałych hurtowni były droższe w obu punktach.

MarcinF
05-01-2004, 22:44
Właśnie jestem na etapie negocjacji cen i porównywania z cenami producenta + transport. Jak się doliczę, to dam znać.
Wrocławiaków zapraszam na stonę "sondarze" post: "ktozaczyna na wiosnę..."
Sorki za taki link :D ale nie wiem jak to profesjonalnie zrobić :evil:
__________________
pozdro Marcin

rafalg
06-01-2004, 09:23
MarcinF - dzięki. czekam na info, bo jestem mocno zainteresowany - sam niedługo zaczynam poszukiwania.

Krystian
08-01-2004, 11:20
DO budujących z silikatów - a co stosujecie do piwnic - też silikaty czy też inny materiał?

Bloczki betonowe.

MarcinF
08-01-2004, 16:57
Witam.
Dostałem wycenę Silki w MBSie.
Zabloczki M24 3,14 ,a za 18 2,50 to ceny po upuście15 proc.
Ceny podobne do PThermu .
Narazie nie powalili mnie na kolana :D , jutro dzwonię do Teodorów.

Wakmen
08-01-2004, 20:09
A w Wejherowie w Almaresie 18-> 2,36, 24-> 3,38 i to jeszcze przed upustami. Pan powiedział, że w sprawie upustów sprawę załatwia się z każdym klientem osobno.

rafalg
09-01-2004, 15:58
Krystian - jakie bloczki betonowe stosujesz. Są jakieś kryteria ich wyboru?

MarcinF
09-01-2004, 22:26
Dostałem wycenę z Teodorów:
cena katalogowa z ich stronki i rabat 21 procent do tego transport do Wrocka za 610 brutto.
Qrcze ten transport to droga sprawa.
Wychodzi na to, że w MBSie jak ich się trochę pociśnie będzie taniej za Silke.
A tak na prawdę to jaka jest różnica między produkami tymi, bo już się zaczynam gubić???
Czy tylko producent??

Krystian
10-01-2004, 09:36
Krystian - jakie bloczki betonowe stosujesz. Są jakieś kryteria ich wyboru?

Bardzo proste są te kryteria... :P
Umówiłem się na wstępie z właścicielem firmy produkującej te bloczki, że będzie je dostarczał na plac budowy wywrotką i je ,,kipował".
Wszystkie bloczki, które ulegną uszkodzeniu przy takim rozładunku obiecał wymienić...
Zamówiłem 6000 sztuk, przysłał od razu 6100 z czego potłukło się...30!!! :P :P :P

rafalg
10-01-2004, 17:05
Krystian - ALe to znaczy, ze nie ma znaczenia jakie bloczki bierzesz. Te, gdzie dadzą ci transport. Tylko ? :wink:

Krystian
11-01-2004, 19:19
W okolicach Ogrodzieńca nie miałem zbyt dużego wyboru, jeżeli chodzi o firmy produkujące bloczki betonowe. Decydowała cena, przy założeniu podobnej jakości. Zależało mi też na tym, aby bloczki były wyprodukowane bez ,,domieszek" typu pyły dymnicowe itp. świństwa...

bilbo
11-01-2004, 20:41
Właśnie jestem na etapie negocjacji cen i porównywania z cenami producenta + transport. Jak się doliczę, to dam znać.
Wrocławiaków zapraszam na stonę "sondarze" post: "ktozaczyna na wiosnę..."
Sorki za taki link :D ale nie wiem jak to profesjonalnie zrobić :evil:
__________________
pozdro Marcin

:-)
Oto ten link:

Kto zaczyna na wiosnę budowę we Wrocławiu? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=18803)

Również zapraszam.

pozdrawiam
Robert

Maddy
12-01-2004, 00:58
Materiał twardy, jednak bez zadnego problemu (i bez żadnej dopłaty!!!!!!) elektrycy robili bruzdy pod przewody.


Czy było konieczne rycie bruzd, czy nie można było kłaśc przwodów w tynku?
My właśnie przymierzamy się do kładzenia instalacji i trochę nam się nie chce ryć w silikacie. Myśleliśmy, żeby kłaść przewody na ścianie.
POdzielcie się swoimi doświadczeniami.

Pozdrowienia.
M

Wakmen
12-01-2004, 05:59
Z tym ryciem pod przewody to jest tak że, lepiej się trochę pomęczyć a zrobić cieńszy tynk (3 - 5 mm) zalecany przez porducenta.

Maddy
12-01-2004, 13:37
No, ale jesli mamy zamiar kłaść 1 cm tynku, to chyba nie trzeba ryć nie?

Pozdr.
M

Wakmen
16-01-2004, 09:39
No, ale jesli mamy zamiar kłaść 1 cm tynku, to chyba nie trzeba ryć nie?
Ale po co tyle tynku? Teraz w instalacjach elektrycznych rezygnuje się z umiejscowienia puszek na górze ściany i zejście na dól do gniazdek. Można przecież to szybciej zrobić - w jednej puszce na dole w gniazdku 2 in 1 a przewody po podłodze. To samo się tyczy ogrzewania i innych instalacji. Naprawdę minimum rzeczy ładuje się na ściany (niektóre są potrzebne ale tego "rycia" będzie naprawdę minimum.

Maddy
17-01-2004, 20:33
Można przecież to szybciej zrobić - w jednej puszce na dole w gniazdku 2 in 1 a przewody po podłodze.

Czy "po podłodze", tzn. w listwach przypodłogowych?
Bo jeśli tak, to chyba troche podraża sprawę.
M.

MarcinF
17-01-2004, 22:06
Maddy te przewody są w posadzkach, a nie w listwach.
Oj chyba przyda Ci się lektura Muratora.

Pozdro Marcin

Maddy
17-01-2004, 22:25
A możesz podać konkrety odnośnie numeru "Muratora", w którym znajdę coś na ten temat (miesiąc, rok)?
Niestety elektryką się do tej pory nie interesowałam, ale chyba czas zacząć. :)
Pozdrowionka.
M.

MarcinF
17-01-2004, 22:38
Sorki Maddy ale mam Muratory z 4 lat i wiem, że gdzieś o tym było, ale nie wiem gdzie.

Mar

BiK
17-01-2004, 22:40
jacyś też chyba niedouczeni jesteśmy :-? oświećcie z tymi kablami w posadzce: jest gdzieś na forum lub w którymś Muratorze?

Wakmen
20-01-2004, 12:08
Z tymi przewodami to jest tak, że układa się je :
- przed końcowymi wylewkami (gdy takie będą),
- w peszlach jeżeli kładzie się dechy na legarach (ja tak będę robił).

Co się zaś tyczy głównego wątku to czy ktoś zna ekipę która budowała z silikatów na klej (3-miasto). Może jakieś namiary na budowy, gotowe domy. Pleace.

Marzek
21-01-2004, 13:35
Witajcie!
Ja zdecydowałem się na budowę z silikatów i na razie jestem zadowolony.
Teraz mam stan surowy zamkniety. Wykonane są już instalacje elektryczne.
Jeśli chodzi o materiał, to wziąłem oryginalną SILKĘ. Najpierw próbowałem u producenta - w moim przypadku Wieliszew, bo budowa jest w Grodzisku Maz. Potem spróbowałem w lokalnej hurtowni, w programie "Buduj z PSB". Wyszło taniej. Transport wliczony w cenę bo blisko ok. 5 km od hurtowni. Ceny mogę sprawdzić i napiszę później. Grubość bloczków generalnie 24 cm, a na poddaszu 18 cm. Ale można wsztstko z 18. Ja zasugerowałem się wyceną producenta, który polecał 24 cm, ale potem wyczytałem, że wystarczy 18.
Ekipa budowała tradycyjnie, raczej bez doświadczeń w silikatach, u mnie nie narzekali, oprócz wagi bloczków i konieczności docinania. Ogólnie jestem zadowolony. Łączenie na klej, może drożej ale szybciej i czyściej. Ceny też mogę sprawdzić. Klej od producenta.
Ocieplenie Rockwool Ecorock 20 cm, Współczynnik U wyjdzie poniżej 0,2. Uważam, że efekt jest ok. Wełnę kupowałem w systemie, w promocji. Wyszło z robocizną ok. 100 zł/m2.
Elektryk nie narzekał, kable mam prowadzone po wierzchu, chcę dać tynk gipsowy 1 cm i to ponoć nie przeszkadza. Oczywiście trzeba było robic bruzdy, ale nie jest to tragedia. Elektryk wziął 20 zł za punkt (robocizna) + materiały osobno. Razem wyszło coś poniżej 40 zł.

Ogólnie jestem zadowolony i pozdrawiam wszystkich.

Marzek

Marzek
21-01-2004, 13:39
Aha jeszcze co do tych przewodów. Co do gniazdek, to mam wszystko prowadzone dołem ścian, tuż przy podłodze. Inne przejścia też w posadzce w rurkach z twardego PCV. Nie mam puszek wszystkie łączenia w puszkach pod osprzętem. Może trochę drożej (więcej przewodu), ale estetyczniej.

Pozdrawiam

yasioo
21-01-2004, 18:13
Cześć Marzek
Sillka 25 + 20 cm wełny podoba mi się. Napisz jeszcze słowo jaką masz elewację.
Ja na elewację zamierzam silikat 8 cm z tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym + elementy klinkieru.
Przy tej grubości wełny (po uwzględnieniu tynków i szczeliny powietrznej) ściana puchnie do grubości ok. 58 cm :o Trochę dużo. Mój archi twierdzi, że w miejscu okien będę miał tunele i chyba ma rację. Sugeruje, iż 15 cm wełny będzie OK.
Co Wy na to 3-warstwowcy?
yasioo

21-01-2004, 18:25
A nie lepiej odchudzić ścianę nośną? Silka 18 chyba by wystarczyła?

Marzek
22-01-2004, 11:25
Cześć yasioo!
Jak już wcześniej pisałem, można dać na ściany nośne 18 cm zamiast 24. W twoim przypadku, ze ścianą trójwartwową będziesz miał 6 cm mniej. Oczywiście nie zmieni Ci się grubość zewnętrzna ściany, czyli okno nadal będziesz miał dość głęboko. U nas te 20 cm, na których osadzone są okna nie razi (mamy osadzone licując zewnętrzną część ramy do zewnętrznej warstwy ściany nośnej). A co do elewacji, to mamy na razie biały tynk mineralny systemowy Ecorock, ale na wiosnę będziemy go malować farbą silikatową. Malowanie ze względu na wzmocnienie tynku, lepszą wodoodporność oraz estetykę - chcemy mieć dom kolorowy a nie biały jak teraz.

Pozdrawiam

Wakmen
27-01-2004, 12:09
Dzięki za opinie i rozwiązania, takich trzeba więcej.

Ja jestem na etapie sprawdzania cen i zamówienia Silki 18 oraz na ścianki działowe (nie wiem jaką wybrać grubość - 12 czy 8) oraz bloczków betonowych do fundamentów.
Dowiedziałem się w sprawie transportu Silikatów z Nidzicy. Jak to wyląda? Mianowicie tak:
- na samym wstępie mam cenę niższą o 18 gr. od ceny w mojej pobliskiej hurtowni (2,36zł za SILKA 18 ) i to jeszcze przed dalszymi negocjacjami cenowymi ale ... i tu zaczynają się schody,
- rozładunek we własnym zakresie a każdy wie jak ciężkie są te bloczki,
- transport całego TIRa za jednym razem prosto na działkę ale jak tyle tego na raz rozładować,
- albo mam znaleźć hurtownię z którą producent handluje, dowiozą do niej cały transport i we własnym zakresie będę mógł odbierać ile będę chciał.
Jak na razie to w jednym miejscy zaoszczędzę kilka stówek ale w drugim zapłacę jeszcze więcej. Żadna filozofia kupić tani drogo sprzedać. Mam telefon do przedstawiciela fabryki i będę dzwonił czy widzi jeszcze jakieś rozwiązania. Zobaczymy co z tego wyniknie.

A jeszcze jedno pytanie:
Ile wejdzie bloczków Silki 18 na jedną paletę? Jakie są jej wymiary?
(To były dwa pytania)

Marzek
27-01-2004, 14:17
U nas na ściany wewnetrzne poszła 12. Podobno można cieńszą, ale tylko pomiędzy pokojami. Cieńszej niż 12 nie zaleca się od strony korytarzy, łazienek, czy innych pomieszczeń gdzie może być większy hałas. Chodzi o izolację akustyczną.
Co do wymiarów, to nasza SILKA z Wieliszewa (grupa Van den Brink Polska), miała następujace: 34 x 19 x 12 (18 lub 24) cm. Zawsze wychodziło jej 15 szt. na m2 ściany. Pakowana były na palety:
24 po 48 szt. (chyba ?)
18 po 60 szt.
12 po 72 szt.
U mnie jak pisałem najpierw sprawdziłem u producenta. Potem znalazłem hurtownię, która wynegocjowała lepsze ceny. Była to lokalna hurtownia z grupy PSB. Transport miałem wliczony w cenę. W każdym razie w hurtowni cena z transportem była niższa niż u producenta bez transportu. Hurtownia oddalona od budowy o jakieś 5 km, producent ok. 50 km.

Wakmen
27-01-2004, 15:36
Dzięki Marzek za szybkie i cenne wiadomości.
Powiedz mi jeszcze czy jesteś zadowolony z ekipy, która postawiła Ci ściany. Czy są jakieś odchyły od pionu (a raczej muszą być) i jak bardzo duże? Zależy mi na szczerej opini inwestorów abym mógł wystrzec się podobnych błędów. Tak jak Ty chcę bloczki kleić a tzw "nadrabianie kątów" jest raczej niemożliwe przy cieniutkiej warstie kleju.
Kiedyś widziałem porażkę budowlaną z Silki (gdzieś w moich postach jest opisana). Mianowicie ze ściany 2-warstwowej musiał zrobić 4-warstwową. Ściany były tak krzywe, że głowa boli.

Marzek
27-01-2004, 15:58
U nas nie było żadnych problemów. Murarze się przyłożyli. Często kontrolowali pion. Niestety trzeba to robić, bo klej pioruńsko szybko schnie. Mieli tylko problemy z dobijaniem warstwy do warstwy - ale nie wszyscy. Główny majster się bardziej przykładał i jemu lepiej wychodziło. Zróciłem pare razy uwagę i się nauczyli. Na poddaszu było już znacznie lepiej. Zresztą brak odpowiedniego dobicia warstw skutkuje nie krzywizną ścian lecz ilościa kleju potrzebnego do spoinowania. No ewentualne odchyłki można nadrobić dając ciut grubszą warstwę kleju. Tak właśnie było przy tych nie do końca dobitych warstwach. Widać, że bloczki nie są dokładnie położone w poziomie, ale to nie przeszkadza.
Wydaje się, że jednak są proste. Na dowód niech posłuży to, że potem nie było problemów z tynkiem zewnętrznym. No może tylko w przypadku wykańczania glifów. Nawet geodeta, który mierzył dom zwrócił uwagę na pionowość narożników! Moi murarze najpierw chcieli łupac bloczki, ale szybko zmienili zdanie. Najefektywniej jest je ciąć szlifierką katową. U mnie podrożyło to niewiele koszt robocizny. Majster doliczył sobie tak naprawdę za tarcze, bo robota szła szybciej i dokładniej. Nawet pustaki na otwory okienne i drzwiowe docinali. żeby było estetyczniej, choć tego w końcu nie widać, bo stolarkę dodatkowo osadza się na piankę. Reasumując ściany mamy proste - chyba. Wszystko wyjdzie podczas układania glazury!

yasioo
27-01-2004, 22:42
Również rozgryzam temat silikatów, a zwłaszcza ich cen. Ze mojego wstępnego rozeznania wynika, że cenowo Silka przegrywa z lokalnymi producentami.
Np. z Teodorów – to pod Łodzią – licząc mur z 18-stki (dla uproszczenia bez spoin) wychodzi 34,36 zł/m kw ściany. Bloczek 25x22 cm = 1,89 zł.
Na dzień dobry dają 15% upustu – to już jest: 29,27 zł/m kw.
Z Silki (według oficjalnego cennika: 2,36 za bloczek) mur 18 cm kosztuje 36,53 zł/m kw. Nie wiem ile można wynegocjować rabatu na Silkę, ale aby dorównać musiałoby być ok. 20% = 1,89 za szt.
I jeszcze jedno: Dlaczego na klej? Przecież, „ …Zaprawa Ci Wszystko Wybaczy…”, zaś co do cienkiej spoiny, to nie każdemu murarzowi to wychodzi. Że czyściej i ładniej? – do mnie nie przemawia. Ma być DOBRZE i TANIO. Chyba, że jest taniej? Proszę mnie oświecić.

Wakmen, jak tam poszukiwania bloczków fundamentowych? U mnie najlepsza oferta to 2,20 zł za bloczek 12x24x38 (z dowozem i rozładunkiem). Odczuwam niedosyt.
yasioo

Marzek
28-01-2004, 11:03
Wybraliśmy klej nie ze względu na ładniej i czyściej, tylko ze względu na mniejszy bałagan na budowie. Kupujesz worek i robisz klej jak do glazury. Przy tradycyjnej zaprawie potrzeba jeszcze piasek, coś zamiast wapna. Klej szybciej wysycha, a zatem spoinowanie pewniejsze i jak dobrze wykonane to jest ok. U nas wyszło równiutko. A czy taniej czy drożej nie liczyłem. Postaram się sprawdzić, ale nie dziś. Jakoś koszmzrnie dużo tego kleju nie szło. Brałem chyba paletę kleju (od producenta, nie pamietam ile worków było, wszystko jest do sprawdzenia) na coś ok. 20 palet pustaków.

brachol
28-01-2004, 11:13
kolo mni ejest hurtownia PSB ktora ma te same ceny co Silka i daja 15% od reki a ysle ze wiecej tez sie uda dostac no i transport w cenie do niedaleko tez myslalem o Teodorach tylko ze z transportem wychodzi drozej a co do kleju to z tego co sie dowiadywalem to jak sicana jest na klej i dobrze wykonana to mozna klasc od wewnatrz cinki tynk a wlasciwie gladz tylko i jest ok

Marzek
28-01-2004, 11:22
Właśnie przy kleju u nas ściany wyszły bardzo równe. Tak jak pisze brachol, dało to możliwość łatwego kładzenia tynku wewnętrznego. Można dać bezpośrednio tynk gipsowy maszynowy o niewielkiej grubości. Jakiej to już zależy od sposobu położenia instalacji elektrycznej. U nas nie była wkuwana, zatem tynk musi mieć ok. 1 cm grubości, ale to też przecież mało. Podobnie jest z klejeniem izolacji zewnętrznej, nie trzeba było nic wyrównywać.

28-01-2004, 12:46
Witam

Ja również przymierzam się do Silki 18 lub 24 nośna (jeszcze nie zdecydowałem) 15cm pustka wypełniona wełną lub perlitem + 12 osłonowa.
Zastanawiam się natomiast nad użytecznością bloczków fundamentowych Silki (tych pełnych
http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_4192.php?language_id=10&product_id=178&sub_detail_type_id=65&area_code=1&main=&submenu=&subnavi_level= czy je również można kłaść na klej czy raczej na zaprawę. Z klejeniem ściana była by bardziej głatka i po zabezpieczeniu odporniejsza na wodę. Miał może ktoś z tym do czynienia?
http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_5024.php?main=4449&subnavi_level=5&submenu=&submenulink=&area_code=1&language_id=10&countries_id=9

Andrzej

brachol
28-01-2004, 12:52
pytanie laika ale co to jest perlit?

28-01-2004, 13:27
http://www.perlit.cz
http://www.zebiec.com.pl/wyroby7.html
:D :D :D

brachol
28-01-2004, 13:39
a ten perlit wychodzi taniej niz welna?

28-01-2004, 14:19
ok 140-160 za metr sześcienny

MarcinU
30-01-2004, 09:22
Witam!

Tak ostatnio troche mnie skłania do budowy z silikatów. Wakmen, RafalG - znaleźliście kogoś w naszym pobliżu, kto potrafi z tego zbudować dom? Jak wychodzi koszt całościowy w porównaniu do alternatyw? W większości kosztorysów wygląda na to, że silikaty są tańsze, ale jak jest z rzeczywistością?

MarcinU
30-01-2004, 09:31
Aha! O co chodzi z tą "klasą" silikatów? Np. w cenniku Silki bloczki M18 klasy 15 kosztują 2,44 zł, a klasy 20 2,67

Marzek
30-01-2004, 10:08
Witajcie!
Klasa silikatów oznacza wytrzymałość materiału bodajże na ściskanie. 15 oznacza 15 MPa (megapaskali), odpowiednio 20 oznacza 20 MPa.
Kilka osób pytało ile płaciliśmy za silikaty. Otóż, my płaciliśmy tyle ile jest w cenniku SILKI brutto, ale to była cena z transportem i rozładunkiem HDS na budowie i są to ceny II połowy 2002 roku. U producenta do tego samego brutto trzeba było dopłacić za transport 500 zł netto za jeden kurs z rozładunkiem + VAT 22%. My braliśmy głównie M24 za 3,38 zł, M18 za 2,55 zł i M12 za 1,77 zł (wszystkie ceny brutto). Do tego klej w workach po ok. 16 zł brutto za worek. Poszło chyba ze trzy palety. Liczbę worków i liczbę pustaków muszę odszukać, wtedy będzie można oszacować zużycie i koszt kleju na m2 ściany.

Marzek
30-01-2004, 10:09
My braliśmy klasy 15

MarcinU
30-01-2004, 11:19
No dobra. Kumam te magapaskale, ale jaki to ma wpływ na budowę domu? Czy chodzi o to, ze np. M18 klasy 20 ma wytrzymałość zblizoną do M24 klasy 15? Jest jakaś metoda obliczeń, jakiej klasy należy użyć?

Marzek - masz ściany nośne z M18 czy M24? Jak duży (czyt. wysoki) dom masz? Czym pokryty (dachówka czy blacha)?

30-01-2004, 11:29
No dobra. Kumam te magapaskale, ale jaki to ma wpływ na budowę domu? Czy chodzi o to, ze np. M18 klasy 20 ma wytrzymałość zblizoną do M24 klasy 15? Jest jakaś metoda obliczeń, jakiej klasy należy użyć?

Marzek - masz ściany nośne z M18 czy M24? Jak duży (czyt. wysoki) dom masz? Czym pokryty (dachówka czy blacha)?
Do domu jednorodzinnego - najsłabszy silikat gr 18 cm wystarczy. Jest on i tak 3 razy mocniejszy niż najmocniejszy beton komórkowy!
Obliczenia tak czy inaczej powinien zrobić konstruktor - doradzanie na forum takich rzeczy jest niebezpieczne!

Marzek
30-01-2004, 11:45
Zgadzam się z poprzednikiem, obliczenia robi kontruktor. Prawda też jest taka, że najgorszy silikat jest wielokrotnie wytzrymalszy od betonu komórkowego. Nasz domek to dom z poddaszem uzytkowym. Wysokość kalenicy coś ok. 8 m, a więc przecietna. Na dom jednorodzinny wystrczy 18, a nas częściowo jest 24, ale jak już pisałem poszło to rozpędem, bo zmienialiśmy technologię, a na rysunkach były ściany wraz ociepleniem o grubości 44 cm (MAX 29 + 15 styro). Więc biorąc silkę 24 + 20 wełny otzrymaliśmy to samo. Jednak mogliśmy zrobić z 18. Wtedy powierzchnia domu by wzrosła i koszty byłyby mniejsze. Lecz zbyt późno się zorientowaliśmy.
Co do pokrycia dachu. Mamy dachówkę ceramiczną karpiówkę WIEKOR. A więc jest to jedno z najcięższych pokryć. Waga ok. 70 kg/m2. Ale tak było w projekcie, więc niczego nie musieliśmy zmieniać. Dom stoi w stanie surowym juz ponad rok i niczego złego nie widać. Ścainy jak stały tak stoją i jest OK!

MarcinU
30-01-2004, 12:52
Jeszce jedno. Słyszałem, ze po wybudowaniu z silikatów dom "osiada". Efekt znany powszechnie, ale przy silikatach poruszany szczególnie. Jakieś doświadczenia w tym względzie? Może to wynika tylko z ciężaru bloczków?

Marzek
30-01-2004, 13:27
Ja nic takiego nie zauważyłe, a dom stoi (patrz kilka postów wyżej). Jeśli miało by to zachodzić to będzie chyba wynikało z samego ciężaru bloczków. Ale aby tego nie było musi być dobrze zaprojektowane posadowienie domu, fundament. To jest zadaniem projektanta, ew, osoby dostosowującej projekt gotowy lub dokonujacej w nim przeróbek. Zależy od gruntu na działce.
A tak na marginesie, może warto zrobić analizę gruntu (skoro masz takie obawy). Ja tak zrobiłem. Kosztowało to kilkaset złotych, ale teraz śpię spokojnie, bo wyniki wziął pod uwagę projektant, który dostosowywał projekt i udzielił, mi rad jak wykonać fundamenty. Teren był niestety trochę piaszczysty, a troche gliniasty.

MarcinU
30-01-2004, 14:09
Analizę gruntu to ja zrobiłem zanim kupiłem działkę! 8) Wyszło OK są piaski gliniaste o całkiem dobrej nośności.

Marzek
30-01-2004, 14:17
No to też śpisz spokojnie!

Wakmen
31-01-2004, 23:57
Wakmen, jak tam poszukiwania bloczków fundamentowych? U mnie najlepsza oferta to 2,20 zł za bloczek 12x24x38 (z dowozem i rozładunkiem). Odczuwam niedosyt.
Ja jak na razie byłem tylko w Almaresie w Wejherowie ale z lokalnej oceny jest to najbardziej korzystna i ugodowa hurtownia. W cenniku są dwie firmy produkujące bloczki fundamentowe (z dwoma rozmiarami bloczków). Te co mnie interesują (12x24x49 B15) to cena 2,94 KOMBETu i 2,40 FABRUKu oczywiście przed upustami a transport i rozładunek (24 km) gratis.

... Do tego klej w workach po ok. 16 zł brutto za worek. Poszło chyba ze trzy palety.
A co się tyczy kleju do silikatów - biały ale firmy nie pamiętam to za worek 25kg 13zł. Wydaje mi się, że dość mało ale za inny ale szary to chcieli gdzieś około 19 zł :o

Sławek Winiarski
01-02-2004, 12:19
Dzięki Marzek za szybkie i cenne wiadomości.
Powiedz mi jeszcze czy jesteś zadowolony z ekipy, która postawiła Ci ściany. Czy są jakieś odchyły od pionu (a raczej muszą być) i jak bardzo duże? Zależy mi na szczerej opini inwestorów abym mógł wystrzec się podobnych błędów. Tak jak Ty chcę bloczki kleić a tzw "nadrabianie kątów" jest raczej niemożliwe przy cieniutkiej warstie kleju.
Kiedyś widziałem porażkę budowlaną z Silki (gdzieś w moich postach jest opisana). Mianowicie ze ściany 2-warstwowej musiał zrobić 4-warstwową. Ściany były tak krzywe, że głowa boli.


Witam :D
Cieszy mnie, że grono zwolenników silikatów rośnie.
Ja wybudowałem dom z silikatów z Leżajska więc daleko od 3miasta.
Moje ściany poza jedną są odchylone od pionu nie więcej niż 0.5 cm.
Sciany murowane na zaprawę idealnie równe (murowałem sam), ta jedna ściana odchylenie 1.5 cm pojechała dlatego że zbyt szybko murowana i jedna strona w winklu a drugi koniec niezwiązany pojechał.
Uważam, że kupowanie na ściany nośne silki to niepotrzebne podnoszenie kosztów, nasze silikaty mają tą samą klasę, tak samo dokładne a tańsze.
Zwróćcie uwagę na zużycie na 1m2 (silka jest niższa)
Grubość ściany zewnętrznej to u mnie 18 cm i nie polecam cieńszych 15 poniewaz trudno poprawnie zazbroić wieniec na takiej ścianie.
Rozładunek 1 tira (ok.32 tony) silikatu to u mnie 45 min w 6 facetów ale trzeba mocno popracować. W 3 osoby około 2 godzin (efekt zmęczenia).
Polecam bloczek o długości 50 cm (szybkość murowania podobna do BK) ale murarz musi mieć "krzepe" :lol: :lol:
Pozdrawiam.

Sławek Winiarski
01-02-2004, 12:23
Chciałbym jeszcze dodać, że przekonałem sie do silikatów pracując w Niemczech. Standardowa ściana u ludzi zamożnych to trójwarstwowa z silikatem od środka i klinkierem od zewnątrz z wełna w środku.
Piszę o tym tylko dlatego, że u nas silikat kojarzy się ze śmietnikami i budynkami gospodarczymi bo "zimny".
Dodam tylko, że zalecałbym stosowanie styropianu (lepiej polistyren) do wysokości 50cm na cokole ze względu na "ewentualne" zawilgocenie.
Następnie izolacja przeciwwilgociowa i dopiero wełna i kratki wentylacyjne na wysokości 50 cm.

brachol
01-02-2004, 12:26
niestety takie bloczki o dlugosci 50 cm sa tylko w lezajsku a co do silki i innych producentow to jak ostatnio bylem na Budmie to widzialem tam ze jest ccs takiego jak Polskie Silikaty taka grupa w ktorej sa skupione firmy takie jak Teodory , Lezajsk, Olkusz i pare jeszcze innych natomiast wlascicielem jest jedna firma nie bardzo polska wiec juz sam nei wiem czy sa polskie firmy jeszcze u nas :-(

Sławek Winiarski
01-02-2004, 12:38
niestety takie bloczki o dlugosci 50 cm sa tylko w lezajsku a co do silki i innych producentow to jak ostatnio bylem na Budmie to widzialem tam ze jest ccs takiego jak Polskie Silikaty taka grupa w ktorej sa skupione firmy takie jak Teodory , Lezajsk, Olkusz i pare jeszcze innych natomiast wlascicielem jest jedna firma nie bardzo polska wiec juz sam nei wiem czy sa polskie firmy jeszcze u nas :-(

Pisząc nasze nie miałem na myśli "polskie" poprostu silka jest bardzo mocno reklamowana a "nasze" bronia się ceną i jakością.
Pisałem o mat. na ściany nośne, bo elewacyjnej łupanej nieporównywałem ta z silki jest chyba bardziej śnieżnobiała, ale ja niewiem.
Nie wiedziałem też że tylko leżajsk robi 50cm bloczki, widocznie uznali że na podkarpaciu murarze to niedźwiedzie :lol: :lol: bo w tym roku rozszerzyli ofertę o bloczek 25*22*50 :lol:

brachol
01-02-2004, 12:48
ja przynajmniej nie znalazlem innej furmy ktora produkuje takie duze bloczki ale moze sa natomiast u mnie czyli w Poznaniu silka nie wypada tak super drogo bo od innych producentow trzeba dowiezc towar a silka jest prawie na miejscu jezeli bym mieszkal np kolo Olkusza (niestety nie jest mi to dane) to bym kupil z tamtej wytworni a tak to nei bardoz jest wybor i do tego jeszcze wiekszosc hurtowni ma w ofercie tulko silke ( bo najbilzej). Tak czy inaczej roznica nei jest az taka duza szczegolnie w calej inwestycji jaka jest budowa domu

rafalg
01-02-2004, 17:30
Sławek Winiarski - Ja też decydyje się na "polskie" silikaty. Z tego co przeglądałem storny producentów to bloczki o dł. 50 cm można zamówić.
Obawiam się jedynie ceny transportu. Chyba że hurtownie (słyszałem, zę PSB mają Teodory) beda miały takowy.

Sławek Winiarski
01-02-2004, 19:35
Sławek Winiarski - Ja też decydyje się na "polskie" silikaty. Z tego co przeglądałem storny producentów to bloczki o dł. 50 cm można zamówić.
Obawiam się jedynie ceny transportu. Chyba że hurtownie (słyszałem, zę PSB mają Teodory) beda miały takowy.

Witaj :D
Ja znalazłem firmę która wozi zakładom w Leżajsku węgiel i w rozliczeniu bierze silikaty. Kupiłem od tej firmy o 10% taniej niż w cenniku pełny asortyment razem z transportem (facet gwarantował dowiezienie bez dopłaty jeżeli ilość będzie większa niż 1 paleta) Wszystko z fakturą.
W hurtowni PSB czy u producenta dostawałem najwyżej 10% pod warunkiem że wziąłbym na cały dom i musiałbym płacić transport.
Fabryka jest 100 km od miejsca budowy, hurtownia 25km a cenę transportu dawali taką samą .
Pozdrówka

rafalg
01-02-2004, 21:03
Sławek Winiarski - to dobrze trafiłes. Ja jestem daleko od każdej z fabryk (Trójmiasto), więc będę musiał liczyć na hurtownie. Chyba że któraś fabryka zrobi "promocję transportową" :wink:

Wakmen
02-02-2004, 07:44
Rafalg ja kilka dni temu dzwoniłem do producenta Silki i ... ceny przed negocjacja takie same jak u hurtownika 24 km od mojej przyszłej budowy. Producent nie gwarantuje transportu ani rozładunku a najblisze miejsce odbioru dla Trójmiasta to ... Iława :o :o . Straszne. Koszt transportu a tymbardziej rozładunku tylu bloczków jest, co tu duzo mówić, zbut wysoki aby wykonać kolejny numer telefonu w sprawie upustu. U lokalnego hurtownika mam transport gratis, rozładunek to samo a jeszcze będę negocjował upusty. A co jest dla mnie najwazniejsze to to, ze płacę w marcu/kwietniu a odbieram (tzn. dostarczaja sami) w terminie pózniejszym tj. w lipcu/sierpniu.

MarcinU
02-02-2004, 09:28
Sławek WIniarski - z Twojego opisu wynika mi iż masz tzw. podłogę nad gruntem zwaną podłogą na legarach mam rację? Jeżeli tak to miałbym parę pytań.

Nie psioczcie tak na Silkę - grupa kapitałowa to faktycznie spoza Polski, ale fabryki są w Polsce. Pozostałe wytwórnie zapewne jakby tak się zagłębić w prawa własnościowe to też są spoza Polski. To tak jak "polskie" piwa - Żywiec czy EB.

rafalg
02-02-2004, 11:48
Wakmen - gdzie się zaopatrujesz ?

Marzek
02-02-2004, 12:19
Ja wracam do swoich informacji. Uzupełniam dane kleju, o którym pisałem. Był to klej biały AZ 110, specjalny do silikatów. Producent chyba Alpol.
Też myslę, że ma co psioczyć na SILKĘ. Wlee takich przykładów znajdziemy, że polskie to tylko dlatego, że w Polsce produkowane. A teaki jest dzisiejszy swiat. Wielkie koncerny ponad narodowe, globalne. Globalizacja i jeszcze raz globalizacja. Dobrze, że chociaż w Plosce robione. Poza tym każdy bierze tam gdzie taniej jeśli jakość ta sama. Nieprawdaż?

Wakmen
02-02-2004, 12:24
Wakmen - gdzie się zaopatrujesz ?
Zaopatruje się (mam zamiar złożyć zamówienie za jakiś miesiąc, 1,5) w Almaresie w Wejherowie. Ceny rewelacyjne jak na ten zakątek świata.

Szaruś
03-02-2004, 22:51
A te bloczki 50 cm z Leżajska to mają takie duże dziury:

http://www.silikaty.lezajsk.pl/oferta/oferta_p02.htm

Tak na oko to średnica będzie jakieś 10 cm. To trzeba tam wstawić jakiś pręt i zalać betonem?[/img]

Sławek Winiarski
04-02-2004, 07:59
MarcinU niemam takiej podłogi chyba pomyliłeś gdy pisałem o szczelinie went. w murze trójwarstwowym.
Jeżeli będziecie kalkulować na klej czy na zaprawę to zauważcie że do wymurowania ściany o założonej wysokości potrzeba o 1 warstwe bloczka mniej przy zaprawie (poprostu zaprawa 1.5 cm razy 13 szycht=19 cm)
Czy na klej czy na zaprawę wymurować można jednakowo dokładnie, to zależy tylko od staranności murarza.[/u]

Krystian
04-02-2004, 10:12
A te bloczki 50 cm z Leżajska to mają takie duże dziury
Tak na oko to średnica będzie jakieś 10 cm. To trzeba tam wstawić jakiś pręt i zalać betonem?[/img]

Szaruś, te dziury nie są na wylot.... :wink:
Służą zmniejszeniu masy i czemuś tam jeszcze... :P

04-02-2004, 10:23
Dzięki tym dziurom łatwiej się muruje i pewno trochę lepszy współczynnik izolacyjności (choć to niema znaczenia przy silikatach) i lepiej bloczki są związane z zaprawą.
Gdy byłem młodszy to też wydawało mi się że jak jest dziura to trzeba w nią coś włożyć :lol: :lol:

Szaruś
04-02-2004, 10:32
Bo znalazłem też takie bloczki bez dziur:

http://www.ludynia.pl/page/bp2.htm

Tak się boję, czy takie cienkie bloczki (18 cm) z dużymi dziurami, do których nie trzeba dawać betonu, nadają się na ściany konstrukcyjne.

Ale chyba tak :roll:

Marzek
04-02-2004, 11:41
Witajcie!
Dziury w bloczkach służą przede wszystkim zmniejszeniu masy samego bloczka. Otwory takie są zresztą w innych materiałach. To, czy materiał nadaje się na ściany konstrukcyjne mozna wyczytać w danych producenta. Z danych udostępnianych przez producentów wiadomo, że bloczki silikatowe o grubości 18, czy 24 cm nadają się na ściany konstrukcyjne w budynkach o wysokości do 12 kondygnacji.

majki
04-02-2004, 13:41
Witam
Czytam sobie ten wątek i dochodzę do wniosku po wypowiedziach w nim, że silikaty są chwalone, a jak się je ociepli to w ogóle :D
Tylko tak sobie sprawdzam wyliczenia U dla przykładowych ścian i coś mi się nie zgadza.
Silikat drążony 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,28
Silikat drążony 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23
Silikat pełny 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,29
Silikat pełny 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23
Silikat drążony 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,29
Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22
Silikat pełny 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,28
Silikat pełny 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,23
Jedynie w tej sytuacji : Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22, zbliżyliśmy się do opisywanego wcześniej U "koło 0,2".
Liczone wszystko programem ze strony Rockwoola.
Wychodzi mi, ze jak się nie ociepli dobrze, to będzie chyba zimno ( kwestia umowna - w normie się mieści )
A może się mylę - w razie czego proszę o poprawkę.
Pozdrawiam i czekam na inne opinie, Majki

PS. dla przykładu
Silikat pełny 18 cm + FS 15, 15 cm = 0.29 ( brrr ? )
BK 500, 36 cm, ciepła zaprawa + FASROCK 15 cm = 0,21 ( ufff ?)

04-02-2004, 15:19
Witam
Czytam sobie ten wątek i dochodzę do wniosku po wypowiedziach w nim, że silikaty są chwalone, a jak się je ociepli to w ogóle :D
Tylko tak sobie sprawdzam wyliczenia U dla przykładowych ścian i coś mi się nie zgadza.
Silikat drążony 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,28
Silikat drążony 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23
Silikat pełny 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,29
Silikat pełny 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23
Silikat drążony 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,29
Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22
Silikat pełny 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,28
Silikat pełny 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,23
Jedynie w tej sytuacji : Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22, zbliżyliśmy się do opisywanego wcześniej U "koło 0,2".
Liczone wszystko programem ze strony Rockwoola.
Wychodzi mi, ze jak się nie ociepli dobrze, to będzie chyba zimno ( kwestia umowna - w normie się mieści )
A może się mylę - w razie czego proszę o poprawkę.
Pozdrawiam i czekam na inne opinie, Majki

PS. dla przykładu
Silikat pełny 18 cm + FS 15, 15 cm = 0.29 ( brrr ? )
BK 500, 36 cm, ciepła zaprawa + FASROCK 15 cm = 0,21 ( ufff ?)

A jakie lambda jest liczone dla styropianu i wełny?
Przy uwglednieniu lambdy ) 0,04 dla styropoianu i wełny (pewnie jest odchyła na poziomie +- 0,002.
Mamy wyniki z programu OCR
silikat 18cm + styropian 10cm 0,284
silikat 18cm + styropian 15cm 0,209
silikat 18cm + styropian 20cm 0,166

Dla BK odm 500 przyjąłem podawany przez producentów wsp. 0,14 (dla całej ściany 0,17)
mamy więc odpowiednio:
BK 500 36cm + styropian 0cm (ściana jest i tak grubsza niż silikat 18cm+styr 10cm) u=0,343
BK 500 36cm + styropian 8cm u=0,208
Tak więc dokładając do sililkatów 8cm styropianu więcej mamy ścianę o identycznym parametrze U, a sumarycznie znacznie cieńszą (dodatkowe metry w domu). Koszt 8cm styropianu to w najgorszym wypadku 12zł (na 1m2) Czy BK odm 500 gr. 36cm jest droższy od najdroższych silikatów o 12 zł na metrze kwadratowym? Nie - jest droższy o kilkadziesiąt zł, a do tego ma większośc parametrów dużo gorszych - choćby wytrzymałośc 3 razy mniejszą niż silikat.

Marzek
04-02-2004, 15:33
Witam
Czytam sobie ten wątek i dochodzę do wniosku po wypowiedziach w nim, że silikaty są chwalone, a jak się je ociepli to w ogóle :D
Tylko tak sobie sprawdzam wyliczenia U dla przykładowych ścian i coś mi się nie zgadza.
Silikat drążony 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,28
Silikat drążony 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23
Silikat pełny 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,29
Silikat pełny 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23
Silikat drążony 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,29
Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22
Silikat pełny 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,28
Silikat pełny 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,23
Jedynie w tej sytuacji : Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22, zbliżyliśmy się do opisywanego wcześniej U "koło 0,2".
Liczone wszystko programem ze strony Rockwoola.
Wychodzi mi, ze jak się nie ociepli dobrze, to będzie chyba zimno ( kwestia umowna - w normie się mieści )
A może się mylę - w razie czego proszę o poprawkę.
Pozdrawiam i czekam na inne opinie, Majki

PS. dla przykładu
Silikat pełny 18 cm + FS 15, 15 cm = 0.29 ( brrr ? )
BK 500, 36 cm, ciepła zaprawa + FASROCK 15 cm = 0,21 ( ufff ?)
Niw wiem jak to liczyłeś, ale pobrałem program ze strony Rockwool i wyszły mi zupełnie inne wyniki niż Tobie.
Silikat drążony 24 cm + FASROCK-L 20 cm = 0,18
Zresztą taki wynik jest podany w katalogu Rockwool, który opisuje sposób montażu wełny (znalazłem taki w hurtowni).
Jesli policzysz sam metodą uproszczoną:
U = wpółczynnik lambda / grubość materiału, czyli:
0,039 / 0,20,
dla wełny o grubości 20cm otrzymasz U=0,195.
To przy założeniu, że jedyną warstwą jest wełna mineralna.

majki
04-02-2004, 15:48
Podane przeze mnie wartości były juz końcowe : U dla mur + ocieplenie + poprawka na mur z otworami na okna i drzwi.
Więc albo źle liczę ( może źle wpisuje dane ) albo dla np. tych parametrów wychodzi mi silikat 18cm + styropian 10cm = 0.375 :o
"Dla BK odm 500 przyjąłem podawany przez producentów wsp. 0,14 (dla całej ściany 0,17) mamy więc odpowiednio:
BK 500 36cm + styropian 0cm (ściana jest i tak grubsza niż silikat 18cm+styr 10cm) u=0,343 ( u mnie 0,471 ... )
BK 500 36cm + styropian 8cm u=0,208 ( u mnie 0.278.... )"
Chyba już głupi jestem :o
Rozumiem tak : najpierw w programie określam "cechy przegrody - komponentu". Usytuowanie przegrody - komponentu - wewnątrz, typ przegrody - ściana. Potem przechodze do "podział komponentu" i wybieram rodzaj materiału i jego grubość. Dodatkowo zaznaczam "dodatki" określając, że ściana jest z otworami na drzwi i okna.
Nie chodzi mi o dyskusje co lepsze, ale żeby sobie na własne oczy porównać jakieś materiały i sam dojść do jakiś wniosków.
Tylko żeby to dobrzez zrobić :)
Majki

majki
04-02-2004, 15:53
Marzek - ok, ale ja dodałem do tego
"Silikat drążony 24 cm + FASROCK-L 20 cm = 0,18 " jeszcz etzw. dodatki, czyli że ściana jest z otworami na okna i drzwi - dochodzi dodatkowo 0,05 do U. Ale moze robię tu błąd, może nie trzeba tego dodawać ( chociaż to jest logiczne, bo nikt bunkru nie buduje ... )
Majki

04-02-2004, 16:02
Podane przeze mnie wartości były juz końcowe : U dla mur + ocieplenie + poprawka na mur z otworami na okna i drzwi.
Więc albo źle liczę ( może źle wpisuje dane ) albo dla np. tych parametrów wychodzi mi silikat 18cm + styropian 10cm = 0.375 :o
"Dla BK odm 500 przyjąłem podawany przez producentów wsp. 0,14 (dla całej ściany 0,17) mamy więc odpowiednio:
BK 500 36cm + styropian 0cm (ściana jest i tak grubsza niż silikat 18cm+styr 10cm) u=0,343 ( u mnie 0,471 ... )
BK 500 36cm + styropian 8cm u=0,208 ( u mnie 0.278.... )"
Chyba już głupi jestem :o
Rozumiem tak : najpierw w programie określam "cechy przegrody - komponentu". Usytuowanie przegrody - komponentu - wewnątrz, typ przegrody - ściana. Potem przechodze do "podział komponentu" i wybieram rodzaj materiału i jego grubość. Dodatkowo zaznaczam "dodatki" określając, że ściana jest z otworami na drzwi i okna.
Nie chodzi mi o dyskusje co lepsze, ale żeby sobie na własne oczy porównać jakieś materiały i sam dojść do jakiś wniosków.
Tylko żeby to dobrzez zrobić :)
Majki
Ale te dodatki oddziaływują w sposób jednakowy dla ściany zbudowanej z dowolnego materiału - po co więc mieszać? Skoro porównujemy ściany, to nie dodawajmy dodatkowych elementów - równie dobrze moglbysmy oprócz otorów okiennych dodać U stropu i obliczać U dla całego domu...

Marzek
04-02-2004, 16:10
Nie spotkałem się z obliczaniem U dla ścian z dodatkami (okna, drzwi). To inna kategoria obliczania U. O ile mi wiadomo, powszechnie porównuje się ściany zewnętrzne (sprawdź, czy wpisywałeś ściany zewnętrzne), pełne, bez otworów. Tak jest łatwiej. To co napisałeś może służyć innym celom. Np. obliczaniu strat ciepła. Ale programy do tego i sposoby obliczania są też inne. Tam osobno podaje się współczynniki okien, czy drzwi. Dlatego, że każdy dom ma inna liczbę i klasę otworów (okna mogą mieć inne U, niz drzwi). Czyli dla każdego domu U gotowej ściany wyjdzie inne!
Poprzestań na obliczaniu U dla sciany pełnej, jeśli chcesz porównywać parametry różnych przegród budowlanych.

Szaruś
07-02-2004, 22:27
Witajcie!
Dziury w bloczkach służą przede wszystkim zmniejszeniu masy samego bloczka. (...)

Przy tych długich bloczkach (50 cm) są przy końcach też takie półokrągłe wgłębienia, które po zestawieniu bloczków na styk, dają okrągłą dziurę. Czy to znaczy, że podczas murowania trzeba te bloczki zestawić na styk, i do tę dziurę zalać zaprawą (zamiast spoiny pionowej). A przy kładzeniu bloczków na klej, jak się je skleja w pionie (też tę dziurę się zalewa klejem)?

Czym można ciąć bloczki?

Szaruś
07-02-2004, 23:00
I jeszcze jedno pytanie. Silikaty można kupić "paletyzowane" i niepaletyzowane. Czy znaczy, że w tym drugim przypadku przejeżdża wywrotka, i wywala wszystkie bloczki na kupę?

Ile więcej trzeba zamówić bloczków (np. na 100 m2 ściany, zamówić 110 m2)?

Sławek Winiarski
07-02-2004, 23:03
Do Szarusia
Masz rację te otwory trzeba wypełniać zaprawą.
W przypadku kleju nie należy tego robić (klej ma duży skurcz) smarujemy
pionową powierzchnię bloczka (tak jak przy komórkowym)
Bloczki można ciąć taką piłą ze spiekami jak do Ytonga lub przecinarką kątową.
Pozdrawiam

MarcinU
09-02-2004, 09:58
Słuchajcie czy Wasze projekty domów, były w jakiś specjalny sposób adaptowane do budowy z silikatów? Czy należy uwzględnić rozmiar bloczków w planowaniu długości ścian, wielkości otworów okiennych itp?

pawelko
09-02-2004, 11:23
Ja mam projekt robiony od razu pod Silkę. Z tego co wiem przy przejściu na Silkę trzeba sprawdzić wyliczenia wytrzymałościowe stropów, bo silikaty są b. ciężkie i jeśli masz dużo ścian działowych na stropie to jest on bardziej obciążany niż przy ścianach z BK. Poza tym trzeba przeliczyć izolację cieplną (wełna mineralna), bo same silikaty mają marną.
Innymi słowy - lepiej żeby jakiś architekt-konstruktor sprawdził czy przejście na silikaty nie wymaga korekt w projekcie. Zresztą zależy na jaką technologię jest nastawiony projekt którym dysponujesz.

Marzek
09-02-2004, 14:01
Do Szarusia!
Ja budowałem z Silki i materiał miałem dostarczany na paletach.
Do MarcinU!
Jeśli chodzi o ilość zamiawianych bloczków, to najlepiej przeliczyć ją razem z wykonawcą, znając ile bloczków potrzeba na m2 ściany (lub wymiary poszczególnych bloczków). Znając ile wchodzi na paletę można ustalić ile palet potrzeba. Mając projekt można samemu przeliczyć potrzebną liczbę bloczków (ja tak robiłem, dla kontroli tego co podał wykonawca). U mnie błędy były niewielkie. Z czasem nabiera się wprawy, obserwując budowę. Poza tym dostawy były cząstkowe, czyli za każdym razem uzgadniałem z hurtownią ile trzeba przywieźć. Ostatni transport był uzupełnieniem i nie opiewał na cały samochód. Dodatkowo u mnie wstępnego przeliczenia materiału dokonał producent - miałem szacunek ile będzie potrzeba, aby móc negocjoiwać z hurtownią ceny.

Wakmen
11-02-2004, 04:10
Jeżeli jesteście w kwesti ociepleń i to takiej szczegółowej to jak rozwiązać montaż skrzynek do rolet zewnętrznych? Czy bezpośrednio pomiędzy nadproże i okno? Czy może na zewnątrz nadproża? Ze względów estetycznych wolałbym schować skrzynkę aby przy podniesionych roletach nie było by jej widać. Oczywiście wszystko rozbiega się przy Silce 18 a skrzynka ma szerokość 16 cm. Jak w takim przypadku wyeliminować możliwe do wystąpienia mostki termiczne. Oczywiście dom będzie ocieplony w najgorszym przypadku styropianem gr 12cm (przymiarki idą na 15cm).
Pytam się teraz przed stawianiem ścian gdyż nie chciałbym mieć brzydko wyglądających skrzynek zamontowanych nad oknami, które nie wiadomo jak przypiąć do całej bryły budynku.
Może ktoś z Was ma na to rozwiązanie.

11-02-2004, 08:31
I jeszcze jedno pytanie. Silikaty można kupić "paletyzowane" i niepaletyzowane. Czy znaczy, że w tym drugim przypadku przejeżdża wywrotka, i wywala wszystkie bloczki na kupę?

Ile więcej trzeba zamówić bloczków (np. na 100 m2 ściany, zamówić 110 m2)?

To że silikaty są niepaletyzowane oznacza tylko, że nie rozładujesz ich np.
wózkiem widłowym i nie ściągnie ich samochód samowyładowczy.
U producenta załadowywane są suwnicą i obojetne dla nich czy są paletyzowane czy nie.
Jeżeli chcesz rozładunek mech. to paletyzowane,jeżeli ręczny to bez palet.
Pozdrówka.

Szaruś
11-02-2004, 09:40
Na piechotę rozładować tp dopiero trzeba się nabiegać.

ori_noko
12-02-2004, 23:23
Witajcie :) mamy od producenta przeliczenie na silkę i zaczynam szukać miejsca zakupu i ekipy. Dzięki wam już wiem,że trzeba negocjować z hurtownią bo producent liczy drożej. Rozumiem,że żadna ekipa nie liczyła więcej za nową technologię? Na razie w mojej okolicy nie widziałam żadego domu z silki, ale może ktoś się "ukrywa" pod tynkiem. Prosze oświećcie mnie co to jest z tymi systemami ociepleń? Czy to np wełna +kołki+listwy itd?Pozdrawiam

13-02-2004, 00:07
niestety takie bloczki o dlugosci 50 cm sa tylko w lezajsku a co do silki i innych producentow to jak ostatnio bylem na Budmie to widzialem tam ze jest ccs takiego jak Polskie Silikaty taka grupa w ktorej sa skupione firmy takie jak Teodory , Lezajsk, Olkusz i pare jeszcze innych natomiast wlascicielem jest jedna firma nie bardzo polska wiec juz sam nei wiem czy sa polskie firmy jeszcze u nas :-(

Z Poznania masz blisko do Przysieczyna k\Wagrowca.
Firma PROFIL z Piły ma tam wytwórnię silikatów.
http://www.profil.pila.pl/przysieczyn.htm

MariuszP
13-02-2004, 00:17
A gdzie polecacie kupic w poblizu Wroclawia? Szukam Silki M24.

brachol
13-02-2004, 08:47
Z Poznania masz blisko do Przysieczyna k\Wagrowca.
Firma PROFIL z Piły ma tam wytwórnię silikatów.
http://www.profil.pila.pl/przysieczyn.htm
dzieki bardzo tej wytworni nie znalem

rafalg
13-02-2004, 10:04
Wakmen - ile upustu daje Almares na Silce ?

Maddy
13-02-2004, 12:33
MariuszP!
Zajrzyj do wątku
Kto zaczyna na wiosnę budowę we Wrocławiu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=18803/)
pozdr
M

Marzek
13-02-2004, 12:49
Prosze oświećcie mnie co to jest z tymi systemami ociepleń? Czy to np wełna +kołki+listwy itd?Pozdrawiam
Generalnie tak. Ale ja kupując system Rockwool'a w cenie systemu dostałem wełnę + siatkę + zaprawę zbrojącą + podkład tynkarki + tynk mineralny (biały). Do tego musiałem dokupić listwy startowe i narożne, wełnę na glify, ew. kołki (piszę ewentualnie, bo Rockwool dla domów jednorodzinnych kołków nie wymaga). I na koniec farbę elewacyjną, do przemalowania i wzmocnienia struktury tynku (dam silikatową).

ori_noko
13-02-2004, 12:52
wow to robi wrażenie, teraz wiem czego powinni.śmy szukać.Dzięki :)

Szaruś
15-02-2004, 19:29
Czy klejenie silikatów jest podobne do klejenia BK? Znaczy, jeżeli znajdę ekipę znającą się na klejeniu BK (o takich łatwiej), to czy sobie bez problemu poradzą z klejeniem bloczków silikatowych?

Marzek
15-02-2004, 23:10
Czy klejenie silikatów jest podobne do klejenia BK? Znaczy, jeżeli znajdę ekipę znającą się na klejeniu BK (o takich łatwiej), to czy sobie bez problemu poradzą z klejeniem bloczków silikatowych?
Raczej tak. Technika jest podobna. Tylko bloczki zdecydowanie cięższe i trudniej się je tnie. U nas robiła ekipa, która nigdy nie robiła z silikatów. Z efektów jesteśmy zadowolenie. Ściany równe, cięcie też im nie sprawiało problemy. Cięli "szlifierką kątową" z tarczą do kamienia.

Krzysiek67
16-02-2004, 00:20
Bedę budował z silikatu krajowego i mam dylemat co do materialu izolacyjnego wełna v. steropian. Z uwagi na "oddychanie " scian i związany z tym (mam nadzieje) brak "zaduchu" w domu zwłaszcza przy szczelnych plastikowych oknach jestem za welną , mimo jej wyższej ceny i większej sumarycznej grubości ścian.Mam jednak poważne obawy związane z dość licznymi doniesieniami o zawilgacaniu się wełny i odchodzeniu od tej technologii np w Niemczech.Obecnie na żadną z impregnowanych wełen nie ma u nas ATESTU ! Czyżby te przypadki zawilgocenia wynikały tylko z niewłaściwego wykonania prac budowlanych ? Jeżeli macie osobiste doświadczenia bardzo proszę może moje obawy są nie
słuszne ?

Wakmen
16-02-2004, 08:22
Wakmen - ile upustu daje Almares na Silce ?
Tego to jeszcze nie wiem (w marcu będę zamawiał) ale 10% to minimum.

rafalg
16-02-2004, 08:25
Krzysiek76 - Jezeli chcesz poczytać o doświadczeniach forumowiczów dotyczących oicieplenia silikatów, to znajdź mój post pt "Jakie ocieplenie najlepsze dla silikatów".

rafalg
16-02-2004, 08:26
Wakmen - z tego co pamiętam to dzwoniłeś też do polskich wytwórni cegieł silikatowych. Masz jakieś tego efekty. Jak porównanie cenowe z Silką w Almaresie?

Szaruś
16-02-2004, 09:45
Czy jacyś inni producenci (oprócz Silki) mają nadproża systemowe do ścian 12 i 18 cm (niektórzy mają do ścian 25 cm, ale do 12 i 18 znalazłem tylko u Sillki)?

Wakmen
20-02-2004, 18:05
Wakmen - z tego co pamiętam to dzwoniłeś też do polskich wytwórni cegieł silikatowych. Masz jakieś tego efekty. Jak porównanie cenowe z Silką w Almaresie?
Tak, dzwoniłem do Nidzicy i ... gdy spytał się o cenę w lokalnej hurtowni to od ręki obniżył o 18 groszy na Silka 18M na 2,18 a, gdy na pytanie "ile?" dostł odpowiedź 3 tiry to powiedział, że możemy porozmawiać o dalszych upustach. I w tym momencie wszystko co dobre szybko się kończy.
Transport i rozładunek mój ale myślałem, ze będzie mozliwość odebrania z jakiejś hurtowni gdzieś blisko Gdynia lub Wejherowa a usłyszałem z najbliższej cegielni tzn, z Iławy :o :cry: :evil: . W tym momencie podziękowałem. To ile wyniósłby mnie transport a potem jeszcze rozładunek? Za transport 1 TIRa na tej trasie to około 600 PLN, co razy 3 daje 1800PLN. A gdzie rozładunek? Tragedia. Co innego gdyby to było możliwe gdzieś na miejscu, ale niestety nie.
Tak więc pozostaję przy lokalnej hurtowni z transportem i rozładunkiem gratis.

brachol
20-02-2004, 18:16
ja podobnie liczylem i wychodzi ze najkorzystniej jest w hurtowni prawie za plotem ceny podobne jak u producenta i od nich upust a w cenie transport i rozladunek :-)

rafalg
21-02-2004, 13:49
o to kurde pozostaje mi SIlka. A tak chciałem z Ostrołęki albo z Białegostoku. Co zrobić :(

bilbo
21-02-2004, 16:13
a ile bloczków wchodzi na taki jeden transport?

pozdrawiam
Robert

Setnik
22-02-2004, 11:08
o to kurde pozostaje mi SIlka.

To chyba lepiej się pośpiesz - dostawca który mi sprzedał już Silkę mówił mi w piątek, że Xella obicieła sprzedawcą rabaty (po wczesniej, nieznacznej podwyżce od nowego roku).

Pozdrawiam

Szaruś
22-02-2004, 14:01
O jednego z producentów bloczków dostałem ofertę, a na końcu:

UWAGA ! zamiast bloku BSD 180 i BS 180 możemy zaoferować Bloczek 5 NF i 5 NFD, które mają 252 mm długości ale są dostosowane do murowania na klej. Z praktyki wiemy, że murarze używają również kleju do bloków BS i BSD ale my tego oficjalnie nie możemy polecić, gdyż nie jest to zgodne z wymaganiami normy przedmiotowej.

O co w tym chodzi (że nie można kleić bloczków BS 180)?

22-02-2004, 17:03
o to kurde pozostaje mi SIlka.

To chyba lepiej się pośpiesz - dostawca który mi sprzedał już Silkę mówił mi w piątek, że Xella obicieła sprzedawcą rabaty (po wczesniej, nieznacznej podwyżce od nowego roku).

Pozdrawiam


Hej Setnik,

taki tekst, to najstarszy numer... ja go już też parę razy słyszałem... Równie często, jak słowa, że" na tym to my prawie nic marży nie mamy" ;-)

Pzdr

Marcin Czyczerski
22-02-2004, 17:15
Witam,

co to za problem z tym trasowaniem...?

Na razie mieszkamy w bloku i tutaj ściany są dopiero twarde, aelektryk jechał z koksem...
... nie było mowy o dopłatach...

Właśnie wróciłem z Żonką z cotygodniowego objazdu okolicznych budów i pierwszy raz miałem w ręku Silkę (nawet 5-cio centymetrowy okaz /opad oczywiście/ sobie wziąłem ;-) )

Jest twarda, ale proszę, bez przesady...

Ja się jeszcze zastanawiam między Silką a Porothermem, więc nie ma mechanizmu "Każda pliszka swój ogonek chwali"...

Twardość Silki to na pewno nie jej wada, lecz przeciwnie...

Setnik
22-02-2004, 17:24
taki tekst, to najstarszy numer... ja go już też parę razy słyszałem... Równie często, jak słowa, że" na tym to my prawie nic marży nie mamy" ;-)

Pzdr

Zapewne zazwyczaj tak jest jak piszesz, jednak w tym wypadku nie sądze by miało to miejsce - swoją Silke mam od miesiąca na budowie.
Pozdrawiam

Marzek
23-02-2004, 10:18
a ile bloczków wchodzi na taki jeden transport?

pozdrawiam
Robert
Jak braliśmy silkę, to na jednego TIRa z przyczepą wchodziło ok. 21 palet. Ile to jest bloczków to musisz sobie policzyć. Wcześniej podawałem ile bloczków jest na palecie.

MarcinU
23-02-2004, 11:45
Podjąłem decyzję - buduję z silikatów. Mocno pomogły mi w tym Wasze porady. Wczoraj widziałem jeszcze nieotynkowany dom z silikatów - po prostu miodzio! Prosta idealnie gładka biała ściana. Rewelacja! A cenowo wychodzi bardzo sensownie.

Marcin Czyczerski
23-02-2004, 11:57
Hej Marcin, :o

witaj w klubie Marcinów, którzy właśnie podjeli decyzję, że stawiają z Silki ;-)

Wakmen
23-02-2004, 12:28
Na paletę Silki 18M wejdzie 60 bloczków, a na TIRa 22 palety (mnie tak poinformowali) czyli 1320 bloczków Silka 18M.

MarcinU
23-02-2004, 12:48
Ja się chyba zdecyduję na lokalną hurtownię. Jak na razie udało mi się dostac cenę 2,44 brutto za M18 z dostawą i rozładunkiem.

Marcin - witaj! :wink:

rafalg
23-02-2004, 13:36
MarcinU, Wakmen - no właśnie, jakie rabaty dostaliście na Silke. O ile mam walczyć ! Pozdro.

rafalg
23-02-2004, 13:41
MarcinU - jaie stawiasz ściany nośne (zewnętrzne -2W,3W) i jakij grubości 18 czy 24?

MarcinU
23-02-2004, 15:24
RafalG - Projekt jeszcze powstaje, ale zakładam scianę dwuwarstwową z Silki M18 i 15 cm wełny systemu Rockwool Ecorock. Wewnętrzne ściany nośne (będę miał chyba 2) też z silki M18.

Marcin Czyczerski
23-02-2004, 15:26
Cześć,

na 18 wyslę Wam ceny jutro,

a na 24 dostalem 3,40, ale jako wyjsciowa (brutto).

Wiem, że znajomi kupowali ostatnio na Dolnym Śl. 24 za 3,05 brutto

majki
23-02-2004, 15:39
MarcinU - a nie boisz się, że te 18 cm, to trochę za cienkie na ścianę ? Ale chodzi mi o to, że jak porobi się bruzdy pod np. rury, czy inne rzeczy, to w niektórych miejscach bedzie ściana miała bez ocieplenia parę centymetrów... Tylko pytam bo sam się zastanawiam, ale raczej nad 25 silikaty + 20 cm wełna - wtedy z Twojego U=0,231 zrobi sie U=0,18, a to zawsze różnica... Ale na razie tylko tak gdybam.
Majki

Marzek
23-02-2004, 15:48
Ściana zewnętrzna 18 wystarczy. Tak podają np. w Silce. Co do bruzd, to w scianach zewnętrznych nie zaleca się ich robić. Tylko niezbędne minimum. Wiekszość daje się w ścianach wewnętrznych. Ja już pisałem, że dałem M24 + 20 wełny. Mam U=0,18 i jestem zadowolony.

MarcinU
23-02-2004, 16:13
Kable i rury chcę puścić w podłodze i nie ryć ścian. Dom mam parterowy bez scianki kolankowej to chyba bez kłopotu M18 wystarczy.

A co do ocieplenia to mnie przerażacie - 20 cm?!? Silka poleca 12 cm. Myslałem, że jak dam 15 to i tak dużo. Przemyślę to jeszcze. ktoś z Was robił moze kalkulacje ile to zmniejszenie U scian daje w zysku na ogrzewaniu? Przecież i tak gro ciepła ucieknie przez okna! Może wogle nie warto dokładać takiego ocieplenia?

Marzek
23-02-2004, 16:19
No wiesz, czy warto, czy nie warto to raczej czcza dyskusja. Każdy robi jak uważa. My chcieliśmy się zbliżyc do wyników domu pasywnego. Choć w reszczie daleko nam do tego. Koszt większego ocieplenia to dodtkowo ok. 2000 zł na całym domu. Dla nas warto. Bo ogrzewać będziemy prądem. Obliczenia robiłem, ale dawno i tylko orientacyjne i wyszło, że jest się o co bić. Poza tym, czy ja wiem jak będzie z kosztem nośników energii za kilka lat? Jak oblicze ponownie dam znać. Może u mnie róznica w kosztach była znacząca bo dom z użytkowym poddaszem i to dość duży (230,5 użytkowej, pow. zabudowy ok. 170 m2 + zadaszenie na tarasem 30 m2.

MarcinU
23-02-2004, 16:35
Hej Marzek! Jaka czcza dyskusja! Jeżeli to co robię nie ma uzasadnienia ekonomicznego to jest to bez sensu. To tak jakbys powiedział, że nie ważne czy ławy dasz 60 czy 100 cm - każdy robi jak uważa. Wszystko ma gdzieś swój sens - tak jak lawy wylicza się pod całość budynku i nie ma sensu robic szerszych, tak zapewne gdzieś jest granica ocieplenia (jak nie no to zaraz pytanie czemu by nie dać 25 cm).

Jakbyś się dokopał do swoich obliczeń to byłbym wdzięczny. Też zamierzam zrobić ogrzewanie elektryczne i moze warto dołożyć te 5 cm, ale nie dla U tylko dla zysku na ogrzewaniu. Jeżeli i tak gro ciepła z grzejnika zwieje mi przez okno, to U w ścianach nawet 0,0000..... tego nie zmieni. Ale zobaczę ile trzeba dołożyc za te dodatkowe 5 cm ocieplenia.

Marzek
23-02-2004, 16:40
Napisałem, że czcza, bo większośc uważa, że 20 cm to dużo. Ja tak nie uważam. Wg moich obliczeń było to opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Wielu pukało się w czoło jak mówiłem, ze robię 20 cm wełny. Ale postawiłem na swoim. Spróbuję cos znaleźć. Przepraszam jeśli poczułeś się urażony mym stwierdzeniem, ale wynikało ono z tego, co wcześniej napisałem.

MarcinU
23-02-2004, 17:15
Eeeee tam! :wink: Nie stresuj się. Nie tak łatwo mnie urazić. Ale chętnie poznam wyliczenia. Nie pukam się w czoło na Twoje 20 cm tylko troche się dziwię. Ale jak ze wszystkim - w każdym dziwactwie tkwi ziarenko rzeczywistości, które trzeba wziąć pod uwagę.

A może salomonowym rozwiązaniem dać 18 cm? :D

rafalg
23-02-2004, 18:59
MarcinU, Marzek - Jasię własnie zastanawiam nad ścianami zewnętrznymi o grubości 24 cm a wewnętrznymi noiśnymi na 18cm. Do tego powiem szczerze nie wiem, jakiej grubości wełna: 10 cm za mało a 20 to troszke za dużo (mam małą działkę i nie chę mieć grubych murów :wink: )

Przeglądałem ostatnio numer styczniowy muratora (AD 2003) i c mi się rzuciło w oczy to to, że sumarycznie ściana 3-warstwowa z silki wychodzi taniej niż dwuwarstwowa. Ciekawe :o

Marcin Czyczerski
23-02-2004, 19:37
Hej Spece od :D ocieplania ścian!

Proszę mi raz dwa wyliczyć, jaki będzie u nas współczynnik U silka 24 + wełna Ecorock 12 cm...

Z góry wielkie dzięki... ;-)

I jeszcze głos z głębi mej laickiej duszy... a propos trasowania...
Jak dojdziecie do "pstryczków-elektryczków" i lamp sufitowych z kablami bez trasowania? No i jak schowacie puszki? Bo chyba nie macie naściennych Hi Hi Hi ;-)

Sorki, jak urazilem któregoś Speca ;-)

Rozwiązaniem nie byłoby danie płaskiego kabla elektrycznego? Wtedy podobno wystarczy 0,5 cm tynku - chociaż ja w to nie wierzę...

Wakmen
23-02-2004, 22:51
Ja tak jak MarcinU mam zamiar kłaść przewody w peszlach na podłodze (a na nich będą dechy) i nie widzę rzadnego z tym problemu a podciągnięcie centymetrowej bruzdy to chyba nie jest zbyt trudne do zrobienia. Co się zaś tyczy puszek to co to również nie widzę problemu.
Co się zaś tyczy współczynniku przenikania ciepła dla przykładowych ścian 18 i 24 to zajrzyj tytaj (http://www.silikaty.lezajsk.pl/rozwiazania/rozwiazania.php).

filipek
23-02-2004, 23:55
MarcinU, Marzek - Jasię własnie zastanawiam nad ścianami zewnętrznymi o grubości 24 cm a wewnętrznymi noiśnymi na 18cm.

Rozmawiałem z architektem i raczej powinno być odwrotnie. Wewnętrzne nośne 24, bo strop musi opierać się z dwóch stron.

Pozdrawiam
filipek

Marcin Czyczerski
24-02-2004, 08:07
Hej,

a kojarzycie może wykresik z Muratora - art. w sprawie ocieplenia wełną (nr chyba 12/03 - jeszcze sprawdzę).

Tam napisano, że żeby uzyskać ocieplenie takie, jak ma 10 cm wełny, trzeba dać 46 cm gazobetonu, 146 cm cegły dziurawki albo ok. 250 cm Silikatu... Trochę mnie to zdziwiło...

Jak się to ma to obtrąbianej tutaj niniejszym "ciepłości" tejże ściany z Silki?

Pozdrawiam

Co do trasowania... To dla mnie nie jest problematyczne trasowanie, czy robie dziur na puszki, ale jak co poniektórzy piszą tutaj o ciągnięcią kabla pod podłogą,...żeby nie ryć ściań to zastanawiam się, gdzie będą mieli włączniki światła na przykład? :lol:

MarcinU
24-02-2004, 09:04
Oj Marcin,Marcin. Silka nie jest materiałem "ciepłym" i jak sobie postawisz ścianę tylko z silikatów to wydasz majątek na ogrzewanie. Izolacje cieplną uzyskujesz dzięki warstwie styropianiu lub wełny. Natomiast silka ma inne zalety jak higrostatyczność, wysoką odporność na mróz, wysoką wytrzymałość itp.

MarcinU
24-02-2004, 09:05
A! A pro po elektryki to tez nie widzę problemu w pociągnięciu bruzd do wyłączników i gniazdek i wykucia dziur pod puszki. Jak ktos się chce upierać co do wytrzymałości to pionowe bruzdy na nią wogle nie wpłyną.

Marcin Czyczerski
24-02-2004, 09:37
Hej immienniku "U" ;-)

Tekst z ciepłą ścianą to w zasadzie cytat z folderów Silki, które wypożyczyłem w hurtowni... Tam napisano, że 1 cm wełny jets ciepły, jak ok 3cm Siliki, a z art. w Muratorze wychodzi mi że 1 cm wełny jest ciepły, jak ok. 30 cm...

Rozumiesz, ja nie mam w planach jednowarstwowej ściany z Silki ;-)

Ale wciskanie przez Xellę, że jest Silka jest cieplejsza niż np. Porotherm jest trochę naciągactwem. Potwierdź lub zaprzecz...

A co do trasowania, to ja też nie widzę problemu... Apelowałem jedynie do misjonarza, który znalazł rozwiązanie (bo "rycie" b. szkodzi... :P ) w ciągnięciu kabli podłogą... Sygnalizowałem, że jest mały problem, np. wyłączniki światła, które np. u mnie przy podłodze nie będą ;-) )

Pozdrawiam

MarcinU
24-02-2004, 11:26
Przejrzę w domu ich foldery. Na stronie nic nie piszą o tym ani w sekcji izolacyjności termicznej http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_5021.php?main=4448&subnavi_level=4&submenu=&submenulink=&area_code=1&language_id=10&countries_id=9 ani w sekcji o zaletach http://www.xella.pl/html/pol/pl/ks_4863.php?main=4133&subnavi_level=3&submenu=&submenulink=&area_code=1&language_id=10&countries_id=9

Marzek
24-02-2004, 13:34
Hej!
Silka na pewno nie jest materiałem ciepłym i ściana z Silki jest na tyle ciepła na ile pokryta jest materiałem izolacyjnym (wełna, styropian). Osobiscie jestem za wełną (jest o tym osobny watek). Sadzę, że ciepłochronnością Silki nie ma się co kłopotać. Trzeba tylko zastanawiać się nad gruboscią ocieplenia. Jak pisałem wybraliśmy 20 cm, ze względu na chęć zastosowania ogrzewania elektrycznego.

Co do trasowania pod elektrykę i inne media. Oczywiście jest to kłopotliwe i pracochłonne. Bruzdy można wycinać tylko "gumówką" z tarczą do kamienia. Pionowe bruzdy rzeczywiście konstrukcji nie osłabią.
Pod elektrykę nie trzeba robić bruzd, wystarczy dać płaski przewód. Chyba, że ktoś chce kłaść przewody w peszlach. Ja mam w peszlach tylko przewody do elektrycznej podłogówki, bo będzie montowana po tynkowaniu. Otwory pod puszki mam wykuwane. Początkowo chciałem kłaść przewody w bruzdach lub peszlach, ale elektryk mi odradził i stwierdził, że nie ma konieczności.
Bo przewody są dobrej jakości (miedź, ok. 50 lat trwałości).
Bo dawanie mniej tynku daje tylko oszczędności na materiale, w przypadku tynku gipsowego, bo cementowo-wapienny i tak cieńszy niż 1 cm nie wyjdzie. Dodam jeszcze, że tynku gipsowego o grubości ok. 0,5 cm nie zaleca się kłaść. Tego dowiedziałem się podczas rozmowy z tynkarzem, który podał, że tynki gipsowe (według zaleceń producenta) powinny mieć przynajmniej 12 mm grubości. Można próbować cieniej, ale to niewielkie oszczędności daje. A zatem przy takiej grubości tynku każdy płaski przewód się schowa.
A co liczby puszek, to mamy ich minimalną liczbę. Tylko puszki pod osprzęt. Wszelkie łączenia i mostki są w tych puszkach. A takie otwory zawsze trzeba zrobić niezależnie od materiału zastosowanego na ściany. Mój elektryk twierdził, że BK wcale nie jest taki fajny, choć miękki. Łatwo coś zepsuć. Na przykład wykonać za duży otwór, a to już BK znacznie osłabia.

Marzek
24-02-2004, 13:36
Aha jeszcze jedno kable które idą z pomieszczenia do pomieszczenia czasami idą u nas w podłodze, pod ociepleniem, w rurkach z twardego PCV.

MarcinU
24-02-2004, 13:47
Marzek, a jak mocowałeś przewody do sciany aby nic nie wyłaziło na tynku?

Marzek
24-02-2004, 13:57
Marzek, a jak mocowałeś przewody do sciany aby nic nie wyłaziło na tynku?
Elektryk wiercił otwory w ścianie i wkładał w nie niewielkie drewniane kołki. W te kołki wbijał gwoździe z zamocowanym do nich drutem wiązałkowym, którym przywiązywał przewód. Robił to dość gęsto. Przewód trzyma się mocno i płasko. Mam nadzieję, że opisałem to dość jasno.

MarcinU
24-02-2004, 15:21
Jasno i wyraziście! :lol: Koncepcja prosta i skuteczna. Nie wyłażą Ci zadne plamy na tynku od tego drzewa pod spodem?

Marzek
24-02-2004, 15:29
No tynku to ja jeszcze nie mam. Ale ten elektryk tak robi wszędzie. A byłem w domu, który robił i już są tynki gipsowe (takie jak my chcemy). I nic nie widać aby coś wyłaziło. Więc myślę, że u nas też będzie OK!

Szaruś
24-02-2004, 15:49
A czy Silki nie wystarczy tylko zaszpachlować gładzią?

Marzek
24-02-2004, 15:54
A czy Silki nie wystarczy tylko zaszpachlować gładzią?
Pewnie by wystarczyło. Ale to prawie to samo co położenie tynku gipsowego mechanicznie. Gdzies czytałem, że koszty materiałow i robocizny są porównywalne. A wydaje mi się, że tynk maszynowy będzie mocniejszy. No gładź pewnie będzie gładsza.

brachol
25-02-2004, 16:57
witam
a jak rozwiazaliscie kotwienie sciany oslonowej w silce (jezeli oczywiscie ktos ma taka scianke) w przypadku murowania na klej? sa jakies specjalne kotwy albo cos takiego? ja chce dac 18 cm welny na silke potem 2 cm powietrza i scianke oslonowa z silki 8cm i nei wiem jak to polaczyc :-(

26-02-2004, 08:59
Ja będę kładł przewody na podłodze w peszlach ze względu na położenie na niech wełny i dech na legarach. Tego wymaga prawo budowlane (peszli). Wylewki będę robił tylko w łazienkach i kuchni gdzie docelowo mają być kafle. Czy teraz rozumiecie dlaczego w peszlach i podłogą? Łatwiej i szybciej. A co się zaś tyczy mocowania przewodów do ścian aby nie odpadały to zamiast stosowania kołków drewnianych i gwoździ (oczywiście ocynkowanych) to lepszym i szybszym rozwiązaniem są kołki do betonu (fi 5) z tym samym drutem wiązałkowym ale wbijane młotkiem.

Wakmen
26-02-2004, 09:00
Gośc powyżej to ja. Ciekawe dlaczego mnie wylogowało? Pierwszy raz mi się to przydarzyło.

wg
26-02-2004, 09:35
witam
a jak rozwiazaliscie kotwienie sciany oslonowej w silce (jezeli oczywiscie ktos ma taka scianke) w przypadku murowania na klej? sa jakies specjalne kotwy albo cos takiego? ja chce dac 18 cm welny na silke potem 2 cm powietrza i scianke oslonowa z silki 8cm i nei wiem jak to polaczyc :-(
Są kotwy firmy Habe ze stali nierdzewnej ok 1 zł za sztukę. Ja będę miał takie do ściany na klej. Mają spłaszczone końce. Jest tylko jeden problem - max grubość ocieplenia to 17-18 cm. Chciałem początkowo dać 20 cm styropianu ale w końcu daję 17 cm, min. ze względu na te kotwy.

Marcin Czyczerski
27-02-2004, 19:59
jeszcze do wątku o trasowaniu, itp.

Sądzicie, że przy 18 nie będzie problemu z robieniem różnych wycinek np. na puszki, itp.... ?

A w ogóle to, czy 18, to nie jest lekka przesada...?

nie będzie to za cienkie?

Krystian
27-02-2004, 22:08
A w ogóle to, czy 18, to nie jest lekka przesada...?nie będzie to za cienkie?

Z silikatów w najwyższym miejscu mam :perter+piętro+ściana szczytowa, szyli 3+3+3=9m... zastosowałem grubość ścian nośnych 25cm, mimo, że z wyliczeń wychodziło, że 18cm spokojnie wystarczy... :roll:
...no cóż, ja lubię solidnie... :wink:

MarcinF
27-02-2004, 22:11
Witam Marcinów!
Rozwiewam ostatecznie wątpliwosci dotyczące "ile bloczków na transport":
Transport cegły luzem (w sztaplach)
-T18 = 144szt w sztapli a sztapli na samochodzie mieści się 11
-T25 =96 szt - 11
-T12= 224szt 11
-T8=336szt 10
sztapla to technologiczna "porcja" załadowywana w fabryce.
Producent do transportu dodaje taki uchwyt którym dzwig może dokonać rozładunku.


Pozdrawiam Marcin :D

JarL
28-02-2004, 00:59
A tą liczbę bloczków potrzebnych wyliczacie sami (z powierzchni ścian - powierzchnia otworów i innych materiałów) czy majster?
Chodzi mi o to czy jakiś współczynnik Kowalskiego trzeba przyjąć na zapas?

JarL
28-02-2004, 01:17
Z silikatów w najwyższym miejscu mam :perter+piętro+ściana szczytowa, szyli 3+3+3=9m... zastosowałem grubość ścian nośnych 25cm, mimo, że z wyliczeń wychodziło, że 18cm spokojnie wystarczy...


Na skutek lektury stron producenta wydaje mi się że 18 cm powinno wystarczyć. Zastanawiam się tylko jak to będzie przy wieńcu. W projekcie
zbrojenie leży wpuszczone na 12 cm. Szerokość wieńca miała być 25 cm. Zostawało jeszcze miejsce na ocieplenie i kawałek ściany. Razem ściana miała 36.5 cm i nie miała dodatkowego ocieplenia.

Teraz planuję 18 cm silki i 15 cm wełny, tylko jak to z tym wieńcem będzie? To taki mój plan, który jeszcze muszę uzgodnić z kierownikiem, który mi jednocześnie adaptuje projekt.

Wakmen
28-02-2004, 21:16
Mój kierownik też miał wątpliwości co do Silki 18. Czy to czasem nie za mało? Pytał. Ale w końcu sam doszedł do takiego wniosku, że jeżeli tak wiele osób pracuje nad tą technologią i tyle z niej buduje to jednak to musi być sprawdzone.
Ja pozostaję przy 18 i mam zgodę kierownika na zakup materiałów. Jak znajdę czas (a tego mam bardzo mało) to w przyszłym tygodniu zamawiam materiał.

Kudłata
28-02-2004, 21:26
To Ci zycze duzo cierpliwosci w kupowaniu silci w Trojmiescie. Zwiedzilismy z mezem wszystkie wieksze hurtownie w Trojmiescie, spisalismy ceny, porownalismy, wybralismy i bylismy szczesliwi. Jak doszlo to kupowania to sie okazalo ze TYLKO JEDNA FIRMA (nie wiem czy moge robic tutaj reklame wiec powiem tylko ze na Sandomierskiej w Gdansku) miala wymagana przez nas liczbe bloczkow. Reszta firm albo ich nie miala wogole na magazynie albo miala za malo. A ekipa juz jedna noga wchodzila na budowe - czasu na czekanie zero. Wiec skorzystaj z naszego doswiadczenia i albo zamow duzo wczesniej albo nie trac kasy na porownywanie cen tylko znajdz firme ktora po prostu bloczki ma.
Powodzenia Ci zycze i polecam silce z pelnym przekonaniem (choc jeszcze w niej nie zimowalam
:wink: )

Reno
29-02-2004, 10:23
witam wszystkich budujących z silikatów! Ja też zamierzam budować z tego materiału. Czy ktoś moe mi polecić dobrą ekipę z Krakowa lub okolic? A drugie pytanie: czy w sililkaty też tak trudno wbija się gwoździe jak w Maxa?

wegus
29-02-2004, 12:32
Witam

Wszyscy pisza o silikatach i tynkach gipsowych , a co plyta G-K ?
Nie moge tym wylozyc scian ?

Konstrukcja to parterowa dobudowka - silka 18 cm + 12 cm styropianu.
Mysle o plytach G-K dlatego, ze moge zrobic to sam, a szpachlowac nie lubie :-)

29-02-2004, 15:27
Też zamieżam budować z silikatów, są bardzo dobre i chyba najtańsze. Jednak zdecydeowanie polecam polski produkty, a to powody:
-popieram polski przemysł :D
-silika jest droższa (w przeliczeniu za m2) o jekieś 50%
Jednak mam problem, jak murować z bloków BSD180 tak żeby tradycyjna zaprawa cem-wap nie wpadała w drążenia które są dość duże, zamieżam z braku funduszy samemu mórować ściany więc nie mogę polegać na doświadczeiu muraży.
A co do ocieplenia, uważam że wełna jest lepsza, ale min 15cm i układzie dwuwarstwowym, przy trzech warstwach trudno to wykonać i bardzo łatwo uzyskać dużo mostków termicznych, szczególnie przy otworach.

rafalg
29-02-2004, 19:48
Gościu - ja też się skłaniam ku polskim silikatom (choć teraz ciężko powiedzieć co jet polkie a co nie). Doa mnie alternatywą do silki (województwo pomorskie) są Silikaty Oastrołęka, kótre mają swoje przedstawicielstwo w trójmieście. A jakie silikaty ty proponujesz ?

Co do grubosci ścian - Ja buduję w następującej konstelacji: ściana 18cm + wełna 12 cm + ściana osłonowa (8 lub 12cm)

Wakmen
01-03-2004, 10:05
Wszyscy pisza o silikatach i tynkach gipsowych , a co plyta G-K ?
Nie moge tym wylozyc scian ?
A to czemu nie możesz zastosować płyt GK? Ja nie widzę żadnych przeciwskazań, choć trzeba wziąć małą poprawkę na dość dużą chłonność Silikatów przy klejeniu ich do ściany.

... Jak doszlo to kupowania to sie okazalo ze TYLKO JEDNA FIRMA miala wymagana przez nas liczbe bloczkow. Reszta firm albo ich nie miala wogole na magazynie albo miala za malo. ... Wiec skorzystaj z naszego doswiadczenia i albo zamow duzo wczesniej albo nie trac kasy na porownywanie cen tylko znajdz firme ktora po prostu bloczki ma...
I tak też mam zamiar zrobić. Jak wygospodaruję w tym tygodniu troszeczkę czasu (a mam go bardzo mało) to będę składał zamówienie (zakupię) teraz a odbiorę w lipcu. W takim przypadku to kązda hurtownia będzie zabiegać o klienta a bynajmniej tak mie się wydaje.

Reno
01-03-2004, 19:27
czy wbijaliście gwoździa w ścianę z silikatów?

Marcin Czyczerski
01-03-2004, 19:47
Z silikatów w najwyższym miejscu mam :perter+piętro+ściana szczytowa, szyli 3+3+3=9m... zastosowałem grubość ścian nośnych 25cm, mimo, że z wyliczeń wychodziło, że 18cm spokojnie wystarczy...


Na skutek lektury stron producenta wydaje mi się że 18 cm powinno wystarczyć. Zastanawiam się tylko jak to będzie przy wieńcu. W projekcie
zbrojenie leży wpuszczone na 12 cm. Szerokość wieńca miała być 25 cm. Zostawało jeszcze miejsce na ocieplenie i kawałek ściany. Razem ściana miała 36.5 cm i nie miała dodatkowego ocieplenia.

Teraz planuję 18 cm silki i 15 cm wełny, tylko jak to z tym wieńcem będzie? To taki mój plan, który jeszcze muszę uzgodnić z kierownikiem, który mi jednocześnie adaptuje projekt.

Ja mam wręcz takie sny... Wszystko już postawione, elektryk robi "dziurkę" pod "pstryczek" a tu bum coś pękło i z 18 zrobił się null... (a już nie wspomnę o "12")
Daj znać, jak uzgodnisz swój plan z kierownikiem...

Mój potencjalny kierownik nawet forsuje ten pomysł, ale mnie też podoba się idea im solidniej tym lepiej...

kordo
01-03-2004, 21:11
czy wbijaliście gwoździa w ścianę z silikatów?



Przyłączam sie do pytania. Jak się silikaty sprawdzają w tzw. codziennym życiu, czy zawieszenie obrazka wymaga użycia jekiegoś specjalistycznego sprzętu , czy wystarczy młotek?? A jak z wieszaniem cięzkich przedmiotów???

Pozdrawiam.

brachol
02-03-2004, 09:54
z moich ustalen wynika ze trzeba wiercic gwozdzie sie kiepsko sprawdzaja a ciezkie przedmioty mozna wieszac bez problemow

02-03-2004, 12:52
Z praktyki (ściany wymurowane z Silki). Gwoździa wbić się nie da. Trzeba wiercić otwory. Ale można bez problemu wieszać ciężkie przedmioty na zwykłych kołkach.
Co do trasowania. Jak już pisałem, to trzeba wycinać bruzdy szlifierką kątową, a otwory pod puszki nawiercać. A jak się troche więcej wybije, to ściana i tak sie mocno trzyma. To wynika z praktyki - wykonana instalacja elektryczna. Gdzieniegdzie będzie trzeba uzupełnic ścianę przed tynkowaniem. Szczególnie dotyczy to ścian działowych, wykonanych z 12.

Marzek
02-03-2004, 12:53
Ten gość powyżej to ja. Coś mnie wylogowało.

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 13:53
Z praktyki (ściany wymurowane z Silki). Gwoździa wbić się nie da. Trzeba wiercić otwory. Ale można bez problemu wieszać ciężkie przedmioty na zwykłych kołkach.
Co do trasowania. Jak już pisałem, to trzeba wycinać bruzdy szlifierką kątową, a otwory pod puszki nawiercać. A jak się troche więcej wybije, to ściana i tak sie mocno trzyma. To wynika z praktyki - wykonana instalacja elektryczna. Gdzieniegdzie będzie trzeba uzupełnic ścianę przed tynkowaniem. Szczególnie dotyczy to ścian działowych, wykonanych z 12.

Pociągnę jeszcze wątek rolet nad oknami...

Jak to wygląda w praktyce? Ściana nie jest za wąska?

Marzek
02-03-2004, 13:59
Przecież masz nie tylko grubość warstwy wewnętrznej, ale jeszcze ocieplenie, przy ścianie 2w, a drugą warstwę, przy ścianie 3w. Moja ściana ma razem 44 cm. Okna są osadzone jako zlicowane z zewnętrzną warstwą muru.

wg
02-03-2004, 14:11
Marzek, do czego mocowałeś te okna?

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 14:22
Okna są osadzone jako zlicowane z zewnętrzną warstwą muru.

What does it mean? ;-)

Pzdr

Marcin

Marzek
02-03-2004, 14:29
Okna są mocowane do ściany z Silki. Ponieważ mam ścianę M24 + 20 wełny, to wnęka okienna z zewnątrz i od wewnątrz (grubość glifów) jest prawie taka sama (ok. 20 cm). Może trochę trudno to wytłumaczyć, ale spróbuję. Zewnetrzna powierzchnia framugi okna jest położona w tej samej płaszczyxnie co zewnętrzna warstwa ściany z silikatów (styk ściany i ocieplenia. Juz jasniej nie umiem. Okno, za pomocą odpowiednich uchwytów (do mocowania okien) jest przymocowane od strony wewnętrznej do ściany. Całość jest wykończona pianką. Od zewnątrz na framugę zachodzi ocieplenie.

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 15:01
Okna są mocowane do ściany z Silki. Ponieważ mam ścianę M24 + 20 wełny, to wnęka okienna z zewnątrz i od wewnątrz (grubość glifów) jest prawie taka sama (ok. 20 cm). Może trochę trudno to wytłumaczyć, ale spróbuję. Zewnetrzna powierzchnia framugi okna jest położona w tej samej płaszczyxnie co zewnętrzna warstwa ściany z silikatów (styk ściany i ocieplenia. Juz jasniej nie umiem. Okno, za pomocą odpowiednich uchwytów (do mocowania okien) jest przymocowane od strony wewnętrznej do ściany. Całość jest wykończona pianką. Od zewnątrz na framugę zachodzi ocieplenie.

OK! ale tzn., że masz ścianę 24 i wtedy nie ma problemu, bo jest ona szersza niż "framuga"...

Ale i tak nie do tego się odnosiłem, tylko do rolet nad oknami, które są chyba w obudowie szersze niż np. 30 cm (18Silka + 12 ocieplenia)

... więc będą wystawać... co zeszpeci widok...

Tak informacje mam od jednego wykonawcy, kiedy pytałem o to w hurtowni, to najpierw robili ze mnie idiotę, a poźniej zaczęli przytakiwać.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Tzn. Ściana łącznie 30 cm i rolet schowane między oknem a nadprożem...

Pozdrawiam

Marzek
02-03-2004, 15:11
Ktoś już wcześniej rzeczywiście o to pytał w tym lub podobnym wątku (chyba jakie ocieplenie do silikatów). Nie pamiętam czy dostał odpowiedź.

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 15:48
Może to byłem ja?

Ale jak to byłem ja, to odpowiedzi satysfakcjonującej nie dostałem?

Jak coś znajdziesz, to wrzuć jako cytat...

Marzek
02-03-2004, 16:20
Znalażłem. To był Wakmen na górze 3 strony tego wątku, ale odpowiedzi chyba nie dostał. Przynajmniej ni widziałem, a czytam ten watek.

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 20:05
Znalażłem. To był Wakmen na górze 3 strony tego wątku, ale odpowiedzi chyba nie dostał. Przynajmniej ni widziałem, a czytam ten watek.


A zatem ponawiam pytanie:

Czy ściana 30 cm (18 Silka + 12 ocieplenie) nie koliduje z ideą rolety schowanej nad oknem (pod nadprożem)?

Reno
02-03-2004, 22:33
Czy w okolicach Krakowa ktoś budował z silikatów? Jeśli tak to jak sprawdziła się ekipa budująca? :roll: [/list]

fiolek
03-03-2004, 08:25
Witam miłośników silikatów .
Czy w ścianie 3W jako warstwę osłonową można zastosować bloczek silikatowy o gr 6 cm ( np o wymiarach 250x65X220)
Czy ścianka nie będzie zbyt wiotka ?
Może ktoś tak budował ?

Witol
03-03-2004, 13:11
A jak się ma grubość fundmentów przy zmianie tehnologii z BK na silikaty? Chcę zamienić w moim projekcie BK na silikaty i nie wiem jak to się ma do zmiany fundamentów. Wiem, że powinien to wyliczyć projektant, ale zanim pójdę rozmiawiać, chciałbym już coś wiedzieć :)

Wakmen
05-03-2004, 09:31
Marcinie - ja nie znalazłem na forum odpowiedzi dotyczącej montażu skrzynek do rolet nad oknami lub w inny sposób ale poszedłem do jednej firmy produkującej rolety zewnętrzne i ... szerokość takiej skrzynki dla rolety 2m wynosi 16 cm dla dłuższych do 3m - 20 cm wię wymyśliłem sobie coś takiego:
skrzynka będzie montowana pomiędzy oknem a nadprożem. Nie chcę takiego rozwiązania aby skrzynka była doklejona do ocieplenia na ścianie zewnętrznej. Mi się to bardzo nie podoba al jak popsuje mi wygląd budynku. Jeszcze w tej sprawie będę rozmawiał z moim kierownikiem jak on to widzi.
Jak macie inne rozwiązania lub komentaże do tego typy to piszcie.

Marcin Czyczerski
05-03-2004, 09:43
Marcinie - ja nie znalazłem na forum odpowiedzi dotyczącej montażu skrzynek do rolet nad oknami lub w inny sposób ale poszedłem do jednej firmy produkującej rolety zewnętrzne i ... szerokość takiej skrzynki dla rolety 2m wynosi 16 cm dla dłuższych do 3m - 20 cm wię wymyśliłem sobie coś takiego:
skrzynka będzie montowana pomiędzy oknem a nadprożem. Nie chcę takiego rozwiązania aby skrzynka była doklejona do ocieplenia na ścianie zewnętrznej. Mi się to bardzo nie podoba al jak popsuje mi wygląd budynku. Jeszcze w tej sprawie będę rozmawiał z moim kierownikiem jak on to widzi.
Jak macie inne rozwiązania lub komentaże do tego typy to piszcie.

Hej,

to jest rozsądny pomysł... Między okno i nadproże a na sam mechanizm jeszcze ocieplenie? Si?
Trochę na styk... z tymi wymiarami przy 18-stce, ale póki co to chyba najlepszy (a może jedyny sposób...)

Pozdrawiam

fiolek
05-03-2004, 09:49
Jeszcze jedno pytanko . Widziałem , chyba w muratorze ścianę osłonową z silikatów ( łupanych) potem gruntowana i malowaną ( chyba na biało) .
Czy ktoś malował ścianę osłonową z silikatów ?
Można np. zrobić ścianę osłonową z taniej cegły 1NF , zagrunować i pomalować , bez tynkowania.
Czy to ma sens ?

brachol
05-03-2004, 20:03
Jeszcze jedno pytanko . Widziałem , chyba w muratorze ścianę osłonową z silikatów ( łupanych) potem gruntowana i malowaną ( chyba na biało) .
Czy ktoś malował ścianę osłonową z silikatów ?
Można np. zrobić ścianę osłonową z taniej cegły 1NF , zagrunować i pomalować , bez tynkowania.
Czy to ma sens ?
jak sciana ladnie jest wymurowana to powinno wygladac ok ja mam zamiar nie tynkowac tylko jak bedzie rowna to pomalowac ja farba strukturalna i powinno to wygladac jak tynk taka mam przynajmniej nadzieje

06-03-2004, 12:41
Wczoraj umawiałem się z wykonawcą na wycenę naszego stanu surowego.
Na informacje, że zamierzamy budować z silikatów powiedział - to dobrze, specjalizujemy się w tym.
Na wspomnienie o Teodorach, usłyszałem - Teodorów nie polecam

Na razie nic więcej nie wiem w tym temacie. W poniedziałek się z nim spotkam, to pogadamy. Ale ciekaw jestem. Ktoś z Was słyszał też coś złego na temat Teodorów?

pozdrawiam
Robert

bilbo
06-03-2004, 12:43
powyżej to ja :-)

JarL
07-03-2004, 14:53
Witold napisał:


A jak się ma grubość fundmentów przy zmianie tehnologii z BK na silikaty? Chcę zamienić w moim projekcie BK na silikaty i nie wiem jak to się ma do zmiany fundamentów.

Mam podobny zamiar i pytałem majstra czy nie będzie problemu z fundamentem. Mówił, że nie, że wytrzyma 3 razy tyle. Z kierownikiem się jeszcze nie spotkałem.

Juras74
17-03-2004, 11:06
Mam pytanko co do transportu silikatów. Jak wyładowana ciężarówka (ok. 23t) wjechała na wasz plac budowy i czym to rozładowywaliście?
Mam wrażenie, że jak wjedzie takie monstrum na działkę to już nigdy nie wyjedzie.

majki
17-03-2004, 11:37
Robert - gość : Teodory są niedaleko miejsca gdzie mieszkam. I w najbliższej okolicy, są głównym dostawcą mat. na ściany. A to, że coś z Teodorami nie tak, to chyba pierwszy głos na tym forum. Ja mam raczej pochlebne opinie.
Majki

Marzek
17-03-2004, 15:13
Mam pytanko co do transportu silikatów. Jak wyładowana ciężarówka (ok. 23t) wjechała na wasz plac budowy i czym to rozładowywaliście?
Mam wrażenie, że jak wjedzie takie monstrum na działkę to już nigdy nie wyjedzie.
No cóż wjachała i wyjechała. Trochę się rozryło, ale dało się potem wyrównać. A rozładowanie HDSem. Silikaty były na paletach (takich trochę gorszej jakości niż Europalety).

bobo30
25-03-2004, 18:49
Czy ktoś kładł tynki cementowo-wapienne na ściany działowe z silikatów? Słyszałam, że tynk może się słabo trzymać.

bobo30
28-03-2004, 20:08
Nikt nie tynkował? :(

JarL
28-03-2004, 22:42
Czy ktoś kładł tynki cementowo-wapienne na ściany działowe z silikatów? Słyszałam, że tynk może się słabo trzymać

Słyszałem, że przy równej ścianie (a przy silce jest duża szansa że taka będzie - o ile jest dobra ekipa) wystarczy 5 mm tynk gipsowy. Dużo się oszczędza na materiale. Poza tym, cementowo-wapienny ma bardziej chropowatą powierzchnię i będziesz potrzebował jeszcze gładzi.

bobo30
29-03-2004, 21:40
Nie chcę gipsowych, bo za gładkie. Nie podobają mi się, a dobrze zrobiony cem.-wap. owszem, taki chropowaty... :D Ale dzięki za odpowiedź.

ania
29-03-2004, 22:17
Witam wszystkich entuzjastów silikatów!
Też planuję budowę z tego materiału i w związku z tym mam pytanie do tych, którzy postawili ściany konstrukcyjne z 18-stki lub nawet 15-stki. Czy nie ma problemów z wykonaniem wieńca na tak cienkiej ścianie? A belki stropowe? Na jakich długościach powinny być podparte? A nadproża?
Kochani, z jakim typem stropu związaliście swoje silikatowe ściany?

Pozdrawiam.

Szaruś
05-04-2004, 22:29
Czy ocieplając ścianę z silikatów metodą lekką-mokrą (styropian), trzeba jakoś specjalni traktować tę ścianę (gruntowanie), czy nie? Chodzi o to, że cegła wapiannno-piaskowa bardziej chłonie wodę od ceramiki, i nie wiem czy ma to jakiś negatywny wpływ na klejenie styropianu.

Krystian
06-04-2004, 08:53
czy wbijaliście gwoździa w ścianę z silikatów?

O wiele łatwiej wywiercić dziurę wiertarką, włożyć kołek i wkręcić wkręta...w ten sposób założyłem chyba z 1500 kotew, na każdej z nich mogłem się zawiesić i ani drgnęła... :P :P :P ( a swoje ważę... :wink: )

Krystian
06-04-2004, 08:57
Mam pytanko co do transportu silikatów. Jak wyładowana ciężarówka (ok. 23t) wjechała na wasz plac budowy i czym to rozładowywaliście?
Mam wrażenie, że jak wjedzie takie monstrum na działkę to już nigdy nie wyjedzie.
Firma w której kupawałem silikaty przywoziła je na czas i rozładowywała palety na wskazane miejsce... nawet na piętro, bo mieli samochód z takim śmiesznym dzwigiem z podchwytem jak we wózku widłowym i do tego kilkumetrowy wysięgnik...
:P

bilbo
06-04-2004, 08:58
Gwoździe służą raczej do wbijania w drewno a nie mury.

Krystian
06-04-2004, 09:05
Kochani, z jakim typem stropu związaliście swoje silikatowe ściany?

Jako, że mam ściany z ,,25-tki" :P ,
odpowiadam na powyższe... :wink: :
Strop żelbetowy, zbrojony prętami 12mmx6mm
i wylany B-20 z gruchy (podajnikiem oczywiście... :wink: )
a zbrojenie wyglądało tak:
http://foto.onet.pl/upload/15/89/_241861_n.jpg

Wakmen
08-04-2004, 18:41
Czy ocieplając ścianę z silikatów metodą lekką-mokrą (styropian), trzeba jakoś specjalni traktować tę ścianę (gruntowanie), czy nie? Chodzi o to, że cegła wapiannno-piaskowa bardziej chłonie wodę od ceramiki, i nie wiem czy ma to jakiś negatywny wpływ na klejenie styropianu.
Nie ma takiej potrzeby aby czymś dodatkowo gruntowac. Jakiś czas temu kleiłem płyty syropianowe frezowane do silikatów na klej (fachowo jak zalecają - dookoła i packi w środku) i przymocowanie na dwa kołki każda. Trzyma się. Bez obaw.

Marzek
09-04-2004, 11:23
Witam wszystkich entuzjastów silikatów!

Kochani, z jakim typem stropu związaliście swoje silikatowe ściany?

Pozdrawiam.
My mieliśmy ściany z silki M24 i w części poddasza (ściany szczytowe) z M18. Ponieważ strop był wylewany z gruszki, to nie było żadnych problemów z wiencami. Przy wylewanym też nie powinno byc problemów z 18-stką. Co do innego typu stropu to niestety nie poradzę.

neuron
09-04-2004, 12:25
Silikaty ze wzgledu na technologie produkcji maja bardzo dobre wymiary
Jesli ktos sie zastanawia nad malowaniem warstwy elewacyjnej to wiele zalezy od efektu jaki chce uzyskac. W przeciwienstwie do silikatow
zwykle cegly maja wieksze zroznicowanie wymiarow i ksztaltu ;-)
a elewacja po pomalowaniu ma bardziej nierowna fakture wynikajaca
glownie z gry cieni na fugach. Wybor zalezy od zamierzonego efektu.
Widzialem w Holandii wiele eleganckich domow z takim starym malowanym murem ale cegly nie byly rowne i w tym tkwil caly urok.

MarcinU
09-04-2004, 12:49
Witam wszystkich entuzjastów silikatów!
Też planuję budowę z tego materiału i w związku z tym mam pytanie do tych, którzy postawili ściany konstrukcyjne z 18-stki lub nawet 15-stki. Czy nie ma problemów z wykonaniem wieńca na tak cienkiej ścianie? A belki stropowe? Na jakich długościach powinny być podparte? A nadproża?
Kochani, z jakim typem stropu związaliście swoje silikatowe ściany?

Pozdrawiam.

Ja mam w planie M18 z wieńcem (majster nie widzi problemu) oraz strop drewniany.

Wakmen
10-04-2004, 17:50
Mój kierownik po usłyszeniu, że chcę zrobić strop monolityczny przy ścianie z 18 poparł ten pomyśł. Jakoś nie widzi żadnych problemów jeżeli będę się trzymał projektu.

aleksik
10-04-2004, 21:26
No dobrze, ale kosz robocizny przy tych kilku wartwach....

Szaruś
12-04-2004, 23:01
Czy na parterze stosujecie pod ścianą z silikatów jakieś specjalne "cuda" w celu zmniejszenia mostka termicznego?

Niemcy propopnują stosować maetriał o mniejszej przewodności ciepła, np. ISO-Kimmstein (http://www.kalksandstein.de/cox_ksi/infomaterial/images/path121/KS-ISO-Kimmstein.pdf). Pewnie i twardszy beton komórkowy też by był dobry.

Co wy na to?

Wakmen
13-04-2004, 15:24
Czy na parterze stosujecie pod ścianą z silikatów jakieś specjalne "cuda" w celu zmniejszenia mostka termicznego? ...
W moim projekcie jest troszeczkę inaczej jak w podanych przez Ciebie PDFie.
Na fundamentach będę miał wieniec w celu zwiększenia stabilności całego budynku a jak wszystkim interesującym się silikatami wiadomo, że jest to materiał dość kruchy. Z tego też względy aby zniwelować wszelkiego rodzaju nieprzewidziane ruchy i osiadanie z niewiadomych przyczyn (niemożliwe, ale... to wcale tak nie podraża zbytnio budowy). U mnie fundamenty będą do około 40 - 50 cm nad poziomem gruntu a zarówno ściana, podłoga na gruncie i fundamenty mam zamiar bardzo dobrze ocieplić.

Szaruś
13-04-2004, 17:50
Ja właśnie skłaniam się też do wienca, z betonu keramzytowego. Droższy od zwykłego, ale na taki wieniec i tak go dużo nie trzeba, więc ujdzie. A na pewno klika razy cieplejszy od zwykłego betonu. I wytrzymałość na ściskanie odpowiednie (w okolicy mogę zmówić od klasy LB8 wzwyż beton keramzytowy "z gruchy").

Wakmen
13-04-2004, 20:11
Szaruś - bardzo dobry pomysł. Za nic nie rezygnuj z wieńca.

mwoznica
13-04-2004, 20:36
Błagam, oświećcie mnie co to za wieniec pod silikaty! Czy to jest konieczne? Ja nic takiego w projekcie nie znalazłem.
Maras.

Wakmen
13-04-2004, 21:07
Błagam, oświećcie mnie co to za wieniec pod silikaty! Czy to jest konieczne? Ja nic takiego w projekcie nie znalazłem.
Maras.
No dobra na zdjęciu poniżej masz dwa wieńce:
1. Mieści się pomiędzy fundamentami a ścianą zewnętrzną.
2. Pomiędzy ścianą kolankową a murłatą.
Tak do końca to nie potrafię tego wyjaśnić ale spróbuję. Jest to zbrojony beton prętami 4 x 16mm powiązanych strzemionami. Wieniec oplata cały dom aby wzmocnić konstrukcję ścian pod naporem własnym (w przypadku tego pierwszego) lub naporem dachu (w przypadku tego drugiego). Nie wiem czy chociaż troszeczkę pomogłem, ale starałem się jak mogłem.
http://tinaw.webpark.pl/orzeszek/scany/images/006.jpg

Marcin Czyczerski
13-04-2004, 21:10
Do końca tygodnia mam w planach kupić Silkę...

Kupował ją ktoś ostatnio...? Możecie podzielić się cenami, jakie uzyskiwaliście?

Konkretnie chodzi mi o 24M kl. 15... i 12M tejże samej klasy.

Pozdrawiam i dzięki

Marcin

mwoznica
13-04-2004, 21:25
Wakeman, wiem co to jest wieniec, tylko pierwszy raz słyszę o tym, żeby go robić między fundamentami, a ścianą. I dlatego pytam, czy to jest konieczne?
Maras.

Marcin Czyczerski
13-04-2004, 21:30
Ja mam w projekcie "wieniec ścian fundamentowych"...

więc pewnie wyjdzie, że jest on też między "fundamentem a ścianami"...

Jeden z moich wykonawców dziwił się temu pomysłowi /miał własny/ i już tego Pana z nami nie ma....