PDA

Zobacz pełną wersję : Czy do szamba można przyłączyć oczyszczlnię ?



rhchp
23-06-2009, 07:03
Witam serdecznie. Moje pytanie w całości brzmi. Czy do szczelnego zbiornika szamba można przyłączyć przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Jeżeli tak to jak to się wykonuje i jaki jest szacunkowy koszt i czy stary zbiornik może być wykorzystany do oczyszczalni. Za porady z góry dziękuję.

cezary.szymkowiak
23-06-2009, 12:51
Witam.

Teoretycznie można, o ile zbiornik nie jest za duży, a to z tego względu, że ścieki trafiające do oczyszczalni powinny być w miarę "świeże".

Optymalny rozmiar takiego szamba to jakieś 3 m3, czyli obawiam się, że mniej niz powszechnie stosowane.

Zuza za wsi
04-08-2009, 20:22
Można tylko po co. Lepiej szambo przerobić w oczyszczalnie np gruntowo korzeniową.
Niestety taka inwestycja wymaga drobnych nakładów finansowych. Jeden szczelny zbiornik ścieków nie wystarcza, muszą być trzy (np z kręgów studziennych układanych na zaprawie cementowej)
Pierwszy zbiornik powinien mieć 3 m 3, pozostałe obojętnie. Scieki przesączają się pomiedzy zbiornikami, z tego trzeciego płyną do filtra czyli wykopu wyłożonego folią, wypełnionego piachem i obsadzonego np wierzbą. Potem mogą zasilić staw lub być rozsączane w gruncie.
To tak w skrócie.
Cały projekt jest w internecie pod hasłem oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe.
Jedyny mankament- trzeba dysponować dużą działką.

ROLMAN
08-11-2009, 22:40
hmmm,
można zrobić wszystko, choć przy pierwszej lepszej kontroli wyjdzie, że odprowadzasz ścieki do gruntu. i zaczną się problemy. oczyszczalnie trzeba zalegalizować, czyli założyć taką, która ma wymagane aprobaty techniczne i atesty bądź wykonać wg zatwierdzonego projektu.
a będziesz musiał jeszcze udowodnić, że stary zbiornik na szambo jest szczelny. a szczelność szamba łatwo sprawdzić. skórka nie warta wyprawki.

Zuza za wsi
09-11-2009, 19:13
A w której to gminie udowadnia się, że zbiornik jest szczelny, bo w mojej nie zauważyłam. Oczyszczalnia gruntowo-korzeniowa na bazie szczelnego szamba wymaga takiego samego zgłoszenia jak i każdda inna oczyszczalnia. A oczyszczanie ścieków w typowej oczyszczalni polega miedzy innymi na rozsączaniu ścieków w gruncie. W oczyszczalni gruntowo korzeniowej zamiast rozsączać ścieki w gruncie odprowadza się je do kolejnego szczelnego zbiornika zarośniętego np trzciną. Ot i cała filozofia.

ROLMAN
10-11-2009, 10:14
witaj,
jest trochę instytucji, które mogą (gdyby im się chciało) sprawdzić szczelność twojego szamba. a zrobić to bardzo łatwo. ale zazwyczaj nikomu się nie chce.
zbiornik powinien być szczelny i tyle.