PDA

Zobacz pełną wersję : Impregnacja a ozdobne malowanie więźby PROSZE O RADE !!



dziubek25077
23-06-2009, 07:37
Mam pytako a w zasadzie fachową prośbe o rade.
Drewno chce kupić surowe i sam impregnować, chce to zrobić w miare jak najlepiej. Druga rzecz to spora część elementów konstrukcyjnych i nadbitka będzie widoczna pod okapem i nad balkonem i chce to ładnie czymś pomalować no i maxymalnie zabezpieczyć.
Czytałem już sporo tematów o impregnatach, ale nie wiem jak to sie ma z późniejszym ozdobym malowaniem elementów. Czy różne preparaty sie nie pogryzą i nie wyjdą jakieś tęczowe kolory albo nie bedzie odchodzić.
Wiem że polecacie impregnaty na bazie miedzi, niż solne, czym one sie różnią?
Jeśli na bazie miedzi to jaka firma? jakiś konkretny preparat?
Pozdro !!!

panfotograf
26-06-2009, 13:05
IMPREGNACJA PRZECIW ROBALOM I GRZYBOM (roztwór wodny):
Kupujesz wałek, największy i najbardziej włochaty + kuwetka i kij do wałka, układasz drewno jak podłogę na płask(przydatny pomocnik) i jedziesz po całości. Preparatu nie żałować! Potem odwracasz wszystko o 180 stopni, następnie o 90 i 90
Dobrze jak jest ciepło i słońce to ładnie podsycha i można przejechać dwa razy przy każdym obróceniu
Musiałem zrobić to samemu bo w tartaku mieli impregnat barwiący a ja chcę mięć widoczne jętki wewnątrz i krokwie wystające na zewnątrz malowane półkryjąco na jasny kolor.
Kupiłem taki sam jakiego używają w tartaku tylko bezbarwny (Bochemit QB).

IMPREGNACJA PRZECIW WODZIE (DESZCZOWEJ):
Jeśli nie chcesz żeby farba zaczęła pękać i odłazić po paru latach konieczne jest zaimpregnowanie http://www.sadolin.pl/?q=pages/products/woods/12687 choć ten jest stosunkowo drogi (w każdym dużym sklepie dadzą ci tańszy odpowiednik). Po wyschnięciu trzeba to lekko przepolerować (najlepiej szlifierką oscylacyjną (papier ścierny 120) i powłoka końcowa http://www.sadolin.pl/?q=pages/products/woods/12689.
Ja wziąłem dąb jasny i lekko rozjaśniłem go bielą (0,2 litra białej na 2,5l dębu jasnego). Kolor wyszedł jak świeża sosna-jodła, i tak być miało.
Sadolin jest stosunkowo drogi i można poszukać czegoś tańszego, ale nie daj się namówić na malowanie bez impregnacji. Jest ona równie ważna jak powłoka wierzchnia.

ewemal
24-07-2011, 07:37
Także jestem na etapie malowania więźby, ale nie impregnatem, bo zaimpregnowaną kupiłam, tylko już kolorem.
Polecacie malować wystające elementy i podbitkę najpierw jakimś lakierem drewnochronem a potem na kolor, czy może odwrotnie a może są farby, które nie wymagają pokrywania drewnochronem. Podzielcie się także nazwami producentów, którzy się nadają i których lepiej nie kupować.

pionan
24-07-2011, 07:56
widoczne elementy wieżby najpierw pokrywałem bezbarwnym impregnatem x 2, a następnie lakierobejcą.

ewemal
25-07-2011, 19:42
A czy kolor przedstawiony na puszcze wychodzi w rzeczywistości właśnie taki, czy jest jednak różnica? Wybrałam kolor, który w Nobilesie nazywa się pinia - nie zdecydowałam się na żadnego producenta jeszcze, ale w tej kolorystyce widzę swoje okna i drzwi.
Jakiego producenta wybraliście?

pionan
25-07-2011, 20:43
my wybraliśmy produkty marki Altaxin. Impregnat bezbarwny, lakierobejca w kolorze TIK. Wyszło całkiem fajnie. Jeśli nie ma pewności jaki kolor wyjdzie w rzeczywistosci, najlepiej kupić jak najmniejsze opakowanie produktu i wypróbować na budowie.

ewemal
27-07-2011, 20:01
Dzięki, jak pogoda pozwoli niebawem czeka mnie ta robota.