PDA

Zobacz pełną wersję : Obsypanie ścian fundamentowych



Jurek59
23-06-2009, 23:43
Witam!

Budujemy mały domek systemem gospodarczym. W zeszłym roku w październiku wylaliśmy ławy. Od marca tego roku wybraliśmy ziemię ze środka wymurowaliśmy ściany fundamentowe z bloczków M6 zagęściliśmy piasek w środku i wylaliśmy chudziaka. Na ścianie fundamentowej pojawiła się rysa oczywiście zawołaliśmy kierownika budowy który stwierdził, iż nastąpiło to od zbyt mocnego ubijania żwiru.

Moje pytanie jest następujące:z zewnątrz jest wolna przestrzeń między ścianami fundamentowymi a ziemią do samej ławy. Pytanie: Czy możemy wymurować ściany i zalać strop a następnie ocieplić ściany fundamentowe i zasypać je. Czy najpierw zaizolować z zewnątrz fundamenty i zasypać a następnie murować ściany? Czy może nie ma to znaczenia? Wolna przestrzeń między ścianą fundamentową a ziemia jest nie duża około 10cm powstała na skutek tego iż sami kopaliśmy pod ławy i wykopaliśmy nieco więcej niż mechanicznie:P Czy jeżeli zostawimy wolną przestrzeń to ławy będą dalej pękać i "wyginać się" czy nie ma to znaczenia?

Pozdrawiam i liczę na dobrą odpowiedź 8)

Jarek.P
24-06-2009, 06:40
Moje pytanie jest następujące:z zewnątrz jest wolna przestrzeń między ścianami fundamentowymi a ziemią do samej ławy. Pytanie: Czy możemy wymurować ściany i zalać strop a następnie ocieplić ściany fundamentowe i zasypać je.

Jakby było dobrze zrobione, nic by nie popękało. Ściany fundamentowe nie zawsze są zasypane do końca, u mnie np. cały czas nie sa zasypane od poziomu ław, a w trakcie zagęszczania nic nie popękało.
Albo za szybko u Ciebie było to zagęszczanie robione, albo zbyt kiepskie bloczki betonowe. A kierbud niech teraz oceni, co z tym zrobić dalej.
J.

12172KAMIL
24-06-2009, 07:17
WITAM!!!
JA RÓWNIEŻ JAK TY JURKU WYMUROWAŁEM FUNDAMENTY, ZASYPAŁEM PIACHEM I ZAGĘŚCIŁEM! I PODOBNIE JAK U CIEBIE RÓWNIEŻ U MNIE POJAWIŁA SIĘ RYSA NA ŚCIANIE FUNDAMENTOWEJ! MÓJ KIEROWNIK RÓWNIEŻ POWIEDZIAŁ ŻE PRZYCZYNĄ TEGO JEST ZAGĘSZCZARKA! ALE NIE MA CO PANIKOWAĆ! DOMY NAM SIĘ NIE ZAWALĄ! MÓJ KIEROWNIK ZALECIŁ PODCZAS CIĄGNIĘCIA MURÓW ABY NAD TYM MIEJSCEM CO POJAWILO SIĘ PĘKNIĘCIE W PRZYNAJMNIEJ 2 LUB 3 WARSTWACH MURU UŁOŻYĆ PO TRZY DRUTY I ZAMUROWAĆ! A CO DO FUNDAMENTÓW TO JA RÓWNIEŻ MAM JESZCZE NIE OBSYPANE ZIEMIĄ.

Jarek.P
24-06-2009, 14:06
WITAM!!!
JA RÓWNIEŻ JAK TY JURKU WYMUROWAŁEM FUNDAMENTY, ZASYPAŁEM PIACHEM I ZAGĘŚCIŁEM! I PODOBNIE JAK U CIEBIE RÓWNIEŻ U MNIE POJAWIŁA SIĘ RYSA NA ŚCIANIE FUNDAMENTOWEJ!

Ale czemu tak strasznie krzyczysz?

J.