PDA

Zobacz pełną wersję : Antena telewizyjna VHF + UHF



michalp
24-06-2009, 14:28
Witajcie,

Dzisiaj montowałem zestaw antenowy - ok. 70 km od nadajnika dla Warszawy z Łazach. Na maszcie kolejno od góry:
- antena UHF 25 elementów;
- antena VHF 7 elementów;
- zwrotnica;
- wzmaczniacz (rurkowy);
- i już w budynku: multiswitch Terra i dalej do odbiorników...

TVP1 odbieram rewelacyjnie, a wszystkie inne kanały szumią. Poszperałem w wykazie i TVP1 to VHF, a wszystkie inne (TVP2 ma nawet większą moc) nadają w wyższym paśmie.

Gdzie szukać przyczyny: brak masy w antenie UHF, uwalona zwrotnica. Bo zakładam, że skoro TVP1 jest super, a pozostałe nadają z tej samej lokalizacji i niektóre mają nawet mocniejsze nadajniki, to powinno też chodzić. A może to założenie jest błędne?

Michał

am00
24-06-2009, 22:13
Pierwsza możliwa przyczyna to źle skierowana antena. Antena UHF przy tak dużej liczbie elementów ma bardzo wąski sektor odbioru, węższy niż antena VHF składająca się z mniejszej liczby elementów. Tak więc antena VHF może jeszcze łapać sygnał w swój sektor odbioru, a dla anteny UHF jest jesteś już poza tym sektorem. Spróbuj trochę pokręcić anteną może złapiesz właściwszy kierunek.

Druga możliwa przyczyna to odległość. Zwykle zasięg stacji dużej mocy to około 50km. Jesteś więc na granicy zasięgu lub poza nim. Powinieneś mieć gdzieś bliżej inny nadajnik. Zasięg w paśmie VHF jest zawsze większy niż w paśmie UHF nawet przy 10 razy mniejszej mocy. Być może po drodze są jeszcze jakieś przeszkody, które zawsze bardziej tłumią sygnały UHF niż VHF.

Ale jeśli już koniecznie chcesz odbierać Warszawę, to spróbuj odebrać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (MPEG-4) nadawany z Łaz na kanale 48. Tam powielają programy TVP1, TVP2 itd. w sumie 7 programów. Oczywiście musisz mieć telewizor z dekoderem DVB-T+ (MPEG-4) lub sam dekoder. Dekoder cyfrowy jest czulszy i może zadowoli się słabszym sygnałem. Mógłbyś wtedy darować sobie antenę VHF i zwrotnicę.