PDA

Zobacz pełną wersję : Cienka wylewka na balkon



amiazga
24-06-2009, 18:05
Chciałbym docieplić swój balkon i planuję dać 5 cm styropianu, na to wylewkę z siatką stalową w środku i na górę płytki, a gdzieś pomiędzy jeszcze izolację przeciwwilgociową (nie wiem jeszcze w którym miejscu). Żeby nie wyjść w ten sposób zbyt wysoko pasowałoby mi dać max. 3 cm wylewki, a z tego co wiem, zwykła wylewka cementowa powinna mieć co najmniej 4-5 cm grubości.
I tutaj pytanie: czy jest jakiś specjalny materiał, którym można zrobić taką cieńszą wylewkę?

Aguu
24-06-2009, 18:37
Pomysły mam dwa:
1. Zamiast styropianu daj cieńszy polistyren ekstrudowany. Polistyren ekstrudowany to materiał podobny do styropianu. Jest jednak znacznie twardszy i ma mniejszą nasiąkliwość. Jest również znacznie cieplejszy od styropianu. Współczynnik przewodności cieplnej λ dla styropianu wynosi około 0.03 W/(mK), podczas gdy dla polistyrenu ekstrudowanego ok. 0.02 W/(mK). Oznacza to, że płyta z polistyrenu o grubości 3 cm ociepla tak samo jak płyta ze styropianu o grubości 5 cm. Zyskujesz dodatkowe 2 cm na wylewkę.
2. Do wykonania wylewki użyj nie zwykłego betonu lecz zaprawy wyrównującej, która może mieć grubość 1-2 cm nie tracąc swoich właściwości wytrzymałościowych i użytkowych, np. taką (http://www.atlas.com.pl/pl/katalog/produkty/4FADCECBA03C0004C1256CFA00250DB1/ZAPRAWA+WYR%C3%93WNUJ%C4%84CA+ATLAS).

amiazga
27-06-2009, 20:29
Pomysły mam dwa:
1. Zamiast styropianu daj cieńszy polistyren ekstrudowany. Polistyren ekstrudowany to materiał podobny do styropianu. Jest jednak znacznie twardszy i ma mniejszą nasiąkliwość. Jest również znacznie cieplejszy od styropianu. Współczynnik przewodności cieplnej λ dla styropianu wynosi około 0.03 W/(mK), podczas gdy dla polistyrenu ekstrudowanego ok. 0.02 W/(mK). Oznacza to, że płyta z polistyrenu o grubości 3 cm ociepla tak samo jak płyta ze styropianu o grubości 5 cm. Zyskujesz dodatkowe 2 cm na wylewkę.
2. Do wykonania wylewki użyj nie zwykłego betonu lecz zaprawy wyrównującej, która może mieć grubość 1-2 cm nie tracąc swoich właściwości wytrzymałościowych i użytkowych, np. taką (http://www.atlas.com.pl/pl/katalog/produkty/4FADCECBA03C0004C1256CFA00250DB1/ZAPRAWA+WYR%C3%93WNUJ%C4%84CA+ATLAS).
Problem jest taki, że styropian już kupiłem i nie chciałbym go wyrzucać :-? Skłaniam się więc ku drugiemu rozwiązaniu, przy czym link, który mi podałeś jest do zaprawy wyrównującej, a nie do materiału zastępującego wylewkę, ale idąc tym tropem już łatwo jest znaleźć materiał na cieńszą wylewkę - dzięki :)