PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z jeżynami, czym to wytępić?



TheChoseN
25-06-2009, 13:33
Witam,
Jestem nowy na forum i niedawno zakupiłem działkę o powierzchni 5000m2, mam niestety problem pownieważ na 1/4 działki wyrosły jeżyny.

Przez około 15lat nikt nie uprawiał ogórdka przy domu. Przez ten czas jeżyny, które podejrzewam wcześniej były "pilnowane", rozrosły się straszliwie. Jest ich Bardzo Dużo i nie wiem czym to wytępić.
Ręcznie wyciąłem około 1/5 tego co tam rośnie ale po miesiącu wszystko teraz urosło ponownie. Na dodatek wszystkie jeżyny zdziczały i nie mają kwiatów (czyli nie będzie owoców) tylko gdzieniegdzie pojedyncze....

Słyszałem o środku Randap (nie wiem czy to tak się pisze), ale się zastanawiam jak tego użyć... Czy drzewa które rosną w koło nie zostaną w jakiś sposób uszkodzone? Nie chciałbym stracić bo między tymi wszystkimi jeżynami rosną Piękne jabłonki, grusze i czereśnie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Pikuś
25-06-2009, 21:25
Też zmagałem się z tym problemem. Stosowałem Roundup zadziałał ale dopiero następnej wiosny - opryskiwałem kilkakrotnie póżnym latem. Przypadkiem bez specjalnej nadziei tego roku w maju opryskałem Starane - efekt przszedł najśmielsze oczekiwania - po 2 tyg jeżyny padły. Sposób przeprowadzenia oprysków jest podany w ulotce dołączonej do opakowania.
Pozdrawiam Pikuś

bzado
26-06-2009, 06:21
Jedyną skuteczną metodą (wiem bo walczę z tym od kilku lat) jest łopata i ognisko. Wykopać i spalić.

gustafso
26-06-2009, 08:06
Podzielam opinie bzado tylko łopata i ognisko praz cierpliwość

mynia_pynia
26-06-2009, 13:21
1. Wycięłam wszystkie pędy jak tylko mogłam najniżej.
2. Facet z koparką wykopał mi korzenie (przy okazji innej roboty).
3. Zrobiłam wielkie ognisko.
4. I tak z małych kawałków korzeni odrastają nowe pędy, które co chwile traktuje randapem - ale dla tego cholerstwa to za małe stężenie użyłam, bo tylko pozwijane liście, a opryski robiłam głównie na inne chwasty.
Na jesień je załatwię na cacy ;) randapem.

mariusz12
26-06-2009, 15:33
Jeśli nie ma pośpiechu to kosić, kosić i kosić. Jeżyna po dwóch latach zaniknie ponieważ koszeniem zmieniamy jej środowisko naturalne.Jeśli szybko to tylko chemia.

celtorek
09-03-2010, 07:53
Szukam skutecznego, sprawdzonego sposobu na pozbycie się jeżyn.
Rosną bardzo gęsto na ok 400 m kw . Akurat w tym miejscu jest glina,
a korzenie są bardzo głęboko. Utrudnia to wykopanie i wyciągnięcie korzeni
w całości. Stosowaliśmy kilka razy roundup, rolnika z narzędziami, ale jeżyny nadal się rozratają.
Koza odpada.

jamles
09-03-2010, 08:11
Szukam skutecznego, sprawdzonego sposobu na pozbycie się jeżyn.

Koza odpada.
rdest sachaliński :roll:
:wink:

celtorek
09-03-2010, 08:16
Szukam skutecznego, sprawdzonego sposobu na pozbycie się jeżyn.

Koza odpada.
rdest sachaliński :roll:
:wink:

sprawdzę :lol: :wink:

jamles
09-03-2010, 08:26
Szukam skutecznego, sprawdzonego sposobu na pozbycie się jeżyn.

Koza odpada.
rdest sachaliński :roll:
:wink:

sprawdzę :lol: :wink:
to później już tylko koza :lol:

Wojciech Majda
09-03-2010, 09:14
Żeby nie było, to nie ja pierwszy napisałem o kozie :D

mynia_pynia
09-03-2010, 12:02
1. Wycięłam wszystkie pędy jak tylko mogłam najniżej.
2. Facet z koparką wykopał mi korzenie (przy okazji innej roboty).
3. Zrobiłam wielkie ognisko.
4. I tak z małych kawałków korzeni odrastają nowe pędy, które co chwile traktuje randapem - ale dla tego cholerstwa to za małe stężenie użyłam, bo tylko pozwijane liście, a opryski robiłam głównie na inne chwasty.
Na jesień je załatwię na cacy ;) randapem.

Dałam sobie siana z opryskami, nawiozłam ziemi, bo musiałam lekko wyrównać teren, jeżyny przebijają się pięknie, oczywiście w dużo mniejszych ilościach.

Załatwie je koszeniem i łopatą

celtorek
09-03-2010, 19:04
Załatwie je koszeniem i łopatą

U nas koszenie nie pomogło, a łopatą trudno wykopać całe korzenie z twardej, zbitej gliny. Nam się nie udało, a polanka jeżyn jest coraz większa.

Mirek_Lewandowski
09-03-2010, 19:09
No trzeba ciut się pobawić. Najlepiej robić to jesienią, bo wtedy rośliny transportują wszystko z liści do korzenia. Wiosną następuje intensywny przepływ soków "do góry" i preparat ma małe szanse dotarcia do korzeni.
Po prostu- wycinamy pędy i natychmiast malujemy pędzelkiem miejsce cięcia- Roundup 1;1 z wodą.
Opryski dolistne (przynajmniej w dopuszczalnym stężeniu) są mało skuteczne.

monia i marek
10-03-2010, 16:24
Jeśli nie ma pośpiechu to kosić, kosić i kosić. Jeżyna po dwóch latach zaniknie ponieważ koszeniem zmieniamy jej środowisko naturalne.Jeśli szybko to tylko chemia.
Potwierdzam. Męczyłam się z wykopywaniem i wyrywaniem, co jest bez sensu. Koszenie dało najlepsze rezultaty. Po roku przystosowały się tak sprytnie, ze kwitły i zawiązywały owoce na wysokości koszenia, ale byłam cierpliwa ... Po trzech latach nie miałam już jeżyn.

martadela
10-03-2010, 18:49
Koszę jeżyny już 2 lata, jest ich o wiele wiele mniej. Jest jednak jeszcze sporo sztuk które "nauczyły" się pełzać w trawie. Rosną bardzo długie i cieniutkie,jak taką wypatrzę to wycinam...
Wykopywanie nie przyniosło efektu - odrosły.
Robiłam też próbę z nakryciem jeżyn po skoszeniu, grubą folią budowlaną - folia leży od roku w łykend folię będę ściągać to dam znać jakie są efekty

celtorek
11-03-2010, 06:54
Dziękuję wszytkim za odpowiedzi :D .
Wypróbujemy obydwie metody, tą z roundopem i koszeniem.

mark0wy
11-03-2010, 11:14
Witam,

Co do kóz jeszcze ;)

Ciekawy artykuł o opłacalności hodowli jest w Przeglądzie Hodowlanym, 2/2010, wniosek taki, że hodowla w polskich warunkach mało opłacalna.


Koza nie są optymalne, bo żrą wszystko co leci.
Lepsze są już owce, np. stara polska rasa - wrzosówka.
Wieś Mazowiecka, 1/2010, Zapomniana wrzosówka, s.38-39.

To typowe kosiarki, ponadto hodując co najmniej 10 maciorek mamy dopłatę
na poziomie 310 zł do sztuki rocznie.

Bardzo dobre mięso, a la dziczyzna.

S. Milewski, Mięso owcze - produkt o szczególnych cechach prozdrowotnych, Przegląd Hodowlany, 1/2010, s. 21-23

Polecam często ciąć przy samej ziemi, w końcu się uda.
Z chemią byłbym ostrożny, zwłaszcza jeśli jest studnia, lub wysoki poziom wód gruntowych.

Pozdrawiam
Mark0wyl

BOHO
12-03-2010, 11:30
a ja w zeszłym roku posadziłem 20 krzaków jeżyn !
w tym roku czekam na plony !
8)

Wojciech Majda
26-04-2010, 20:54
Wysłałem niedawno wiadomość do firmy zajmującej się usuwaniem chwastów z zapytaniem o cenę usunięcia jeżyn. Chcieli za usunięcie m2 aż 20 zł!