PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytan o studnie rozsaczajace deszczowke (lub zbiornik)



szczukot
26-06-2009, 09:11
Witam
Nie mam instalacji deszczowej przy dzialce (1000 m2, gliniasta), zmuszony wiec jestem zagospodarowac wody opadow. No i w sumie mimo kilku zalet szczelnego zbiornika na wode postanowielm zrobic jednak element rozsaczajacy. No i mam kilka pytanek :
1) czy a jakies wymagania mowiace jaka "wydajnosc" musi miec taka studnia ?
2) W jaki najlepszy sposob mozna ja wykonac (stosunek uzytecznosci / ceny) ? Wkopywac jakies zbiorniki rozsaczajace na boki ? Robic studnie chlonna ? A moze dreny rozsaczajace ?\
3) Czy np laczyc rynny do tego zbiornika przy pomocy rur drenarskich, pozbywajac sie przy okazji troche wody po drodze ? Czy z czasem takie rury np sie nie zapchaja itp ?
4) Czy to prawda, ze geolwloknina nie sprawdza sie zupelnie w terenie gliniastym ? Podobno szybko zapycha sie i nie spelnai swojej roli tylko robi sie izolatorem.
5) Jak przeliczyc natezenie deszczu na srednie opady ?? Podczas projektowania podaja natezenie deszczu i czas trwania, i jest to logiczne, bo chodzi raczej o "jedne" opady. Ale ogolne dane mowia o srednim natezeniu opadow (u nas jest okolo 350 mm w porze deszczowej i 530 mm sredniorocznie). Jak ma sie jedno do drugiego ? Jak to przeliczyc te 350 mm na l/s*ha ? Nie chcialbym aby mi sie przelalo przy pierwszych deszczach :)

Fantom
ps. Najbardziej zastanawiam sie nad studnia lub zbiornikiem. Laczy zalety samoczynnego pozbywania sie wody, a przy okazji mozna jej uzyc do np podlewania ogrodka. Mam nadzieje, ze glebiej bedzie troche piasku aby to wogole zadzialalo :)

szczukot
01-07-2009, 22:05
Nikt nic nie wie na ten temat ?
Naprawde wszyscy maja instalacje deszczowa w drodze czy po prostu sie nie przejmuja problemem ?

Fantom

Barbossa
01-07-2009, 22:25
być może...
z drugiej strony coś na forum na ten temat z pewnością znaleźli

szczukot
01-07-2009, 22:56
Tez bym z checia cos znalalazl...... jakby wyszukiwarka byla cos warta. zglaszam juz od dluzszego czasu (i nie tylko ja) i lipa wielka

Fantom

Rezi
01-07-2009, 23:01
1mm / na 1 m2 to 1l/1m2
przy obliczaniu maksymalnego opadu licz pow zabudowy,

takiego oberwania chmury jakie było dzisiaj można się spodziewać częściej. Dzisiaj spadło ok 13l/m2 w ciągu 20 minut, ale bywały i opady godzinowe w ilości 30-60 l/m2 litrów/m2 ,
Przyjmując retencję na poziomie 0 wg mnie powinieneś przyjąć pojemność studni chłonnej minimum 10l/m2 , optimum 15l/m2

My mamy studnie chłonne na jedną rurę spustową 3 kręgi x100 x wysokość 75
pojemność łącznie pow 1,5 m3 na 100m2 pow. zabudowy, doprowadzenie rurą drenarska 8 m od domu, w ciągu 3 lat jeden raz przepełniły się studzienki

Barbossa
02-07-2009, 08:38
Tez bym z checia cos znalalazl...... jakby wyszukiwarka byla cos warta. zglaszam juz od dluzszego czasu (i nie tylko ja) i lipa wielka

Fantom

sie nie chce to sie nie ma:-?
klik (http://forum.muratordom.pl/nowa-wyszukiwarka-forumowa-100-ze-znajdziesz,t104718.htm)

Zbigniew Rudnicki
04-07-2009, 10:58
Był kiedyś (ok. 2002) artykuł w Muratorze na temat obliczania wydajności studzienek chłonnych dla różnych gruntów.
Obliczyłem i wykonałem tylko na 60% wydajności swoje 4 studzienki (takie jak ma Rezi), połączone rurami drenerskimi , przez studzienki przelewowo-filtrujące z rurami spustowymi rynien.
W ciągu 6 lat ani razu nie przelało się na powierzchnię, z wyjątkiem tego roku, kiedy na skutek poprzerywania drenów w okolicy, woda stoi 10cm poniżej powierzchni.