PDA

Zobacz pełną wersję : wilgoć



planik
26-06-2009, 08:56
Pomocy.
Domek bez podpiwniczenia na terenie glinianym, wody gruntowe wiosną do ok 800mm dochodzą, ławy wylewane, fundament z bloczka, żwir zagęszczony i izolacja izolbetem, podwójna papa.
1.po położeniu płytek w garażu wzdłuż środkowej ściany nośnej skrapla się woda na cokołach z płytek to samo jest na zewnętrznej scianie.
2. tynki są cementowo wapienne gipsówki zrobione - gips w rogach przy posadzkach nie schnie.
Co robić?
Planuję zrobić drenaż wokół budynku ale nie wiem czy coś da.
Mój majster poradził mi zrobić sączek wzdłuż ściany garazowej- odkuć cokoły i trochę ścianę i włożyć sączek wyprowadzić na zewnątrz.
Proponawał też jakąś folię w płynie?

Może macie jakię porady na ten problem.
Pozdrawiam.

Zbigniew100
26-06-2009, 09:19
Witam.

Przepraszam ale coś tu jest niejasne.
Można prosić o jakiś przekruj. :(

mery26
26-06-2009, 09:35
w garażu wzdłuż środkowej ściany nośnej skrapla się woda na cokołach z płytek to samo jest na zewnętrznej scianie.
a od kiedy sie tak dzieje?
Przy obecnej wilgotności to punkt rosy wychodzi około 18stC - co się dziwić

neokowal2
26-06-2009, 10:18
Sprawdziłem na mapach pogody. Przy obecnych wysokich temperaturach i wilgotności temperatura punktu rosy przekracza 20 st. Tak więc na wszystkim co ma temp.20 st i niższą skrapla się para wodna która jest w powietrzu.

labas1
26-06-2009, 10:28
Co Wy tak z tą rosą?
Rosa jest, ale na trawie i to tylko rano.
Izolacja jest źle zrobiona i wymaga poprawy, ot cały problem.

irreality
26-06-2009, 11:32
Weź higrometr i sprawdź jaką masz wilgotność powietrza wewnątrz domu.

Jak tylko pogoda pozwala wietrz garaż. Jeżeli budynek jeszcze nie odparował i nie wysechł to będzie ona bardzo duża i będzie się wykraplać wszędzie gdzie się da.

U mnie tynki gipsowe na poddaszu były robione prawie 3 tygodnie temu - są już białe a wilgotność powietrza przekracza 80%. Na dole jeszcze nie wyschły a w garażu na ocieplonej ścianie wykrapla się woda.

mery26
26-06-2009, 11:51
U mnie tynki gipsowe na poddaszu były robione prawie 3 tygodnie temu - są już białe a wilgotność powietrza przekracza 80%.
u mnie 2 lata temu a wilgotność ok 70-80%. Taka pogoda.
palnik-wyluzuj i poczekaj na słoneczko :lol:

planik
26-06-2009, 13:31
U mnie tynki gipsowe na poddaszu były robione prawie 3 tygodnie temu - są już białe a wilgotność powietrza przekracza 80%.
u mnie 2 lata temu a wilgotność ok 70-80%. Taka pogoda.
palnik-wyluzuj i poczekaj na słoneczko :lol:

Dobrze Ci żartować, ale mi nie jest do śmiechu - podstawa to izolacja a ja myślę, że lipę odwalili.
Dom stał 1,5 roku otwarty, następnie posadzki i tynki wewnętrzne cementowo wapienne, 3 miesiące przerwy latem i docieplenie z zewnątrz. Nie powinno się nic skraplać. A po rosie to sobie mogę pobiegać na zewnątrz - w domu wolę mieć sucho.
:cry:

mery26
26-06-2009, 13:40
palnik-nie robie sobie jaj. Grzałeś w budynku?Jak piszesz był pusty. Ściany zimne, punkt rosy wysoko to się wykrapla. Wychodzą ci wykwity na tynkach, posadzka wilgotna (np. fugi)? Obserwuj temat - jak będzie mokro to trzeba się nad tematem pochylić, ale nie popadać w panikę jak od miesiąca woda z nieba wiadrami leci.
Jak chcesz mieć sucho to wstaw osuszacz - ja przez parę miesięcy po 10l dziennie wylewałem

neokowal2
26-06-2009, 14:15
Dla niedowiarków, którzy nie wierzą że ta wilgoć bierze się z powietrza proponuje mały eksperyment. Proszę wyciągnąć z lodówki jakąś szklaną butelkę, momentalnie pokryje się rosą. To samo dzieje się na płytkach w zimnym garażu i narożach które mają niższą temp. od pozostałych ścian. Trzeba poczekać na słoneczko i suche powietrze, albo włączyć ogrzewanie i nie będzie problemu.

planik
26-06-2009, 15:32
palnik-nie robie sobie jaj. Grzałeś w budynku?Jak piszesz był pusty. Ściany zimne, punkt rosy wysoko to się wykrapla. Wychodzą ci wykwity na tynkach, posadzka wilgotna (np. fugi)? Obserwuj temat - jak będzie mokro to trzeba się nad tematem pochylić, ale nie popadać w panikę jak od miesiąca woda z nieba wiadrami leci.
Jak chcesz mieć sucho to wstaw osuszacz - ja przez parę miesięcy po 10l dziennie wylewałem

Dzięki mary za uspokojenie może trochę mnie nastraszył majster od płytek. Skonsultuję to jeszcze z kierownikiem budowy w sumie to on pośrednio odpowiada za jakość izolacji. Martwi mnie dlaczego tylko wzdłuż ścian fundamentowych się skrapla a nie np na całej posadzce. Pocieszam się że ogrzewanie podłogowe może trochę zadziała.A osuszacz wstawię jak będę gotował w kuchni.

qwert
27-06-2009, 17:32
czyli wykraplanie sią wody na posadzce w piwnicy , w obecnych warunkach pogodowych, swiadczy o złej izolacji termicznej piwnicy?

czy niewykraplanie swiadczy o dobrej?

neokowal2
27-06-2009, 19:30
czyli wykraplanie sią wody na posadzce w piwnicy , w obecnych warunkach pogodowych, swiadczy o złej izolacji termicznej piwnicy?

czy niewykraplanie swiadczy o dobrej?
Świadczy napewno o niskiej temperaturze posadzki.
W ostatnich dniach zauważyłem ciekawe zjawisko. Wyjeżdżają samochodem w godzinach południowych z zimnego garażu parują mi szyby w samochodzie od zewnątrz!!!!!!!!!!!!! Trzeba włączać wycieraczki żeby coś było widać. Parowanie ustępuje po przejechaniu kilkuset metrów.
Jeżeli otworzyłbym drzwi garażu na dłuższy czas też pewno na płytkach wykropliła by się rosa.

qwert
27-06-2009, 19:40
niska temp garazu/piwnicy, wynika ze słabej izolacji termicznej od ziemi, ktora ma 8stC i schładza tę piwnicę.

znajomemu wykrapla się woda na scianie. ma 6cm sturoduru na scianach i 5 cm styro pod wylewką. martwi się, że zimą zmarznie.

hes
27-06-2009, 19:40
(...)
W ostatnich dniach zauważyłem ciekawe zjawisko. Wyjeżdżają samochodem w godzinach południowych z zimnego garażu parują mi szyby w samochodzie od zewnątrz!!!!!!!!!!!!! Trzeba włączać wycieraczki żeby coś było widać. Parowanie ustępuje po przejechaniu kilkuset metrów.


To swiadczy o tym, że w garażu jest chlodniej, niż na zewnątrz.
W czasie jazdy szyby ogrzewają się i woda odparowuje.
Pomaga w tym oczywiście ruch powietrza, to analogia do
suszenia od wewnątrz szyb wentylatorem .

hes
27-06-2009, 19:52
niska temp garazu/piwnicy, wynika ze słabej izolacji termicznej od ziemi, ktora ma 8stC i schładza tę piwnicę.

znajomemu wykrapla się woda na scianie. ma 6cm sturoduru na scianach i 5 cm styro pod wylewką. martwi się, że zimą zmarznie.

Chciałem zauważyć, że fakt posiadania izolacji cieplnej na ścianach niczego nie
załatwia. Dla ogrzania takiej ściany, czyli zapobieżenia skraplania, trzeba
ścianie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła, chociażby z powietrza.