PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zakończyć komin od kominka?



Fugas
11-12-2003, 15:55
Czy komin od kominka powinien byc jakoś zakończony od góry?

Mam kominy systemoiwe Schiedla zakończone czapka betonową na górze w której jest otwór na kamionke na która moge założyć standardowy gadżet Schiedla - ale od góry jest dziura tzn. że wydaje mi się że deszcz i śnieg może wpadać do środka ?
Czy moje obawy są słuszne?

Jak macie zakończone takie kominy?
Podobno nasady obrotowe nie za bardzo są wskazane na kominy od kominka?

Proszę o porady.

Fugas

januszek
12-12-2003, 09:19
Mamy zakończone nasadami kominowymi obrotowymi
podobno polecane są na kominy do kominka bo polepszają ciąg u mnie tak właśnie było.

Tomasz M.
12-12-2003, 09:43
U mnie kominkarz kategorycznie nakazał założenie tzw. kominiarza, czyli gadżetu z blachy, który obraca się według wiatru (więc właściwie powinien się nazywać "polityk" albo "koniunkturalista", zamiast kominiarz :lol: ). Nic się nie leje, a ciąg powinien być lepszy. Jeszcze nie palę, ale zamierzam posłuchać tej rady.

Fugas
12-12-2003, 10:02
Tomasz czy masz na myśli nasady nastawne czy obrotowe bo te drugie z takimi skrzydełkami zaciągającymi powietrze/spaliny z komina chyba nie są wskazane do kominow nad kominkami.

Fugas

Tomasz M.
12-12-2003, 10:12
Ouuuupss, myślałem, że kominkarz mówił właśnie o takich obrotowych. Ale po tym co napisałeś, dowiem się jeszcze raz i to z kilku źródeł. Nie wiedziałem, że są różne typy. :(

januszek
12-12-2003, 10:18
odwiedzcie strony z nasadami typu rotowent. np: www.darco.pl
bez komentarzy :wink:

m_arcin
12-12-2003, 10:25
U mnie właśnie gość od komina zamontował cały komin i jak nazwał to TOMASZ "kominiarza" (takie coś z blachy co obraca się zasłoniętą częścią do wiatru). Dodam tylko że zamontowanie 5 metrowego komina (komin stalowy śred. wewnętrzna 200 mm), łącznie z przekuciem stropów, fachowym zaizolowamniem na dachu (byłem mile zaskoczony) zajęło gościowi 3,5 godziny.
pozdrawiam
marcin

pik33
12-12-2003, 10:27
Nie mam nic, tzn. komin kończy się dziurą skierowaną do nieba. Na razie nic złego się z tym nie działo

12-12-2003, 10:28
Otwór na kominie chyba trzeba osłonić bo, opady deszczu lub sniegu (oczywiście intensywne) mogą spowodować:
-brudne plamy na tynku pod wyczystką obok rurki spustowej,
-"brzydkie zapachy" z kominka (coś jakby z popielniczki z "petami")

U mnie to wystąpiło, po założeniu osłony "zjawisko" nie powtarza się, mam komin kominkowy z elementów "kamionkowych" obudowany BK i z "czapką" z blachy stalowej. Gall

am
12-12-2003, 11:41
Hmm
Ja planowałem zalożenie strażaka. KOminiarz zdecydowanie mi odradził (jak widać kominiarz kominiarzowi nierówny).
Twierdzi, że wszystkie te ruchome nasady maja tą wadę, że po pewnym czasie wszystko zachodzi sadzą i może nawet przestać sie obracać a przynajmniej powstają duże opory przy obracaniu. Skutek może byc taki, że wiatr będzie wiał do środka.
PO drugie temperatura w kominie ma nawet kilkaset stopni i jakakolwiek wilgoć wynikajaca z nieosłonietego otworu wyparuje szybko po napaleniu.

Póki co mam dziure nieobrobioną - zobaczę jak się bedzie sprawowało.

Fugas
12-12-2003, 11:49
Jak się pali w kominku to tak ale co z deszczem w lecie - przeciez wtedy nie za bardzo paruje a może Ci sie wylać przez wyczystke.

Co do nastawnych nasad to Wszyscy producenci i Murator pisza że sa samooczyszczając e.


Fugas

12-12-2003, 13:59
A my mamy komin z kamionki i dzaszek z kamionki
pozdr. Iv

drejas1
13-12-2003, 18:09
Witam
Jaką rurą macie połączony wkład kominkowy z kominem bo u mnie kominkarz połaczył to giętą rurą spiro czy tak jakoś sie to nazywa,czy to napewno wytrzyma, bo jak mi łaczyli piec gazowy to połączyli go z kominem rurami nierdzewnymi bo powiedzieli że te giente spiro to bardzo krótko wytrzymuje?
Wesołych świąt
Andrzej

skalin
16-12-2003, 09:05
Pytanie jak wyżej.
ja mam na dachu rotowenta z www.darco.com.pl
Wesołych śnieżnych i ciepłych (od kominka) Świąt!

16-12-2003, 09:20
Od techniki kominowej jest firma www.darco.com.pl

16-12-2003, 10:14
Drejas1. Kominkarz połaczył Ci wkład kominkowy z kominem aluminiową rurą spiro???????????
Paliłeś juz w tym kominku?
Te rury to sie daje ewentualnie do "rozprowadzenia ciepła" ale żeby do odprowadzenia spalin nie słyszałem. W gazowym kotle CO gdzie temp. spalin jest dużo niższa jak w kominku daje się rury nierdzewne ale w kominku rury spiro? Dla mnie to jest zupełnie niezrozumiałe. Pozdrawiam.

czlowiek
16-12-2003, 20:12
to sa specjalne rury. wygladaja jak spiro ale sa ze specjalnego materialu. u francuskiego producenta wkladow proponowali mi tylko takie chwalac dlugowiecznosc i wszystkie atesty. mam nadzieje ze wlasnie taka masz :)

wawi
16-12-2003, 22:37
A ja miałem strażaka,
Jak wiatr ostro kręci to
ze strażaka robi się super łapacz
wiatru i dmuchć potrafi do domu.

Pozdrawiam

Dave
17-12-2003, 09:29
Zadne nasadu nie sa potrzebne. W Niemczech jest wrecz zakaz stosowania jakichkolwiek nasad ktore moga blokowac wydostawanie sie dymu. Nasady moze cos daja przy niskich kominach 4-5m dla poprawienia ciagu. Ale przy normalnych kominach sa zbedne. Mam Schiedla zakonczonego standardowym stozkiem a wiec z otwarta dziura w niebo i zadne ulewy w lecie, sniegi w zimie czy cokolwiek innego nie sprawia ze cokolwiek plynie na dol do wyczystki. Z reguly wszystko wsiaka w rure a nawet jak cos splynie na sam dol to sa to tak minimalne ilosci ze szybko odparowuja.

D.

18-12-2003, 09:08
Bzdura !!!. Nie często palę w kominku i często mi z niego śmierdziało. Dopiero nasada obrotowa zmieniła to całkowiocie. Może potopu nie może być bo za mały to otwór by na dół strumień spływał, ale wystarczy by zawilgocić wszystko i by śmierdziało. Pozatym zauważyłem, że nasada spowodowała, iż dużo łatwiej rozpala się w kominku. Komin ma 7,5 m długości. Zdecydowanie polecam choć odradzam te nie na łóżyskach. Taką, mam, tłukła się gdy silnie wiało, naprawiali na gwarancji choć nic to nie dało bo wynika to z konstrukcji - łożyska ślizgowe. Szczerze mówiąc liczyłem, że mi na kulkowych nowy model dadzą, ale wymienili tylko ślizgi- nic to nie dało i dalej się tłucze choć to kilka dni w roku jest taki wiatr. Generalnie na przewodach do kominka gdzie przecież nie palicie cały czas a i wogóle w lecie jest to super sprawa.

czlowiek
18-12-2003, 09:45
a jaki wybrac? takiego kominiarza czy taki z lopatkami, ktory sie ciagle kreci?

19-12-2003, 12:06
taki rotacyjny z wieloma żagielkami się nie nadaje, musi być taka jakby czapka obrotowa z kogutem/skrzydłem na górze

czlowiek
19-12-2003, 12:35
taki rotacyjny z wieloma żagielkami się nie nadaje, musi być taka jakby czapka obrotowa z kogutem/skrzydłem na górze

ok, dzieki. o to mi chodzilo.