PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk gipsowy a strop teriva



R.A.F.
26-06-2009, 10:34
Witam, mam do Was pytani (drugie to raczej sonda):
1. czy ktoś z Was kładł tynk gipsowy (maszynowo) na sufit pod strop z Terivy? Nurtuje mnie to pytanie bo mój wykonawca powiedział, że może to zrobić ale gwarancji na to, że nie będą pojawiać się zarysowania nie daje. Sprawdzałem u przedstawiciela firmy Knauf i potwierdzili, że firma wykonująca tynk gipsowy nie może zagwarantować, że nie będzie zarysowań pomimo zastosowania specjalnej siatki ponieważ zbyt wiele czynników ma wpływ na pojawianie się zarysowań na suficie, np. poprawność wykonania stropu, grubość betonu na nim.
2. Zastanawiam się nad tynkiem gipsowym z firmy Doliny Nidy a Knaufem. Co wybrać??? Co lepsze??? :roll:
Proszę o wypowiedzi osób, które już mają z to za sobą, pozdrawiam

Margoth*
26-06-2009, 10:53
Ja mam tynk gipsowy na suficie pod stropepm Terriva. Na razie nic nie pęka, ale może jeszcze wcześnie na osąd, bo tynkowanie skończyło się 2-3 tygodnie temu.

mario1976
26-06-2009, 10:58
Ja mam....wykonany zgodnie z projektem a zasadniczo to nawet bardziej zgodnie :wink: czyli dane dodatkowe żebro rozdzielcze, którego projekt nie przewidywał....i pojawiły się trzy czy cztery ryski. Widać je jedynie pod halogenem 500W.

slawkin
26-06-2009, 11:11
Ja mam wytynkowany strop Rector (który z grubsza jest odmianaą Terivy) i gdy patrzy się na tylk (pół roku temu tynkowane) to NIC nie widać, lecz gdy zacząłem malować go gruntem nogłem policzyć każdego pustaka jaki był użyty do ułożenia stropu.

Po wyschnięciu gruntu i po pomalowaniu sufitu nie widać ŻADNEJ RYSKI. Pod tynk (a waściwie w tynk) dawana była siatka plastikowa.

irreality
26-06-2009, 11:27
Ja mam tynk gipsowy maszynowy na suficie z Terivy - na razie za wcześnie mówić czy będą rysy czy nie bo wytynkowany 2 tygodnie temu.

Siatkę odradził kierownik budowy argumentując, że jeżeli strop pracuje i siatka się odklei to wtedy odpadnie cały płat tynku a mikro pęknięcia może nie być w ogóle widać albo się je zaszpachluje.

To czy będzie pękać ma ponoć być uzależnione od konstrukcji stropu - długości i ilości żeber rozdzielczych i podatności na klawiszowanie.

R.A.F.
26-06-2009, 11:43
Wielkie dzięki za odpowiedzi, napiszcie jeszcze jakiej firmy gips. Ja raczej wytynkuję ten sufit. Życzę szczęśliwego użytkowania

slawkin
26-06-2009, 11:52
Ja mam tynk MAXIT

irreality
26-06-2009, 12:57
Miał być Knauf ale się skończył w hurtowni i trzeba było czekać na dostawę więc poszedł Elix TML - też ponoć dobry.

akapap
26-06-2009, 14:07
Czy w takim przypadku nie lepiej jest ułożyć płyty kargon-gips na suficie + elastyczny gips na łączeniach?

Pozdrawiam.

slawkin
26-06-2009, 14:29
Tutaj nie chodzi o to że będzie pękało przy łączeniach z sufitem,
W ŻADNYM znanym mi systemie (Knauf, Lafarge, Rigipd, Norgips) nie ma informacji o MOŻLIWOŚCI klejenia płyt do sufitu!!!! Rręcz przeciwnie pisze że należy je układać tylko poprzez ruszt metalowy.

mario1976
26-06-2009, 14:44
Czy w takim przypadku nie lepiej jest ułożyć płyty kargon-gips na suficie + elastyczny gips na łączeniach?

Pozdrawiam.

Nie wiem czy lepiej. Dla mnie płyty KG to konieczność. Mam je tylko na poddaszu i zasadniczo nie lubię tego badziewia. Te kilka rysek, które mi się pojawiły na suficie zaszpachluję i po kłopocie. A źle położona płyta KG (dochodzi jeszcze ruszt, obniża się pomieszczenie) także może pękać na łączeniach. Z dwojga złego wolę przyszpachlować ryskę o szerokości włosa niż znowu bawić się w Unifloty, fizeliny i całe to gó***.

akapap
26-06-2009, 14:44
Tutaj nie chodzi o to że będzie pękało przy łączeniach z sufitem,
W ŻADNYM znanym mi systemie (Knauf, Lafarge, Rigipd, Norgips) nie ma informacji o MOŻLIWOŚCI klejenia płyt do sufitu!!!! Rręcz przeciwnie pisze że należy je układać tylko poprzez ruszt metalowy.

Oczywiście miałem na myśli położenie płyt na stelażu. Unikniemy wtedy problemów z ewentualnym pękaniem/rysowaniem się sufitu.

Pozdrawiam.

mariusz12
26-06-2009, 15:24
Mam Teriwe i gips maszynowy Knaufa bez siatki. Żadnych rys, wykonane 5 lat temu.

Claudii
26-06-2009, 21:22
ja też mam terivę i to 2 stropy ale nie odważę sie na tynkowanie,jedyna opcja dla mnie to podwieszane sufity tym bardziej,że chcę halogenki

anetabo
27-06-2009, 08:19
VG ORTH bez siatki, od roku. Nie pęka - nie pękaj.

rogo
27-06-2009, 10:03
u mnie Teriva i tynk gipsowy - nic nie pęka

R.A.F.
28-06-2009, 07:21
ja też mam terivę i to 2 stropy ale nie odważę sie na tynkowanie,jedyna opcja dla mnie to podwieszane sufity tym bardziej,że chcę halogenki
Jeżeli chce się halogenki no to nie ma innego wyjścia. Mój budowlaniec stwierdził, że podwieszane sufity z robocizną wyjdą drożej, chyba że się zrobi je samemu. Ale gwarancji wykonawca i tak nie da, że nie będzie zarysowań. U mnie sufit będzie tynkowany + siatka.

matlik
08-07-2009, 12:23
Można przecież otwory na halogenki z pustakachwywuercić.
Ja tak zrobiłem i jest OK. Kable puściłem po stropi od góry (w warstwie styropianu).
U mnie tynk knaufa na terivę bez siatki 3 miesiące temu i nie ma rys.