PDA

Zobacz pełną wersję : gaz ziemny + kominek?



Gagata
11-12-2003, 16:10
ja wiem, że to już było, ale..przejrzałam to i owo przez "szukaj" - i może jednak zapytam: niedługo będę już korzystać z gazu ziemnego, jestem w trakcie wyboru kotła (z zasobnikiem),
teraz palimy węglem, chcielismy ten kocioł węglowy zostawić jako alternatywę dla gazu, ale ostatnio kolega podsunął mi takie rozwiązanie: wywal ten stary kocioł węglowy (bród, smród , niekomfortowo i nieekologicznie) a połącz gazowe z kominkowym. Kominek chcemy - ale myśleliśmy później.... No i miał grzać tylko najbliższą swoją okolicę (dogrzewać salon, w którym jest najchłodniej). A kolega, instalator zresztą, sugeruje żeby kominek współpracował z gazowym (tzn gaz jest spalany kiedy kominek nie nagrzewa wystarczająco lub wcale bo nam się nie chce akurat palić lub nas nie ma, jeśli dobrze rozumiem) ale..
Oprócz kotła, co planowałam, trzeba kupić wkład kominkowy i jakoś to wszytko razem podłączyć! Czy warto to zrobić? czy kominek w takiej sytuacji może mieć otwarte palenisko? Domek jest powojenny, 110 m.kw., trzy pozimy + piwnica, w zeszłym roku ocieplony. A komin ma trzy kanały.
Czy ktos podzieli się może doświadczeniem w podobnej kwestii?????

Gagata
12-12-2003, 15:01
hej - temat nieciekawy? nieaktualny???:-)) czy może za często poruszany....

smarek
12-12-2003, 16:25
Witam.

Ja też chętnie bym się coś na ten temat dowiedział. Stoję przed tym samym dylematem tylko w nowym domu. :)

czakur
12-12-2003, 17:15
Producanci kominków z płaszczem wodnym podają jak taki temat rozwiązać. Poaszukaj wątków kominek z płaszcem wodnym tam znajdziesz namiary na producentów i a na ich stronach sposoby sprzęgania kominów "wodnych" z kotłami gazowymi.

Teska
12-12-2003, 17:51
ale sa piece gazowe dokładnie wygladające jak kominki...i spełniaja role jako piec co...a drugorzedne to ze mozna w nim palic tez i drewnem..widziałam te kominki w sklepie, wiem tylko ze cena jest wysoka...cos kolo 20 tys

Gagata
17-12-2003, 12:04
Głównie to chodzio mi o opinie ludzi, którzy użytkują taki system gaz+kominek i mogą coś powiedzieć z doświadczenia. Czy takowych tu nie ma?

am
17-12-2003, 12:15
Nie musisz łączyć tych systemów - wystarczy do kotła gazowego dobry programator i czujnik temperatury w domu. Jak napalisz w kominku temperatura się podnosi - czujnik od kotła gazowego to rejestruje i obniża ilość dostarczanego ciepła (zużycia gazu). Jak kominek wygasa, temperatura sie obniża - kocioł zwiększa dostarczanie ciepła.
Działa - są wymierne oszczędności. tak mam.
Można oczywiście kominek w płaszczem wodnym - niestety nie mam to nic nie napisze - było wiele razy na forum

aishan
26-12-2003, 10:44
Witam!
Można połączyć obydwie instalacje tą z kominka i tą z pieca gazowego. Takie rozwiązania dotyczą kominków z płaszczem wodnym [np. Makroterm] i odnoszą się zarówno do cwu jak i do co - i mają swoją własną automatykę. Natomiast osobny temat to kalkulacja kosztów - kominki z płaszczem wodnym są droższe. Zobacz sobie na stronie np. www.makroterm.pl, lub poszukaj na forum.

andrzejj_
27-12-2003, 09:45
mam dobry kocioł gazowy--jego zalety to czystosc w kotłowni,brak obsługi,sterowanie kotłem,ekonomiczne poggrzewanie cwu--jego wady---wysokie rachunki za gaz,koniecznosc wylączanie kotła na noc<zeby zejsc z kosztow>ocena ogolna --zle oceniam gaz
kominek firmy jotuł--zalety-- niska cena drewna,efekty wizualneOK,dobre efekty cieplne, wady---magazynowanie drewna,ciecie i rabanie drewna-ogolna ocena --dobra
W innym budynku mam kocioł na wegiel z podajnikiem slimakowym hef zalety--niskie koszty ogrzewania w zimie,czystosc w kotłowni,sterowanie w zimie OK wady--> problem w sterowaniu kotła latem cwu,koniecznosc magazynowania i wrzucania wegla.
ogrzewanie eletryczne--zalety brak wady rachunki za prąd wysokie jak cholera