PDA

Zobacz pełną wersję : Prawo pierwokupu???



mark0
11-12-2003, 19:34
W sierpniu kupiłem działkę, na tym terenie nie było aktualnego planu zagospod. przestrz. W gminie otrzymałem zaswiadczenie, że działka przeznaczona jest pod zabudowę (bez tego notariusz nie sporządziłby aktu not.), choć to działka rolna (stary plan przewidywał zabudowę). Ktos mi mówił, że gmina takie zaswiaczenie wydała bezprawnie i prawo pierwokupu tej działki miała Agencja Rolna Skarbu Państwa. Jak sądzicie, czy powinienem cos zrobić by uniknąc w przyszłosci ew. kłopotów, czy nie mam się czym martwić bo przecież mam wszystko na papierze.

Luśka
11-12-2003, 21:59
Wydaje mi się, że na prawo pierwokupu powinien zwrócić uwagę notariusz. Chyba ma obowiązek zgłosić tę transakcję, jeśli teren jest objęty taką klauzulą. U nas tak właśnie było i załatwiał to notariusz. Jeszcze może być istotne, czy kupowałęś działkę od prywatnego właściciela czy od gminy.

piotr.nowy
12-12-2003, 15:43
Jesli nie ma planu zgospodarowania to agencja ma prawo pierwokupu i nie mają mocy prawnej zaświadczenia z gminy. Notariusz powinien to wiedzieć co nie znaczy ,że jeśli przeoczył sprawę to przyjmie odpowiedzialność. Przykre ale prawdziwe. :(

mark0
12-12-2003, 21:29
Działkę kupiłem od prywatnej osoby. Zaswiadczenie z gminy mówi: "W/w działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy przeznaczona jest na cele budownictwa mieszkaniowego niskiej intensywnosci" i informacja o tym jest równiez w akcie notarialnym.
Czy ja musze wiedzieć czy plan jest aktualny czy nie?
Co teraz powinienem zrobić?

karotka
15-12-2003, 11:04
Jestem na kupnie podobnej działki o powierzchni 11 a. W planie zagospodarowania (starym) figuruje jako działak przeznaczona pod zabudowę zagrodową i jednorodzinną. Jednak gdy chciałakm sfinalizowac kupno aktem notarialnym notariusz zwrócił nam uwagę, że trzeba skierować zapytanie do Agencji czy jest zainteresowana kupnem działki.
Na odpowiedź trzeba czekać ok 1,5 miesiąca. Pytanie skierowuje właściciel działki, czyli w Twoim przypadku teoretycznie Ty. Problem w tym,że prawdopodobnie Twój akt notarialny pozostaje w sprzeczności z ustawą o zakupie nieruchomości rolnych. Notariusz powinien zaproponowac w momencie kupna działki tzw. umowę warunkową na mocy której przejmujesz pewne prawa do nieruchomości (m. in. za zgodą gminy/starostwa możesz starac się o pozwolenie na budowę), wpłacając właścicielowi określony w umowie % wartości działki (zwracany w razie braku zgody ze strony Agencji). W międzyczasie dawny właściciel działki powinien skierowac poprzez notariusza pytanie do Agencji Nieruchomości Rolnej o jej ewentualne zainteresowanie działką.
Wiele zależy od powierzchni działki. Jeżeli z nowym rokiem 2004 wejdzie ustawa o handlu gruntami rolnymi, to działki poniżej 30a powierzchni z automatu bedą uznawane jako działki nieprzeznaczone pod uprawy rolne.
Ale to pieśń przyszłości bo mój notariusz wobec braku szczegółow co do ustawy, na razie zalecił mi stary tryb postępowania, czyli najpierw umowa warunkowa, a potem po uzyskaniu oświadczenia z Agencji akt notarialny.
Niestety wydłuża to procedure starania się o pozwolenie na budowę.

piotr.nowy
17-12-2003, 09:48
Właśnie tak jak pisze Karotka z jedną uwagą; Agencja ma 30 dni na ustosunkowanie się do umowy warunkowej i. My wysyłamy zapytanie do agencji poleconym za potwierdzeniem odbioru. Czas 30-stu dni liczy się od otrzymania przesyłki przez agencję ( ta data wraca na zwrotce). 31-go dnia od niej, w przypadku braku odpowiedzi, mozna spokojnie pisać umowę sprzedaży.Chociaż najczęściej odpowiedź jest szybciej. Jeśli chodzi o min .pow. 30 arów to oby tak było , bo na razie działka o pow.3,07 ara , zabudowana domem mieszkalnym o pow.zabudowy 276 m2 jest ziemią rolną(w gminie gdzie nie ma planu zagospodarowania). :roll:

mark0
17-12-2003, 20:43
Dzięki za te wyjasnienia. Nadal nie wiem co mam robić - siedzieć cicho i czekać na pozwolenie na budowę, czy juz cos działać.
Czy ktos może podważyć mój akt notarialny?
Notariusz dostał oficjalne pismo z gminy o budowlanym przeznaczeniu działki. Skąd miał wiedzieć (on i ja), że pismo jest bazprawne?
Marek

18-12-2003, 12:59
Może zadzwoń do Agencji i delikatnie wypytaj jak postapić w takiej "hipotetycznej" sytuacji. Poza tym agencja raczej nie kozysta z prawa pierwokupu.