PDA

Zobacz pełną wersję : koszty zrobienia ogrou



marcin2012
27-06-2009, 11:52
Witam, mam ogrodek do zrobienia przed domem ma 500m kw. nie orientuje sie w cenach a niechcem zeby jakas firma mnie osukbala i chcialem poznac ile moga pieniedzy zainkasowac za wykonanie ogrodu. posiadam projekt i chcem zeby jgo sie tez trzymali zalezy mi na tym. a jest na nim troche prac. wywiezienie smieci,skoszenie terenu, zruszenie ziemi, nawiezienie swiezej ziemi, wylozenie maty wysypanie korą, nasadzen roslin okolo 500 sztuk od bylin , krzewy i drzewa. ulozenia sciezki z kamienia piaskowcasciezka ma dlugosc 30 metrow dlugosci. zrobienie tarasau 2 na 2 metry z drewna i miejsce na auto ma byc wysypane z grubego zwiru. czy zmieszcze sie w kosztach 5 tysiecy prosze opinie dziekuje pozdrawiam

Daniel Starzec
27-06-2009, 12:13
Za 5 000 zł to co najwyżej kupisz materiały.
Za wykonanie tego zakresu prac zapłacisz minimum drugie tyle,chyba że ktoś pracuje charytatywnie.

marcin2012
27-06-2009, 12:42
to w jakich kosztach moge sie zmiescic zebym zawalu nie dostal czyli material 5 tysiecy a za ich prace ile musze liczyc bo ja niewiem jak oni to licza

Mirek_Lewandowski
27-06-2009, 20:25
5 000 : 500 = 10. Zgadza się :D Wychodzi 10 zł za roślinkę . Bylinki taniej, iglaczki drożej, o wynalazkach nie wspomnę...
Rozumiem, że piaskowiec, korę, gruby żwir, matę, świeżą ziemię, drewno na taras... itp posiadasz.
To tyle w kwestii materiałow.

jamles
27-06-2009, 21:01
5 000 : 500 = 10. Zgadza się :D Wychodzi 10 zł za roślinkę . Bylinki taniej, iglaczki drożej, o wynalazkach nie wspomnę...
Rozumiem, że piaskowiec, korę, gruby żwir, matę, świeżą ziemię, drewno na taras... itp posiadasz.
To tyle w kwestii materiałow.
te 5 tys na rośliny to może wystarczy drugie pięć na w/w materiały
i nie wiem czy trzecie pięć tysięcy wystarczy na robociznę
Mirek a jak będą tuje to zapomniałeś o ..... torfie :wink:

a i nawadniania oczywiście nie ma w planie :roll:

Mirek_Lewandowski
27-06-2009, 21:04
:D

marcin2012
28-06-2009, 08:11
nie nawodnienia nie chcem bo wiecej to bedzie nasadzen roslin niz tej trawy bedzie okoloe z 200 metrow kw. nie materialow nie posiadam ani maty ani kory niczego wszystko zostawiam firmie. czy za nasadzenia tez sie placi czy nie?? jezeli tak to jakie sa stawki bo mnie najbardz9iej interesuje ile to bedzie kosztowaloz metra bo wiem ze w ogrodnictwie tak sie placi z metra. a bedzie u mnie skoszenie chwastow wywoz tego wszystkiego co nie potrzebne na dzialce. zrobienie opaski czy za wysypani kory tez sie placi ?? i czy za ulozenie maty.

yurec
28-06-2009, 11:24
:o :o :o :evil:

Mirek_Lewandowski
28-06-2009, 12:14
... ale muszem

tutli_putli
29-06-2009, 10:15
hehe to ja się podłączem - do zrobienia będzie jakieś 1500metrów powierzchni ogrodu. Ktoś wie ile to będzie kosztowało z metra ?

:wink:

P.S nie mam nic z tego co wymienił marcin2012

Elfir
29-06-2009, 11:11
ogród około 800 m może kosztować od 30 tyś do... nie ma górnej granicy.

Przecież wszystko zależy od tego co jest w ogrodzie zaprojektowane.
Najtaniej bedzie posiac trawkę i posadzić wokoło lisciasty zywopłot z niedrogiego krzewu, np. z pęcherznicy.

Każda ścieżka, pergola, murek, altana, staw to dodatkowe setki, tysiące złotych.

Poprawa warunków glebowych - koszt dowozu ziemi torfowej (przy piaskach) lub piasku (przy glinie), kolejne setki.

No i robocizna: 1 pracownik - 10-18 zł/h

Marcin2012 - masz projekt - co za problem wysłać zapytanie o cenę do kilku firm wykonawczych? Zrobią ci wstępny kosztorys, oszacują koszt wykonania - najlepiej z podziałem na etapy, bo część prac dla oszczędności mozesz wykonać samodzielnie.
Ale 5 000 zł? W jakim świecie żyjesz? Tyle pewnie kosztuje wyposażenie kuchni w sprzet AGD, albo porzadny zestaw wypoczynkowy ze skóry do salonu, a ty chcesz cały ogród za taką sumę zrobić? Ludzie, trochę realizmu!

el-ka
29-06-2009, 16:13
Te 5 tysiaków to nawet dość sporo jak na początek, jeśli robisz wszystko sam - z niewielkim udziałem pracowników płatnych w cięższych pracach ziemnych oraz z dużą pomocą znajomych i rodziny.
Oczywiście to nie "ogród wweekend", ale etapami.
Za ogród z projektem wykonany przez firmę nie ma co marzyć za tę kwotę.
Jeśli jednak nie masz ochoty i czasu robić samodzielnie, to zainwestuj w dobry projekt i wykonaj treraz to na co Cię stać finasowo - przede wszystkim dobre przygotowanie terenu, podstawowe nasadzenia zgodnie z projektem, a resztę stopniowo.
Albo kończ ten ogród sam.
My chociaż pracujemy dużo zawodowo, ale poświęcając każdą wolną chwilę, urlopu i święta pomalutku, już drugi rok tworzymy nasz ogród samodzielnie z wielką satysfakcją i niezłym efektem. Sami rysowaliśmy projekt kierujac się poradnikami i informacjami z forum - początkowo pomysł był tylko w ogólnym zarysie, projekt wzbogaca się sam w miarę tworzenia ogrodu.
Początkowo w zeszłym roku, a nawet dwa lata temu - przygotowanie terenu, odchwaszaczanie, kupienie ziemi. Stopniowo nasadzaliśmy rózne rośliny poczynając od obsadzenia granic żywopłotem.
Zrobiłam też "przedszkole - przechowalnię" róznych szczepek, które dostalam od znajomych - głównie bylinki, krzewy i teraz przesadzam w docelowe miejsca. Dokupuję też rózne roślinki pojedynczo z 'bieżących" pieniążkow, niekoniecznie drogie - po kilka, kilkanaście złotych. Także na wszystkie okazje "prezentowe" otrzymujemy od znajomych i rodziny roślinki do rabat, a nawet większe - nieraz nawet "składkowe" jak sa droższe.
Wszystkich przyjaciół bardzo wciągnęła ta nasz przygoda ogrodowa i chetnie nam pomagają - a takze korzystają z naszego ogrodu. To naprawdę niesłychanie wciąga i daje ogromną radość. Tworzysz sam własną przestrzeń i nie masz sztampy. Teraz nawet gdybym miała środki finansowe nie wzięłabym firmy od A-Z, raczej doradztwo oraz wykonanie "cięzkiej" architektury ogrodowej - na razie takiej nie mam.

jamles
29-06-2009, 17:23
No i robocizna: 1 pracownik - 10-18 zł/h

i tu jest pies pogrzebany ... czy jeden pracownik jest w stanie założyć ogród
o pow. 500mkw w ciągu miesiąca pracując po 8h :roll:
za 10 zł to w tej chwili handlagra na budowę nie załatwisz
kolega - sąsiad za ogród ok 600, może 700 mkw zapłacił podobno 35 tys 3 lata temu
samej kory przywiózł 8 bigbagów

tutli_putli
29-06-2009, 17:50
Te 5 tysiaków to nawet dość sporo jak na początek, jeśli robisz wszystko sam - z niewielkim udziałem pracowników płatnych w cięższych pracach ziemnych oraz z dużą pomocą znajomych i rodziny.
Oczywiście to nie "ogród wweekend", ale etapami.
Za ogród z projektem wykonany przez firmę nie ma co marzyć za tę kwotę.
Jeśli jednak nie masz ochoty i czasu robić samodzielnie, to zainwestuj w dobry projekt i wykonaj treraz to na co Cię stać finasowo - przede wszystkim dobre przygotowanie terenu, podstawowe nasadzenia zgodnie z projektem, a resztę stopniowo.
Albo kończ ten ogród sam.
My chociaż pracujemy dużo zawodowo, ale poświęcając każdą wolną chwilę, urlopu i święta pomalutku, już drugi rok tworzymy nasz ogród samodzielnie z wielką satysfakcją i niezłym efektem. Sami rysowaliśmy projekt kierujac się poradnikami i informacjami z forum - początkowo pomysł był tylko w ogólnym zarysie, projekt wzbogaca się sam w miarę tworzenia ogrodu.
Początkowo w zeszłym roku, a nawet dwa lata temu - przygotowanie terenu, odchwaszaczanie, kupienie ziemi. Stopniowo nasadzaliśmy rózne rośliny poczynając od obsadzenia granic żywopłotem.
Zrobiłam też "przedszkole - przechowalnię" róznych szczepek, które dostalam od znajomych - głównie bylinki, krzewy i teraz przesadzam w docelowe miejsca. Dokupuję też rózne roślinki pojedynczo z 'bieżących" pieniążkow, niekoniecznie drogie - po kilka, kilkanaście złotych. Także na wszystkie okazje "prezentowe" otrzymujemy od znajomych i rodziny roślinki do rabat, a nawet większe - nieraz nawet "składkowe" jak sa droższe.
Wszystkich przyjaciół bardzo wciągnęła ta nasz przygoda ogrodowa i chetnie nam pomagają - a takze korzystają z naszego ogrodu. To naprawdę niesłychanie wciąga i daje ogromną radość. Tworzysz sam własną przestrzeń i nie masz sztampy. Teraz nawet gdybym miała środki finansowe nie wzięłabym firmy od A-Z, raczej doradztwo oraz wykonanie "cięzkiej" architektury ogrodowej - na razie takiej nie mam.

Gratuluję samozaparcia w pracy nad ogrodem el-ka. Czy masz może jakieś zdjęcia efektów tej pracy. Chętnie bym podglądnęła .
Pewnie mnie też to czeka. Jednak chyba sam projekt zleciłabym profesjonaliście. Trochę się boję projektowania tak ogromnej powierzchni na wiele przecież lat.
Czekam na rozpoczącie budowy i wtedy jak już dokładnie będzie wiadomo gdzie stanie i ile miejsca zajmie dom, będę mogła się poświęciĆ ogrodowi. Na chwilę obecną mogę tylko podziwiać ogrody innych.

kaba
01-07-2009, 10:11
czy za nasadzenia tez sie placi czy nie?? jezeli tak to jakie sa stawki bo mnie najbardz9iej interesuje ile to bedzie kosztowaloz metra bo wiem ze w ogrodnictwie tak sie placi z metra. a bedzie u mnie skoszenie chwastow wywoz tego wszystkiego co nie potrzebne na dzialce. zrobienie opaski czy za wysypani kory tez sie placi ?? i czy za ulozenie maty.[/quote]

nasadzenia robia za darmo,maty tez ukladaja za darmo, a do wysypywania kory powinni jeszcze doplacic bo to fajna robota jest :D
A powaznie to przy tym zakresie prac 5 tys. moze starczy na uporzadkowanie terenu ,zrobienie podjazdu i opaski.policz jezeli opaska z kostki to np.40 mb po 0,5m daje nam 20m2, kostka po 40zl do tego 30 zl ukladanie plus 10zl/m2 dodatki czyli obrzeza i juz tylko za opaske masz 1600zl,
Z doswiadczenia sasiadow wiem (sam nie zlecalem bo kasy brak) ze zalozenie ogrodu ok 500m to tak jak pisali poprzednicy min.30tys. i to prace czysto ogrodnicze czyli bez jakis opasek,podjazdow,tarasow itp

NOTO
02-07-2009, 11:12
Jeśli jest projekt to mozna się podjąć samemu roboty. Trochę to potrwa -ale będziesz wiedział co siedzi w ziemi. Najgorzej jest na samym początku - bo to sporo prac ziemnych. Zaoszczędzić można sporo.

Mieszkam na osiedlu gdzie działki mają po 800m2 pod dom i ściezki odpada conajmniej po 200 m2.
Wyceny ogrodów zaczynają się od 25 tys (bez nawodnienia).
Z nawodnieniem ok 30 tys (jeden duży element w postaci "górki" z bokiem z piaskowca.

Ale rośliny marne, nawet bardzo. Fakt że urosną, ale to troche potrwa.
Ogrodnik daje najcześciej gwarancję, że rośliny przetrwają rok, jak nie to je wymienia. Ale niektórzy mówią, że nie bo nie było drenażu, który zalecali ....
Robienie przez firmę to też czas. Ogród masz w niecały miesiąc :)

dziabar
14-07-2009, 14:35
Hmm... ja tam wielkiego ogródka nie mam... a w zasadzie jest to trawnik (650m2), w którym "wkomponowane" są rośliny. Robota samodzielna... jakieś 10 dni roboczych w kupie... zeszły rok to ręczne zakładanie trawnika... ten rok to sadzenie drzewek i krzaczków. Koszt?, nie licząc oczywiście roboty, około 4tyś z czego 3tyś to roślinki, kora, 500 trawa i około 500 kostka. Co rok będę coś robił, coś dosadzał, coś zmieniał... może to jest sposób by nie wydać nagle 35tyś lub więcej. W pierwszym roku posadziłem główne rośliny - czyli takie co wg mnie wolno rosną i które będą stanowić bazę ogórdka, który z biegiem lat będzie się rozwijać:).

Arabella
14-07-2009, 15:20
Co rok będę coś robił, coś dosadzał, coś zmieniał... może to jest sposób by nie wydać nagle 35tyś lub więcej. W pierwszym roku posadziłem główne rośliny - czyli takie co wg mnie wolno rosną i które będą stanowić bazę ogórdka, który z biegiem lat będzie się rozwijać:).

bardzo podoba mi sie taka koncepcja i staram sie ja u siebie realizować - uważam że powolne tworzenie ogrodu, swojego ogrodu - TO JEST TO!

ddoommiinniikk
14-07-2009, 21:24
500 roślin na 500 mkw. - to wychodzi jakieś 1 mkw. na roślinkę (a nawet mniej, bo będą ścieżki, tarasy i podjazdy). Czy to jest dobry projekt? Maleńkie bylinki (wielkości pęczka koperku na targu) nie zagracą przestrzeni, ale 500 drzew i krzewów - zdecydowanie tak. Szczególnie przy ogródku frontowym.

Mymyk_KSK
15-07-2009, 23:20
500 roślin na 500 mkw. - to wychodzi jakieś 1 mkw. na roślinkę (a nawet mniej, bo będą ścieżki, tarasy i podjazdy). Czy to jest dobry projekt? Maleńkie bylinki (wielkości pęczka koperku na targu) nie zagracą przestrzeni, ale 500 drzew i krzewów - zdecydowanie tak. Szczególnie przy ogródku frontowym.

a to zależy ;-)

niewykluczone że zastosowano sporo roślin zadarniających - np. trzmielinę bądź irgę - w ilości 4 szt./m2 Albo róże okrywowe - żeby był efekt to i 10 szt./m2 trzeba dać :P

PS Kuknełam na swoje projekty - średnio własnie wychodzi 1 roślinka na 1 m2