PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłacze energetyczne na pustą działkę



barnio
28-06-2009, 09:53
Zakłada energetyczny bedzie mi wykonywał przyłacze energetyczne na razie na pustą działkę (budowa ma ruszyć za rok).

Czyli rozumiem, ze stawiają mi swój słupek i oczekują postawienia gdzieś obok mojego do którego wpinają swoje kable.
Czy na postawienie tego mojego słupka potrzebny jest jakis projekt ?
Czy tak jak mówią niektórzy jest sens wrzucenie do tego słupka od razu kabla, który w przyszłości starczyłby do domu ? Czy ten mój słupek jest również plombowany przez ZE, czy mam do niego dowolny dostęp ?

Przepraszam za pewnie banalne pytanie, od czegos trzeba zaczac.
TAk BTW istnieje jakies FAQ na tym forum dotyczace konkretnych spraw związanych z budową ?

hojnorek
28-06-2009, 10:04
co do elektryki to ęnie wypowiem bo nie rozumiem tego co napisałeś
(u mnie jest skrzynka w której dolna połowa jest energetyki a górna teoretycznie moja (tam jest zamontowany licznik). przyłącze rozumiana po energetycznemu to doprowadzenia kabla do tej właśnie skrzynki.
potem budujesz WLZ (wew. linia zasilająca) - w/g projektu i pozwolenia na budowę (możesz to załatwić razem z PnB na dom). ostatnia plomba jaką zakłada zakład energetyczny jest na liczniku

FAQ jest zrobione jedno ale tylko do fundamentów :)
co prawda wyszukiwarka forum działa w/g własnej logiki ale dobrze się szuka googlami wpisując szukana fraza site:forum.muratordom.pl

Lookita
28-06-2009, 10:10
Ostatnio uslyszalem o pewnym incydencie.NIeslawna Energetyka Region Wołomin,nie wydala pozwolenia na przylacze leketryczne,na pusta dzialke,gdyz:
wlasciciel nie ma pozwolenia na budowe,a jedynie akt wlasnosci dzialki
ponadto,majac mala dzialke,podobno okreslono na tejze dzialce,niewielki procent powierzchni zabudowy.NIe bylem przy rozmowie,powtarzam to po kims,ale wiem,ze zaklad Energ.Woło to ....jedna wielka Qpa....Mnie sie udalo wsz. 2 lata temu pozalatwiac,ale czekalem kolo roku na pozwolenia,choc mialem wsz. przylacza po poprzedniej inwestycji porobione i przygotowane ,i odebrane...mimo to,dranie sie czepiali i trudnosci robili.Jest kilka watkow,tak na marginesie,o ciekawostkach-klodach,jakie wali pod nogi ww. zaklad.Swoja droga,moze az tak sie porabaly znow przepisy budowalne,a moze tylko w tym regionie?

Jarek.P
28-06-2009, 10:13
Wszystko powinno być opisane w "Warunkach", jakie Ci wystawili.
Obecnie zwykle punktem rozdziału kompetencji i własności są okolice licznika (mniejsza o szczegóły) i wszystko zalezy od tego, gdzie ten licznik będzie. Jeśli Warunki mówią o liczniku postawionym w docelowym złączu pomiarowym w granicy działki (albo wręcz ileś m od działki jeśli wspólne zącze dla kilku posesji znajduje się w płocie sąsiada), to wszystko to, co od tego licznika wykonujesz we własnym zakresie, samemu się też troszcząc o formalności niezbędne później przy odbiorze (ZUD, zgoda na przeprowadzenie kabla w drodze i takie tam).
I tak, warto wtedy położyc już docelowy kabel, kupując go odpowiednio więcej, a póki co zwijając w zgrabny zwój i zakopując w ziemi, warto także zadbać o to, żeby ten kabel leżał już w docelowy sposób, planując ustawienie RBTki (czyli budowlanej skrzynki "z prądem") np. w narożniku domu (mniej więcej oczywiście ;) ), w ten sposób unikasz konieczności dwukrotnego składania w ZUDzie jego przebiegu i dwukrotnego płacenia geodecie za to samo.

Co innego, jeśli masz przyłącze napowietrzne, a "skrzynka z prądem" ma zawierać licznik. Kiedyś się to załatwiało we własnym zakresie łącznie z postawieniem na własny koszt słupa na swojej działce, a ZE wykonywał jedynie doprowadzenie linii do niego, jak jest obecnie - nie wiem.

J.

barnio
28-06-2009, 15:08
Warunki mowia, ze
- miejsce dpstarczenia energii: zlacze zintegrowane z ukladem pomiarowo-rozliczeniowym zaciski na listwie zaciskowej w kierunku odbiorcy. Miejsce to bedzie jednoczesnie miejscem rozgraniczenia własności ŁZE od urzadzen i instalacji Odbiorcy ....

i dajej

zaisntalowac zlacze kablowe w linii regulacyjnej posesji od strony ulicy w miejscu zapewniajacym dostep pracownikowi energetyki

(..)
instalacje wyposazyc w obudowana tablice pomiarowa z zastosowaniem typowych rozwiazan, przystosowana do rozliczeia poboru energii czynnej, zlokalizowana w przystawce pomiarowej do zlacza kablowego

Dla mnie z tego konkretnie nic nie wynika co do spraw o jakie pytalem, czyli, czy musze miec wlasny slupek i czy jeżeli musze go postawic, to musze dodatkowo robic do tego projekt.

Przyłacze jest naziemnie. Pytanie jeszcze, czy w przypadku postawienia tymczasowej skrzynki swojej zaraz kolo skrzynki energetyki (na razie nie wiem jeszcze gdzie bedzie na dzialce stal dom) to musze rowniez ten przebieg kilkunastu cm kabla miedzy skrzynkami zalatwiac przez ZUD ?

Jarek.P
28-06-2009, 17:52
ale wiem,ze zaklad Energ.Woło to ....jedna wielka Qpa....Mnie sie udalo wsz. 2 lata temu pozalatwiac,ale czekalem kolo roku na pozwolenia,choc mialem wsz. przylacza po poprzedniej inwestycji porobione i przygotowane ,i odebrane...mimo to,dranie sie czepiali i trudnosci robili.J

Swój prąd też w tym niesławnym ZE Wołomin załatwiałem i dało się. Naprawdę niezawodnym sposobem na ten ZE jest opłacenie lokalnego, mającego z nimi układy elektryka. Jako wykonawcę, albo choć (jak w moim przypadku) jako figuranta od podpisania papierów odbioru. Wtedy nagle się okazuje, że wszelkie problemy nie istnieją, a jak komisja odbiorcza z "w czwartek to załatwią" się obsuwa na poniedziałek, to jest to już naprawdę straszne zawalenie terminów, o żadnych miesiącach czekania nie ma mowy (oczywiście przy założeniu, że infrastruktura jest).
Gdyby ktoś był w potrzebie i chciał kontakt na takiego elektryka działającego na terenie Marek - zapraszam na priv, podzielę się.

J.

DaroR
09-02-2012, 20:15
Witam,
Mam również nietypowy problem. Mam działkę niezabudowaną na której w najbliższych 5-10latach planuję pobudować budynek mieszkalny (odległy termin z racji finansowych). Na moje nieszczęście moja działka jest ostatnią w "przyszłej" linii zabudowy. Dlatego "przyszłej" gdyż domy dopiero zaczynają się budować. Wcześniej był to teren rolny, podzielony na działki i przekształcony na teren budowlany. Niestety działki nie są uzbrojone w media. Graniczący ze mną sąsiad rozpoczyna budowę już w tym roku, wystąpił o warunki do Zakładu Energetycznego w Wołominie i dostał je z planowaną budową linii napowietrznej w 2014roku.
Przejdźmy do sedna sprawy. Chciałbym przy okazji budowy linii energetycznej doprowadzić energię do mojej działki. W tym celu udałem się do Zakładu Energetycznego aby dowiedzieć się o formalności związane z doprowadzeniem do mojej działki. Usłyszałem że podpisując umowę z ZE muszę do Marca br. (tak jak sąsiad) przedstawić pozwolenie na budowę budynku aby plan objął również mnie. W innym razie poniosę karę za wybudowanie linii. Czy rzeczywiście muszę już teraz wybierać projekt budynku, adaptować go do działki skoro mam zamiar budować się za 10 lat? Jest jakieś wyjście z tej patowej sytuacji, a może sobie odpuścić i wrócić do tematu za 10 lat? Z góry dziękuję za pomoc.

Nefer
09-02-2012, 22:08
NIe musisz niczego wybierać ani niczego podpisywać. W jakim celu chcesz teraz mieć prąd ? NIech sobie sąsiedzi podłączą. A Ty podłączysz jak będziesz budował. Pieniądze zawsze zdążysz wydać. Nie wiem po co Ci teraz umowa.

robertsz
10-02-2012, 08:49
Dokładnie.
Nie bój się, prądu i drutów nie zabraknie.
Jak będziesz chciał się przyłączyć to Cię przyłączą, jesteś dla nich klientem który ma pieniądze.

DaroR
10-02-2012, 11:49
tak też myślałem. I zrobie jak radzicie. Nie ma co ładować się w koszty. Miałem tylko nadzieję, ze przynajmniej z jedną sprawą bedę do przodu :) Jeszcze raz dzieki

12michal
20-02-2012, 21:46
Podepnę się pod temat.
Również mam działkę, na której najpóźniej za 2 lata planuję budowę domu.
Prąd mam w skrzynce, w ogrodzeniu u sąsiada ok 200m.
Chciałbym w tym roku zacząć załatwiać formalności związane z podłączeniem wszystkich mediów do mojej działki.
I teraz pytanie, co i w jakiej kolejności należy robić.
Na pewno na początek udam się do ZE i zapytam o warunki przyłączy.
Pytania
1. Czy potrzebuję zlecić/zamówić jakiś projekt przyłączenia prądu do mojej działki ?
2. Czy muszę mieć wyznaczone granice działki przez geodetę ? Bo niby skąd ZE będzie wiedział, w którym miejscu postawić mi skrzynkę i gdzie przebiega granica mojej działki ?
3. Kto ponosi koszty przyłączenia prądu do mojej działki ? W całości ja ?
4. Czy płaci się jakiekolwiek koszty/abonament za taką skrzynkę, która będzie tam stała przez np rok nieużywana

Byłbym bardzo wdzięczny za informacje

12michal
11-03-2012, 19:57
Pomoże ktoś ?

robertsz
12-03-2012, 11:08
Podepnę się pod temat.
Również mam działkę, na której najpóźniej za 2 lata planuję budowę domu.
Prąd mam w skrzynce, w ogrodzeniu u sąsiada ok 200m.
Chciałbym w tym roku zacząć załatwiać formalności związane z podłączeniem wszystkich mediów do mojej działki.
I teraz pytanie, co i w jakiej kolejności należy robić.
Na pewno na początek udam się do ZE i zapytam o warunki przyłączy.
Pytania
1. Czy potrzebuję zlecić/zamówić jakiś projekt przyłączenia prądu do mojej działki ?
2. Czy muszę mieć wyznaczone granice działki przez geodetę ? Bo niby skąd ZE będzie wiedział, w którym miejscu postawić mi skrzynkę i gdzie przebiega granica mojej działki ?
3. Kto ponosi koszty przyłączenia prądu do mojej działki ? W całości ja ?
4. Czy płaci się jakiekolwiek koszty/abonament za taką skrzynkę, która będzie tam stała przez np rok nieużywana

Byłbym bardzo wdzięczny za informacje
1) Projektem zajmuje się Energetyka.
2) Nie musisz wzywać geodety, ZE wie o Twojej działce z tego samego źródła co geodeta, czyli z map.
2 bis) ZE postawi skrzynkę kierując się optymalizacją kosztów (czytaj: jak najmniej kabla i roboty), czyli w rogu działki.
3) ZE, ale przy długościach powyżej 200m dopłacasz TY
4) NIE

12michal
12-03-2012, 20:49
Wielkie dzięki !