PDA

Zobacz pełną wersję : Czym i w jaki sposób poprawić spoiny w ogrodzeniu z kamienia



urlich
28-06-2009, 10:12
Otóż na samym początku kamieniarz zaproponował spoiny z zaprawy cementowej gdyż poparł się dużą ilością wykonanych wcześniej podobnych prac i tym że z racji tego że piaskowiec jest nieregularny spoiny będą mieć miejscami znaczną szerokość a wszelkiego rodzaju gotowe zaprawy spoinowe mają ograniczoną szerokość spoiny. Zgodziłem się na to gdyż uznałem że to on tu się lepiej zna ode mnie.
Podczas gdy robił ogrodzenie nie dopilnowałem kamieniarza– byłem tylko na samym początku prac i po kilku dniach, układał mur tak jak z cegły a następnie uzupełniał spoiny tą samą zaprawą co do murowania. Po tygodniu gdy zajrzałem na budowę okazało się, że spoiny są źle i niestarannie wykonane. Po pierwsze wykonane nieszczelnie i w ogóle nie wygładzone. Wstrzymałem więc dalsze prace
Czy i w jaki sposób to poprawić.

piotrgluza
28-06-2009, 15:40
Witam
Spoiny w ogrodzeniu z kamienia naturalnego można wykonać zaprawą cementową pod warunkiem że jest odpowiednio przygotowana(konsystencja wilgotnej ziemi z dodatkiem plastyfikatora + ewentualny barwnik). Jeśli spoiny są wykonane niestarannie
jedynym sposobem jest ponowne zafugowanie. Spoiny pełne należy wykuć do głębokości 1cm od zewnętrznej strony kamienia.

urlich
29-06-2009, 08:49
Panie Piotrze dziękuje za odpowiedz i za zainteresowanie moim problemem.
Rozumiem, że wykłucie istniejących spoin do głębokości 1cm jest w celu uzyskania miejsca ma położenie nowej spoiny by miała odpowiednia głębokość a przez to wytrzymałość i pozostałe właściwości.
Są takie miejsca gdzie istniejąca spoina jest znacznie głębiej niż lico kamienia, czyli w takim miejscu nie musze usuwać istniejącej spoiny, tylko położyć nową o grubości (głębokości) 1cm.
A tym przypadku nowe spoiny które będą kładzione na starych wykonywać z zaprawy cementowej czy raczej fugą do kamienia (spoiny mają szerokość od 1cm do 3cm), oraz czy przed wykonywaniem nowych spoin zagruntować stare?

piotrgluza
29-06-2009, 14:14
Jeżeli do lica kamienia jest głębiej niż 1cm to w tych miejscach nie ma potrzeby pogłębiania spoin(chyba że dochodzi ewentualna kosmetyka krawędzi kamienia)
Po wykuciu do 1cm wystarczy przemyć kamień myjką ciśnieniową co zapewni zwilżenie spoin przez co nowa fuga będzie się lepiej trzymać, a dodatkowo wyczyści kamień. Co do samej zaprawy do fugowania to zdecydowanie polecam przygotowanie jej samemu lub przez ewentualną ekipę kamieniarską. Wykonuję ogrodzenia od wielu lat i z doświadczenia wiem że dobrze przygotowana fuga niczym nie różni się od tej gotowej ze sklepu, no oczywiście poza ceną koszt gotowej fugi to około20zł/5kg
co przy dużych i głębokich spoinach wystarcza na 1-2m2. Koszt fugi własnej roboty to 2zł/5kg.
W razie pytań jak przygotować fugę proszę o kontakt


[ moderowano - reklama ]

urlich
02-07-2009, 21:09
Robiąc taką fugę samemu - podejrzewam że jest to fuga cementowa, czy poza odpowiednim stosunkiem piasku do cementu wymagany jest inny składnik?

Sp5es
09-07-2009, 21:31
Dobra fuga to trudny temat.
Krytyczna jest granulometria wypełniaczy , jak i ilośc dodawanej wody. Najlepiej by do kamienia była półsucha.

Są świetne gotowe materiały np. Rajasil Fugenmoertel - można wybrać kolor, spoiwo, dodatki , wychodzi pięknie, bez przebarwień.

urlich
28-07-2009, 07:56
A gdzie można kupić tą fuge Rajasil Fugenmörtel

ubek
28-07-2009, 08:17
....
W razie pytań jak przygotować fugę proszę o kontakt



Jak wykonać taką fugę? Jak wykonać klej do klejenia płytek betonowych do cokołu betonowego?