PDA

Zobacz pełną wersję : halogeny i ich włącznik w łazience



silencer7
29-06-2009, 20:32
Temat taki - halogeny w łazience podświetlające półkę, włącznik do nich ma być też w łazience. Dobrze by więc było by był choć trochę przeznaczony do tego tzn. nie zwykły tylko jakiś wodoszczelny - i nie chodzi mi o te wielkie natynkowe bambuły :)
Do tej pory znalazłem tylko coś takiego:
http://www.idea-nova.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=655&option=com_virtuemart&Itemid=30&vmcchk=1&Itemid=30
IP23 to niezbyt dużo, ale powinno wystarczyć.
Czy ma ktoś jakieś alternatywy? Jak to zrobiliście u siebie?

Jarek.P
29-06-2009, 21:55
Temat taki - halogeny w łazience podświetlające półkę, włącznik do nich ma być też w łazience.

Czy dobrze rozumiem używanie tego w praktyce? Wchodząc do łazienki będziesz w niej zapalał światło wyłącznikiem przed drzwiami, jak to zwykle ze światłem w łazience bywa, po czym wewnątrz, osobnym włącznikiem uruchamiał oświetlenie półki, żeby sobie popodziwiać, jak ładnie wygląda? Po ilu razach Ci się znudzi?

Takie rzeczy się uruchamia razem z głównym oświetleniem łazienki, inaczej nie ma sensu.

J.

zbigmor
30-06-2009, 08:33
Temat taki - halogeny w łazience podświetlające półkę, włącznik do nich ma być też w łazience.

Czy dobrze rozumiem używanie tego w praktyce? Wchodząc do łazienki będziesz w niej zapalał światło wyłącznikiem przed drzwiami, jak to zwykle ze światłem w łazience bywa, po czym wewnątrz, osobnym włącznikiem uruchamiał oświetlenie półki, żeby sobie popodziwiać, jak ładnie wygląda? Po ilu razach Ci się znudzi?

Takie rzeczy się uruchamia razem z głównym oświetleniem łazienki, inaczej nie ma sensu.

J.


Mam tak u siebie i nie wiem dlaczego ma to być bez sensu. Bez sensu byłoby włączanie wszystkich możliwych świateł bez potrzeby. Wchodząc do łazienki nie zawsze korzystam z lustra, ale nawet, aby do niego spojrzeć nie potrzebuję dodatkowego oświetlenia. Co innego przy goleniu, ale z łazienki korzytam częściej niż raz dziennie.

Deamos
30-06-2009, 08:49
Czasem nie chce sie glownego oswietlenia w lazience, tylko jakies punktowe stonowane :D

kamionkal
30-06-2009, 09:45
Czy dobrze rozumiem używanie tego w praktyce? Wchodząc do łazienki będziesz w niej zapalał światło wyłącznikiem przed drzwiami, jak to zwykle ze światłem w łazience bywa, po czym wewnątrz, osobnym włącznikiem uruchamiał oświetlenie półki, żeby sobie popodziwiać, jak ładnie wygląda? Po ilu razach Ci się znudzi?

Takie rzeczy się uruchamia razem z głównym oświetleniem łazienki, inaczej nie ma sensu.

J.

stanowcze "e tam!"

ja mam w lazience odzielnie "glowne" halogeny sufitowe wlaczane razem z wentylatorem przy wejsciu, oddzielnie oswietlenie przy lustrze wlaczane oczywisie przy lustrze i oddzielnie przy wannie - do halogenow na skosie nad wanna i polek przy wannie. Nie znudzilo mi sie i nie znudzi raczej, oswietlenie mozna dopasowac do potrzeby i nastroju.

a co do zalozyciela watku - ja dalem zwykly wlacznik do tych halogenow, fakt ze znajduje sie on ok 1m od wanny...

Jarek.P
30-06-2009, 10:02
stanowcze "e tam!"

ja mam w lazience odzielnie "glowne" halogeny sufitowe wlaczane razem z wentylatorem przy wejsciu, oddzielnie oswietlenie przy lustrze wlaczane oczywisie przy lustrze i oddzielnie przy wannie - do halogenow na skosie nad wanna i polek przy wannie. Nie znudzilo mi sie i nie znudzi raczej, oswietlenie mozna dopasowac do potrzeby i nastroju.

a co do zalozyciela watku - ja dalem zwykly wlacznik do tych halogenow, fakt ze znajduje sie on ok 1m od wanny...

No cóż, aż się prosi napisać DGCC (De Gustibus Cośtam Cośtam ;) ).

Osobny włącznik światła przy lustrze, umieszczony przy tymże lustrze w moim przypadku jest tylko i wyłącznie denerwujący, ponieważ za każdym niemal razem, jak mam z taką opcją do czynienia, muszę się potem wracać od drzwi, żeby go wyłączyć. A gdyby w ten sposób było jeszcze zrobione dodatkowe podświetlenie wnęki, skutek byłby taki, że ta wnęka byłaby wiecznie wyłączona i uruchamiana jedynie "na pokaz".
W mojej obecnej łazience na zewnątrz jest dwusekcyjny wyłącznik, jedna sekcja uruchamia oświetlenie górne, druga - oświetlenie lustra. Gdybym miał oświetlane wnęki, zapewne podpiąłbym je pod sekcję oświetlenia lustra i tyle, łazienka to nie salon, dwie "sceny świetlne" moim zdaniem wystarczą, ale jeśli ktoś faktycznie potrzebuje więcej - czemu nie.
Jednak wyłącznika IP23 w odległości metr od wanny chyba jednak trochę bym się bał instalować, nawet niekoniecznie dlatego, że każdy behapowiec w takiej łazience by zawału na sam widok dostał, dla samego własnego bezpieczeństwa choćby...

J.

panfotograf
30-06-2009, 12:53
Dlaczego włącznik światła w łazience jest zawsze na zewnątrz. Chodzi o bezpieczeństwo, trwałość wyłącznika czy są tu jeszcze inne względy?
Logiczniej by było wewnątrz (tak jak w pokojach)

zbigmor
30-06-2009, 13:25
Dlaczego włącznik światła w łazience jest zawsze na zewnątrz. Chodzi o bezpieczeństwo, trwałość wyłącznika czy są tu jeszcze inne względy?
Logiczniej by było wewnątrz (tak jak w pokojach)


To chyba wynika jeszcze z komuny blokowej. Tam z reguły łazienka była bez okna, a wejście z korytarza. Wyłącznik był na zewnątrz, aby go nie szukać.
Jeśli jest jakieś inne wyjaśnienie to z chęcią poczytam.

Co do wracania się do wyłącznika, aby wyłączyć światło to chyba to samo co wracanie się do wyłącznika, aby je włączyć? Ale żeby po to aż wychodzić z łazienki? O gustach się nie dyskutuje.

rogo
30-06-2009, 19:08
a ja zadam być może głupie pytanie - mam w projekcie łazienki halogeny dość blisko wanny - czy to 100% bezpieczne, ewentualnie jakie konkretnie halogeny zastosować, zamieszczam projekt z widocznym miejscem instalacji halogenów

http://img171.imageshack.us/img171/2456/18159486.jpg (http://img171.imageshack.us/i/18159486.jpg/)

Cpt_Q
30-06-2009, 23:28
...jakie konkretnie halogeny zastosować, zamieszczam projekt z widocznym miejscem instalacji halogenów

http://img171.imageshack.us/img171/2456/18159486.jpg (http://img171.imageshack.us/i/18159486.jpg/)

Na pewno nie te 240V tylko 12V, poza tym zbyt bliskie umieszczenie może spowodować pękanie szkiełek, które się nagrzewają do wysokiej temperatury. Wystarczy kilka kropli wody.

zinger75
01-07-2009, 08:31
Co do halogenów to poszukaj http://www.kanlux.pl/3,2,produkty.html Niektóre z nich mają IP40 więc chyba bezpośrednio w kabinie można je montować.

franzkru
01-07-2009, 13:23
Ja mam halogen zamontowany nad kabiną prysznicową (12V) nie wiem jakie ma IP. Był kupowany 10 lat temu i od tamtej pory się nie spalił.

W jednym pokoju/łazience 12 halogenów na 12V. Przez 10lat spaliły się dwa. W pokoju obok mam 10 halogenów na 230V. Przez rok spaliło się już 5szt.

lackyluk
01-07-2009, 13:38
Te zagadnienia zawiera norma PN-IEC 60364-7-701 "Instalacje w obiektach budowlanych". Instalując według tej normy tracimy na wygodzie i ponieść musimy większe koszty, więc norma sobie a pseudoelektrycy sobie i oby nikomu nic sie nie stało.

silencer7
01-07-2009, 17:50
Co do halogenów to poszukaj http://www.kanlux.pl/3,2,produkty.html Niektóre z nich mają IP40 więc chyba bezpośrednio w kabinie można je montować.IP40 to zero ochrony jeśli chodzi o ciecze.

fenix2
01-07-2009, 18:23
Ja bym był za włącznikiem dwusekcyjnym, czyli 2inOne. Jednym włączasz główne oświetlenie a drugim halogeny.
Osobny włącznik do oświetlania lustra.

AndrzejOkon
17-02-2016, 13:08
No cóż, aż się prosi napisać DGCC (De Gustibus Cośtam Cośtam ;) ).

Osobny włącznik światła przy lustrze, umieszczony przy tymże lustrze w moim przypadku jest tylko i wyłącznie denerwujący, ponieważ za każdym niemal razem, jak mam z taką opcją do czynienia, muszę się potem wracać od drzwi, żeby go wyłączyć.
J.

Zamiast się męczyć z ciągłym pstrykaniem ja zainstalowałem sobie wyłącznik automatyczny, który sam pamięta, aby wyłączać po mnie światło. Najlepsze są wyłączniki, które nie wymagają ciągłego ruszania się, bo w łazience czy w toalecie nie zawsze stale się kiwamy. Jak ktoś chce i nie ma kabiny prysznicowej, to może założyć czujkę ruchu. Jak nam światło zgaśnie, to zawsze można pomachać rękoma i światło się zapali. Jak w łązience jest kabina prysznicowa albo nie chcemy co chwilę machać rękoma, to lepiej założyć wyłącznik liczący osoby wchodzące do łazienki np suno2. Przy tym wyłączniku nawet jak jesteśmy zamknięci w kabinie prysznicowej to światło i tak nam nie zgaśnie.

krzcel
21-02-2016, 21:20
Niektóre z nich mają IP40 więc chyba bezpośrednio w kabinie można je montować.
Nie zabijaj. Czyli w twoim przypadku nie wypowiadaj się w tematach dotyczących elektryczności.

sebajedrzejczak
09-03-2016, 14:51
Ja mam włącznik na zewnątrz łazienki i nie muszę mieć wodoszczelnych zabezpieczeń. Ale spostrzegłem po wielu lat używania halogenów, że często się przepalają i co jakiś czas trzeba je wymieniać.

firewall
09-03-2016, 15:27
mam w łazience od 20 lat włącznik halogenów 230V przy umywalce -taki normalny,pokojowy. Bezpośrednio nad wanną mam 2 halogeny (w sumie 6 ). Oprawy też normalne (jak to 20 lat temu bywało). W tym czasie spaliły się dwie żarówki.
Nic złego nie dzieje się, ale może dlatego że płytek nie zmywam Karcherem, tylko wilgotną gąbką.:yes:

elpapiotr
09-03-2016, 19:34
Bezpośrednio nad wanną mam 2 halogeny (w sumie 6 ). Oprawy też normalne (jak to 20 lat temu bywało). W tym czasie spaliły się dwie żarówki. Nic złego nie dzieje się, ale może dlatego że płytek nie zmywam Karcherem, tylko wilgotną gąbką.:yes:
Nawet do wanny możesz sobie wsadzić te halogeny.
Jak sądzę, strata żadna ...

ekmir
09-03-2016, 19:46
Dlaczego włącznik światła w łazience jest zawsze na zewnątrz. Chodzi o bezpieczeństwo, trwałość wyłącznika czy są tu jeszcze inne względy?
Logiczniej by było wewnątrz (tak jak w pokojach)


To chyba wynika jeszcze z komuny blokowej.

A dlaczego drzwi w łazience otwierają się na zewnątrz ?

ekmir
09-03-2016, 19:48
Ja mam włącznik na zewnątrz łazienki i nie muszę mieć wodoszczelnych zabezpieczeń. Ale spostrzegłem po wielu lat używania halogenów, że często się przepalają i co jakiś czas trzeba je wymieniać.

Bo oprawy powinny być szczelne, takie dedykowane do łazienek, kuchni

firewall
09-03-2016, 20:19
Nawet do wanny możesz sobie wsadzić te halogeny.
Jak sądzę, strata żadna ...

Pozdrawiam Sosnowiec! U was to norma, ale nie dziwię się że jesteście polewką dla Polski.:yes:

elpapiotr
09-03-2016, 20:23
Nie, proszę pana. U nas zgodnie z PN-HD 60364-7-701:2010 wersja polska.
Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic.
To jest właśnie ta norma

Jak opracowywali, to o was zapomnieli, dlatego macie takie dziadostwo.

firewall
10-03-2016, 07:32
elapiotr, ty już wiesz co, i podtrzymuję swoje zdanie po twoich wpisach

elpapiotr
10-03-2016, 15:26
Ty też już wiesz, co myślę o murarzach, i zdania nie zmienię.
No, chyba że jesteś bez zawodu.

Tylko jednego nie mogę zrozumieć - co murarz nie/murarz robi na forum w dziale Elektryczność - instalacje i oświetlenie ?Posty sobie nabija ?

firewall
10-03-2016, 20:07
No cóż, chłop z Sosnowca wyjdzie,ale Sosnowiec z chłopa nigdy!Nawet jak rodem z dawnego Świętokrzyskiego

elpapiotr
10-03-2016, 20:45
Pochodzisz z Sosnowca ?
Bo ja nie, tak na marginesie.
Pozostań w Swiętokrzyskim w takim razie.

sintesi
11-03-2016, 21:27
Widzę, że gdy niektórym brak argumentów merytorycznych to wypominają lokalizację... ręce opadają.
Od jakiegoś czasu nastała mania podświetlania wszystkiego i wszędzie. Czasem za to biorą się ludzie z odrobiną wiedzy i poczucia odpowiedzialności za życie klientów, a czasem monterzy z przypadku. Montowanie nad kabiną halogenów na 230V to działanie podpadające pod usiłowanie zabójstwa. Boję się pytać jak i którędy majstry prowadzą kable. Całe szczęście, że upowszechnia się stosowanie taśm i lamp LED z odpowiednią ochroną przeciwwilgociową i na 12V.

elpapiotr
11-03-2016, 21:40
No widzisz - i wytłumacz takiemu ludkowi, że nie ma racji, a on swoje.
Co się wczoraj wydarzyło w przedszkolu w Jankowicach ?
Przecież to na Śląsku, u tego ludka firewall
Co dzieci winne, że idioci chodzą po tym świecie ?

.http://www.rmf24.pl/news-prad-porazil-dzieci-w-przedszkolu-dwie-6-latki-sa-w-szpitalu,nId,2161332 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.rmf24.pl%2Fnew s-prad-porazil-dzieci-w-przedszkolu-dwie-6-latki-sa-w-szpitalu%2CnId%2C2161332)