PDA

Zobacz pełną wersję : Belka w lukarnie - z jakiego drewna? (FOTO)



himlaje
29-06-2009, 20:53
Chce zrobić sobie w daszku lukarny taka belke ozdobną.

http://images45.fotosik.pl/154/a909d560dfe639e4med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Dzis o tym przypomniałem swojemu ciesli a on mówi, że taka belke powinno sie zrobic z jakiegoś specjalnego drewna klejonego, które robi sie na zamówienie, bo inne drewno to za max 10 lat sie rozpadnie. Rzetelność mojego ciesli juz kilka razy na mojej budowie sie nie sprawdziła więc nie wiem czy on ma racje z tym drewnem klejonym czy mozna np. zrobic ze zwykłej krokwi zaimpregnowanej cisnieniowo a potem zabejcować lub jakos inaczej to wykończyć, ale tak by miało to swoja trwałość.

kielo
29-06-2009, 20:55
Ja zrobiłem ze zwykłej krokwi i siedzi

himlaje
29-06-2009, 20:57
Ja zrobiłem ze zwykłej krokwi i siedzi

Ile lat juz tak masz i jak to wykończyłeś? Obiłes czymś?

justkaaa
30-06-2009, 01:10
Ja kiedys widziałam taką belke zrobioną ze zwyklej krowki ale obitą tym materiałem co podbitka - tak mi sie wydaje. Czy to dobry pomysł to nie wiem. niech sie specjaliści wypowiedzą

himlaje
30-06-2009, 09:34
No co jest? Nikt nie wie z jakiego drewna taka belke zrobic? Czy to jest tak nietypowe rozwiązanie, że nie zabieracie glosu? Nie bądźcie tacy...

mery26
30-06-2009, 10:36
ja mam od groma elementów drewnianych nawet konstrukcyjnych na zewnatrz z sosny i nie widzę problema. Będziesz miał dobry dostęp do tejże belki żeby ją odpowiednio odświeżyć, zakonserwować? Stodoły z sosny stoją dziesiątki lat niczym nie zabezpieczone. Nie kombinuj

mysza223
30-06-2009, 11:13
Cieśla ma trochę racji - drewno klejone nie odkrztałca się pod wpływem warunków atmosferycznych i jest bardziej wytrzymałe. Ostatnio spotkałem się nawet z konstrukcją więzby dachowej z klejonki.Taka więzba nadaje się odrazu do obróbki czyli wykończenia poddasza bo tak nie pracuje jak lite drewno (nie pęka i jest sztywniejsze).

bobanr
30-06-2009, 15:32
Nawet najlepsza klejonka zacznie pękać jeśli będzie źle składowana, źle przygotowana (za szybko).

Jeśli już nie raz zawiodłeś się na cieśli, to wietrzył bym pewien podstęp. Za taki element cieśla zapłaci w stolarni swoje, a Tobie policzy z ładną przebitką.

Generalnie drewno sosnowe, wyheblowana i zabejcowane też będzie wyglądać ładnie i nic się z nim nie będzie działo.

mysza223
30-06-2009, 16:10
Nawet najlepsza klejonka zacznie pękać jeśli będzie źle składowana, źle przygotowana (za szybko).

Jeśli już nie raz zawiodłeś się na cieśli, to wietrzył bym pewien podstęp. Za taki element cieśla zapłaci w stolarni swoje, a Tobie policzy z ładną przebitką.

Generalnie drewno sosnowe, wyheblowana i zabejcowane też będzie wyglądać ładnie i nic się z nim nie będzie działo.


Jak już tak to tylko patrz aby nie miało więcej jak 15% wilgotności i przed montażem pokryj bejcą z woskiem.

Andrzej Wilhelmi
30-06-2009, 23:24
Żadna klejonka nie jest potrzebna, wystarczy zwykły kawałek krokwi ostrugany i zabezpieczony dobrym lakiem. Żywotność takiego elementu narażonego na działanie warunków atmosferycznych jest ograniczona więc mocowanie powinno być tak wykonane aby umożliwiało wymianę. Pozdrawiam.