PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta OSB zamiast deskowania na dachu



Lgrzechu
29-06-2009, 21:08
Zdecydowałem się na płytę OSB-3 18mm zamiast desek ( w okazyjnej cenie 37zł za płytę ). Czy ktoś może napisać jak zabrać się do tematu. Płyty powinny byc układane na krokwiach z 3mm dylatacją. Czy impregnowaliście je dodatkowo przed położeniem papy. Jeśli tak to jakim środkiem. W jaki sposób mocowaliście papę mechanicznie (łaczniki z talezykami ) czy cześciowo zgrzewając ( o ile była to papa termozgrzewalna ). Wiekszość radzi zastosować papę termozgrzewalną na welonie szklanym o grubości ok. 3mm jak ją najlepiej połozyć, słyszłem o docinaniu ok. 33cm przekładek (pasków)papy i zgrzewaniu na nich palnikiem połaczeń papy co ma ochronić płytę osb przed ogniem palnika. Co radzicie?

Andrzej Wilhelmi
29-06-2009, 21:40
Przy montażu płyt OSB w połączeniach poziomych należy stosować spinki "H" po dwie pomiędzy krokwie. Te spinki ustalają dystans. Płyta OSB jest obustronnie woskowana więc trudno będzie ją zaimpregnować a i nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiam.

Lgrzechu
30-06-2009, 07:16
Panie Andrzeju ostatnie pytanie... jak optymalnie połozyć tą papę termozgrzewalna, tzn. gdzie stosować łaczniki mechaniczne ( wkręty z grzybkami ) i gdzie zgrzewać. Czy zgrzewanie papy w poziomie nie naruszy konstrukcji płyty osb. Mozna od spodu podłożyć przycięty pasek papy ale czy 3 warstwy papy nie spowodują pogrubienia na którym bedzie zatrzymywała się woda..... doczytałem teraz Pana odpowiedź w innym temacie. Rozumiem ze nie stosuje Pan zgrzewania warstw papy w poziomie.

arturromarr
30-06-2009, 09:19
Ja mam dach zaOSBkowany i nie stosowałem żadnych łączników.
Płyty przykręcone do krokwi wkrętami do drewna a na łączeniach pod spodem łaty 4x5.
Spisały się rewelacyjnie, zwłaszcza, że przeszły chrzest bojowy, gdyż położyłem je przed zimą i nie zdążyłem dać pokrycia więc przez kilka miesięcy były jedyną osłoną. Muszę powiedzieć, że nic się nie powypaczało ani nie zniszczyło tylko lekko przyszarzały.

PS:
Dalsze krycie dokładnie tak jak przy dachu deskowanym

m.k.k
30-06-2009, 09:27
Płyty przykręcone do krokwi wkrętami do drewna a na łączeniach pod spodem łaty 4x5.


A te "łaty" nie będą Ci trochę kolidować ze szczeliną wentylacyjną? Jeśli ocieplasz :D

Lgrzechu
30-06-2009, 10:16
Płyty przykręcone do krokwi wkrętami do drewna a na łączeniach pod spodem łaty 4x5.


A te "łaty" nie będą Ci trochę kolidować ze szczeliną wentylacyjną? Jeśli ocieplasz :D

Tez mi się wydaje, że łaty można przykręcić jedynie na łaczeniach pionowych ( w ostateczności ). Zastosowanie takiego rozwiązania w poziomie uniemozliwi poprawną wentylację wełny. Lepszym rozwiązaniem sa łączniki H ( muszę sprawdzić ile kosztują ) lub ocynkowana blacha płaska przykręcona od spodu ( są gotowe łączniki ciesielskie lub z wieszaków do g/k )